Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Realme 7

26. 10. 2020 aktualizováno

Realme 7 - recenze a test mobiluNáš tipTestado.cz

Čínská značka Realme vytasila do boje se zajímavou mobilní novinkou Realme 7. Za příznivou cenu kolem 6 700 Kč obohatila řady střední třídy. Realme 7 vyzval konkurenci na šermířský souboj, který má velkou šanci vyhrát. Oproti většině totiž nabízí několik fajnových libůstek – třeba 90Hz displej.

Obsah balení

Pěkná žlutá krabička ukrývá chytrý telefon Realme 7, obří 30W nabíječku, USB-C kabel, kovovou sponku a papírovou brožuru. Budoucí majitele potěší přítomnost průhledného silikonového obalu, který účelně chrání telefon a zadní modul fotoaparátů. Vzhledem k tomu, že má recenzovaný mobil 3,5mm audio jack, pro plné používání nemusíte už nic dokupovat.

Realme 7 - obsah balení

Design a zpracování – 8/10

Jako většina telefonů střední třídy nemá ani Realme 7 zvýšenou odolnosti vůči vodě a prachu. Konstrukce je plastová, což si uvědomíte hned při uchopení. Na dotek je ovšem povrch příjemný. Testovaný mobil má i větší rozměry 162,3 × 75,4 × 9,4 mm a hmotnost 196,5 gramů není také zanedbatelná. 6,5palcový displej ochrání sklo Corning Gorilla Glass 3 a nalepená fólie. Na čele dále najdete telefonní reproduktor a selfie „průstřel” při levém horním rohu. Menší kroužek při používání svojí přítomností nevadí.

Pro odemykání systému budete využívat 2D odemykání obličejem, které pracuje většinou dobře a svižně. Při pravé straně se nachází fyzická čtečka otisků prstů, která zároveň slouží jako tlačítko „power“. Čtečka je blesková a přesná. Někomu ale může vadit právě její umístění – to musí každý posoudit sám. Také situování samostatných tlačítek pro ovládání hlasitosti je netypicky uloženo na protější levé straně zařízení. Hned nahoře je potom plnohodnotný duální slot (pro 2 nanoSIM a jednu paměťovou kartu).

Zatímco vrchní hrana zeje prázdnotou, spodní část nabízí přístup k USB-C napájení, reproduktoru a už jednou zmíněnému audio jacku. Bedra Realme 7 vévodí „semaforovitý” modul fotoaparátů se 4 objektivy a bleskem. Obdélníkový modul z těla telefonu výrazně vyčnívá, což způsobuje kymácení. Na spodní třetině přístroje byl ještě vyražen nápis „realme“.

K recenzování jsme dostali modrou variantu, která přístroji moc sluší, nicméně k dostání je i bílá barva. Záda jsou působivě lesklá a otisky prstů nejdou vidět. Mastným šmouhám se ale neubrání. Celkově se mi zpracování Realme 7 líbí. I přes větší rozměry se přístroj pohodlně drží a obsluhuje. V případě potřeby si není problém zvětšit písmo nebo využít režim jedné ruky – ten je dostupný pro praváky i leváky.

Displej – 9/10

Na poli zobrazovacím Realme 7 vyloženě exceluje (myšleno samozřejmě s ohledem na cenu). Budete hledět na 6,5″ IPS LCD displej s jemností 405 ppi. Rozlišení 2400 × 1080 pixelů je očekávané, stejně tak jako stále používanější poměr stran 20:9. Dotykový displej je příjemně protáhlý do výšky, vlivem čehož se text pohodlněji čte a mobil lépe drží a ovládá.

Realme 7 recenze mobilu

Onou výsadou je však zobrazovací frekvence obrazovky. V menu si kromě 60 Hz můžete nastavit vyšších 90 Hz, čímž docílíte mnohem vyšší plynulosti obrazu. Tu skutečně zaregistrujete pouhým okem. Kromě jiného je k mání vizuální efekt OSIE. Podle dostupných informací má tato funkce obohatit uživatelské rozhraní, vylepšit textury a barvy v obrázcích a videích, které jsou s OSIE kompatibilní.

Obrazovka oplývá funkcí odemykání pomocí obličeje. Ta pracuje většinou rychle a spolehlivě. Při horších světelných podmínkách je lepší sáhnout po čtečce otisků prstů. Automatický jas funguje rovněž skvěle. Manuální ladění není většinou třeba. V pokročilejším nastavení lze aktivovat tmavý režim, ochranu zraku pomocí filtru modrého světla, nastavit adaptivní spánek, případně si vybrat barevnou teplotu obrazovky (studená, výchozí, teplejší). Znovu také připomínám, že je displej chráněn fólií a Corning Gorilla Glass 3.

Realme 7 recenze mobilu

Co považuji za naprosto dokonalé jsou gesta při vypnuté obrazovce. Jak fungují? Nakreslením „O“ se spustí fotoaparát, nakreslením „V“ se rozsvítí svítilna, posunutím dolů se otevře aplikace Mapy a tak dále. Poslední možnost jsem si navolil sám, každý si může navolit aplikaci podle sebe. V rámci gest se dá ovládat i hudba, případně si přidat nějaké vlastní (posunutí doprava, nakreslení „M“ atd.). Gesta při vypnuté obrazovce jsou výborná i při zapnutém odemykání skrze obličej. Po namalování gesta se telefon (přes skener obličeje) odemkne a funkce rychle spustí. Opravdu výborná věc! Obrazovku si není problém také rozdělit potáhnutím 3 prsty nahoru.

Realme 7 má nepochybně výborný dotykový displej s užitečnými funkcemi. Osobně patřím mezi náročnější uživatele, kteří si vyloženě žádají poctivé barvy a ostré detaily. Se servisem nového Realme jsem byl naprosto spokojen. Hodnocení tomu také odpovídá.

Hardware a výkon – 8,5/10

Pozitivní slova si zaslouží také výkon. Testovaný smartphone Realme 7 byl osazen osmijádrovým procesorem Mediatek Helio G95 a 8 GB RAM. Systém se vůbec neseká, to stejné platí o náročných hrách. Vyzkoušel jsem různé střílečky typu Call of Duty Mobile, PUBG či Legends Shadowgun a hra byla většinou plynulá. I při maximálních detailech jsem si bezvadně zahrál, byť občasné dropy snímkování se čas od času objevily.

Že je Realme 7 vhodný pro hráče dokazují výsledky benchmarků. AnTuTu testy hlásí průměrně lehce pod 300 tisíc bodů. Výsledky Geekbenchu 5 si prohlédněte na screenech výše. Realme například zcela převálcoval konkurenční telefon Xiaomi Redmi Note 9. Při koupi telefonu si však dejte pozor, abyste vybrali silnější verzi, kterou jsme testovali. Slabší varianta Realme 7 6GB/64GB takových výsledků nedosahuje.

Recenzovaný Realme 7 vlastní 128GB uložiště – k dispozici máte přesně 107 GB. To je slušná hodnota, jejíž výše se dá ještě rozšířit pomocí microSDXC karty. Jako solidní průměr hodnotím přítomný mono reproduktor, který se ukrývá typicky ve spodní části zařízení. Hraje dostatečně hlasitě, pro hraní her a na videa bude stačit rovněž. Na dunivé basy se ale netěšte.

Výdrž baterie – 9/10

Kapacita baterie vlastní pěkných 5000 mAh. Očekával jsem proto delší výdrž – a přání se mi opravdu splnilo. Realme 7 vydrží 2 dny standardního používání. Pokud budete hrát hry, fotit a využívat vyšší frekvenci 90 Hz, i tak počítejte s celodenní výdrží. Běžným uživatelům ale mobil vystačí na dva dny.

Realme 7 nabíječka

Baterie podporuje rychlé nabíjení. Součástí základního příslušenství je masivní nabíječka, s níž zvládnete telefon dobít z úplného vybití na maximální kapacitu za přibližně 1 hodinu a 10 minut (někdy i za 80 minut). Realme 7 ale bohužel nepodporuje technologii bezdrátového nabíjení.

  • Průběh nabíjení: 7:15 hod. –> 0 % baterie; 7:50 hod. –> 71 % baterie; 8:03 hod. –> 91 % baterie; 08:25 hod. –> 100 % baterie.

Vývojáři si dobře pohráli s uživatelským nastavením baterie. V telefonu se vám ukáže informativní přehled výdrže a zpřístupní nabídka úsporných režimů včetně informací o využití energie aplikacemi. Lze taktéž zvýšit výkon, čímž se logicky zvýší spotřeba energie. Při testování jsem nechal zapnutý chytrý režim výkonu, jenž výkon automaticky reguloval dle scénáře využití. Nikdy jsem nezaregistroval výrazné snížení baterie nebo pokles výkonu. Optimalizace tedy zjevně funguje tak, jak má.

Fotoaparát a kamera – 8/10

Realme 7 vlastní na zádech celkem 4 objektivy:

  • Hlavní kamera: 48 Mpx, světelnost f/1.8
  • Širokoúhlý senzor: 8 Mpx, světelnost f/2,3
  • Makro senzor: 2 Mpx, světelnost f/2,4
  • Hloubkový senzor: 2 Mpx, světelnost f/2,4

Drtivá většina vyfotografovaných obrázků byla na velmi slušné úrovni. Fotografie jsou detailní a dostatečně barvité. Při dobrém světle dokáží objektivy rychle a přesně ostřit, což se promítne na výborném dynamickém rozsahu. Někdy se sice stane, že objektiv nepochopí cíl focení, stačí mu ale pomoci ťuknutím na displej.

Opravdu mile mne překvapily fotky pořízené při běhání lesem. Snímky jsou krásné a plné barev. Ani tady si Realme 7 nevede špatně, někdy dokonce výborně. Parádně funguje také portrétní režim, jenž pomocí 16Mpx (f/2,1) selfie kamerky precizně rozostří pozadí a přesně zacílí předmět fotografování. Rozhodně musím i zmínit bleskové reakce přístroje: telefon je po odemknutí okamžitě připraven k akci. Při focení můžete přepínat mezi objektivy nebo scény přibližovat. Stisknutím vyberete 1-2-5násobné přiblížení. Tady kvalita postupně citelně klesá a objevuje se nehezká zrnitost.

 

Velmi zdařilé jsou i záběry za šera. Ačkoli panovaly hodně špatné podmínky, objektivy si se situací poradily obstojně. Zatímco jsou snímky během šera s přispěním HDR slušné, zcela slabých výsledků dosahují během skutečné noci. Tady nepomáhá ani přítomný noční režim, který mimochodem spíše nefunguje: viz. porovnání následujících obrázků. I bez využití speciálního režimu jsou fotky de facto k nerozeznání.

Pohyblivé záběry můžete natáčet až ve 4K rozlišení při 30 snímcích za sekundu, ve Full HD (či nižší kvalitně) při 60 FPS. Na maximální nastavení 4K jsou videa pěkná a vůbec se nesekají. Trochu nám ale zlobí stabilizace, které úplně nepomáhá ani pevná ruka.

Obecně vzato Realme 7 mohu doporučit náročnějším uživatelům, kteří chtějí od svého chytrého telefonu hezké fotky. Za takové peníze se jedná o velmi dobrou volbu, s jejímiž limity prostě počítat musíme. Jestliže oželíte chabější noční výsledky, budete se jenom radovat. Většina fotek totiž stojí za to.

Systém a konektivita – 9/10

Realme 7 běží na operačním systému Android 10, který doprovází grafická nadstavba Realme UI V1.0. Prostřední vypadá opravdu hezky. Nechybí plno barev, přehledné menu, logičnost a uživatelská přívětivost. Všechny názvy a informace jsou přeloženy do čitelné češtiny. Systém je plynulý, nikdy se neseká nebo nepadá. Věřím, že se brzy objeví aktualizace na Android 11.

Největší výsady systému a telefonu obecně jsme si již prozradili výše. Snad bych ještě vzpomněl chytrý boční panel po vzoru Samsungů, který si můžete uzpůsobit podle svých představ. Konektivita nového mobilu Realme 7 podporuje LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth verze 5, GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, NFC a USB On-The-Go.

Po prvním zapnutí a aktualizacích systému dostanete okamžitý přístup k Google aplikacím (Gmail, Mapy, YouTube, Disk, Filmy Play, Zprávy…), nástrojům typu kompas, kalkulačka či záznam zvuku. Systém nebyl okupován žádným nepotřebným softwarovým balastem.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Realme 7 je absolutní novinka, proto jsme hned zapátrali mezi zahraniční recenze. Redaktoři z Techradar mezi klady vypsali podporu frekvence 90 Hz, rychlé nabíjení a velké uložiště. Na webu Timesnownews mluví o hardwarové výbavě jako o herní.

Alternativy k Realme 7

Velkou konkurenci spatřuji v levnějším Xiaomi Redmi Note 8 Pro, který, dle mého názoru, fotí o něco lépe. Z dražších alternativ doporučuji Samsung Galaxy A51 s kvalitním AMOLEDem a čtečkou otisků v displeji.

Závěrečné hodnocení

8.6

Skvělý

Realme 7 je povedený chytrý telefon střední třídy, který nestojí moc peněz a odvádí pořádný kus práce. A je to především hezký 90Hz displej, vysoký výkon a pěkné denní fotky, kvůli čemuž jeho koupi doporučujeme.

Design a zpracování
8
Displej
9
Hardware a výkon
8.5
Výdrž baterie
9
Fotoaparát a kamera
8
Systém a konektivita
9
Rozměry a hmotnost:162,3 × 75,4 × 9,4 mm, 196,5 g
Displej a rozlišení:6,5", 2400 × 1080 px
Procesor a RAM:Mediatek Helio G95, 8 GB
Baterie:5000 mAh
Fotoaparáty:48 + 8 + 2 + 2 Mpx, 16 Mpx
Operační systém:Android 10
Klady
  • Pěkné plastové zpracování
  • Krásný 90Hz displej
  • Praktická a návyková gesta
  • Krásné denní fotky a selfie
  • Herní výkon + 128GB uložiště
  • Dlouhá výdrž + rychlé nabíjení
  • Odladěný systém Android 10
  • Velmi dobrý poměr cena/výkon
Zápory
  • Bez notifikační diody
  • Chybí zvýšená odolnost
  • Slabé noční fotografie
  • Vystouplý modul fotoaparátů

Oblíbené mobily na Heureka

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (6 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář