Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Sony Alpha A7R III

26. 6. 2018 aktualizováno

Sony Alpha A7R III je ultra rychlá profesionální bezzrcadlovka, se kterou máte šanci pořídit snímky s enormním rozlišením a točit HDR videa. Za přibližně 94 000 Kč můžete mít doma tento precizní stroj zabalený v zesíleném a přitom příjemném kompaktním těle.

Obsah balení

Balení fotoaparátu obsahuje krom samotného těla Sony Alpha A7R III ještě baterii, která má dle výrobce obstát na jedno nabití na 650 snímků, potřebnou dokumentaci včetně naditého manuálu, externí nabíječku s napájecím kabelem a datový USB kabel.

Ten lze využít i jako dobíjecí a nabíjet A7R III přímo přes USB port bez nutnosti vyjmutí baterie. Dále samozřejmě nechybí ramenní popruh a krytka bajonetu. Objektivy se k této mašince dokupují zpravidla zvlášť.

Sony Alpha A7R III - obsah balení

Design a zpracování – 9/10

Tuším, že se budu v této recenzi často opakovat, ale Sony A7R III lze jen těžko něco vytknout, a nejinak je tomu u zpracování, použitého materiálu a ergonomie.

Tělo je vyrobeno z kvalitní slitiny hořčíku a zesílených hořčíkových rámů, které mu přidávají na robustnosti i odolnosti. Disponuje také ochranou proti prachu. Ta má podobu ochranné vrstvy na optickém filtru a na mechanismu pohybového snímače.

Počet upínacích šroubů objektivu se pro lepší uchycení zvýšil na 6 a všechny hlavní voliče jsou utěsněny se zvýšeným důrazem na minimalizaci vniknutí vlhkosti a prachu. Ačkoliv celková hmotnost samotného těla dosahuje bez mála ¾ kilogramu, dá se označit za kompaktní a štíhlé.

Našláplý hardware se povedlo zabalit do vskutku profesionálně vyhlížejícího těla, které je radost držet v rukou. Výborně sedne i do jedné ruky – a to zejména díky velkému gripu.

Zadní straně jasně dominuje velký výklopný displej, a vedle něj každé oko jistě upoutá kombinace křížového ovládání s rolerem a dodaného joysticku. Nad displejem je potom umístěna jedna z chloub A7R III, kterou je precizní elektronický hledáček. S trochou nadsázky by se dalo říct, že náhled přes něj je lepší než reálný pohled okem.

Velkou výhodou je zdvojený slot pro SDXC UHS I + II paměťové karty: data si můžete zapisovat na druhou kartu po zaplnění první, anebo použít druhou kartu jako zálohovací a okamžitě si tak pojistit nafocené obrázky. Na opačné straně se nachází pestrá sbírka portů.

Mezi nejvýraznější patří moderní ultra rychlé USB 3.11. Dále klasické multi USB, HDMI, port pro sluchátka či externí mikrofon a synchronizační konektor pro pohodlnou studiovou práci.

Na vrchu A7R III možná překvapí absence integrovaného blesku, a tak je nutno na „sáňky“ připojit externí. Očividný důraz na kvalitu zpracování byl kladen i na dva otočné voliče a spoušť, které na vrchní straně samozřejmě nesmí chybět. Na spodní straně se potom nachází slot pro velkokapacitní akumulátor. Každý profík jistě ocení také možnost připojení bateriového gripu, kam se vejdou baterie hned dvě.

Ovládání fotoaparátu – 9,5/10

Držet Sony A7R III v ruce je prostě zážitek sám o sobě. Až po nějaké chvíli prohlížení a osahávání všech ovládacích prvků jsem si uvědomil, že bych už mohl foťák i zapnout.

A i potom platilo, že se nesnadno pouští z ruky. Vedle perfektní ergonomie, která napomáhá sebejistému držení tohoto drahého stroje, jsou to hlavně tři rolery, jež práci s fotoaparátem maximálně zrychlují.

K tomu byl navíc nad běžnou klasiku křížového ovladače přidán ještě joystick, takže A7R III padne určitě do rukou i těm, kdo dávají přednost tomuto stylu ovládání.

Zmínku si zaslouží i to, že i nejmenší tlačítka jsou dostatečně vystouplá na to, aby bylo jejich ovládání dost zřetelné a pohodlné i pro větší prsty. Pokud budete chtít fotit od pasu nebo nad hlavou, není to žádný problém, protože vám pomůže výklopná konstrukce displeje.

Sony Alpha A7R III

Ten je opatřen technologií Touch Focus pro dotykové ostření, takže k zaostření a vyfocení ani nemusíte použít hlavní spoušť. Sony Alpha A7R III je vybavena celkem čtyřmi individuálně nastavitelnými „C“ tlačítky a „Fn“ tlačítkem.

Díky takové výbavě přizpůsobitelných ovladačů si pod rychlou volbu nastaví své nejčastěji používané funkce opravdu každý.

Technické parametry a hardware – 9/10

O tom, jak nadupaným strojem Sony A7R III je, svědčí samozřejmě výčet hardwarových parametrů. Jejím srdcem je pokročilý procesor Bionz X, který foťáku dovoluje snímat rychlostí 10 sn/s, přičemž v jedné souvislé řadě dokáže nafotit 76 obrázků.

Co je ale důležitější, zvládne to v ohromujícím rozlišení 42 Mpx a formátu 14bitových RAW. To je obrovská porce dat, kterou je A7R III schopna naráz pojmout a zpracovat. Zmíněné rozlišení je rozloženo na 35mm Full frame CMOS Exmor R snímači.

Pokročilý systém automatického ostření pracuje s 399 body fázové detekce a se 425 body s detekcí kontrastu. Perfektně zaostřené snímky slibuje také vyspělá 5osá stabilizace obrazu, která kompenzuje 5 nejčastějších příčin rozmazání obrazu a pyšní se výhodou 5,5 krokové clony. Tento systém je zdaleka nejvyspělejší u těl řady α a až 5,5× rychlejší než u předchozího modelu.

Měření expozice je u A7R III maticové s využitím 1 200 zón. Kompenzaci expozice dovoluje v rozsahu +/- 5 EV s možností nastavení kroku po 1/3 nebo 1/2 EV. S hodnotami ISO můžete počítat v rozsahu 100 až 32 000 s individuálně nastavitelným dolním i horním limitem. Rychlost uzávěrky se pohybuje od nejdelších 30 sekund po 1/8 000 sekund a samozřejmě nechybí režim BULB.

Sony Alpha A7R III

Zvláštní pochvalu zaslouží elektronický Quad-VGA OLED hledáček, jelikož při úhlopříčce 1,3 cm dosahuje rozlišení přes 3,6 Mpx. To je skutečně abnormální hodnota, díky které od něj nebudete jen tak chtít odtrhnout oko. Samozřejmostí je dioptrická korekce, 100 % pokrytí obrazu a ovládání jasu či teploty barev.

TFT LCD displej s úhlopříčkou 3“ disponuje rozlišením téměř 1,5 milionu obrazových bodů. Je opatřen velmi užitečnou funkcí Touch Focus pro ostření dotekem prstu a mimo jiné byl obdařen i nastavitelným jasem a speciálním režimem Slunečno, jenž zlepšuje viditelnost náhledu. Další předností je samozřejmě výklopná konstrukce v rozsahu 107 stupňů nahoru a 41 stupňů dolů.

Funkce fotoaparátu – 8,5/10

Z celé řady funkcí, kterými Sony A7R III oplývá, je zajímavá například Pixel Shift Multi Shooting. Dokáže využít mechanismů stabilizace, a jak už název napovídá, posunem pixelů vytvoří čtyři různé snímky, ze kterých následně složí jeden obdařený pozoruhodnými detaily, podrobnou texturou a realistickou atmosférou. Je to další důkaz toho, jak objemná data je fotoaparát schopen zpracovávat.

Připravena je i plná kompatibilita s chytrými telefony, konkrétně díky rozhraní Bluetooth. Spojte A7R III s aplikací PlayMemories Mobile a můžete přenášet snímky nebo využít modulu GPS ve smartphonu k určení souřadnic vyfocených obrázků.

Na fotky lze také ihned použít systém hodnocení 1–5 podle atraktivity, naimportovat je do aplikace a posléze v počítači snadno najít. K dispozici je také Wi-Fi a NFC. Díky těmto technologiím můžete získat na displeji telefonu živý náhled z fotoaparátu a jeho hlavní funkce na dálku ovládat. Ze smartphonu se tak stane dálkový ovladač i nahlížecí kamera.

Sony Alpha A7R III

Jelikož je Sony Alpha A7R III připravena na produkci HDR filmů, oblíbí si ji i náročný filmař. Počítá s gamma křivkami S-log2 i S-log3, které umožňují zachycení vyšší flexibility obrazu pro následné postprodukční zpracování. K dispozici je ale i HLG (Hybrid Log-Gamma) k okamžité tvorbě HDR už ve fotoaparátu. Obraz tak můžete okamžitě přehrát na obrazovce podporující HDR.

Kvalita fotografií – 9/10

Fotografie vzešlé ze 35mm Full frame snímače s rozlišením 42 Mpx nelze jinak než pochválit. Někoho možná lehce vyděsí enormní rozlišení a s tím spjaté riziko vzniku nechtěného šumu.

Sony A7R III je ale vskutku kvalitní stroj plný profesionálních kvalit, a tak i pokročilá redukce šumu je na vysoké úrovni a pracuje skvěle. Proto se ani na plné rozlišení není třeba obávat vysokých hodnot ISO. Fotografie jsou plné věrných barev a dynamického kontrastu.

Více fotografií v originální kvalitě najdete tady.

Jelikož nejraději fotím krajiny, nejvíce jsem si užil s širokoúhlým objektivem 16–35 mm, který dovoluje zabrat skutečně úctyhodný úhel a fotce prostě dodá „šťávu“ a dynamiku. To můžete vidět třeba na snímcích borového lesa. Další kategorií, kterou A7R III zvládá na jedničku, je noční focení. Je opravdu k nevíře, v jaké tmě ještě dokáže zaostřit.

Samozřejmě se už neobejdeme bez stativu, ale focení noční oblohy dostává s tímto strojem nový rozměr. Jediné, v čem A7R III trochu neuspěla, bylo focení nepředvídatelně se pohybujících zvířat. Některé fotky ovcí a krav se povedly, avšak ani rychlost a 5oosá stabilizace nejsou v těchto případech zaručenou spásou.

Práce s nízkou hloubkou ostrosti, kterou skvěle ovládá třeba objektiv 55mm f/1,8, je asi nejlépe viditelná na fotce hlemýždě, případně na květech. I tady se A7R III předvedla v plné parádě a nezbývá, než kvalitu fotek jednoduše pochválit.

Kvalita videa – 9,5/10

Díky rozlišení 4K při 30 FPS nebo Full HD při 120 FPS a podpoře nejrychlejších SD UHS II paměťových karet je Sony Alpha A7R III univerzální stroj, který obstojí i u náročného filmaře. Opět díky objektivu s širokoúhlým rozsahem 16–35 mm dostává obraz parádní dynamiku, plnohodnotné věrné barvy a natáčení je i z ruky díky 5osé stabilizaci velmi slušné.

A7R III si vedl poměrně dobře i při natáčení během noci, ačkoliv jsem nepoužil stativ. Snímky lze také zpomalit a docílit zpomalených záběrů přímo ve fotoaparátu. Recenzovaný přístroj je stroj připravený na produkci HDR filmů, což o kvalitě vypovídá to hlavní.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na Heurece mnoho zákazníků své zkušenosti nevyjádřilo, proto jsme zavítali na zahraniční recenze. Jejich hodnocení se nesou v kladném duchu, kdy například stránka Gizmodo považuje kvalitu obrazu za fenomenální, chválí dynamický rozsah, barvy a detaily včetně ergonomie a ostření.

Na serveru DPReview zase recenzent vychvaluje skvělé rozlišení a dynamický rozsah snímače, vysokou výdrž baterie, dva sloty pro paměťové karty a ergonomii. Techradar smeká nad pokročilým snímáním a skvělou manipulací.

Testované objektivy

Sonnar T FE 35mm f/2,8 ZA je velmi kompaktní objektiv pro široké využití. Je vhodný pro mnoho fotografických příležitostí: od portrétů, makra až po interiérové snímky i krajinářskou fotografii.

Výborná světelnost f/2,8 mu umožňuje dobře pracovat i za horších světelných podmínek. Poháněn je krokovým motorem a jeho optická soustava zahrnuje 3 asférické členy. Stejně jako tělo A7R III je i tento objektiv zhotoven s ohledem na vyšší odolnost vůči vnějším vlivům.

Objektiv Sonnar T FE 55mm f/1,8 ZA s pevným 55mm ohniskem byl dle Sony navržen speciálně pro nové Full framové čipy strojů Alpha A7 a A7R. Pyšní se velkou maximální clonou f/1,8, a jak Sony slibuje, jím pořízené fotky opravdu vynikají působivým kontrastem. Také podání barev a jejich tónů je velmi působivé a věrné.

Skvěle se hodí na portréty nebo jiné snímky, kde se klade důraz na práci s nízkou hloubkou ostrosti. Díky výborné světelnosti si poradí i s hůře osvětlenou scénou. Poháněn je krokovým motorem a jeho optická soustava zahrnuje 3 asférické členy. Stejně jako tělo A7R III je i tento objektiv vyroben s ohledem na vyšší odolnost vůči vnějším vlivům.

Vario Tessar T FE16-35mm F4 ZA OSS je objektiv, který vznikl zejména pro použití na Full framových snímačích řady A7. Nabízí mimořádný výkon a 16mm širokoúhlé ohnisko, díky kterému je vhodný hlavně pro krajinářskou fotografii. Díky zoomu až na 35 mm však najde uplatnění i v řadě dalších případů. Disponuje pevnou světelností f/4 na celé délce ohniska a navíc je stabilizovaný.

Další doporučené objektivy

Malý, kompaktní a cenově dostupný objektiv s vynikající světelností a univerzálním pevným ohniskem představuje Sony FE 50mm f/1,8. Díky světelnosti si poradí se slabším osvětlením a výborně pracuje i s nízkou hloubkou ostrosti. Využitelný je portréty počínaje až po interiérové snímky nebo i makro.

Sony 18-105mm f/4 G OSS SEL je objektiv pyšnící se 6× motorovým zoomem, čímž je vhodný jak na fotografie, tak na filmování. Disponuje pevnou světelností f/4 po celé délce proměnného optického ohniska v rozsahu 18–105 mm. Jedná se o univerzální středně dlouhý teleobjektiv se stabilizací, který vyniká působivým zpracováním kontrastu. Je opatřen 2 ED členy a 3 asférickými. Při natáčení videí jistě oceníte jeho velmi tichý elektronický zoom i systém ostření.

Se svým 85mm ohniskem je objektiv Sony FE 85mm f/1,8 jako dělaný pro Full frame snímače řady A7. Vyniká dokonalou ostrostí a bokeh efektem pro maximální ostrost portrétů na rozmazaném pozadí. Je vyzbrojen ED sklem pro kompenzaci chromatické vady a kruhovou clonou s 9 lamelami. To a tiché ostření z něj dělá jednoznačně profesionální objektiv.

Alternativy k Sony Alpha A7R III

Jako první alternativu volíme Canon EOS 5D Mark IV, která disponuje Full frame snímačem s rozlišením 30 Mpx, zvládne i 4K videa a fotit rychlostí 7 sn/s. v plném rozlišení.

Přemýšlet můžete také o zrcadlovém Nikonu D850, který se neodmyslitelně řadí mezi současnou špičku fotoaparátů. Nabízí rozlišení 45 Mpx, Full frame snímač i 4K videa a je schopen fotit rychlostí 7 sn/s.

Trošku dražší alternativou je pokročilejší sestra Sony Alpha A9. Nabízí takřka všechny kvality A7R III včetně Full frame snímače nebo 4K videa. Je ale dvojnásobně rychlá a dokáže tedy bez přerušení vyfotit neuvěřitelných 20 sn/s v plném rozlišení.

Náš tip

Hledáte nejlepší fotoaparát v poměru cena/výkon? Zkuste náš redakční výběr nejlepších bezzrcadlovek.

Závěrečné hodnocení

9.1

Perfektní

Sony Alpha A7R III je technologiemi nabitý profesionální přístroj, na kterém zkrátka těžko najdete mouchy. Smazává nedostatky starších modelů a dokáže produkovat bezchybné statické snímky i videa.

Design a zpracování
9
Ovládání fotoaparátu
9.5
Technické parametry a hardware
9
Funkce fotoaparátu
8.5
Kvalita fotografií
9
Kvalita videa
9.5
Klady
  • Špičková rychlost ve vysokém rozlišení
  • Perfektní zpracování a ergonomie
  • Full frame snímač s rozlišením 42 Mpx
Zápory
  • Možná jen absence integrovaného blesku

Nejprodávanější digitální zrcadlovky dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 3.5 (2 hlasy)

Autor recenze

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor několika zajímavých webů a dnes už jen občasný copywriter. Vždycky ho zajímaly nejnovější technologické pokroky a samozřejmě trendy ve světě e-commerce.
Má víc než 15 let zkušeností z oblasti prodeje a díky tomu dokáže při recenzích zajímavě popsat vlastnosti produktů. Jako copywriter využívá svých znalostí a zkušeností k tomu, aby sdílel cenné poznatky se čtenáři a pomohl jim se správně se rozhodnout. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a rád dále studuje a rozvíjí své schopnosti nejen v oblasti online (e-commerce).
LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Crusader (3. 7. 2018 20:07)

Sony 18-105mm f/4 G OSS SEL ale neni pro FF, ale pro APS-C, predpokladam ze nebude zabirat celou plochu cipu...

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (4. 7. 2018 15:07)

Dobrý den, tento objektiv kompatibilní je, ale máte pravdu, že je vhodnější pro APSC. Tady je odkaz, kde je vše uvedeno na pravou míru.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář