Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Oukitel K6000 Plus

25. 7. 2017 aktualizováno

Značku Oukitel by měli mít ve svém hledáčku především vyznavači dlouhé výdrže baterie. Právě na energetickou kapacitu se daný výrobce zaměřuje a v tomto ohledu patří mezi zákazníky k poměrně vyhledávaným značkám. Také my jsme byli zvědaví, jakým způsobem se výdrž akumulátoru projeví v praxi. Přece jenom se jedná o méně známou značku, o které toho příliš nevíme.

V redakci jsme přivítali model Oukitel K6000 Plus, který má mimo velké energetické výdrže také velký displej a vnitřní úložný prostor. Ani v tomto ohledu ale není konkurence pozadu, tudíž to nebude mít K6000 Plus vůbec jednoduché. Recenzovaný model si můžete v současné době pořídit za částku kolem 5 300 Kč (07/2017), přičemž k dostání je buď zlaté nebo naše stříbrné provedení.

Obsah balení

Uvnitř krabice je mobilní telefon Oukitel K6000 Plus, rychlonabíječka, propojovací kabel s microUSB konektorem, OTG konektor, kovová sponka pro vyjmutí postranní schránky, průhledný gelový obal, náhradní ochranná fólie na displej a stručný návod. Jak vidíte, za tu cenu je nadílka v balení více než dobrá.

Oukitel K6000 Plus - obsah balení

Design a zpracování – 6/10

Náš Oukitel dech beroucí elegancí zrovna nehýří. Svým vzhledem vypadá příliš obyčejně a díky velkým rozměrům 157,1 x 76,8 x 9,8 mm je to valihrach jako vyšitý. Otesánek je to vlastně se vším všudy, protože váží poctivých 208 gramů. Samozřejmě, za vysokou hmotností stojí větší baterie, nicméně případný kupující musí s tou informací prostě počítat. Váha telefonu se totiž během čtrnáctidenního používání stále připomínala a připomínala. Kdykoliv jsem přístroj uchopil do rukou, ihned mne poctivá gramáž jakoby pleskla přes tvář.

Zatímco zadní část telefonu a boky jsou vyrobeny z lehké hliníkové slitiny, čelní strana dala přednost plastu. Konstrukce je však pevná a žádný skřípot se z ní neline. Je ale velká škoda, že displej nepoznal nějaké ochranné krytí typu Gorilla Glass, ale role pečovatele se ujala obyčejná plastová fólie. Ta svoji úlohu sice splnit také dokáže, ovšem již po pár dnech mne vadily přítomné a jasně viditelné vlasové škrábance. Ani okraje obrazovky nejsou zcela ideální. Displej je sice zakončen mírným zaoblením, kterému se populárně nazývá 2,5D, nicméně okrajové hrany telefonu toto designové řešení úplně zazdí. Prst vám sice sklouzne po krajích obrazovky, ovšem v tu ránu zároveň narazí na nepříjemné konstrukční hrany.

Čelní strana je laděna v klasickém hávu. Na vrchním prostoru můžeme spatřit 8 Mpx fotoaparát, zdířku reproduktoru a senzory. Na svém místě sedí také notifikační LED dioda. Její přítomnost jednoznačně potěší, ovšem co mne vadilo a také docela překvapilo, je její vysoký jas. Dioda zkrátka svítí tak ostře a intenzivně, že během noci osvětlí polovinu ložnice. Obrazovku jsem nuceně musel uprostřed noci otáčet směrem dolů, ovšem ani poté jsem se klidu nedočkal. Otočení displeje totiž blikání pouze utlumí. Konečným řešením je tak buď notifikaci vypnout úplně, anebo dát na telefon nějaký hadr.

Uprostřed čelní strany se dále rozpíná 5,5“ dotykový displej, pod nímž je trojice navigačních tlačítek. Zatímco pravé a levé podsvícené tlačítko je řešeno dotykově, prostřední tlačítko „domů” se ovládá mechanicky, tedy stiskem. Mechanické ovládání se mi příliš nelíbí, protože se na mobilním trhu objevuje stále méně a člověk asi tak nějak zpohodlněl. Mačkání je zkrátka zbytečně zdlouhavé a nekomfortní, nemluvě o pazvuku, které tlačítko po stisku vydává. Párkrát se mi dokonce stalo, že se tlačítko zaseklo a zůstalo stále zamáčknuté. A to s telefonem pracuji jako v peřince…

Jistou dávkou uspokojení je skutečnost, že domovské tlačítko zastává i roli čtečky otisků prstů. Její přítomnost a hlavně umístění je jistě dobré, jen snad trošku zamrzí občasná nereakce, kdy tlačítko jakoby usnulo a ne a ne se probudit. Spodní hrana telefonu zaujme microUSB zdířkou pro nabíjení a průduchem jediného mono reproduktoru včetně mikrofonu. Pravá hrana telefonu vlastní vypínací tlačítko a kolébkovou regulaci hlasitosti. Tlačítka nejsou vůbec dobře upevněna a po stisknutí jsou slyšet. Ani jejich technologické zpracování není v pořádku, neboť jsou jejich okraje vcelku ostré a jakoby neobrobené.

Vrchní strana jede podle proslulého scénáře a z okraje vykukuje otvor 3,5 mm jacku, přičemž levá strana je na tom s hybridním šuplíkem podobně. Po jeho vytažení tak máte dvě možnost: buď využít 2x nano SIM kartu nebo nano SIM kartu a microSD kartu. Na poslední zapomenuté straně je k vidění 16 Mpx fotoaparát a blesk. Dolní strana se pak chvástá názvem Oukitel a odkazem na domovskou stránku. Na zadní straně se mi příliš nezamlouvají vrchní a dolní spojovací části konstrukce, které se zadní částí telefonu nelícují a mírně vyčnívají. Alespoň částečně ochraňují mírně vyčnívající zadní objektiv, který by se jistě brzy nenávratně poškrábal.

Zpracování telefonu se mi příliš nelíbí. Technicky je v normálu a esteticky je to katastrofa. Jako celek na mne Oukitel K6000 Plus působí jakoby slepeně a nehezky. Jako bych v rukou držel obrobek, který neprojel finišem a schvalovacím martiriem.

Displej – 7/10

Zobrazovací jednotkou je Full HD displej o rozlišení 1920 x 1080 pixelů. Obrazovka je veliká 5,5“, což je slušný macek pro pohodlnou a časově náročnější práci. Psaní emailů a drobných zpráviček je tak pohodlné a vlastně i příjemné. Barvy vypadají dobře a displej je čitelný ze všech úhlů a směrů. Ani venku jsem neměl s orientací problém, byť panovalo parné počasí pod dohledem ostrých slunečních paprsků.

Oukitel K6000 Plus - displej

Pokud zabrázdíme do trošku techničtějších věcí, obrazovku během chodu podporuje technologie MIRAVISION. Ta podle výrobce vylepšuje kvalitu obrazu v reálném čase. V nastavení si můžete rovněž zapnout adaptivní jas, který automaticky reaguje na okolní prostředí. Tuto funkci jsem sice po celou dobu recenzování využíval, nicméně čas od času nepracovala zrovna tak, jak bych si přál. Asi největší problémy měla při hraní her, kdy byla obrazovka příliš tmavá. Zbytečně prchlivě reagovala i na softwarové změny, jako třeba při přijetí zpráv nebo emailů, kdy obrazovka automaticky potemněla.

V nastavení si můžeme navolit i režim spánku displeje od 15 sekund do 30 minut, přičemž využít lze funkci eliminující možnost náhodného odemknutí. Zkritizovat ale musím horší povrch, za který ale nemůže zpracování obrazovky jako takové, ale přítomná ochranná fólie. Její vnější vrstva je zkrátka plastová a pro citlivé konečky prstů nepředstavuje nic příjemného.

Hardware a výkon –7/10

Náš Oukitel K6000 Plus pohání osmijádrový procesor s maximální frekvencí 1,5 GHz. Po jeho stranách stojí grafické jádro Mali T860MP2 a slušná operační paměť o velikosti 4 GB. Ve výkonnostním AnTuTu Benchmarku přístroj získal 44 127 bodů, což je o zhruba 20 000 méně bodů než recenzovaný Moto G5 Plus. Hraví uživatelé si tak mohou vyzkoušet i náročnější hry, nicméně pravé grafické poklady jsou i na Oukitel příliš moc. Občas se ale procesor zapotil (strmým poklesem snímkování) i při pohodovkách typu skládačka Candy. Asi nějaký nesoulad jednotlivých součástek…

Oukitel K6000 Plus -AnTuTu HW

Hry šlapou dobře, naopak mne vcelku překvapila rychlost načítání. Ta byla – k mému překvapení – mnohdy šnečí a některé načítání se dokonce ani nedokončilo. Překvapen jsem byl zejména kvůli přítomnosti 4 GB RAM, což je na dnešní dobu hodnota stále nadstandardní. Několik spuštěných programů sice zvládá obstojně, ale na žádný velký multitasking to rozhodně není. Facebook, Messenger a internetový prohlížeč je až dost, pak bývá obvykle zle.

Ani výkon přítomného reproduktoru nelze kladně opěvovat. Hlasitý sice je, což o to, ale kvalita je až hrůzostrašná. Při vyšším zesílení zvuk chrčí a vydává zvuky hodné potápějícímu se vraku někde u Somálska nebo Jemenu, kde se namísto výletních lodí kodrcají sprasky z překližek a shnilých trámků. Ani jeho umístění není dobré, o čemž jsem se dennodenně nuceně přesvědčoval při večerním polehávání v posteli. Při sledování videí nebo poslechu hudby si člověk – s ohledem na značnou váhu telefonu – dřív nebo později telefon položí na peřinu, čímž se ale průduch reproduktoru uzavře a slyšet není prakticky vůbec nic.

Naopak základní vnitřní uložiště je výborné. Hodnota 64 GB nejednoho mobilního nadšence potěší, protože velikost her a filmů v kvalitnějším rozlišení se stále zvyšuje. I když se dá v reálu počítat se zhruba 54 GB, i tak se jedná o slušný kus využitelného prostoru. Ostatně v dodatečném rozšíření až o 256 GB paměťovou kartu nám nikdo nebrání.

Drobnou vracečku ještě podnikneme ke čtečce otisků prstů. Její využitelnost totiž lze v nastavení patřičně obohatit, kdy ji lze využívat jako tlačítko zpět, spouštěč hudby, videa nebo například s ní pohodlně fotografovat.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 9,5/10

Baterie patří mezi pádné důvody, proč si neohrabaný Oukitel K6000 Plus pořídit. Aby ne, vždyť její kapacita je neuvěřitelných 6080 mAh, což se vidí jen málokde. Testování to jen potvrdilo a výdrž akumulátoru je skutečně nadprůměrná. Při plném nabití se s nabíječkou neshledáte klidně čtyři až pět dní (!), přičemž při vyšším vytížení telefon pojede přes dva dny. Tedy abnormální výkon, který se musí řádně vychválit. AnTuTu výsledek 9 106 bodů berte spíše orientačně.

Oukitel K6000 Plus - AnTuTu baterie

Výborná je nejen celková výdrž, ale i doba nabíjení. Z úplného vybití dosáhnete na sto procent energie za zhruba hodinu a tři čtvrtě. Skutečně vynikající výsledek, přičemž berte neustále v potaz obří kapacitu baterie. Energii nebudete nuceni dobíjet ani při hraní her, protože paření gamesek zvládne tento drobek v tahu i deset hodin. Pokud si zredukujete jas, klidně si ještě několik hodin přidejte. Ani sledování videí na tom není o nic hůře, tři čtvrtě dne se můžete dívat a dívat – a baterie se stále ne a ne vybít.

Fotoaparát a kamera – 6,5/10

Při fotografické činnosti má Oukitel k mání hlavní fotoaparát o síle 16 Mpx se světelností f/2.0. Výsledné fotografie jsou rozporuplné kvality. Zatímco v jednom případě jsem byl poctěn krásnými snímky s hezky barvitou a přirozenou krajinou, o moment dál mne bombardovaly snímky připomínající omalovánky nezručného dítěte. Objektiv má zjevně problém vypořádat se s okolním prostředím, a tak někdy výsledek přeostří nebo vysvětlí. Ani stíny nejsou zrovna dokonalé a čas od času jsou fotografie spíše tmavé.

Na originální fotografie se můžete podívat na této stránce.

Automatický režim není nastaven úplně ideálně. Při fotografování se objektiv notně dlouho rozhoduje, jakou hodnotu ISO zvolí, což se ve výsledku projevuje delší dobou zaostření. Fotograf má tak dvě možnosti: vyčkat, než se automatika ustálí, anebo dát přednost manuálnímu nastavení. Tuhle možnost fotoaparát umožňuje, tak proč ne. Čtenář si již domyslí, že tak nějak vysílám nepatrné signály začínajícím uživatelům, kteří nemusí být s prací fotoaparátu úplně spokojeni. Nikdo totiž nechce čekat na zaostření.

Spolupráce čočky s přítomným bleskem není rovněž radostná. Blesk se sice po delší prodlevě projeví, ovšem jeho kooperace s kamerou není vůbec dobrá. Častokrát jsem raději blesk vypnul a s focením jsem úplně přestal.

Pokud se mi ale poštěstilo, dočkal jsem se krásné fotografie, hlavně v případě makro snímků. Fotografie lze pořídit v maximálním rozlišení 4608 x 3456 pixelů, v případě předního 8 Mpx objektivu připadá v úvahu rozlišení 2448 x 3264 pixelů. Přední fotoaparát je v pořádku, na selfie snímky stačí, což je zásadní.

Pokud rozmázneme softwarovou podporu, jednoduchým zmáčknutím lze vybírat z několika variant expozice, poladit vyvážení bílé nebo vytipovat hodnotu ISO. Také výběr kvalit snímků je dostačující, mimo zmíněnou nejlepší lze například pořídit fotku v 5 Mpx nebo i QVGA, což je nejhorší varianta hned po VGA kvalitě. Přítomno je dále panoramatické focení a Beauti efekt. Ti odvážení pak mohou sáhnout po variantě určené pokročilým uživatelům, kde je všemožného nastavování až příliš.

Jednoduchým přetažením se fotografický režim změní na kamerový. Nahrávacích kvalit je celá čtveřice, přičemž točit lze v nejvyšší kvalitě v rozlišení 1280 x 720 pixelů. Videa jsou nic moc, trhají se a všude samý stín a šum. Absentující stabilizace je také na první pohled znatelná – prostě horší průměr.

Systém a konektivita – 8/10

Po prvním spuštění na vás vybafne nejnovější operační systém Android 7 Nougat, který jede plynule jako hodinky. Veškeré operace zvládá bez problémů a zádrhelů, přičemž během provozu nebudete otravování žádnými zbytečnými programy. Mezi tradiční předinstalované aplikace se řadí kalkulačka, kalendář, hodiny nebo QR čtečka včetně FM rádia. Při průchodu mezi nainstalovanými programy je hlavní lišta rozdělena na větší a menší část. Na větší ploše jsou zobrazeny ikony jednotlivých aplikací, přičemž v menší kolonce je čtveřice naposledy spuštěných programů. Výsuvnou lištu berme jako samozřejmost.

Nikdo ani nezapomněl na podporu LTE, Wi-Fi, Bluetooth včetně správy SIM karet. Kladně pějme nad přítomností chytrých asistentů a gest, mezi nimiž nechybí ani funkce zmenšení obrazovky pro ovládání jednou rukou. Mezi asistenty je i plovoucí bod, který se po spuštění zobrazí na okraji obrazovky. Tento bod si můžete po displeji porůznu přemísťovat, přičemž s jeho pomocí se rychle dostanete do herního módu, spustíte hudbu nebo zapnete čtecí režim.

Není to vůbec špatné, výrobce by ale nemusel tuto funkci nechávat zapnutou po prvním spuštění přístroje, kdy mi během počátečního rozkoukávání nadmíru vadila. Člověk ani pořádně nevěděl kde co je a už musel řešit, jak vypnout plovoucí funkci. Jako poslední informaci zmiňme HotKnot, což je aplikace pro pohodlnou výměnu dat s jinými přístroji. Co nám ale chybí je NFC a infraport.

Alternativy k Oukitel K6000 Plus

Poctivým telefon s výbornou výdrží je Acer Liquid Zest Plus, který se dá pořídit pod 4 000 Kč (07/2017). Tento kousek má 5,5″ displej, v jehož případě se ale musíte spokojit s HD rozlišením. Nadstandardní je naopak baterie o kapacitě 5000 mAh a k dobru je i rychlé nabíjení včetně Androidu verze 7. Hráče ale může zamrzet slabší procesor.

Slušnou volbou v obdobné cenové relaci může být také nedávno recenzovaný model nižší střední třídy Lenovo Moto G5, který má vynikající čtečku otisků prstů, slušný Full HD displej, možnost výměny baterie a použití dvou nanoSIM karet a microSD karty současně. Moto G5 má ale oproti Oukitelu výrazně horší baterii a jako nedostatek lze považovat absenci notifikační LED diody. I tak si ale za částku kolem 5 300 Kč (07/2017) můžete koupit solidní přístroj se slušnou porcí techniky. Hráčům pak doporučíme hardwarově vybavenější model s 3 GB operační paměti, který stojí o několik stovek víc.

Závěrečné hodnocení

7.4

Velmi dobrý

Oukitel K6000 Plus je rozměrný drobek poctivé váhy, který vyniká slušným displejem, poctivým výkonem a hlavně nadprůměrnou výdrží baterie s rychlým nabíjením. Není ale příliš pohledný a zpracování se nevyhnulo několika konstrukčních vadám. Některým fotografům může trošku vadit delší zaostřování a ve většině případů podprůměrné fotografie a videa.

Design a zpracování
6
Displej
7
Výkon a hardware
7.5
Výdrž baterie
9.5
Fotoaparát a kamera
6.5
Systém a konektivita
8
Klady
  • Slušný displej
  • Solidní výkon
  • Vynikající výdrž baterie
  • Rychlé nabíjení
  • Notifikační LED dioda
  • Android 7
Zápory
  • Nudný vzhled
  • Konstrukční chyby
  • Velká váha
  • Ostrá notifikační dioda
  • Průměrný fotoaparát
  • Nízká kvalita videí

Ulefones.cz

Za zapůjčení telefonu Oukitel K6000 Plus děkujeme obchodu ulefones.cz.

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Petr (15. 10. 2017 17:10)

Mám ho a jsem s ním velice spokojený.

Odpovědět
Uživatel
Bender Rodriquez (8. 8. 2017 11:08)

diplay nema Gorilla Glass pretoze ma dragontrail glass od japonskej firmi Asahi Glass.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář