Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze drtiče větví a zahradního odpadu BEGAS5800

18. 11. 2019 aktualizováno

BEGAS5800 recenze

Na redakční zahradu se k nám dostal drtič větví a zahradního odpadu Black & Decker BEGAS5800, který se prodává za částku pod 6 000 Kč. Zpracovaný dřevní odpad mohou zahrádkáři použít pro kompostování, mulčování nebo rovnou do kotle. Jak drtič pro kutily BEGAS5800 v našem testu obstál se dozvíte v recenzi.

Obsah balení

Součástí velké krabice je indukční motor, pevný kovový stojan, transportní kolečka a patky, sběrná nádoba o objemu 45 l, protlačovací tyč, potřebné šroubky k instalaci a návod v českém jazyce.

Instalace a konstrukce – 10/10

Hned na úvod musím jednoznačně vychválit jednoduchost instalace. Vybalení a sestavení celého drtiče nezabere déle jak 30 minut. Velkou oporou je přehledný návod v češtině, kde nechybí ukázkové obrázky. Stačilo našroubovat kola, patky, usadit motor a chránič vstupního trychtýře. To vše za pomoci křížového šroubováku.

Veškeré části na sebe skvěle pasují, tudíž nemusíte mít obavu z náročné montáže. Drtič větví a zahradního odpadu Black & Decker BEGAS5800 sestaví i skuteční začátečníci. Tady se hodí vyzdvihnout velký palec nahoru. Jak je vidno, i takto velké zařízení lze vyrobit v jednoduchém stylu. Nyní se podíváme, jak si vede konstrukce.

Drtič větví a zahradního odpadu BEGAS5800 váží kolem 30 kilogramů. Pro pohodlný přesun slouží transportní kolečka ve spodní části a praktické madlo. Drtič při nečinnosti stojí na kolečkách a patkách. Konstrukce obecně není vachrlatá a působí bytelně, byť výrobce mimo kovu použil také pevný plast.

BEGAS5800 na mne udělal skutečně dobrý dojem jak po stránce konstrukční, tak po té designové. Drtič vypadá pěkně a na zahradě se hezky vyjímá. Tady zkrátka není co vytknout.

Výkon a obsluha – 9/10

Hlavní práci zastává výkonný indukční motor 2 800 W. Pro pohon drtiče slouží klasická zásuvka na 230 V. Stačí tedy natáhnout prodlužovací kabel a můžete se pustit do práce.

Výkon motoru obstál na výbornou. Snad nikdy se mi nestalo, že by nějakou větev drtič nezpracoval. Také volnoběžné otáčky jsou konstantní. Na podrobnější technické specifikace se podívejte v tabulce níže:

Technické parametry
Napájecí napětí 230–240 V
Frekvence 50 Hz
Příkon 2 800 W
Otáčky naprázdno (nůž) 46 ot./min.
Otáčky naprázdno (motor) 2 850 ot./min.
Maximální řezaný průměr 45 mm
Hmotnost 29,6 kg

Co se týče obsluhy, ta je naprosto jednoduchá. Ovládací panel zahrnuje známá tlačítka ON a OFF, která jsou od sebe barevně odlišena. Hned vedle se nachází volič směru: otočením doprava nebo doleva si vybíráte, jakým směrem se bude válcová fréza otáčet.

Nechybí ani tlačítko ochrany proti přetížení. Pokud dojde k zablokování motoru, systém zařízení automaticky vypne. Tímto tlačítkem stroj znovu rozpohybujete.

Důležitou roli sehrává také seřizovací kolečko na boční straně s ohledem na optimální použití. Drtič větví a zahradního odpadu zpracuje dřevní odpad na drť vhodnou pro kompostování nebo mulčování. Mulč může být použit k zamezení růstu plevele, zadržování vláhy nebo ke zlepšení úrodnosti půdy.

Pochvalu si zaslouží také integrovaný zavírací kontakt, kterým byla opatřena sběrná nádoba na odpad. Pokud není správně zasunut nebo dojde-li k jeho vysunutí během drcení, motor se automaticky vypne. Výborný bezpečnostní prvek.

Kvalita drcení a hlučnost – 9/10

Systém drcení má na starosti robustní válcová fréza. Ta dokáže zpracovat maximální průměr větví až 45 mm. To je vysoká hodnota, která je pro běžné domácí použití zcela dostačující. Drtič jsem vyzkoušel na spoustě seschlých větví z ovocných stromů naší zahrady. Nutno říci, že si téměř vždy vedl na jedničku.

Snažil jsem se do drtiče vkládat větve v takové podobě, v jaké jsem je odřízl od stromu. Drtič větví a zahradního odpadu Black & Decker BEGAS5800 se s většinou větví popasoval skvěle. Samovtahování větví pracovalo výborně a dřevina se ve stroji během chvilky „ztratila“.

Drobné problémy se dostavily při vkládání menších větví, které fréza někdy nebyla schopna uchopit. I s tím ale výrobce počítal. Stačí použít přibalené pěchovadlo a vše bylo v pořádku. Pokud se motor zasekl, jednoduše jsem použil zpětný chod a celý (ne)problém byl rázem vyřešen. Ovšem ani jednou jsem nebyl nucen drtič rozebírat nebo řešit nějaké technické nedokonalosti.

Podoba plnícího trychtýře je ideální. Kulaté tvary jsou na větší i menší větve dobře připraveny. A pokud je třeba, o trychtýř se není problém pohodlně opřít, takže je práce zase o něco snadnější a pohodlnější. Drtící fréza je uložena hluboko uvnitř zařízení, takže v žádném případě nehrozí, že přijdete o prsty.

Veškerý odpad padá do sběrné nádoby, která se pohodlně zasouvá do nosné konstrukce. Její povrch je průhledný, tudíž po celou dobu používání vidíte stav naplnění. Objem sběrného boxu se pohybuje kolem 45 litrů, což je pro většinu hobby uživatelů dostatečná kapacita. Alespoň mně se takto jeví.

Co se mi na testovaném drtiči BEGAS5800 moc líbí je nízká hlučnost. Výrobce uvádí hodnoty 93-95 dB. Stroj je při práci skutečně velmi tichý, což může být pro některé kutily zásadní parametr. Tady si inženýři zaslouží obrovskou pochvalu. Hlučnost ostatně můžete posoudit z přiložených videí.

Náš tip

Hledáte kvalitní stroje pro svoji zahradu? Mrkněte na nejlepší zahradní náčiní.

Závěrečné hodnocení

9.3

Perfektní

Drtič větví a zahradního odpadu Black & Decker BEGAS5800 můžeme doporučit všem kutilům, kteří chtějí mít svoji zahradu vždy dokonale uklizenou. Jedná se o skvělé nářadí, u kterého vyšší cena odpovídá kvalitě.

Instalace a konstrukce
10
Výkon a obsluha
9
Kvalita drcení a hlučnost
9
Klady
  • Snadná instalace a obsluha
  • Robustní konstrukce
  • Špičkový výkon, tichý chod
  • Zvládne větve o průměru až 4,5 cm
  • Objemný box
  • Vysoká míra bezpečnosti
Zápory
  • Vyšší cena

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (5 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář