Nejlepší kamery do auta – srovnání 2017

V dnešním světě moderních technologií a sledovacích systémů najdeme kamery snad za každým rohem, sloupem veřejného osvětlení či u většiny vchodů. Sledování se stává každodenní součástí našeho života a nám nezbývá než to akceptovat. A nebo využít ve svůj prospěch.

Příklad z praxe – stojíte na semaforu a člověk před Vámi začne couvat, nabourá Vaše auto a Vás označí jako viníka, protože jste ho nabourali zezadu. Naneštěstí nemáte žádného svědka a nevina se Vám bude v tomto případě prokazovat jen těžko. Z této situace Vás však bezpečně vyvede nainstalovaná autokamera.

A právě porovnáním 12 nejlepších autokamer dostupných na českém trhu se zabývá tento článek. Testované modely jsme rozdělili do dvou kategorií dle cenové hranice 2000 Kč, neboť za tuto cenu se už dají pořídit relativně slušné modely. Pokud ale chcete absolutní špičku, sáhněte po kamerách vyšší třídy.

Nejlepší autokamery do 2 000 Kč – srovnání

Lamax Drive C3 Sencor SCR 2100 Gogen CC 101 HD Gembird DCAM-007 Gembird DCAM-GPS-01 TrueCam A4
Gogen CC 101 HD
Uživatelské hodnocení na Heurece 73 % 74 % 83 % 84 % 70 % 87 %
Cena (01/2017) 1 169 Kč 1 190 Kč 1 199 Kč 1 490 Kč 1 590 Kč 1 990 Kč
Displej 2,4" 2,7" 1,5" 2,0" 2,0" 2,7″
Pozorovací úhel 140° 120° 110° 120° 120° 130°
G-senzor
GPS modul
Menu v češtině
Detekce rychlostních radarů
Automatické zapnutí
Podporované pameťové karty Micro SDHC Micro SD Micro SDHC Micro SD Micro SD Micro SD
Optický stabilizátor
Detekce pohybu
Přísvit ?
Ovládání jedním tlačítkem
Cyklické natáčení
FHD video
Baterie
Max. velikost SD karty 32 GB 32 GB 32 GB 32 GB 32 GB 32 GB
Zobrazení jména řidiče
Funkce WDR
Noční režim
Parkovací mód
Video Timelapse
Zadní kamera
Rozměry 72x61x33 87x53x29 115x75x55 55x25x60 120x53x33 99x49x37

Lamax Drive C3

KLADY:
 • Cena
 • Ovládání jedním tlačítkem
 • Přísvit

ZÁPORY:
 • Chybějící noční režim
 • Chybějící funkce WDR

Za málo peněz hodně muziky. Pokud nehledáte špičkový model a nechystáte se investovat tisíce, je Lamax Drive C3 ideální volbou. Za takřka „lidovou“ cenu nabídne přesně to, co má autokamera dělat – natáčení v dostatečné kvalitě.

Samozřejmostí je záznam ve vysokém rozlišení, G-senzor nebo funkce parkovacího režimu či detekce pohybu. Dobrá světelnost objektivu a přísvit pomocí LED diody umožňují i kvalitní noční natáčení.

TrueCam A4

KLADY:
 • Prověřená značka
 • GPS modul v ceně
 • Schopnost varování před radary
 • Přijatelná cena
 • Velký displej

ZÁPORY:
 • Nemá parkovací mód
 • Nemá schopnost Timelapse
 • Nemá zadní kameru

Vítěz našeho prvního srovnání je jednoznačný. TrueCam A4 v sobě kombinuje vysokou kvalitu značky s cenovou dostupností, byť na vrchní hranici naší cenové tabulky. Má všechno, co bychom u kvalitní, ale levnější, autokamery očekávali.

Z vlastností stojí za zmínku zejména detekce pohybu, G senzor či kvalitní noční režim. Určitě potěší také zabudovaný GPS modul s možností varováni před radary i schopností přidávat do záznamu rychlost a zapamatovat si trasu. Díky tomu si po návratu můžete prohlédnout, kudy jste jeli, a popřípadě si příští cestu naplánovat lépe.

zpět na obsah ↑

Nejlepší autokamery nad 2 000 Kč – srovnání

CEL-TEC E07 Eltrinex CarHD LDWS TrueCam A5s Lamax Drive C5 Dual TrueCam A6 TrueCam A7s
Uživatelské hodnocení na Heurece 91% 87% 84% 75% 91% 85%
Cena (01/2017) 2 650 Kč 2 690 Kč 2 890 Kč 2 990 Kč 3 290 Kč 3 590 Kč
Displej  2.7" 2.7" 2.7" 4,3" 2,7“ 2,7″
Pozorovací úhel 148° 170° 130° 140° 130° 130°
G-senzor
GPS modul Lze dokoupit
Menu v češtině
Detekce rychlostních radarův Lze dokoupit
Automatické zapnutí
Podporované pameťové karty Micro SDHC Micro SDHC Micro SDHC Micro SD Micro SDHC Micro SDHC
Optický stabilizátor
Detekce pohybu
Přísvit
Ovládání jedním tlačítkem
Cyklické natáčení
FHD video
Baterie
Max. velikost SD karty 32 GB 32 GB 32 GB 32 GB 32 GB 32 GB
Zobrazení jména řidiče
Funkce WDR
Noční režim
Parkovací mód
Video Timelapse
Zadní kamera
Rozměry (mm) 110x45x18 86×52×40 103x51x40 125x65x35 103x51x40 103x51x40

Eltrinex CarHD LDWS

KLADY:
 • Kvalitní video
 • Aktivní držák
 • Noční režim
 • Parkovací mód

ZÁPORY:
 • Nemá modul GPS
 • Nemá funkci varování před radary
 • Chybí funkce WDR

Z modelů s cenovkou nad 2 tisíce se jako nejlepší v poměru cena/výkon prosadila kamera Eltrinex CarHD LDWS. V porovnání s konkurencí nabízí téměř nejnižší cenu za takřka stejné, v některých případech i lepší, parametry.

Nemá sice zadní kameru, modul GPS ani varování před rychlostními radary, nicméně je zaměřena přímo na to nejdůležitější – kvalitu záznamu. Díky tomu dostala kamera až 5 možností nastavení kvality nahrávaného videa a dokonce i solidní noční režim, umožňující číst SPZ protijedoucích vozů i za slabého osvětlení. Mimo to je kamera vybavena i magnetickým držákem do auta, umožňujícím velmi rychlé každodenní zapojení či odpojení. Díky aktivnímu držáku s napájením není také nutné pokaždé připojovat nebo odpojovat kabel.

TrueCam A6

KLADY:
 • Zadní kamera
 • Parkovací mód
 • Schopnost Timelapse
 • Noční režim
 • Zobrazení jména řidiče
 • Funkce WDR

ZÁPORY:
 • Chybějící senzor GPS
 • Chybějící detekce radarů

Jako vítěz vyšší cenové kategorie se opět umístila kamera značky TrueCam, tentokráte model A6. Jejím hlavním tahákem oproti konkurenci je totiž druhá kamera, určená k monitorování prostoru za autem. Takže se vám už nikdy nemůže stát žádná nepříjemnost s nečekanou kolizí s autem za vámi, po které by viník odmítal zaplatit.

Bohužel, stále se i přes vyšší cenu nedočkáme GPS či varování před radary, oba tyto moduly si však může zákazník dokoupit ke kameře zvlášť. Pokud jde o ostatní běžné vlastnosti, koupí této kamery se neochudíte ani o jedinou, od G senzoru po přísvit či noční režim. Právě naopak, „A6ka“ potěší ojedinělými funkcemi jako schopností Timelapse či parkovacím módem.

zpět na obsah ↑

Nejprodávanější kamery do auta dle Heureky

zpět na obsah ↑

Jak správně vybrat kameru do auta

Na trhu najdete relativně velké množství různých značek, velikostí, tvarů či druhů kamer. Na následujících řádcích Vám pomůžeme se zorientovat v základních vlastnostech:

1) Kvalita videa (rozlišení)

Pokud se s autokamerou chystáte například dokumentovat cestu na dovolenou, určitě se vyplatí sáhnout po kameře s Full HD rozlišením. Pro běžného uživatele však bohatě stačí i nižší.

2) Velikost

Jako všude, i zde na velikosti záleží. Před samotným hledáním vhodného modelu je proto důležité pořádně si rozmyslet, kde a jak bude kamera umístěna tak, aby nebránila ve výhledu.

3) Displej

Ano nebo ne?  Kamery s LCD displejem jsou větší a často i dražší, na druhou stranu nabízí jednodušší obsluhu a také možnost přehrát záznam. Bohužel kvůli dosažitelnosti displeje jsou některé možnosti umístění omezené.

4) Úložiště

Úložiště v kameře jako takové nehraje roli. Všechny záznamy jsou v současné době nahrávány na SD karty a ty jdou jednoduše pořídit, takže když naplníte jednu, můžete ji vyměnit a bez problému nahrávat dál. Další možností je také kameře nastavit smyčku, kdy pokud kartu naplní, tak nový záběr začne postupně nahrazovat starý.

5) GPS

Pomocí tohoto modulu může kamera k videu přidávat i údaje o poloze a rychlosti. To ocení zejména firmy při kontrole pohybu zaměstnanců ve služebních autech či rodiče s obavami o bezpečí svých dětí.

6) Detekce rychlostních radarů

U modelů vybavených modulem GPS se často setkáváme s funkcí detekce rychlostních radarů. Ačkoli se může na první pohled zdát, že je tato funkce nezákonná, není tomu tak. Nepracuje totiž jako běžné nelegální rušičky radarů. Funguje díky spolupráci s databází radarů a monitorovaných křižovatek. Před vjezdem do monitorovaného úseku Vás modul sám na riziko upozorní.

7) Detekce pohybu

Pro ty, kdo střeží své auto jako oko v hlavě, je tato funkce nutností. Zapne totiž nahrávání kdykoliv zachytí pohyb kolem Vašeho miláčka.

8) Noční režim

Přestože všechny kamery mohou nahrávat i v noci (samozřejmě vidí jen to, co je dostatečně osvětleno),  pro noční jezdce je zde modul nočního vidění, realizovaný pomocí schopnosti zesvětlit detaily.

9) Baterie

Ne všechny kamery mají napájení přímo z auta. Na druhou stranu, baterií napájené modely jsou výhodné například se senzorem pohybu, kdy potřebujeme, aby kamera měla energii i při vypnutém motoru.

10) Automatické zapnutí

Na první pohled banální věc, sednout do auta a zapnout kameru. Pro většinu lidí se však po čase tato banalita stane natolik nepříjemnou, že kameru přestanou využívat úplně. Proto je lepší se při výběru poohlédnout spíše po modelech s automatickým zapínáním.

zpět na obsah ↑

Často kladené otázky

Co vlastně autokamera je?

Autokamera je malé nahrávací zařízení, které si umístíte za přední nebo zadní sklo. Slouží k nahrávání jízdy a možných událostí v jejím průběhu, nejčastěji nehod. Na internetu však také objevíte obrovské množství vtipných záznamů z různých částí světa.

Vyplatí se její pořízení?

Jako se vším, záleží na člověku. Pokud jediné k čemu auto využíváte, je nedělní cesta na nákup, nedoceníte kameru jako pravidelný řidič, který najezdí denně desítky či stovky kilometrů. Na druhou stranu, nehoda se může stát kdykoliv.

Co je důležité vědět?

V případě, že vaše kamera zachytí nehodu nebo jinou událost, kterou si budete chtít uchovat, nesmíte zapomenout stisknout tlačítko s vykřičníkem. Každá kamera ho má a slouží k tomu, aby nahrávací smyčky i u stojícího auta nepřemazaly již natočené záběry. U lepších kamer je tato nutnost vyřešena pomocí G-Senzoru.

Co je to G-senzor?

Je to senzor přetížení – v případě nárazu do vašeho auta zaznamená přetížení a systém následně automaticky uzamkne nahrávání, záznam nehody pak zůstane bezpečně zachován.

Co se stane, pokud někde zaparkuji, kamera bude vypnutá a někdo do mě nabourá?

I na tohle konstruktéři mysleli. Lepší modely jsou proto vybaveny detekcí pohybu. V případě, že vám někdo nebo něco vejde do záběru, kamera se po dobu pohybu spustí i v zaparkovaném a uzamčeném autě.

Můžu záznam z kamery použít u soudu?

Ano. I když se mnoho lidí často mylně domnívá opak.

Umístění kamery

Při instalaci je také dobré vědět jak kameru umístit. Pokud bude moc nízko, může se stát, že pořízený záznam bude kvůli slunečnímu svitu znehodnocený. Většina dražších kamer řeší tento problém ochrannými vrstvami na objektivu, u levnějších modelů si budete muset vystačit s ochranným nátěrem v horní části čelního skla, popřípadě s nějakým vlastnoručním krytem nad objektivem.

zpět na obsah ↑

Závěr

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech – staré rčení, které se velmi dobře hodí i k autokamerám, neboť právě ony jsou tu od toho, aby okamžiky neštěstí zaznamenaly a uchránily ty v právu před zbytečným popotahováním u soudů. Nicméně i s kamerou a v právu je lepší uvažovat racionálně a zbytečně nikomu nepřitěžovat.

Naposledy aktualizováno 12. 1. 2017

Student 4. ročníku Střední průmyslové školy ve Zlíně, na kterou mě zavedla má záliba v elektrotechnice. Kromě radostí studentského života vyplňuji svůj volný čas psaním článků, mimo jiné i pro tento web.

15 komentářů
 1. Odpovědět
  Miroslav Flora 31.1.2017 at 0:24

  Naposledy aktualizováno 1. 12. 2017??
  Dnes je teprve konec ledna 2017.
  Zřejmě omyl v nastavení stránek… doufám.

  • Odpovědět
   Testado 31.1.2017 at 8:39

   Dobrý den,
   jednalo se o překlep. Děkujeme za upozornění. Již opraveno 🙂

 2. Odpovědět
  lukas 25.3.2017 at 23:57

  dobry den,
  shanim, rozmyslim a stale nevim… prijde mi zvlastni, ze „nejlepsi“ kamera je jiz cca rok a pul stara

  • Odpovědět
   Testado 29.3.2017 at 14:32

   Dobrý den,
   u autokamer nedochází k zastarání tak rychle jako například u mobilních telefonů. I kamera stará 2-3 roky může plnit svoji funkci velmi dobře a v průběhu času samozřejmě dochází k poklesu ceny. Tento článek se pravidelně aktualizuje a doplňuje (přibližně každé 3-4 měsíce), informace by zde měly být tedy stále aktuální.

 3. Odpovědět
  Venca 26.6.2017 at 12:18

  Dobrý den, typ pozorovací úhly u kamer jste přeměřovali nebo to jsou podklady od výrobce? Pořídil jsem si TrueCam A4 a jsem naprosto zklamán pozorovacím úhlem, výrobce uvádí 130°, což se mi dle obrazu jevilo nereálně, ovšem naměřil jsem pouze lehce přes 80°, což je nedostačující…

  • Odpovědět
   Petr Smejkal 26.6.2017 at 13:43

   Dobrý den,
   v tomto článku vycházíme z informací recenzentů a výrobců.

   Díval jsem se na Vaši kameru na různá fóra/recenze/články a všude se píše, že kamera zabírá skutečně výrobcem uváděných 130°. Jste si skutečně jistý, že se jedná o jinou hodnotu? Jak jste došel na 80°?

   • Odpovědět
    Venca 26.6.2017 at 14:15

    Ano, máte pravdu, i dle dostupných videí na internetu je vidět opravdu široký úhel záběru, např. u vozidel je vidět celá šíře kapoty. Já mám úzké auto a zdaleka není vidět celá šíře kapoty. Proto jsem s přeměřil reálný úhel záměru.

    Zapnutou kameru jsem položil na desku a na ní označil několik krajních bodů obrazu v horizontální rovině podle pohledu přes displej kamery. Toto jsem jsem udělal na obou stranách. Body jsem spojil přímkami a získal bod protnutí přímek – ohnisko. Pak jsem jen tento vzniklý úhel přeměřil.

    • Petr Smejkal 26.6.2017 at 15:29

     Můžete mi, prosím, poslat přesný typ Vaší kamery?

 4. Odpovědět
  Venca 27.6.2017 at 8:08

  Přesný typ kamery dle obalu a návodu k použití je TrueCam A4 1080p Car DVR. Na kameře, jako takové, je zespodu umístěna samolepka s kódem A4170300220, netuším ale zdali se jedná o označení typu nebo výrobní číslo.
  Nicméně na podobný názor jsem narazil i v uživatelských recenzích produktu na http://www.czc.cz z roku 2016. Uživatel zde uvádí nesouhlas s deklarovanými 130° a uvádí, že kamera má úhel záběru „pouhých“ 85°.

  Jste velmi ochotný, děkuji Vám za pomoc.

  • Odpovědět
   Petr Smejkal 27.6.2017 at 15:28

   Takže tohle nám bylo odpovězeno z oficiální podpory:

   Kamera TrueCam A4 má deklarovaný úhel snímání 130°. V tomto případě zákazníkem naměřený a vypočítaný úhel neodpovídá skutečnosti.

  • Odpovědět
   Petr Smejkal 27.6.2017 at 12:15

   Nikde jsem bohužel nic nenašel, nicméně jsem poslal žádost na oficiální podporu. Takže, prosím, vydržte a jakmile mi odpoví, dám vědět. Uvidíme 🙂

   • Odpovědět
    Venca 28.6.2017 at 19:33

    Cením si Vaší pomoci, rozhodně toto budu řešit ještě dál.
    Děkuji a s pozdravem Kalina Václav

 5. Odpovědět
  Eva 21.7.2017 at 17:08

  Takový srovnání je užitečný.Mě docela dost zaujala levná kamera Navitel.Našla jsem recenzy.
  https://youtu.be/sRfG_UPgf_A

  Mylíte že je dobrá?Moc tomu nerozumím.

  • Odpovědět
   Petr Smejkal 23.7.2017 at 16:21

   Dobrý den,
   s touto kamerou nemáme žádná zkušenosti, nicméně co jsem se díval, parametrově není vůbec špatná. Má třeba Full HD rozlišení a noční režim… Je ovšem důležité, k čemu ji budete využívat. Pokud k běžné jízdě – do práce a menší výlety, tak Vám bohatě stačí. Pokud ale budete natáčet delší videa, max. kapacita 64 GB by Vám například nemusela zcela stačit. Před koupí také počítejte s nutností přikoupit microSD kartu.

 6. Odpovědět
  Štraybl Josef 6.8.2017 at 8:43

  Dobrý den.
  Chci si koupit autokameru a stále se nemohu rozhodnout jakou.To už tak někdy bývá.Proto se obracím na Vás s dotazem,zda by Jste mi nemohl s tímto problémem pomoci.Mě se líbí kamery v hodnotě kolem + – 3000 kč. Chtěl bych mít přední i zadní kameru s nočním viděním a nelesknoucím se obrazem a abych tam měl možnost najít si trasu snad i s určením adresy.Našel jsem nějaké kamery ale nejsem z toho všeho moudrý a tak se obracím na Vás,protože vidím,že ochota a snaha Vám sluší.Prosím o odpověď na můj mail,pokud to bude možné.
  Děkuji Vám! Štraybl Josef.

Okomentujte