Kamerové systémy jsou důležitou součástí zabezpečení vašeho majetku. Otestovali jsme pro vás nejlepší kamerové systémy plus se mimo jiné dozvíte podstatné parametry, jak na jejich instalaci nebo jaké legislativě podléhá jejich užívání. Naším favoritem je systém HikVision HiWatch s vlastním úložištěm a nočním viděním!
Kvalitní kamerový systém se čtyřmi IP kamerami, nočním viděním a bezdrátovým propojením.
Kvalitní vnitřní i venkovní bezpečnostní kamerový systém s 16 kanály a 2 kamerami za TOP cenu.
Levný bezdrátový kamerový set se 2 kamerami a nočním viděním. Snadná instalace.
Nejlepší kamerové systémy
Recenze HikVision HiWatch HWK-N4142TH-MH – nejlepší kamerový systém testů
Umístění: venkovní | Typ: IP kamera | Počet kamer: 4 | Počet kanálů: 4 | Rozlišení: 1 920 × 1 080 px | Napájení: adaptér, PoE | Připojení: LAN | Dosah nočního vidění: 30 m | Rotace: ne | Detekce pohybu: ano | Mikrofon: ano | Úložiště: interní 1 TB (+ integrace SATA HDD až 6 TB) | Orientační cena: 10 839 Kč
- Kvalitní provedení
- Integrovaná paměť
- Možnost rozšíření o HDD
- Výborné rozlišení obrazu + noční vidění
- Set se 4 kamerami v ceně
- Pokročilá komprimace
- Kamerový systém se záznamem (1 TB)
- Absence motorizovaného otáčení
- Vyšší cena (ale kvalita odpovídá)
Testovaný venkovní kamerový set HikVision HiWatch sestává ze 4 IP kamer a záznamové jednotky s úložištěm 1 TB (tedy 1 000 GB). Vhodný je nejen pro zabezpečení domácností, ale i menších a středních firem. Kamery disponují rozlišením 2 Mpx a nahrávají video ve výstupní kvalitě 1 920 × 1 080 px (Full HD). Zařízení pracuje s 1/2.8″ snímačem s možností vysokého rozlišení.
Problémem nepředstavuje ani snímání obrazu za snížených světelných podmínek nebo za tmy díky infračervenému přisvícení obrazu. Snímat lze až do vzdálenosti 30 metrů. Standardní krytí IP67 umožňuje umístění venku, neboť odolává povětrnostním a klimatickým podmínkám. Mluvíme tedy o venkovním kamerovém systému.
Profesionální kamerový systém HikVision lze propojit i pomocí PoE, což se hodí tam, kde by bylo připojení kabelem obtížné. Podporuje rozlišení do 4 Mpx s datovým tokem až 60 Mb/s. Úsporný systémem H.265+ nabízí komprimaci šetřící až 70 % datového objemu. Úložiště o 1 TB lze rozšířit o pevný disk s kapacitou až 6 TB.
Kamerový systém s nočním viděním HikVision HiWatch poskytuje zorný úhel 114°. Aplikace Hik-Connect nabízí pestré možnosti nastavení od sytosti, přes kontrast, jas až po ostrost videa. Přes ni také můžete sledovat živě záběry kdykoliv a kdekoliv pomocí smartphonu.
Výhodou je také zabezpečení kamery proti zničení. Při pokusech o manipulaci s obrazem dostanete bezpečnostní hlášení. Potěší i kompatibilita s virtuální asistentkou Amazon Alexa, Apple HomeKit, Google Home i vlastním systém. Právě proto je tento set nejlepší kamerový systém roku!
Recenze EufyCam 2C Kit – Velmi oblíbený kamerový systém
Umístění: Vnitřní i venkovní | Typ: IP kamera | Počet kamer: 2 | Počet kanálů: 16 | Rozlišení: 2K rozlišení (2048 × 1080 px) | Napájení: Akumulátor | Připojení: Wi-Fi | Rotace: Ne | Detekce pohybu: Ano | Mikrofon: Ano | Úložiště: 16 GB EMMC, Cloud | Orientační cena: 7 499 Kč
- Snadné použití
- Vysoká kompatibilita
- Rozšíření až na 16 kamer
- Vysoké krytí proti vodě
- IR i LED přísvit
- Šikovná aplikace
- Pouze dvě kamery v balení
- Průměrná kvalita obrazu
Sháníte cenově dostupný, ale výkonný a dobře vybavený kamerový systém pro domácí, anebo třeba i firemní použití? Systém EufyCam by mohl být tou správnou volbou. Rozhodně jde o systém se skvělým poměrem ceny a kvality. Základní set tvoří základna Home Base 2 a dvě kamery, ale systém lze rozšířit až na 16 kamer a 32 okenních senzorů. Umožní tedy zabezpečení i větších objektů.
Kamery jsou určeny pro vnitřní i venkovní použití. Disponují vysokým krytím proti vodě a prachu IP67, takže jsou dostatečně chráněny i před přímým deštěm a dalšími nepříznivými vlivy počasí. Kamerová jednotka je vybavena výkonnou baterií, která vydrží na jedno nabití až půl roku provozu. Kamery mají rovněž vestavěný mikrofon, ale i reproduktor pro možnost obousměrné komunikace. Připojují se pomocí Wi-Fi a je možné je ovládat a nastavit (např. sledovací zóny) přes komfortní aplikaci Eufy Security v mobilu, kde zároveň v reálném čase přijímáte data z kamer.
Velmi zajímavé je využití AI pro optimalizaci záběru a zaměření na obličeje a postavy. Mají taky výkonné bodové LED světlo anebo neviditelný noční IR přísvit. Kamery jsou zabezpečené šifrováním a kompatibilní s domácími službami (Apple HomeKit apod.). Celkově jde o velmi moderní, elegantně řešený a úsporný systém s velmi komfortním ovládáním. Kvalita senzorů a záznamu je spíše průměrná, ale vzhledem k ceně jde pořád o výborný systém, který lze jednoznačně doporučit.
Recenze TP-Link Tapo C400S2 – Velmi dostupný kamerový systém
Umístění: Vnitřní i venkovní | Typ: IP kamera | Počet kamer: 2 | Počet kanálů: 2 | Rozlišení: Full HD (1 920 × 1 080 px) | Napájení: Akumulátor | Připojení: Wi-Fi | Rotace: Ne | Detekce pohybu: Ano | Mikrofon: Ano | Úložiště: SD karta (až 256 GB), Cloud | Orientační cena: 4 222 Kč
- Jednoduché ovládání
- Velmi výhodná cena
- 15metrový noční přísvit
- SD úložiště i cloud
- Pohodlná aplikace
- Pouze dvě kamery v balení
- Bez možnosti rozšíření
- Kvalita obrazu
- Obecně pro nenáročné použití
Bezpečnostní kamerový systém za něco málo přes 4 000 Kč? Ano, i to je možné. TP-Link Tapo C400S2 patří mezi nejdostupnější systémy svého druhu, přesto však poskytne solidní služby. Samozřejmě je vhodný spíše pro nenáročné domácí použití než pro komplikovanější aplikace. Ale jako základní „ostraha“ rodinného domku či chaty může odvést dobrou práci.
Součástí balení jsou dvě IP kamery a HUB, který slouží jako základní řídicí jednotka. Záznam z kamer se ukládá na paměťové SD karty (max. velikost 256 GB), ale možné je využít i cloud Tapo Care. Kamery pokryjí zorný úhel 114°, mají noční přísvit s dosahem 15 metrů a pracují v rozlišení FHD. Nechybí mikrofon s reproduktorem pro obousměrnou komunikaci či detekce pohybu. Kamery mají krytí IP65 a hodí se i pro venkovní použití. Napájejí se akumulátorem, který vydrží až cca 180 dní.
Ovládání systému je možné pomocí Wi-Fi přes mobilní aplikaci Tapo (Android i iOS), která je kompatibilní i se systémy jako Amazon Alexa a Google Assistant – díky tomu je možné i hlasové ovládání. Rozhodně nejde o nejvýkonnější nebo nejvybavenější systém, ale za danou částku získáte poměrně dobře ovladatelné kamery s přiměřenou kvalitou obrazu.
Nejprodávanější kamerové systémy a IP kamery
Jak vybrat kamerový systém?
Svůj výběr rozhodně neuspěchejte, neboť se pečlivé prozkoumání opravdu vyplatí. Kamerový systém určitě volte nejen podle svých finančních možností, ale také s ohledem na očekávané výsledky.
Zajisté vás bude zajímat, kam lze vybraný set umístit, jaké okolí dokážou jednotlivé bezpečnostní kamery snímat nebo jaké funkce nabízí. V neposlední řadě bude rozhodující při výběru rekordéru počet kanálů, zpracování záznamu, možnost uložení nebo konektivita.
Co je kamerový systém?
Kamerový systém jinak můžeme najít pod zkratkou CCTV, což znamená Closed-circuit television (uzavřený televizní okruh). Dále se setkáme s názvy jako průmyslová kamera nebo průmyslová televize.
Kamery jsou v tomto případě využity za cílem sledování vyhraněných prostor a k zobrazování náhledu z kamer na monitorech, které jsou následně archivovány. Kamerový systém je složen z kamer a rekordéru vybaveného pevným diskem a softwarem. Dále jsou tyto jednotky propojeny s monitorem nebo televizí.
Typy kamerových systémů – jaké máme?
Jednotlivé typy bezpečnostních kamerových systémů můžeme jednoduše rozdělit na drátové a bezdrátové. K pochopení fungování jednotlivých typů včetně jejich výhod a nevýhod, budete potřebovat těchto pár informací.
Bezdrátové bezpečnostní kamerové systémy
Bezdrátové, digitální nebo IP kamerové systémy lze snadno nainstalovat. Sledovat záznam lze na webovém rozhraní. Obraz je zpracováván přímo v kameře a do záznamové jednotky zvané NVR se dostává už zpracovaný obrazový signál. Dosah signálu je 30 až 50 metrů. Hodí se zejména tam, kde nemáte možnost kabeláž spolu se záznamovou jednotkou umístit. IP kamerové systémy jsou kvalitní a výkonné.
Co do funkčnosti toho nabízí spoustu. Ať už jde o nastavení kamer, pořizování záznamů, volitelnost rozlišení, alarmová hlášení, ovládání na dálku atp. Podobně vybaveně jsou na tom také bezdrátové zvonky s kamerou, které lze ovládat klidně na dálku přes mobilní aplikaci.
Na druhou stranu musíte počítat s horší stabilitou záznamu. Dána bude především na základě vzdálenosti umístění kamer od záznamové jednotky. Dále pak překážkami v podobě zdí. Rozdíly udělají i materiály. Pokud je ve zdi kov, očekávejte větší rušivost signálu. Stejně tak v případě přítomnosti jiných počítačových sítí v blízkosti.
- Snadná instalace
- Kvalitní rozlišení
- Propracované funkce
- Možnost ovládat na dálku
- Vyšší cena
- Hrozí kolísání kvality záznamu
Drátové bezpečnostní kamerové systémy
Drátové nebo také analogové kamerové systémy jsou naproti tomu velmi málo náchylné k rušení signálu. Propojení kamer se záznamovou jednotkou zvanou DVR probíhá pomocí koaxiálního, případně síťového UTP kabelu, kterým současně kamery z jednotky napájíte. Obrazová data se zpracovávají až v samotném jednotce.
Instalace je sice složitější, ale zato se můžete spolehnout na lepší kvalitu přenosu obrazu s nulovým zpožděním i nižší cenu v porovnání s bezdrátovým systémem. Kabeláž lze navíc natáhnout až do vzdálenosti několika kilometrů pomocí optického vlákna nebo metalické kabeláže.
Na druhou stranu nesou analogové kamerové systémy nedostatky v podobě nižšího rozlišením obrazu, který se pohybuje zhruba od 600 do 1 000 televizních řádků. Dále na ně kvůli starší technologii nelze integrovat pohybový senzor nebo je ovládat na dálku.
Novější technologií analogových kamerových systémů jsou tzv. AHD kamerové systémy kombinující analogový přenos s vysokým HD rozlišením (720p video ). O AHD se více dočtete v tomto článku.
- Nízká cena
- Záznam bez kolísání kvality (stabilní)
- Obraz má nulové zpoždění
- Náročnější montáž (kabely atd.)
- Horší rozlišení obrazu
- Omezenější funkce
HD SDI
Z anglického slova High-Definition Serial Digital Interface. Jde o technologicky vyspělé kamerové systémy spojující výhody IP a analogových kamerových systémů. Poskytují výstupní obraz ve vysoké kvalitě a rozlišení HD a Full HD. Své místo najdou tam, kde máte již rozvedenou kabeláž po analogu.
- Kvalitní rozlišení obrazu
- Lze připojit na stávající koaxiální kabel
- Záznam bez výpadků a poruch obrazu
- Vyšší cena oproti analogu (ale levnější než IP)
Kvalita obrazu kamerových systémů
Co ovlivňuje kvalitu výstupního záznamu? Výše jsme si uvedli jednotlivé typy kamerových systémů. S tím však úzce souvisí i další parametry, jako je rozlišení obrazu, barevnost, zorný úhel nebo citlivost na světlo.
Rozlišení obrazu
Rozlišení obrazu kamerového systému bude závislé na počtu televizních řádků (TVL), a to v případě kamerových systémů analogových. Najdeme je nejčastěji v rozmezí 420 až 700 TVL. Čím více, tím lépe, neboť bude obraz detailnější.
Rozlišení analogového kamerového systému | |
---|---|
CIF | 320 × 288 px |
HD1 | 720 × 288 px |
D1 | 720 × 576 px |
960H | 960 × 576 px |
U IP kamerových systémů nás bude zajímat jednotka v pixelech, respektive megapixelech.
Rozlišení IP kamerového systému | |
---|---|
1 Mpx (1.3 Mpx, HD) | 1 280 × 720 px |
2 Mpx (Full HD) | 1 920 × 1 080 px |
4 Mpx (WQHD) | 2 560 × 1 440 px |
8 Mpx (UHD) | 3 840 × 2 160 px |
V následujícím videu můžete vidět jednotlivá porovnání rozlišení IP kamerových systémů:
Snímkování
Podle parametru snímkování poznáme, jak bude záznam plynulý. 25 snímků za sekundu je ideální parametr vyznačující se plynulostí. U 12 snímků za sekundu vykazuje záznam menší zpomalení.
Barevnost
Kamerový systém může mít záznam černobílý nebo barevný. Černobílý je sice méně náročný na světelné podmínky a nevadí mu přítmí. Barevný obraz je však mnohem více oblíbený pro lepší orientaci v bezpečnostním záznamu.
Zorný úhel
Tento parametr nám poví, jak velký prostor kamerový systém nebo jednotlivá kamera obsáhne. Je uveden ve stupních a bývá poměrně důležitý např. u autokamer.
Světelná citlivost
Je udávaná v jednotce Lux (Luxech). Čím nižší hranice Lux, tím lépe si poradí se špatnými světelnými podmínkami.
Parametry záznamového zařízení
Druh rekordéru
NVR vs. DVR. Oba jsou digitální, ale rozdíl je ve zpracování záznamu a použití kamer. DVR spolupracuje s analogovými kamerami a NVR s IP kamerami.
Počet kanálů
Podle počtu kanálů v záznamové jednotce poznáte, jaké maximální množství kamer může být současně napojeno. Nejčastěji jde o 4, 8, 16, 32 kanálů. Domácí kamerový systém si vystačí se 4 až 8 kanály. S vyšším počtem kanálů se setkáváme u profesionálního kamerového systému pro zabezpečení velkých firemních objektů.
Možnosti napájení a ukládání záznamu
PoE
Z anglického Power over Ethernet znamená napájení po datovém síťovém kabelu. K přístroji tedy není nutné přivést napájecí napětí dalším samostatným kabelem.
Podporovaná rozhraní
Záznamová jednotka musí někde svá data ukládat. K tomu poslouží harddisk. Některé kamerové systémy již zakoupíte s úložištěm a možností jeho rozšíření. Pokud budete pevný disk vybírat, doporučujeme hledat takové, které jsou speciálně navrženy pro potřeby kamerových systémů. Bude totiž zapotřebí pokročilejších funkcí zápisu dat se sníženou spotřebou energie.
Podporovaná komprese
Videokomprese H.264
V jednodenním záznamu zabere zhruba 36 GB na jednu kameru.
Videokomprese H.265
Pokročilejší forma komprese šetřící prostor, která zabere pouze zhruba 18 GB prostoru na kameru.
Bezpečnostní kamera vs. kamerový systém
Rozdílů mezi IP kamerou a bezpečnostním kamerovým systémem je hned několik. Prvním bodem je, že samotná kamera nepotřebuje pro svůj záznam rekordér, ale stačí jí vložená paměťová karta. Oproti tomu je kamerový systém závislý na záznamovém médiu s pevným diskem. Kvůli většímu množství připojených kamer musí zpracovávat více dat.
Kamera
Samostatná jednotka s úložným rozhraním + monitor (popřípadě smartphone).
Kamerový systém
Set kamer + záznamová jednotka s pevným diskem + monitor.
Jak na instalaci kamerového systému?
Pokud se odhodláte provést montáž kamerového systému svépomocí, budete muset vědět, jak na to. Ve zkratce vám může pomoci tento postup:
- Kamerový systém si jako první zprovozněte bez instalace.
- Odzkoušejte, zda vše funguje jak má.
- Otestujte kvalitu obrazu jednotlivých kamer.
- Pokud chcete záznamovou jednotku párovat s počítačem nebo smartphonem, bude zapotřebí ji do PC zapojit a nakonfigurovat síťové parametry.
- Následně je možné kamery rozmístit (doporučujeme mít někoho při ruce), jeden bude zaměřovat, druhý kontrolovat obraz.
- V balení kamerového setu by měly být montážní šrouby (ověřte však raději, zda jsou do podkladu, kde budete montáž provádět).
- Spolu s montáží propojte kabelový systém a zaizolujte konektory.
- Do rekordéru nainstalujte pevný disk.
- Propojte rekordér k TV nebo monitoru (pomocí HDMI kabelu).
Vztahuje se na používání kamerového systému nějaká legislativa?
S pořizováním kamerového záznamu se bohužel spojují i povinnosti. V mnoha případech se bude zapotřebí řídit legislativou GDPR a vypracovat pravidla o nakládání s osobními údaji. V opačném případě byste mohli dostat pokutu od úřadů, mohly by vás udat osoby ze záznamu a nahrávka jako věc důkazu by byla u soudu zamítnuta.
Ať už si pořizujete kamerový systém do rodinného domu nebo na váš pozemek, nemusí se to shodovat s právním řádem. Jiné podmínky budou platit pro instalaci kamerového systému v bytovém domě. Předtím, než si tedy nainstalujete svůj bezpečnostní systém, raději navštivte web Úřadu pro ochranu osobních údajů, kde naleznete spoustu praktických příkladů, jak může být kamerový systém využíván, aniž by docházelo k zásahu do soukromí osob.
Trochu jiný případ je monitorování míst kamerovým systémem bez ukládání záznamu. Na užívání se se nevztahuje legislativa GDPR, ale režim občanského zákoníku Listina základních práv a svobod. Takové místo však musí být příslušně označeno, aby o tom byly přítomné osoby informovány.
Oblíbené značky
iGET
Výrobce iGET na trh vstoupil v roce 2013. Jeho zájmem je výroba spotřební elektroniky pro každodenní užívání, mezi ní i zabezpečení domácností a menších firem.
HikVision
Patří k významným výrobcům a dodavatelům bezpečnostních kamerových systémů ve světě již od roku 2001.
Jablotron
Česká skupina technologických firem specializující se na zabezpečovací a komunikační systémy pro ochranu zdraví, majetku a zachování bezpečí uživatelů.
Evolveo
Je výrobce elektroniky působící od roku 2005, jehož hlavní specializaci zahrnuje digitální domov, osobní elektronika a herní produkty.
Ceny kamerových systémů
Cena do 5 000 Kč
Pokud se chcete vlézt do přívětivé cenovky 5 000 Kč, stáhněte po základních modelech. Levnější jsou analogová řešení, ale najdete i digitální varianty. Nižší cena však může být na úkor kvality záznamu.
Cena od 5 000 do 10 000 Kč
Jestliže se rozhodnete investovat o něco více, již v tomto finančním rozmezí naleznete větší spektrum kvalitních výrobků obohacených o moderní technologie a slušnou výstupní kvalitou.
Cena nad 10 000 Kč
Opravdu luxusní a spolehlivé monitorovací zařízení si koupíte nad 10 000 Kč. Tímto způsobem dobře zabezpečíte svůj dům i menší firmu.
Kde doporučujeme nakoupit?
Kamerový systém do firmy, bytu nebo domu doporučujeme nakoupit na srovnávači cen Heureka, případně na známém e-shopu Alza. V obou případech najdete spoustu zajímavých modelů z různých cenových kategorií. Jsme přesvědčeni, že si vybere každý.
Diskuze a zkušenosti