Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Nikon D7500

10. 4. 2018 aktualizováno

Nikon D7500 je bez nadsázky po boku D500 aktuální špičkou mezi „nikoňáckými“ zrcadly s DX (APS-C) snímačem. Za zhruba 38 000 Kč (04/18) se může stát přístrojem, který vaše fotografické ambice rozhodně nenechá na holičkách.

Zaujme výborným zpracováním, moderním hardwarem, pokročilými funkcemi, rychlostí snímání až 8 sn/s nebo třeba možností nahrávat 4K videa.

Náš tip

Pro další kvalitní kousky doporučujeme pravidelně aktualizovaný článek o nejlepších zrcadlovkách.

Obsah balení

Vzhledem k tomu, co Nikon D7500 nabízí, je nejvhodnější zejména pro pokročilé fotografy, kteří již mají nějaký objektiv od svého předchozího modelu Nikon. Z toho důvodu je základní set dodáván bez objektivu. Za zvážení určitě stojí i skla dalších výrobců, která jsou kompatibilní s bajonetem Nikon.

Ramenní popruh, potřebná dokumentace včetně českého návodu, externí nabíječka s napájecím kabelem a datový USB kabel jsou naprosto standardním příslušenstvím. Baterie s kapacitou 1 900 mAh má na jedno nabití vydržet až 950 snímků. Pokud fotíme přes hledáček, je to hodnota určitě reálná.

Nikon D7500 - obsah balení

Design a zpracování – 9/10

Nikon D7500 má staré dobré hranatější rysy, které poloprofesionálnímu foťáku zkrátka sluší. Tělo není příliš hluboké a výborně sedne do rukou. Grip je dostatečně velký a dobře ergonomicky tvarovaný, díky čemuž se foťák drží s potřebnou jistotou. Se svojí hmotností 720 g (včetně baterky i karty) se umí pronést, ale na druhou stranu není nijak přerostlý a působí velice bytelně.

Dle mého názoru se jedná o ideální velikost použitelnou jak v ateliéru, tak na cestách (samozřejmě záleží i na zvoleném objektivu). Všechny protiskluzové plošky pro prsty jsou dostatečně široké, což dál zvyšuje jistotu držení. Opravdu musím vyzdvihnout onu hranatou symetrickou přesnost foťáku. Žádný ovládací prvek zbytečně nepřečnívá a vše je chytře rozvrženo.

D7500 má ve své spodní části slot pro baterii, přičemž pro SD kartu vlastní samostatný slot na gripu. Na opačné straně jsou připraveny klasické porty USB a HDMI. Navíc ještě konektory pro kabelovou spoušť, mikrofon a také 3,5 mm jack pro sluchátka.

Ovládání fotoaparátu – 8,5/10

Vezmete-li fotoaparát Nikon D7500 poprvé do rukou, pravděpodobně ho nebudete chtít jen tak pustit. Vedle zmíněné ergonomie a zpracování si při ovládání přijde na své každý váš prst. Jednou z věcí, která D7500 výrazně odlišuje od nižších modelů, jsou totiž všechny ty „čudlíky.“ Na zadní i přední straně jich najdete opravdu hodně, díky čemuž je fotoaparát ideální právě pro fotografy, kteří si libují v častém nastavování.

Hlavní otočný volič s pojistkou je dostatečně vystouplý, pravdou ale je, že mohl být o málo širší. Širší být ovšem nemůže, protože hned pod ním ještě leží další otočný volič, kterým se přenastavuje rychlost snímání (až 8 sn/s) a samospoušť. Na čelní straně jsou pro pravou ruku výborně umístěna dvě funkční tlačítka (Fn1 a Fn2). Pro levou ještě tlačítko BKT, přičemž všechna jmenovaná se dají naprogramovat na vámi zvolenou funkci.

Pod zámkem bajonetu má fotoaparát přímo na těle ještě přepínač mezi AF a MF. V horní části gripu leží zepředu i zezadu perfektně umístěné korekční kroužky pro pravý palec a ukazovák. Jsou dostatečně citlivé i tuhé zároveň – ideální k příjemné a rychlé práci. Vlevo od displeje je vhodně umístěn sloupec tlačítek ideální velikosti. Ta mají mnoho funkcí využitelných právě s korekčními kroužky.

Nikon D7500

A je to právě programovatelné nastavení se značným množstvím ovládacích prvků, které dělají z focení s Nikonem D7500 více než příjemný zážitek. Vzhledem k tomu, že jsem foťák testoval v zimě, všiml jsem si, že ovládání klasického křížového ovladače začne být problémové, už když vezmete tenké rukavice – je prostě moc malé na to, aby reaktivnost kříže byla dostatečně citlivá. Pochvalu určitě zaslouží krásně zpracovaný přepínač mezi foto a video režimem se středovým přepínačem do živého náhledu.

Technické parametry a hardware – 9/10

Nikon D7500 se může pochlubit výkonem, který s hrdostí obstojí při drtivé většině vašich ambicí. Výkonný procesor Expeed 5 dovoluje fotit rychlostí až 8 snímků za sekundu (50 snímků RAW a 100 JPEG v souvislé řadě). Snímač formátu DX (APS-C) je osazen necelými 21 megapixely, a ostřící systém se pyšní 51 body. Vynikající předpoklady má také pro focení za šera a ve tmě.

Nikon D7500

Speciální RGB snímač s měřením expozice 180 K (180 000 pixelů), vysoká citlivost ISO nastavitelná v hodnotách 100–51 200 (s rozšířením až na 1 640 000, ale to už je čirý marketingový nesmysl) a pracovní rozsah -3 až +19 EV (při ISO 100) slibují opravdu výborné výsledky. Rychlost závěrky se pohybuje v rozmezí 1/8000 s až 30 s v krocích po 1/3 EV nebo 1/2 EV. Samozřejmě nechybí BULB.

Optický hledáček s velice krásným 100% náhledem zorného pole disponuje pentagonálním hranolem a 0,94× zvětšením. Vhod přijde i velký displej s úhlopříčkou 3,2“ (8 cm). Disponuje sice jen rozlišením něco málo přes 900 000 bodů, ale i tak je živý náhled pěkný. Je vybaven dotykovou technologií, kterou můžete využít jak pro pohyb v menu, tak k dotykovému ostření.

Nikon D7500

To je výborné především u focení z obtížnějších úhlů – například od země nebo nad hlavou. Za tím účelem je displej vybaven i výklopnou konstrukcí ve směru nahoru a dolů. Možná škoda, že nejde vyklopit i do strany.

Funkce fotoaparátu – 9/10

Vedle kvalitnějšího zpracování je potenciál funkcí dalším parametrem, který odlišuje D7500 od nižších modelů, a který také odůvodňuje vyšší cenu. Výčet funkcí není vlastně nijak zvláště zajímavý. Disponuje sice slušnou řádkou možností, avšak ničím zcela novým a převratným. Zásadní je ovšem zmiňovaný potenciál, který se odráží i od hardwaru foťáku. Zejména rychlost!

Několik režimů pro sériové snímání je skutečně na vysoké úrovni, a k tomu připočtěte, že ve formátu RAW zvládne D7500 vyfotit souvisle 50 snímků a v JPEGu až 100. To z něj dělá precizní stroj pro záznam sportu i novinářskou činnost, jemuž se vyrovná opravdu jen málo co. Samozřejmě u pokročilého zrcadla nesmí chybět notoricky známé funkce BULB, ADL, HDR, BKT nebo Time Lapse.

Vyzdvihl bych například BKT, která opět díky rychlosti foťáku pořídí sérii 3–9 fotek s různou expozicí rychlostí blesku. Přidána je i nová funkce SnapBridge. Ta umožňuje propojení se smartphonem v reálném čase, ať už jde o přímé ukládání snímků do telefonu nebo o živý náhled. Jasně nám tak Nikon vyjadřuje zacílení na mladší generaci fotografů, která dnes a denně pracuje se sociálními sítěmi.

SnapBridge komunikuje pomocí Bluetooth Low Energy a krom toho je k dispozici i Wi-Fi. GPS D7500 sice nemá, ale díky SnapBridge je ke snímkům smartphone schopný automaticky souřadnice přidat. Pod režimy Scene a Effects pak najdete ještě celou řadu kreativních režimů.

Další skok, který foťák odlišuje od nižší třídy, je video v rozlišení 4K. Ačkoliv snímkovací frekvence je „jen“ 30p (60p pouze u Full HD), i tak to z Nikonu D7500 dělá stroj, který umí nahradit poloprofesionální kameru. Za zmínku ještě určitě stojí pestré kreativní menu pro úpravu fotek i sekvencí. Přímo ve foťáku je možno upravovat takřka vše od ořezu, přes vylepšení snímků, až po střih videa.

Kvalita fotografií – 9/10

Snímky vzešlé z D7500 lze jedině pochválit. Vzhledem k hardwarové výbavě by se daly zkazit jen špatným nastavením hodnot. Co se mi na fotkách líbilo ze všeho nejvíc, byl skutečně nízký šum. Pokud jsem se s hodnotami ISO držel v rozumných číslech, nebyl zřetelný prakticky vůbec. To je obrovská deviza tohoto foťáku. Detaily jsou výborně vykreslené a barevná hloubka perfektní. Ostrost hran je díky sofistikovanému ostřícímu systému nádherná a ani rychle se pohybující objekty mu nemají šanci uniknout.

Na více fotografií v originálním rozlišení se můžete podívat tady.

Toho si můžete všimnout na testu s roztočenými šaty, kdy se slečně ještě rozevlály vlasy, a foťák stihl vše zaostřit. Vyzdvihl bych také lepší světelnost (f/2,8) objektivu 16–80 mm na nejširším ohnisku. Díky němu na portrétech vynikne nižší hloubka ostrosti, respektive detailní popředí na rozostřeném podkladu. V noci jsem tentokrát fotil pouze ze stativu, protože jsem z foťáku chtěl vytěžit maximum, a přístroj bylo zbytečné zatěžkávat k focení z ruky, ke kterému se zkušený fotograf stejně neuchýlí.

Ano, opět hodně také záleží na zvoleném sklu. Objektiv 16–80 mm si vedl výborně a spolu s vynikající pracovní schopností Nikon D7500 za noci jsem se snímky nadmíru spokojen. Stačilo zaostření na nekonečno plus, vhodně nastavené hodnoty a celé noční panorama Českého Krumlova vyšlo na jedničku.

Nepřítelem fotografa jsou jen silné městské reflektory osvětlující památky, kvůli kterým hrozí snadné přepálení fotografie. Pokud jde ale o přibližně stejně osvětlené scény, tam D7500 vykreslí stejně detailně celé panorama.

Kvalita videa – 9/10

Je hodně dobře, že Nikon D7500 umožňuje nahrávat videa ve 4K. Sice jen ve frekvenci 30 sn/s (60 sn/s pouze u Full HD), ale vzhledem k pokročilosti i ceně přístroje by samotné Full HD bylo prostě málo. Do hlavní role se opět dostává rychlý ostřící systém, který videosekvence pozvedá na vyšší úroveň a ani zazoomování ho nepřekvapilo.

V noci je výkon samozřejmě slabší, nicméně pořád výborný a reaktivnost při přechodu z osvětlených míst do tmavých a naopak se ukázala jako více než uspokojivá. Možná jen neschopnost nahrávat z fotografického režimu a tudíž nutnost přepínání do videomódu je lehce otravná, vlivem čehož můžete přijít o pár vteřinek neočekávaných scén.

Doporučené objektivy k Nikon D7500

Všechny snímky i videa z recenze byly pořízeny modelem Nikon 16–80 mm f/2,8–4G, tedy objektivem s širokým proměnným ohniskem. Není tak velký jako teleobjektivy a přitom se dostanete na 80mm, které pro přiblížení mnoha scén bohatě stačí. Nejkratší 16mm ohnisko se naopak na záběr podívá širokoúhlým pohledem, jehož oceníte třeba při focení krajiny, architektury nebo ve stísněných prostorách.

Za rozumnou cenu získáte velmi kvalitní objektiv s pevným 85 mm ohniskem a hlavně skvělou světelností f/1,8. Jmenuje se Nikon 85 mm f/1,8G a ačkoliv je lépe využitelný na fullframe čipy, ani u APS-C (D7500) nedochází ke zkreslení obrazu. Díky svým vlastnostem je to rozený portrétní objektiv. Krásně kreslí, ostrost i barevnost je perfektní a díky malé hloubce ostrosti umí vytvořit i žádané rozmazané pozadí.

Nikon 50 mm f/1,8G je 50mm pevné ohnisko, které je navíc prakticky obdobné jako výše uvedené 85mm sklo. Je to opět výborný portrétní objektiv se skvělou světelností f/1,8. V případě Nikonu D7500 se jedná o objektiv, který eliminuje zkreslení,barvy jsou velmi pěkné a také efektně rozmaže pozadí. Navíc se jedná o jeden z nejlevnějších objektivů.

Alternativní modely

Abych přidal alespoň jednu alternativu s APS-C čipem, volím fotoaparát Sony Alpha A77 II. Je o něco levnější, ale také robustnější a těžší. Disponuje propracovaným elektronickým hledáčkem a speciálním nepohyblivým zrcátkem, které rychlost snímání povýší na hodnotu 12 sn/s. To jí do značné míry odlišuje od všech ostatních zrcadel. Více prozradí naše recenze.

V podobné cenové hladině můžete mít také starší model Canon EOS 6D, který už ovšem spadá do fullframe zrcadel. Je proto na zvážení, zda chcete využít moderních funkcí D7500 a ušetřit trochu peněz, anebo rovnou pokročit do vyššího levelu v obrazové kvalitě.

Obdobnou možnost nabízí i sourozenecký model Nikon D500. Také je vyzbrojen větším APS-C čipem a výrobce sám uvádí, že byl pro D7500 vzorem, ze kterého vzešel. Opět je to tedy otázka lepší obrazové kvality na úkor modernějších funkcí.

Závěrečné hodnocení

8.9

Skvělý

Nikon D7500 je zlatá střední třída mezi začátečnickými a profi zrcadly. Odskočení od řady D3xxx je opravdu hodně znatelné zejména v možnostech nastavení, ovládání a množství přidaných funkcí. Recenzovaný model je tedy ideální zejména pro ty, co umí využít jeho široký potenciál funkcí a rychlosti.

Design a zpracování
9
Ovládání fotoaparátu
8.5
Technické parametry a hardware
9
Funkce fotoaparátu
9
Kvalita fotografií
9
Kvalita videa
9
Klady
  • Perfektní zpracování a ergonomie
  • Obrovská variabilita nastavení a ovládání
  • Výborná obrazová kvalita
  • Široké spektrum funkcí
Zápory
  • Vyšší hmotnost
  • Trochu fórový křížový ovladač

Nejprodávanější digitální fotoaparáty

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor recenze

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor několika zajímavých webů a dnes už jen občasný copywriter. Vždycky ho zajímaly nejnovější technologické pokroky a samozřejmě trendy ve světě e-commerce.
Má víc než 15 let zkušeností z oblasti prodeje a díky tomu dokáže při recenzích zajímavě popsat vlastnosti produktů. Jako copywriter využívá svých znalostí a zkušeností k tomu, aby sdílel cenné poznatky se čtenáři a pomohl jim se správně se rozhodnout. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a rád dále studuje a rozvíjí své schopnosti nejen v oblasti online (e-commerce).
LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
David Veselý (4. 8. 2018 07:08)

Ano, máte pravdu. Tento starší model je také na velmi vysoké úrovni.

Odpovědět
Uživatel
milan (11. 2. 2020 16:02)

To "také" tam opravdu sedí...Ach...

Odpovědět
Uživatel
Vojtěch Barta (17. 4. 2018 19:04)

"Nikon D7500 je bez nadsázky aktuální špičkou mezi „nikoňáckými“ zrcadly s DX (APS-C) snímačem" a co je pak D500?

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář