Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Nářadí

Recenze aku řetězové pily Einhell FORTEXXA 18/30

11. 9. 2022 aktualizováno

Recenze a test aku řetězoví pily Einhell FORTEXXA 18/30Náš tipTestado.cz

Přemýšlíte nad šikovnou a cenově dostupnou akumulátorovou pilou na vaši zahradu? Potřebujete slušný výkon, pracovní komfort, mobilitu a bezpečnost? Nejen tyto parametry splňuje aku řetězová pila Einhell FORTEXXA 18/30, kterou jsme potrápili na měkkém dřevu a tvrdém jasanu. Podrobné informace, zkušenosti a ukázkové video zahrnuje recenze portálu Testado.cz!

Obsah balení

Součástí balení je aku řetězová pila Einhell FORTEXXA 18/30, lišta, plastová ochrana lišty, řetěz a papírové brožurky a manuály. Mezi nimi najdeme také kompletně český návod, ve kterém se dozvíme vše potřebné o provozu a bezpečnosti aku pily Einhell.

Součástí balení není baterie ani nabíječka. Pokud zatím žádné nářadí značky Einhell nevlastníte, tuto sadu je nutné dokoupit zvlášť.

Design a zpracování

Na úvod musím pochválit přístup výrobce, který na své zákazníky myslí na každém kroku. Během prvního sestavení potěší manuál v češtině a jednoduchý obrázkový návod pro montáž lišty a řetězu. Pokud jste v říši řetězových pil ještě neznalí, nemusíte se ničeho obávat – díky návodu pilu sestavíte do provozuschopného stavu během okamžiku. Bez nářadí.

Einhell FORTEXXA 18/30 recenze aku pily

Před prvním použitím aku pily FORTEXXA 18/30 je důležité doplnit olej na mazání řetězu (není součástí balení). Nežli se ale pustíme do práce, zhodnotíme si konstrukční zpracování testovaného modelu.

Během testování bych neřekl, že se cena stroje pohybuje kolem 3 600 Kč (9/22). Působí totiž velmi bytelně. Každý úchop ve mně budil jistotu a pocit kvality. A stejný názor měl i nezávislý zkušený řemeslník.

Hmotnost pily Einhell FORTEXXA 18/30 se pohybuje kolem 3,4 kg, s nasazenou lištou, řetězem a akumulátorem cca 4 kg. Hlavní materiály zastoupil pevný plast a kov. Kombinace červené a černé vypadá hezky, dobře byl zvolen také tmavý povrch zadní i přední ergonomické rukojeti. V této oblasti se dále nachází ochrana ruky a tzv. brzda řetězu. Ta je pohyblivá a slouží pro zvýšení bezpečnosti práce. Kousek níž spatříme šroubovací uzávěr olejové nádržky.

Aretace brzdy je v tomto případě vyřešena prakticky. Tato informace se nachází v zorném poli obsluhy pod rukojetí, kde ihned vidíte, zda je brzda aktivní nebo ne. Nedochází tudíž k situacím, kdy pilu nelze nastartovat a “vy nevíte z jakého důvodu”.

Před startem pily je nutné zmáčknout tlačítko pro blokování zapnutí a následně klasický tlačítkový spínač. Klouby rukou (a vlastně ruku celou) nám ještě chrání spodní ochrana. Čili i zde vidíme praktické bezpečnostní prvky. Pila Einhell navíc vlastní ochranu proti zpětnému rázu s okamžitou brzdou řetězu.

A pokračujeme dále na přední stranu, kde uvidíme lištu s nasazeným řetězem, u druhého konce je potom situován ozubený doraz. Na boční straně můžeme regulovat napínání řetězu a kontrolovat stav naplnění oleje pomocí indikátoru.

Při levé straně aku pily FORTEXXA 18/30 se nachází prostor pro akumulátor. Baterie je uživatelsky vyjímatelná a disponuje indikací nabití (tři diody). Přítomné západkové tlačítko ručí za pevné spojení s pilou a eliminaci nenadálého vypadnutí.

Horní strana pily hostí tlačítko pro přepínání výkonových stupňů. Zvolený výkonový stupeň je indikován dvěma barevnými (LED diodami): modrá značí výkon HIGH, zelená ECO.

Zpracování recenzované akumulátorové pily Einhell FORTEXXA 18/30 hodnotím výbornou známkou.

Základní technické parametry

Parametr
Informace
Délka lišty 30 cm
Max. délka řezu 27 cm
Rychlost řezání Dvě rychlosti: 8.9 m/s; 6 m/s
Objem olejové nádrže 160 ml
Baterie 18 V, 4,0 Ah (není součástí balení)
Hmotnost 4 kg

Video recenze

Výkon a manipulace

Aku řetězová pila Einhell FORTEXXA 18/30 ke své práci využívá bezkartáčový elektromotor Einhell a řetěz a lištu OREGON. Maximální délka řezu činí 27 cm, přičemž rychlost řezání dosahuje až 8.9 m/s. Taková rychlost platí u výkonu HIGH; v případě ECO se rychlost řezání pohybuje kolem 6 m/s.

Rychlost si zvolíte v závislosti na použití. Tohle je rozhodně lepší způsob regulace výkonu, než např. elektrická spoušť regulující výkon dle míry zmáčknutí. Potřebujete maximální výkon? Jednoduše si takový výkon nastavíte a o nic dalšího se nestaráte.

Není pochyb o tom, k čemu je tento model určen. FORTEXXA 18/30 bude jednoznačně vynikat na chatě, chalupě nebo zahradě rodinného domu. Díky nízké hmotnosti a vysoké praktičnosti je tento stroj perfektní pro řezání větví, dřeva obecně a drobné tesařské práce. Během testů jsem snadno pořezal palety, silnější větve i tvrdý jasan.

Při práci oceníte nejen slušný výkon, ale i ozubený doraz. Také manipulace je na velmi dobré úrovni. Pila se pohodlně drží díky ergonomickému madlu a dostatečně širokému zadnímu madlu. Pro transport stačí pilu uchopit za horní rukojeť, čímž se hmotnost příjemně rozloží.

Za dobře řešenou považuji olejovou nádržku. Ta má zaprvé solidní objem 160 ml, zadruhé její plnící otvor je dostatečně široký natolik, abyste olej zbytečně nevylévali bokem. Mazání řetězu je automatické. Vzpomenout ještě musím praktické utahování řetězu, které probíhá pomocí napínacího šroubu. Napínání a výměnu řetězu zvládnete bez použití nářadí.

Jak je na tom hlučnost? Decibelová čísla nemá smysl přeměřovat a vypisovat; vždy záleží na okolních podmínkách a spoustě proměnných. Aku pila Einhell FORTEXXA 18/30 ovšem patří mezi ty tišší. Sousedé ji samozřejmě uslyší, avšak oproti klasické motorové pile je to němý pracant.

Výdrž baterie

Ačkoliv je výdrž baterie v případě aku nářadí důležitá, u řetězové pily se tento parametr špatně hodnotí. Napsat objektivní číslo snad ani nelze. Recenzovaný model Einhell FORTEXXA 18/30 čerpá energii z 18V akumulátoru s kapacitou 4,0 Ah.

Taková kapacita je sama o sobě slušná. Pokud porovnám s konkurencí, Einhell patří mezi ty lepší (ačkoliv některé konkurenční modely pohání baterie dvě). Při práci mne baterie nelimitovala. Na plně nabitou kapacitu jsem stačit uřezat několik desítek větví ze stromů, pořezat paletu a vyzkoušet výkon na silném jasanu. Doba práce se pohybovala kolem cca 30 minut.

Pokud hodláte pilu využívat opravdu často, za zvážení připadá bateriová platforma Power X-Change Plus. Akumulátor s kapacitou 6 Ah má standardní dobu životnosti, ovšem díky své vysoké kapacitě dokáže zvýšit maximální dobu chodu zařízení při intenzivním použití. Číselně poskytuje o 50 % delší dobu chodu (oproti baterii s kapacitou 4 Ah).

Co se týče doby nabíjení, z vybité kapacity se na 100 % baterie dostane za přibližně 75 minut. Výstupní napětí nabíječky činí 20 V a max. výkon 900 W. U akumulátoru oceňuji světelnou indikaci nabití, v případě nabíječky dlouhý napájecí kabel a systém řízení baterie ABS.

Znovu však připomínám, že je testovaná pila dodávána bez baterie a nabíječky.

Provoz a údržba

Jak jsme si již řekli výše, testovaná aku pila Einhell FORTEXXA 18/30 disponuje automatickým mazáním řetězu. Olej se na řetěz dostává z přítomné olejové nádržky (160 ml), kterou je nutné pravidelně doplňovat. O stavu naplnění vás vizuálně informuje viditelná část nádržky. Kontrola je tudíž pohodlná, protože nemusíme šroubovat závit a nahlížet dovnitř.

Einhell FORTEXXA 18/30 - udržba

Samozřejmostí je pravidelné dobíjení baterie, přičemž čas od času je vhodné odšroubovat upevňovací postranní šroub krytu řetězu, kam se během řezání dostávají nečistoty a usazeniny. Stejně tak je zřejmé, že si samotný řetěz zaslouží občas nabrousit.

Jak vidíte, provoz hodnocené aku pily je jednoduchý. Vše zvládne i nezkušený uživatel bez nářadí.

Závěrečné hodnocení

Aku řetězová pila Einhell FORTEXXA 18/30 nabízí skvělý poměr ceny a výkonu. Během testování se pila předvedla výborně. Chválím pěkné zpracování a robustní konstrukci, vysoký stupeň bezpečnosti a slušný výkon, který je vhodný pro běžnou práci a drobnou tesařinu. Díky elektrickému pohonu odpadá míchání benzínu, nepříjemný kouř a výměna filtrů. TIP redakce Testado.cz!

Klady
  • Bytelné zpracování
  • Nízká hmotnost
  • Dva režimy výkonu
  • Slušný výkon
  • Prakticky bezúdržbový provoz
  • Atraktivní cena
Zápory
  • Baterie ani nabíječka nejsou součástí balení

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.9 (67 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář