Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Xiaomi Mi 9

14. 8. 2019 aktualizováno

Mezi letošní krále střední třídy patří Xiaomi Mi 9, který se během měsíčního testování předvedl jako velký tahoun a hráč. Pokud máte po kapsách kolem 14 000 Kč, tahle mašinka může být pro vás ideální. Ukažme si, co všechno umí…

Obsah balení

Obsah balení Xiaomi Mi 9 je slušný. Kromě mobilního telefonu v něm najdete nabíječku, datový kabel s koncovkou USB-C, redukci z USB-C na starší microUSB vývod, kovovou sponku a papírové návody. Skvělá je také přítomnost silikonového pouzdra. 

Redukce se určitě hodí, protože konstrukce telefonu postrádá otvor 3,5mm audio jacku. Redukci tedy využijete pro připojení sluchátek.

*Telefon jsme dostali k testování pouze s nabíječkou, z tohoto důvodu není vyfocen obsah balení.

Design a zpracování – 8/10

Konstrukční zpracování smartphonu Xiaomi Mi 9 je na vysoké úrovni. Největší chválu si zaslouží kombinace kovového rámečku a zasklení, které se objevilo na čelní i zadní straně přístroje. Mobil se chlubí příjemnými rozměry 157,5 × 74,7 × 7,6 milimetrů, kde kvituji hlavně tloušťku pod osm milimetrů.

Ačkoli se hmotnost pohybuje kolem 173 gramů, mobil se nijak nepronáší. V ruce působí příjemně, i když se pocitu vyšší kluzkosti nezbavíte. Pak přichází na řadu ochranný obal. Jeho nasazení doporučuji, protože telefon bohužel postrádá zvýšenou odolnost proti vodě a prachu. Mírnou útěchou je použití skla Gorilla Glass 6.

Přítomnost ochranného skla se nicméně podepsala na vysoké míře upatlanosti. Otisky jsou viditelné jak na displeji, tak na bedrech. A toho si nelze nevšimnout, protože obrazovku zastává masivní panel o velikosti 6,39“. Pochvalu si ale zaslouží minimální rámečky. Horní stranu pak budete využívat pro fotografování a odemykání skrze obličej. Technologie pracuje rychle během dne, v noci je již její odezva o něco slabší. Pak se hodí odemykání otiskem prstů.

Řeč je o optické čtečce, která byla umístěna do spodní části displeje. Funguje výborně a její přítomnost potěšila. Na mokré prsty ovšem nereaguje, což je s ohledem na použitou techniku logické. Na vršku přístroje si ještě hoví notifikační LED dioda.

Moc se mi líbí levá hrana telefonu, na které je k dispozici tlačítko pro vyvolání Google Assistant. Hned vedle se schovává šuplík pro umístění 2 nanoSIM. Na paměťovou microSD kartu ale místo bohužel nezbylo. Na nedalekém protějšku si můžete zapínat displej a zvyšovat a snižovat hlasitost.

Xiaomi Mi 9 test

Spodní strana slouží USB-C konektoru a hlavnímu reproduktoru. Sterea jsme se nedočkali, což je velká škoda. Mobil za takové peníze by si lepší zvukovou reprodukci již zasloužil. Na zádech nového Xiaomi se nachází trojice fotoaparátů v „semaforovitém tvaru“ a blesk. Modul je hodně vystouplý, tudíž se přístroj na stole značně viklá a je nahnutý.

Zpracování Xiaomi Mi 9 na mne působí velmi dobře. Asi největší negativum spatřuji ve vystouplém modulu fotoaparátů. Objektivy jsou zranitelné a s mobilem se špatně pracuje na stole.

Displej – 9/10

Testovaný Xiaomi Mi 9 boduje i po stránce zobrazovací. Úlohu zde hraje Super AMOLED krasavec ve formátu 19,5:9 a velikosti 6,39“. Takový panel zabírá lehce nad 85 % čelní strany – osobně bych ale tipoval podstatně více. Mimo velikosti je vysoké i rozlišení, tj. 2 340 × 1 080 pixelů (Full HD+). Jemnost se zastavila na slušných 403 ppi.

Xiaomi Mi 9 test

Displej je vskutku půvabný. Barvy oku lahodí, detaily jsou ostré a maximální i minimální jas plně dostačující. Nadmíru dobře se předvedla automatická regulace jasu, kdy mne nastavení obrazovky neřezalo do očí ani během noci. Vysoce návykový je také ambientní režim. Na mobil nemusíte ani sahat a hned vidíte čas a notifikace. Můžete si nastavit časování, a dokonce si vybrat z několika variant prostředí. Opravdu klobouk dolů – jsou všechna nádherná…

Obrazovku lze probudit dvojitým poklepáním nebo zvednutím. Samozřejmostí je přítomnost čtecího režimu a možnost manuálního ladění kontrastu a barvy. Displej ostatně podporuje technologii HDR10, což ještě více dokládá jeho technickou kvalitu. Znovu si také vzpomeňme na funkční optickou čtečku prstů přímo v displeji.

Hardware a výkon – 9,5/10

Po stránce výkonnostní není Xiaomi Mi 9 absolutně co vytknout. Hlavním posluhovačem se stal výkonný osmijádrový procesor Snapdragon 855 a 6 GB operačních pamětí. Taková dvojka společně vytváří nadupané herní dělo, které vás nebude nikdy a v ničem omezovat. Hraní efektním her je naprostá balada, náročné aplikace se nesekají a soubory dlouho neukládají.Xiaomi Mi 9 AnTuTu

Svižnou práci oceníte také při surfování a listování na Instagramu, kde se videa a obrázky načítají bleskovou rychlostí. Ostatně AnTuTu test hardwarové výbavy vypotil perfektních 357 069 bodů. Taková hodnota poráží Samsung Galaxy S10, Huawei P30 Pro a jen těsně zaostává za našlapaným Apple iPhone XS.

K dispozici máte 128GB interní uložiště, které není možné rozšířit paměťovou kartou. Takový prostor je ale pro holou většinu uživatelů plně dostačující (po zapnutí k dispozici 93 GB), tudíž v tomto limitu nespatřuji zásadní problém. Co se týče mono reproduktoru, hraje hodně hlasitě a kvalitně. Na svoji cenou třídu vykazuje přesně takové tóny, které bych očekával. Jak jsem ale zmínil výše, dva repráčky by potěšily.

Výdrž baterie – 8/10

Kapacita baterie o velikosti 3 300 mAh není na dnešní poměry příliš velká. A pokud mluvíme o mobilních telefonech Xiaomi, tak už vůbec ne. Mi 9 se ovšem předvedl jako slušný držák. Za jediný den nemáte šanci telefon vybít, a to i pokud hrajete hry a bezmezně vypisujete na Facebooku. Po náročném dni je už ale nabíječka potřeba.

Recenze Xiaomi Mi 9 nabíječka

Doba nabíjení se pohybuje kolem hodiny a půl. To není vůbec špatná časovka. Přístroj podporuje rychlonabíjení a bezdrátové nabíjení, což jsou stále žádanější vlastnosti. Odpovídající příslušenství si již ale musíte dokoupit zvlášť, protože v balení najdete nabíječku o výkonu 18 Wattů.

Pochvalu musím udělit hlavně rychlosti nabíjení první poloviny kapacity baterie. Pokud zapomenete před ulehnutím do postele připojit nabíječku, nic se neděje, protože kapacitu akumulátoru výrazně navýšíte i během snídaně a chystání se do zaměstnání nebo školy.

test Xiaomi Mi 9 systém Android

Výdrž Xiaomi Mi 9 samozřejmě nepatří k těm nejlepším. Pakliže ale povážíme velikost displeje a skutečně vysoký výkon, akumulátoru musíme jedině poklonkovat. Ostatně v žebříčku výdrže baterií serveru GSMArena se drží mezi první třetinou nejlepších.

Fotoaparát a kamera – 9/10

Hlavním lákadlem této super mašiny od Xiaomi jsou určitě fotoaparáty. Pro tvorbu snímků a videí máte k dispozici celkem 3 objektivy na zadní straně:

  • Hlavní objektiv: 48 Mpx, 27mm, světelnost f/1,8 – laserový autofokus
  • Širokoúhlý objektiv: 16 Mpx, 13mm, světelnost f/2,2 – 2× optický zoom
  • Teleobjektiv: 12 Mpx, 13mm, světelnost f/2,2 – laserový autofokus

Výsledné fotografie jsou vskutku nádherné. Moc se mi líbí prokreslení objektů a výtečné podání barev. Denním snímkům není prakticky co vyčíst. Také focení je rychlé a telefon se nikdy nezpomaluje. V terénu se mi osvědčilo šikovné uživatelské prostředí, v jehož rámci lze plynule přepínat mezi jednotlivými objektivy.

Xiaomi Mi 9 test

Nejkvalitnější obrázky chrlí hlavní objektiv o 48 megapixelech. Tady je ale velká škoda, že nelze obraz zoomovat. K tomu slouží slabší čočka, která zvládá dvojnásobný optický zoom. Pokud byste chtěli nějaký objekt ještě více přiblížit, k dispozici máte až 10násobný digitální zoom. Tady už ale kvalita dosti klesá a dostavuje se nechtěná zrnitost.

Také noční fotografie nejsou špatné: v tomto případě doporučuji sáhnout po speciálním režimu Noc, který si dokáže okolní světlo účelně vytáhnout. Pozadu nezůstaly ani selfie výtvory, o něž se stará čočka o síle 20 Mpx se světelností f/2,2. Uživatelské rozhraní zahrnuje také oblíbený portrétní režim, panorama či profesionální režim.

Během fotografování můžete nechat zapnutou umělou inteligenci, která je schopna rozpoznat okolní objekty a ty efektně přikrášlit. AI není agresivní a já mohu jenom tleskat. To stejné platí o HDR, které můžete nechat úplně vypnuté, permanentně zapnuté nebo předat otěže automatice. Nyní se pojďme podívat na videa.

Pohyblivé záběry máte šanci pořídit až ve 4K rozlišení při 60 snímcích za sekundu. Videa jsou plynulá a velmi pěkná. Obraz se netrhá a pohyblivé záběry se dají s klidem použít do domácího digitálního alba. Moc se mi líbí možnost fotografovat během natáčení – stačí zmáčknout tlačítko na displeji a fotky se jen sypou. Nechybí ani možnost pořízená zpomaleného záběru (FHD při 960 FPS) nebo krátkého videa.

Xiaomi Mi 9 rozhodně patří mezi vynikající fotomobily, který svojí kvalitou strhne pozornost náročných uživatelů. Za takové peníze nemám co ani kde vytknout. Na Huawei P30 Pro nebo Apple iPhone XS ale logicky nemá…

Systém a konektivita – 10/10

Xiaomi Mi 9 běží na aktualizovaném operačním systému Androidu 9, který ve velkém ovlivňuje grafická nadstavba MIUI 10.2.28.0. Přístroj běží po všech stránkách skvěle. Ani jednou se nezasekl, a i přes nával aplikací, her, fotek a videí si udržel svižný chod. Svoji zásluhu na tom nepochybně má vysoká hardwarová sestava a skvělá odladěnost, na které si inženýři dali očividně záležet.

Hned po spuštění jsou k dispozici známé aplikace od Googlu, přičemž se dostalo i na kalkulačku, rekordér, kompas, skener a mobilní hotspot. Co se týče výbavy jako takové, nové Xiaomi podporuje přenosovou technologii Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, DLNA, Bluetooth 5. verze, GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS a NFC. Na vrchní straně má dokonce infraport a rozumí si s USB On-The-Go.

Pokud jde o uživatelské prostředí, to hodnotím celkově pozitivně. Nabídka je seřazena logicky a v případě nesnází je vždy připraven řádek s rychlým vyhledáváním. Dále kvituji správu baterie a ambientní režim, s nímž si vývojáři opravdu pohráli. Během měsíčního užívání jsem nebyl nucen stahovat žádné aplikace navíc – vše měl telefon již v základu.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na domácí Heurece si Xiaomi Mi 9 vybojoval pěkné hodnocení 98 %, z čehož pramení, že je valná většina zákazníků s telefonem spokojená.

Zapátrali jsme i mezi zahraniční recenze, kde například web androidauthority.com vychvaluje povedený design, fotografie a výkon. Stejný názor mají také kolegové ze stránky androidcentral.com. Telefon se očividně povedl…

Alternativy k Xiaomi Mi 9

Přímou konkurenci spatřuji v povedeném telefonu Huawei P30 (recenze), který se pyšní výborným OLED panelem, kvalitními fotkami, 4K videi a vyladěným systémem podporující gesta.

Pokud pátráte po něčem dražším, mrkněte na Samsung Galaxy S10e (recenze), jenž představuje vynikající dílenské zpracování a vlastní zvýšenou odolnost IP68. Vysoký výkon, kvalitní fotky a rychlé prostředí je samozřejmost. To stejné platí o vynikající obrazovce typu Dynamic AMOLED.

Závěrečné hodnocení

8.9

Skvělý

Xiaomi Mi 9 zcela právem pasujeme na krále střední vyšší třídy. Spokojeni budou nároční uživatelé, kteří ocení krásné fotografie, vysoký výkon, skvělý displej a slušnou výdrž baterie. Kladů je ale mnohem víc…

Design a zpracování
8
Displej
9
Hardware a výkon
9.5
Výdrž baterie
8
Fotoaparát a kamera
9
Systém a konektivita
10
Rozměry a hmotnost:157,5 × 74,7 × 7,6, 173 g
Displej a rozlišení:6,39, 2 340 × 1 080 px
Procesor a RAM:Snapdragon 855, 6 GB
Baterie:3 300 mAh
Fotoaparáty:48 + 16 + 12 Mpx, 20 Mpx
Operační systém:Android 9 Pie
Klady
  • Pěkné zpracování
  • Příjemná manipulace
  • Krásný AMOLED panel
  • Vysoký herní výkon
  • Slušná výdrž, bezdrátové nabíjení
  • Špičkové fotografie a pěkné 4K video
  • Vyladěný systém
Zápory
  • Postrádá zvýšenou odolnost
  • Značně vystouplý modul fotoaparátů
  • Nelze vložit paměťovou kartu
  • Pouze mono reproduktor
  • Záda se hodně patlají

mobil pohotovost

Za zapůjčení telefonu Xiaomi Mi 9 děkujeme společnosti Mobil Pohotovost.

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.7 (3 hlasy)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Peter (15. 9. 2019 07:09)

Stredná trieda?? Snapdragon 855, 6/8GB RAM, AMOLED FHD+ a porovnanie s P30...

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (20. 9. 2019 07:09)

Dobrý den, ano, i přes tyto parametry stále mluvíme o střední třídě.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář