Každoročně patří vlajkové Samsungy mezi veleočekávané zboží. Nejinak tomu je u nejlevnější varianty Samsung Galaxy S10e. Jisté kompromisy se sice našly, stále však mluvíme o precizním zařízení s neuvěřitelnou výbavou. Nejen technologickému pozlátku se věnuje náš drobnohled. A věděli jste, že S10e je odolný smartphone?
- Další tipy najdete mezi TOP mobily Samsung. Případně je skvělá novinka Samsung Galaxy S22.
Obsah balení
Balení obsahuje vše, co může uživatel potřebovat. Kromě samotného telefonu nechybí kovová sponka, nabíječka a datový kabel s koncovkou USB-C. Oceňuji přítomnost redukcí: jedna převádí USB-C na klasické USB-A, druhá zase USB-C na stále hojně rozšířený microUSB konektor. Technickou třešničku zastávají povedená sluchátka značky AKG. Pokud se považujete za běžné posluchače všeho možného, budou vám úplně stačit.
Osobně mi nepřítomnost obalu na telefon nevadí. Stejně si každý raději vybere takový, jaký se mu líbí nejvíce. Nechť je pro někoho tichou útěchou nalepená ochranná fólie na displeji.
Design a zpracování – 9,5/10
Jak čas letí, rukama mi prošla pěkná stovka smartphonů. Zatímco si v případě velkých displejů chválím hlavně poctivý herní zážitek a komfortní četbu, u menších úhlopříček se raduji z šikovné kompaktnosti. A přesně tohle platí u recenzovaného Samsungu Galaxy S10e. Nechť promluví jeho úsporné míry 142,2 × 69,9 × 7,9 milimetrů a nízká hmotnost 150 gramů.
- K testování jsem dostal zelenou barvu. Obchodníci ale prodávají také bílou, černou nebo výstřední žlutou barvu.
Manipulace je tady zkrátka úžasná. Telefon je lehký jako pírko, krásně se v ruce drží a v kapsy se doslova ztratí. Konstrukce je hladká a všechny okraje jsou zaoblené. Moc se mi líbí i lesklá zadní část. Hliníkový zevnějšek pak odolá vodě a prachu, o což se zasloužila zvýšená odolnost IP68. Čelní i zadní strana byla ještě opásána Gorilla Glass 5.
Na netradiční místo byla umístěna čtečka otisků prstů, jejíž dotyková část se nachází v pravém horním rohu. Rychlost je fantastická: stačí se jenom lehce dotknout a systém se ihned odemkne. Rozhodně patří mezi nejrychlejší, které jsem měl kdy tu možnost vyzkoušet – mokrý prst ale nerozezná. Umístění je už ale rozporuplné. Při běžném úchopu se čtečka nepřirozeně nahmatává. Také záleží na tom, jakou rukou telefon držíte. Pokud v pravé ruce, svůj palec můžete pro odemknutí využít, což ale neplatí u ruky levé. To může být pro leváky dosti limitující, protože čtečka zastává i funkci tlačítka pro zapínání displeje (ON/OF). S čím jsem se ale nesmířil je „neposednost“ dotykové plochy čtečky otisků. Tato část na telefonu nesedí příliš dobře a po opakovaném dotýkání vydává zvuky.
Čtečku už ale nechme spát a pojďme si něco říct o funkci odemykání obličejem. Funguje velmi rychle a naprosto spolehlivě, a to i za horších světelných podmínek. Škoda nepřítomnosti skenu oční duhovky. Na levé hraně telefonu potom dohledáte regulaci hlasitosti a samostatné tlačítko Bixby. Pokud vám tahle služba není příliš po chuti, můžete si tlačítko přeprogramovat.
Vrchní stranu telefonu využijete ke vkládání hybridního slotu, který pojme buď 2 nanoSIM karty nebo jednu paměťovou kartu a jednu nanoSIM kartu. Mnohem častěji ale budete používat spodní stranu telefonu, kde sídlí napájecí USB-C konektor, hlavní reproduktor a 3,5mm audio jack. Do nového S10e tedy zapojíte i klasická sluchátka. Sekundární repráček se nachází i na čelní straně, které jasně vládne 5,8palcový displej. Designový prvek pak tvoří „průstřel“ selfie kamerky. Notifikační dioda chybí, její služby částečně nahrazuje funkce Always-on.
Na zadní straně se nachází modul se dvěma hlavními objektivy a bleskem. Fotící konstrukce je mírně vystouplá, což mi ale během používání nevadilo. Naopak, díky vycentrování se přístroj po položení na stůl nekymácí. Celkově se mi zpracování nového Samsungu Galaxy S10e líbí. Mluvíme o vysoce kompaktním smartphonu se zaoblenými hranami, který je navíc pohledný a šikovný. Skvělý jak pro pány, tak pro dámy.
Displej – 9,5/10
Použitý Dynamic AMOLED o velikosti 5,8“ je učiněnou pastvou pro oči. Ačkoli hlásí „pouhé“ Full HD+ rozlišení s 2 280 × 1 080 pixely, stále se jedná o špičkový panel té nejvyšší kvality. Jemnost se pohybuje kolem 438 ppi, přičemž poměr stran činí 19:9. Telefon se skvěle drží, protože je vytáhlý do výšky.
Hezky se předvedla technologie HDR10+, která se postarala o skvělý jas, kontrast a syté barvy. Kromě funkce Always-on se můžete radovat z adaptivního jasu, filtru modrého světla, nočního režimu a obsluhy jednou rukou. Dále vítám možnost využití okraje obrazovky k rychlému přístupu k nejpoužívanějším aplikacím včetně ladění dotykové citlivosti.
Ani proti maximálnímu jasu nemohu nic namítat. Osvědčil se mi během slunných jarních dní, kdy displej zůstal stále dobře čitelný. Za pozornost stojí také skutečnost, že Galaxy S10e nemá zaoblené okraje. Co se týče diskutovaného „průstřelu“ v podobě předního foťáku, osobně na tento prvek pohlížím jako na designovou berličku, jejíž přítomnost mi nijak nevadí. Na druhou stranu to možná výrobci už možná zbytečně přehání a třeba by neuškodilo jednou za čas vypustit telefon bez selfie kamerky. No řekněte sami, jak často ji využíváte?
Hardware a výkon – 9,5/10
O výkon se tady bát nemusíte. Recenzovaný Samsung Galaxy S10e má stejný proces jako jeho větší sourozenci S10 a S10 Plus. Konkrétně se jedná o osmijádrového tahouna Exynos 9820. Kromě procesoru stojí za pozornost 6 GB operačních pamětí a grafický čip Mali-G76. V AnTuTu testu hardwaru přístroj vybojoval 335 371 bodů, což je o zhruba 40 tisíc lepší výsledek než u dražšího Huawei P30 Pro.
Telefon nemá problém s jakoukoli dnešní hrou. Můžete hrát na maximální detaily všechno, na co si jen vzpomenete a každá hra běží naprosto v pohodě a bez sekání. Po delší době se ale záda citelně zahřívají, což platí také během nabíjení baterie. Interní uložiště hlásí kapacitu 128 GB, z nichž máte k užívání poctivých 109 GB. Nároční mohou sáhnout po paměťové kartě, s níž lze prostor rozšířit až o další 1 TB.
Jedno pohlazení posílám stereo reproduktorům. Daná dvojice hraje hlasitě a opravdu kvalitně. Zvuk je vydařený a hudba se mi hezky poslouchala. Sekundární reprák je dost hlasitý natolik, aby po překrytí hlavního průduchu (dole u napájení) šla hudba stále slyšet.
Výdrž baterie – 8/10
Výrobci se do kompaktního těla telefonu podařilo strčit baterii s kapacitou 3 100 mAh. Zázraky očekávat nemůžete. Akumulátor vydrží maximálně jeden den. Na chatu nebo mimo civilizaci doporučuji přibalit powerbanku. I když jsem se snažil sebevíc, procenta vždy zřetelně ubývala. Bohužel ani nabíjeni nepatří mezi ta nejrychlejší.
Z úplného vybití se maximálních 100 % dočkáte za zhruba 90 minut. Není to sice předlouhá doba, stále ale mluvíme o mobilu za 20 000 Kč. Přístroj podporuje bezdrátové nabíjení a reverzní nabíjení, díky němuž doplníte energii bezdrátovým sluchátkům nebo chytrým hodinkám. Takové řešení ale příliš efektivní asi nebude.
- Baterie Samsungu Galaxy S10e se u kolegů z GSMAreny umístila v první třetině bodování.
Fotoaparát a kamera – 9/10
Pokud se do následujících řádků nemíníte nijak nořit, bohatě vám postačí první odstaveček. Samsung Galaxy S10e patří mezi vynikající fotomobily současnosti. Na zádech sice najdete „pouze“ duální souhru v podobě 12 Mpx (variabilní clona f/1,5 – f/2,4) a 16 Mpx (f/2,2), i přesto si ale oba objektivy bezvadně poradí s většinou všedních situací. Snímky jsou precizní a bezchybné. Podívejte se na ty barvy – úžasné…
- Originální fotky bez úprav jsou k vidění v naší galerii.
První jmenovaná čočka disponuje technologií Dual Pixel a optickou stabilizací obrazu, přičemž druhá výpomoc zastává roli širokoúhlého snímače. Na fotografii zachytíte velký prostor až 123 stupňů. Mezi objektivy si přepínáte pomocí ikonek stromů, což je praktické a pohodlné zároveň. Pokud nechcete na obrázku mít zbytečně mnoho z rušivého okolí, prostě jednou cvaknete a fotka zachytí menší prostor.
Spolehnout se můžete i na automatické HDR a spoustu režimů, mezi nimiž je živé zaostření, superpomalý nebo hyperčas. Skvělá je i detekce chyb, která vás upozorní na nežádoucí jevy – mrknutí očí, rozmazání a tak dále. Parádní je také funkce „návrh snímku“, jež vám pomáhá umístit fotoaparát tak, abyste se dočkali nejlepších výsledků. Výborné jsou i makro snímky a podpora umělé inteligence, jež rozezná kolem 30 rozličných scén. Není to mnoho, aspoň že je detekce okolí povětšinou bezchybná.
Vůči konkurenčnímu Huawei P30 Pro jsou ale noční záběry o něco horší. Také se mi čas od času povedlo zaznamenat rozmazané fotografie, byť se na scéně nic nehýbalo. Nejde ale o nic hrůzostrašného, co by vás mělo před koupí této mašinky odradit. Nesmí vám ovšem vadit absentérství teleobjektivu, který tady prostě chybí. I to může být záminka ke koupi vyspělejších bratrů S10 a S10 Plus.
Video máte šanci pořídit až ve 4K při 60 FPS. Papírově jim chybí optická stabilizace, pohyblivé záběry jsou ale přesto dobře koukatelné. Viz ukázky níže.
Ošizeni nebyli ani vyznavači selfie obrázků. Rozlišení 10 megapixelů se ukázalo jako dobrá volba. Naprosto úžasné je živé zaostření, které váš obličej jakoby „vytáhne” a pozadí rozmaže. Takové fotografie mají skutečně šťávu. Navíc lze i přední kamerkou natáčet ve 4K.
Systém a konektivita – 10/10
Prostředí aktualizovaného operačního systému Android 9 Pie a grafické nadstavby One UI je uživatelsky přívětivé. Mezi řádky se nikdy neztratíte. A pokud ano, horní vyhledávač na klíčové slovo všechno obratem najde. Nastavitelná výsuvná lišta nabízí spoustu zrychlených přístupů k mnoha funkcím, z nichž jmenujme třeba mobilní hotspot, úsporný režim, svítilnu či dětský režim. Tradičním swajpnutím nahoru nebo dolů na domovské obrazovce vyvoláte nabídku nainstalovaných aplikací.
Očekávat můžete podporu Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, Bluetooth 5,0, A2DP, LE, aptX, GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, NFC a samozřejmě LTE. Líbí se mi přítomnost „digitální pohody“, kde máte jako na dlani čas strávený na telefonu. Péče o zařízení zase řeší optimalizaci baterie, uložiště, pamětí a zabezpečení.
Systém je u „Es 10 éčka“ stabilní, rychlý a svižný. Stejně tak jsem uvítal možnost přeprogramování hardwarového tlačítka Bixby. Danou službu nevyužívám, tak jsem ji vyměnil za hlasové vyhledávání od Google. Malému Samsungu chybí snad jen infraport, jinak si není nač stěžovat.
Recenze a zkušenosti zákazníků
Samsung Galaxy S10e patří na Heurece mezi nejprodávanější mobilní telefony. V současné době se chlubí pěkným hodnocením 90 %. Zákazníkům se líbí téměř všechno, někdo si ovšem (podobně jako my) stěžuje na slabší výdrž baterie.
A co říkají zahraniční recenze? Na Techradar.com chválí kompaktnost, fotoaparáty a funkci Wireless PowerShare (nabíjení jednoho zařízení z druhého bez nabíječky). Stránka Androidauthority.com přístroji udělila téměř maximum bodů (9,8/10). Tamním redaktorům udělal největší radost displej, výkon, fotoaparáty a zvuk.
Alternativy k Samsung Galaxy S10e
Jako levnější a neméně kvalitní alternativu spatřuji v loňském modelu Samsung Galaxy S9 (recenze), který je špičkový téměř po všech stránkách. Jako cenově podobný telefon doporučuji GOOGLE Pixel 3 se špičkovými fotografiemi a čistým Androidem. Myslím, že u nás patří mezi hodně nedoceněný přístroj. Zvážit můžete i Apple iPhone XR.
- Pěknou inspiraci načerpáte také mezi nejlepšími prémiovými telefony nebo fotomobily.
Závěrečné hodnocení
Perfektní
Letošní Samsung Galaxy S10e nejvíce potěší milovníky menších rozměrů. Nic mu ovšem nechybí. Krása, výkon, ani špičkové fotografie…
Rozměry a hmotnost: | 142,2 × 69,9 × 7,9, 150 g |
Displej a rozlišení: | Dynamic AMOLED 5,8", FHD+ |
Procesor a RAM: | Exynos 9820, 6 GB RAM |
Baterie: | 3 100 mAh |
Fotoaparáty: | 12 + 16 Mpx, 10 Mpx |
Operační systém: | Android 9 Pie |
- Vysoce kompaktní smartphone
- Pěkná řemeslná práce
- Špičkový Dynamic AMOLED
- Vysoký výkon a kvalitní stereo
- Skvělé fotky a 4K video
- Intuitivní a optimalizovaný systém
- Jednodenní výdrž
- Neprakticky umístěná čtečka otisků
- Absence notifikační LED diody
Diskuze a zkušenosti
Gorilla glass u s10e je tuším pouze verze trojková. Nikoliv pětková.
Dobrý den, měla by tam být pětka, jak je psáno v recenzi: https://www.corning.com/gorillaglass/worldwide/en/products-with-gorilla-glass/gorilla-glass-front-and-back/samsung/samsung-galaxy-s10e.html