Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Bezzrcadlovky

Recenze Sony Alpha A7 III

31. 10. 2018 aktualizováno

Sony Alpha A7 III je model z rodiny profesionálních fotoaparátů, postrádající zrcátko a hýřící přemírou možností, jsme podrobili zatěžkávacímu testu nejen na oslavě narozenin a na tripu v Irsku. Přesvědčte se, jak si tento kousek za necelých 60 000 Kč při různorodých fotografických scénách vlastně vedl.

Obsah balení

Sony nabízí model A7III jako samotné tělo nebo se základním zoomem 28–70 mm. V balení je obsažena potřebná dokumentace, ramenní popruh, napájecí adaptér s microUSB kabelem a baterie s deklarovanou výdrží cca 610 snímků. Výhodou je možnost dobíjet fotoaparát přímo skrze microUSB kabel.

Sony Alpha A7 III - obsah balení

Design a zpracování – 9,5/10

Profesionální bezzrcadlovky Sony je radost držet v rukou a nejinak je tomu i u modelu Alpha 7III. Tělo samotné je poměrně těžké (přibližně 650 gramů), takže v rukou ihned ucítíte bytelný stroj. Robustnosti jasně přidává také hluboký grip s dobře vyvedenými protiskluzovými ploškami. Foťák je stavěný i do náročnějších podmínek. Tomu odpovídá výrazně zesílený horní a čelní kryt. Vnitřní rám celého stroje tvoří slitina lehkého a vysoce odolného hořčíku.

Navíc jsou všechny spoje těsněním vylepšeny tak, aby se minimalizovalo riziko vniknutí vlhkosti či prachu. V irských podmínkách byla A7III nejednou vystavena vysoké vzdušné vlhkosti a i přes ochranu pláštěnkou si k ní nějaké dešťové kapky cestu našly – a vždy obstála na výbornou. Počet upínacích šroubů bajonetu je navýšen z běžných pěti na šest, což se promítá na vyšší těsnosti mezi objektivem a tělem.

Za pochvalu určitě stojí velká očnice hledáčku a výklopná konstrukce displeje. Sony Alpha 7III rozhodně zaujme velkým počtem ovládacích prvků a zejména pak širokou možností si tlačítka programovat. Na vršku nechybí volič korekce expozice a k dispozici jsou hned tři rollery. Jeden vzadu vedle displeje, další před gripem a druhý za ním.
Z konektorů nabízí fotoaparát port pro mikrofon, sluchátka, microUSB a moderní USB-C. Obrovskou výhodou jsou dva sloty pro SDXC paměťové karty (případně i pro starší MemoryStick Pro duo).

Sony Alpha A7 III

Celkově testovaný fotoaparát Sony Alpha 7III působí velmi profesionálním dojmem. Hrany jsou oblé, všechny spoje přesné a šrouby perfektně zapuštěné. Rozhodně se dá předpokládat, že se jedná o přístroj předurčený k častému i náročnějšímu používání.

Ovládání fotoaparátu – 9/10

Díky množství zmíněných ovládacích prvků může vypadat Sony Alpha 7III na první pohled složitě. Zkušenému fotografovi ale určitě nad takovou porcí tlačítek a ovladačů zaplesá srdce radostí. Trojice rollerů zkrátka nemá chybu. Velice ulehčují a zrychlují nejen nastavování manuálních hodnot, ale také pohyb v menu nebo prohlížení nafocených snímků.

A7III má hned 11 tlačítek, kterým můžete naprogramovat až 81 funkcí. Navíc k prohlížení fotek a videí je navíc možné nastavit i celé sady přizpůsobených funkcí. Do paměti můžete foťáku uložit dvojí nastavení těchto rychlých funkcí a rychle tak mezi nimi přecházet třeba v případě, že pro různé fotografické scény preferujete jiná rozložení ovládání.

Pokud budete fotit z méně běžných úhlů, pamatujte na schopnost výklopného displeje ostřit dotykem. Focení od země nebo nad hlavou vás nebude stát fotky „naslepo.“

Technické parametry a hardware – 8,5/10

V útrobách Alphy 7III se ukrývá plnoformátový snímač o rozlišení 24,2 megapixelů. Slibuje výjimečnou citlivost a dynamický rozsah díky zpětnému osvětlení a chybějící mezery na čipu. O rychlý chod přístroje se stará moderní procesor Bionz X, který je schopen pracovat se 14bitovými RAW soubory i snímat rychlostí 10 snímků za sekundu. Perfektní je i rychlejší uzávěrka, která dosáhne až na čas 1/8000 sekundy. Na opačném případě na klasických 30 sekund + BULB.

S hodnotami ISO můžete experimentovat až do extrémních 51 200, což jsme vyzkoušeli v interiéru při oslavě narozenin a výsledek byl příjemně koukatelný. Za zmínku bezpochyby stojí také nahuštění ostřících bodů, kterých se vešlo celkem 693 pro fázovou detekci a 425 pro detekci pomocí kontrastu. Oproti předchůdci ostří i rychleji a s takovou výbavou je (téměř) nemožné zachytit rozmazaný snímek. Ostrost fotek i videa je navíc podpořena pokročilým stabilizačním systémem, který pracuje v 5 osách. Využívá algoritmy, gyroskopy a stabilizační jednotku, aby kompenzoval všechny druhy otřesů. Tím je možné dosáhnout až 5krokové rychlostní výhody clony.

Displej fotoaparátu má úhlopříčku 3“ s pěkným rozlišením lehce přes 900 000 bodů. Navíc vlastní výklopnou konstrukci ve směru nahoru a dolů. Výhodou je také dotyková technologie, která je určena pro ostření dotykem (nikoli ale pro pohyb v menu). Speciální pochvalu si zaslouží elektronický hledáček, jenž je na všech bezzrcadlovkách Alpha prostě dokonalý. Zabírá 100 % zorného pole a v tomto případě se jedná o XGA OLED s vysokým rozlišením 2,3 Mpx. Je přes něj radost fotit a navíc si můžete v 5 krocích upravit i teplotu barev.

Škoda jen možná faktu, že chybí vlastní blesk. Profi foťáky jej sice zpravidla nemívají, ale určitě nastanou případy, kdy by se hodil. Baterie, jež nese označení NP-FZ100 s kapacitou 2 280 mAh, vydrží na přibližně 610 snímků. V případě potřeby lze rozšířit možnosti fotoaparátu o bateriový grip VG-C3EM, do něhož se vejdou baterie dvě. Užitečnou pomůckou je také možnost osadit Alphu 7III objektivy s „A“ bajonetem. To díky použití adaptéru LA-EA3.

Funkce fotoaparátu – 9,5/10

Od plného automatu se přes 8 typů obrazových efektů, 7 scénických režimů a šestnáct kreativních stylů rychle přesuňme k tomu podstatnému, čím tento profesionální fotoaparát oplývá. V první řadě je to dvojice režimů na hlavním voliči, kde si můžeme uložit své nejčastěji používané předvolby.

Sony Alpha 7III je vedle vysokorychlostního portu USB-C vybavena také bezdrátovými technologiemi Wi-Fi, NFC a Bluetooth. Pomocí aplikace PlayMemories Mobile potom můžete k fotografiím snadno přiřadit i GPS souřadnice. Navíc lze z telefonu vytvořit náhledový displej nebo dálkový ovladač. Nezapomeňte ani na bezplatný software Capture One, který je schopen spravovat snímky i pracovat s formátem RAW.

Fotoaparát má také slušné ambice stát se plnohodnotným filmařským nástrojem. S pestrou řadou kvalitních objektivů, pokročilou stabilizací a bleskovým ostřením to konec konců není tak nereálné. K tomu přidejme fakt, že Alpha 7III umí videa v rozlišení 4K při 30 FPS. Paměťový slot navíc podporuje vysokorychlostní karty normy UHS I i II, které budou pro spolehlivý záznam 4K zapotřebí.

Kvalita fotografií – 9,5/10

Plnoformátový snímač s 24,2 Mpx odvedl výtečnou práci, co se detailů týká. Sám o sobě by na skvělé výsledky ale nestačil. Výborně se v praxi osvědčil také ostřící systém a integrovaný stabilizátor. Díky nim mají obrázky pěknou kresbu a i detaily jsou dobře prokreslené. S používaným objektivem FE 1,8 55 mm se musí pracovat ovšem velmi opatrně, jelikož ostří až příliš dobře, tudíž i malý pohyb může v mžiku přeostřit jinam.

Další fotografie v originální kvalitě najdete tady.

Na fotografování vzdálených objektů na velké ploše to ale nemá vliv žádný, a ačkoli 55mm ohnisko není na krajinu příliš vhodné, objektiv se stejně pochlubil výbornou obrazovou kvalitou. Noční snímky na dlouhou uzávěrku i rychlé snímání v potemnělém interiéru dopadly velice dobře. V neposlední řadě nesmíme opomenout zmínit, že Sony Alpha 7 III je schopna automaticky zaostřit i ve velmi špatném osvětlení.

Kvalita videa – 9/10

Testovaný stroj skutečně dokáže zaujmout i pokročilé nadšence do filmování. Nejvíce se nám líbilo jeho pohotové přeostřování, a to jak ve dne, tak v noci. Přechod z nočních tmavých míst do osvětlených zvládl fotoaparát obstojně a poradil si i s pohybem zvědavé ovce, která se ho rozhodla prozkoumat pěkně z blízka. Za přeostřování a stabilitu tedy nutno přidat plusové body. Na noční video nebyl použit stativ a výsledek je i přesto velmi slušný.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Sony Alpha 7III hodnotilo na Heurece 11 zákazníků, kteří se shodli na výsledném hodnocení 99 %. Z toho lze vyvodit, že se jedná o špičkový model, s nímž je nadmíru spokojen prakticky každý fotograf. Fotoaparát je většinou ceněn pro své provedení, rychlost, ovládání a obrazovou kvalitu. Negativní recenzi nedostal zatím žádnou.

Na zahraničním webu Techradar.com vyzdvihují ostřící systém, 4K video nebo 5osý stabilizační systém. Na webu Dpreview.com získal přístroj Alpha 7III velmi slušných 89 %.

Doporučené objektivy

Sony FE 50mm f/1,8 je malý, kompaktní a cenově dostupný objektiv s vynikající světelností a univerzálním pevným ohniskem. Díky světelnosti si poradí se slabším osvětlením a výborně pracuje i s nízkou hloubkou ostrosti. Využitelný je pro portréty počínaje až po interiérové snímky nebo i makro.

Sony FE 85mm f/1,8 je se svým 85mm ohniskem jako dělaný pro Full frame snímače řady A7. Vyniká dokonalou ostrostí a bokeh efektem pro maximální ostrost portrétů na rozmazaném pozadí. Je vyzbrojen ED sklem pro kompenzaci chromatické vady a kruhovou clonou s 9 lamelami. To a tiché ostření z něj dělá jednoznačně profesionální objektiv.

Velmi širokoúhlý model s pevnou světelností f/4 po celé délce ohniska představuje Sony 16-35mm f/4 FE ZA OSS. Vyniká krásným kontrastem a je ideální pro snímání krajiny, architektury nebo skupin lidí na krátkou vzdálenost.

Alternativní modely k Sony Alpha A7 III

Vyspělejší a dražší sestrou je Alpha 7R III. Je stejně precizně propracovaná, fotí 10 snímků za sekundu i nahrává 4K video. Navíc ale disponuje takřka 2násobným rozlišením.

Milovníci pravých „zrcátek“ jistě docení i kvality Canon EOS 6D Mark II (recenze).Vedle optického hledáčku a zrcadla nabídne také plnoformátový snímač a o málo vyšší rozlišení.

Jedním ze špičkových modelů Nikonu zastupuje model Nikon D750. Rovněž pravé zrcadlo s plnoformátovým snímačem je ale o něco pomalejší při sériovém snímání.

Závěrečné hodnocení

9.2

Perfektní

Sony Alpha A7 III je bytelný fotoaparát, který vyniká jak kvalitou zpracování, tak širokými možnostmi nastavení i perfektní obrazovou kvalitou. Je to stroj, nad kterým určitě neohrne nos ani velmi náročný fotograf.

Design a zpracování
9.5
Ovládání fotoaparátu
9
Technické parametry a hardware
8.5
Funkce fotoaparátu
9.5
Kvalita fotografií
9.5
Kvalita videa
9
Klady
  • Precizní zpracování
  • Vynikající hledáček
  • Trojice rollerů
  • Dva sloty pro SDXC karty
  • Nabíjení přes USB
  • Snímání 10 sn/s
  • 5osý stabilizační systém
  • Vysoké rozlišení a 4K videa
Zápory
  • Nemá vlastní blesk

Nejprodávanější digitální fotoaparáty dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 3.0 (1 hlas)

Autor recenze

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor několika zajímavých webů a dnes už jen občasný copywriter. Vždycky ho zajímaly nejnovější technologické pokroky a samozřejmě trendy ve světě e-commerce.
Má víc než 15 let zkušeností z oblasti prodeje a díky tomu dokáže při recenzích zajímavě popsat vlastnosti produktů. Jako copywriter využívá svých znalostí a zkušeností k tomu, aby sdílel cenné poznatky se čtenáři a pomohl jim se správně se rozhodnout. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a rád dále studuje a rozvíjí své schopnosti nejen v oblasti online (e-commerce).
LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář