Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Mobilní telefony

Recenze Xiaomi Redmi Note 5 3GB/32GB Global

1. 8. 2018 aktualizováno

Očekávaná novinka z čínských dílen konečně dorazila i k nám. Aktuálně testovaný model se jmenuje Xiaomi Redmi Note 5 3GB/32GB Global a své budoucí majitele by si mohl najít především svojí nízkou cenou, velkým displejem a třeba i vynikající výdrží. No řekněte sami – 5 000 Kč přece není zase tak moc…

Naše redakční stoly obtěžkala verze černá, ovšem některé obchodní regály nabízí také bíloumodrou nebo zlatou barvu. Pro náročnější je k dostání dokonce vybavenější varianta Xiaomi Redmi Note 5 4GB/64GB.

Obsah balení

Po otevření krabičky na vás vybafne mobilní telefon Redmi Note 5, 2A nabíječka, datový kabel s koncovkou microUSB, drát na vyjmutí šuplíku, průvodce nastavením a silikonový obal.

Ten sedí na telefonu jako přišitý a jeho fyzickou přítomnost nadmíru vítáme. Jak totiž sami zjistíte, zadní fotoaparáty jsou vystouplé, tudíž jejich konstrukci alespoň něco chrání.

Xiaomi Redmi Note 5 3GB/32GB Global - obsah balení

Design a zpracování – 8/10

Po vzhledové stránce patří Xiaomi Redmi Note 5 mezi nevýrazné telefony. Přístroj je sice na první pohled hodně velký a rozměrný, ovšem žádný prvek tak nějak nevyčuhuje ze zažitého smartphonového standardu.

Konstrukce se vešla do rozměrů 158,6 × 75,64 × 8,05 mm, což z ní rázem dělá pořádného cvalíka. Také hmotnost 180 gramů už v ruce poznáte a přístroj se dosti pronese.

Aby také ne, vždyť jeho čelní stranu zdobí 5,99“ obrazovka, která zabírá přes 77 % plochy. Naštěstí jsou ale rámečky minimalistické a 2,5D efekt vytváří uživatelsky příjemné prostředí. Také hrany jsou ideálně zaobleny a nikde nevzniká žádné nepříjemné zakončení. Zatímco byl předek potažen ochrannou vrstvou Corning Gorilla Glass, zadní straně vévodí matný povrch.

Zadní část ale oproti té čelní trpí značným kosmetickým nedostatkem – obrovskou upatlaností. Prakticky každičký dotek je na telefonu okamžitě patrný, což působí nevzhledně. Povrchové zpracování z valné většiny zastává pevný hliník, ovšem horní i dolní stranu vyplnil plast. Celkově ale jednotlivé části vytváří celistvý a nevrzající odlitek.

Manipulace s telefonem není vůbec špatná. Přístroj se pěkně drží a žádná hrana do rukou či prstů nerýpe. Ovladatelnost je na tom ovšem hůře, neboť velký displej s jedním palcem zkrátka neobsloužíte. Je to zkrátka logická daň za větší rozměrnost. Naštěstí můžete sáhnout po režimu ovládání jednou rukou, kterým si obrazovku zmenšíte třeba na příjemných 3,5″.

Čelní strana krom displeje svému majiteli nabízí servis v podobě selfie kamerky, telefonního reproduktor, notifikační LED diody a senzoru. Navigační trojičku si řeší obrazovka po své linii. Na první straně tedy tlačítko nenajdete.

Zadní strana nicméně tak uhlazená není, neboť spíše naopak vytváří výrazný prvek, který se táhne celým telefonem. Řeč je o duálních fotoaparátech, mezi nimiž je umístěn duální blesk. Objektivy z bedra telefonu výrazně vyčuhují, což je za prvé nevzhledné a za druhé nepraktické až otravné. Po položení na stůl se totiž smartphone značně kymácí.

Xiaomi Redmi Note 5 3GB/32GB Global

Kromě fotoaparátů záda okupuje kruhová čtečka otisků prstů. Její služby byly vždy rychlé a spolehlivé, takže jsme si na svižné odemykání ihned zvykli. Pravá strana pak slouží k ovládání obrazovky a ke snižování a zvyšování hlasitosti, přičemž nedaleká levice obsluhuje hybridní slot. Duální provoz tedy není vyloučen, ovšem za předpokladu oželení microSD karty.

Nezbývá než dovysvětlit zbývající horní stranu, kde je k vidění infraport a zdířka mikrofonu. Její druhou odnož pak dohledáte úplně dole, kde dále spatříte port pro 3,5 mm jack, napájecí microUSB zdířku a průduch mono reproduktoru.

Displej – 9/10

Jestliže existuje něco, co by vás mohlo o koupit této mašiny přesvědčit, tuto pomyslnou roli jednoznačně zastává displej s poměrem stran 18:9. Obří 5,99“ IPS dotyková obrazovka s rozlišením Full HD+ totiž zastává svoji práci naprosto dokonale.

Zkrátka jsme byli spokojeni po všech stránkách: ať už jsme něco řešili v kanceláři nebo venku, kvalita rozlišení 2 160 × 1 080 pixelů s jemností 403 ppi byla vždy skvělá.

Xiaomi Redmi Note 5 3GB/32GB Global

Výborně se předvedly i reakce obrazovky a úroveň jasu. K výběru dále máte několik vychytávek v podobě automatické regulace jasu, teplot barev nebo čtecí režim, u něhož lze jeho proporce manuálně přizpůsobit a naplánovat. Probuzení obrazovky je možné také dvojitým poklepáním na dotykovou plochu.

Displej Xiaomi Redmi Note 5 se hodí jak na hraní her, tak pro vyřízení běžné práce. Sledování filmů a videí je pak úplnou pohádkou. Určitě nás potěšila také skutečnost, že při využívání obrazovky bylo vidět minimum čmouhanců (oproti zadní straně). Za takové peníze se zkrátka jedná o prvotřídní zobrazovací kvalitu.

Hardware a výkon – 8,5/10

Telefon ke své práci využívá osmijádrový procesor Snapdragon 636, kterému stojí po boku 3 GB operačních pamětí. Společně vytváří dokonalou výkonnostní souhru, jež majitelům telefonu dovolí hrát i hodně náročné hry.

Xiaomi Redmi Note 5 3GB/32GB Global - AnTuTu hardware

Vyzkoušeli jsme například populární PUBG MOBILE a řežba probíhala v pohodě a téměř bez záškubů. AnTuTu test vykázal 115 045 bodů, což je třeba o dost lepší výsledek než nedávno testovaný a dražší model Huawei P smart Dual SIM.

Výborné je také zjištění, že se telefon povětšinou nijak dramaticky nezahřívá. Tenhle Xiaomi tedy můžeme doporučit i hráčům, kteří nechtějí za svoji herní pomůcku utrácet velké peníze. O poznání hůře je na tom ale interní úložiště se 32 GB prostoru, kde je po prvním spuštění volných jen 21,7 GB dat. Naštěstí si ale můžete interní úložiště rozšířit pomocí paměťové karty až o dalších 256 GB.

Xiaomi Redmi Note 5 3GB/32GB Global

Pochvalu si naopak zaslouží zvuk. Použitý reproduktor je hodně hlučný, přičemž hlasový projev je také docela kvalitní. Zatímco pozice výšek dosáhla na slušnou mez, basový výstup spíše někde pospával. Pro běžný poslech a hraní ovšem reproduktor zcela vystačí.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 9/10

Telefony Xiaomi jsou obecně proslulé vysokou výdrží. Ani tady tomu není jinak a recenzovaný kousek vydrží bez větších problémů i dva dny intenzivního používání.

Na pěkných číslech má nepochybně zásluhu velká baterie o kapacitě 4 000 mAh. Ačkoliv telefon podporuje rychlonabíjení, dodávaná 2A nabíječka se s touto technologií nekamarádí. Nabíjení tak trvá dosti dlouho.

Xiaomi Redmi Note 5 3GB/32GB Global - AnTuTu baterie

Z úplného vybití na maximální kapacitu se dostanete asi za 2 hodiny a 15 minut. Za dvacet minut se baterka je schopna dobít na nějakých 20 %. Není to tedy žádná sláva, ale člověk holt musí brát v úvahu samotnou velikost baterie. AnTuTu test baterie utržil 16 136 bodů.

Fotoaparát a kamera – 8/10

Po zakoupení přístroje se vám do rukou dostane fotografická výbava, jejíž číselný výstup si lehce oprášíme. Většinu budou zajímat především záda, kde mají po ruce kombinaci 12 Mpx se světelností f/1,9 a 5 Mpx s f/2,2. Zatímco první objektiv zastává roli hlavní, vedlejší sekundant mu tak nějak přicmrndává a rozostřuje přesně to, co je třeba. Na přední straně pak slouží 13 megapixelů se světelností f/2,0.

Více fotografií v originální kvalitě najdete na této stránce.

Abychom byli upřímní, lehkých předsudků jsme se před samotným vyzkoušením neubránili: od telefonu za 5 tisíc jsme toho zkrátka příliš neočekávali. O to víc jsme byli po prvním bližším prozkoumání fotografií mile překvapeni. Některé výsledky vypadají totiž naprosto precizně. Nechybí jim šmrnc, barevný nádech, ostrost a kus naturalismu.

Barvy s fotografiemi krásně lícují a na některé obrázky je zkrátka radost pohledět. Takto dobře jsou na tom ovšem pouze fotky zachycující nedaleký objekt včetně makra. Jakmile se pokusíte zvěčnit vzdálené stromy, listový, domy a další objekty, ona prvotřídní detailnost se rychle vytrácí a čeká vás pohled na holý průměr.

Ideální jsou tedy fotografie ze vzdálenosti několika málo metrů a za dobrých světelných podmínek. Také se slunečním zářením si čočky příliš dobře neporadí a fotografované cíle jsou přepálené a zrnité. Naopak a kupodivu v domácích podmínkách si vedou dobře, a to i za zhoršených světelných podmínek a stínů.

Za naprosto dokonalé ale považujeme selfie výtvory, které jsou v kombinace s režimem portrét skutečně parádní. Takže pokud hledáte kladivo na sociální sítě, tenhle Xiaomi vaše očekávání splní na výbornou.

Kvalitu videí pak hodnotíme jako čistý průměr. Maximální rozlišení zastupuje varianta Full HD s 30 snímky za sekundu, což skutečnosti tak nějak odpovídá. Nemůžete tedy očekávat kdovíjaký detail a ostrost, pro zachycení běžných skopičinek ale záběry vystačí.

Za vynikající nicméně považujeme přítomnou stabilizaci, která patří mezi jedny z nejlepších své cenové kategorie. Dokonce i při chůzi jsou záběry koukatelné a nenavozují pocit nevolnosti. Noční záběry dopadly o něco hůře, což se ale dalo očekávat.

Uživatelské prostředí je přehledné a dokonce i začátečník se bude brzy cítit jako ryba ve vodě. Dolní část nabízí tradiční výběr režimů včetně portrétu, kterým jednoduše rozmažete pozadí za fotografovaným objektem. Mimo panorama je k výběru také manuální režim, kde se dá nastavit vyvážení bílé či hodnota ISO.

Kromě HDR máte možnost zapnutí vodováhy, rozostření, zkrášlení, časovače, nočního režimu a dalších scén. Zadní kamera také dokáže skenovat QR kód a vyhotovit snímek ve formátu 4:3, 16:9 nebo 18:9. Nikdo vám ani nebrání haprovat s kontrastem, sytostí, ostrostí či redukcemi pruhů na displeji.

Vychválit se určitě musí svižný chod fotoaparátů. Zaznamenávání obrázků bylo vždy otázkou nepatrných chvil, o což se bezesporu zasloužilo bleskové ostření a vyladěný systém. Na telefon za pár tisíc toho tenhle smartphone prostě umí skutečně dost.

Systém a konektivita – 8,5/10

Testovaný model běžel na nejnovějším operačním systému Android 8.1 Oreo, který byl ověnčen Xiaomi nadstavbou MIUI 9.5. Prostředí bylo svižné, nikdy se nic nesekalo a žádný problém jsme ani nezaznamenali.

Budoucí zájemce potěší přítomnost rychlé Wi-Fi (802.11a/b/g/n/ac), LTE, GPS, Bluetooth 5.0 a infraportu. Součástí systému je také FM rádio, na druhou stranu někdo může postrádat NFC.

Vnitřní nastavení systému vám dovolí pohrávat si s baterií, kde je přítomen spořič a přehled o energetickém vytížení. Perfektní je také druhý prostor, jehož prostřednictvím vytvoříte druhý samostatný prostor ve svém telefonu. Za zmínku stojí pomůcka Quick ball, s níž dokážete ovládat mnoho funkcí telefonu pomocí jediného prstu a snadných gest.

K uživatelskému naprogramování toho je ale ještě spoustu. Třeba dlouhým stisknutím tlačítka „domů” vypnete obrazovku, podržením tlačítka “menu” zase spustíte svítilnu a tak dále.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Český server Heureka nashromáždil patnáct uživatelských recenzí, které společně vypotily pěkné 95 % hodnocení. Spokojení zákazníci si většinou pochvalují krásný displej, pěkné fotografie, dlouhou výdrž baterie a nízkou cenu.

Ze zahraničních recenzí vypíchněme článek na TechRadar.com, kde se tamní recenzent rozplýval nad pěkným displejem, dobrou životností baterie nebo kvalitními fotografiemi. Dobrou výdrž baterie a slušný výkon pochvalují také na serveru PCWorld.idg.com.au.

Alternativy k Xiaomi Redmi Note 5

Za ideální levnější chytrou alternativu považujeme aktuální model Huawei P smart Dual SIM (čtěte recenzi), což je telefon s pevným hliníkovým tělem, rychlou čtečkou otisků, pěkným Full HD displejem a slušným výkonem včetně NFC, které u recenzovaného Xiaomi postrádáme.

Jako mírně dražší, ale vynikající alternativní doporučujeme Huawei Mate 10 Lite Dual SIM (čtěte recenzi), která vás obdaruje atraktivní podobou, velkou obrazovkou, spoustou pohybových gest a velkým interním úložištěm přes 50 GB.

Kde koupit Xiaomi Redmi Note 5 a jeho cena

Cena Xiaomi Redmi Note 5 se v současné době (31. 8. 2018) pohybuje ve většině obchodů kolem 5 000 Kč. Pro aktuální cenu v jednotlivých obchodech klikněte na tlačítka níže:

Závěrečné hodnocení

8.5

Skvělý

Xiaomi Redmi Note 5 boduje na celé frontě a znovu nám dokládá, že i za menší obnos lze pořídit kvalitní telefon s pěknou obrazovkou, solidním výkonem, dlouhou výdrží a pohlednými fotografiemi. Chybějící odolnost a přítomnost staršího konektoru ale přehlédnout nemůžeme.

Design a zpracování
8
Displej
9
Hardware a výkon
8.5
Výdrž baterie
9
Fotoaparát a kamera
8
Systém a konektivita
8.5
Klady
 • Pevná konstrukce
 • Obří a kvalitní displej
 • Slušný výkon a zvuk
 • Skvělá výdrž
 • Pěkné fotografie
 • Stabilizovaná FHD videa
 • Svižný a odladěný systém
 • Silikonový obal v balení
Zápory
 • Bez odolnosti vůči prachu a vodě
 • Upatlaná záda
 • Pomalejší nabíjení
 • Starší microUSB

beryko.cz

Za zapůjčení telefonu Xiaomi Redmi Note 5 děkujeme společnosti beryko.cz

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.5 (2 hlasy)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář