Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Philips Sonicare ProtectiveClean 5100

25. 9. 2023 aktualizováno

elektrický kartáček Sonicare ProtectiveClean 5100

V dnešním testování se podíváme zblízka na elektrický zubní kartáček Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 a zjistíme, jaké má funkce, jakých dosahuje výsledků čištění a jestli je i vzhledem k přijatelné ceně srovnatelný s výrazně dražšími konkurenty.

Hodnocení Philips Sonicare ProtectiveClean 5100

9.2

Perfektní

Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 nabídne ideální poměr ceny a kvalitního zpracování. Tento elektrický zubní kartáček nabízí i chytré funkce jako senzor tlaku nebo hlídání výměny hlavice. Ve srovnání s profi modely však nejmodernější smart vychytávky chybí. Nám při testování chyběla především možnost si zvolit intenzitu chodu. Na druhou stranu chválíme snadné a intuitivní ovládání a především výborné výsledky čištění.

Vzhled, kvalita zpracování a ovládání
9
Nástavce kartáčku
9.5
Hlavní funkce
8.5
Výsledky čištění
9.5
Baterie a nabíjení
9
Příslušenství
9.5
Klady
  • Výborné výsledky čištění
  • Snadné a intuitivní ovládání
  • Desinfekční stanice
  • Odezva při přílišném tlaku a nutnosti výměny hlavice
  • 3 režimy čištění
Zápory
  • Nelze nastavit intenzitu nebo vlastní čas

Obsah balení

Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 se skládá ze dvou částí – z těla, uvnitř kterého je ukrytá baterie, a z nástavce se štětinami. Ten je výměnný, aby bylo možné po opotřebení nahradit jen vrchní část. Součástí balení je jen jedna nasazovací hlavice. Pořízení dalších bude již na vás.

Dále spolu s elektrickým kartáčkem obdržíte jednoduché cestovní pouzdro a dva typy nabíjecích stanic – jednu menší jen pro doplnění kapacity baterie a druhou větší pro nabíjení i dezinfekci hlavice. Obě jsou zakončené klasickou zástrčkou do zásuvky. V balení se samozřejmě nachází také pořádná kopice papírů, ze kterých vás bude zajímat především hezky graficky zpracovaný návod.

Vzhled, kvalita zpracování a ovládání – 9/10

Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 má mírně hranatý tvar s výrazně zaoblenými hranami. Tělo elektrického zubního kartáčku neklouže a to ani když jsem ho používala s mokrýma rukama. Za to vděčí jemně matné struktuře, která je příjemná na dotyk a nachází se po celé délce přístroje. Výjimkou je jen ovládací panel, který je z lesklého plastu a má na sobě gumové ovládací prvky. Rozdílné materiály nepůsobí sice uceleným a elegantním dojmem, zato jsou opravdu praktické – snadno je nasaháte bez nutnosti se na kartáček dívat. Ergonomie je celkově řešená na jedničku. V zadní části těla se nachází malý plastový výstupek s ostrými hranami. Jeho funkci nebo jakékoliv praktické využití jsem neobjevila. Při držení kartáčku se výstupku dotýkáte, avšak nijak zásadně dobrému úchopu tato plastická plošina nebrání.

Na výběr máte ze tří barevných provedení. Já jsem při testování měla základní bílou variantu se světle modrým rámováním ovládacích prvků. Kromě ní si můžete pořídit také bílý model s výraznější modro-zelenou barvou nebo celo-modré tmavé provedení.

Horní gumové tlačítko na elektrickém zubním kartáčku Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 slouží pro zapnutí a spodní pro změnu funkce. Ve spodní části se nachází LED indikátor baterie a kontrolka pro upozornění na nutnost výměny hlavice. Nechybí ani tři diody pro tři režimy i s popisky:

  • Clean jako standardní volba
  • White pro bělící efekt a lepší odstranění povrchových skvrn (poznáte i podle odlišného zvuku)
  • Gum care pro přidání další čistící minuty navíc s jemnějším chodem pro masáž dásní

Ovládání je velice snadné a intuitivní. Na vše přijdete sami i bez nutnosti nahlédnout do návodu. Překvapením však je, že tento elektrický zubní kartáček nepodporuje různé intenzity chodu (pozor, neplést si s režimy – ty mají všechny obdobnou intenzitu). Nezapnete si tak čištění na vyšší otáčky pro účinnější odstraňování odolného plaku a ani naopak nepřepnete elektrický kartáček na nižší stupeň. Jedinci s citlivými dásněmi se však nemusí bát – Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 je dostatečně jemný a šetrný.

Ve výbavě se nachází také snímač pohybu, který váš elektrický kartáček probudí, když si ho vezmete do ruky.

Nástavce kartáčku – 9,5/10

V balení najdete jeden nástavec, abyste mohli elektrický kartáček bez dalšího dokupování vybavení začít ihned používat. Ačkoliv někteří výrobci přikládají do balení hned několik hlavic, v případě Philips přítomnost jen jednoho kusu nevidím jako zásadní nedostatek. Na výběr totiž máte opravdu velké množství druhů hlavic a každý by si měl vybrat takový model, který bude nejvíce odpovídat jeho potřebám. Spolu s Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 vám přijde typ Optimal White, který díky hustému osázení štětinek odstraňuje nežádoucí skvrny a zabarvení. Má ale poněkud menší velikost než jiné hlavice. V nabídce dále najdete i modely proti plaku či pro zdravější dásně. Nechybí ani speciality jako nástavec na jazyk, čistící hlavice pro děti nebo speciální jemné provedení.

Nástavec se na tělo elektrického kartáčku snadno nasazuje. S jemným vnitřním cvaknutím zapadne na své místo. Taktéž vyjmutí je lehké – stačí trošku větší silou zatáhnout. Sundávat hlavici je dobré po každém čištění zubů, abyste z vnitřních prostorů otřeli zbytky zubní pasty a jiných nečistot, které se zde mohou běžným používáním usazovat.

elektrický kartáček Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 Hlavní funkce – 8,5/10

Elektrický zubní kartáček Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 patří ke středně pokročilým modelům. Nenabídne proto žádné smart vychytávky založené na umělé inteligenci. Všechny základní funkce pro plnohodnotné používání však má. Jak již bylo zmíněno, kromě základního chodu nabídne i režim pro bělení a pro péči o dásně.

Hlavní a podle mého nejdůležitější funkcí je senzor tlaku. Ten hlídá, zda na elektrický kartáček příliš netlačíte. Tím byste totiž mohli nejen rychleji opotřebit nástavec, ale především poškodit své dásně a zuby. Vyvinete-li příliš velký tlak, začne Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 mezi čištěním v krátkých intervalech přerušovaně pulzovat. Doporučuji nejprve vyzkoušet nanečisto, abyste poznali rozdíl a mohli se podle něj při čištění zubů ihned orientovat.

Další funkcí je časovač, který vám nejen měří 2 minuty, po které byste si měli čistit zuby, ale také zabzučí po půl minutě, abyste věděli, že máte přejít na další část ústní dutiny. Jak již bylo zmíněno, s režimem Gum care získáte navíc ještě minutu s nižší intenzitou pro čištění dásní.

Elektrický zubní kartáček vám také pohlídá, zda již není zapotřebí vyměnit hlavice. Ta se samozřejmě časem opotřebuje a začne ztrácet své vlastnosti. Technologie BrushSync sleduje četnost používání i tlak, který na kartáček vyvíjíte. Na základě toho vyhodnocuje míru opotřebení. Celý systém pracuje přes mikročipy na principu synchronizace těla elektrického kartáčku s chytrou hlavicí. Až bude nástavec potřebovat vyměnit, rozsvítí se spodní světelná kontrolka v doprovodu krátkého pípnutí.

Jak si správně čistit zuby a jak používat Philips

Než se podíváme, jak si zubní kartáček Sonicare vedl v našem testu, seznámíme se správným používáním. Bez něho totiž správných výsledků nedosáhnete.

Vedle úměrného tlaku (ne přílišného a ne zvednutého kartáčku nad zuby), správné doby čištění 2 min a pravidelného měnění hlavice je důležitý také sklon. Ten bohužel Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 pohlídat nedokáže. Je tedy na vás, abyste mysleli na to, že kartáček se nepřikládá k zubům kolmo, ale pod úhlem 45°. Se špatným postavením nejenže nedosáhnete požadovaných výsledků, ale vibrování kartáčku bude navíc na zubech nepříjemné. Pro snadnou manipulace držte elektrický kartáček všemi prsty, ale zároveň ne v dlani.

Není snad ani nutné připomínat, že důležitá je pravidelnost čištění – ideálně alespoň dvakrát denně; ráno a večer. V průběhu dne se na zubech přirozeně usazují baterie, které tvoří zubní plak, což je ideální prostřední pro tvorbu zubních kazů. Čím déle tato vrstva setrvá na zubech, tím je plak odolnější a hůře se pak odstraňuje. Vyzrálý zubní plak se na rozdíl od každodenního neodstraní po pouhém jednom čištění. Pokud na zubech setrvá moc dlouho, může navíc zmineralizovat a vytvořit zubní kámen, který již kartáčkem nerozrušíte a který vám odstraní až odborně při dentální hygieně.

Výsledky čištění – 9,5/10

Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 je sonický zubní kartáček, který nejen mechanicky odstraňuje plak, ale také vhání vodu mezi zuby pro čištění hůře dostupných prostor. Vykoná 31 000 pohybů za minutu​.

Chod elektrického kartáčku není příliš hlučný a nezpůsobuje nepříjemné vibrace, pokud jej držíte správným způsobem a pod správným úhlem. Výrobce uvádí, že je Philips Sonicare až dvacetkrát efektivnější ve srovnání s manuálním kartáčkem​. Výbornou efektivitu práce mohu při testování jen potvrdit. Za velmi krátkou dobu byly zuby dokonale hladké.

Pro viditelné výsledky jsem nechala jeden den zuby bez čištění a následně použila barvu pro zvýraznění zubního plaku, aby bylo patrné, zda Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 doopravdy bude dobře fungovat. Sami můžete vidět barvu na zubním plaku před čištěním, zatímco po vyčištění elektrickým zubním kartáčkem se žádná barva neuchytila.

test kartáčku Philips Sonicare

Můj první negativní dojem z nemožnosti si zvolit intenzitu čištění velmi rychle vystřídalo milé překvapení. Ačkoliv je tento elektrický zubní kartáček pocitově velmi jemný a lze s ním bez obtíží čistit i citlivé zuby nebo dásně, dokáže přitom bez problémů odstraňovat zubní plak. Tento kompromis intenzity bude vhodný pro většinu uživatelů.

Osobně mi příliš nevyhovovala funkce časovače. Pokud jsem chtěla dočistit ještě nějakou část, kartáček se sám vypnul a bylo nutné ho znovu spustit. Více bych ocenila vibrační hlídání každé uplynulé půl-minuty, ale s manuálním vypínáním či ručním přepínáním do jemného Gum care módu. Záleží však na osobních preferencích. Mnoha lidem může naopak vyhovovat, že nemusí mačkat tlačítko pro ukončení.

Baterie a nabíjení – 9/10

Pohon zajišťuje pevně zabudovaná dobíjecí lithium-iontová baterie. Ze spodní strany elektrického zubního kartáčku Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 se nachází otvor, který slouží pro nasazení a upevnění do nabíjecí stanice. Po posazení na nabíječku elektrický kartáček dobře drží na svém místě, neviklá se a nespadne, ani když o něj nechtěně zavadíte. Na stejném principu fungují obě nabíjecí stanice – menší i ta větší s přítomností čističe hlavic – na tuto funkci se ještě později podíváme zblízka.

O nabíjení po posazení na nabíječku vás informuje zabručení i LED dioda vedle symbolu baterie. Ta vás rovněž upozorní na potřebu nabití, pokud vám začne v elektrickém zubním kartáčku docházet baterie. Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 vydrží na jedno nabití pracovat přibližně dva týdny s ohledem na intenzitu používání.

Příslušenství – 9,5/10

Spolu s elektrickým zubním kartáčkem obdržíte v balení jednoduché pouzdro. Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 si můžete koupit samostatně nebo si připlatit trošku přes 1 000 Kč a pořídit si ho spolu s kombinovanou desinfekční a nabíjecí stanicí. Tu lze také dokoupit samostatně i zpětně.

Nabíjecí a UV stanice

Nabíjení na velké stanici funguje stejně jako na malém modelu. Je plně kompatibilní se Sonicare ProtectiveClean 5100, ale jiné elektrické zubní kartáčky od Philips, které mají odlišné nabíjecí tvarování, na ni použít nepůjde. Druhou větší polovinu této stanice zabírá desinfekční zařízení. Do této skříňky jednoduše vložíte nástavec. Hlavice se do desinfikátoru vejdou hned dvě. Umisťují se čelem k lampě. Po uzavření stačí zmáčknout horní spouštěcí tlačítko a zapne se sterilizační UV světlo, které zlikviduje až 99 % bakterií a virů. Chod poznáte podle polo-průhledného otvoru, přes který uvidíte modrou zář. Zařízení má pojistku – pokud byste ho chtěli otevřít v průběhu svícení, UV lampa se automaticky deaktivuje. Celý čistící proces nástavce trvá 10 minut. Poté se UV stanice sama vypne.

Pouzdro

Pouzdro na elektrický zubní kartáček Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 je velice jednoduché a účelné. Nevypadá kdovíjak elegantně, ale svou funkci plní dobře a je dostatečně pevné. Dovnitř kromě těla umístíte rovnou dva oddělené nástavce. Zavírání má zacvakávací mechanismus se zápatkou.

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.7 (11 hlasů)

Autor recenze

Katka Muchová
Katka Muchová

Profesně napůl redaktorka, napůl výcvikářka psů. Ve volném čase milovnice fotografování, umění, nových technologií a brouzdání po internetu, kde hledám informace o společenském dění a zajímavé produkty. Baví mě testování různých vychytávek a ráda s jejich výběrem pomáhám ostatním. Facebook redaktorky.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář