Realme rozšiřuje řadu Narzo o další model. Realme Narzo 30 5G je mladším bratříčkem staršího Realme 8. Přináší však několik designových odlišností a vnitřní paměť rozšířenou na 128 GB. Komu je nový telefon určen? Potěší především ty, co hledají levný mobil s podporou 5G, kvalitním displejem, dlouhou výdrží a velkou pamětí.
- Jak si novinka vede ve srovnání s konkurencí? Napoví naše hodnocení nejlepších mobilů do 5 000 Kč.
Obsah balení
Telefon mi dorazil v modrá krabičce s výrazným nápisem Narzo a decentním odkazem na Realme. Trochu mě to zarazilo, ale může za to nejspíše fakt, že Realme na některých trzích nabízí Narzo jako samostatnou značku.
Balení je ovšem velmi pěkné. Kromě telefonu a stručného návodu v něm naleznete ještě nabíječku s datovým kabelem, plastové ochranné pouzdro a špendlík pro vytáhnutí zásuvky na SIM karty. Nabíjecí kabel je současně redukcí z USB–C, který patří do telefonu, na USB–A, kterým je opatřena nabíječka.
Design a zpracování – 8/10
Jak jsem zmínil v úvodu, Narzo 30 5G je mladším bratříčkem Realme 8 5G. Design má velmi podobný. Celkové rozměry i váha se liší jen v detailech. Délka, výška a šířka dle oficiálních tabulek dosáhla na 162,5 × 74,8 × 8,5 mm. Uvedená tloušťka ovšem nezahrnuje zadní výstupek s fotoaparáty. Telefon se díky němu rozšířil na více než 10 mm. Váha se zastavila na solidních 185 gramů.
Konstrukce je kvalitní, polykarbonátová. Celkově působí design velmi solidním dojmem, přestože nic vysloveně převratného nepřináší. Mnou testovaný kus měl elegantní modrou barvu, která u krajů přecházela v tmavší odstíny. Vše doplnil zřetelný modrošedý pruh s decentním logem. Na trhu se objevila i stříbrná varianta.
Designově testovaný Narzo 30 určitě ostudu neudělá. Jen pozor na otisky prstů, které jsou velmi dobře vidět. Vše vyřeší plastové pouzdro z balení. Navíc srovná záda telefonu do jedné roviny, takže se nemusíte bát kolébání kvůli vystouplým čočkám fotoaparátu. Musím však dodat, že telefon nemá snahu se hýbat ani bez pouzdra.
Boky recenzovaného zařízení skrývají dvě tlačítka. Menší najdete na pravé straně. Slouží k zapínání a vypínání telefonu. Skrývá i čtečku otisků prstů. Ta pracuje rychle a bezproblémově. Větší kolébka vlevo ovládá hlasitost. Přiznám se, že ovládání hlasitosti mě úplně nenadchlo. Dávám přednost tlačítkům umístěným na jedné straně tak, aby šla obě hladce ovládat palcem. Jde ovšem spíše o zvyk. Vám takové umístění vadit třeba nemusí.
Levý bok skrývá ještě zásuvku se třemi volnými pozicemi. Dvě pro nanoSIM karty a poslední slouží paměťové kartě. Ve spodní části jsou otvory pro mikrofon a reproduktor, USB–C port a 3,5mm audio jack.
Čelní straně přirozeně dominuje displej. Má úhlopříčku 6,5 palce, poměr stran 20:9 a pokrývá 83,9 % přední plochy. Výraznější okraj naleznete jen na spodní straně telefonu. Displej chrání odolné sklo Gorila Glass společně s nalepenou fólií. Průřez pro selfie kameru najdete v levém horním rohu. Slouží i pro odemykání telefonu obličejem. Funguje dobře. Problémy nastaly jen při horším světle, kde je třeba delší čas nebo lepší světelné podmínky.
Celkově působí Realme Narzo 30 5G velmi dobře. Jen zamrzí absence ochrany proti vodě či prachu. Výrobce to aspoň trochu napravil ochranou fólií na displeji a přibaleným krytem. Chybějící zvýšená odolnost je však v této cenové relaci (bohužel) stále obvyklá.
Displej – 8,5/10
Narzo 30 5G nabízí kvalitní Super AMOLED displej s výbornými parametry. Rozlišení 1 080 × 2 400 pixelů znamená jemnost přes 400 dpi. To stačí k přesnému a detailnímu obrazu i při pohledu z blízka. Příjemným bonusem je obnovovací frekvence 90 Hz. Pomáhá plynulejšímu vykreslení pohybu.
Pozor si dejte jen na správné nastavení. Realme Narzo 30 5G nabízí několik variant zobrazení a rozhodně doporučuji si je všechny poctivě projít. Pak nebudete mít potíže obraz nastavit podle svého vkusu. Telefon má například v továrním nastavení zapnutou úpravu barev tak, aby působily sytěji a jasněji. Osobně dávám přednost přirozeným barvám. Naštěstí stačilo tuto funkci jednoduše vypnout.
Podobně pracuje i 90Hz zobrazovací frekvence. Na výběr máte z režimu automatiky, kdy systém 90 Hz využívá jen v některých případech, typicky u sledování filmů nebo hraní her. Dalšími volbami jsou permanentních 90 nebo standardních 60 Hz. Nezapomeňte, že vyšší frekvence nabídne lepší a ostřejší obraz při vykreslování pohybu, ale také čerpá více energie z baterie. Možností nastavení je přirozeně více. Nechybí ani filtr modrého světla či noční režimy, které změní barevné nastavení pro určené hodiny.
Narzo 30 podporuje i gesta. Stačí, když po vypnuté obrazovce přejedete prstem a nakreslíte předem zvolený znak. Kolečko, véčko, čáru a podobně. Můžete tak rychle spustit fotoaparát nebo si posvítit baterkou. Užitečná funkce, na kterou si rychle zvyknete! Osobně sice stále hodnotím trochu výše gesta od Motoroly, kde stačí telefonem jen vhodně zatřást a nemusíte se namáhat s kreslením, ale Narzo se rozhodně vydalo správným směrem.
Jedinou nevýhodou je, že veškeré speciality typu nastavení frekvence, barevného vyvážení nebo gest jsou v menu trochu skryté. Musíte je buď cíleně hledat nebo poctivě procházet celé menu nastavení. Vzhledem k ceně a výbavě přitom telefon Narzo jistě osloví i méně zkušené uživatele, kteří na některá nastavení nemusí vůbec přijít. Zbytečně se tím připraví o skvělé funkce.
Displej Narzo 30 5G se jednoduše povedl. Zvlášť s ohledem na cenu. Těžko dnes najdete v cenové hladině kolem pěti tisíc korun něco výrazně lepšího. Gesta vás okouzlí a 90 Hz obnovovací frekvenci zase oceníte při sledování filmů nebo hrách.
Hardware a výkon – 8/10
Telefon využívá chipset MadiaTek MT6833 Dimensity 700 5G s osmijádrovým procesorem. Dvě jádra Cortex-A76 pracují na 2,2 GHz, zbylých šest jader Cortex-A55 mají maximální takt 2,0 GHz. Grafiku vykresluje Mali-G57 MC2. Realme Narzo 30 5G má 4 GB RAM a 128 GB vnitřní paměti. Právě větší paměť je jedním z největších rozdílů proti Realme 8.
Záplava technických dat asi mnohým nic zásadního neřekne. Takže to jednoduše a srozumitelně shrnu. Narzo 30 má více než dostatek výkonu pro běžnou práci. Bát se nemusíte ani her. Telefon nabízí dokonce předinstalovanou aplikaci pro správu výkonu a herní optimalizaci. Zahrajete si prakticky jakoukoli dnešní hru, ovšem u náročných kusů počítejte s omezením detailů. Narzo 30 5G určitě není vyloženě herní mobil, ale každé výzvy se chopí se ctí.
Zapomenout nesmím na reproduktor. Je pouze jeden a hraje průměrně. Potěší především tím, že je dostatečně hlasitý. Při vyšší hlasitosti ovšem zklame nepříliš kvalitním, plastovým, výstupem. Na druhou stranu je třeba přiznat, že konkurence na tom mnohdy není o nic lépe. Pro běžné použití a normální hlasitosti zvuk stačí.
Narzo samostatnou značkou?
Dosud není jasné, zda Realme plánuje využívat Narzo jako modelovou řadu nebo z ní chce vytvořit samostatnou značku. Telefony Narzo zatím více méně doplňují mezery v nabídce samotného Realme. Pro evropský i český trh tak bude nejspíš platit první varianta. Jen se nesmíte nechat zmást balením, které na Realme příliš neodkazuje.
Výdrž baterie – 8,5/10
Baterie vlastní kapacitu 5 000 mAh a vydrží opravdu dlouho. Při běžném používání si vyžádá dobytí jednou za dva tři dny. Celý den vydrží i při intenzivním používání. Tohle se opravdu povedlo!
„Nabíjet budete jednou za dva tři dny“
Přirozeně však výdrž vždy ovlivní způsob a náročnost používání, spolu s nastavením displeje. Dokonale využít baterii může pomoci aplikace pro sledování výkonu a spotřeby.
Testovaný mobil podporuje rychlé nabíjení. Bohužel pouze s výkonem 18 W, což dnes pomalu platí za nový standard. Nabití z nuly na plnou kapacitu zabere asi dvě hodiny, což je poměrně dlouhá doba.
Jak jsem ovšem zmínil v předchozím odstavci, díky skvělé výdrži nebudete muset nabíjet tak často. Velká kapacita se navíc příznivě projeví na životnosti baterie. To je skvělá zpráva především pro ty, kteří chtějí Realme Narzo 30 5G na dlouhodobější používání.
Fotoaparát a kamera – 7/10
Recenzovaný smartphone Narzo 30 5G se chlubí celkem čtyřmi objektivy. Čelní selfie kamera využívá rozlišení 16 Mpx, širokoúhlý objektiv a umožňuje natáčet videa ve Full HD. Trojici zadních kamer skrývá malý výstupek na zadní straně telefonu. Na první pohled se zdá, že čočky jsou hned čtyři, jedna z nich je ovšem zaslepená a skrývá nápis AI. Ten odkazuje na umělou inteligenci, která pomáhá vylepšovat snímky. Podobné řešení má také opakovaně zmiňovaný Realme 8.
- Fotky Realme Narzo 30 5G bez úprav jsou k vidění v naší galerii.
Hlavní zadní kamera disponuje rozlišením 48 Mpx. Obraz si standardně skládá do menší fotografie s rozlišením 12 Mpx. Světelnost je solidních f/1.8. Má kontrastní ostření a pouze digitální zoom. Druhá zadní kamera pomáhá hlavnímu snímači lépe ostřit a třetí slouží pro makro fotografie. Prakticky ovšem nemá význam. Kvalita snímků je velmi nízká. Raději foťte hlavní kamerou z trochu větší dálky a následně snímek ořízněte.
Hlavní kamera na první pohled příliš nepřekvapí. Není špatná, ale dech vám také nevyrazí. Pokud si ovšem pohrajete s nastavením a využijete nebývalé volnosti v manuálním režimu, občas narazíte na příjemné překvapení. Příkladem mohou být noční fotky. Narzo 30 disponuje nočním režimem, který opravdu dokáže fotografie mírně prosvětlit. Větší možnosti skrývá manuální režim. Můžete totiž volně nastavit expozici až do 32 sekund. Pokud máte stativ, užijete si při dlouhých nočních expozicích nečekaně mnoho zábavy.
Zatímco kamera si přísnou kritiku určitě nezaslouží, video je bohužel opak. Možnosti nastavení jsou minimální. Nečekejte 4K ani vyšší snímkovací frekvence. Maximum je Full HD a 30 snímků/s. Navíc jsem stále bojoval s náladovým ostřením. Občas pracuje dobře, jindy vůbec nereaguje a musíte neustále ručně přeostřovat.
Celkový dojem? Hlavní fotoaparát sice nepatří mezi špičku, ale když se s ním naučíte zacházet a vezmete do úvahy cenu telefonu, vlastně je docela povedený. Má příjemné ovládání, dostatek nastavení a dá vám spoustu volnosti. Naopak video zklamalo. Makro kamera je pak zcela zbytečná.
Překvapivě dopadlo srovnání s Realme 8. Přestože oba telefony využívají naprosto stejnou techniku, Narzo 30 5G fotí objektivně o něco lépe. Nepřehání to tolik se sytostí barev a taká dynamický rozsah vypadá větší. Nejspíš se tu projevil několikaměsíční odstup od uvedení na trh a čas na optimalizaci software. Přiznám se, že je mi přístup Realme velmi sympatický. Zjevně stále pracuje na vylepšeních i tam, kde by teoreticky nemusel. Konečně, Realme 8 fotí také solidně a nenáročný uživatel s ním bude spokojen.
Systém a konektivita – 9/10
Realme Narzo 30 5G běží pod operačním systémem Android 11 s nadstavbou Realme UI 2.0. Vše je dobře optimalizované. Žádné sekání nebo dlouhé načítání. Nadstavba zasahuje do systému jen decentně. Pokud přijde s nějakou výraznou změnou, dá vám možnost ji vypnout.
Méně zkušení uživatelé by možná ocenili jednoduchého průvodce nastavením, který by jim usnadnil prvotní nastavení a personalizaci systému. Jakmile si zvyknou, nebudou mít s ovládáním problémy. Příjemnou drobností je přizpůsobitelný boční panel, kam si můžete přidat nejpoužívanější funkce nebo aplikace. Vždy jsou při ruce.
Hlavním lákadlem telefonu Narzo je podpora 5G sítí. S cenovkou kolem pěti tisíc korun patří Narzo 30 5G k nejlevnějším 5G telefonům na trhu. Jinak přirozeně nechybí nic důležitého. Wi-Fi, Bluetooth 5.1, navigace s podporou GPS, Glonass i Galileo. Najdete zde NFC a USB–C s podporou On–The–Go, tedy možností přímého propojení s flash pamětí.
Potěší také fakt, že systém není zaneřáděn kupou reklamních aplikací, které nepotřebujete. Několik předinstalovaných věcí sice najdete, ale nejde o nic zásadního. Navíc jde o aplikace, které jsou docela často využívané, takže jejich předinstalaci lze snadno odpustit. Patří mezi ně třeba Amazon, Twitter nebo Netflix. Vzhledem k cenovce samozřejmě nečekejte bezdrátové nabíjení.
Recenze a zkušenosti zákazníků
Naše redakce byla první v České republice, která mohla telefon vyzkoušet. Další názory a srovnání tak musíte hledat především na zahraničních webech. Podrobnou recenzi přinesl indický portál Digit.in. Indie byla jednou z prvních zemí, kde se nový Narzo 30 začal prodávat. Realme zde nepochybně cítí šanci na velký prodejní úspěch. Text je samozřejmě k dispozici v angličtině. Podrobnou recenzi přinesl také web 91mobiles.com, specializovaný na mobilní telefony.
Alternativy k Realme Narzo 30 5G
Hlavní konkurencí je přirozeně Realme 8 5G, který je v řadě ohledů velmi podobný. Testovaná verze Narzo 30 5G vyplňuje malou mezeru mezi Realme 8 se 4 GB RAM a 64 GB paměti a dražší verzí se 6 GB RAM a 128 GB paměti. Nabízí 4 GB RAM a 128 GB vnitřního prostoru.
- Další tipy hledejte mezi nejlepšími mobily do 5 000 Kč, případně do 6 000 Kč.
Závěrečné hodnocení
Skvělý
Realme Narzo 30 5G je perfektní model pro běžné uživatele. Výborný obraz, několikadenní výdrž a fotoaparát, který stačí na rychlé momentky do rodinného alba. Vše doplňuje velká vnitřní paměť, podpora 5G a velmi příjemná cena. K tomu obří baterie s kapacitou 5 000 mAh!
- Kvalitní zpracování
- Výborný 90Hz displej
- Praktická gesta
- Solidní výkon
- 128GB vnitřní úložiště
- Plnohodnotný Dual SIM
- Odladěný systém Android 11
- Podpora 5G sítí
- Vynikající poměr cena/výkon
- Chybí notifikační dioda
- Horší kvalita videa + zbytečný makro objektiv
- Pouze 18W rychlonabíjení
Diskuze a zkušenosti