Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze herní klávesnice Niceboy ORYX K610 Chameleon

14. 2. 2021 aktualizováno

test a recenze klávesnice Niceboy ORYX K610 ChameleonNáš tipTestado.cz

Herní klávesnice bývá často přehlížené téma. Hráči ochotně investují do výkonného procesoru, grafické karty a monitoru, za klávesnici pak nechají v obchodě spíše drobné.

Ačkoli patřím k herním odkojencům éry GameZonu, Call of Duty 1 a serveru Trubka, jatka…, herní klávesnici jsem až doposud nikdy neměl. A leč jsou nekonečné noční pařby do brzkých ranních hodin dávno pryč, do světa Battlefieldu a Counter Striku se stále rád vracím.

Herní klávesnici Niceboy ORYX K610 Chameleon jsem tedy vyzkoušel na několika virtuálních frontách. Jak obstála se dočtete v aktuální recenzi. Vyplatí se investice 1 500 Kč?

Kvalita zpracování

Součástí balení je drátová klávesnice a manuál v českém jazyce. Klávesnici stačí připojit k počítači, během okamžiku proběhne spárování a “nové železo” je okamžitě připraveno do akce. Pro plnohodnotné využití všech funkcí doporučuji stáhnout program ORYX software (pro klávesnici K610). O jeho funkcích píši v kapitolce níže.

recenze Niceboy ORYX K610 Chameleon

Klávesnice představuje bytelný kus hardwaru. Svými rozměry 44,1 × 15,3 × 4,3 cm od všech ostatních nijak nevyčnívá, ovšem hmotností 863 gramů už o sobě dává znát. A to je dobře. Šasi je totiž kovové a konstrukce robustní.

Kombinace vyšší hmotnosti a gumových podložek na spodní straně eliminuje nechtěné cestování po stole. V případě potřeby si lze klávesnici naklonit pomocí typických nožiček.

Dlouhý kabel a multimediální klávesy

Testovaná herní klávesnice od Niceboy se k počítači připojuje pomocí klasického USB-A konektoru. Kabel je dostatečně dlouhý (1,8 m), mimo délky chválím poctivé pletení.

Niceboy ORYX K610 Chameleon je osazena přesně 104 klávesami. Kromě samostatného numerického bloku nechybí řada multimediálních tlačítek (s podporou klávesy FN) pro ovládání hudby a prohlížeče.

recenze Niceboy ORYX K610 Chameleon

Hráči ocení přítomnost tlačítka WinLock, které zamezí nechtěnému vyvolání nabídky Windows během hraní. Perfektní vlastností je 100% Anti-Ghosting (N-Key rollover), díky němuž můžete při hraní mačkat libovolný počet kláves. Ať už budete hrát cokoliv, klávesnice nikoho z vás limitovat nebude. Zároveň umožňuje hraní ve dvou.

Vydrží 50 milionů stisknutí

Jednotlivé klávesy působí velmi kvalitně. Každá sedí na svém místě dokonale, nějaké kymácení jsem nezaregistroval. Přesněji se jedná o spínače Mojo RX z vlastního vývoje, jejichž kvalita garantuje až 50 milionů stisknutí. Stisk je přesný a rychlý, vysoký zdvih a pravidelné mezery zamezují mylným stiskům jiného tlačítka.

Niceboy ORYX K610 Chameleon

Vůči konstrukčnímu zpracování nemohu mít žádnou výtku. Klávesnice Niceboy ORYX K610 je robustní a působí prémiově. Kovové šasi vypadá profesionálně, přítomnost šroubků dává znát, že ORYX K610 Chameleon vydrží i hrubší zacházení.

Jak se na klávesnici píše?

Někoho může překvapit vyšší hlučnost. Každý stisk je totiž hodně slyšet. Ovšem taková vlastnost je pro mechanické klávesnice typická. Rád bych ji ale zmínil, protože s něčím takovým nemusíte třeba počítat.

Hlučnost není při hraní rušivá. Člověk se soustředí na hru a cvakání takřka neregistruje. Při psaní textů už ale může nastat problém. Když jsem poslouchal poklidnější jazz, cvakání „hudební pohodu“ trošku rušilo. Mluvím však o čistě subjektivním postřehu, který nemusí platit u všech stejně.

recenze Niceboy ORYX K610 Chameleon

Mile mne nicméně překvapila pohodlnost při psaní. Léta letoucí jsem pracoval pouze na klávesnicích s minimálním zdvihem à la Macbook, tudíž jsem se na Chameleona díval skrz prsty…

Opak byl ale pravdou: psaní na ní je pohodlné, v mém případě ubylo otravných překlepů. Klávesnici jsem tedy dal šanci a momentálně ji používám jako hlavní pracovní sílu. Opravdu velké překvapení!

Testado radí

Přemýšlíš nad novým strojem pro aktuální hry? Mrkni na herní PC.

Krásné RGB podsvícení

Samostatnou kapitolou je RGB podsvícení. Vybírat si můžete ze spousty barev. Pomocí klávesy FN není problém zvýšit nebo snížit jas, ladit rychlost blikání LED podsvícení, přepínat mezi režimy, případně podsvícení úplně vypnout.

recenze Niceboy ORYX K610 Chameleon

Mně se nejvíce líbil režim, který po zmáčknutí klávesu rozsvítí náhodnou barvou. Pokud by se vám líbilo spíše něco extravagantnějšího, klávesnice může problikávat všemi barvami jako cirkus.

Ještě doplním, že pro přepínání mezi navolenými režimy není nutné spouštět program. Vše lze zvládnout přímo na klávesnici pomocí zkratek.

Jelikož mluvíme o herní klávesnici, Niceboy ORYX K610 Chameleon disponuje speciálním herním podsvícením. Každý hráč si může zcela individuálně vybrat klávesy, které chce mít podsvícené.

Takových režimů si lze přednastavit víc a poté si mezi nimi přepínat pomocí kombinace FN + 1/2/3/4/5. Na střílečku se hodí zvýraznění kláves WASD, u League of Legends se budou hodit i další. Klávesnice Niceboy dokonce umožňuje nastavení maker.

Niceboy ORYX K610 Chameleon

 

Software v češtině

Jak jsem zmiňoval výše, pro detailnější nastavení byl připraven program ORYX software. Menu je v češtině, takže se neztratí ani začátečník. Pomocí přehledné nabídky si klávesnici nastavíte podle svých představ. Podporuje systémy Windows XP 7/8/10. Já používám poslední verzi Windows a žádný problém nenastal.

Niceboy ORYX K610 Chameleon

Herní zkušenosti

Během hraní se herní klávesnice Niceboy ORYX K610 Chameleon osvědčila. Hrál jsem jak akční střílečky, tak klidnější strategie. Nikde ani jedinkrát nezavrávorala. Mechanika je příjemná a přesná, povrch je líbezný na dotek, materiál působí bytelně. Při hraní jsem ocenil programovatelná makra a možnost konzervativnějšího podsvícení, které mne při večerním hraní nerušilo.

Niceboy ORYX K610 Chameleon

Závěrečné hodnocení

Niceboy ORYX K610 Chameleon je kvalitní herní klávesnice, která má spoustu výborných vlastností. Vyzdvihnout musím kovovou konstrukci, přesný mechanismus, Anti-Ghosting a krásné RGB podsvícení. Náročné hráče osloví programovatelné zkratky. Na klávesnici se také pohodlně píše text. Odznáček TIP redakce si rozhodně zaslouží!

Klady
  • Robustní kovové šasi
  • Přesné mechanické spínače
  • Plný Anti-Ghosting a programovatelná makra
  • Bohaté RGB podsvícení
  • Pletený 1,8m kabel
  • Multimediální klávesy
  • Skvělá i na psaní textů
Zápory
  • Nic zásadního

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.6 (5 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Wojta (2. 3. 2021 15:03)

Hezky udělaná klávesnice s dobrýma switchema... Mam jí doma :)

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (2. 3. 2021 15:03)

Souhlas :)

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář