Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Sluchátka

Recenze sluchátek LAMAX Dots1

21. 12. 2018 aktualizováno

Během předvánočního času jsme naše redaktorské uši potěšili zbrusu novými bluetooth sluchátky LAMAX Dots1. Obliba poslechu hudby bezdrátovou formou je na vzestupu, a tak vám v rámci aktuální recenze prozradíme, zdali se tyhle kousky vyplatí koupit. Jejich pořizovací startuje od 1 900 Kč.

Obsah balení

Uvnitř malé krabičky najdete sluchátka, nabíjecí pouzdro/stanici, microUSB nabíjecí kabel, 3 velikosti ušních špuntů, 3 velikosti ušních háčků (pro lepší přichycení sluchátek do uší), bezpečnostní informace, 3 nálepky LAMAX a uživatelskou příručku v naší mateřštině.

Test a recenze LAMAX Dots1 - bluetooth sluchátka - obsah balení

Design a zpracování – 9,5/10

Sluchátka jsou laděna do typických barev společnosti LAMAX. Vzájemně se skloubila převažující černá barva s tyrkysovým kroužkem a bílým znakem. Vlastně se jedná o funkční tlačítko, které lze mechanicky mačkat. Podle množství a délky stisku se spouští jednotlivé funkce, které podrobně vysvětluje tabulka v druhé sekci níže. Ze sluchátek lze telefonovat, ovládat hudbu, a dokonce aktivovat Siri nebo Google Assistant.

Zatímco horní část budete využívat k ovládání, ta spodní slouží pro nabíjení prostřednictvím čtyř titěrných pinů. Nedaleko od nich pak ústí zvukový průduch, jehož kruhové zakončení bylo opásáno měkkou gumkou. Výstupní kroužek je natolik malý, že se pohodlně nasune do ucha, ve kterém opravdu drží.

Věřte, že patřím mezi osoby, jímž dělá nošení 99 % sluchátek problémy: buď mi vypadávají, nebo tlačí, jsou nepohodlná a podobně… V případě Dots1 jsem se ale s něčím takovým nesetkal, a tak jsem sluchátka využil i během čtení. Ano, skutečně jsou tak pohodlná, že s nimi lze nerušeně číst. Jinak výbornou ergonomii ještě o stupeň posílíte aplikací háčku, který se v uchu hezky zachytí a sluchátko nepustí.

Každé z testovaných sluchadel váží pouhé 4,2 gramy (hmotnost s nabíjecí stanicí cca 49,3 gramů), což z nich dělá naprosto lehoučká zvuková zařízení. K tomu si přidejte minimalistické rozměry 16 × 21 × 25 milimetrů a je zcela zřejmé, že se jedná o vysoce kompaktní elektroniku. Takový charakter oceníte jak při poslechu, tak během transportu na cestách.

Nedílnou součástí testovaných sluchátek LAMAX Dots1 je dokovací stanice. Ta slouží pro nabíjení a lehce ji uschováte do kapsy či batohu. Konstrukce byla rozdělena na dvě části. V té spodní je umístěna baterie o kapacitě 520 mAh, přičemž vršek je vyklápěcí. Po otevření vrátek spatříte dva malé prostory, do nichž se ukládají obě sluchátka. Stanice nepůsobí nijak zvlášť bytelně, takže si dávejte raději pozor, aby vám neupadla na tvrdý povrch.

Její vnitřní část je magnetická, tudíž se sluchátka po přiblížení sama zachytí a začnou se automaticky nabíjet. Nikdy nehrozí, že by vám z nabíječky vypadla. A i když se jedná o drobný prvek, jeho přítomnost v nás vzbudila ohromné uspokojení. Jistě vás bude dále zajímat, že dokovací stanice zvládne sluchátka dobít zhruba 4×. O průběhu nabíjení jste informováni světelnými diodami, které mají sluchátka zabudovány na své vrchní straně (občas probliknou i během poslechu). Není třeba se nic učit: jakmile nebude svíti žádné světýlko, máte nabito. Doba nabíjení se pohybuje kolem 2 hodin.

Test a recenze LAMAX Dots1 - bluetooth sluchátka

A co se týče výdrže sluchátek, počítejte také s časem kolem 2 hodin. Na jednu stranu není takový výsledek žádný zázrak, na stranu druhou musíte zohlednit jejich velikost. Za nás tedy hodnotíme výdrž kladně.

Konečnou hrací dobu však můžete podstatně prodloužit poslechem pouze jednoho sluchátka. V případě mono poslechu totiž nedochází k vzájemné komunikaci sluchátek mezi sebou, což šetří energii. Ještě snad připišme, že se sluchátka povětšinou vybíjela podobně: jednou se nám nicméně stalo, že pravé sluchátko se vybilo asi po 100 minutách, přičemž levé hrálo snad ještě další půlhodinu.

Příliš se nám ale nelíbí krátký napájecí microUSB kabel, jehož délka je naprosto nedostatečná. Je škoda, že LAMAX ke svým výrobkům přikládá vybranou normalizovanou kabeláž bez ohledu na typ zařízení a použití. Tahle sluchátka by si větší délku zasloužila, byť se samozřejmě jedná o drobný technický prohřešek.

Technické specifikace – 8,5/10

Případné majitele sluchátek LAMAX Dots1 budou nepochybně zajímat i bližší technické parametry. Spárování a veškerá komunikace funguje na bezdrátové technologii Bluetooth 4.2, tudíž je přenosová vzdálenost maximálně 10 metrů. Pokud na spárované zařízení během provozu vidíte, dané metry platí. Problém nastává v okamžiku, kdy si odskočíte do vedlejší místnosti. Pokud je zděná, spojení se pravděpodobně přeruší nebo si výstupní kvalita o dost pohorší.

Test a recenze LAMAX Dots1 - bluetooth sluchátka

Tato vlastnost ovšem není chybou výrobce, nýbrž právě použité technologie Bluetooth. Stačí si dát mobil do kapsy a není třeba nic takového řešit. Navázání spojení obvykle trvalo několika málo sekund, přičemž problém nebylo ani spárovat sluchátka se stolním počítačem nebo MacBookem. Frekvenční rozsah se pohybuje od 20 Hz – 20 kHz, přičemž citlivost činí ≥ 70 dB. 

Sluchátka sice nejsou odolná, ovšem pokud si dáte pozor, můžete s nimi i pohodlně běhat. Potící se kůže se prakticky dotýká pouze gumičky na konci každého sluchátka a případně i háčku, takže citlivá technika nepřijde s vlhkem pravděpodobně ani do kontaktu. Jiná situace by samozřejmě nastala v případě deště.

Ještě bychom měli ohodnotit handsfree. Několik hovorů jsme vyzkoušeli a druhá strana si na kvalitu nijak nestěžovala, tudíž jsou tato sluchátka vhodná i pro krátké telefonování. Razíme však toho názoru, že je tato technologie u LAMAX Dots1 poněkud zbytečná. Kdyby vývojáři od handsfree raději upustili a přidali větší kapacitu baterií, dle nás by udělali lépe. Jinými slovy – kdo bude vyřizovat důležitý telefonát se sluchátky, která vydrží v průměru kolem dvou hodin?

Ovládání
Zapnout/vypnout Stiskněte a podržte multifunkční tlačítko
Hrát/pauza Stiskněte multifunkční tlačítko
Následující skladba Dvakrát stiskněte multifunkční tlačítko
Přijmout/ukončit hovor Stiskněte multifunkční tlačítko
Odmítnout hovor Dvakrát stiskněte multifunkční tlačítko
Zapnout/vypnout Siri nebo Google Assistant Během poslechu hudby nebo v pohotovostním režimu stiskněte a na sekundu podržte multifunkční tlačítko na levém sluchátku.

Zvuková kvalita – 10/10

Mezi nejdůležitější parametry sluchátek patří samozřejmě zvuk. S výstupem bezdrátových špuntů Dots1 jsme byli naprosto spokojeni. Sluchátka hrají velmi kvalitně, čistě a překvapivě i nadmíru hlasitě. Pro běžný poslech jsme využívali zesílení lehce nad poloviční hranici, což byla hodnota bohatě postačující. A pokud jsme soustavu pořádně osolili, hrála jednak hlasitě a kupodivu stále velmi čistě.

Test a recenze LAMAX Dots1 - bluetooth sluchátka

Pozadu nezůstaly jak hudební nástroje a hlasový projev, tak dunění basů (s přihlédnutím k velikosti). Když jsme testovali výdrž, sluchátka jsme zesílili na maximální možnou mez a odložili jsme je na psací stůl. A i když byly od našich uší špunty vzdáleny kolem 50 centimetrů, hudba se dala poslouchat i tou formou.

Mezi uživatelsky příjemné vlastnosti patří automatické spárování a připojení sluchátek k přístroji ihned poté, co špunty vytáhnete z dokovací stanice. Během chvíle tak můžete začít poslouchat své oblíbené interprety, aniž byste museli stereotypně ladit nastavení a tak dále. A opět – taková malá drobnost, ovšem ve výsledku se jedná o podstatný a potěšující parametr.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Sluchátka jsou zatím čerstvou novinkou, a tak se na internetu zatím neobjevily žádné novinářské recenze. Z dostupných uživatelských komentářů se však zdá, že LAMAX Dots1 nebudou mít o své majitele nouzi. Všichni totiž sluchátka chválí a chválí… podobně jako my.

Alternativy k LAMAX Dots1

Zcela jasnou dražší alternativu představují veleúspěšná sluchátka Apple AirPods, která letošní rok doslova zbortila prodejní trh. Jsou totiž vysoce elegantní a dlouho vydrží. Jestliže pídíte po něčem levnějším, zkuste se podívat na Niceboy HIVE E2 (recenze), která v našem testu obstála velmi dobře.

Další inspiraci dohledáte v článku s nejlepšími sluchátky na hlavu, do uší a s mikrofonem.

Závěrečné hodnocení

9.3

Perfektní

LAMAX Dots1 jsou výborná bezdrátová sluchátka, která skvěle hrají, výborně sedí v uších a s ohledem na svoje miniaturní zpracování i dlouho vydrží. Nákup doporučujeme i náročnějším uživatelům.

Design a zpracování
9.5
Technické specifikace
8.5
Zvuková kvalita
10
Klady
  • Hezký a kompaktní design
  • Handsfree, podpora asistentů
  • Vysoká kvalita zvuku
  • Slušná výdrž (s ohledem na hmotnost)
  • Výborně sedí v uších
  • Dokovací stanice
Zápory
  • Zbytečné handsfree
  • Krátký napájecí kabel

Nejprodávanější sluchátka dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 3.6 (7 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář