Světlo světa, tak jako každý rok, spatřily nové iPhony kalifornské společnosti Apple. Z dostupných variant jsem si vybral iPhone 12, který jsem nahradil dosavadním Google Pixel 3a. Novému designu, fotoaparátům a výkonu už nešlo odolat.
Vydržel jsem 3 roky, kdy mi po uvedení iPhonu X nedaly jablečné smartphony spát. „Den D“ nastal v listopadu roku 2020. Na následujících řádcích popíši své zkušenosti a dojmy, jaké jsem doposud při každodenním používání nasbíral. Apple iPhone 12 64 GB nyní stojí kolem 12 000 Kč (aktualizováno 1/24).
- Pokud vám iPhone 12 nevyhovuje, doporučujeme žebříček nejlepších mobilů, případně odolné telefony.
Obsah balení
Tady se na Apple zlobím. Kromě iPhonu 12, krátkého Lightning kabelu s USB-C na druhém konci, a kovové sponky, je balení prázdné. K dobíjení ale lze použít i nabíječku jiných výrobců, v mém případě sáhnu po mohutné nabíječce od MacBooku Pro. Podmínkou je, aby měl adaptér USB-C konektor.
Design a zpracování – 9,5/10
Nový iPhone 12 jednoznačně patří k nejkrásnějším telefonům, které jsem za svůj život testoval nebo viděl. Zpracování je naprosto luxusní, hranaté tvary po vzoru iPhonu páté generace mi doslova učarovaly. Mobil se rovněž skvěle drží v jedné ruce.
Rozměrově se bavíme o sympatických číslech 146,7 × 71,5 × 7,4 mm a příjemné hmotnosti 164 gramů. Ploché hrany z hliníku jsou pevné, to stejně tak platí o celé konstrukci telefonu. Recenzovaný iPhone vlastní zvýšenou odolnost IP68. Jako jediný svého druhu ustojí šestimetrovou hloubku po dobu 30 minut.
Nyní k popisu ovládacích prvků a částí. Na pravé straně najdete tlačítko pro zapínání, na protější levé straně se nachází tradiční mechanické přepínání režimů zvuku a tlačítka pro regulaci hlasitosti. Kousek níže je potom zdířka pro vložení jediné nanoSIM karty – iPhone 12 podporuje také eSIM. Paměťovou kartu do iPhonu nevložíte, při výběru proto dobře zvažte, jakou verzi si pořídíte. Já jsem si vybral variantu 64 GB, která mi naprosto vyhovuje.
Dolní strana ukrývá Lightning zdířku pro nabíjení společně s hlavním reproduktorem. Sekundární se nachází v horní části zařízení, kde je také 12Mpx selfie kamerka a výřez Face ID. Někteří nad většími rozměry výřezu ohrnují nosy. Během měsíčního používání jsem ale nezaznamenal, že by mi vadil. Při sledování videí už o sobě dává znát, ale není to nic drastického.
Drobnou estetickou „nepohodu“ totiž rád oželím na úkor technologie Face ID, která nahrazuje absentující fyzickou čtečku otisků prstů. Tato technologie je přesná a neuvěřitelně návyková. Funguje bleskově a za každých okolností. Slunný den nebo temná noc – systém se vždy rychle odemkne. Problém nastává až s nasazenou rouškou, kdy holt musíte zadat PIN ručně. Snad „covidová doba“ brzy pomine. 6,1palcová obrazovka se jinak pyšní bezrámečkovým provedením. Displej blíže popisuji v následující kapitolce.
Bedrům nového iPhonu 12 dominuje dvojice 12Mpx fotoaparátů a blesk. Tato fotografická sestava se nachází ve čtvercovém modulu. Objektivy z konstrukce mírně vyčnívají, proto se telefon po položení na stůl lehce kymácí. Zadní straně nechybí ani stříbrné logo Apple.
Co bych Apple iPhonu 12 vytkl je ulpívání otisků prstů. Každičký dotek a smítko jsou na povrchu displeje vidět, to stejné platí o lesklých zádech. Mobil vypadá neustále takový „špinavý“. Tohle mi hodně vadí a ani po takové době jsem si na otisky nepřivykl. Jako nepraktický se časem ukázal také stále dokola omílaný Lightning. Proč tento konektor do iPhonů Apple stále dává je mi záhadou, když u nových MacBooků delší roky není.
Displej – 9,5/10
Testovaný iPhone 12 vlastní 6,1″ Super Retina XDR dotykovou obrazovku. Jedná se o kvalitní OLED panel s podporou HDR10 a vysokou jemností 460 ppi. Obrazovka zabírá 86 % čelní strany, poměr stran činí 16,5 : 9.
Rozlišení obrazovky představuje 2 532 × 1 170 pixelů, svítivost dosahuje 1200 nitů. Obecně nelze displeji nic vytknout. Barvy jsou krásné, detaily ostré a automatická regulace jasu funguje výtečně. Displej ráno ani v noci neřeže do očí, na přímém slunci je perfektně čitelný.
Znovu však platí, že ani letos nové iPhony nemají vyšší obnovovací frekvenci. 90Hz displeje se snad dočkáme příští rok. Rád bych také vyvrátil kolující diskuze o tom, že se obrazovka snadno poškrábe. Ani po měsíci nemám na povrchu jediný škrábanec. Vše je o přístupu.
Hardware a výkon – 9/10
Nový iPhone 12 má výkonu na rozdávání. Neexistují hry nebo aplikace, které by nový procesor Apple A14 Bionic (5 nm) nezvládl na maximální rozlišení nebo stabilní plynulost. I letošní generace iPhonů patří mezi nejvýkonnější chytré telefony současnosti. Aktualizovaný operační systém iOS 14 je perfektní a naprosto plynulý. Mobil se výrazně nezahřívá ani při vyšší zátěži.
Testovaný model vlastní 64 GB interní uložiště. Je samozřejmě na vás, zdali vám takový prostor stačí. Osobně využívám Google Fotky, kam se mi všechny obrázky a videa automaticky zálohují. I když natáčím, takový prostor mi bohatě stačí. Více místa zkrátka nepotřebuji. Je ale pravda, že nehraji mobilní hry, které si dnes už mohou vzít pořádnou porci dat.
Co se týče zvuku, i tady iPhone 12 exceluje. Stereo reprodukce hraje kvalitně a hlasitě. Pro sledování filmů nebo hlasitý odposlech skvělá věc. Oproti Google Pixelu 3a ale slyším lehce horší zvuk. Jde nicméně o čistě subjektivní hodnocení – váš názor může být třeba jiný.
- AnTuTu přes 568 tisíc bodů
- GeekBench cca 4067 bodů
- GFXBench 58 FPS
Výdrž baterie – 8/10
Letošní iPhone 12 vlastní baterii s kapacitou 2 815 mAh. Počítat můžeme, jako každý rok, se zhruba jednodenní výdrží. Pokud budete mobil využívat „normálně“, nabíjet můžete i druhý den odpoledne. Velmi ale záleží na tom, co zrovna děláte. Ani při náročnějším používání ale zařízení za celý jeden den nevybijete. Alespoň taková je moje zkušenost.
Hodnotit rychlost nabíjení není snadné, protože součástí balení není nabíječka. Záleží tedy na tom, jakým adaptérem a variantou telefon budete dobíjet. Nový iPhone 12 podporuje rychlonabíjení s výkonem až 20 wattů. Takovou rychlostí se baterie z úplného vybití na maximální kapacitu nabije za přibližně jednu hodinu.
Co se týče bezdrátového nabíjení, tam lze využít výkon až 15 W. Nabíjení trvá o něco déle než při použití Lightning kabelu. Při použití MagSafe se z nuly na 50 % baterie dostane za zhruba 30 minut. Plné nabití však trvá o něco déle než u klasického fyzického dobíjení.
- V žebříčku výdrže baterií se na serveru GSMArena iPhone 12 umístil zhruba někam doprostřed.
Výdrž a nabíjení hodnotím celkově pozitivně. Někam do divočiny bych si „dvanáctku“ bez powerbanky asi nebral, pro běžný městský život ale není co řešit. Snažím se dobíjet průběžně tak, abych v případě odchodu z kanceláře měl vždy dostatek kapacity. Skvělým tipem je také dobíjení před ulehnutím do postele. Ráno vstanete a máte nabito na 100 %. Pak nějakou rychlost řešit absolutně nemusíte. Doporučuji si takový návyk vypěstovat.
Fotoaparát a kamera – 10/10
Ještě před designem byla kvalita fotografií hlavním důvodem, proč jsem si Apple iPhone 12 pořídil jako svůj hlavní telefon. Testovaný model je vybaven dvojicí objektivů na zadní straně. Přesněji se jedná o 12Mpx čočky, z nichž je jedna široká (světelnost f/1.6) a druhá ultraširoká (světelnost f/2,4) se záběrem 120 stupňů.
- Originální fotky bez úprav jsou v galerii.
Video můžete natáčet až ve 4K kvalitě s 60 FPS, není ale problém sáhnout po klasickém rozlišení 1080p se 30/60/120/240 snímky za sekundu. Perfektní práci odvádí přítomnost Dolby Vision HDR. Testovaný iPhone vytváří nejlepší videa, jaká může dnešní smartphone nabídnout. Nádherný a plynulý obraz, na který je radost pohledět – viz. videa níže.
Také fotky patří jednoznačně mezi nejlepší, jaké můžete smartphonem vytvořit. Každému obrázku nechybí detailní prokreslení, dynamický rozsah a kýžená ostrost. Čočky si bezvadně poradí i se sluníčkem nebo horším počasím. Parádní jsou také noční snímky, které nic neztrácí na poctivém detailu, byť už šum samozřejmě rozpoznáte.
Uživatelskému prostřední fotoaparátů nechybí spousta vymožeností navíc. Z těch nejlepších a nejzábavnějších zmíním třeba časosběr, zpomalený záběr či portrétní režim. Velmi pěkné je také panorama, při jehož pořízení vás kamera navádí takovým způsobem, aby byl výsledek co nejlepší.
Už dávno jsem odložil klasickou bezzrcadlovku a na práci využívám chytrý telefon. Nejen při potřebě rychlého focení jsem ocenil svižnost a bleskovou odezvu spouště. Každá fotka přitom vypadá naprosto úžasně. Tady iPhone 12 boduje a já se nestačím divit a žasnout, co jsou dnešní fotomobily schopny tvořit.
Systém a konektivita – 9/10
Vysvětlování a oprašování funkcí operačního systému iOS 14 (nyní ve verzi 14.2.1) nemá žádný smysl. Znovu se však potvrzuje, že Apple svým zákazníkům nabízí jedno z nejlepších uživatelských řešení. Systém je absolutně plynulý, naprosto rychlý a uživatelsky přívětivý.
Co považuji za perfektní bonus, je možnost využívání aplikací od Googlu (ano, není to žádná novinka, ale rád bych ji znovu připomněl). Nezní to sice logicky (mít Apple a „používat Google“), ale já si prostě nechci zvykat na iCloud, iTunes a další jablečné služby. Hned po prvním spuštění jsem si do telefonu stáhnul Google Fotky, Gmail, Kalendář, Chrome a další aplikace, které dlouhá léta používám. Klasicky jsou ke stažení v App Store, takže není třeba ekosystém Apple obcházet. Pokud máte telefon s Androidem a uvažujete na přechod k Applu, nikdo vám v ničem bránit nebude.
Testovaný iPhone využívá nejnovější Wi-Fi 6, Bluetooth 5, vlastní GPS a NFC. Díky tomu používám svůj iPhone k placení na pokladně: stačí 2krát zmáčknout tlačítko „power“ a peněženku s debetní kartou nemusím ani vytahovat. Nároční mohou ocenit také podporu 5G sítě. I když ji zatím chytnete jen někde, je to určitě budoucnost.
Mezi negativa si někteří mohou připsat chybějící 3,5mm audio jack. Jeho přítomnost osobně postrádám, ale řešením může být redukce, nebo bezdrátová sluchátka. Co bych ovšem vyloženě vytkl, je přítomnost Lightningu. Pro mě absolutně nepochopitelná věc, která mi v maximální spokojenosti brání. Pokud jedu na školení se svým MacBookem, nestačí mi jediný USB-C kabel, ale musím s sebou brát ještě Lightning. Přesně za tohle snižuji konečné hodnocení o celý bod. Nejsem totiž ani zdaleka sám, komu Lightning vadí. Je nás spousta!
Recenze a zkušenosti zákazníků
Nový iPhone 12 patří na Heurece k nejprodávanějším mobilům. Jeho klady dokazují i zahraniční recenze. Třeba kolegové z Pcmag.com vypíchli mezi klady výdrž baterie, noční fotky a podporu 5G. Na serveru Tomsguide.com se redaktorům líbí ještě výkon a design.
Alternativy k iPhonu 12
Hledáte něco ještě lepšího? Pak sáhněte po iPhonu 12 Pro Max, který fotí o něco lépe než testovaný model. Navíc má i větší displej a lepší výdrž. Skvělý mobil je také luxusní Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G. Z levnějších stojí za pozornost třeba Samsung Galaxy S20 FE.
- Další tipy najdete mezi prémiovými telefony.
Závěrečné hodnocení
Perfektní
Apple iPhone 12 patří mezi nejlepší chytré telefony dneška. Vypadá krásně, má výkonu na rozdávání, umí nádherné fotky a 4K videa. Majitelům nabízí vyladěný a svižný systém. Face ID, 5G a MagSafe jsou jenom třešničkami na dortu. Pro nejnáročnější uživatele splněný sen!
- Krásný design
- Pěkný OLED displej
- Špičková Face ID
- Brutální výkon
- Nádherné fotky
- Luxusní 4K HDR Dolby Vision video
- Přívětivý systém iOS 14
- Nemá optický zoom
- Strašně moc se špiní
- Pouze 64 GB uložiště (dle vysoké ceny)
- Nepraktický Lightning
- Balení bez nabíječky
Diskuze a zkušenosti