Stačí chvíle nepozornosti a slavnostní oběd se promění v černou hmotu na dně hrnce. Jak připálené jídlo odstranit, aniž byste hrnec zničili? Vyzkoušet můžete několik osvědčených postupů, které si s přiškvařenou vrstvou hravě poradí.
Spálený pokrm je sice důvod k vzteku, ale vyhazovat kvůli němu hrnec ve většině případů nemusíte. S lehčí připáleninou si poradíte raz dva. Co vám k tomu stačí? Voda! Nechte hrnec na chvíli odmočit a uvidíte, že hned půjde lépe vyčistit. Připálená krusta totiž změkne a její pozůstatky pak můžete odstranit houbičkou na nádobí nebo drátěnkou. Použít můžete i houbičku na hrnce se speciální brusnou vrstvou z netkané textilie. Dejte si ale pozor, ať nádobí neodřete.
A co když je připálenina opravdu odolná a po namočení se odmítá povrchu hrnce pustit? Nezoufejte. V takovém případě přicházejí na řadu drsnější, ale o to účinnější metody, které vám s připáleninou pomůžou. Zapomeňte na nešetrné škrábání hrnce kovovými nástroji, které mohou poškodit jeho povrch, a raději vsaďte na metody, které skutečně fungují.
Sepsali jsme pro vás pár tipů, triků i babských rad, které zaručeně fungují. Zkoušeli jste některé z nich?
Chemická klasika
Pokud chcete připálené vrstvě trochu pomoct, použijte společně s vodou klasický saponát na mytí nádobí, čistič s odmašťovací složkou nebo přípravek určený na nerez. U povrchů, které nejsou náchylné k poškrábání, můžete sáhnout také po tekutém písku. Ten díky drobným abrazivním částečkám dopřeje hrnci očistný „peeling“.
Dejte si ale s tekutým pískem pozor! Zatímco hrnec nebo klasická pánev nebo grilovací pánev z nerezu vydrží prakticky cokoliv, nádoby nepřilnavým povrchem z teflonu, keramiky nebo titanu vyžadují šetrnější zacházení. Pískem byste je mohli nenávratně poničit, a tak v jejich případě volte kombinaci jemnějších čisticích metod a trpělivost.
Voda, ocet a soda
Ocet a jedlá soda patří mezi nejúčinnější přírodní čističe, které v domácnosti zvládnou zastoupit celý arzenál chemických přípravků. A fungují i na připáleniny. V první fázi čištění do hrnce natočte vodu, v poměru 1:1 do ní přilijte ocet, přiveďte směs do varu a následně ji nechte pár minut probublávat. Připálená hmota by se měla začít postupně odlupovat.
Pokud chcete dosáhnout ještě lepšího výsledku, přisypte do octového roztoku sodu. Ale pozor – počítejte s tím, že směs bude bublat, pěnit a šumět, proto sodu nepřidávejte do plného hrnce. Sodu také můžete smíchat s vodou a vytvořit bílou čisticí pastu. Tu poté naneste na připálená místa a nechte ji chvíli působit. Pak už by mělo jen stačit hrnec dočistit houbičkou.
Coca-Cola
Možná vás to překvapí, ale zkušené hospodyňky vám potvrdí, že Coca-Cola má hned několik využití. Osvěží vás, když máte žízeň, ledová dokáže zklidnit podrážděný žaludek a využijete ji i při čištění hrnce. Míváte v ledničce nebo ve spíži lahev oblíbeného nápoje? Povolejte ho do boje s připáleninou!
Jak na to? Nalijte kolu do připálené nádoby a nechte ji pár hodin nebo třeba přes noc působit. Nápoj obsahuje kyselinu fosforečnou a citronovou a také oxid uhličitý, který zajišťuje jeho perlivost. A právě tyto složky způsobí, že se zbytky jídla od povrchu hrnce nebo pánve samy postupně odlepí.
Sůl
Došel vám ocet i zásoby jedlé sody? Sůl doma určitě najdete. Má podobné účinky a s připáleninou vám také pomůže. Jak na to? Do hrnce napusťte vodu a nasypejte sůl – čím více, tím lépe, klidně obětujte i celé kilové balení. Solný roztok uveďte k varu, nechte vychladnout a na pár hodin na něj zapomeňte, aby sůl mohla působit na připálené jídlo.
Později tekutinu znovu zahřejte. Přichycené škvarky můžete od hrnce odlepit pomocí dřevěné vařečky. Po této proceduře by nádoba měla být prakticky čistá, stačí ji jen domýt houbičkou a opláchnout vodou. Desetikorunová investice vám tak může zachránit hrnec nebo pánev v mnohonásobně vyšší hodnotě.
Cukr
A když náhodou doma nemáte ani sůl, určitě najdete kostkový cukr! Může se vám to zdát jako neobvyklá metoda, ale věřte, že funguje. Také vás obrní trpělivostí. Proč? Aby se připáleniny dostaly úspěšně dolů, je zapotřebí hrnec trochu odmočit a následně poškozená místa dřít kostkou cukru. Jednoduše vezměte kostku cukru do ruky a třete připálená místa. V konečně fázi stačí hrnec opláchnout saponátem a vodou. Na teflonové nádobí bychom ale tuto metodu nedoporučovali.
Citron a voda
Už jsme zmínili ocet, vodu i sodu, ale babské rady radí i citron. Proč to tedy nezkusit? Namočte houbičku na nádobí do čerstvě vymačkané citronové šťávy a naneste na připálený povrch. Připálenina by měla jít dolů o něco rychleji. Anebo zkuste další citronovou alternativu. Podle velikosti hrnce nakrájejte 1-2 citrony na dno, zalijte vodou a přiveďte k varu. Čím větší hrnec, tím více citronů. Směs poté vařte několik minut, a pak nechce vychladnout. Připáleniny potom snadně odstraníte třeba dřevěnou špachtlí nebo vařečkou.
Černý čaj
Ano, je to tak! I černý čaj vám může pomoct s nehodou v kuchyni. Ale budete si muset na výsledek chvíli počkat. Do připáleného hrnce vložte čajové sáčky, zalejte vodou a nechte vařit. Poté nechte čaj v hrnci odstát a vychladnout. A pokud dostanete chuť na čaj, uvařte si svůj do hrníčku a můžete zatím číst knihu, než vám vychladne hrnec. Nevíte, jaký čaj koupit? Stačí ty nejlevnější černé čaje, které koupíte v každém supermarketu.
Prací prášek
Možná si řeknete, že použít prací prášek na hrnec je plýtvání, ale zkusit se má všechno. Vyzkoušejte vysypat 2-3 čajové lžičky do hrnce (opět záleží na velikosti hrnce), přidejte vodu a nechte vařit. Připálené zbytky po vychladnutí jednoduše sloupnete. Hlavně myslete na to, že musíte hrnec ve finální fází pořádně vypláchnout a umýt. Prací prášek totiž jíst nechcete.
Tuhé mýdlo a lepidlo
Kdo má doma tuhé mýdlo Jelen? Sežeňte si ještě lepidlo PVA a můžete vyzkoušet další metodu na připálené nádobí. Tato metoda prý dokáže vyčistit i velmi staré nádobí ve špatném stavu. Jak na připáleniny? Na 4 litry vody potřebujete půl strouhaného jaderného mýdla a 1 lžíci PVA lepidla.
Na mléko postačí olej
A máme pro vás ještě takovou vychytávku na závěr. Co pomáhá na připálené mléko? Vsaďte na olej! Každý z nás to už párkrát zažil, kdy z chvilky nepozornosti byla připálená krupicová kaše nebo kakao. Pokud mléko připálíte, kápněte pár kapek oleje na hadřík či houbičku a postižené místo přetřete. Nechte olej působit alespoň 10 minut a uvidíte, že mléko za chvíli pustí.
Pomůže myčka nádobí?
Máte doma myčku? Vyzkoušejte, zda se popere s připáleným hrncem. Před uložením do myčky většinu nádobí nenamáčíte ani neoplachujete. U připáleného hrnce je to ale jiné. Než připálený hrnec, pánev, rendlík vložíte do myčky, namočte ho do teplé vody a nepoužívejte žádné mycí prostředky. Pokud chcete nějaký čistící prostředek použít, ujistěte se, že nepoškodí myčku.
Zkuste po odmočení seškrábat co jde například dřevěnou vařečkou. Máte? Skvělé. Teď už si s hrncem poradí myčka. Myslete ale také na to, s jakým nádobím chcete připálený hrnec mýt a vsaďte na odolnější nádobí. Skleničky na víno a porcelán nechte na později.
Myčku nenaplňujte úplně celou a nechte okolo hrnce dostatek místa. Také zkontrolujte v návodu myčky nebo na webu výrobce, zda v myčce není speciální místo pro nejšpinavější nádobí.
A teď už stačí nastavit myčku na nejúčinnější program a je to!
Diskuze a zkušenosti