Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Mobilní telefony

Recenze Samsung Galaxy A13

23. 6. 2022 aktualizováno

Recenze a test Samsung Galaxy A13

Mezi výborné telefony do 5 000 Kč nesmíme zapomenout přidat letošní novinku Samsung Galaxy A13. Ačkoliv své vrásky má, i nejlevnější mobil od Samsungu umí hezky fotit 50Mpx objektivem, vydrží dva dny používání a běží na aktualizovaném Androidu 12. Lákavá je i přítomnost NFC a 3,5mm audio jacku. Podrobnosti se dozvíte v naší recenzi na Testado.cz.

Hodnocení Samsung Galaxy A13

7.7

Velmi dobrý

Nový Samsung Galaxy A13 není pro každého. Představuje zajímavou volbu v poměru ceny a výkonu, která je lákavá především bohatou konektivitou, aktualizovaným systémem od Googlu a solidní dvoudenní výdrží. A i když hlavní objektiv fotí pěkně, vrásky nám způsobuje fádní FHD video bez stabilizace.

Design a zpracování
8
Displej
8
Hardware a výkon
6.5
Výdrž baterie
8
Fotoaparát a kamera
7
Systém a konektivita
8.5
Klady
  • Pěkný design
  • Kvalitní hlavní objektiv
  • Poctivá dvoudenní výdrž baterie
  • Plnohodnotný Dual SIM
  • USB-C, sluchátkový jack, Android 12
  • Atraktivní cenovka
Zápory
  • Běžný IPS LCD panel
  • Slabší výkon
  • Dlouhá doba nabíjení
  • Nabíječka není součástí balení
  • Bez podpory 5G

Design a zpracování – 8/10

Testovaný Samsung Galaxy A13 se nijak nevymyká standardům levných telefonů. Leč patří konstrukčně mezi rozměrnější (165,1 × 76,4 × 8,8 mm) a těžší (195 g), konstrukce je nepřekvapivě plastová. Nutno říci, že je na omak příjemná. Otisků prstů se ovšem jen tak nezbavíte.

Samsung Galaxy A13 - hodnocení a recenze

Nový Galaxy A13 postrádá zvýšenou odolnost, zato je čelní strana chráněna vrstvou Gorilla Glass 5. Displej (o tom si něco povíme již brzy) by se neměl lehce poškrábat běžným používáním. Mile nás potěšila přítomnost sluchátkového jacku (3,5 mm), praktický USB-C port už bereme v roce 2022 jako samozřejmost.

Hodnocený Samsung Galaxy A13 lze odemykat čtečkou otisků prstů nebo pomocí skenu tváře. Viditelný je kapkovitý výřez při horní straně, rámečky kolem displeje jsou poměrně viditelné (ale nijak extra velké). Zařízení podporuje Dual SIM; pojme dvě SIMky a paměťovou kartu zároveň.

Pokud bych měl design Samsungu Galaxy A13 závěrečně zhodnotit, pohlížím na něj jako na kvalitu odpovídající ceně. Méně zkušení uživatelé si budou libovat především nad Dual Sim a 3,5mm jackem. Nezbývá než se podívat na displej.

Samsung Galaxy A13 - konstrukce

Displej – 8/10

Právě displej je místo, kde se kapánek šetřilo. Samsung Galaxy A13 vlastní 60Hz IPS LCD dotykový panel o velikosti 6,6 palců. Což o to, rozlišení 2 408 × 1 080 pixelů není k zahození, ovšem někde je konkurence o krok dál. Například cenově podobný Xiaomi Redmi Note 11 disponuje 90Hz AMOLED displejem.

Barvy jsou nicméně hezké a čitelnost velmi dobrá. Hustota pixelů se zastavila na hranici 400 ppi, chválíme vysoký kontrast 1 080:1. Zobrazovač zabírá 83,2 % čelní strany v poměru 20:9. Ještě jednou zmíním, že je displej chráněn Corning Gorilla Glass 5.

Aby bylo rozuměno, displej A13 nemá špatný. I zde platí, že řekněme obstarožní IPS LCD nemusí vypadat ani v roce 2022 hrozivě. Konkurenční značky ale už vystrkují růžky s novými technologiemi, což musím brát objektivně v potaz…

hodnocení displeje Samsung Galaxy A13

Hardware a výkon – 6,5/10

Kde Galaxy A13 kulhá je výkon. O pohon se tady stará starší procesor Exynos 850 (8nm) z dílny Samsungu, který cenově podobné konkurenci prostě nestačí. Třeba Xiaomi Redmi 10 nebo Realme C35 jsou na tom výrazně, ale výrazně lépe. Ostatně posuďte sami.

Geekbench 5.3 (64bitové vícejádrové skóre)

  • Xiaomi Redmi 10 – 365 bodů
  • Realme C35 – 298 bodů
  • Samsung Galaxy A13 – 155 bodů

*Podrobnější výsledky si můžete nastudovat u kolegů z Notebookcheck.net.

Je přitom zajímavé, že grafický výkon (GPU Mali-G52) je s konkurenčními mobily už srovnatelný. I tak se bohužel číselné výsledky promítly do praxe. Některé aplikace se spouští o něco déle, než bychom chtěli, systém úplně plynulý není, procházení sociálních sítí bývá trhanější.

Samsung Galaxy A13 tedy k hraní her nedoporučuji. Stejně tak bych hodně zvážil, zda si kupovat slabší verzi se 3 GB RAM. (Tento krok vám nedoporučuji.)

Hardware a výkon Samsung Galaxy A13

Recenzovaný Galaxy A13 vlastní 64GB interní uložiště. K výběru je i větší nebo menší prostor, přičemž datové skladiště si můžete rozšířit pomocí paměťové karty až o 1 TB (1 TB = 1 000 GB) navíc. Taková kombinace s podporou Dual SIM není špatná, co říkáte?

podrobný test Samsung Galaxy A13

Výdrž baterie – 8/10

Samsung Galaxy A13 vám při běžném zacházení vydrží přibližně dva dny. Baterie vlastní kapacitu 5 000 mAh a rychlost nabíjení je omezena na 15 wattů. To znamená, že i když sáhnete po výkonném adaptéru, pod dvě hodiny nabíjení se nedostanete. A čert aby to vzal, základní balení nabíječku neobsahuje.

Galaxy A13 má tedy výdrž na baterii slušnou, ovšem doba nabíjení přátelská není. I tady je některá konkurence napřed.

Fotoaparát a kamera – 7/10

Nový Samsung Galaxy A13 má na svých zádech celkem čtyři fotografické senzory, na předku uvidíte osamocenou selfii kamerku. Konkrétně můžete využívat následující sílu:

  • 50 Mpx, f/1.8, širokoúhlý
  • 5 Mpx, f/2.2, 123˚, ultraširokoúhlý
  • 2 Mpx, f/2.4, pro makro
  • 2 Mpx, f/2.4, pro hloubku ostrosti
  • 8 Mpx, f/2.2, selfie

Ze zkušeností a ostatních recenzí jsme zjistili, že až na hlavní 50Mpx čočku je zbytek nic moc. Třeba ultraširokoúhlých 5 megapixelů nepředvádí dobrou práci ani při výborném světle. Jak jsem ale nakousnul před chvílí, hlavní objektiv fotí slušně (nebo spíše odpovídá nízké ceně Galaxy A13).

Při dobrých světelných podmínkách vypadají snímky pěkně, ubývající světlo však s sebou přináší výrazný šum. Také nepočítejte s tím, že byste ostře zachytili pobíhající děti nebo nezbedné domácí mazlíčky.Fotoaparát a kamera - Galaxy A13

Moc hezky ovšem vypadají selfie fotografie, se kterými si nový Galaxy A13 pohrává. V prvé řadě jsou fotky ostré, druhak si umělá inteligence dokáže z fotky vytáhnout pořádný kus světla.

Bohužel video už na dnešní dobu prostě není cool. Full HD rozlišení při 30 snímcích za sekundu zkrátka nestačí. Samsung A13 ani nezná stabilizaci obrazu. Při natáčení si musíte hlídat pevnou ruku a pokud možno stát na místě.

Systém a konektivita – 8,5/10

Samsung Galaxy A13 byl uveden na trh s aktuálním systémem Android 12. Neočekávejte však čistou záležitost typu Google Pixel; grafickou a uživatelskou roli tady sehrává nadstavba One UI 4.1.

Po prvním spuštění se budete muset (nebo nemusíte) zbavit zbytečných aplikací typu TikTok či Netflix, ale prostředí je jinak typické pro telefon značky Samsung.

 3,5mm audio jack, mikrofon, USB-C slot, reproduktor - Samsung Galaxy A13

Jak jsem také během psaní recenze zmiňovat, prostředí není pokaždé plynulé. Občas se dostaví sekundová prodleva nebo delší načítání. Méně náročný uživatel bude ovšem spokojen a vlastně „nic nezaznamená“.

Nový Galaxy A13 jinak podporuje Bluetooth verze 5.0, dále Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, GPS včetně GLONASS, GALILEO a BDS. Rozumí si také s technologií NFC pro rychlé placení v obchodech, samozřejmostí je potom USB typu C. Znovu ještě napíši zmínku o přítomnosti 3,5mm sluchátkového jacku.

Technické parametry

Rozměry: 165,1 × 76,4 × 8,8 mm
Hmotnost: 195 g
Displej: 6,6″; 2 408 × 1 080 px; 60 Hz
Fotoaparát: 50 + 5 + 2 + 2 Mpx, selfie 8 Mpx
Baterie: 5 000 mAh
Čipset a RAM: Exynos 850 (8nm), 4 GB
Vhodný na hry: × (určitě ne)
Systém:  Android 12

Oblíbené telefony značky Samsung

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.8 (51 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář