Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Xiaomi Mi 11

12. 4. 2021 aktualizováno

Xiaomi Mi 11

Xiaomi Mi 11 je bezesporu rozporuplný smartphone, který na jedné straně exceluje, zatímco na druhé má co dohánět. Třeba 120Hz displej je vynikající. Také vysoký herní výkon a bleskové nabíjení stojí za povšimnutí. Jeho nástupcem je Xiaomi 12.

Obsah balení

Uvnitř krabičky najdete nový Xiaomi Mi 11, velkou 55W nabíječku, datový kabel s koncovkou USB-C a USB-A, kovovou sponku, redukci na sluchátkový 3,5mm audio jack, brožurky a silikonový obal.

Tady bych se krátce zastavil. Je evidentní, že se výrobce zamyslel a plní touhy zákazníků. Kašle na přístup Applu a Samsungu, které základní balení ošizují. Společně věřme, že se přístup Xiaomi ani do budoucna nezmění.

Xiaomi Mi 11 - obsah základního balení

Design a zpracování – 8/10

Recenzovaný Xiaomi Mi 11 spadá mezi „pádla“. Rozměrově se vešel do proporcí 164,3 × 74,6 mm. Ovšem pozor, údaj 8,1 mm svědčí o štíhlém těle. Konstrukce je tak i přes vyšší hmotnost 196 gramů uživatelsky komfortní. Zařízení je vyvážené a bezvadně padne do ruky.

Xiaomi Mi 11 - recenze a test

Hliníková konstrukce nikde neřeže, zaoblené hrany vizáži smartphonu svědčí. Na horní hraně najdeme infraport a sekundární reproduktor, protější dolní strana poskytuje útočiště pro hlavní repráček, USB-C konektor a duální slot pro dvě nanoSIM. Mi 11 bohužel nepodporuje microSD karty. Interní uložiště 128 GB je tedy finální.

Konstrukce postrádá notifikační LED diodu. Jejím náhradníkem je funkce Always-On. Hlavní dominantou nové „jedenáctky“ je nepochybně obří displej se selfií a modul fotoaparátů na zadní straně. Z přítomné trojice nejvíce vystupuje hlavní objektiv se stříbrnou korunkou. V jeho těsné blízkosti se ještě nachází dvoutónový blesk.

Pojetí fotomodulu se mi líbí, bez nasazeného obalu se ale telefon výrazně kymácí do stran. Zadní strana byla potažena ochrannou vrstvou Gorilla Glass 5, přední část s 6,81palcovým displejem chrání ještě odolnější Gorilla Glass Victus.

Xiaomi Mi 11 si za svoji eleganci jednoznačně zaslouží jedničku. Smartphone vypadá zkrátka vkusně. Obrovské minus ovšem spatřuji v chybějící zvýšené odolnosti vůči vodě a prachu. Mobil za takové peníze by si tuto vlastnost zasloužil. Tady budu nekompromisní a strhávám celý bod dolů.

Displej – 9/10

Testovaný smartphone Xiaomi Mi 11 vlastní jednu z největších obrazovek vlajkových lodí této čínské značky. Svojí velikostí zároveň předčí většinu konkurenčních mobilů.

Při používání nového Xiaomi budete hledět do tváře 6,81 palcového AMOLED panelu. Vysoké rozlišení 3 200 × 1 440 pixelů je skvostné, jemnost 515 stejně tak. Dotyková plocha zabírá poctivých 91,4 procent čelní strany! Hrany jsou mírně zaoblené stejně jako rohy.

Xiaomi Mi 11 - recenze a test

Tady musím vyzdvihnout vysokou obnovovací frekvenci 120 Hz. Pokud si maximální hodnotu zapnete, při používání je displej viditelně plynulejší. Oproti tradičnější hodnotě 60 Hz je násobná rychlost skutečně výrazným krokem kupředu. Vadou na kráse je však vyšší spotřeba energie. Nikdo vám ale nebrání frekvenci snížit na 60 Hz, podobné pravidlo platí u rozlišení displeje.

A nová „jedenáctka“ od Xiaomi má i další trumf. Telefon se pyšní dotykovou frekvencí 480 Hz. Tato rychlost je až 8krát vyšší, než využívá dnešní průměrný chytrý mobil! Bleskové reakce ocení hlavně hráči. Jako perfektní se předvedl i maximální jas 1 500 nitů. Obrazovka je čitelná i na přímém slunci. Na výstupu se výrazně promítá přítomná AI, která výstup čechrá do nejlepší podoby.

Z vyspělejších technologií nechybí obrazovce ani čtečka otisků prstů. Její reakce a spolehlivost však nejsou bezchybné. Prst jsem musel někdy přikládat opakovaně, takže jsem se raději spoléhal na čtečku tváře. Přítomný 2D sken sice není nejbezpečnější, svojí reakcí nicméně exceluje. Bezchybně funguje i v noční době.

Xiaomi Mi 11 má stoprocentně jeden z nejkrásnějších dotykových panelů, jaký jsem měl kdy v rukách. Opakovaně jsem žasl nad nádhernými barvami a ostrým textem. Ani přítomného zaoblení se děsit nemusíte. K nechtěným stlačením nedochází.

Hardware a výkon – 9/10

Xiaomi Mi 11 se nezalekne jakékoliv výzvy. Uvnitř jeho nitra tepe jeden z nejvýkonnějších procesorů dneška Snapdragon 888, který staví na technologii 5 nm. Při práci CPU vypomáhá grafický čip Adreno 660 a 8 GB operačních pamětí. (256GB verze tohoto mobilu může vlastnit také 8 nebo až 12 GB RAM).

Xiaomi Mi 11 - výkon, hardware

Testovaný Xiaomi Mi 11 si hravě poradí s nejnáročnějšími mobilními hrami dneška. Na vysoké detaily zvládne PUBG, Call of Duty a další akční pecky. Po spuštění hry se automaticky zapne funkce Game Turbo, která efektivně navyšuje výkon. Po delším hraní se záda sice znatelně zahřívají, ovšem výkon nekolísá. V AnTuTu testu dosáhl Xiaomi Mi 11 kolem 818 tisíc bodů.

Hráčům se kromě vysokého výkonu a velké obrazovky zalíbí slušné stereo ozvučení. Zvuk si vzala do parády značka Harman/Kardon, která se postarala o hlasitý výstup a solidní basový projev. Mluvené slovo ale působí někdy zkresleně, s čímž jsem se u podobně drahých smartphonů asi ještě nesetkal.

Určitě pamatujte na uložiště. Přítomných 128 GB si totiž nelze rozšířit paměťovkou.

Výdrž baterie – 9/10

Xiaomi Mi 11 pohání baterie s kapacitou 4 600 mAh. Pakliže uvážím rozměry zařízení, její velikost je spíše průměrná. Výdrž ostatně budí tak trošku rozpaky.

Při náročnějším používání totiž procenta baterie mizí závratnou rychlostí. Nepřekvapivě se na úbytku nejvíce podílí náročné hry. Jak jsem ostatně zmínil, při delším hraní se záda telefonu citelně zahřívají. V takovém případě vám nemusí energie vystačit ani do večera.

Xiaomi Mi 11 - nabíječka, rychlost nabíjení

Ovšem to mluvím o extrémních situacích. Při řekněme obvyklém používání se výdrž pohybuje kolem celého jednoho dne. Baterie tedy silnou stránkou nového Xiaomi Mi 11 úplně není. Pozornost si každopádně vysloužila doba nabíjení.

Přítomná nabíječka je schopna nabíjet výkonem až 55 wattů. Zcela vybitou baterii zvládne dobít za přibližně 45 minut! A třeba za méně než 20 minut se baterie nabije na polovinu. To jsou skvělé výsledky, které dokazují, že není nutné upírat zraky pouze na výdrž, ale také na rychlost nabíjení.

Mi 11 podporuje také bezdrátové nabíjení. I v tomto případě zvládne maximální nabití (50 W) za necelou hodinu. Aby toho nebylo málo, smartphone zvládne i 10W reverzní nabíjení.

Fotoaparát a kamera – 8/10

Velkým lákadlem nového Xiaomi Mi 11 jsou fotoaparáty. Použitá sestava se pyšní několika objektivy a početným množstvím megapixelů.

  • 108 Mpx, f/1.9, 26 mm, širokoúhlý senzor
  • 13 Mpx, f/2.4, 123˚, ultraširokoúhlý senzor
  • 5 Mpx, f/2.4, makro
  • 20 Mpx, f/2.2, 27mm, selfie

Začneme pozitivně. Kde fotoaparáty vyloženě excelují jsou selfie obrázky a makro. Výstup jsem svěřil do rukou umělé inteligenci a snad nikdy jsem nelitoval. Rozostření pozadí je výtečné a záběr na focený objekt přesný. Makro snímkům nechybí vysoká sytost barev a ostrost přiblížených detailů.

  • Fotky bez úprav jsou k vidění tady.

Podle mého se Xiaomi Mi 11 daří nejlépe v domácích podmínkách. Pokud panuje denní světlo a sluníčko nesvítí, fotky jsou na špičkové úrovni. Na takové obrázky je radost pohledět, protože nepostrádají nic z očekávaných vlastností.

Ve venkovních podmínkách už ale Xiaomi trochu bojuje. Největší problémy jsem zaznamenal v případě dynamického rozsahu. Objektivům činí potíže především tmavší místa. Výraznější šum se jakoby promění v temně černou. Takový obrázek pak nevypadá příliš zdařile. Spousta fotek je tak značně přepálená.

Osobně si myslím, že je potřeba se s novým Xiaomi nejdříve sžít. Fotografické prostředí toho ostatně nabízí víc než dost. Kromě AI je k výběru HDR, sada tónů a filtrů, Super makro a spoustu dalšího. Samozřejmostí je režim PRO, Portrét, Noc, Panorama, Zpomalení či Zrychlení. K výběru se také nabízí focení sílou 108Mpx.

Při fotografování si můžete mezi objektivy plynule přepínat: 0,6×, 1× a 2×, případně si objekt přiblížit. Zatímco 2násobný zoom vypadá dobře, 30násobné přiblížení už k použití není. Klasický marketingový tah, kterým se výrobce snaží nalákat nové zákazníky. Abyste rozuměli – Xiaomi Mi 11 nevlastní teleobjektiv.

Video můžete natáčet až v 8K kvalitě při 30 FPS. K mání je také 4K při 60 FPS, případně 1080p při 60 snímcích za sekundu. Ani videa nejsou zcela bezproblémová. Natočené záběry občas probliknou, 8K videím chybí stabilizace. Za mě je (zatím) nejlepší natáčet ve 4K. I tady se však dostavuje špatný dynamický rozsah.

Nechci tvrdit, že Xiaomi Mi 11 má špatné fotoaparáty. Hlavní objektiv tady exceluje. Podle výsledků je nicméně evidentní, že je třeba softwarové aktualizace, která upraví komunikaci mezi objektivy a hardwarem. Každopádně pokud bych měl porovnat výsledky s iPhonem 12, který stojí o něco málo víc (myslím 64GB uložiště), tady je Xiaomi hodně, ale hodně pozadu…

Systém a konektivita – 10/10

Recenzovaný Xiaomi Mi 11 staví na aktualizovaném operačním systému Android 11, jehož obklopuje grafická nadstavba MIUI verze 12.0.11. Hned na úvod slibuji, že se budete moci těšit na plynulé a intuitivní prostředí. Myslím, že se v tomto ohledu Xiaomi výrazně zlepšilo. Prostředí je nejen stabilní, ale také hezké.

Mimo svižnosti se skláním i před příjemným uživatelským zážitkem. Prostředí je totiž přátelské a pohledné. Zařízení není zavaleno softwarovým balastem (bloatwarem), nýbrž užitečnými aplikacemi. Řada se dostala na budík, záznamník, kompas a známé programy od Google.

Všechny tyhle věci si ale můžete stáhnout v rámci Obchod Play, proto vás bude více zajímat konektivita. Ta zahrnuje podporu 5G sítě, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, NFC, GPS a Bluetooth 5.2 včetně USB On-The-Go. Ještě jednou také zmíním přítomnost infraportu.

Jako náročnější uživatel jsem uvítal možnost ovládání gesty nebo pomocí jedné ruky. Varianty připojení a sdílení umožňují přenášení obrazu na externí monitor či sdílení dat nablízko. V rámci nastavení si lze doladit domovskou obrazovku, systémovou navigaci, velikost buněk, rozložení ikon, uspořádání, měnit tapety a další prvky.

Ze speciálních funkcí stojí za připomenutí Game Turbo (zvyšuje výkon), nástroje videa (speciální možnosti pro přehrávání videa) či druhý prostor pro jednoduché oddělení a zabezpečení vašich dat.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Ze zahraničních recenzí doporučuji čtení na Tomsguide.com, kde pochvalují pěkný QHD displej a vysoký výkon. Kolegové z webu Androidauthority.com zase oceňují krásný design, redaktorům z Techradar.com se ještě líbí některé funkce fotoaparátů.

Alternativy k Xiaomi Mi 11

Myslím si, že to nový Mi 11 nebude mít vůbec jednoduché. Rozhodně si své zákazníky najde, ovšem v porovnání s tvrdou konkurencí někde zaostává. Velkého rivala spatřuji v iPhonu 12, který svojí odolností a kvalitou fotek a videí strčí Xiaomi do té nejhlubší kapsy.

Z levnějších kousků bych za sebe doporučil kvalitní smartphone Samsung Galaxy S20 FE, případně vynikající Xiaomi Mi 10T Pro.

Závěrečné hodnocení

8.8

Skvělý

Xiaomi Mi 11 doporučujeme zejména vyznavačům mobilních her, milovníkům makro fotografií a uživatelům, kteří ocení rychlé nabíjení baterie. Bohatá konektivita a překrásný 120Hz dotykový panel potom osloví i další publikum.

Design a zpracování
8
Displej
9
Hardware a výkon
9
Výdrž baterie
9
Fotoaparát a kamera
8
Systém a konektivita
10
Rozměry a hmotnost:164,3 × 74,6 × 8,1 mm, 196 g
Displej a rozlišení:6,81", 3 200 × 1 440 px
Procesor a RAM:Snapdragon 888, 8 GB
Baterie:4 600 mAh
Fotoaparáty:108 + 13 + 5 Mpx, selfie 20 Mpx
Operační systém:Android 11
Klady
  • Hezká konstrukce
  • Překrásný 120Hz AMOLED
  • Brutální herní výkon
  • Hlasité stereo Harman/Kardon
  • Bleskové nabíjení
  • Fotky z hlavního senzoru + pěkné makro
  • Infraport, 5G, NFC, Bluetooth 5.2
Zápory
  • Chybí zvýšená odolnost (!)
  • Uložiště nelze rozšířit
  • Fotoaparáty nejsou softwarově odladěné
  • Vysoká cena

mobil pohotovost

Za zapůjčení telefonu Xiaomi Mi 11 děkujeme společnosti Mobil Pohotovost.

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (30 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář