Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Microsoft Surface Go

2. 9. 2019 aktualizováno

Microsoft Surface Go test

Ze série přenosných zařízení od společnosti Microsoft jsme měli možnost vyzkoušet Microsoft Surface Go. Jedná se o vysoce kompaktní zařízení, na kterém můžete pohodlně pracovat nebo se bavit. Jeho cena se pohybuje kolem 16 000 Kč.

Videorecenze

Obsah balení

Krabice ve svém nitru ukrývá skutečně jen to nejzákladnější. Kromě tabletu se dočkáte přes metr dlouhé nabíječky a několika papírových příruček. Příslušenství navíc si musíte dokoupit zvlášť – řeč je o klávesnici, myši a peru. O tom se ale více dozvíte v následujících kapitolách.

Recenze Microsoft Surface Go obsah balení

Design a zpracování – 9/10

Pokud jste o Microsoft Surface Go nikdy neslyšeli, ve zkratce se jedná o přenosné kompaktní zařízení, které v sobě kloubí vlastnosti několika zařízení. Díky nízké hmotnosti 522 gramů a šikovným rozměrům 245 × 175 × 8,3 mm jde vlastně o tablet. V nitru Surface Go ovšem netepe Android, ale operační systém Windows Home. Práce a uživatelské rozhraní tohoto stroje tedy vychází z klasického počítače nebo notebooku.

A skutečně, na Microsoft Surface Go obdivuji jeho skladnost, která je nesmírně praktická. Zařízení schováte do batohu, dámské kabelky nebo si je klidně lze vzít během procházky do ruky. Ani po delší době se totiž nepronese. Kromě šikovné kompaktnosti nabízí konstrukční zpracování řadu užitečných prvků.

Zapínání a vypínání displeje se nachází na horní hraně, což stejně tak platí o tlačítkách pro regulaci hlasitosti. Zatímco levá strana tabletu je zcela holá, na protější pravici najdete zdířku 3,5mm audio jacku pro připojení klasických sluchátek. Kousek níž je konektor typu USB-C, který lze využívat jak pro přenos dat, tak pro nabíjení z powerbanky.

Pro dobíjení je však primárně určen speciální magnetický port. Jakmile se s konektorem nabíječky k tomuto vstupu přiblížíte, magnetická síla si port automaticky přichytí. Spárování proběhne vždy rychle a zdárně. Takový způsob je vskutku pohodlný.  Taková forma je vlastně ještě o něco lepší než oboustranné USB-C.

Konstrukce mimo plastu pocítila pevnou hořčíkovou slitinu. Tu můžete ve větší míře spatřit na zadní straně, kde se krásně vyjímá její stříbrná barva. Bedra recenzovaného Microsoft Surface Go také ukrývají výklopný stojánek. Díky němu si můžete tablet nasměrovat přesně do takového úhlu, jaký zrovna potřebujete. Zároveň chválím kvalitu provedení pantů: pohyblivé části jsou pevné a každou pozici skvěle drží.

Na zadní straně se kromě pantu nachází slot pro microSD kartu. Pokud by vám nestačilo interních 128 GB, lze si datové skladiště ještě rozšířit. Opomenout nesmíme ani hlavní 8Mpx kamerku a mikrofon.

Na spodní hraně se pak nachází piny a zarážky pro připojování klávesnice. Hlavní dominantou je samozřejmě 10palcový displej, nad kterým sídlí selfie kamera. Tu můžete využívat pro fotografování a biometrické odemykání skrze technologii Windows Hello. Tato funkce pracuje spolehlivě: obličej rozpozná i na větší vzdálenost a během večera.

Recenze a test Microsoft Surface Go

Při levém i pravém boku sídlí stereo reproduktory. Pochvalu si zaslouží jejich „neviditelnost”. Při pohledu na obrazovku vůbec neruší. Co bych ale zpracování testovaného Microsoft Surface Go vytkl jsou větší rámečky kolem displeje. Jejich masivnější vizáž na celkovém dojmu zkrátka něco ubírá.

Při používání Surface Go jsem tak opakovaně zavzpomínal na můj první iPad, který jsem si kupoval v roce 2010. Rozměrnější rámečky ale mají také svoji výhodu: při uchopení tabletu nesaháte na dotykovou plochu.

Klávesnice, myš, pero

Microsoft Surface Go můžete využívat bez jakéhokoli příslušenství. Pro zvýšení efektivity a pohodlnosti ale jednoznačně doporučuji klávesnici. Ta se k tabletu přichytává pomocí magnetu, jehož sevření je pevné a naprosto bezpečné. Klávesnice se zároveň mírně zkosí, čímž se výraznou měrou zvýší komfort používání.

K testování jsem dostal klávesnici s českými popisky, přičemž horní řádek nabízí regulaci jasu, hlasitosti nebo například tlačítko „Del“ pro mazání textu. Moc se mi líbí možnost podsvícení všech kláves. Pod velkým mezerníkem nechybí ani dotyková plocha (touchpad) zastávající funkci myši. Její povrch je hladký a prst krásně klouže do všech stran. Touchpad plocha funguje úplně stejně jako u klasických notebooků.

Kompaktní rozměry se logicky podepsaly na menších klávesách. Osobně jsem si na jejich rozmístění rychle zvykl a psaní se pro mě stalo jednoduchou činností. Kvitovat musím také povrch klávesnice, který je líbivý a na pohled moc hezký. Škoda, že se cena klávesnice pohybuje kolem nemalých 3 000 Kč.

Recenze Microsoft Surface Go pero

Ani pero Surface Pen není k zahození, neboť s jeho pomocí můžete tablet plnohodnotně ovládat. Pero zvládá až 4 096 tlakových bodů a funguje při naklonění v úhlu až 45 stupňů. Latence rukopisu se pohybuje kolem 30 ms.

Surface Pen zvládá spoustu úkonů, které se hodí při používání aplikací a prezentací. Hrot po obrazovka příjemně klouže a vůči jeho výstupu nemohu mít výhrady. Pero je zároveň magnetické, tudíž jej lze zachytit k levému boku tabletu. Tam může během práce v klidu odpočívat a svojí přítomností nijak neruší.

Bluetooth myš Microsoft Surface Mobile Mouse se k tabletu také hodí a práci výrazně ulehčuje. S ohledem na její nízký profil ale nemusí vyhovovat všem.

Recenze a test Microsoft Surface Go

Zatímco pero a myš doporučuji spíše užšímu výběru uživatelů, klávesnici beru jako samozřejmost. Jedině s ní se stane z „obyčejného tabletu“ téměř plnohodnotný pracovní nástroj, s nímž napíšete článek, vyřídíte emaily a odpovíte na Facebooku. Klávesnice zároveň při zavření chrání displej tabletu, což je příjemný benefit navíc.

Displej – 8,5/10

Recenzované zařízení Microsoft Surface Go vlastní 10palcový displej s rozlišením 1 800 × 1 200 pixelů a hustotou obrazových bodů 217 bodů na palec. Poměr stran se drží „tabletového formátu“ 3:2, což je praktický poměr pro sledování videí. Pokud rádi čtete, pak je nejlepší si tablet postavit na výšku.

Recenze Microsoft Surface Go tablet

Zobrazovací panel je na slušné úrovni. Při používání jsem ocenil dostatečný maximální i minimální jas. Stejně tak dobře si vedou pozorovací úhly: i vedle sedící člověk dobře uvidí, co na tabletu děláte. Displej zvládá až 10bodový dotyk, případně si rozumí s avizovaným dotykovým perem.

Obrazovce nechybí ani filtr modrého světla a automatická regulace jasu, jejíž nastavení je bezchybné. Není problém si změnit velikost textu nebo snížit výstupní rozlišení. Displej lze také uzamknout tak, aby se vám při otáčení neorientoval třeba na výšku (jako u mobilů). Povrch je navíc chráněn ochranným sklem Corning Gorilla Glass 3.

Hodně jsem se bál upatlanosti povrchu displeje. Zklamání se však nekonalo: povrch působil většinou čistě, i když čistý vůbec nebyl. Znovu ještě chválím infrakameru, která odemyká systém rozpoznáním vašeho obličeje. Do systému se ale samozřejmě můžete přihlásit i pomocí PINu.

Hardware a výkon – 8/10

Tablet staví na dvoujádrovém procesoru Intel Pentium Gold 4415Y, který již patří mezi slabší hardwarové kousky. Při běžném používání se ovšem Surface Go chová velmi dobře. Systém se neseká a během surfování nebo sledování videí na nic nečekáte. Schválně jsem vyzkoušel také Google Earth skrze webové rozhraní a i tady si tablet vedl překvapivě dobře.

Problém ovšem nastává v případě, kdy si otevřete více oken a spustíte několik programů najednou. Pak není o sekundové prodlevy nouze. Naše testovaná verze vlastní 8 GB operačních pamětí. Verze s polovičními RAMkami bude určitě o něco pomalejší.

Recenzovaný Microsoft Surface Go je zkrátka kancelářský nástroj, který není určen k hraní her, úpravu fotografií nebo k plnění náročnějších grafických úloh. Ovšem takové Diablo jsem ve webovém rozhraní spustil a bylo hratelné. A Tresure Hunt je také hodně velká návykovka 🙂

K dispozici máte 128GB SSD uložiště, což je prostor, který většině stačí. Kdyby vám to bylo málo, kupte si microSD kartu a datové skladiště si ještě rozšiřte.

Velkou pochvalu si zaslouží přítomné reproduktory. Zvukovou stránku tady mají na starosti 2W stereo reproduktory s Dolby Audio Premium. Hrají velmi slušně a hlasitě. Konečně jsem se potkal se zařízením, které má zvukovou reprodukci na srovnatelné úrovni jako MacBook Pro 13″ (2017). Tady obrovský palec nahoru.

Výdrž baterie – 7,5/10

Baterie Surface Go vám při běžném používání vydrží od zhruba 6 až do 8 hodin. Stěžejní roli hraje zvolená úroveň jasu, rozlišení displeje, hlasitost zvuku a vykonávaná činnost. Výdrž tedy není zrovna nejsilnější stránkou tabletu (s ohledem na cenu), na druhou stranu předpokládám, že na takovém zařízení nebude nikdo pracovat celý pracovní den.

Recenze Microsoft Surface Go nabíječka

Netvrdím, že něco takového není možné, nicméně se domnívám, že pro dlouhodobější práci není takové zařízení zrovna nejefektivnější. Jinými slovy, na klasickém notebooku nebo počítači budete rozhodně produktivnější (větší displej, větší klávesnice, vyšší výkon…).

Dobíjení trvá z úplného vybití na maximálních 100 % zhruba 2 hodiny. Za jednu hodinu se baterie nabije na nějakých 72 %.

Fotoaparát a kamera – 7/10

Surface Go zřejmě nebudete využívat jako primární stroj pro fotografování. K takovým účelům jsou určitě vhodnější digitální fotoaparáty nebo fotomobily. Výstup stroje od Microsoftu mne ale mile překvapil.

Hlavní kamerka o síle 8 Mpx totiž zvládá překvapivě slušné snímky. Během dne dokáže jejich kvalita konkurovat i nejednomu chytrému telefonu. Videa se dají pořídit až ve Full HD rozlišení. Ani pohyblivé záběry nejsou špatné.

Pěkná kvalita číší také ze selfie objektivu, který byl ověnčen 5 Mpx. Video hovor zvládne dokonce ve FHD kvalitě, což se jen tak nevidí. Většinou tyto kamerky dokáží natáčet maximálně v HD. Kvalita jde ale rapidně dolů s ubývajícím světlem.

Uživatelské rozhraní fotoaparátu je jednoduché. Vlevo si lze obraz zoomovat, nastavit časovač nebo technologii HDR (může být i automatická), vpravo se pak nabízí panorama, režim pro natáčení videa nebo třeba snímání dokumentu.

Focení je tedy snadné a soubory se ukládají rychle. Nižší takt procesoru se ale naplno projevil při večerním fotografování, kdy se obrázky ukládají znatelně déle a čočky potřebují delší čas pro zaostření.

Systém a konektivita – 8,5/10

Tablet běží na operačním systému Windows 10 Home, který je pro Microsoft Surface Go dobře optimalizovaný. Během používání zařízení jsem se nesetkal s vážnějšími nedostatky. Lze pohodlně využívat Word, Excel a jiné programy, které si snadno stáhnete z Microsoft Store (jako Google Play pro Android, nebo Apple Store pro iOS).

Kromě aplikací zdarma, jako je například Messenger, WhatsApp, Spotify, Instagram či VLC, si můžete stáhnout spoustu neplacených i placených her. Vše je přehledné a v češtině, takže se neztratí ani úplný nováček.

Systém funguje vlastně stejně, jako na klasickém počítači. Na plochu si můžete přetáhnout jakoukoli složku nebo zástupce, v pravém dolním rohu je čas, datum a různá upozornění. Nastavení Windows vám dovolí ladit systém, obrazovku, síť, soukromí a další věci, které jsou pro Windows typické. Nejen při využívání systému jsem zjistil, jak je kombinace klávesnice a dotykové obrazovky fajn. Třeba klikání na ikonky nebo rolování je pohybem prstu prostě mnohem rychlejší, než přes touchpad.

Při používání Surface Go máte možnost pracovat v prostředí klasického Windows, nebo se případně přepnout do režimu tabletu. Co se týče konektivity, zařízení podporuje Wi-Fi: IEEE 802.11 a/b/g/n/ac a Bluetooth verze 4.1. Infraport nebo NFC byste hledali marně. Jsem však toho názoru, že u této věci takové technologie prostě nikdo potřebuje.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Ze zahraničních recenzí doporučujeme stránku Trustedreviews.com, kde recenzent chválí přívětivý Windows, kompaktnost přístroje a univerzálnost stojanu. Na webu Techradar.com zase obdivují displej a reproduktory. Redaktoři z Laptopmag.com mluví o Surface Go podobně.

Závěrečné hodnocení

8.1

Skvělý

Microsoft Surface Go je kompaktní zařízení, které je v kombinaci s klávesnicí vysoce praktické nejen na cesty. Líbí se nám přívětivé uživatelské prostředí, magnetické nabíjení a kvalitní stereo. Nejlepší je v kombinaci s klávesnicí.

Design a zpracování
9
Displej
8.5
Hardware a výkon
8
Výdrž baterie
7.5
Fotoaparát a kamera
7
Systém a konektivita
8.5
Klady
  • Vysoce kompaktní zařízení
  • Pevná hořčíková konstrukce
  • Kvalitní displej a odemykání obličejem
  • Slušné fotoaparáty
  • Odladěný a plynulý systém Windows
  • USB-C, sluchátkový port, magnetické nabíjení
Zápory
  • Nic pro hraní her
  • Spíše průměrná výdrž
  • Drahé příslušenství

Nejprodávanější tablety podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (5 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář