Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze grafického editoru Canva

Recenze Canva - Online grafický editor

Grafické editory online zažívají v posledních letech doslova boom a není překvapením, že se umístily i v 10 nejlepších grafických programech. Se zvyšující se rychlostí internetu přicházejí nové možnosti vytvářet grafiku, upravovat obrázky nebo vytvářet atraktivní dokumenty v okně webového prohlížeče bez nutnosti cokoliv instalovat. 

Potřebujete-li jednoduše upravit obrázek a nechcete si počítač plnit dalším grafickým softwarem, možná byste měli zkusit Canvu.

Hodnocení Canva

7.3

Dobrý

Jednoduché nástroje a intuitivní prostředí dělají z Canvy doslova pravou ruku amatérských grafiků, fotografů, markeťáků, PR specialistů a influencerů. Canva především běží kompletně on-line ve webovém prohlížeči. Do svého grafického editoru se tedy můžete přihlásit odkudkoliv.

Instalace a prostředí
8
Funkce a možnosti
6
Kompatibilita
8
Klady
  • Intuitivní ovládání
  • Základní verze zdarma
  • Množství layoutů
  • Běží on-line
Zápory
  • Nákupy v aplikaci
  • Pouze základní nástroje
  • Bez možnosti přizpůsobit si pracovní plochu
  • Malý výběr českých fontů ve free verzi

Grafický program Canva nabízí pohodlné nástroje pro editaci fotografií, tvorbu grafického designu a nepřeberné množství profesionálně vypadajících layoutů a fotek k dalšímu použití.

Přestože je Canva v základní verzi zdarma, bude se vám neustále snažit vnutit placenou verzi. V placené verzi Canva Pro získáte přístup k rozsáhlé bance designových prvků a šablon, možnost použití vlastních fontů a zpřístupní se vám možnost vytváření designů s průhledným pozadím, což je nepostradatelné například pro export vašeho loga. Placená verze vás přijde na něco málo přes 300 Kč/měsíčně. 

Instalace a prostředí – 8/10

Nechcete-li používat přímo mobilní aplikaci, nemusíte instalovat vůbec nic. Stačí se přihlásit a začít pracovat. 

Prostředí Canvy sází na svou jednoduchost, čistý design a líbivost pro mladou generaci. Orientace je opravdu snadná a správný nástroj pro preferované grafické úpravy najdete prakticky ihned. Je ideálním nástrojem pro rychlou úpravu fotek.

Funkce a možnosti – 6/10

Pro uživatele nepolíbené grafikou nabízí editor velké množství přednastavených formátů a šablon pro tiskoviny, posty na sociální sítě, bannery a další webovou grafiku. Od obrázku na Facebook po slevový leták, stačí si vybrat (a někdy i zaplatit) šablonu, nasázet vlastní obrázky, text a exportovat do požadovaného formátu.

Úprava fotek funguje tak, jak jste zvyklí z Instagramu. Přidáváte filtry, upravujete jas, kontrast, barevnost a zkoušíte umělecké styly, ale na pokročilé retuše můžete zapomenout. V placené verzi Canva Pro nabízí nástroj mazání pozadí, který ale pracuje překvapivě dobře.

Canva se snaží maximálně šetřit váš čas a nabízet snadná řešení grafických zadání. To je také její největší achillovou patou. Tvorba od začátku je často obtížná a je možné, že chybějící nástroje povedou v případě vašeho projektu ke kompromisům. Program sice nabízí češtinu, ale většina fontů má problém s českou diakritikou. Nahrávat vlastní písma s funkčním Ř,Š,Č, Ž a podobně můžete pouze v placené verzi.

I když nenabízí tolik specializovaných nástrojů pro vlastní tvorbu, je dostačujícím nástrojem pro většinu uživatelů.

Kompatibilita – 8/10

Canvu můžete používat jako grafický editor on-line v prohlížečích Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari a Microsoft Edge, i jako aplikaci pro iPhone iPad nebo v zařízeních s Androidem 5.0 a vyšším.

Na serveru jsou všechny vaše předchozí projekty a není problém se k nim vrátit z jiného zařízení. Pokud ovšem máte přístup k internetu. S pomalejším připojením si mezi editacemi větších souborů alespoň stihnete uvařit kávu.

Jde o opravdu jeden z jednodušších programů pro grafiky, proto vás nepřekvapí, že Canva zvládá export pouze do základních obrazových formátů. JPG, SVG, PNG, PDF, GIF a MP4 vám musí stačit.

Závěrečné hodnocení

Canva je fajn nástroj pro nenáročné uživatele, influencery a blogery. I ve free verzi nabízí hodně možností a pomůže vám dostat vaší grafiku nebo fotky zase o úroveň výš. Pokud byste však uvažovali nad placenou verzí a nutně nehledáte online grafický editor, je na místě zvážit i možnost nákupu profesionálního grafického softwaru. Podívejte se i na další recenze grafických programů

Nejoblíbenější grafické programy podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (22 hlasů)

Autor recenze

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář