Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Vysavače

Recenze tyčového vysavače Concept VP6130

17. 4. 2023 aktualizováno

ICONIC Animal Smart FlexNáš tipTestado.cz

Vyzkoušela jsem zajímavý tyčový vysavač Concept VP6130, kterému se také říká 2v1 ICONIC Animal Smart Flex. I když má v názvu dva v jednom, disponuje více hlavicemi a možnostmi sestavení (2v1 zde znamená, že se jedná o tyčový a zároveň také o ruční vysavač). Navíc je to aku vysavač, takže nikde za sebou netaháte šňůru. Více se o výhodách tohoto domácího pomocníka dozvíte v naší recenzi.

Obsah balení

V krabici najdete tyčový vysavač Concept VP6130 (2v1 ICONIC Animal Smart Flex) se spoustou vybavení. Balíček obsahuje vše, co potřebujete pro efektivní čištění a údržbu různých povrchů ve vaší domácnosti. Jaké tedy doplňky a vybavení můžete čekat?

Balení konkrétně obsahuje: tyč pro prodloužení dosahu, velký turbokartáč s LED osvětlením, malý turbokartáč, univerzální propojovací nástavec, speciální pet kartáč (pro domácí mazlíčky), štěrbinová hubice pro úzké prostory, kombinovaný nástavec se štětcem, flexibilní (ohebná) hadice pro dosažení obtížně přístupných míst, hardfloor a carpet kartáč (do velkého turbokartáče), držák na zeď (pro vysavač), nabíjecí adaptér, baterie (akumulátor) a nádobka na nečistoty.

V krabici najdete také návod v českém jazyce, díky kterému se snáze zorientujete v sestavování vysavače Concept VP6130 a používání nabíječky i jednotlivých příslušenství. Návod samozřejmě obsahuje i pokyny k provozu a údržbě.

Design a zpracování – 9/10

Tyčový a ruční vysavač Concept VP6130 je napájen akumulátorem Li 29,6 V. Baterie je odnímatelnou součástí těla vysavače, to ovšem neznamená, že ji je nutné při nabíjení vyjímat. Nabíjíte prostě rovnou tyčový vysavač v místě, kde se vám to hodí. Může být položený na zemi, nebo mu určíte stálé místo a díky šikovnému držáku na zeď budete bez starostí, že o něj budete klopýtat.

Na první pohled možná vypadá trochu robustně, ale zdání klame, díky kolečkům na hlavním velkém turbokartáči rozhodně není těžký. Možnost snadné přeměny z tyčového na ruční vysavač z něj dělají praktický spotřebič při čištění. Vysavač Concept váží od 1,8 do 3,0 kg, to podle toho jak ho sestavíte a jaké příslušenství zrovna používáte. Je v moderním designu s nádobkou na odpad v pěkné modrozelené barvě, která oživuje jinak černé doplňky. Má ergonomickou rukojeť a mohu potvrdit, že se drží opravdu pohodlně a snadno se s ním manipuluje i při delším úklidu.

Při úklidu rohů, prostor pod postelí, nebo rohů u stropu stačí použít sestavu s flexibilní ohebnou hadicí a Concept VP6130 držet v potřebné výšce v ruce. Případně šel i zavěsit na předloktí, to když bylo potřeba ještě složitější manipulace, ale není pro to rukojeť primárně určena.

Vysávání s LED přisvětlením

Základní tyč s turbokartáčem má dobře řešená kolečka, LED osvětlení v případě horšího osvětlení a skvělé manévrovací schopnosti díky kloubu, který je právě na tom hlavním turbokartáči. LED osvětlení se zapíná automaticky ve chvíli kdy identifikuje zhoršené podmínky, tedy šero. Může to být nejen pod postelí, ale i na chodbě nebo třeba pod stolem či pod topením. Je to příjemná vychytávka, protože člověk se občas diví, kde všude se prach k vysávání skrývá a není vidět.

V případě nasazení jiných nástavců a použití flexi hadice je pohodlné vysavač VP6130 držet v ruce, nebo ho klidně položit a vysávat v prostoru okolo něj. Výrobce tento model doporučuje i na úklid interiéru auta; po vyzkoušení mohu sama doporučit. Štěrbinová hubice nebo hubice s kartáčem je pro auto opravdu to pravé a pokud ho vysáváte pravidelně, tak na jedno nabití máte autíčko jako nové.

Náš tip

Dalšími testy a porovnání menších vysavačů do domácnosti jsme se zabývali ve článku testy tyčových vysavačů – s mopem i bez.

Za mě je dobře vyřešený ukazatel stavu baterie a ukazatel režimu vysávání. Je na vrchní straně těla vysavače a pořád na očích. Pro vysávání můžete používat tři režimy, mezi kterými se lehce přepínáte tlačítkem a na displeji vždy vidíte ve kterém režimu se nacházíte, stejně tak je vidět stav baterie – v procentech a velkými číslicemi.

Celkově je obsluha jednoduchá a intuitivní, jedno tlačítko na spouštění a vypínání a druhé tlačítko na volbu režimu vysávání. Výměny jednotlivých částí tyčového vysavače jsou jednoduché a rychlé, nasazování je snadné a vyjímání nástavců také. Aby se to celé nerozpadlo, mají samozřejmě jednotlivé části zajištění.

Kvalita vysávání – 9/10

Tyčový vysavač 2v1 ICONIC Animal Smart Flex vyniká vysokým příkonem 480 W, a motorem BLDC, díky kterému si poradí s nejrůznějšími povrchy, od tvrdých podlah až po koberce. Celkem jasně poznáte, který kartáč je určen na jaký povrch. Hard Floor je takový pěnový kartáč a je určený pro tvrdé podlahy, Carpet má štětiny (kartáčuje) a je vhodný na koberce. Testovaný model si tak poradil se vším, co jsem mu “nadrobila”. Kamínky a písek z bot v předsíni, chlupy z domácího mazlíčka na koberci, spousta prachových nečistot z papouška a samozřejmě běžné drobné nečistoty domácnosti.

Štěrbinový nástavec

Hodně oceňuji možnost volby režimů, které jsou Auto, Max a Min. Max budete používat na více zašpiněné povrchy nebo když něco chcete hloubkově vyčistit. Min je opravdu na jemný prach nebo třeba na obrazy a povrchy, které by se mohly poškodit. Ideální je ale podle mě režim Auto; je to režim, kdy si vysavač sám určí a přizpůsobí sílu vysávání povrchu na němž pracuje. Je to vážně smart vychytávka. V praxi mne režim Auto zaskočil jen jednou. Při vysávání menšího koberečku v předsíni ho vyhodnotil jako povrch, u kterého je třeba přidat na výkonu, a tak ho lehce vtáhl. Bylo nutné mu kobereček sebrat a při vysávání ho přidržet nohou. Takže i tady se řešení našlo.

Jak už jsem zmiňovala, LED osvětlení na velkém turbokartáči se zapíná automaticky ve chvíli kdy identifikuje zhoršené podmínky. Dovoluje tak vysávání pod gaučem, skříní (pokud je na nožkách) nebo i pod skříní a ještě za rohem. Každý máme v domácnosti nějaká hůře dosažitelná místa a tady to přestává být problém, designéři mysleli skoro na všechno.

Opravdu jsem byla příjemně překvapena, zpočátku mne možná trochu rozčilovalo, že na každý povrch je třeba vyměnit část vysavače, ale když si úklid správně zorganizujete a naplánujete, tak už to takový problém není.

Vysávání čalounění

Na další povrchy v domácnosti jsou určeny ostatní nástavce. Může to být malý turbokartáč na čalounění, pet kartáč na domácí mazlíčky nebo kombinovaný nástavec na vysávání menších ploch se štětcem nebo bez něj. Zkrátka si vyberete co je nejvhodnější pro daný povrch. Možná to bude zpočátku pátrání a zkoušení, ale časem z toho bude vychytaný a chytrý úklid celé domácnosti.

Výdrž baterie a dobíjení – 9/10

Výdrž baterie tyčového vysavače Concept VP6130 se obecně pohybuje kolem 30 až 60 minut, v závislosti na úrovni výkonu a typu povrchu, který čistíte. Baterie má kapacitu  29,6 V (2 500 mAh). Při testování jsem zkoušela vysávání na maximální výkon (30 minut) a následně po plném dobití na automatický režim, který sám volí výkon podle potřeby. U toho jsem dosáhla času 45 minut, což pro průměrnou domácnost se dvěma dětmi není zas tak špatné. Záleží určitě na velikosti bytu či obývaného prostoru celkově.

Podle recenzí většina zákazníků považuje výdrž baterie za uspokojivou pro běžné úklidové práce. Pokud však máte domácnost větší a chcete tento model používat jako hlavní, a ne jen jako doplňkový, počítejte s tím, že na jeden zátah nevysajete a nevyčistíte všechno.

Concept VP6130 se nabíjí zasunutím koncovky nabíječky do baterie. Vstup je umístěný na vrchní straně baterie a vlastně celého vysavače, je to trochu jako když nabíjíte svůj mobilní telefon. Je dobré brát také v úvahu to, že výdrž baterie se může postupem času zhoršovat, zvláště pokud vysavač používáte často a na vysoký výkon. Proto je důležité udržovat baterii v dobrém stavu tím, že ji pravidelně a správně nabíjíte.

Stav kapacity baterie ukazuje displej, plně nabitá je na 100 %. Při 20 % již identifikuje slabou baterii červenou značkou, ale k vypnutí dojde teprve malou chvilku po tom, co na displeji vidíte stav 5 %. Při nabíjení ten stejný displej ukazuje na jakou hodnotu je vysavač nabitý a kdy připravený k nové akci. Doba nabíjení byla 4 hodiny. Výrobce uvádí 3 až 4 hodiny, ale pokud jsem chtěla 100% nabití po úplném vybití, byly to opravdu ty 4 hodiny.

Čištění a údržba – 9,5/10

Nádoba na prach má kapacitu 0,5 l a tyčový vysavač Concept VP6130 je vybavený HEPA H13 filtrem. Filtr je tak vhodný pro alergiky a zadržuje i zvířecí chlupy. Čištění nádobky i filtru je opravdu jednoduché a rychlé.

Přestože se může zdát kapacita nádobky malá, proti tradičním sáčkovým nebo bezsáčkovým vysavačům, má to své důvody. U tyčových a ručních vysavačů je důležité udržovat kompaktní menší tvar a nízkou váhu, to usnadňuje manipulaci při práci a zároveň neklade velké nároky na skladování.

Při používání Concept VP6130 pravidelně kontrolujte nádobu na nečistoty a vyprazdňujte ji, jakmile je plná, tím udržujete optimální sací sílu a účinnost vysavače. Nádobka nemá žádný digitální ukazatel naplněnosti, ale protože je průhledná, v každém okamžiku vidíte, jak na tom jste a jestli už není potřeba zásobník vysypat. Také pravidelně kontrolujte a čistěte kartáče v nástavcích, tím si zajistíte vysokou účinnost vysávání.

Manipulace s nádobkou na odpad je jednoduchá, vysypat lze jednoduše zmáčknutím tlačítka na straně nádobky, které otevře spodní krytku. Doporučuji však občas použít i to, že vyndáte shora filtr, nádobku vysypete a filtr očistíte a vyklepete z něj usazené malé prachové částice. Je to snadné a rychlé, stejně tak nasazení filtru zpět do sběrné nádobky.

Samotný vysavač Concept občas otřete hadříkem pokud se vám bude zdát zaprášený, ale jinak zvláštní údržbu nepotřebuje. Jinak je to samozřejmě s filtrem a čistícími kartáči, ale to jsem již zmiňovala.

Závěrečné hodnocení

9.1

Perfektní

Tyčový vysavač Concept VP6130 je podle mě ideálním spotřebičem pro všechny. Pokud hledáte tyčový a ruční vysavač s moderním designem, výborným výkonem a inteligentními funkcemi, nehledejte dál. S příslušenstvím navrženým pro domácnosti se zvířaty a praktickými funkcemi je tenhle tyčový vysavač skvělou volbou. Díky němu uklidíte celou domácnost – podlahové plochy s kobercem nebo s dlažbou zvládne hravě. Nebojte se vysávat gauč i židle, s prachem na schodišti a pod postelí nebo na tmavé chodbě si také poradí a pomůže si LED světlem, které odhalí každou nečistotu. TIP redakce!

Design a zpracování
9
Kvalita vysávání
9
Výdrž baterie a dobíjení
9
Čištění a údržba
9.5
Klady
  • Malý ruční i větší tyčový vysavač (2v1)
  • Dobrá výdrž aku baterie
  • Volitelný výkon vysávání
  • Zajímavý design
  • Snadné čištění filtru
  • Rozsáhlé příslušenství
  • Vhodný pro alergiky
Zápory
  • Množství příslušenství – kde je skladovat?
  • Vyšší cena

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (22 hlasů)

Autor recenze

Petra Kvapilová
Petra Kvapilová

Petra se zajímá o online marketing všeobecně a píše méně než by chtěla, protože jí na to u ostatních činností nezbývá čas. Pokud píše, tak hodně pro radost, třeba pohádky pro kluky nebo občas nějakou povídku. Když píše recenzi, doufá, že pomůže lidem se správnou volbou a zjednoduší jim tak rozhodování. LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
jiri cerny (10. 1. 2024 07:01)

2 měsíce jsem si nastudovával informace a videa k vysavači DYSON V12 detect slim absolute. Volat na zákaznickou linku Dyson ČR mě po dvou dnech a 30 minutách přestalo bavit, nemají nikde email, nekomunikují. Cenu drží vysoko, a s příchodem V15 jde o asi drahou hračku. Za 14ts. bych koupil. Nicméně, začal jsem hledat srovnání, testy, specifikace, videa, atd. Až jsem narazil na Concept VP6130. Umí všechno, co umět má, taky svítí, taky likviduje mikroby, taky má kloub pod nábytek, taky je z něj ruční vysavač, výkon stejný, dispej 3 režimy, no prostě jen cena je poloviční. Projel jsem heureku, zbozi atd, hledal jsem v Polsku, v Německu, na Alliexpressu, všude Dyson drží ceny. Ano jako strategie to je určitě vzorový příklad. Ale mě jde o uživatelský komfort, a o ty funkce, které jsou pro mě měřitelné. Ne laboratorní objevy které Dyson aplikuje do praxe. OuKEJ, kvůli nadutosti DYSON a jejich otřesné komunikace (lze ověřit v recenzích na Heuréce) na stránkách Dysonu žádné recenze vložit nelze, tak kvůli té arogantnosti si zítra objednám český výrobek CONCEPT VP6130. A takto se rozhoduji a rozhodovat budu.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář