Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Správci hesel

LastPass – recenze a představení populárního správce hesel

31. 5. 2019 aktualizováno

LastPass recenze

V dnešní době po nás snad každá druhá webová stránka vyžaduje registraci. Pamatovat si všechna hesla je skoro nemožné a většina lidí ani neví, kde všude se historicky registrovali. Tohle všechno řeší správce hesel a mým oblíbencem je LastPass.

Správce hesel je aplikace, která si za vás pamatuje všechna vaše hesla. Vám pouze stačí si zapamatovat jenom jedno hlavní (master) heslo. Aplikace funguje na PC i telefonu, takže máte vaše hesla vždy při ruce. LastPass či jiný správce hesel vám ušetří moře času, protože na všech stránkách dopředu předvyplní vaše přihlašovací údaje. Dokonce i na webech, kde si ani nepamatujete, že jste se na nich někdy registrovali 😊 Ale jak je to s bezpečností?

Je správce hesel bezpečný?

Dokážu vám, že správce hesel opravdu zvýší vaši bezpečnost. Nejdříve se podíváme, jaké jsou dva nejčastější důvody hacknutí vašich účtů.

LastPass bezpečnost

  • 1) Heslo je příliš jednoduché. Roboti neustále zkouší uhádnout heslo a překvapivě často se jim to daří. Opravdu není náhoda, že po vás systémy chtějí při tvorbě hesla použít například číslice a velká písmena. Prostě heslo 1234 opravdu není dobrý nápad. Dokonce ani heslo Karel1 není dobrý nápad. Věřte mi, k prolomení obou těchto hesel stačí jen trocha času.
  • 2) Heslo bylo kompromitováno. Pokud používáte stejné heslo pro více účtů, tak si koledujete o malér. Hackeři neustále zkoušejí ukrást osobní informace z celého internetu a často se jim to podaří. Jakmile jednou získají váš email, heslo, telefonní číslo atd., tak s těmito údaji obchodují. Úniky se nevyhýbají ani velkým hráčům jako je Facebook či Mall (kauza Mallu je hezky popsaná tady).

Zjednodušeně můžeme říct, že pokud k přihlášení do Mallu používáte stejné heslo jako do vašeho emailu, tak ho útočník jednoduše vyzkouší a najednou má přístup ke všem vašim mailům.

Jak vám pomůže LastPass?

Jak už bylo řečeno, tak LastPass je správce hesel, který si za vás pamatuje všechny vaše hesla, ale má i plno dalších funkcí. Například, pomáhá řešit problém s jednoduchostí hesla. A to velmi jednoduše – prostě generuje složitá hesla, přičemž používá i znaky jako @(*, které velmi zvýšují bezpečnost. Výsledné heslo pak bude vypadat třeba takto: m7QpP#E*0$. A vězte, že tohle už robot jen tak neuhádne 🙂

Problém se stejnými hesly pak LastPass řeší tak, že u každé nové registrace vygeneruje nové unikátní heslo, které si samozřejmě okamžitě zapamatuje. A pokud náhodou používáte pro více služeb stejné heslo, tak vás na to okamžitě upozorní. Únik hesel u jedné služby, tak neohrozí vaši bezpečnost u služby jiné.

Nemůže být prolomen i správce hesel?

Samozřejmě všechno může být prolomeno, ale pravděpodobnost je výrazně nižší než, že vám někdo ukradne heslo z vašeho počítače. Navíc pokud by k úniku hesel skutečně došlo, tak jsou všechna hesla šifrovaná a útočník by musel prorazit vaše hlavní heslo, aby byly záznamy čitelné. Pokud však máte vaše “master” heslo správně nastavené, tak můžete být relativně v klidu.

A tím se dostáváme k tomu podstatnému – jak si vytvořit silné hlavní heslo neboli tzv. master heslo.

Hlavní heslo neboli master heslo

To je to jediné heslo, které budete potřebovat znát. Proto je nutné dodržet několik pravidel. Heslo musí být opravdu silné a ideálně by mělo obsahovat i speciální znaky typu @!+>. Mělo by být dostatečně dlouhé a doporučuje se i použití číslic a velkých písmen. Zní to složitě a nezapamatovatelně, ale existuje naštěstí pár triků 🙂

Stačí si vymyslet nějakou nápovědu, například ve formě textu písničky nebo třeba jmen vašich příbuzných. Například skákal pes přes oves. Vezmeme vždy první dvě písmena ze slova a řekneme si, že pes byl opravdu velký, výsledek skPEprov (nepoužíváme diakritiku) a máte základ pro vaše heslo a pak přidáte například nějaký letopočet s vykřičníkem či jednoduchý matematický příklad. Můj výsledek by mohl vypadat nějak takhle: skPE3+3=9prov a moje nápověda. Ten pes neuměl sečíst ani 3+3.

Jedna nevýhoda tu ovšem je, pokud hlavní heslo zapomenete, tak se do účtu prostě nepřihlásíte. Tady si nemůžete nové heslo poslat jednoduše na email. Prosto si heslo opravdu dobře zapamatujte. Na druhou stranu to je i výhoda, protože útočníkovi nestačí prolomit pouze zabezpečení vašeho emailu.

LastPass a jeho funkce – 9/10

Funkcí je poměrně hodně a nyní se podíváme na ty nejpoužívanější. Základem je pamatování hesel, ale ve svém LastPass trezoru můžete mít uloženy i různé poznámky, kreditní karty a formuláře. Formuláře mi osobně šetří hodně času a není to zatím u správců hesel standard, například při zadání adresy u nákupu z eshopu mi stačí jeden klik.

LastPass rozšíření

Základní funkcí je i generování bezpečných hesel, kde doporučuji používat speciální znaky. Viz ukázka níže.

LastPass generování hesla

Další často u nás využívanou funkcí je sdílení hesel. Pokud dáte editovat “kartu” (viz ukázky obrázků dole) najdete dole ikonku dvou panáčků, která slouží pro sdílení. Sdílet můžete dvěma způsoby. Příjemci buď umožníte vidět heslo, které si bude moci například zkopírovat do své schránky. Nebo mu heslo vidět neumožníte. V takovém případě dotyčný uvidí místo hesla tečky, nicméně systém ho k dané službě přihlásí automaticky. To se v některých situacích rozhodně hodí, ale občas se může stát, že systém nepozná, že má heslo vyplnit, či se na stránce něco změní. Daný člověk se pak do služby nepřihlásí a bude vás muset opět “otravovat”, abyste mu heslo nasdíleli znovu.

LastPass sdílení hesel

Heslo s přístupem může být samozřejmě nasdíleno i vám. Nicméně zde bych chtěl upozornit, že LastPass u sdílení hesel pracuje občas trochu zpomaleně. Přestože vám nasdílené heslo přišlo a vy jste ho přijali, tak ho v trezoru stále nevidíte. V takovýchto případech nám vždy pomohlo restartovat prohlížeč nebo se z Lastpassu odhlásit a přihlásit znovu.

Kompatibilita – 10/10

Tady není co řešit. LastPass má aplikaci na Android i iOS, přičemž obě aplikace jsou velmi dobře hodnocené. Na PC budete nejčastěji využívat rozšíření do prohlížeče, které je dostupné pro Chrome, Firefox, Operu, Safari i Edge. Jediné co chybí, je aplikace do PC, ale osobně nevidím důvod, proč bych jí chtěl používat. Správce hesel je samozřejmě dostupný i online ze stránky www.lastpass.com.

LastPass používáme i ve firmě a za celou dobu si žádný člen redakce nestěžoval, že by mu LastPass nešel na nějakém zařízení používat. To myslím mluví za vše.

Uživatelská přívětivost – 9/10

Používání správce hesel je návykové a potvrdí vám to snad každý. Nejvíce času budete trávit na PC prací s rozšířením v prohlížeči. Po rozkliknutí zadáte název služby a LastPass vám ve většině případů danou službu automaticky otevře v novém okně prohlížeče a rovnou vás do ní přihlásí.

LastPass automatické vyplnění hesla

Pokud se dostanete na nějakou službu, kde má dojít k vyplnění přihlašovacích údajů, tak ty za vás správce hesel automaticky vyplní.

Ovládání na telefonu je také hodně jednoduché. Tady ale budete více využívat přístup do Trezoru. LastPass má i svůj prohlížeč, ale osobně ho příliš nevyužívám.

Celkově se LastPass používá opravdu jednoduše a malý prostor na vylepšení vidím v mobilní aplikaci.

Placená vs. neplacená verze LastPassu

Běžný uživatel si vystačí s verzí zdarma, placená verze nabízí hlavně zajímavé funkce pro firmy, případně pro někoho může být zajímavý rodinný balíček. Více se dozvíte na této stránce a já se pokusím níže shrnout nejdůležitější rozdíly.

Premium uživatel za 3 USD/měsíc – Osobně mi nepřipadne příliš zajímavý. V ceně je prioritní podpora, můžete sdílet hesla skupině lidí, vyplňování hesel funguje i na aplikacích přímo ve windows. Dále máte několik možností pokročilého nastavení, například u dvou fázového přihlášení (to dobře funguje i v neplacené verzi) a pro někoho bude zajímavé i rozšíření chráněného úložiště na 1 GB.

Rodinný balíček 4 USD/měsíc až pro 6 členů – Tohle už mi osobně připadne zajímavější, protože cena je poměrně nízká a bonusem je například větší přehled o vašich dětech pomocí tzv. family dashboardu. Family balíček navíc umí všechny funkce premium uživatele.

Teams 4 USD/měsíc za  uživatele – Tohle je zajímavé pro firmy, například umí základní reporting a je tu i přehled pro admina.

Enterprise 6 USD/měsíc za uživatele – Vhodné pro velké korporace, protože nabízí pokročilý reporting, pokročilou správu uživatelů, různé API přístupy, atd.

Alternativy

1Password – Hodně podobný LastPassu, ale má trochu více osekanou verzi zdarma. Nicméně na internetu má mnoho zastánců.

KeePass – Je hodně zajímavá alternativa pro lidi, kteří nevěří cloudu a mají raději všechny soubory uloženy lokálně. Jedná se o open source a je tedy zdarma. Horší je ale trochu kompatibilita. Protože je to neplacený nástroj, nemůžete navíc počítat se zákaznickou podporou a podobnými věcmi.

Sticky Password – Jedná se o českou firmu a funkcemi je velmi podobný LastPassu. Nemám osobní zkušenost, ale slyšel jsem zatím jenom samé pozitivní reference.

Alternativ je samozřejmě více. Osobně bych se vyhnul hlavně méně známým projektům, protože u nich je důvěryhodnost nižší a přeci jenom jde o vaše hesla. Ani s jedním z výše zmíněným správců hesel každopádně chybu neuděláte. Hlavně něco vyberte a začněte používat. Garantuji vám, že za měsíc už to pro vás bude nepostradatelný pomocník 🙂

Závěrečné hodnocení

9.3

Skvělý

Upřímně vám radím používejte správce hesel. Ušetří vám plno času a zvýší vaši internetovou bezpečnost. LastPass je za mě ideální volba. Jednoduše se používá, je mu jedno na jakém jste zařízení a běžný uživatel si vystačí s verzí zdarma. To je možná i jeho největší mínus, protože platit se vyplatí jenom specifickým uživatelům.

Funkce
9
Kompatibilita
10
Uživatelská přívětivost
9
Klady
  • Plnohodnotná verze zdarma
  • Mnoho funkcí
  • Funguje na všech platformách
  • Jednoduché používání
  • Rozšíření do prohlížeče
  • Vyplňování formulářů
  • Je v češtině
  • Dvoufázové zabezpečení
Zápory
  • Placená verze nemá mnoho funkcí navíc
  • Občas nutné restartovat prohlížeč při sdílení hesel
  • Nemá aplikaci přímo na PC či MAC
  • Často nekompletní překlady

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (54 hlasů)

Autor recenze

Petr Šedivý
Petr Šedivý

Profesně se věnuji online marketingu a vždy mě zajímaly nové technologie. Pravidelně radím lidem ve svém okolí s výběrem všemožné elektroniky a doufám, že mé rady někomu pomůžou i tady.

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář