Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Čističky vzduchu

Recenze čističky vzduchu Olimpia Splendid Aura Di

14. 2. 2020 aktualizováno

Olimpia Splendid Aura Di - test čističky vzduchu

Olimpia Splendid Aura Di patří mezi levné čističky vzduchu, která je nenáročná na obsluhu a provoz. Svým decentním designovým zpracováním nebude překážet snad v žádné místnosti. Jak obstála v našem testu, prozradí recenze.

 • Na další čističky vzduchu se podívejte zde.

Obsah balení

Uvnitř krabice se nachází čistička vzduchu Olimpia Splendid Aura Di a sada filtrů: 1× předfiltr, 1× HEPA filtr a 1× uhlíkový filtr. Po vybalení stačí zařízení připojit do elektrické sítě a začít používat. Není třeba nic složitě montovat nebo instalovat.

test čističky vzduchu Olimpia SPlendid Aura Di

Design a zpracování – 9/10

Testovaná čistička vzduchu Olimpia Splendid Aura Di vypadá velmi elegantně. Rozměrově (58,3 × 34,5 × 17,6 cm) sice na výšku a šířku zabírá slušnou porci místa, bílý design ovšem působí skutečně decentně. Povrch je lesklý, což celému zařízení designově prospívá. Čistička je také stabilní a při ovládání nemá tendenci nikam cestovat. A byť se svojí hmotností 5,6 kilogramů nepatří mezi nejlehčí, díky přítomnému madlu se pohodlně přenáší.

Čelní stranu zdobí kruhový displej. Digitální číslice permanentně zobrazují množství poletavých částic od velikosti 0,3 mikronu. Naměřená hodnota vychází od informací ze senzoru při levé straně čističky. Hodnota se mění v aktuálním čase. Senzor je očividně citlivý, neboť okamžitě reaguje na otevřené okno a jiné změny.

Horní strana zařízení nabízí ovládací panel v podobě mechanických tlačítek. Uprostřed je modře podsvícené tlačítko pro zapnutí a vypnutí. Vlevo byl umístěn časovač a tlačítko pro UV filtr. Na protější pravé straně najdete ovládání režimů a světelnou signalizaci výměny filtru. Za ovládacím panelem se nachází již zmíněné madlo pro přenášení a žebrování, kterým proudí vzduch. Při obsluze se nemáte šanci ztratit.

test čističky vzduchu Olimpia SPlendid Aura Di

Čelní kryt čističky vzduchu Olimpia Splendid Aura Di lze snadno odkrýt. Poté spatříte jednotlivé filtry naskládané hezky za sebou. Umístění a upevnění filtrů je naprosto jednoduché. Není nutné jednotlivé části někam zacvakávat, nasouvat nebo složitě upevňovat. To je obrovská výhoda, kterou ocení například méně technicky zdatné osoby nebo starší lidé.

Ovládání a manipulace – 8/10

Ovládání čističky vzduchu Olimpia Splendid Aura Di je naprosto jednoduché. Není třeba umět anglicky ani mít nějaké zkušenosti. U mechanických tlačítek jsou zobrazeny obrázky, takže se vám nestane, že nebudete vědět, co které tlačítko umí. Ovládací panel lze uzamknout.

Mluvíme o bezobslužném zařízení, které si s čištěním vzduchu poradí samo. Stačí zvolit automatický režim a čistička si výkon reguluje ve vlastní režii. Pokud pracujete v kanceláři, kde jsme Aura Di mimo jiné testovali, větrák ani neuslyšíte. Proto jsme dali přednost automatice a na čističku nebylo nutné měsíc sáhnout. Skvělý je určitě časovač, s jehož pomocí nastavíte 1, 2, 4 nebo 8 hodin provozu.

Režimů čištění je celkem šest. Mimo automatiky se nabízí rychlost 1, 2 a 3. Do ložnice se hodí režim nejtišší „spánek”, naopak nejhlučnější je nejvýkonnější program „turbo”.

Osobně ale nechápu logiku uspořádání jednotlivých režimů. Po režimu „spánek” totiž následuje „turbo”. Pokud chci ale zvolit automatiku, musím přes nejvýkonnější režim chtě nechtě přejet. Ovšem i na seberychlejší přepnutí větrák okamžitě zareaguje a začne se roztáčet. Je to škoda – stačila by sekundová prodleva a čistička by zbytečně netrpěla. Je to spíše detail, ale při každodenním používání může i takováto drobnost někomu vadit.

Bodování ale musíme snížit za nemožnost ovládání na dálku. Čistička vzduchu nemá ovladač a nelze ji ani spárovat s chytrým telefonem nebo tabletem. Pro někoho se nemusí jednat o negativum, některá konkurence však takové možnosti nabízí.

Kvalita filtrace a hlučnost – 9/10

Recenzovaná čistička dokáže místnost zbavit nežádoucích pachů a pylů. Vzduch prochází čtyřmi úrovněmi čištění. Jako nejúčinnější (99,97 %) je považován HEPA filtr, který je schopen zachytit částice od velikosti 0,3 mikronu. Neméně důležitý je uhlíkový filtr, jenž pohlcuje nežádoucí pachy a kouř (např. z cigaret).

test čističky vzduchu Olimpia SPlendid Aura Di

Jak jsme si řekli výše, filtrů je několik, čímž se zvyšuje účinnost čističky a zároveň se snižuje opotřebení hlavního HEPA filtru. Velkým bonusem navíc je UV lampa a ionizátor vzduchu. Tuto funkci můžete kdykoliv zapnout nebo vypnout. Při její aktivaci je vzduch vystaven ultrafialovému záření, které ničí viry, bakterie, plísně a další organické nečistoty.

Testovaný model Olimpia Splendid Aura Di zvládá čistit 365 m3 za hodinu. Pro alergiky se tato čistička hodí maximálně do místnosti o 180 m3. Jedině tak dokáže okolní vzduch přefiltrovat několikrát. Výkon lze nicméně regulovat pomocí tlačítka. A tím se dostáváme k otázce hlučnosti.

Hlučnost

Olimpia Splendid Aura Di je rozhodně velmi tichá (25-54 dB). Pakliže sáhnete po nočním režimu nebo nižším stupni výkonu, čističku ani neuslyšíte. Jak jsem zmínil výše, dal jsem přednost automatice a zařízení bylo stále tiché. I při zapnutém kancelářském a herním počítači nebyl s hlučností nikdy problém.

Vyšší míra hluku se nicméně dostaví (logicky) při využití vyššího výkonu. Například při zapnutí funkce „turbo“ větrák uslyšíte i na druhé straně větší kanceláře. Těžko ale říci, při jaké příležitosti budete maximální výkon zapínat. Pokud někdy, tak velmi zřídka.

Údržba filtrů

Na údržbu není potřeba myslet. Jakmile je filtr potřeba vyměnit, čistička vzduchu vás sama upozorní. Stane se tak po dvou tisících hodinách provozu. Filtry není vždy nutné kupovat nové. Nabízí se možnost jejich umytí. Tímto krokem nicméně snižujete jejich účinnost.

test čističky vzduchu Olimpia SPlendid Aura Di

Výměna filtrů není sama o sobě složitá. Při troše šikovnosti vám zabere sotva minutu. Sada filtrů pro typ Olimpia Splendid Aura Di stojí kolem 1 000 Kč. Pokud pracujete standardních 8 hodin denně 5 dní v týdnu, filtr budete měnit jednou ročně. Příkon čističky je 55 wattů.

Závěrečné hodnocení

8.7

Skvělá

Čistička vzduchu Olimpia Splendid Aura Di je účinné zařízení v jednoduchém a elegantním designu, které se snadno ovládá a udržuje. Oceňujeme tichý chod a levný provoz.

Design a zpracování
9
Ovládání a manipulace
8
Kvalita filtrace a hlučnost
9
Klady
 • Elegantní design
 • Snadná instalace
 • Naprosto jednoduché používání
 • Velmi tichý chod
 • UV filtr a ionizátor
 • Vhodná pro alergiky
 • Výměna filtru jednou ročně
Zápory
 • Vyšší a širší zařízení
 • Nelze ovládat na dálku
 • Vhodná do menších prostor

Vzdušín.cz

Za zapůjčení čističky vzduchu Olimpia Splendid Aura Di děkujeme společnosti Vzdušín.cz

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (6 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář