RC letadlo nebo RC stíhačka? Přemýšlíte o zakoupení RC modelu? Vyzkoušeli jsme pro vás model dvoumotorového letadla Redwings 498 RTF, které je určené pro začínající piloty a stíhačku MINATOR F-22. Ta nabízí možnost přepnutí ovládání pro začátečníka, ale i pro zkušeného pilota, který si může vyzkoušet například leteckou akrobacii.
Obsah balení
Při zakoupení obou letadel se vám dostane do ruky papírová krabice s polystyrenovou výplní, která má přesné tvarování pro uložení letadla a veškerého příslušenství. U testovaného RC letadla Redwings 498 RTF byl přiložený druhý náhradní akumulátor. Ten byl zabalen zvlášť v igelitovém sáčku přilepeném na krabici.
Skvělá zpráva je, že v obou baleních naleznete vše co je potřebné k provozu letadel. V krabici RC letadla Redwings 498 RTF najdete model letadla, vysílačku, jeden pár náhradních vrtulí, kolečka, nabíjecí kabel s koncovkou USB, baterii do letadla a návod k obsluze v českém jazyce. Kdo si bude chtít model letadla trochu ozdobit, může využít přiloženou samolepku tenkých proužků, které lze nalepit na trup modelu dle libosti. Jediné, co je potřeba dokoupit zvlášť, jsou 3 AA baterie do dálkového ovladače.
Balení RC stíhačky MINATOR F-22 je o něco málo obsáhlejší. V krabici najdete model stíhačky, vysílačku, jeden pár náhradních vrtulí, troje kolečka, nabíjecí kabel s koncovkou USB, baterii do letadla, nástavec přední části trupu a směrová křidélka. Pro zpestření létání jsou v balení dvě samolepky s diodami, které se mohou přilepit na trup letadla. Stejně jako u RC modelu letadla Redwings 498 RTF je potřeba dokoupit 3 AA baterie do ovladače. Součástí balení je i návod k obsluze, kde jsem bohužel postrádal český jazyk.
Ovládání a kvalita zpracování
Oba RC modely letadel jsou vyrobeny z flexibilního lehkého EPP materiálu, který odolá drobným nehodám začátečníků. Díky tomuto materiálu jsou oba modely letadel téměř nerozbitné.
RC letadlo Redwings 498 RTF má rozpětí křídel 48 cm a jeho délka je 37 cm. Do přední části křídel jsou zabudovány dva výkonné elektromotory s vrtulemi. Slabé kabely, které napájí motory jsou lehce zapuštěny v křídlech a přelepeny průsvitnou lepící páskou. Z křídel přecházejí do přední části trupu letadla, kde je zabudován přijímač rádiového signálu a prostor pro akumulátor. Ten napájí motory napětím 3,7 V a jeho kapacita je 300 mAh.
RC stíhačka Minator F-22 má rozpětí křídel 41,5 cm a její délka je 31,5 cm. Na rozdíl od druhého testovaného modelu jsou motory zabudovány jakoby dovnitř do zadní části plochy křídel. Napájecí kabely jsou rovněž protaženy do trupu letadla, kde je prostor pro přijímač rádiového signálu a akumulátor. Motory stíhačky jsou rovněž napájeny napětím 3,7 V, ale kapacita akumulátoru je 500 mAh. Zde jsou vidět první zásadní rozdíly v létání u obou letadel. Stíhačka Minator F-22 má baterii s větší kapacitou (500 mAh), ale vydrží létat přibližně 20 minut, zatímco Redwings 498 RTF se vydrží vznášet ve vzduchu s podstatně menší baterií (300 mAh) až 25 minut.
Nebudu hodnotit tvary obou letadel, samozřejmě se jedná o naprosto rozdílné stroje. Podle toho jsou vytvořeny i podvozky modelů. Redwings 498 RTF má jeden pár koleček v přední části trupu, zatímco stíhačka Minator F-22 má kolečka tři. Jedno kolečko je v přední části trupu a další dvě kolečka jsou vzadu v oblasti křídel. Díky tomu, že celá stíhačka stojí na kolečkách, která se velmi lehce otáčí, dokáže tak vystartovat z ruky, ale i ze země.
Oba modely letadel mají drobná kolečka upevněná pomocí tenkého tvrdého drátu, který pevně drží svůj tvar. Po vybalení letadel z krabic je potřeba každé kolečko zasunout do přesně připraveného místa na trupu letadel. Drátky s kolečky v obou modelech velmi dobře drží a při testování se ani po několika pádech na zem nestalo, že by kolečko vypadlo, nebo se podvozek nějak zdeformoval.
Materiály, ze kterých jsou oba modely vyrobené jsou prakticky totožné a rovněž kvalita zpracování obou modelů je velmi dobrá. Do modelu letadla Redwings 498 RTF je před prvním letem nutné pouze připevnit kolečka, nabít baterii a letadlo je připravené ke startu. Ovládání letadla pomocí dálkového ovladače je jednoduché a intuitivní. Ovladač má jedno hlavní spínací tlačítko a dvě páčky na ovládání letadla. Levá páčka reguluje výkon obou motorů (větší výkon – letí nahoru, menší výkon, letí dolů) a pravá páčka slouží ke změně směru letu. Dosah ovladače od letadla je cca 200 m.
RC stíhačka Minator F-22 má složitější konstrukci a na první let vyžaduje více příprav. Na rozdíl od letadla Redwings 498 RTF, kde je celý let ovladatelný pouze změnou výkonu obou motorů, má stíhačka Minator F-22 navíc naklápěcí klapky křídel na zadní části letadla. Klapky jsou ovládány pomocí táhel od servomotorů umístěných v prostoru baterie a dálkového přijímače signálu. Před prvním letem je nutné také namontovat kolečka a do zadní části trupu nasunout dvě směrovky. Ty jsou označené písmeny L a R, aby byly namontované na správnou stranu stíhačky.
Nasunutí gumové špičky na přední část trupu stíhačky a nabití baterie do plné kapacity je poslední část předstartovní přípravy. Co se týká ovládání stíhačky Minator F-22, tak základní funkce, jako výkon motoru a zatáčení, plní dvě páčky na ovladači stejně jako u letadla Redwings 498 RTF. Ovladač stíhačky Minator F-22 má ale více ovládacích prvků a vy si můžete vybrat mezi třemi různými režimy létání. Model má v sobě zabudovaný gyroskop, který začínajícímu pilotovi pomáhá udržet stíhačku ve vzduchu. Kdo má s podobným RC modelem více zkušeností, může ovladač přepnout do jiného letového režimu.
Režim A je pro pokročilé piloty, kteří dokážou stíhačku řídit zcela sami a stabilizační systém jim v pilotování nijak nepomáhá. V tomto režimu je možné provádět loping, akrobacie, atd.
Režim B je ideální pro začátečníky. Model létá pod malým úhlem, je to ideální režim pro velké plochy nebo mírný vítr.
Režim C je vhodný pro malé plochy a bezvětří. Model létá ve velkém úhlu stoupání.
Tlačítky na ovladači je navíc možné stíhačku zkalibrovat tak, aby držela při letu přímý směr. K tomu slouží malá tlačítka u pravé páčky kterou se ovládá zatáčení stíhačky. Dosah ovladače stíhačky je 300 m a v případě vybití baterie letadla na 20 % kapacity se ozve pípání. V tu chvíli máte 2 minuty na návrat a bezpečné přistání.
Příjemným doplňkem obsahu balení RC stíhačky Minator F-22 jsou samolepící svítící LED pásky. Po nalepení světelných pásek na trup stíhačky stačí zasunout drobné konektory do připravených zásuvek na modelu. Zelené LED diody mají velkou svítivost a stíhačka je v tu chvíli na nebi zřetelně vidět. Použití světelných pásků není podmínkou k provozu stíhačky, ale vzhledem k její šedé barvě je osvětlené letadlo příjemné zpestření.
RC letadlo a stíhačka – zkušenosti s létáním
RC model letadla Redwings 498 RTF je popsaný jako model pro začínající piloty, tak byl ze zkoušené dvojice první, který jsem připravoval na let. Příprava je ostatně velmi jednoduchá. Přesně tvarovaný tvrdý drát s kolečky je potřeba pod mírným tlakem zasunout do otvoru v přední části trupu. Dále stačí nabít baterii letadla a model je připravený vzlétnout.
Na RC stíhačku Minator F-22 je potřeba domontovat více součástí, ale není to nic složitého. Podvozek je tvořen třemi kolečky na tvrdém drátku. Otvory pro podvozek jsou přesné a stejně jako u předchozího modelu letadla jdou do nich drátky dobře zasunout a drží na svém místě. Rovněž montáž směrovek do horní části trupu je jednoduché. Směrovky jsou zřetelně označené, která patří na levou a pravou stranu. Na přední část trupu lehce nasadíte gumovou špičku, baterii nabijete do plné kapacity a stíhačka může létat.
Nabíjení baterií obou modelů je stejné. Na koncovce USB svítí červená dioda a v momentu plného nabití zhasne. Baterie letadla Redwings 498 RTF je nabitá za 40 minut a vydrží napájet motory letadla až 25 minut. Baterie stíhačky Minator F-22 je nabitá za 60 minut a udrží stíhačku ve vzduchu až 20 minut.
Výdrž baterie je závislá na stylu létání. Pokud budete létat v lehkém větru a motory poběží na plný výkon, doba létání se tím zkrátí. Velká výhoda letadla Redwings 498 RTF je druhá baterie v balení. Díky tomu budete mít postaráno o téměř 50 minut zábavy.
Létání s RC modelem Redwings 498 RTF je opravdu jednoduché, vhodné pro začínající piloty. Jakmile jsem levou páčkou roztočil motory letadla, stačilo ho rukou lehce poslat dopředu a letadlo se okamžitě vzneslo. První létání jsem zkusil v mírném větru. Letadlo okamžitě reaguje na každý pohyb páčky na ovladači. Pravou páčkou se ovládá směr letu a levou výkon motorů. Letadlo je velmi lehké a dobře stavěné. Při letu proti malému větru se drží ve vzduchu s minimálními otáčkami vrtulí a lehce plachtí.
RC stíhačka Minator F-22 je primárně určená pro zkušenější piloty, ale díky vestavěnému gyroskopu a možnosti výběru 3 režimů létání, to s ní zvládne i naprostý laik. Při startu ji stačí lehce nadhodit a okamžitě letí. Díky třem kolečkám, na kterých celé letadlo stojí, zvládne vystartovat i ze země. Startovací dráha však musí být pevná a rovná, aby se malá kolečka zvládla otáčet. Tuto možnost jsem neměl, ale když jsem stíhačku zapnul doma na plovoucí podlaze, tak se okamžitě dala do pohybu, takže ve startu ze země nevidím problém.
Při létání se stíhačkou Minator F-22 jsem vyzkoušel všechny tři režimy létání. Režim B a C je naprosto pohodový, gyroskop zabudovaný v letadle funguje skvěle a létání zvládne i naprostý začátečník. Pomocí malých tlačítek na ovladači (vedle pravé páčky), lze stíhačku celkem dobře nastavit, aby letěla rovně a držela přímý směr. Proti prvnímu testovanému letadlu Redwings 498 RTF je stíhačka podstatně rychlejší a i vy musíte rychleji reagovat.
Letové režimy jdou přepínat i během letu. Největší rozdíl v ovládání je při přepnutí na režim A. Automatický stabilizační systém vám v létání přestane pomáhat a vy můžete vyzkoušet různé lopingy či jiné akrobatické kousky. Přiznám se, že při přepnutí do tohoto režimu jsem se stíhačkou ve vzduchu dlouho nevydržel a zažila dost strmých pádů do pole. V těchto okamžicích jsem ocenil materiál, ze kterých jsou oba testované modely vyrobeny.
Stalo se, že letadlo spadlo střemhlav dolů, nebo jsem ve velké rychlosti škrtl křídlem o zem a nikdy nedošlo k žádnému poškození. V tomto směru RC obchod velmi chválím, hodně lidí se bojí utratit peníze za podobný model, protože mají obavy z brzkého rozbití. Oba modely RC letadel mi připadají jako celkem nerozbitná a kdyby se přeci jen nějaká část ulomila, tak stačí mít u sebe lepidlo na materiál EPP a během chvíle můžete opět létat. Lepidlo se dá koupit v obchodě společně s RC modelem a není drahé.
Během testování RC letadla Redwings 498 RTF nedošlo na letadle k žádné závadě. Příjemná byla přítomnost druhé náhradní baterie. Málokdo bydlí na kraji obce, aby mohl létat hned u domu, většinou je potřeba zajet někam mimo obytné oblasti a se dvěma bateriemi se i delší cesta vyplatí, protože si zalétáte téměř 50 minut.
Při létání s RC stíhačkou Minator F-22 se mi během testování stala jen jedna nemilá věc. Během letu najednou stíhačka spadla a já zjistil že ztratila obě vrtule najednou. Nevím, zda jsem podcenil předletovou kontrolu, nebo byly vrtule málo nasazené od výrobce. Každopádně v balení je jeden pár vrtulí náhradní a po jejich nasazení se to už nikdy nestalo.
Krátké video ze zkoušení obou modelů. Opravdu je to krásná zábava a můžeme doporučit každému, kdo rád technické věci i přírodu najednou.
Závěrečné hodnocení obou modelů
Perfektní
Oba testované RC modely hodnotím jako skvělé a vyrobené z kvalitních materiálů, které vydrží velké množství karambolů. Napsat, že jeden je lepší než ten druhý by bylo přinejmenším zavádějící, záleží jen na vás na co si troufnete.
Letadlo Redwings 498 RTF je velmi dobře ovladatelné a létání s ním doporučuji nejlépe v úplném bezvětří. Slabý vítr může lehce odnést letadlo dál od vás a budete mít hodně práce bezpečně přistát, nebo ho vrátit zpět k sobě. Velké plus jsou 2 baterie v balení. Myslím, že i naprostý začátečník si s letadlem užije spoustu zábavy.
Stíhačka Minator F-22 má větší výkon, létá rychleji a lépe zvládne létání v mírném větru. Výhoda stíhačky je možnost přepínání tří letových režimů. Díky tomu ji zvládne ovládat i začátečník, ale po vypnutí stabilizace si užije i hodně zkušený pilot.
- Skvělé letové vlastnosti
- Jednoduché ovládání
- Hezký design
- Kvalita zpracování
- Odolné použité materiály
- Redwings 498 RTF: dlouhá výdrž baterie
- Minator F-22: 3 letové režimy (začátečník i pokročilý)
- Minator F-22: gyroskop, zvládne i mírný vítr
- Redwings 498 RTF: létání pouze v bezvětří
- Minator F-22: návod k obsluze není v českém jazyce
Diskuze a zkušenosti