Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Autonavigace

Recenze navigace Navitel RE900

13. 6. 2018 aktualizováno

Doby, kdy bylo na cestách prázdno a bezpečno jsou už dávno pryč. Automobilů přibývá a na nervózního řidiče narazíte doslova na každém metru. Pro pohodlné cestování a natáčení zlobivých řidičů existuje mnoho zařízení. Jedním z nich je i Navitel RE900, které jsme mohli pečlivě prozkoušet.

Nejde však o pouhou navigaci či kameru, nýbrž multifunkční zařízení 2 v 1. S tímto přístrojem tedy dojedete rychle na vybranou adresu a ještě jste v případě obtíží jištěni kamerových záznamem. Cena této chytré legrácky se pohybuje kolem 3 000 Kč.

Obsah balení

Součástí balení je zařízení Navitel RE900, držák do auta na čelní sklo, adaptér do auta 12/24 V, USB kabel a uživatelská příručka. Přibalený USB kabel mohl být jednoznačně delší, protože propojení s počítačem není moc příjemné a člověk si musí kolem zdířky vytvořit prostor. V balení rovněž postrádáme externí nabíječku.

navigace Navitel RE900 - obsah balení

Design a zpracování

Budoucí majitelé předně ocení minimalistické rozměry a hmotnost. Navigace váží slušných 148 gramů a se svými 80 × 12 × 140 mm je menší než většina prémiových telefonů dneška. Díky tomu se zařízení příjemně drží a hezky se s ním manipuluje. Přístroj vlastně držíte oběma rukama a veškeré funkce volíte, jako byste hráli na mobilním telefonu nějakou hru.

Povrchové zpracování je na omak příjemné. Matná barva působí decentně a svojí neutralitou nezohyzdí interiér žádného vozu. Všechny strany jsou přirozeně zaobleny, a tak vám v ovládání nebude nic překážet. Čelní strana je osazena 5“ IPS displejem, který ovládáte svými dotyky. Zatímco je spodní a pravá hrana zcela holá, protější levice toho nabízí víc než dost.

Na této straně plní hlavní roli napájení v podání microUSB portu, slotu pro microSIM kartu a druhého slotu pro microSD kartu. Mezi oběma zdířkami ještě vyčkává mikrofon. Na nedaleké horní hraně máte k dispozici samostatné tlačítko pro zapínání a vypínání. Nejvybavenější je pak protější strana obrazovky. Tam sídlí otočný objektiv, reproduktor a tlačítko pro restartování.

navigace Navitel RE900

Pro plnohodnotné používání je žádoucí navigaci usadit do držáku na čelní sklo. Zpracování držáku se nese v jednoduchém stylu, který snáze pochopí i úplný začátečník. Přísavka plní svoji roli dobře a na skle drží skvěle. Nikdy nám ze skla nespadla nebo se nepříjemně neviklala, což je pro pohodové pilotování vozidla zásadní.

Variabilní držák umožňuje natáčení navigace na všechny možné strany včetně výšky. Každý si tak může obrazovku usadit kamkoliv a jakkoliv. Opatrnost je ovšem na místě a raději se vyvarujte nenadálým pádům či neopatrné manipulaci, protože konstrukce působí dosti vachrlatě. Po dojetí do cíle navigaci raději co nejdříve demontujte nebo ji uložte na bezpečné místo, mimo dosah zvídavých dětí.

Výhrady ale musíme nutně mít k délce napájecího kabelu. Je až s podivem, proč výrobce šetří zrovna tady. Přibližná metrová délka je sice pro zapojení do energetické zdířky dostatečná, ovšem někomu vyhovovat zase tak nemusí. Na našem vozidle Renault Scenic jsme neměli problém, ovšem majitelé rozměrnějších plechovek to tak mít třeba nemusí.

Ani usazení napájecí zdířky na těle navigaci není ideální. Port bychom raději viděli na straně vzdálenější od řidiče. Nejsme si ani jistí, jakou životnost bude mít přívodní kabel. S ohledem na usazení microUSB konektoru se totiž kabel láme v těch nejcitlivějších místech, tedy těsně za vývodem.

Hardware a výbava

Jedním z nejdůležitějších prvků navigace je rozhodně obrazovka. Použitý 5“ IPS displej zobrazuje rozlišení 1 280 × 720 pixelů, které se prokázalo jako ideální a praktické. Vyšší rozlišení není zkrátka potřeba a zbytečně by odsávalo energii. Tahle obrazovka je dobře čitelná i na slunci, přičemž v případě potřeby si lze manuálně přizpůsobit jas.

navigace Navitel RE900

Navitel RE900 pohání procesor MTK8382 Cortex-A7 Quad Core, který běží na frekvenci 1,3 GHz. Operační paměti byly obšťastněny 1 GB a vnitřní uložiště zastoupilo 16 GB. Pokud by vám základní datový prostor snad nestačil, přikupte si paměťovou kartu, s jejíž pomocí můžete uložiště rozšířit až o dalších 64 GB.

Navigace běží na operačním systému Android verze 4.4.2, což má pro uživatele několik zásadních významů. Prostředí se především od běžných chytrých telefonů nijak neliší, tudíž nemějte obavy z nějaké neznalosti nebo problematického ovládání.

A skutečně, navigaci stačí zapnout a pak jen pohodlně listovat mezi řádky menu. Ikonky jsou přirozeně rozděleny, přičemž možnosti nastavení jsou rovněž ideální. Můžete si nastavovat displej, podívat se na vytíženost baterie, měnit jazyky, zvukové profily či ladit gesta pro přiblížení obrazovky.

navigace Navitel RE900

Mezi předinstalovanými programy nechybí kalendář, kalkulačka, rekordér, vyhledávač, FM rádio či úkolníček a kontakty. Hlavní menu nabízí mimo navigace, ke které se brzy dostaneme, také možnost přepnutí na režim natáčení, internet, hudbu či aplikace. Je to prostě takový „navigační telefon s kamerou“ v jednom.

Díky možnosti umístění microSIM karty si totiž můžete vesele telefonovat nebo posílat SMS zprávy. Ovšem pokud jde o internet, nepočítejte s bleskovou rychlostí. Přenosová rychlost je sužována technologií 3G. Pro hledání základních informací a informačním servisu o stavu vozovek ale bohatě vystačí.

Samostatnou kapitolou je pak nahrávání. Pětivrstvá skleněná čočka dokáže vypotit videa v rozlišení Full HD při 30 FPS, která sice nepatří mezi ta špičková, ale pro pořízení běžného záznamu jsou tak akorát. Kvalitu lze ručně měnit, přičemž do videa můžete začlenit zápis GPS informací či nahrát zvuk z kabiny. Jeho kvalita je spíše horší a budete mít problém hlasům vůbec rozumět.

Skvělá je i možnost spuštění nahrávání při zapojení nabíjecího adaptéru. Při výběru této možnosti se pak nemusíte o nic starat a zařízení vše automaticky zaznamená bez ručního nastavení. Videa máte možnost ukládat ve 3 či 5 minutových sekvencích. Rovnou s navigací doporučujeme si přikoupit paměťovou kartu, protože smrsknuté interní uložiště o 5 GB pro moc videí a aplikací zkrátka nevystačí.

Navitel RE900 dále podporuje technologie Wi-Fi, Bluetooth 4.0 a samozřejmě GPS. Přístroj tedy můžete pohodlně využívat i v domácích podmínkách, kde budete v pohodlí gauče třeba surfovat na internetu. Má to však svá omezení.

Mimo starší verze Androidu je řeč o baterii. Kapacita 800 mAh toho příliš nevydrží a za ideální stav se považuje neustálé propojení navigace s napájením.

Externí nabíjení trvá rámcově hodiny, vždy ale záleží na samotném nabíjecím zařízení případně použité nabíječce. Pro dobíjení funguje i klasická mobilní nabíječka.

V případě plného nabití s navigací dojedete klidně i 50 kilometrů. Zase ovšem záleží, jaký zvolíte jas, jak rychle pojedete a tak dále. Na delší cestování bez nabíječky to ale není, o což se výrobce konec konců zjevně ani nesnažil.

Uživatelské prostředí a nastavení

Jak jsme si již výše krátce popsali, Navitel RE900 je zkrátka takový tablet s Androidem. Po zapnutí na vás vybafne pětice základních ikon, které jsou od sebe přehledně barevně odlišeny. Veškeré menu je v českém jazyce (dle vašeho nastavení), takže se nikdy a nikde neztratíte.

Zatímco střední část obrazovky slouží vybrané aplikaci, spodní kolonka zastupuje navigační tlačítka a manipulaci se zvuky. Ovládání je skutečně jednoduché a není vlastně ani co vysvětlovat.

Stačí se jednotlivých možností dotknout a systém začne reagovat. Je ale pravda, že prostředí občas ztrácelo na svižnosti a trocha trpělivosti je určitě na místě. Nyní ale přejděme k tomu nejdůležitějšímu – navigaci.

Náš tip

Pokud vám testovaná navigace nevyhovuje, zkuste se podívat na výběr nejlepších GPS navigací, kde jsou připraveny nejen rady, jak správně vybrat.

Tato navigace disponuje předinstalovanou navigační aplikací Navitel Navigator a mapami 43 evropských zemí, Běloruska, Kazachstánu, Ruské federace a Ukrajiny. O aktuálnost map se stará aktualizace, která je pro všechny majitele doživotně zdarma. S dodatečným přikupováním licencí si tedy nelámejte hlavu.

Po zapnutí navigace se vmžiku přenesete do navigačního prostředí. Největší plochu zabírá střední část, kde vidíte šipku značící směr jízdy, komunikace, názvy měst a obcí včetně popisných čísel. Vpravo můžete sledovat aktuální rychlost a čas, přičemž horní lišta signalizuje spoustu užitečných informací.

Mezi symboly najdete kompas, možnost ladit hlasitost, počet použitých satelitů, dopravní informace, stav baterie či počasí. Mapu si lze přepnout do 2D nebo 3D, přičemž na komunikace můžete vidět symboly značící aktuální dopravní situaci: nehoda, práce na silnici či jiné nebezpečí. Ti rychlejší jistě ocení i přítomnost varování před statickými radary.

Pro spolehlivé navedení k cíli slouží hlavní menu. Možností výběru cest je spousta, nám ovšem nejvíce vyhovovala varianta vybrání přesné adresy. A pokud číslo domu nevíte, váš cíl si prostě vyberete na mapě. Líbivý je i palubní počítač, kde si zkontrolujete maximální rychlost nebo průměrnou rychlost, ujeté kilometry či kdy se dočkáte východu a západu slunce.

V rámci nastavení máte šanci využít různá upozornění na rychlost či radar, a to jak vizuálně na displeji, tak zvukově skrze reproduktor. Ten je dostatečně hlasitý a v rámci mezí i kvalitní. Na plnohodnotný poslech lahodných tónů to samozřejmě není, ale jako alternativní hudební varianta proč ne…

Vraťme se ale k samotné jízdě. Po vybrání vámi určeného cíle se automaticky zobrazení několik tras. Můžete si vybírat cestu rychlejší, kratší, bez dálnice, s dálnicí a podobně. Po zvolení cesty se obrazovka automaticky uzpůsobí vaší aktuální poloze a začne svižně navigovat. Žádné čekání nebo zdlouhavé načítání – vše pracuje precizně.

Na obrazovce vidíte dostatečně dobře za jakou dobu a vzdálenost budete odbočovat, přičemž skvělý je i výpočet celkové vzdálenosti a orientačního času. S navigací jsme dokonce překročili hranice České republiky a cesta byla skutečně bezproblémová. Moc se nám líbí i kvalitní navigace při výběru ideálního jízdního pruhu. Není totiž nic horšího, než v křižovatce zjistit, že s vozidlem stojíte ve špatném směru.

Celou trasu si můžete dokonce nechat simulovat, takže si v pohodlní domova a bez stresů projedete všechny kritické úseky. Plánování počítá i s možností zákazu nezpevněných silnic či trajektů. Navigace je prostě úžasná a nemáme co bychom mohli vyčítat. Samozřejmě, nejsme profesionální řidiči a nějaká ta moucha by se časem jisto jistě našla, ale z pozice běžných řidičů dáváme palec nahoru.

Zkušenosti zákazníků

Recenzovaná navigace Navitel RE900 obsadila na Heurece 42. místo v žebříčku oblíbenosti. Žádný ze zákazníků však tento přístroj dosud nehodnotil, přičemž ani na internetových obchodech uživatelé o navigaci nehovoří.

Alternativy k Navitel RE900

Jako slušnou alternativu doporučujeme navigaci Navitel T700 3G, kterou jsme měli možnost vyzkoušet a v testování dopadla velmi slušně. Potěší vás především velký a čitelný displej, přehledné menu, intuitivní ovládání a doživotní aktualizace map.

Další pěknou alternativou je bezesporu model Mio Spirit 8500, který si oblíbilo velké množství cestovatelů. Spokojení majitelé si pochvalují 6,2″ velkou obrazovku a přehlednost během jízdy. Ne nadarmo se tato navigace umístila na 5. příčce oblíbenosti.

Kde koupit Navitel RE900 a její cena

Cena Navitel RE900 se v současné době (13. 6. 2018) pohybuje ve většině obchodů kolem 3 000 – 3 300 Kč. Pro aktuální cenu v jednotlivých obchodech klikněte na tlačítka níže:

Závěrečné hodnocení

Navitel RE900 patří mezi schopné navigace s minimalistickými rozměry, která během jízdy nepřekáží a každého jezdce spolehlivě a rychle navede do požadovaného cíle. Velikost obrazovky je tak akorát, přičemž variabilní způsob uchycení bude vyhovovat snad každému. Napájecí kabel však mohl být delší a za externí nabíječku bychom se také nezlobili.

Klady
  • Čitelný displej
  • Přehledné menu v češtině
  • Intuitivní ovládání
  • Spolehlivá navigace
  • Přes 43 zemí
  • Doživotní aktualizace zdarma
Zápory
  • Krátký napájecí kabel
  • Absence externí nabíječky
  • Křehký držák

Nejprodávanější GPS navigace

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 3.7 (6 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Svaťa (15. 5. 2020 11:05)

Zdravím. Mám problém. Navigace s mapami 3/2019 je neaktuální. Nově vydané mapy komunikují s Androidem 9.13. Předevčírem zakoupená navigace má 9.11. Lze to řešit ? Děkuji za odpověď. Svaťa

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (26. 5. 2020 06:05)

Dobrý den, nejrychlejší cesta bude, když kontaktujete podporu: https://navitel.cz/cz/support

Odpovědět
Uživatel
Navigace s kamerou RE 900 (21. 2. 2020 16:02)

Dobrý den. Jde dobít navigaci mimo auto ? Děkuji. Rataj

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (24. 2. 2020 07:02)

Dobrý den, ano, ale navigace bez připojení k autobaterii moc nevydrží.

Odpovědět
Uživatel
Jozef (6. 8. 2019 15:08)

Dobry den mne RE 900 na Ford mondeo nenahrava celu trasu, ukazuje ze to nahrava a zaciatok trasy cca 20-30 minút nenahra az potom zacne nahravat poradte co robit, bola reklamovana... vsetko ze je v poriadku

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (8. 8. 2019 12:08)

Dobrý den, 1) máte aktualizovaný software? 2) vyzkoušel jste i jinou paměťovou kartu? Třeba je problém v ní 3) zkuste navigace restartovat, případně vymazat celý její obsah a znovu vše nahrát

Odpovědět
Uživatel
Vladimír Indra (5. 7. 2019 12:07)

Jak prosím nastavím, aby mluvila česky, v nabídce to není, Děkuji

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (7. 7. 2019 06:07)

Dobrý den, to je divné. Máte aktualizovaný software?

Odpovědět
Uživatel
Lukas (5. 4. 2019 08:04)

Dobry den jak nastavim zaznam z kamery aby se vse ukladalo mne se to maze po jednom dnu

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (9. 4. 2019 12:04)

Dobrý den, nezlobte se, ale s odstupem času již takovou informací nevím. Mrkněte na dokumentaci na oficiální stránce prodejce: https://navitel.cz/cz/devices/combo/navitel-re900

Odpovědět
Uživatel
Trybus (21. 2. 2019 19:02)

Zdravím, je možnost nastavit na navigaci rozměry? Jízda kamionem, mosty, apod.

Odpovědět
Uživatel
Martin (3. 5. 2019 14:05)

Dobrý den, ano, ve VŠECH našich navigacích si můžete nastavit rozměry pro kamion :). S přáním krásného dne, Martin Lukš

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (22. 2. 2019 06:02)

Dobrý den, tato navigace je vhodná spíše pro občasné řidiče. Pokud jste profík, raději si kupte jiný model. Na nabídku kvalitních GPS se můžete podívat tady: https://www.testado.cz/nejlepsi-navigace-do-auta/

Odpovědět
Uživatel
gdovin jan (19. 11. 2018 14:11)

navitel re 900 nezobrazuje cerpacie stanice a parkoviska cize odpocivadla

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář