Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Jak vybrat podběrák?

29. 3. 2022 aktualizováno

Níže si povíme, jak vybrat správný podběrák na kapry, pstruhy a další ryby. Věděli jste, že se podběráky dělí na několik kategorií? Jaké to jsou? Nejen o tom vám více povíme v našem návodu.

Druhy podběráků

Podběráky se dělí na tři základní druhy. Těmi jsou pstruhové, kaprové a univerzální. Při výrobě univerzálních podběráků je potřeba dělat kompromisy, aby se daly využít při všech způsobech lovu ryb. Obecně je lepší sáhnout po specifickém druhu podběráku.

  • Kaprové
  • Pstruhové
  • Univerzální

Muškaření a lov přívlačí

Při muškaření nebo lovu přívlačí musíte mít podběrák na ryby neustále u sebe, jelikož jste takřka neustále v pohybu, anebo ve vodě. Z toho důvodu je vhodné zvolit pstruhový podběrák, který je menší a má krátkou jednodílnou rukojeť. Většinou bývá vyroben ze dřeva a jeho síťka je hluboká.

Recenze Chyť a pusť Shadow 600

Plavaná a feeder

Při lovu na plavanou nebo feederem sedíte na břehu, proto si můžete dovolit zvolit rybářský podběrák větší. Tyto podběráky bývají vyrobeny z vysoce odolných materiálů a s velkým rozpětím ramen. Jednou z nejdůležitějších částí podběráků je střed. Ten je nejvíce namáhán, a proto by měl být kovový. Podběrákům s plastovým středem se raději vyhněte.

Jaký podběrák na kapry

V ideálním případě by měl kaprový podběrák mít teleskopickou tyč, aby bylo podebrání ryby ve vodě pohodlné. Opět je kvůli pevnosti lepší zvolit podběrák s tyčí z kovu.

U kaprových podběráků hraje velikou roli již zmíněná velikost ramen a velikost sítě. Při výběru musíte zvážit, jaké ryby máte v plánu chytat. Na lov karasů vám budou stačit kratší ramena hlavy podběráku, než třeba na lov sumců.

testy podběráku na ryby Chyť a pusť Shadow 600

Kaprový podběrák můžete koupit složený vcelku, případně si lze pořídit jednotlivé díly samostatně. To se vyplatí, pokud chcete ušetřit místo v brašně. Podběrákové hlavy můžete střídat dle potřeby, jen si dejte pozor, aby vám jednotlivé díly seděly na závity.

Nyní tedy víte, jak vybrat správný podběrák pro lov ryb. My můžeme doporučit například podběrák Chyť a pusť Shadow 600. Ten je vyroben z kvalitních a pevných materiálů, proto je vhodný právě pro zmíněný rybolov na plavanou a feederem.

Shadow 600 však stejně dobře využijete při lovu kaprů a jakýchkoliv středně velkých ryb. Pokud byste se chystali na sumce a podobně velké kousky, tak doporučuji sáhnout po variantě s delšími rameny Shadow 800.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.2 (31 hlasů)

Autor článku

Vít Kosina
Vít Kosina

Fotograf a redaktor na volné noze se zájmem o všechno, co za to stojí. Více o mně najdete na mém Facebooku.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář