Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Čím a jak vyčistit troubu

8. 8. 2020 aktualizováno

Chystáte se na čištění trouby a hledáte nejlepší postup? Jde to bez chemie i za pomoci speciálních čističů. Postupujte systematicky krok za krokem.

Proč a jak často čistit troubu?

Nevíte, jak vyčistit troubu? Žádné univerzální doporučení na frekvenci údržby neexistuje. Jiný postup bude v domácnosti studentů, kteří mají pečicí troubu spíš na okrasu, a jiný u rodiny, která denně vaří/peče. Existují však jasná vodítka, která napoví, že nastal pravý čas spotřebič vyčistit:

  1. Skrz sklo není vidět kvůli vrstvě mastnoty a nečistot.
  2. Vnitřek trouby obsahuje připečené kousky jídla.
  3. Interiér po otevření dvířek zapáchá.

 Zbavíte se hned několika potenciálních rizik:

  • Zanesení ventilátoru či topných těles a zkrácení životnosti spotřebiče
  • Přepalování tuků a zhoršení kvality jídla co do vůně i chuti
  • Zápachu a dalšího ulpívání špíny na připálené mastnotě

Snadné čištění trouby krok za krokem - návod

Snadné čištění trouby krok za krokem

Nevidíte skrz špínu na dvířkách dovnitř spotřebiče? Podobně na tom bude nejspíš i celý vnitřek, mřížka a rošt. Nezoufejte a zahajte čištění trouby krok za krokem:

  1. Sklo zvenku a zevnitř
  2. Mřížka a rošt
  3. Interiér
  4. Exteriér
  5. Varná deska

Když vezmete k ruce ty správné pomůcky, do hodiny bude celá trouba jako nová.

Sklo zvenku a zevnitř

Na skleněná dvířka vezměte klasický měkký hadřík namočený v teplé vodě s trochou jaru. Ještě lepší je hadr z mikrovlákna. Užijete ho nejen na sklo, ale i na nerez. Povrch krásně vyleští a nepoškrábe.

  1. Nejprve otřete vnější část, pak vnitřní. Na připálené nečistoty a mastnotu vezměte speciální sprej, nebo prášek do pečiva. Stačí rozmíchat 1 pytlík v litru teplé vody a nanést na sklo. Nechte 30 minut působit.
  2. Pak setřete mastnotu a ještě jednou sklo z obou stran otřete hadříkem namočeným v teplé vodě.
Pozor

Vyhněte se používání tekutého písku a jiných prostředků s ostrými částečkami. Hrozí poškrábání skla.

Mřížka a rošt

Sklo i celá dvířka září čistotou? Výborně! Vrhněte se na čištění mřížky, roštu a dalších kovových částí. Vyndejte je a dejte odmočit do horké vody s přípravkem na mytí nádobí. K němu přidejte trochu citronové šťávy proti zápachu.

Mastnota se ne a ne pustit? Naneste jar přímo na kovové části a zalijte horkou vodou, kterou připravíte v rychlovarné konvici. Pokud ani tento postup nepomůže, sáhněte po odmašťovacím spreji jako například tento od WPRO. Usazeniny povolí hned. Nezapomeňte mřížku i rošt opláchnout čistou vodou.

Mřížka a rošt - čištění

Interiér trouby

Vyjímatelný rošt a mřížky jste vyčistili a schnou vedle? Výborně! Využijte prázdné trouby a vrhněte se na špinavou práci. Při menším znečištění se obejdete i bez chemie.

3 možnosti čím vyčistit troubu bez chemie

Teplá voda při zapnutém ohřevu

Odmítáte chemii? Chcete poradit, čím vyčistit troubu? Dejte na dno trouby keramickou misku s vařící vodou. Zavřete dvířka a spusťte horní i spodní ohřev nejméně na 70 °C po dobu 30 minut. Nečistoty vlivem páry povolí a vy je pak snadno setřete.

Sůl při zapnutém ohřevu

Potřebujete vnitřek spotřebiče zbavit mastnoty a zaschlých zbytků jídla? Zkuste na dno nasypat hrubozrnnou sůl a spustit horní i spodní ohřev na maximum. Sůl hnědne a nasaje mastnotu. Zbytky pak hadříkem vytřete a povrch setřete teplou vodou s jarem.

Jedlá soda a vinný ocet

Kombinaci jedlé sody a vinného octa používaly naše babičky na mytí celé kuchyně. Leckdy s ní vzaly i koupelnu a WC. Vždy se skvělým výsledkem. Postup je jednoduchý:

  1. V menší misce smíchejte jedlou sodu s vodou. Rozetřete do jemné pasty.
  2. Pastou potřete celý vnitřek trouby.
  3. Nechte cca 12 hodin působit.
  4. Vlhkým hadříkem směs sody setřete.
  5. Připravte si vinný ocet do nádobky s rozprašovačem.
  6. Postříkejte místa, kde zůstaly zbytky jedlé sody s nečistotami.
  7. Nakonec vše setřete vlhkým hadříkem a nechte vnitřek spotřebiče dobře proschnout.

Exteriér a varná deska

Máte troubu jako součást celého sporáku? Umyjte vnější plochy včetně varných zón. Většinou si vystačíte s horkou vodou a trochou jaru. Nezapomeňte vše ještě jednou otřít čistým vlhkým hadrem. Pozor na drhnutí ostrými houbičkami. Raději vezměte speciální hadřík z mikrovlákna.

Další možnosti čištění trouby bez chemie

Odmítáte použití jakékoli chemie? Zkuste již zmiňovaný návod, jak vyčistit troubu horkou parou. Dejte na dno keramickou nádobu s vodou a zapněte horní i spodní ohřev minimálně na 70 °C. Po cca hodině zkontrolujte efekt. Postup sám o sobě většinou nefunguje na silně připálené zbytky.

možnosti čištění trouby bez chemie - návod

Nezafungovalo na 100 %? Nevadí. Pořád máte několik možností, jak vyčistit i hodně špinavou troubu bez chemie, pouze za pomoci běžně dostupných pomocníků. K nejúčinnějším patří čištění kypřicím práškem, citronem, solí, jedlou sodou a bílým octem.

Kypřicí prášek, prášek do pečiva

Funguje nejlépe na skleněná dvířka. Smíchejte jeden pytlík kypřicího prášku v misce s vlažnou vodou a rozmíchejte jej na hustou kaši. Jemným hadříkem naneste směs na sklo a krouživými pohyby rozetřete. Nechce hodinu působit a setřete vlhkým hadříkem.

Citron

Má hned několik skvělých vlastností pro údržbu kuchyně. Zbavuje zápachu, mírně vyběluje, čistí a ničí i některé mikroby. K odstranění větších nečistot jej smíchejte s jedlou sodou. Pro snadné čištění trouby bez námahy přidejte šťávu a dužinu z jednoho citronu do misky s vodou a spusťte pečení zhruba na 160 °C po dobu 30 minut. Dvířka pak nechte aspoň ještě hodinu zavřená, ať pára dokoná svou práci.

citron pro čištění trouby - postup

Jedlá soda

Potřebujete odstranit opravdu silnou vrstvu mastnoty? Vytvořte si z jedlé sody a citronové šťávy čisticí směs, na kterou si žádná mastnota nepřijde. Za pomoci jemného kartáčku nebo hadříku jí krouživými pohyby naneste na vnitřní plochy spotřebiče a nechte cca 12 hodin působit. Nezapomeňte vytřít celý spotřebič čistým vlhkým hadříkem namočeným v teplé vodě.

Sůl

Chcete odstranit mastnotu a zapečené kousky jídla? Zkuste hrubozrnnou sůl. Posypejte jí dno spotřebiče a zapněte ohřev zhruba na 120 °C na 30 minut. Ještě lépe funguje sůl v kombinaci s octem. Nechte dvířka zavřená, dokud celý spotřebič nevystydne. Pak už jen vytřete vlhkým hadříkem.

Ocet – klasický, bílý, vinný

Klasický bílý nebo vinný ocet rovněž pomohou v odstranění zápachu a mastnoty. Navíc má ocet také mírné dezinfekční účinky. Stačí jím vystříkat vnitřek spotřebiče, chvilku počkat a setřít vlhkým hadříkem. Ocet sám o sobě funguje pouze na mírné znečištění. Na větší nečistoty ho zkombinujte třeba s jedlou sodou.

Náš tip

Hledáte kvalitní spotřebiče do kuchyně, které vám budou při vaření oporou? Mrkněte na náš výběr tady.

Domácí pasta na čištění trouby podle Ládi Hrušky

Oblíbený odborník na cokoliv v kuchyni Láďa Hruška vyvinul vlastní domácí pastu. Smíchejte:

  • 5 lžic jedlé sody
  • 4 lžíce klasického octa
  • 5 kapek jaru nebo jiného tekutého prostředku na nádobí

Umíchejte pastu. Potřete s ní celý interiér spotřebiče a nechte působit. Láďa Hruška doporučuje 15 minut, můžete však klidně počkat déle. Pak už pastu jen setřete i s nečistotami a nakonec vytřete do sucha.

Rychlé čištění za pomoci speciálních prostředků

Odmašťovací spreje

Nechce se vám 12 hodin čekat a babské rady na čištění bez chemie nejsou nic pro vás? Kupte si některý z odmašťovacích sprejů. Ty stačí jen nastříkat, chvíli počkat a setřít nečistoty.

Dobrým recenzím se v diskuzích těší například řada čističů WPro. Patří pod značku Whirlpool a složení navrhují přímo její vývojáři. Výhodou je, že sprej jde použít rovnou na horkou troubu, dříve, než mastnota zaschne.čištění trouby za pomoci speciálních prostředků

Pěny

Podobně fungují i čisticí pěny. Kromě zápachu a připálených zbytků jídla odstraňují skvrny, a to bez práce a složitého drhnutí. Stačí nastříkat pěnu, počkat zhruba 30 minut a omýt vlhkým hadříkem. Mytí pěnou provádějte vždy za studena.

Tablety do myčky

Rozdrťte tablety do vody. Klidně přidejte i jar. Směs rozetřete na plochy měkkým hadříkem nebo houbičkou. Nakonec povrch omyjte čistou vodou.

Samočisticí trouby

Pečete často a nechce se vám trápit s drhnutím skvrn a mastnoty? Vyberte si spotřebič, který zvládne samočištění. Možností existuje celá řada.

Pára

Samočištění parou zvládne každá trouba bez ohledu na to, zda výrobce tento program nabízí. Stačí na dno prázdného spotřebiče umístit misku s vodou a spustit ohřev na teplotu nejméně 70 °C po dobu cca 30 minut. Nechte dvířka zavřená, dokud celý spotřebič nevychladne. Pak setřete nečistoty vlhkým hadříkem. Postup sám o sobě nefunguje 100% na silné znečištění.

Katalytické čištění

Šikovné katalytické vložky rovnou zamezují usazování mastnoty. Po přesáhnutí teploty 85 °C se katalytická vložka automaticky aktivuje. Vy po vychladnutí interiér jen vytřete vlhkým hadříkem.

Pyrolytické čištění

Pokud vás údržba spotřebičů nebaví, zvažte investici do pyrolytické trouby. Nabízejí je téměř všechny značky – Bosch, Whirlpool, Amica, Electrolux a další. Při zapnuté funkci pyrolýza se vnitřek spotřebiče zahřeje na teplotu 500 °C. Nečistoty se rozpadnou na prach. Ten jednoduše setřete hadříkem. Jde o účinný postup i v případě silného znečištění.

Funkce Eco Clean trub Mora či Bosch

Elektrické nebo plynové trouby Mora či Bosch nabízejí automatické čištění Eco Clean. Stačí do pekáče nalít asi 400 ml vody a vložit na dno. Termostat nastavte na 50 až 60 °C po dobu 30 minut. Pak už jen setřete nečistoty.

Funkce Water či Aqua Clean trub Gorenje

Jde o další druh samočištění parou. Najdete ho třeba u trub Gorenje. Stačí nalít 500 ml do hlubšího plechu a pustit funkci Aqua Clean na 30 minut. Pak vnitřek vytřete vlhkým hadříkem. Trouby Gorenje navíc mívají vyjímatelná dvířka. Snadno je tak umyjete třeba ve vaně.

Funkce Smart Clean a Star Clean trub Whirlpool

Trouby Whirlpool s funkcí SmartClean™ mají vnitřek spotřebiče včetně dvířek ze speciálního materiálu, který umožňuje ekologické samočištění párou. Do trouby stačí vložit nádobu s 250 ml vody, zapnout příslušný program a po skončení pouze setřít zbylé nečistoty.

Ještě dál jde technologie StarClean™, kde nemusíte asistovat vůbec. Díky speciálnímu 3vrstvému povrchu se spotřebič po spuštění příslušného programu automaticky vyčistí. A to během 35 minut a bez použití jakýchkoliv prostředků.

Programy pro údržbu bez námahy dnes nabízí většina výrobců trub. K nejúčinnějším patří pyrolytické a katalytické čištění.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (8 hlasů)

Autor článku

Testado
Testado

Testado.cz je recenzní online magazín. Naši redaktoři osobně testují vybrané produkty a dále shromažďují tipy na nejlepší zařízení dle odborných a uživatelských recenzí.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Helena Halušková (1. 2. 2023 15:02)

prosím o radu-vnitřek trouby mi rezaví.Jak to mám vyčistiť?

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (3. 2. 2023 08:02)

Dobrý den, zkuste 1. Kyselinu citronovou, kterou smíchejte s vodou a nalijte směs do trouby. Ponechte na půl hodiny a poté opláchněte a osušte. 2. Smíchejte bílý ocet a sodu, poté rozetřete směs na rezavé místo. Nechte působit 15–20 minut a poté opláchněte a osušte. 3. Zkuste použít čisticí prostředek určený speciálně pro trouby. Pěkný den.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář