Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Elektrická motorka Lamax eJumper DB50 Blue

eJumper DB50 Blue recenze testado

Dětská elektrická motorka eJumper DB50 Blue od společnosti Lamax je ideální stroj pro malé začínající motorkáře. Závodník si může vyzkoušet první metry s omezenou rychlostí na 6 km/h, aby si v klidu osahal, co tento stroj dokáže. Postupně lze elektronický omezovač uvolnit a váš potomek může zdolávat terén rychlostí až 15 nebo 30 km/h. Tichý chod elektromotoru nikoho neruší, což na procházce ocení celá rodina.

Hodnocení elektrické motorky Lamax eJumper DB50

8.7

Elektrická motorka Lamax eJumper DB50 Blue/Orange, je skvělý stroj pro první kontakt malých řidičů s motorovým vozidlem. Má skvělé jízdní vlastnosti a malým dětem nedělá její ovládání žádný problém. Před zakoupením doporučuji promyslet, kde bude váš malý řidič na motorce jezdit. Vzhledem k hmotnosti motorky 39 kg je trochu náročnější její převoz někam dál od bydliště. Jakmile však najdete dostatečný prostor, kde bude moci váš potomek motorku pořádně protáhnout, budete mít na dlouho o zábavu postaráno.

Konstrukce a design LAMAX eJumper DB50 Blue
8.5
Zkušenosti v praxi
9
Výdrž baterie, nabíjení a údržba
8.5
Výkon motoru:800 W
Maximální rychlost:30 km/h
Maximální hmotnost jezdce:65 kg
Hmotnost motorky:39 kg
3 režimy rychlosti:1) 6 km/h 2) 15 km/h 3) 30 km/h
Doba jízdy na plně nabitou baterii:1,5 hodiny
Klady
 • Pěkný design
 • Kvalitní zpracování
 • Robustní konstrukce
 • Velký výkon motoru
 • Možnost omezení rychlosti
 • Jednoduché ovládání
 • Perfektní jízdní vlastnosti
Zápory
 • Horší manipulace při převozu (hmotnost 39kg)
 • Dlouhá doba nabíjení / malá doba používání
 • Nutnost udržování baterie při delším nepoužívání
 • Nízká kvalita okrasných samolepek, brzy se odlepují

Obsah balení

Ve firmě Lamax je zákazník vždy na prvním místě a proto nemusíte trávit hodiny složitým montováním stroje. V přehledném návodu k obsluze je sice podrobný návod, jak na to, ale spíše doporučuji využít profesionální techniky z Lamaxu, kteří vám stroj sestaví a seřídí. Vám pouze stačí vybrat si jedno ze dvou barevných provedení stroje, a to oranžovou s označením eJumper DB50 Orange, nebo modrou s označením eJumper DB50 Blue. Motorky se liší jen barvou rámu a okrasných samolepek.

Přepravní společnost vám motorku Lamax eJumper DB50 Blue přiveze připevněnou na dřevěné paletě, zabalenou v ochranné kartonové krabici. Hmotnost motorky je 39 kg a když si připočtete hmotnost palety, bude se vám hodit při první manipulaci druhá osoba.

Okrasné samolepky jsou potaženy ochrannou folií, která jde lehce sloupnout. Součástí balení je malá papírová krabice, ve které najdete nabíječku do elektrické sítě 230 V, jednu náhradní pojistku, drobné nářadí pro údržbu motorky a přehledný návod k použití v několika jazycích, včetně českého. Nezbytnou součástí balení jsou dva páry klíčků. Jedny patří do skříňky zapalování, kterými se motorka zapne, a druhý pár slouží k ovládání omezovače maximální dosažené rychlosti jízdy.

Konstrukce a design Lamax eJumper DB50 Blue

Základní částí konstrukce motorky Lamax eJumper DB50 Blue tvoří pevný ocelový rám. Do něj jsou zabudovány tři 12V baterie, které společně napájí elektromotor napětím 36 V a mají celkovou kapacitu 12 Ah. Pod nimi je připevněný elektromotor, který disponuje výkonem 800 W. Díky této sestavě dokáže motorka na jedno nabití ujet až 20 km. To je však možné pouze v ideálních podmínkách, čili v bezvětří, na rovné cestě a bez využití maximálního výkonu motoru. Jakmile si malý jezdec na motorku více zvykne, začne řádit v terénu a využívat plný potenciál stroje, tak se může dojezd snížit o více než 50%.

Výkon motoru je přenášen na zadní kolo pomocí ocelového řetězu. Ten je schovaný za plastovým krytem, který chrání jezdcovi nohy proti poranění a zároveň kryje řetěz proti poškození od nečistot při jízdě v terénu. Zadní kolo motorky Lamax eJumper DB50 je usazeno v kyvné vidlici a odpružené jedním centrálním tlumičem s pružinou. Motorka je určená pro děti ve věku přibližně 5 až 10 let a výrobce myslel i na to, že s přibývající hmotností malého pilota se budou měnit jízdní vlastnosti stroje. Z toho důvodu má zadní tlumící jednotka možnost nastavení tuhosti tlumení a vy můžete připravit motorku přesně na velikost a hmotnost vašeho dítěte.

Přední kolo je připevněné v bytelné odpružené vidlici s olejovými tlumiči. Velký zdvih předních tlumičů umožňuje jízdu v opravdovém terénu, což zajišťují i vyztužené pneumatiky s hrubým vzorkem obuté na 10″ ráfcích. Přední i zadní kolo má stejnou velikost. Vzhledem k velkému výkonu motorky (800 W), je důležitá také soustava brzd. Obě kola jsou osazena kvalitními kotoučovými brzdami mechanicky ovládanými páčkami na řídítkách. Celkový vzhled stroje eJumper DB50 vypadá jako věrná kopie dospělácké motokrosové motorky.

Z pohledu jezdce zaujmou široká řídítka, která velmi dobře padnou do dětských rukou. Rukojeť na pravé straně je otočná a slouží pro ovládání výkonu motoru, stejně jako je to běžné na dospěláckých motorkách. V dobrém dosahu má jezdec rovněž páčky na ovládání brzd. Obě brzdy jsou navíc osazeny mikrospínači, které snímají zda je brzda aktivní či nikoliv. Jakmile malý řidič zmáčkne páčku přední nebo zadní brzdy, tak mikrospínač vypne přívod elektriky do motoru. Je to dobrá bezpečnostní funkce, která ještě více umocňuje dobré brzdné vlastnosti motorky.

Na pravé straně řídítek je malá zapalovací skříňka. Po otočení klíčku se zapne motorka Lamax eJumper DB50 do pohotovostního stavu a rozsvítí se malý displej, který ukazuje stav nabití baterie. To je prakticky vše, co malý jezdec k ovládání této krásné motorky potřebuje. Rodiče bude jistě zajímat druhý pár klíčků, který pasuje do přepínače na boční straně motorky. Tím lze nastavit maximální rychlost kterou dovolíte motorce dosáhnout. Pro úplné začátečníky bude vhodná poloha L – maximálně 6 km/h, dále můžete zvolit polohu M – maximálně 15 km/h a pro ty větší, co se už nebojí a mají motorku pevně ve svých rukou, můžete nastavit polohu H – maximálně 30 km/h.

Pro bezpečnost jezdce jsou důležité také stupačky pro nohy. Ty jsou umístěny ve spodní části rámu motorky a jsou v přirozeném dosahu nohou malého jezdce. Ocelové stupačky jsou připevněny na rámu motorky, zubatá dosedací plocha zajistí, aby z nich noha jezdce nesklouzla a v případě potřeby se dají sklopit, aby nepřekážely při uskladnění. Při zaparkování motorky Lamax eJumper DB50 Blue přijde vhod také výklopný stojánek, který motorku bezpečně udrží.

Důležitou součástí elektrické motorky Lamax eJumper DB50 Blue je také nabíjecí konektor. Ten je zabudovaný na pravé straně motorky, je zakrytý plastovou krytkou a nijak neruší celkový vzhled tohoto teréního stroje.

Celkový vzhled a zpracování testované motorky je velmi povedené. Na první pohled se lehce přehlédne, že se jedná o stroj s elektrickým pohonem. Věrnou kopii dospělácké motokrosové motorky doplňuje nádrž na benzín se šroubovacím uzávěrem. Na nádrž plynule navazuje pohodlné koženkové sedlo, které vzadu přechází na plastový blatník chránící jezdce proti nečistotám odlétávajících od zadního kola. Pohonné ústrojí je zakryté plastovými díly.

Plastová je ostatně celá kapotáž motorky včetně předního blatníku. Ten byl na testované motorce lehce zkroucený do strany, možná se během přepravy motorka o něco opřela a blatník se nevrátil zpět. Ničemu to nevadí, jen opticky při pohledu od řídítek to vypadá, jakoby přední kolo zatáčelo více než ve skutečnosti. Malé zlepšení by si zasloužila kvalita okrasných samolepek, které se začínají lehce odlepovat již po prvních jízdách. Na jízdu to nemá vliv, ale finální vzhled tohoto jinak kvalitního stroje to trochu narušuje.

Zkušenosti v praxi

Elektrická motorka Lamax eJumper DB50 Blue je určená pro děti ve věku 5 až 10 let. Tomu odpovídá i jednoduché ovládání motorky, které váš potomek zvládne během krátké chvíle. Ve zkratce se dá říct, že stačí, aby malý řidič uměl jezdit na šlapacím kole, aby udržel rovnováhu. Já si na testování půjčil mladou slečnu Mariánku, která se této činnosti s radostí ujala a na motorce brzy řádila jakoby na ní jezdila už celá léta.

Velká výhoda elektrické motorky Lamax eJumper DB50, je nízko položené těžiště. Hmotnost testovaného stroje je 39 kg, ale díky nízkému těžišti nedělala jízda absolutně žádný problém ani drobnému děvčeti. Motorka má velmi jednoduché ovládání. Otočíš klíčkem, otočíš rukojetí na pravé straně řídítek a pojedeš. To je základní informace kterou mladý řidič nebo řidička potřebuje vědět, aby se motorka rozjela. Potom máte pár vteřin na vysvětlení jak motorku zastavit, protože natěšené děcko se vám začne rychle vzdalovat.

Naštěstí děti jsou rychle chápavé a většinou už umí jezdit na kole, takže při potřebě zastavení instinktivně zmáčknou páčku na řídítkách a motorka brzdí. Navíc jakmile přestanou otáčet rukojetí na řídítkách, tak motorka sama zpomaluje. Všechny ovládací prvky jdou ovládat lehce tak, aby to zvládly drobné dětské ruce.

Při prvním seznámení s motorkou eJumper DB50, je dobré přepnout omezovač rychlosti na písmeno L. Motorka jede maximální rychlostí pouze 6 km/h a vy tak máte šanci vašeho potomka ještě doběhnout, případně podržet nebo zastavit. Dobré je, že i při této malé rychlosti motorka dobře drží stopu a rovnováhu. Otázka je, jak dlouho to ovšem bude bavit malého řidiče. Přece jen čeká od motorky trochu jiné svezení. Po pár minutách jsem Mariánce omezovač rychlosti uvolnil na rychlost 15 km/h a hned bylo vidět, že si jízdu úplně jinak užívá.

Testovaná motorka má skvělé jízdní vlastnosti. Testovali jsme ji v mírném terénu na cestě mezi poli za obcí. Přední i zadní kolo je dobře odpružené a Mariánka si nikdy nestěžovala na vytřesené ruce od řídítek, nebo že by ji tlačilo sedlo motorky. 10″ pneumatiky dobře zdolávají nerovnosti a hrubý vzorek zabraňuje podklouznutí stroje.

K bezpečnosti malého jezdce přispívají kvalitní a bytelné stupačky na nohy. Jsou umístěné v přirozeném dosahu nohou a mají zubatý upravený povrch tak, aby z nich dětem noha nesklouzla. Připevněny jsou na pevném rámu motorky a  bez problémů unesou celého řidiče když se na ně postaví. Při odstavení motorky je můžete sklopit nahoru, takže vám nepřekáží a motorka zabere méně místa.

Výdrž baterie, nabíjení a údržba

Motor o výkonu 800 W zásobuje energií baterie s kapacitou 12 Ah a napětím 36 V. Díky této kombinaci dokáže motorka eJumper DB50 ujet až 20 km na jedno nabití. To je poměrně velká vzdálenost, ale vaše malé děcko si většinou bude užívat jízdu někde ve vaší blízkosti a vy se můžete spolehnout, že bude mít o zábavu postaráno až 1,5 hodiny. Stav nabití baterie ukazuje malý displej na pravé straně řídítek. Na přímém slunci je displej hůře čitelný a je potřeba ho lehce zastínit rukou.

Nabití baterie do plné kapacity trvá přibližně 6 až 8 hodin a nabíjení signalizuje červená dioda na nabíječce, která po plném nabití svítí zeleně. Před uskladněním motorky je potřeba baterii plně nabít. Pokud ji skladujete déle než dva měsíce, nabijte baterii alespoň jednou za 30 dní na polovinu kapacity. Myslím, že tato zmíněná údržba bude nejslabší článek testované motorky. Většina rodičů motorku na zimu odloží do garáže nebo do sklepa a na jaře se bude divit, že má baterie sníženou kapacitu.

Baterie je jištěna silnou pojistkou umístěnou na kabelech v blízkosti zadní pružiny. Pojistku doporučuji přichytit stahovací páskou k rámu motorky. Při testování jsem si všiml, že se opírá přímo o pružinu a po delší době by mohlo dojít k jejímu poškození.

Je potřeba myslet na to, že motorka má elektrický pohon. Při údržbě je nutné použít pouze vlhký hadr a motorku zbytečně nenamáčet. Pro bezpečí vašich dětí je nutné pravidelně kontrolovat stav brzdové soustavy, tlumičů a uložení kol. Pneumatiky nafouknuté na správný tlak 138kPa/20PSI zajistí dobré jízdní vlastnosti motorky.

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.7 (11 hlasů)

Autor recenze

Zdeněk Suchý
Zdeněk Suchý

Zdeněk se téměř 30 let živil jako automechanik a vlastníma rukama provádí rekonstrukci domu. Díky tomu se již setkal s velkým množstvím různého nářadí a má rád nové technologie, které dokážou ulehčit či usnadnit práci. Již několik let vytváří prezentace pro realitní kanceláře, naplno se věnuje focení, tvorbě videa a grafiky, kde stále vyhledává nové příležitosti. Ve volném čase je rád s rodinou, věnuje se údržbě zahrady a domu, rád poznává nová místa a občas se projede na kole. LinkedIn, Facebook

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář