Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Poskytovatelé internetu

Recenze providera PODA – jak rychlý internet očekávat?

PODA optický internet

Rychlý a spolehlivý internet. Kdo by o něj nestál? Ale kde ho vzít? Providerů nabízejících „zaručeně nejlepší“ připojení je v ČR jako máku, ale realita ne vždy zcela odpovídá marketingovým sloganům. Proto se vyplatí si budoucího poskytovatele internetu dobře prověřit. Zjistit, jak si vede v otázce spolehlivosti a zda skutečně dokáže stabilně poskytovat deklarovanou rychlost bez výpadků (či s minimem výpadků) a s kvalitní technickou podporou. Dnes si takto proklepneme jednoho poměrně významného českého providera. Jde o společnost PODA, která nabízí i vysokorychlostní optické internetové připojení. To je dnes vzývané jako nejlepší řešení – a nutno říct, že v současnosti oprávněně.

V následující recenzi se podíváme na to, jak si PODA vede v otázce spolehlivosti, stability a kvality služeb. Jaké nabízí tarify a jaký poměr ceny a výkonu od ní očekávat. Díky tomu se budete moci snadno rozhodnout, zda je tento poskytovatel optického internetu do bytu pro vás tou správnou volbou.

8

Velmi dobré

Ostravský provider, který však nabízí služby i v dalších městech. Pilířem nabídky je špičkový optický internet s technologií GPON a rychlostí až 2 Gb/s.

Technologie a pokrytí
9
Rychlost, tarify a ceny
9
Další nabídky a možnosti
7
Instalace, spolehlivost a technická podpora
7
Klady
  • Vynikající rychlost až 2 Gbit/s
  • Pokročilá GPON technologie
  • Nízká latence
  • Internet doma i do firmy
  • Optický i bezdrátový net
  • IPTV, TV, mobilní tarify
Zápory
  • Omezenější pokrytí optickou sítí
  • Rezervy v zákaznické podpoře

Technologie a pokrytí – 9/10

Před více než čtvrt stoletím vznikla PODA jako malá lokální firma na Ostravsku s velmi omezenou působností. Během let se však firma vypracovala ve významného providera, který do značné míry překračuje hranice regionu a nabízí mnohé své služby takřka celoplošně. Ostatně firma má dnes hned čtyři klientská centra – v Ostravě, Havířově, ale i Brně a Praze. Dále své služby nabízí skrze řadu partnerů. Celkově internet či jiné služby společnosti PODA využívá už přes 115 000 domácností a množství firemních klientů.

Zmínku si rozhodně zaslouží i projekt PODA Boxů. Ty dnes najdete v šesti městech od Karviné po Třeboň a fungují podobně jako jiné podobné kurýrní boxy – můžete si v nich vyzvednout zařízení, která si u PODA objednáte (modem, router,…).

Firma PODA se dnes zaměřuje primárně na vysokorychlostní připojení prostřednictvím optických kabelů. Disponuje vlastní sítí a infrastrukturou, kterou neustále rozšiřuje. Pro tuto síť využívá PODA pokročilou technologii GPON (Gigabit Passive Optical Network), která funguje na bázi dvou optických kanálů s timesloty na terminálech zamezujícími kolizím v datových přenosech z různých jednotek. GPON využívá i metody broadcastingu a TDMA, které zajišťují mimořádnou spolehlivost.

Co je výsledkem? PODA nabízí jedno z vůbec nejrychlejších internetových připojení v ČR. Ve vybraných lokalitách (kde je potřebná technologická infrastruktura) lze dosáhnout rychlosti až 2 Gb/s. Vyšší rychlost už u nás v současnosti nelze běžně získat a pohybuje se na hranici aktuálních technologických možností.

Velkou výhodou internetu od PODA je nejen rychlost, ale i mimořádně nízká latence (ping), která se pohybuje jen kolem 10 ms. Díky tomu je internet od PODA vhodný i např. pro náročné hráče online her, streamery apod. Maximální rychlost a ping je možná i díky tomu, že PODA na mnoha místech nabízí i FTTH internet. V tomto případě je optická síť zavedena až přímo do bytu uživatele (oproti FTTB, kdy je zavedena např. do společných prostor domu).

PODA nabízí i bezdrátový (wi-fi) internet založený na 5G technologii. U tohoto typu připojení může PODA poskytnout rychlost až 70 Mb/s.

Rychlost, tarify a ceny – 9/10

Pojďme se teď podívat na konkrétní tarify a nabídky internetu od PODA. Začneme optickým internetem pro domácnosti coby pilířem nabídky této značky. V současnosti PODA nabízí základní tarif GPON 1 Giga. S ním můžete získat rychlost až 1000 Mb/s pro download a víc než skvělých 500 Mb/s pro uploud. Internet tedy poskytne dostačující parametry i vášnivým hráčům náročných online her či třeba streamerům, kteří potřebují i nahrávat velké objemy dat.  V rámci promo akce je navíc tento tarif dostupný od neuvěřitelných 250 Kč.

Optický internet PODA

Nicméně taková rychlost a tento tarif rozhodně nejsou dostupné celoplošně, nýbrž pouze v lokalitách, kde má PODA patřičné zázemí. Jak jste na tom na vaší adrese, můžete snadno zjistit. Přímo na webu zadáte adresu do kolonky a ihned vám vyskočí, jaké konkrétní služby je vám schopna PODA na daném místě nabídnout. Na adresách mimo optickou síť PODA je to obvykle jen IPTV v kombinaci s mobilními službami. Nicméně podobně funguje většina providerů.

PODA dále nabízí tarify čistě bezdrátového připojení. Základní tarif HomeLink 70M nabízí rychlost 70 Mb/s, ale nepoměrně slabý upload 5 Mb/s – za promo cenu od 230 Kč za měsíc. Takový tarif je dostačující pro běžné, nenáročné použití sítě.

Wifi tarify Poda

Další nabídky a možnosti – 7/10

Kromě optického a bezdrátového internetu pro domácnosti nabízí PODA i celou řadu dalších služeb. Patří sem například velmi kvalitní internet pro firmy.

Ty mohou využívat připojení s vyhrazenou rychlostí až zmíněných maximálních 2 Gb/s s nadstandardně nízkou latencí. Součástí služeb a garancí je i záložní připojení pro případ výpadku, ale i možnost individuálního přístupu a konfigurace sítě na míru.

Firmy mohou využívat i vzdálený dohled a diagnostiku sítě, vysoce kvalitní technickou podporu a další prvky… například pevnou linku na bázi technologie VoIP, virtuální ústřednu ViPBX, virtuální privátní síť, datové okruhy L2, server housing apod. Služby připojení pro firmy od PODY jsou dostupné zejména ve městech jako Ostrava, Karviná, Praha, Brno, Havířov, Znojmo, Polička či Orlová a Bohumín.

Internet pro firmy PODA

Poměrně velmi komplexní je pak nabídka televize od PODA. Firma nabízí digitální TV s více než 160 kanály, z nichž 90 je v HD kvalitě. Využívat můžete různé chytré funkce včetně zpětného přehrání. Součástí výhod je možnost sledovat TV až ze 4 zařízení. Zajímavá je nabídka IPTV, tedy internetové televize, od 99 Kč/měsíc s 95 kanály, možností sledování na nejrůznějších zařízeních (TV, notebook a PC, mobil, tablet,…) a se škálou chytrých funkcí.

PODA pak nabízí i mobilní služby v podobě tarifů pro volání, SMS i data. Vybírat můžete ze slušné nabídky tarifů v cenách od 40 Kč za měsíc (PODA základ). Nejvyšší tarif PODA NEO nabízí neomezené volání, 100 SMS a 3,5 GB měsíčně za cenu od 390 Kč za měsíc. Mobilní služby a tarify PODA jsou dostupné celoplošně prakticky pro všechny obyvatele ČR.

TV od PODA

Instalace, spolehlivost a technická podpora – 7/10

Jak si PODA vede, pokud jde o kvalitu služeb, spolehlivost a technickou podporu? Recenze na tohoto providera vyznívají vesměs spíše příznivě. Velmi dobře až výborně je hodnocena stabilita a spolehlivost připojení, stejně tak obecně rychlost a výkonnost internetu. Rovněž poměr ceny a výkonu je hodnocen mimořádně dobře. V této oblasti patří PODA mezi nejlepší providery na českém poli.

PODA na druhou stranu trochu ztrácí na pokrytí. Služby vysokorychlostního optického internetu nabízí jen v omezených oblastech, v částech měst jako Ostrava, Havířov, Karviná, Brno, Praha a několika dalších. V ostatních oblastech obvykle nenabízí ani „pomalejší“ internet.

Firma PODA taky nezřídka sklízí méně příznivá hodnocení za ochotu a komunikaci nebo i kvalitu a rychlost technické podpory. V těchto ohledech tedy tento provider trochu zaostává za některými svými poměrně vynikajícími vlastnostmi. Stále však rozhodně nejde o nijak kritickou situaci a nedá se říct, že by bylo obecné hodnocení kvality zákaznických služeb PODA výrazně horší, než je průměr ostatních českých providerů, kteří mají v této oblasti obecně velmi často co dohánět.

Sjednání internetu PODA

Pokud máte na své adrese možnost připojit se k vysokorychlostnímu optickému internetu od PODA, můžeme vám tento krok doporučit, protože srovnatelnou rychlost za danou cenu nabízí v ČR jen málokdo. Instalace a její náročnost pak závisí na konkrétních okolnostech. Připojení i jiné služby lze přitom sjednat pohodlně online a domluvit se s techniky na dalším postupu i vyhovujícím termínu.

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.6 (10 hlasů)

Autor recenze

Petr Jaroněk
Petr Jaroněk

Psaní je můj koníček i práce, které se věnuju už skoro patnáct let. Když zrovna netrápím klávesnici, věnuju se hudbě, sportu, literatuře, historii, vaření, cestování – a lecčemu z toho samozřejmě ideálně s rodinou, která se mi utěšeně rozrůstá. LinkedIn

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář