Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Nejlepší zubní pasty 2024

V každém věku chceme mít zuby jako perličky! V rámci velkého testu zubních past jsme se proto podívali na zoubek aktuální nabídce.

Vítězem se stala přírodní zubní pasta Elmex Caries Protection. Výborná je i levnější pasta bez fluoru Phyteneo Stomaphyt.

Bělící zubní pasta

Černá zubní pasta chrup vybělí přírodní cestou. Bez škodlivých látek, 100% přírodní složení.

Pro dospělé i děti

Oblíbená zubní pasta bez fluoridu, barviv a umělých aromat. Příjemná bylinková chuť.

Pro děti

Zubní pasta speciálně navržená pro dětské zoubky. Z dílny ověřené značky doporučované odborníky.

Nejlepší zubní pasty

Recenze Ben & Anna bělící zubní pasta s černým uhlím – nejlepší zubní pasta na bělení zubů

černá zubní pasta Ben & Anna

Typ: bělící zubní pasta | Vhodná pro: dospělé se zažloutlým zabarvením zubů | Fluoridy: ne | Abrazivita: RDA 82 | SLS: ne | Objem: 100 ml | Přibližná cena: 152 Kč

Klady
 • S aktivním černým uhlím
 • 100% přírodní zubní pasta
 • Extrakty z bylin
 • Příjemná chuť
 • Recyklovatelný obal
Zápory
 • Méně viditelný výsledek ve srovnání s chemickým bělením

Když se podíváte do zrcadle, máte pocit, že by váš chrup potřeboval trochu vybělit? Pokud jste srdcem ekolog, potěší vás, že bělení zubů je možné i přírodní cestou. Bělící zubní pasta s aktivním uhlím Ben & Anna vaše zuby vyčistí a ještě je zbaví nažloutlé barvy.

Černá zubní pasta je jedním z největších trendů poslední doby. Její klíčovou složkou je aktivní černé uhlí. To proslulo svými absorpčními vlastnostmi, je proto schopné na sebe navázat velké množství nečistot. Již po několika týdnech používání v zrcadle uvidíte bělejší chrup. Je ale nutné říct, že jsme nepozorovali až tak výrazné výsledky jako v případě bělení zubů s klasickými chemickými pastami.

Ve složení zubní pasty není ani špetka SLS či parabenů. Zubní pasta je proto méně pěnivá, nijak to ale nesnižuje její účinek. Oceňujeme použití několika výtažků z bylin, které pomáhají zklidnit dásně a chránit je před zánětem. Po vyčištění vám v ústech zůstane pocit příjemné svěžesti.

Pokud zvolíte tuto pastu na zuby, zapomenout můžete na klasickou plastovou tubu. Výrobek obdržíte v pěkné skleněné dózičce, kterou je možné recyklovat. Nepřiděláváte tak zbytečný odpad a šetříte planetu. Koupí zubní pasty navíc podpoříte dobrou věc. Ben & Anna určitým procentem z tržeb přispívají na vyčištění oceánů od plastu. V součtu všeho se tato pasta jasně dostala na 1. místo našeho žebříčku bělících zubní past! Vítěz testů!

Recenze Phyteneo Stomaphyt – oblíbená zubní pasta bez fluoridu

zubní pasta bez fluoru Phyteneo Stomaphyt

Typ: zubní pasta bez fluoru | Vhodná pro: dospělé a děti | Fluoridy: 0 ppm | Abrazivita: neuvedeno | SLS: ano | Objem: 75 ml | Přibližná cena: 129 Kč

Klady
 • Pastu mohou používat i nejmenší
 • Bez fluoru, barviv a umělých aromat
 • Příjemná bylinková chuť
Zápory
 • Obsahuje SLS

Pokud preferujete užívání zubní pasty bez fluoru, tady není co vytknout. Zubní pasta Phyteneo Stomaphyt fluor ve svém složení vynechává, a to také syntetická barviva či aromata. Dopřává vašim zubům prvotřídní antibakteriální péči, která je zajištěna primárně bylinnými složkami v podobě řepíku lékařského, heřmánku pravého a šalvěje lékařské.

Jejím pravidelným užíváním si udržujete čistý chrup bez plaku, a to i včetně mezizubních prostor a dásní. Její konzistence je mírně pěnivá, má jemnou mátovou chuť a částečky s jemným abrazivním účinkem.

Jakou výhodu má ale absence fluoru v této zubní pastě? Fluor je důležitý pro pevnost zubní skloviny a ochranu před zubním kazem. Jeho nadměrné užívání však může naopak zubní sklovinu poškodit také, a může dokonce způsobit onemocnění zvané fluoróza. S touto demineralizací zubní skloviny se setkáváme nejčastěji v raném dětství. Proto je tato zubní pasta vhodná i pro děti.

Recenze Elmex dětská zubní pasta – nejlepší péče o dětský chrup

Elmex dětská zubní pasta

Typ: dětská zubní pasta | Vhodná pro: děti od prvních zoubků do 6 let | Fluoridy: 500 ppm | Abrazivita: RDA 30 | SLS: ne | Objem: 50 ml| Přibližná cena: 79 Kč

Klady
 • Speciálně pro mléčné zuby
 • Ochrana před kazem
 • Optimální množství fluoru
 • Neutrální chuť a vůně
 • Nesvádí k polykání
Zápory
 • Pouze 50 ml

Péči o chrup by se měla věnovat i malá dítka. Někteří totiž upozorňují, že co v dětském věku zanedbáte, v dospělém už nedoženete. S dětskou pastou na zuby Elmex o žádném zanedbání kvalitní péče nemůže být řeč. Naopak, testovaná zubní pasta se ukázala jako to nejlepší, co svému potomkovi můžete dopřát.

Předností této pasty na zuby je už její chuť. Není výrazná ani extrémně sladká. Dětem nechutná jako bonbony, tudíž ji nemají tendenci polykat. Pasta je v ústech nepálí a naprostá většina dětí si ji proto rychle zamiluje. Po vyčištění zubů se dítko může těšit na příjemně svěží dech.

Co se složení týče, v největším poměru je zastoupená voda. Zubní pasta dále obsahuje fluorid v koncentraci 500 ppm. Jedná se o přesně takové množství, jaké doporučují zubní lékaři. Fluorid zoubky chrání před nežádoucí ztrátou minerálů a pomáhá předcházet vzniku zubního kazu. Podle zkušeností uživatelů jsou dětské zuby skutečně odolnější a kazy se u nich vyskytují méně často. V zubní pastě nenajdete ani stopu po SLS. Funkci sulfátů nahrazuje pěnidlo cocamidopropyl betaine, které je k chrupu výrazně šetrnější.

Test zubních past odhalil jako jediné mínus vyšší cenu v poměru k menšímu balení (50 ml). Na druhou stranu víte, že svému dítěti kupujete kvalitní zubní pastu doporučovanou odborníky. Za nás je proto zubní pasta Elmex v dětské verzi jasným vítězem své kategorie.

Srovnávací test 7 zubních past

Elmex
dětská zubní pasta
Phyteneo Stomaphyt Ben & Anna
černá zubní pasta
Sensodyne Repair Protect Weleda
dětský zubní gel
Opalescence
bělící zubní pasta
Parodontax Fluorid
Elmex dětská zubní pasta zubní pasta bez fluoru Phyteneo Stomaphyt černá zubní pasta Ben & Anna zubní pasta Sensodyne Repair Protect Weleda dětský zubní gel Opalescence bělení zubů zubní pasta Parodontax Fluorid
Přibližná cena 69 Kč 80 Kč 150 Kč 100 Kč 145 Kč 219 Kč 79 Kč
Typ
dětská pasta na zuby pro citlivé dásně bělící pasta na zuby zubní pasta na citlivé zuby dětská pasta na zuby bělící pasta na zuby zubní pasta na paradentózu
Vhodné pro
děti od prvních zoubků do 6 let dospělé a děti dospělé se zažloutlým zabarvením zubů dospělé s citlivými zubními krčky děti od prvních zoubků do 6 let dospělé se zažloutlým zabarvením zubů dospělé s krvácejícími dásněmi
Fluoridy
500 ppm zubní pasta bez fluoru zubní pasta bez fluoru 1 450 ppm zubní pasta bez fluoru 1 100 ppm 1 400 ppm
Abrazivita
RDA 30 RDA 82 RD 104 RDA 40 RDA 90 RDA 42
SLS
× × × × ×
Objem 50 ml 75 ml 100 ml 75 ml 50 ml 100 g 75 ml
Do obchodu Do obchodu Do obchodu Do obchodu Do obchodu Do obchodu Do obchodu

Nejprodávanější zubní pasty

Jak vybrat zubní pastu

Čištění zubů má své čestné místo při ranním i večerním rituálu každého z nás. Bez zubní pasty byste se při něm sice obešli, pociťovaný komfort by se ale rázem výrazně snížil. Pasta na zuby navíc slouží jako prevence mnoha chorob dutiny ústní a pomáhá zmírňovat projevy stávajících problémů.

výběr pasty na zuby

Možná jste dosud zubní pastu vybírali jen podle obalu a výrobce, případně podle její chuti či ceny. Není ale pasta jako pasta! Pokud se zaměříme na nejčernější scénář, nesprávně zvolená pasta vašim zubům může dokonce i uškodit. Před dalším nákupem zubní pasty byste si proto měli položit tyto základní otázky:

 • Vybíráte zubní pastu pro dospělé či pro děti?
 • V jakém stavu je váš chrup?
 • Trpíte na nějaký specifický problém jako je např. zvýšená citlivost zubů?
Náš tip

Základem správné péče o chrup samozřejmě není pouze pasta. Zubní plak odstraníte pomocí zubního kartáčku, s jeho výběrem vám pomůže náš velký test elektrických zubních kartáčků. Pořídit byste si měli i mezizubní kartáčky či zubní nit a případně také škrabku na jazyk.

Rozdělení podle účelu pasty

Hlavním úkolem všech zubních past je důkladné vyčištění chrupu. Některé pasty ale dokáží ještě víc. Pokud tedy trpíte na nějaký problém, měli byste tomu přizpůsobit výběr pasty na zuby. Jinými slovy člověk trpící paradentózou by měl zvolit jinou zubní pastu než jedinec toužící se zbavit skvrn na zubech.

Typy zubních past – rozdělení podle účelu

Bělící zubní pasta

Zuby máte zabarvené od vína, kávy či jiných potravin? K zářivějšímu úsměvu vám dopomůže pasta na bělení zubů. Pozornost však věnujte tomu, že v bělících pastách se nachází velké množství abraziv. Při dlouhodobém používání mohou poškodit sklovinu, vaše zuby pak mohou být citlivější. Proto je výběr bělící pasty ideální konzultovat se svým zubařem.

Dětská zubní pasta

Děti zubní pastu rády polykají. Právě proto by neměly používat zubní pastu pro dospělé s vysokým obsahem fluoridů. Zubní pasty pro děti navíc obsahují méně brusných částic a k dětské sklovině jsou šetrnější.

Zubní pasta bez fluoru

Jak se dočtete dál, většina lidí by se fluoridům v zubních pastách neměla vyhýbat. Výjimkou jsou pacienti při onkologické léčbě či jedinci s kožními problémy a alergiemi.

Zubní pasta na citlivé zuby

Pokud máte obnažené krčky, vašim zubům nemusí být příjemný chlad, teplo ani příliš sladká jídla. Látky obsažené v zubních pastách pro citlivý chrup snižují nervovou dráždivost a napomáhají k uzavření kanálků na postiženém zubu. Zmírňují tak pociťovaný nekomfort, zároveň ale neléčí příčinu. Přílišnou citlivost zubů je proto vhodné řešit se zubařem.

Zubní pasta na paradentózu

Pokud máte zarudlé dásně a při čištění zubů plivete krev, měli byste navštívit zubního lékaře. Zmírňovat potíže vám pomohou zubní pasty určené na parodontitidu s obsahem chlorhexidinu či koenzymu Q10.

Přírodní zubní pasta

Pokud se chcete vyhnout chemickým látkám, zvolit můžete bio zubní pastu. Jejich nabídka se v posledních letech rozšiřuje. Zároveň je třeba upozornit na to, že pro zdravého člověka je určitý obsah fluoridů v zubní pastě žádoucí. Vyhýbat se chemickým látkám tak vždy nemusí být pro vaše zuby nejlepší.

Zubní pasta bez mentolu

Někteří jedinci mají alergii na mentol, případně jim tato látka prostě jen nesedí. Právě ti by měli sáhnout po pastě na zuby bez mentolu.

Zubní pasta antibakteriální

Před či po chirurgickém zákroku možná od lékaře dostanete doporučení na antibakteriální zubní pastu. Ta se používá jen krátkodobě.

pasta na zuby speciální

Složení past na zuby

Se zubními pastami je to jako s jídlem měli byste se zajímat o složení. Zatímco etikety na potravinách studuje čím dál větší procento lidí, obsahu zubních past je věnována mnohem menší pozornost. Jaké látky byste v zubních pastách měli vyhledávat a jakým se naopak vyvarovat?

Testado radí

Výrobci mají povinnost na obal zubní pasty uvést složení produktu, a to v pořadí od nejvíce až po nejméně zastoupenou látku.

Abraziva

Abraziva jsou brusné částice, které z chrupu odstraňují zubní plak a leští zubní sklovinu. Běžnou pastu tvoří z 10 až 50 %. Nejčastěji se jedná o oxid křemičitý nebo oxid hlinitý. Na celkový brusný účinek má vliv tvar, velikost i tvrdost abrazivních částic.

Všichni chceme mít ukázkově čistý chrup, nadmíra abraziv ale postupem času nenávratně poškozuje zubní sklovinu. Chybějící sklovina je následně příčinou přecitlivělosti zubů. Doporučujeme vám proto zvolit zubní pastu s minimem abrazivních částic. O obsahu abraziv v zubní pastě vypovídá RDA nebo REA. Je ideální, když tato hodnota nepřesahuje číslo 70.

Fluoridy

Trpíte na zvýšenou kazivost zubů? Pomoci vám mohou právě fluoridy. Ty jsou efektivní v boji proti plaku, zacelit mohou i drobný počínající kaz. Na druhou stranu působí dráždivě, ve velkém množství mohou být dokonce až toxické. S nadměrným příjmem fluoru vám hrozí tzv. fluoróza vznik křídově bělavých skvrn na zubech.

Jak z toho tedy ven? Zubní pasta by fluoridy obsahovat měla, pohlídejte si ale množství. Podle obsahu sloučenin fluoru můžeme zubní pasty rozdělit do 3 kategorií:

 • Dětské zubní pasty: Do 500 ppm (50 mg/100 g), určené pro děti do 6 let.
 • Kosmetické zubní pasty: Do 1 500 ppm (150 mg/100 g), určené pro dospělé.
 • Terapeutické zubní pasty: Do 2 500 ppm (250 mg/100 g), pouze na doporučení lékařem.
Testado radí

Množství obsaženého fluoru v zubní pastě hlídejte zejména u dětí. Ty mají tendenci zubní pastu polykat, mohly by tak snadno přijmout nadměrné množství fluoridů.

Zaslechli jste debaty o užívání fluoridových zubních past obsahujících triclosan? Toto činidlo je schopné snižovat množství zubního plaku a bránit vzniku zubního kamene. Zároveň se ale stále častěji hovoří o jeho přispívání k řadě zdravotních rizik včetně hormonální nerovnosti. Z toho důvodu bychom vám doporučili se triclosanu vyhnout.

Pěnidla

Stěžujete si na častou tvorbu nepříjemných aftů? Dost možná za to může zubní pasta, jakou používáte. Při nákupu se proto příště vyhněte látce SLS (sodium lauryl sulphate). Jedná se o látku, která se pyšní výbornými pěnícími schopnostmi. Bohužel také proslula svými iritačními účinky, citlivým jedincům tak může způsobit nepříjemné podráždění dásní a již zmíněnou zvýšenou tvorbu aftů.

Testado radí

Sulfáty nemusí škodit pouze zubům! Stále hlasitěji se hovoří o jejich nepříznivém vlivu na pokožku těla či na vlasy. Těmto látkám byste se proto měli vyhýbat i v šamponech, kondicionérech a pleťových krémech.

Je ideální, když je SLS nahrazeno přírodními pěnidly. Dobrou náhradou je například sodium sweetalmondamphoacetate (výtažek z mandlí). Taková pasta pak sice méně pění, ale k ústní sliznici je maximálně šetrná.

Pozor

Pozor dávejte také na parabeny. Pokud je paraben ve složení uveden na posledním místě, je v zubní pastě přítomný pouze v malém množství. Čím výše je ale uveden, tím větší množství ho pasta na zuby obsahuje. Velké množství parabenů může mít negativní vliv na hormonální systém.

pasta na zuby složeníHodnota pH

O pH jste naposledy slyšeli v hodinách chemie? Tato hodnota přitom hraje důležitou roli v prevenci zubního kazu. Chemicky neutrální voda má pH 7, látky s pH < 7 jsou kyselé, látky s pH > 7 pak zásadité. pH ústní dutiny je přirozeně zásadité, běžně se pohybuje mezi hodnotami 6,1 až 7,5.

Pokud ale patříte mezi milovníky sladkého a dopřáváte si ho ve velkém, zaděláváte si na problém. Sacharidy jsou totiž bakteriemi v ústech přeměňovány na kyseliny a jako takové způsobují pokles pH v ústech. Jakmile hodnota pH poklesne pod 5,5, sliny už nejsou schopné prostředí neutralizovat. Následkem je demineralizace zubní skloviny a zvýšené riziko vzniku zubního kazu. Je proto důležité, aby zubní pasta měla zásadité pH (tedy zhruba 7 až 8).

Aromatické látky a příchutě

Aby zubní pasty dobře chutnaly a lákavě vypadaly, najdete v nich umělá sladidla a barviva. Většina z nich nemá výraznější vliv na efektivitu čištění chrupu. Výběr tak můžete přizpůsobit své chuti. Zajímavostí je, že větší část lidí preferuje sladké zubní pasty. Až za nimi jsou bylinkové zubní pasty.

Některé extrakty mohou mít i léčebný účinek. Mořská sůl působí protizánětlivě, soli hliníku zase snižují krvácení z dásní. Běžně se ale jedná pouze o drobnější efekt, hlavní pozornost proto věnujte složkám uvedeným výše.

Objem past

Na českém trhu seženete zubní pasty s malým objemem okolo 30 ml stejně jako rodinná balení s objemem až 300 ml. Ekonomičtější je kupovat větší balení, malé zubní pasty využijete na cestách. Zejména při cestě letadlem myslete na to, že pasta nesmí mít větší objem než 100 ml.

Testado radí

Neplýtvejte zubní pastou. Na zubní kartáček stačí nanést pastu zhruba ve velikosti kuličky hrachu. Používáním většího množství zubní pasty nezvýšíte její účinnost.

objem pasta na zuby

Nejoblíbenější značky zubních past

Zubní pasta Weleda

Historie značky Weleda se začala psát v roce 1921. Společnost od začátku věří v sílu přírody a její víra se jí vyplácí. Dnes totiž patří mezi top světové producenty přírodní kosmetiky a léčiv. V jejím portfoliu naleznete zubní pastu bez fluoru i dětskou zubní pastu.

zubní pasta weleda

Zubní pasta a bělící pásky Crest

Bělící pásky na zuby Crest jsou ve světě ústní hygieny pojem. O tom, že vám tyto pásky skutečně vyčarují vysněný běloskvoucí úsměv, svědčí miliony kladných recenzí. Firma Crest samozřejmě vyrábí i zubní pasty. Zajímavostí je, že jako vůbec první vyvinula zubní pastu s fluoridem.

crest bělící pásky

Zubní pasta Opalescence

Značka Opalescence je v oblasti bělení zubů lídrem již více než 20 let. Za jejich výrobky stojí dlouhodobé vědecké výzkumy a testy. S bělící zubní pastou Opalescence si dopřejete profesionální bělení zubů v pohodlí domova.

pasta na zuby opalescence

Zubní pasta Colgate

Společnost Colgate vznikla již v roce 1806, dnes patří mezi přední výrobce zubních past a zubních kartáčků. Aktuálním trendem je důraz na ochranu přírody, tuba i kartonový obal jsou proto recyklovatelné.

zubní pasta colgate

Ceny zubních past

Zubní pasty patří mezi základní kosmetiku, bez které se dnes neobejde žádná domácnost. Pokud do ústní hygieny nechcete investovat majlant, nemusíte. Klasické zubní pasty zakoupíte už za pár deseti korun. Za speciální zubní pasty zaměřené na konkrétní problém si lehce připlatíte. Nejdražší bývají bělící zubní pasty. Rozhodující by pro vás každopádně neměla být cena jako složení.

Vždy v úvahu vezměte i objem. Někdy totiž cenovka může být výhodná jen na první pohled a jako mnohem ekonomičtější vám nakonec vyjde větší balení zubní pasty.

Kde koupit zubní pastu?

Už máte představu o tom, co vašim zubům sedne nejlépe? Svou zubní pastu si vyberete na Heurece. Díky tomuto srovnávacímu portálu také rychle zjistíte, kde pastu na zuby zakoupíte nejvýhodněji. Širokou nabídku past na zuby najdete rovněž na e-shopu Alzy. Pokud je pro vás důležitá udržitelnost, koukněte na e-shop Econea.

Zdroj

Treedk
dTest
Womanonly

Nejoblíbenější zubní pasty roku

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (270 hlasů)

Autor článku

Pavla Šindelářová
Pavla Šindelářová

Často ji zastihnete na cestách či u notebooku. A vůbec nejčastěji na cestách s notebook v ruce. Před každým nákupem je zvyklá provést důkladnou rešerši, ráda vám to proto zjednoduší a informace o výběru všemožné elektroniky nabídne na jednom místě. Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář