Prémiovou řadu tabletů nedávno rozšířil Samsung Galaxy Tab S4, který již na první pohled zaujme svojí velikostí a pěkným zpracováním. To ale není vše: tenhle drobek je slušně vybavený, dlouho vydrží a podporuje desktopový režim DeX. Cena se pohybuje kolem 18 500 Kč.
- Další tipy na kvalitní tablety najdete v našem výběru nejlepších tabletů.
Obsah balení
Součástí krabice byl kromě tabletu datový USB-C kabel, rychlá nabíječka, papírová příručka rychlým nastavením a kovová sponka pro vyjmutí postranního šuplíku. K testování jsme navíc dostali také obal s klávesnicí a dotykové pero S Pen. Tyto věci ale součástí základního balení nejsou.
Design a zpracování – 9/10
Již během vybalování na nás velikost tabletu skutečně zapůsobila. Samsung Galaxy Tab S4 je skutečně ohromné zařízení, které se jen tak někde neztratí. Ostatně rozměry 249,3 × 164,3 × 7,1 milimetrů hovoří za vše. Logicky ani hmotnost nezůstala opodál – tahle placka váží poctivých 482 gramů. Nutno nicméně poznamenat, že se daná gramáž po celé délce a šířce tabletu přirozeně rozprostírá, a tak nám téměř půl kilová hmotnost ani nevadila.
Čelní i zadní strana jsou zasklené, přičemž obvodový rám zoceluje kov. Tablet je tedy pevný, nikde nic neskřípe a všechny části sedí dobře na svém místě. Zatímco čelní stranu zdobí 10,5palcový displej, selfie kamera a senzory, protější záda na vrchní straně zdobí objektiv hlavního fotoaparátu. Čtvercový výstupek je z těla mírně vystouplý, což se ale na používání zařízení nijak negativně nepodepsalo. Kousek pod fotoaparátem je ještě blesk.
Na pravém boku najdete zapínání displeje, regulaci hlasitosti a vysunovací šuplík pro nanoSIM kartu nebo paměťovou kartu, přičemž protější levý bok je určen pro spárování tabletu s klávesnicí. Na rámu najdete čtveřici pinů a otvory pro bezpečné vložení klávesnice. Spodní strana slouží pro nabíjení skrze USB-C a pro dvojici reproduktorů, přičemž další dva vykřičence objevíte na svrchní hraně tabletu. Mluvíme tedy o 4 reprácích značky AKG a podpoře prostorového zvuku Dolby Atmos. Na spodku ještě vysedává 3,5 mm audio jack, do něhož můžete zastrčit sluchátka.
Ještě jednou se zastavme u velikosti tabletu, jejíž proporce se nám osvědčily. Na Samsungu se dobře hrály hry, četlo na internetu a sledovaly akční filmy nebo YouTube. Velmi nás potěšil systém odemykání skrze obličej a sken oční duhovky. Funguje rychle a spolehlivě, a je úplně jedno, zdali tablet sedí ve vertikální nebo horizontální poloze. Čtečku otisků prstů výrobce úplně vynechal, což hodnotíme jako krok správným směrem. Byla by zkrátka zbytečná.
A i když působí tablet hodně rozložitě, za povšimnutí stojí štíhlost pouhých 7,1 milimetrů. Takovým parametrem se totiž nechlubí ani některé TOP smartphony. Třeba Huawei P20 Pro – 8,6 mm, Samsung Galaxy S9+ – 8,5 mm a tak dále. Ani tenké rámečky kolem displeje nám nijak nevadily, i když někdo může být jiného názoru (při držení hrozí zakrytí zobrazeného obsahu dlaněmi). Je každopádně škoda, že Samsung svůj Galaxy Tab S4 neověnčil zvýšenou odolností. Skleněné strany se také snadno a rychle upatlají, což nevypadá vůbec hezky. Je to prostě velká plocha, na níž je i sebemenší šmouha vidět.
QWERTY klávesnice: Jaké jsou naše zkušenosti?
V prvé řadě se nám líbí, jak pevně tablet v klávesnici drží. Při psaní nebo přenášení není její přítomnost otravná a nepůsobí ani vachrlatě. Tlačítka jsou v rámci mezí příjemná, mají lehký stisk a hebký povrch. Pro psaní krátkých e-mailů bych se nebál její služby využít, což jsem také opakovaně zkoušel. QWERTY klávesnici však chybí písmenka s háčky, což je v případě plnohodnotného používání zásadní nedostatek.
Co se týče pouzdra, tablet dobře kryje a celkově se tímto způsobem zařízení pohodlně přenáší. Obal i v případě pádu nebo nárazu velkou obrazovku ochrání, což je skvělá vlastnost. Mezi největší nedostatky patří ulpívání špíny, která se špatně čistí. Udržet povrch jako nový byl prohraný úkol.
Displej – 9/10
Během práce na „Es čtverce“ budete hledět do Super AMOLED panelu o velikosti 10,5“ a poměru stran 16:10. Displej se rozprostírá na 78,6 % čelní strany, přičemž výstupní kvalita hlásí 2 560 × 1 600 pixelů. Jemnost se pak zastavila na příjemných 287 ppi. Tyto hodnoty se postupem času ukázaly jako ideální. Barvy jsou syté, černá působí černě a detaily jsou hezké.
Obrazovka disponuje vysokým kontrastem, který využijete ve venkovních podmínkách nebo během letních dní, kdy jsou sluneční paprsky nejaktivnější. Nechybí ani dobře fungující automatická regulace jasu a několik zobrazovacích režimů včetně adaptivního. Displej vždy rychle reagoval na jakýkoliv dotyk a podnět, nelze mu nic vytýkat.
S Pen: Dává smysl?
Obrazovky se můžete dotýkat buď prsty nebo pomocí S Penu. Tenhle nástroj se hodí hlavně pro malování, i když jej lze použít jako „prodloužený prst”. Systém nabízí vlastní grafické rozhraní, které servíruje slušnou porci kreslících možností. Razím však názor, že běžný uživatel potenciál S Penu prostě nevyužije. Dotyk prstu je zkrátka rychlejší než hledat pero – a navíc Galaxy Tab S4 nepatří mezi profesionální grafické nářadí.
Hardware a výkon – 8,5/10
Testovaný tablet využívá osmijádrový procesor Snapdragon 835 a 4 GB RAM. O slovo se hlásí také grafický čipset Adreno 540. Ti znalejší již vidí, že nejde o žádné závratné technologické novinky. Mírně starší výbava ale v praxi prokoukla a nemůžu si vlastně nač stěžovat.
Samsung Galaxy Tab S4 pohodově zvládal i nejnáročnější hry současnosti, bleskově ukládal pořízené fotografie a práce s náročnějšími aplikacemi byla také svižná. Při delším používání se sice záda mírně potila, což ale považuji za naprosto běžný jev. Výsledek AnTuTu hardwaru prozradil 203 439 bodů.
Základní uložiště recenzovaného kousku vlastní 64 GB. Ty se ve výsledku smrskly na stále slušných 52,6 GB. Nikdo vám ale nebrání si datový prostor rozšířit až o dalších 512 GB formou microSD karty. Při hraní her se mi moc líbily stereo reproduktory, které hrály skutečně velmi solidně. Jejich boční umístění jsem rovněž uvítal (nejen) při sledování filmů v posteli, kde jsem si peřinou nezakrýval jejich průduchy.
Výdrž baterie – 9,5/10
Baterie o kapacitě 7 300 mAh vás v ničem omezovat nebude. Při plném nabití Tab S4 vydržel naprosto bez problémů celý den, i když jsem mu řádně nakládal hraním her a lenošením u dokumentárních filmů. Když jsem tablet začal užívat běžným způsobem a hraní jsem částečně omezil, nabíječka byla potřeba až za několik dní.
„Vydrží a rychle se nabíjí…”
Dodávaný akumulátor dokáže baterii dobít z 0 na maximální kapacitu za cca 2 hodiny, což je hodně dobrý výsledek. Problematiku výdrže a dobu nabíjení tedy považuji za zdařilou.
Fotoaparát a kamera – 6/10
I když Samsung Galaxy Tab S4 doposud vesměs perlil, tady se drží průměrné kvality. Fotografické výstupy totiž za moc nestojí. Záda tabletu byla osazena 13Mpx objektivem s autofokusem, kdežto čelní protějšek byl opasován 8 Mpx. Pakliže mají čočky dostatek světla, obrázky jsou v rámci mezí solidní. Jakmile ale dojde k zatažení oblohy nebo přechodu do stínu, kvalita citelně upadá. Navíc již několik metrů vzdálené objekty nejsou ostré a celková saturace barev hodně trpí.
Originální fotografie bez úprav jsou k prohlédnutí v naší galerii.
Obecně se dá předpokládat, že s takto velkým zařízením nebudete cupitat někde u moře. Nejen proto jsem věnoval větší péči domácímu prostředí. Dle mého fotí překvapivě lépe čelní selfie kamerka. Více ale prozradí okolní snímky. Uživatelské prostředí se nese v „telefonním“ duchu, a tak máte k výběru známá nastavení typu HDR, panorama, regulaci ISO, vyvážení bílé a další parametry.
Tablet dokáže natáčet videa v UHD kvalitě v rozlišení 3 840 × 2 160 pixelů při 30 snímcích za sekundu. Pohyblivé záběry se sice nesekají, ostření nicméně nefunguje úplně nejlépe. Čočka natáčený obraz neustále přeostřuje a probírá, což výsledek negativně poznamenává. Ani práce se světlem není zrovna ideální, nočním záběrům se je pak lepší vyhnout úplně.
Systém a konektivita – 9/10
Tablet staví na operačním systému Android 8.1 Oreo. Uživatelské prostředí bylo vždy svižné a bez sekání. V prohlížeči jsem mohl mít otevřených skutečně hodně webových stránek a tablet jel jak po rozpuštěném másle. Prostředí se od telefonů vlastně neliší. K dostání máte spoustu předinstalovaných aplikací, jako je Chrome, Gmail, Mapy, Disk, YouTube, Fotky a mnohé další.
Samostatnou kapitolku představuje režim Desktop Experience – zkráceně DeX, do něhož se přepnete snadno a rychle. V ten moment se z tabletu stane kompaktní pracovní nástroj umožňující práci s více okny najednou – takový Windows v Androidu. Není ani problém k Samsungu připojit bezdrátovou myš a klávesnici. Systém Galaxy Tab S4 si také rozumí s LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, d, Bluetooth verze 5, GPS, GLONASS a GALILEO. Infraport či NFC nepodporuje.
Recenze a zkušenosti zákazníků
Skvělou recenzi si můžete přečíst na zahraniční stránce notebookcheck.net, kde byly parametry testovaného tabletu hodně dopodrobna rozebrány. Slova chvály nešetřili ani recenzenti z portálu techadvisor.co.uk.
Alternativy k Samsung Galaxy Tab S4
Ideální levnější variantu spatřuji v Apple iPad 9.7 (2018), v jejímž případě osloví velký LED panel s rozlišením 2 048 × 1 536 pixelů, krásné hliníkové zpracování a pohledné fotky. Špatný není ani Lenovo Yoga Book ZA150053CZ s unikátní konstrukcí.
Náročné pak odkáži na super výkonný tablet Apple iPad Pro 11 Wi-Fi+Cellular 64GB nebo naše články s výběry nejlepších tabletů.
Závěrečné hodnocení
Skvělý
Samsung Galaxy Tab S4 se v našem testu osvědčil a jeho koupi doporučujeme. Hodí se nejen na hraní her a zábavu, ale také k jednoduché práci nebo vyřízení e-mailové korespondence.
- Pěkná skleněná konstrukce
- Velký Super AMOLED displej
- Vysoký herní výkon
- Dlouhá výdrž a rychlé nabíjení
- Režim DeX a svižný systém
- Průměrné fotografie
- Horší noční videa
- Vyšší cena
Diskuze a zkušenosti