Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Xiaomi Redmi Note 9

9. 7. 2020 aktualizováno

recenze Xiaomi Redmi Note 9

Xiaomi představila zajímavou novinku z kategorie nižší střední třídy Xiaomi Redmi Note 9, která v době recenzování stojí kolem 5 500 Kč. Kromě nápaditého designu a velké baterie láká na 48megapixelový fotoaparát. Logicky proto patří mezi fotomobily. Jak nový smartphone obstál prozradí recenze.

Obsah balení

Obsah balení je uživatelsky přívětivý. Uvnitř krabičky se nachází Xiaomi Redmi Note 9, ochranný obal, 22,5W nabíječka, datový kabel s USB-C koncovkou na jedné straně a USB-A na straně druhé, kovová sponka a příručky. Jelikož má telefon klasický 3,5mm jack, pro připojení běžných sluchátek není potřeba ani redukce.

*Smartphone jsme dostali k testování bez krabičky, proto nebyla vyfocena.

Design a zpracování – 8,5/10

Nebudu chodit zbytečně kolem, svým zpracováním a podobou mne testovaný Redmi Note 9 doslova učaroval. Vypadá prostě jako mnohem dražší mobil, třeba za 10 000 Kč. Velký displej sehrává velkou roli, mnohem více se ale o „prémiový“ vzhled postarala záda. Modrý odstín se náramně leskne a mění barvy, přítomný modul fotoaparátů působí až honosně.

  • Na fotkách vidíte modrou barvu. K dostání je i bílá, zelená nebo šedá.

Bedra nepostrádají blesk a čtečku otisků prstů. Ta je – díky černému povrchu – nenápadná. Čtečka byla vždy spolehlivá a reakce rychlé. Výrobce nám popiskem dává také vědět, že čočky obsadil 48Mpx senzor. Nízká cena se nicméně podepsala na použitých materiálech. Záda jsou poněkud nepřekvapivě plastová. Co jsem vyčetl z jiných recenzí, brzy se poškrábou, proto doporučuji využívat obal.

Hrany testovaného přístroje jsou příjemně zaoblené. Smířit se však musíme s vyšší hmotností 199 gramů, přičemž také rozměry 162,3 × 77,2 × 8,9 mm patří mezi rozložitější. Telefon se při používání skutečně pronese. Také obsluha všech částí displeje jednou rukou u většiny z nás není možná (proto má telefon režim jedné ruky). I regulace hlasitosti je hodně vysoko, pro zesílení je proto nutné zapojit i druhou ruku. Tlačítko „power“ je kousek nad středem.

Vlevo se nachází plnohodnotný duální slot. Xiaomi Redmi Note 9 tak dokáže pracovat se 2 nanoSIM a jednou microSD kartou zároveň. Na vršku je dokonce infraport, ve spodku sídlí USB-C konektor a 3,5mm jack. Hned u nich se ještě skrývá reproduktor. Displej je potom veliký úctyhodných 6,53 palců. Vlevo nahoře byl poctěn selfie průstřelem. Očekávat bohužel nemůžeme zvýšenou odolnost vůči vodě a prachu. Potěší ovšem ochrana Gorilla Glass 5 na displeji.

Celkově se mi konstrukční stránka nového Xiaomi líbí. Zase mám takový příjemný pocit, že se výrobce snažil do svého přístroje nacpat co nejvíce technologií za co nejnižší cenu. A jak všichni víme, přesně tohle máme rádi. Při bodování jsem ostatně bral na tyto aspekty zřetel.

*Testovaný mobil byl chráněn tvrzeným sklem PanzerGlass.

Displej – 8/10

Xiaomi Redmi Note 9 vlastní 6,53palcový IPS LCD displej. Jde o skutečně velký dotykový panel, na kterém se krásně sledují filmy a čte text. Obrazovka se roztahuje na 83,5 % přední strany. Poměr stran 19,5:9 mi vyhovoval, okolní rámečky jsou pak o něco silnější než je dnes běžné.

Recenze Xiaomi Redmi Note 9

Rozlišení displeje činí standardních 2340 × 1080 pixelů. Jemnost 395 ppi je dostatečná. Co pochválím na prvním místě je maximální jas, který „vypaluje“ oči. Na přímém slunci skvělá záležitost, která se hodí nejen během letního koupání. Displej má samozřejmě automatická jas, čtecí a tmavý režim a nabízí možnost skrytí vrchního notche.

Pokud by vám nevyhovovalo defaultní nastavení dotykového panelu, jednoduše si můžete barvy zkorigovat v rámci barevného schématu. IPS displej má jinak pěkné podání barev a jemnost. Oproti prémiovým kouskům jsou citelné rezervy logicky vidět, na telefon za 5 tisíc si ale vede víc než dobře. Probudí se při zvednutí nebo dvojitým poklepáním, funkci Always On si pak můžete přizpůsobit podle sebe. Určitě potěší i funkce rozpoznávání obličeje, kterou lze systém odemknout. Tato metoda však nepatří mezi bezpečné.

Hardware a výkon – 8/10

Testovaný mobil Xiaomi Redmi Note 9 staví na procesoru MediaTek Helio G85 (12nm) a 4 GB RAM. Grafický čip byl osazen Mali-G52 MC2. Nejde tedy o nejvýkonnější technické novinky. Během recenze jsem ovšem nezaznamenal žádné nepohodlí.

Xiaomi Redmi Note 9 Geekbench

Při procházení systému se nic neseká, během hraní her je obraz většinou plynulý. I když se čas od času nějaký ten škubanec objeví, například PUBG se dá hrát bezstarostně na HD rozlišení a vysoké detaily, to stejné platí o mobilní verzi Call of Duty. Pro zvýšení výkonu se automaticky spouští Game Turbo. Záda telefonu se ani po delší době hraní výrazně nezahřívají.

Při testování jsem chtěl vyzkoušet, jak si vede nové Xiaomi v AnTuTu Benchmarku. Aplikace mi však nešla stáhnout a nainstalovat. Z dostupných zdrojů telefon lehce překonal hranici 200 tisíc bodů. Sáhl jsem tak po Geekbenchi, kde si jedno jádro vydobylo 357 bodů.

Pro ukládání her a souborů je k dispozici 128GB interní uložiště, které si lze dodatečně rozšířit paměťovou kartou.

Přítomný mono reproduktor hodnotím jako čistý průměr. Zvuk je rozhodně dosti hlasitý, „plechovité“ nekvalitě ale neunikl. Nicméně pro běžný poslech hudby, hraní a telefonování poslouží dobře.

Výdrž baterie – 9,5/10

Jak jsme si řekli výše, Xiaomi Redmi Note 9 váží téměř 200 gramů. Kromě velkého displeje se na hmotnosti určitě podepsala baterie. Konkrétně mluvíme o Li-pol akumulátoru s konečnou kapacitou 5020 mAh.

Recenze Xiaomi Redmi Note 9 baterie

Pokud nebudete vyloženě chtít, nabíječku nebudete celý den potřebovat. Při běžném používání jsem nabíjel až druhý den večer, kdy byla baterie nabitá ještě na nějakých 20 %. Ani 3 dny nejsou problém, to už je ale zapotřebí omezit hraní a další náročné činnosti.

Příjemným překvapením je podpora bezdrátového nabíjení (až 9 W). Při běžném kabelovém dobíjení baterie napájí 18 W. Doba nabíjení je ale hodně dlouhá. Připravte se na čekací dobu kolem 2 hodin a půl.

  • Na GSMArena se výdrž baterie Xiaomi Redmi Note 9 umístila mezi dvacítkou nejlepších.

Fotoaparát a kamera – 8/10

Během focení recenzovaný mobil Xiaomi Redmi Note 9 využívá čtveřici fotoaparátů. Hlavní zbraň zastupuje 48 Mpx (f/1,8), pro širokoúhlé fotky je připraveno 8 Mpx (f/2,2). Pro makro a pohrávání si s hloubkou ostrosti je nachystána dvojice 2Mpx fotoaparátů se světelností f/2,4. Na čele využijete pro selfie čočku o 13 Mpx se světelností f/2,3.

  • Více fotek bez úprav si prohlédněte tady.

Kvalita fotek je s přihlédnutím k ceně skvělá. Když jsem prohlížel všechny obrázky v galerii, které jsem během týdnů pořídil, ani jedna nebyla rozmazaná. Objektivy si dokáží poradit s ostrostí a okolním prostředím. Naprosto perfektní jsou pak makro obrázky, jímž nechybí pořádný detail a dynamický rozsah.

Výsledky stojí za to, i když přestane svítit slunce. Čočky jsou schopny vytáhnout potřebné světlo a snímky jsou i přesto líbivé. Bezvadně funguje i portrétní režim, jenž nechtěné pozadí účelně rozmaže. Je ale pravda, že s přispěním umělé inteligence nevypadají fotky přirozeně.

AI si však lze kdykoliv vypnout. Většinou ale plní svoji úlohu výborně. Při namíření přístroje na květiny, nebe a další scény se nastavení bleskově přehodí tak, aby byla fotografie co možná nejlepší. Obecně vzato jsem byl s výsledky spokojen. Vadou na kráse je občasná přepálenost, která kazí dojem z přirozenosti. Pozadu zůstávají také noční fotky, u nichž je citelný výrazný šum.

Při fotografování jsem ocenil rychlé reakce a ostření. Jakmile si na čočky zvyknete, nebudete mít nikdy problém. Také uživatelské prostředí je přehledné a intuitivní. Spodní část nabízí video, panorama, noční režim nebo režim PRO, kde se otevře nabídka s ISO, WB a tak dále.

Není problém si rychle přepínat mezi přiblížením (0,6×, 1×, 2×) nebo na hlavní 48Mpx objektiv s Ultra HD rozlišením. Vrchní nabídka zahrnuje AI, HDR, zkrášlení, filtry a nastavení s časovačem, vodováhou, mřížkou, Google Lens a jiné.

Na dnešní dobu mne ale zklamalo video. Maximální rozlišení Full HD při 30 snímcích za sekundu je už prostě kombinace slabá. Tady jsme se vrátili o nějaký ten rok zpátky. Trpí nám jak detaily, tak ostrost, kterou přebíjí viditelná zrnitost. Ani elektronická stabilizace není ideální, je proto zapotřebí pevné ruky.

Systém a konektivita – 9,5/10

Píšeme o novém telefonu, takže můžete očekávat aktualizovaný operačním systém Android 10. Grafická pozlátka přináší uživatelské prostředí MIUI 11. Systému nechybí užitečné nástroje typu kalkulačka, hodiny, FM rádio, rekordér zvuku, nahrávání obrazovky, kompas, Mi Ovladač a spoustu dalších.

Google našel zastoupení v podobě Gmailu, Map, YouTube, Kalendáře, Google Play a dalších aplikací. Ve správci souborů se snadno orientuje pomocí přehledného uspořádání složek: obrázky, videa, hudba, dokumenty, stažené aj. Také nastavení je bohaté. Nechybí pestrá správa baterie a výkonu, druhý prostor, zjednodušený režim či zrychlený přístup k apkám pomocí Quick ballu.

Také propracovaný režim ovládání jednou rukou nebo nastavení připojení a sdílení (hotspot, privátní DNS…) spousta lidí uvítá. Samozřejmostí je výsuvná lišta, kterou si lze upravovat tak, aby vám maximálně vyhovovala. Systém podporuje i hloubkové čištění.

Co se týče konektivity, Xiaomi Redmi Note 9 podporuje Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, NFC, Bluetooth verze 5.0, GPS, A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS a zmíněné rádio a infraport. Jinými slovy – naprostá spokojenost.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na srovnávači cen Heureka aktuálně patří Xiaomi Redmi Note 9 mezi TOP nejprodávanější telefony. Pokud se podíváme na názory zahraničních kolegů, na webu Trustedreviews se mezi kladným hodnocením objevila výdrž baterie a displej. Redaktoři z Pocket-lint byli také spokojeni s pěkným designem.

Alternativy k Xiaomi Redmi Note 9

Zcela jasnou alternativu spatřuji v Xiaomi Redmi Note 8 Pro (recenze), na kterém oceňuji velký displej, herní výkon, super fotky a spoustu dalšího. Oproti testované verzi však pokulhává vzhled, jenž působí spíše obyčejně. Pokud byste chtěli spíše menší displej a nízkou hmotnost, vůbec bych se nebál sáhnout po starším, ale stále populárním Samsungu Galaxy A40 (náš test).

Závěrečné hodnocení

8.6

Skvělý

Xiaomi Redmi Note 9 je kvalitní mobil nižší střední třídy, který vás uchvátí po své designové stránce, velkým displejem, herním výkonem, pěknými fotkami a dlouhou výdrží na baterii. Až na drobnosti převládá spokojenost.

Design a zpracování
8.5
Displej
8
Hardware a výkon
8
Výdrž baterie
9.5
Fotoaparát a kamera
8
Systém a konektivita
9.5
Rozměry a hmotnost:162,3 × 77,2 × 8,9 mm, 199 g
Displej a rozlišení:6,53", 2340 × 1080 px
Procesor a RAM:MediaTek Helio G85, 4 GB
Baterie:5020 mAh
Fotoaparáty:48 + 8 + 2 + 2 Mpx, 13 Mpx
Operační systém:Android 10
Klady
  • Pěkný design
  • Velký FHD+ displej
  • Zvládá náročné hry
  • Dlouhá výdrž
  • Podpora bezdrátového nabíjení
  • Pěkné fotografie
  • Bohatá konektivita včetně NFC
Zápory
  • Vyšší hmotnost
  • Slabší FHD videa
  • Pomalé nabíjení

mobil pohotovost

Za zapůjčení telefonu Xiaomi Redmi Note 9 děkujeme společnosti Mobil Pohotovost.

Nejlepší mobily podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.9 (84 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Xiaomi Redmi Note 9S x 8PRO x 9PRO (18. 9. 2020 06:09)

Dobrý den, po přečtení Vaší recenze Vás poprosím o radu, vybírám telefon Xiaomi v nějaké střední třídě, můj výběr padl na 9S x 8PRO x 9PRO. Co se týče fotek je 8PRO lepší než 9S? U 8PRO mě trochu odrazuje nižší kapacita baterie a starší Android a procesor Helio G90T, všude jsem se dočetla, že Snapdragon 720G je lepší, nicméně nejsem odborník a nechám si poradit. A ještě jeden dotaz prosím 9S a 9PRO úplně stejné parametry, rozdíl jen v rozlišení fotoaparátu 9S (48MPx) a 9PRO (64MPx), cenový rozdíl cca 1000 Kč, oplatí se? Děkuji.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (19. 9. 2020 12:09)

Dobrý den, pokud bych si měl vybrat, koupil bych si 9 Pro.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář