Čínský velikán nedávno vypustil do světa nový model Xiaomi Redmi 9A, který se za cenovku kolem 2 700 Kč řadí mezi nejnižší třídu. Mimo příznivé ceny láká na velký displej a 5000mAh baterii. Otázka tedy zní – vyplatí se?
- Jako alternativu doporučujeme novější Redmi 9C, případně hledejte mezi telefony do 2 000 Kč a do 3 000 Kč.
Obsah balení
Po otevření krabičky spatříte chytrý mobil Xiaomi Redmi 9A, 10W nabíječku, datový microUSB kabel (!), špendlík a brožurky. Na ochranný kryt se tentokrát nedostalo. Redmi 9A zvýšenou odolnost nemá, nákup obalu proto stojí za zvážení. Ostatně na displeji není ani nalepena ochranná folie.
Design a zpracování – 8/10
Ačkoli v drtivé většině levnější telefony od Xiaomi svým designem ničím nezaujmou, testovaná novinka Xiaomi Redmi 9A se ze zažitého klišé lehce vymyká. Rozměrově patří mezi větší smartphony; se svými proporcemi 164,9 × 77 × 9 mm se na stole jen tak neztratí, hmotnost 196 gramů patří také mezi vyšší.
- Mimo námi testované modré varianty je k dostání šedá nebo zelená barva.
Za sebe však mohu říci, že se mi s Xiaomi Redmi 9A zacházelo perfektně. Konstrukce je vyvážená a obvodové hrany zaoblené. Přístroj působí na omak velmi příjemně, byť hlavní materiální složku zastoupil plast. Bedra jsou po celé ploše jemně vroubkovaná, designový proužek při levé straně potom vypadá moc hezky. Táhne se od fotoaparátu až po vertikální nápis Redmi. Záda dále nabízí pohled na 13Mpx objektiv a LED blesk. Válcovitý modul je nepatrně vystouplý – po položení přístroje na rovnou plochu se dostaví mírné kymácení.
Čelní stranu zdobí 6,53palcový dotykový displej. Vrchní část byla poctěna telefonním reproduktorem, selfie kamerkou a systémem pro odemykání telefonu pomocí čtečky tváře. Technologie očividně pokročila vpřed, protože je tato funkce rychlá. Díky její spolehlivosti mi (většinou) ani nevadila chybějící čtečka otisků prstů. Problém nastává maximálně v noci nebo šeru, kdy technologie pracuje o poznání pomaleji. Displej má jinak znatelné okraje a bradu.
Spodní strana tradičně slouží pro nabíjení a spárování mobilu s externími zařízeními. Do hlavy bijící je ovšem přítomnost obstarožního konektoru typu microUSB. Hned vedle potom sídlí hlavní a jediný reproduktor. Protější vrchní hrana ukrývá 3,5mm audio jack, do něhož lze připojit sluchátka, mikrofon aj. Levá strana nabízí prostor pro plnohodnotný duální slot (2 nanoSIM a 1 microSD), pravici budete využívat k ovládání hlasitosti a zapínání telefonu.
Zpracování Xiaomi Redmi 9A na mne udělalo dobrý dojem. Zařízení vypadá za svoji cenu atraktivně a pohodlně se ovládá. Jemné vroubkování na zadní straně je příjemné na dotek a výrobce se zbavil vzniku nevzhledných otisků prstů. Zatímco nad absencí zvýšené odolnosti mávneme rukou, přítomnost microUSB konektoru neodpouštíme.
Displej – 8/10
Největší předností recenzovaného mobilu Xiaomi Redmi 9A je nepochybně displej. O zobrazení se stará IPS LCD o velikosti 6,53″. Dotyková plocha pokrývá 81,1 % čelní strany v poměru stran 20:9. Poněkud atypické rozvržení způsobilo, že je smartphone o něco vyšší, než jsme zvyklí. Uživatelský zážitek však netrpí – spíše boduje.
Přítomné rozlišení 1600 × 700 pixelů působí nádherně. Barvy jsou skutečně až pozoruhodně plné, text ostrý a jas špičkový. Nad papírově nízkou jemností 269 ppi jsem se až podivil (očekával jsem podstatně vyšší). Displej dobře zvládá automatickou regulaci jasu a čtecí režim s možností plánovaného časování. Přítomnost tmavého režimu je rovněž skvělá.
Dotykový panel u Xiaomi Redmi 9A hodnotím pozitivně. Z letitých zkušeností si dovolím zmínit, že předčil i některou dražší konkurenci. Navíc lze aktivovat funkci, díky které se obrazovka po zvednutí telefonu rozsvítí, případně reaguje na dvojité poklepání.
Hardware a výkon – 7/10
Xiaomi Redmi 9A je první chytrý telefon na světě, jenž byl osazen procesorem MediaTek Helio G25 (12 nm). Jedná se o 8jádrový procesor, který je na stejné úrovni jako Snapdragon 439 od společnosti Qualcomm. O výkon se dále stará grafický čip PowerVR GE8320 a 2 GB operačních pamětí.
Nikdy bych neřekl, že si takový hardware poradí i s nejnáročnějšími hrami dneška. Jak je ale vidno, doba pokročila a i levné telefony o sobě dávají vědět. Na Redmi 9A si zahrajete PUBG, nové Call of Duty, Mobile Legends, adventury typu Lost Lands a mnohé jiné. Na střední detaily (někdy i vyšší) se hodnota FPS pohybuje kolem 30. Výsledky benchmarku Geekbench 5 si prohlédněte níže.
32GB uložiště je na dnešní dobu opravdu malé. Pro pár her a aplikací dostupných 26 GB nicméně stačí. Průměrný uživatel už ale bude muset sáhnout po paměťové kartě. Pokud takovou investici neplánujete, fotografie a videa si holt musíte zálohovat na cloud a z interního uložiště telefonu je postupně mazat.
Přítomný mono reproduktor hraje hlasitě. I pro navození atmosféry u ohně nebo při vaření svojí sílou vystačí. Kvalitu ale hodnotím průměrně – chybí basy a o zvukové čistotě nemůže být ani řeč. Takový pomyslný střed.
Výdrž baterie – 8/10
Testovaný mobil Xiaomi Redmi 9A vlastní baterii s kapacitou 5000 mAh. Za nízkou cenu dostanete atraktivní kapacitu, která se v poslední době stává spíše raritou. Jak se baterie osvědčila v praxi?
Nutno říci, že skvěle. Při plném nabití telefon vydrží při běžném používání bez omezení celé dva dny. Při troše opatrnosti mohu slíbit ještě další den navíc. Pokud vzpomeneme na velký 6,53palcový displej – klobouk dolů!
Podstatně hůře si nicméně vede nabíjení. Z úplného vybití se na maximálních 100 % dostanete za přibližně 3 hodiny. Baterie rychlonabíjení nepodporuje, proto se musíme smířit s 10 watty. Přitom předchozí verze Xiaomi Redmi 8A měla USB-C a podporu 18W nabíjení. Proč takové změna k horšímu? Zřejmě hraje roli opět a zase cena.
- Průběh nabíjení: 40->75 % za 53 minut; 40->100 % za 113 minut; 0->100 % za 3 hodiny.
Ačkoliv je nabíjení pomalé, u Xiaomi Redmi 9A se nebojím výdrž ocenit vysokou známkou. Takové hodnoty totiž splňují přesně to, co majitelé levného stroje očekávají.
Fotoaparát a kamera – 6/10
Nízká cena se musela někde projevit. Redmi 9A na ni doplatil u fotoaparátů. Obrázkové orgie se rozhodně nekonají. Mnohé ostatně prozradilo již povídání o konstrukci, ve kterém jsem upozornil na jediný objektiv. Přemíru možností tedy telefon logicky nemůže nabídnout – méně objektivů = méně zábavy.
- Fotografie v originální kvalitě najdete v galerii.
Na zádech konkrétně najdete samotnou 13Mpx čočku se světelností f/2.2. Ta si při slušných světelných podmínkách vede obstojně. Fotky jsou v rámci mezí detailní a nepůsobí přepáleně. Nejlépe dopadly stoprocentně makro snímky. Kulhající dynamický rozsah je už ale zřetelný v protisvětle nebo při focení krajinek. Ani tady si už přítomná umělá inteligence (AI) neporadí. Chválu si potom zaslouží HDR – lze přepnout i na automatiku.
Výrazně nižší kvalita se bohužel dostaví při horších světelných podmínkách. Nemusí přitom panovat ani citelné šero – i v řídkém lese je zrnitost patrná. Pak se nelze zbavit šumu a rozostření. Vyloženě nepěkné jsou noční fotografie, které nás svojí kvalitou vrací o několik roků do minulosti.
Opravdu hodně mile mne ale překvapila selfie kamerka. Tady se síla 5 Mpx (f/2.2) převedla! Přítomný portrétní režim dokáže vypotit nádherné obrázky, které vám budou na sociálních sítích všichni závidět. Čočka je schopna bleskově zaostřit snímaný objekt v popředí a nepotřebné pozadí účelně rozostřit. Fotoaparát nevyvíjí tendence obličej přepalovat nebo uměle přikrášlovat. Viditelné je zarudnutí kůže, žilky v očích a další detaily. Velmi pěkné!
Uživatelské prostředí fotoaparátů nabízí mimo selfie také režim PRO, v jehož rámci si doladíte EV, ISO, WB a další parametry. Využít můžete časovou spoušť, mřížku, tlačítka hlasitosti pro přiblížení a jiné možnosti.
Během fotografování s Xiaomi Redmi 9A mi vadila citelná prodleva při mačkání závěrky. Obrázky se ukládají se zhruba 1-2sekundovou prodlevou. Při focení dostává hardware zatopeno pod kotlem, což se podepisuje na výrazném zvýšení teploty zadní části telefonu. Ze zkušeností ale vím, že stejným neduhem trpím naprostá většina současných smartphonů. Počítat musíte i s tím, že se některé fotky prostě nepovedou. Přibližně nižší třetina fotek byla rozmazaná a tím pádem nepoužitelná.
Videa lze natáčet v rozlišení Full HD při 30 FPS. Kvalitu hodnotím jako průměrnou až nízkou. Chybějící stabilizace obrazu asi nikoho nepřekvapí stejně jako nepěkné záběry během noční doby, kdy je o dostatek světla velká nouze.
Systém a konektivita – 8/10
Testovaný model Xiaomi Redmi 9A běží na nejnovějším operačním systému Android 10. O grafické pozlátko se stará nadstavba MIUI Global 12.0.1. Prostředí telefonu hodnotím jako dokonalé. Graficky se mi opravdu hodně líbí, protože je přehledné a takové uhlazené. Centrum ovládání je šikovně rozloženo, výsuvný panel zahrnuje možnosti od ztlumení zvuku přes spotřebu baterie až po hotspot.
Systémové prostředí není nejplynulejší. Už při prvním spuštění se dostavily záseky, časem se ale tak velké škubance neobjevily. Čas od času je ovšem nutné počítat se sekundovou prodlevou, která zřejmě pramení z pouhých 2 GB RAM.
Mezi užitečnými nástroji najdete hodiny, kalkulačku, FM rádio, záznamník, skener, ShareMe či počasí. Po prvním spuštění měl telefon předinstalovaný Facebook, Netflix, LinkedIn a několik (ne)her typu Bubble Story. Pokud některé z nich nevyužijete, jednoduše se jich zbavíte odinstalováním. Zastoupení Google je potom jasné – Gmail, Mapy, YouTube, Fotky a tak dále.
Podíváme-li se na konektivitu, Xiaomi Redmi 9A podporuje LTE, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, zmíněný hotspot, Bluetooth 5.0, GPS, A-GPS, GLONASS, BDS a USB On-The-Go. Na NFC nebo infraport se nedostalo. V hlubším nastavení telefonu se kromě digitální rovnováhy (za níž může stejně Android) a Quick ballu nic zajímavého nenachází.
Recenze a zkušenosti zákazníků
Na srovnávači cen Heureka patří Redmi 9A k nejprodávanějším telefonům. Ze zahraničních recenzí doporučuji shrnutí redaktora z webu Revu.
Alternativy k Xiaomi Redmi 9A
Vhodnou alternativu spatřuji v perfektním levném telefonu Xiaomi Redmi 8, který mne při testování moc bavil. Kromě parádního vzhledu nabízí pěkný displej, dlouhou výdrž a solidní fotografie. Moc se povedl také o něco dražší Xiaomi Redmi Note 9.
- Další inspiraci hledejte mezi nejlepšími telefony značky Xiaomi nebo v našem žebříčku nejlepších mobilů.
Závěrečné hodnocení
Velmi dobrý
Recenzovaný mobil Xiaomi Redmi 9A nás potěšil lákavou cenou, skvělou výdrží na baterii a pěkným uživatelským prostředním s Androidem 10. Mobil doporučujeme i nenáročným hráčům. Slabší kvalita fotografií, microUSB a šnečí nabíjení ale může někomu vadit.
- Nízká cena
- Skvělá manipulace
- Plynule utáhne i náročné hry
- Dlouhá výdrž baterie
- Velmi pěkné selfie a makro
- Povedená grafická nadstavba
- Android 10
- Starší a nepraktický microUSB port
- Slabé fotografie a video
- Velmi pomalé nabíjení
- Systém není plynulý
- Menší uložiště (lze rozšířit)
Za zapůjčení telefonu Xiaomi Redmi 9A děkujeme společnosti Mobil Pohotovost.
Diskuze a zkušenosti
dobrý den,23.12.2022 jsem koupila jako dárek,nejsem spokojena po 4 mesicich tel .nereagoval ani zapnout,(1 reklamace)2.reklamace nesel prijmout hovor,ani odmítnout,restart -a uz nesel ani zapnout.po 14 dnech vracen ,že telefonu nebyla nalezena žadna zavada ,ted telefon slouži,ale nevim, jak dlouho pokud bude 3 reklamace ,mohu odstoupit od smlouvy dekuji