Nejlepší kamery do auta roku 2018

V dnešním světě moderních technologií a sledovacích systémů najdeme kamery snad za každým rohem, sloupem veřejného osvětlení či u většiny vchodů. Sledování se stává každodenní součástí našeho života a nám nezbývá než tuto skutečnost akceptovat. A nebo ještě lépe – využít ji ve svůj prospěch.

Příklad z praxe: stojíte na semaforu a člověk před vámi začne couvat, nabourá vaše auto a právě vás označí jako viníka, protože jste ho nabourali zezadu. Naneštěstí nemáte žádného svědka a nevina se vám bude v tomto případě prokazovat jen těžko. Z této situace vás však bezpečně vyvede nainstalovaná autokamera.

A právě porovnáním 5 nejlepších autokamer z jednotlivých cenových tříd se zabývá tento článek.

5 nejlepších autokamer v poměru cena/výkon

#ObrázekNázevSpecifikaceHeureka hodnoceníPřibližná cena
1

Forever VR-110 HD

Forever VR-110 HD

Displej: 2,4" 

Pozorovací úhel: 120°

G-senzor: ano

GPS modul: ne

Detekce radarů: ne

50 %

350 Kč

Porovnat ceny >>

2

Niceboy C1

Niceboy C1

Displej: 2,4" Full HD

Pozorovací úhel: 150°

G-senzor: ano

GPS modul: ne

Detekce radarů: ne

78 %

1 190 Kč

Porovnat ceny >>

3

MIO MiVue C330

MIO MiVue C330

Displej: 2" 

Pozorovací úhel: 130°

G-senzor: ano

GPS modul: ano

Detekce radarů: ano

96 %

2 490 Kč

Porovnat ceny >>

4

TrueCam A7s

TrueCam A7s

Displej: 2,7" 

Pozorovací úhel: 130°

G-senzor: ano

GPS modul: ano

Detekce radarů: ano

81 %

3 390 Kč

Porovnat ceny >>

5

Eltrinex LS500 GPS

Eltrinex LS500 GPS

Displej: 2,7" 

Pozorovací úhel: 170°

G-senzor: ano

GPS modul: ano

Detekce radarů: ano

90 %

4 590 Kč

Porovnat ceny >>

1) Forever VR-110 HD

KLADY:
 • Nízká cena
 • Automatická reakce na pohyb
 • Slušný denní HD záznam
 • 2,4″ LCD displej

ZÁPORY:
 • Nedostatečná úroveň záznamu v noci
 • Absence českého návodu
 • Cizojazyčné menu

Prvním pomocníkem našeho přehledu je model Forever-110 HD. Ten boduje především symbolickou částkou, kterou je nutné za jeho pořízení zaplatit. Výhodou je i automatické sepnutí při zachycení pohybu. Ačkoliv je cena za tuhle černou skříňku vskutku nevídaná, i přesto vlastní G-senzor, stabilizaci obrazu, nahrávání zvuku a smyčku. Hmotnost činí pouhých 54 gramů a úhel záběru představuje 120°. Do krabičky lze vložit microSD kartu o maximální kapacitě 32 GB.

Denní záběry se vyznačují vcelku uspokojivou kvalitou a jsou dostatečné pro přibližné rozpoznání a vyhodnocení situace. Autokamera Forever VR-110 HD dokáže natočit záznam v HD rozlišení (1 280 × 720 px), přičemž pro pohodlné používání dobře slouží 2,4“ LCD displej. Vestavěná baterie pak umožňuje natáčet i mimo vozidlo, ovšem s ohledem na malé rozměry kamerky po velmi krátkou dobu.

Zatímco jsou denní záběry vcelku dobré, totéž se nedá říct o nočních videích. Záběry pořízené v tuto dobu jsou bezcenné, jelikož neumožňují vyčíst prakticky nic. Nepotěší ani absence české jazykové mutace návodu, díky níž mohou mít jedinci nevládnoucí anglickým či polským jazykem problém. Výraznější komplikace pak může způsobit i fakt, že ani samotné menu kamery není počeštěno. Na druhou stranu pár slovíček si dokáže přeložit asi každý.

Součástí balení je mimo kamerky také držák do auta, cestovní nabíječka a datový USB kabel s koncovkou miniUSB.

Zjistit cenu >>


2) Niceboy C1

KLADY:
 • Povedený design
 • Značné zorné pole
 • Snadné ovládání
 • Drobné rozměry

ZÁPORY:
 • Slabší ostrost
 • Nepovedený manuál

Druhým doporučeným modelem je kamera Niceboy C1. Ta již oproti svému levnějšímu předchůdci disponuje vcelku kvalitním Full HD rozlišením, ačkoliv i v tomto případě je velmi obtížné vyčíst ze záznamu registrační značku či některé orientační body. Velkou výhodou je však výrazné zorné pole a velice snadná ovladatelnost.

Videa máte šanci pořídit v rozlišení 1 920 × 1 080 pixelů při 30 snímcích za sekundu. Úhel záběru představuje 150°, přičemž aktuální dění máte možnost pozorovat na 2,4“ LCD displeji. Konstrukce nabízí vestavěný mikrofon s možností vypnutí, za poznámku pak stojí podpora microSD karet až do 32 GB. Budoucí uživatele potěší funkce automatického spuštění, zamykání souborů proti přepsání nebo zobrazení data a času.

Případným začátečníkům však příliš nepomůže manuál obsahující řadu nepřesných či zcela mylných informací. Nastavování kamery je tak spíše možné metodou pokus-omyl. Celkově se i přes několik nedostatků jedná o povedený produkt, který za dané peníze poskytuje dostačující parametry a navrch přidává líbivou vnější slupku.

Skvělé je kupříkladu nahrávání ve smyčce nebo funkce TimeLapse pro natáčení časosběrných videí. Samozřejmostí je G-senzor, systém nočního snímání a automatická detekce pohybu v případě otřesu. Jak je vidno, i za cenu lehce nad jeden tisíc se dá pořídit slušně vybavená černá skříňka.

Součástí balení je autokamera Niceboy C1, USB kabel, nabíječka do auta, přísavný držák a manuál.

Zjistit cenu >>


3) MIO MiVue C330

KLADY:
 • Slušná FHD kvalita obrazu
 • Drobné rozměry
 • Přehledný 2″ displej
 • Podpora microSD až do 128 GB
 • Automatická detekce nehody

ZÁPORY:
 • Z počátku složitější ovládání
 • Chudší balení

Autokamera MIO MiVue C330 představuje zlatou střední cestu na trhu s černými skříňkami. Za stále ještě vcelku rozumný finanční obnos se jedná o perfektně zpracovaného pomocníka se skvěle čitelným záznamem. Tahle skříňka zvládá natáčet videa až ve Full HD rozlišení s 30 snímky za sekundu. Potěší širokoúhlý záznam v podání 130° úhlu záběru. Optika se pyšní slušnou světelností f/2,0, tudíž dokáže lépe obstát i za zhoršených světelných podmínek.

K využívání máte 2“ LCD displej, na kterém si můžete odzkoušet jednotlivé funkce. MiVue C330 ke své práci využívá G-senzor, automatické nahrávání, fotografický režim s maximální kvalitou 4 megapixelů nebo automatickou detekci nehody. Rychlejší řidiče potěší funkce detekující statické radary. Uživatelé si rovněž chválí otočný držák a k dobru ještě připočtěme podporu microSD karty až do kapacity 128 GB. Za zmínku dále stojí vysoce kompaktní rozměry 51,2 × 62,2 × 37,4 milimetrů a hmotnost těsně pod 60 gramů. Tuhle kamerku tedy jednoduše schováte do kapsy nebo mimo zraky zlodějů.

Pro některé může především zpočátku činit problémy obtížnější ovládání kamery, jež umocňuje nedostatečně sepsaný návod. Přístroj také nemá v balení USB kabel pro připojení k PC a záznamy je nutné zasílat přes vestavěnou aplikaci sloužící též ke sdílení jednotlivých videí.

Součástí balení je tedy mimo kamerky pouze otočný držák na sklo a napájecí kabel do auta.

Zjistit cenu >>

Zajímavý TIP:

Hledáte spolehlivou GPS navigaci do auta za super cenu? Zkuste náš výběr. 

4) TrueCam A7s

KLADY:
 • Funkční a kompaktní design
 • Bohaté příslušenství
 • Detekce radarů, GPS
 • Slušná kvalita videí a fotografií
 • Podsvícené klávesy

ZÁPORY:
 • Bez parkovacího módu
 • Vyšší cena

Jestliže do svého automobilu hledáte již něco skutečně festovního a kvalitního, sáhněte po modelu TrueCam A7s. V prvé řadě se dočkáte skutečně naditého balení, ve kterém nechybí USB a HDMI kabel, nabíječka a další nezbytnosti. Kamerka ke své práci využívá 2,7“ velikou obrazovku, jež se ovládá skrze postranní tlačítka. Manipulace je tak snadná a rychlá, což na cestách skutečně oceníte.

TrueCam A7s se pyšní obrovským množstvím užitečných funkcí, mezi nimiž dohledáte smyčku, detekci pohybu, otočení obrazu, změnu ISO, EV a další prvky. Využít můžete také automatické vypnutí, LED přisvětlení (není určeno pro natáčení) nebo odložení zapnutí a vypnutí. Kamera podporuje dokonce i GPS, což využijete ke snímání aktuální rychlosti, kompasu či k odhalení pozic všímavých radarů.

Úhel záběru činí 130°, přičemž videa lze natáčet v maximální kvalitě 2 560 × 1 080 pixelů při 30 FPS. Zatímco denní záběry i fotografie jsou hodně slušné, noční záznam není nic extra. Díky vestavěné baterii můžete kameru využívat i mimo vozidlo, což oceníte v případě nehody nebo nějakého incidentu. Kapacita 400 mAh vystačí na zhruba jednu hodinu provozu – výrazně ovšem záleží na způsobu používání.

Kamerka váží 97 gramů a měří 103 × 51 × 40 milimetrů. I přes větší obrazovku je tedy stále kompaktní, a tudíž i přívětivá na přepravu.

Celá recenze >> Zjistit cenu >>


5) Eltrinex LS500 GPS

KLADY:
 • Vysoká úroveň obrazu a zvuku
 • Kontrola a podpora řízení
 • Vysoká úroveň konstrukce
 • Povedený design

ZÁPORY:
 • Občas zmatené hlášení přejezdů
 • Nepovedený manuál
 • Pomalejší náběh GPS

Jako poslední a nejdražší doporučení jsme vybrali autokameru Eltrinex LS500 GPS. Tenhle model je vybaven rychloupínacím magnetickým držákem s napájením, vlivem čehož odpadá nepohodlí během častého zapojování a odpojování. Kamera je také vybavena GPS přijímačem, který zvládá zobrazovat aktuální rychlost, skrze kompas oznamovat směr jízdy a samozřejmě umí detekovat statické radary a kamery.

LS500 dokáže prostřednictvím zvukové signalizace upozornit řidiče na vybočení z jízdního pruhu, což je velmi praktická a bezpečná vychytávka. Kvalita obrazu pocítila vůči předchozím modelům výrazné zlepšení. Vysoké rozlišení 2 304 × 1 296 pixelů ještě doprovází přítomnost technologie WDR, která si dobře poradí se zhoršenými světelnými podmínkami. Úhel záběru zastoupilo 170° a na konstrukci dohledáte vestavěný mikrofon a reproduktor.

Výrobce vsadil na displej o velikosti 2,7“, na němž máte možnost natavovat mnoho funkcí. Natáčet lze ve smyčce, stisknutím jediného tlačítka bránit v přepsání souborů, nechybí detekce otřesů, cyklický záznam a mnohé jiné užitečnosti. Zařízení Eltrinex LS500 GPS můžete využívat i mimo prostor vozidla, protože ve svém nitru ukrývá vestavěnou baterii o kapacitě 180 mAh. S ohledem na nízkou kapacitu ale nepůjde o žádného energetického držáka.

Mimo specifikací je nutné vychválit obsah balení, kde mimo kamerky najdete magnetický držák s přísavkou na okno, cestovní nabíječku s miniUSB portem, HDMI kabel, manuál a dokonce polarizační filtr, který k vyšší kvalitě záznamů jistě přispěje.

Zjistit cenu >>

zpět na obsah ↑

Nejprodávanější kamery do auta dle Heureky

zpět na obsah ↑

Jak správně vybrat kameru do auta

Autokamery představují ideálního pomocníka do silniční nepohody. Nikdy se vám nemůže stát, že byste dopadli u přestupkového nebo soudního řízení špatně. Záznam zkrátka představuje nezpochybnitelný důkaz, jemuž nemůže oponovat ani ten nejlepší právník nebo lhář na světě.

Pokud trávíte za volantem spoustu času, nákup kvalitní autokamery vám jedině doporučujeme. Hlídáte si „záda“, právní jistotu a na cestách se budete cítit o mnoho lépe. Tyto kamery přitom nestojí příliš mnoho financí. Již za pár tisíc si můžete pořídit slušný natáčecí stroj. Abyste snad nesáhli vedle, připravili jsme následující rady a tipy, jak takové zařízení dobře vybrat.

Na trhu najdete velké množství různých značek, velikostí, tvarů či druhů kamer. Na následujících řádcích vám pomůžeme se zorientovat v základních vlastnostech.

Typy kamer

Jednou z nejzásadnějších otázek je, jakou oblast má vaše budoucí kamera snímat. Dobře si tedy promyslete, jaký typ kamery je pro vás vhodný. Na trhu existují tři základní rozdělení:

 • Klasické autokamery – Tento typ kamery je asi nejrozšířenější. Zařízení zabírá prostor pouze před vozidlem, kde je dění nejčilejší. Kamera se zpravidla umísťuje ve vrchní části čelního skla, například u zpětného zrcátka. Dávejte si pozor, abyste kameru neumístili ve výhledu řidiče. V takovém případě vám hrozí pokuta za přestupek na úseku silniční dopravy.
 • Duální autokamery – Jedná se o rozšířenou klasickou autokameru s tím rozdílem, že její duální odnož snímá jak prostor před vozidlem, tak prostor uvnitř vozidla a částečně za vozidel (většinou zcela nepatrně a neúplně). Duální kamera do auta není pro parkování příliš vhodná. Jako parkovací kamera do auta je ideální externí.
 • Externí autokamery – Tyhle typy nebývají příliš rozšířené, ovšem o jejich vynikající funkčnosti není pochyb. Kamera totiž snímá prostor ve přední i zadní části vozidla. Důkazní materiál tedy pořídíte i v případě, kdy do vašeho vozidla někdo narazí zezadu. Valná většina systémů má zpětnou kameru připojenou k té hlavní prostřednictvím kabelu. Ten bývá dostatečně dlouhý natolik, abyste si kabeláž rozvedli podle potřeby a proporcí vozidla. Takovou kamerou je například model TrueCam A6, který jsme testovali.

Kvalita videa (rozlišení)

Pokud se s autokamerou chystáte například dokumentovat cestu na dovolenou, určitě se vyplatí sáhnout po kameře s minimálně Full HD rozlišením. Pro běžného uživatele však bohatě postačí i HD kamera do auta. Musíte si ale dávat pozor, aby výstupní video zachytilo dobře to, co má: tedy značky automobilů a třeba i tváře lidí. Na kvalitě videa a fotografií se přímo podílí velikost a rozlišení snímače.

Velikost snímače

V zjednodušeném podání můžeme říct, že čím větší snímač bude autokamera mít, tím vyšší bude kvalita pořízeného záznamu. Velký snímač díky své ploše pohltí více světla, což se kladně projeví na kvalitně obrazu a menším množství šumu. Velikost snímače se uvádí v palcích, přičemž mezi běžnou a dostatečnou velikost je považován rozměr ¼ palce. Tedy čím větší snímač bude, tím nasbírá více světla a výstup bude jasnější a ostřejší.

Rozlišení snímače

Tohle rozlišení vyjadřuje faktický počet obrazových bodů, kterým je tvořena fotografie a video. Čím větší rozlišení černá skříňka má, tím lepší bude výstupní kvalita. Rozlišení je uváděno v pixelech, což jsou ony obrazové body. Jedná se o množství vodorovných a svislých bodů. Mezi nejčastější rozlišení patří Full HD (1 920 × 1 080 px), přičemž některá zařízení již zvládají 4K (3 840 × 2 160 px). Pamatujte ovšem na to, že kromě výsledné kvality se zvyšují energetické nároky a nároky na datový prostor (kvalitnější video zabere více místa).

Pozorovací úhel

Samostatnou kapitolou je pozorovací úhel. Čím větší úhel palubní kamera využívá, tím více toho na fotografii nebo videu bude vidět. V případě řidičů je ideální stav, kdy kamera zabírá celou silnici a chodník, úplně nejlépe také komunikaci v protisměru (dokáže zaznamenat projíždějící automobil a jeho registrační značku, případně osádku). Za vhodné rozmezí je považován úhel záběru mezi 120° až 150°, což námi doporučované modely splňují. Pokud by měla kamera úhel větší, než jsou zmíněné proporce, mohl by se dostavit takzvaný efekt „rybího oka“.

Rybí oko znamená, že čočka využívá velmi široký úhel záběru, vlivem čehož se dostaví velké soudkové zkreslení. Zatímco řidiči tyhle proporce nechtějí, daný efekt byl záměrně vyvinut pro využití v meteorologii pro studium oblak. Obchody s fotografickým vybavením nabízí objektivy tohoto typu, které jsou schopny najednou zobrazit úhel až 220°.

Frekvence snímání

Snímková frekvence je číselná informace, která udává kolik statických snímků je v obrazu za jednu sekundu záznamu. Většinou je psána v jednotkách FPS (z anglického frames per second), což ve volné češtině znamená snímky za sekundu. Čím vyšší hodnotu FPS autokamera nabízí, tím je plynulost pořízeného videa vyšší. Jinými slovy video s 60 FPS je plynulejší než video s 30 FPS.

Většina kamer se opírá o hodnotu 24 až 30 snímků za sekundu. Ty dražší nabízí i 60 FPS, ovšem většinou na úkor kvality videa. Zcela obdobná situace platí také u fotoaparátů nebo chytrých telefonů, kde například 4K rozlišení lze většinou pořídit pouze s 30 FPS (to platí hlavně u levnějších modelů).

Ačkoliv je parametr FPS dosti důležitý, ve skutečnosti tomu tak úplně není. Velmi totiž záleží, jaké plány budete s natočenými záběry mít. Pokud využijete smyčku a každý záznam necháváte kameře automaticky mazat, není pro vás plynulost ani důležitá. Jestliže ale pomýšlíte nad dalším zpracováním videa doma na počítači, a třeba umístění záběrů na YouTube, této hodnotě věnujte větší pozornost. Na trhané snímky se asi moc lidí dívat nebude.

Velikost a umístění

Jako všude, i zde na velikosti prostě záleží. Před samotným hledáním vhodného modelu je proto důležité pořádně si rozmyslet, kde a jak bude kamera umístěna tak, aby nebránila ve výhledu. Nevhodné umístění může mimo tučné pokuty zapříčinit i snížení natáčecí kvality. Utrpí například úhel záběru, který se může nevhodným umístěním výrazně ponížit. Na druhou stranu pokud razíte heslo typu mini kamera do auta nebo mikro kamera, něco takového nedoporučujeme. Do titěrného zařízení se nevejde velká baterie, kvalitní objektiv a problematické bývá také neméně důležité uchycení.

Umístění kamery v autě tedy v žádném případě nepodceňujte, prostudujte si dodávaný návod nebo si prolustrujte internet. Montáž kamery do auta není přitom vůbec obtížná, o čemž jsme se na vlastní kůži přesvědčili během recenzí těchto kamer. Zapojení a instalace patřilo vždy mezi časově nenáročné procedury. Zatímco se některé kamery připevňují k držáku mechanicky, jiné se spojí pomocí magnetu. Magnetické uchycení je ideální pro řidiče, kteří z vozidla často vystupují a nemají čas ani náladu autokameru neustále nacvakávat. Řeč je o kurýrech a pošťácích. O držák kamery do auta se snažte pečovat.

Displej

Ano nebo ne? Záznamová autokamera do auta s LCD displejem bývá větší a často i dražší, na druhou stranu nabízí jednodušší obsluhu a také možnost přehrát záznam přímo na místě. Bohužel kvůli dosažitelnosti displeje jsou některé možnosti umístění omezené.autokamera - displejPřítomnost obrazovky nicméně považujeme za přínos. Kromě prohlížení záběrů a fotografií můžete vaši kameru pohodlně ovládat rovnou na displeji, na kterém máte také jako na dlani zapnuté funkce, dobu a kvalitu natáčení, reálný obraz a mnoho jiných informací.

Některé černé skříňky nabízí panel pod 2“, jiné mají i násobně větší rozměr. Záleží tedy jenom na vás, po čem sáhnete. Mějte ovšem také na paměti, že větší displej sice zvyšuje komfort, zároveň ale výrazně snižuje výdrž baterie a celkovou manipulační variabilitu.

Úložiště

Úložiště v kameře jako takové nehraje příliš roli. Všechny záznamy jsou v současné době nahrávány především na microSD karty. Paměťové karty si můžete jednoduše dokoupit za nízkou cenu, takže když naplníte jednu, můžete ji vyměnit a bez problémů nahrávat dál. Další možnost představuje využití smyčky: pokud se karta naplní, nový záběr začne postupně nahrazovat starý. Není tedy možné, aby kamera přestala zaznamenávat jízdu skrze zaplněné uložiště (s využitím smyčky).

Obecně nelze objektivně říct, jak dlouhý záznam se na danou paměťovou kartu vejde. Každá kamerka pracuje s datovým tokem trošku jinak, a tak stejné Full HD video ze dvou kamerek nemusí mít stejnou velikost. Občasným šoférům ale 32GB microSD karta bohatě vystačí, ti náročnější pak mohou volit z vyšších kapacit. Ačkoliv většina autokamer nabízí interní uložiště, zpravidla nejde o žádné obří proporce. Společně s kamerou doporučujeme rovnou zakoupit i vhodnou paměťovou kartu.

Porty – vstup a výstup

Autokamery mívají několik druhů vstupů a výstupů, které se mohou hodit. Berte na zřetel, že záznam musíte nejen natočit, ale také nakopírovat do počítače.

 • MicroUSB – Tenhle konektor využívá naprostá většina autokamer pro připojení nabíječky nebo k propojení s počítačem.
 • HDMI – Vedle microUSB portu bývá často umístěn HDMI konektor, který využijete pro připojení k televizi. Modernější zdířka dovolí přehrávat videa ve vyšším rozlišení a kvalitě.
 • Wi-Fi – Některé modely nabízí také přenosovou technologii Wi-Fi. Kamerku není nutné propojovat s počítačem kabelem, nýbrž mnohem pohodlnější bezdrátovou formou (datový tok se ovšem zpomalí). V neposlední řadě se touto formou dá kamerka ovládat skrze chytrý telefon.

Baterie a napájení

Naprostá většina černých skříněk vlastní interní baterii. Mezi její nesporné výhody patří možnost vzít kameru mimo vozidlo a natočit například detaily nehody, podezřelou osobu nebo jiné okolnosti. Baterie je také zásadní pro využití některých nabízených funkcí, jako například detekci pohybu. Kapacita akumulátorů je uváděna klasicky v mAh a zpravidla se pohybuje od 200-450 mAh.autokamery - napájeníNabíjení baterie probíhá dvěma způsoby. Máte možnost využít konektor microUSB, kterým kapacitu doplňujete přes elektrickou síť (jako u mobilních telefonů), nebo přes automobilový adaptér s výstupem 12V. Ostatně na baterii se příliš spoléhat nedá. Vyrazit na výlet bez nabíječky rozhodně nedoporučujeme, protože se akumulátor velmi rychle vybije. Záleží samozřejmě na jasu a velikosti displeje, použitých funkcích a tak dále.

V rámci vyšší životnosti baterie nenechávejte autokameru neustále za sklem. V letních měsících mohou vadit vysoké teploty, během zimy zase nízké. To stejné se týká i samotného zařízení, které má z výroby deklarovanou optimální provozní teplotu udávanou v určitém rozmezí (např. -10 °C / +50 °C). V neposlední řadě pamatujte na všímavé zlodějíčky.

Užitečné funkce autokamer

FunkceStručné vysvětlení
GPSPomocí tohoto modulu může kamera k videu přidávat i údaje o poloze a rychlosti. To ocení zejména firmy při kontrole pohybu zaměstnanců ve služebních autech či rodiče s obavami o bezpečí svých dětí. Kamera do auta s GPS navigací tedy není vůbec špatná.
Detekce rychlostních radarůU modelů vybavených GPS se často setkáváme s funkcí detekce rychlostních radarů. Ačkoliv se může na první pohled zdát, že je tato funkce nezákonná, není tomu tak. Nepracuje totiž jako nelegální rušičky radarů, nýbrž funguje díky spolupráci s databází radarů a monitorovaných křižovatek. Před vjezdem do monitorovaného úseku vás modul sám na riziko upozorní.
Detekce pohybuPro ty, kdo střeží své auto jako oko v hlavě, je tato funkce naprostou nutností. Zapne totiž nahrávání kdykoliv zachytí pohyb kolem vašeho vozidla, čímž podstatně zvyšuje šanci na dopadení vandala. Je známá také jako parkovací režim.
Noční režimPřestože všechny kamery mohou nahrávat i v noci (samozřejmě vidí jen to, co je dostatečně osvětleno), pro noční jezdce je zde modul nočního vidění, realizovaný pomocí schopnosti zesvětlit detaily. Kvalitní kamera do auta s nočním viděním tedy musí nabízet funkci noční režim.
Automatické zapnutíNa první pohled banální věc, sednout do auta a zapnout kameru. Pro většinu řidičů se však po čase tato banalita stane natolik nepříjemná, že kameru přestanou využívat úplně. Proto je lepší se při výběru poohlédnout spíše po modelech s automatickým zapínáním.
Časová smyčkaTato funkce slouží k postupnému přemazávání starých záznamů, na kterých nedošlo k nehodě nebo incidentu. Smyčky mažou záznam např. po 2, 5 či 10 minutách. Nikdy se vám nestane, že by došlo na microSD kartě místo.
G-senzorJinými slovy snímač přetížení, téže gravitační senzor, který zaznamenává směr jízdy ve třech prostorových osách. V případě nehody zachytí náraz a je schopen nahraný záznam automaticky uzamknout proti smazání. Citlivost lze nastavit v menu.
Zamykání videaPomocí této funkce lze natočené video nebo vyfocený snímek uchránit před nechtěným smazáním. V menu lze tuto funkci také vzít kdykoliv zpět.
WDRFunkce WDR dokáže kameře zajistit snímání obrazu v širokém kontrastním poměru. Objektiv se dobře přizpůsobí přesvětlenému nebo naopak tmavému prostoru. Tahle funkce je ideální třeba během noci, kdy dokáže zachytit protijedoucí vozidlo se zapnutými světly.
Okamžité fotoNěkteré kamery dokáží vyfotografovat situaci i během natáčení videa. Stačí stisknout tlačítko a obrázek je na světě.
MikrofonLépe vybavené skříňky zvládnout nejen natáčet obraz před sebou, ale také nahrávat zvuk zevnitř kabiny.

Autokamera a legislativa

Na tohle téma bylo napsáno skutečně hodně. Kupodivu se však mezi řidiči a neřidiči často strhávají nesmyslné pře, které se zakládají na nepravdivých informacích. Pokud se ptáte, zda můžete záznam z kamery použít u soudu, tak ano, můžete. Co ale nemůžete je umístit video nebo fotografii na internet bez svolení všech účastníků. Jmenovitě se jedná o registrační značky vozidel, tváře a tak dále. Kameru do auta vítají například pojišťovny, kterým výrazně usnadní práci v označení viníka.autokamery u soudu, legislativaCo ale platí u nás, nemusí platit v zahraničí. Například ve Švédsku musí být kamera odnímatelná a záznamy nelze dlouhodobě uchovávat. V Maďarsku je zase nutné uložený materiál již po 5 dnech mazat. Naopak méně důrazné jsou úřady v Dánsku, Finsku, Itálii, Polsku, Nizozemsku nebo Velké Británii. Co ovšem platí dnes nemusí být zítra. Před odjezdem na dovolenou si tedy zákony dané země dopředu nastudujte.

Často kladené otázky

Co vlastně autokamera je?

Autokamera je malé nahrávací zařízení, které si umístíte za přední nebo zadní sklo. Slouží k nahrávání jízdy a možných událostí v jejím průběhu, nejčastěji nehod. Na internetu však také objevíte obrovské množství vtipných záznamů z různých částí světa.

Vyplatí se její pořízení?

Jako se vším, záleží na člověku. Pokud jediné k čemu auto využíváte, je nedělní cesta na nákup, nedoceníte kameru jako pravidelný řidič, který najezdí denně desítky či stovky kilometrů. Na druhou stranu, nehoda se může stát kdykoliv.

Co je důležité vědět?

V případě, že vaše kamera zachytí nehodu nebo jinou událost, kterou si budete chtít uchovat, nesmíte zapomenout stisknout tlačítko s vykřičníkem. Každá kamera ho má a slouží k tomu, aby nahrávací smyčky i u stojícího auta nepřemazaly již natočené záběry. U lepších kamer je tato nutnost vyřešena pomocí G-senzoru.

Co se stane, pokud někde zaparkuji, kamera bude vypnutá a někdo do mě nabourá?

I na tohle konstruktéři mysleli. Lepší modely jsou proto vybaveny detekcí pohybu (viz. tabulka funkcí o kousek výše). V případě, že vám někdo nebo něco vejde do záběru, kamera se po dobu pohybu spustí i v zaparkovaném a uzamčeném automobilu.

Závěr

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech – staré rčení, které se velmi dobře hodí i k autokamerám, neboť právě ony jsou tu od toho, aby okamžiky neštěstí zaznamenaly a uchránily ty v právu před zbytečným popotahováním u soudů a komisí. Nicméně i s kamerou a v právu je lepší uvažovat racionálně a zbytečně nikomu nepřitěžovat.

Značky autokamer

Xiaomi

Ještě před pouhými několika lety o Xiaomi nikdo ani neslyšel. Uplynulo však hodně vody a tahle značka se stala jednou z nejpopulárnějších svého oboru. Čínská společnost od roku 2010 vyvíjí a prodává smartphony, spotřební elektroniku a v menším množství také kamery. Cílem společnosti je udržet slušnou kvalitu za nízkou cenu, což je kombinace pro koncového zákazníka vskutku lákavá. V roce 2014 měla Xiaomi hodnotu hrubě přes 10 miliard dolarů, což ji stavělo po bok takových značek jako je Lenovo. Dnes je nicméně podstatně dál a patří mezi TOP výrobce chytrých telefonů a jiných zařízení. Ani bychom se nedivili, kdybyste nějaký Xiaomi produkt měli doma také vy.

TrueCam

Domácí výrobce natáčecí techniky TrueCam se jistou cestou dostává do podvědomí všech řidičů. Nabízí totiž hodně kvalitní autokamery, které mají co nabídnout a od svých konkurentů se liší poctivou konstrukcí a pestrou funkční nabídkou. Určitě dobrá volba, v jejímž případě oceníte jednoduché ovládání a případně i rychlé vyřízení reklamace včetně bleskové technické podpory.

LAMAX

Další českou značkou spotřební a mobilní elektroniky je LAMAX, který se věnuje videotechnice, audiu a chytré elektronice. Výrobce se především soustředí na kvalitu svých produktů, snadné používání a neotřelý design. Zařízení od LAMAXu jsou připravena ihned po vybalení k použití. V případě této značky oceňujeme obrovský sortiment příslušenství, který je již součástí balení jejich produktů. Kupříkladu akční kamery nabízí hned dvě baterie v základu.

Niceboy

Výrobky značky Niceboy na evropský trh pronikly teprve v roce 2016, přičemž původní zaměření značky byly outdoorové kamery, autokamery a jejich příslušenství. Brzy nato se objevily přenosné reproduktory a bezdrátová sluchátka. Niceboy v současné době prodává v 8 evropských zemích, přičemž je vynikající zejména svojí kvalitou a pestrobarevným designem.

Eltrinex

Digitální kamery, digitální záznamníky nebo autokamery, právě takovému odvětví se věnuje společnost Eltrinex. Tenhle výrobce klade především důraz na vysokou kvalitu a dlouhodobou trvanlivost. Zákazníci si značku chválí, a tak není důvod, proč se jí vyhýbat. Méně známá ještě neznamená špatná…

Mio

Společnost Mio byla založena teprve v roce 2002, přičemž na evropský trh vstoupila zhruba o rok později. Své výrobky nyní prodává ve více jak 56 zemích světa, přičemž pobočky Mio najdete například ve Velké Británii, Belgii či Polsku. Mimo kvalitních autonavigací se věnuje vývoji GPS navigací, fitness náramků a jiné elektroniky.

Nejprodávanější kamery do auta dle Heureky

Milovník nových technologií, populární vědy, techniky a historie. Velký optimista s pesimistickými názory, který je fascinován životem vizionáře Elona Muska, který svojí neskutečnou pílí dokázal prakticky z ničeho vybudovat obrovskou příležitost pro lidstvo.

44 komentářů
 1. Naposledy aktualizováno 1. 12. 2017??
  Dnes je teprve konec ledna 2017.
  Zřejmě omyl v nastavení stránek… doufám.

 2. dobry den,
  shanim, rozmyslim a stale nevim… prijde mi zvlastni, ze “nejlepsi” kamera je jiz cca rok a pul stara

  • Dobrý den,
   u autokamer nedochází k zastarání tak rychle jako například u mobilních telefonů. I kamera stará 2-3 roky může plnit svoji funkci velmi dobře a v průběhu času samozřejmě dochází k poklesu ceny. Tento článek se pravidelně aktualizuje a doplňuje (přibližně každé 3-4 měsíce), informace by zde měly být tedy stále aktuální.

 3. Dobrý den, typ pozorovací úhly u kamer jste přeměřovali nebo to jsou podklady od výrobce? Pořídil jsem si TrueCam A4 a jsem naprosto zklamán pozorovacím úhlem, výrobce uvádí 130°, což se mi dle obrazu jevilo nereálně, ovšem naměřil jsem pouze lehce přes 80°, což je nedostačující…

  • Dobrý den,
   v tomto článku vycházíme z informací recenzentů a výrobců.

   Díval jsem se na Vaši kameru na různá fóra/recenze/články a všude se píše, že kamera zabírá skutečně výrobcem uváděných 130°. Jste si skutečně jistý, že se jedná o jinou hodnotu? Jak jste došel na 80°?

   • Ano, máte pravdu, i dle dostupných videí na internetu je vidět opravdu široký úhel záběru, např. u vozidel je vidět celá šíře kapoty. Já mám úzké auto a zdaleka není vidět celá šíře kapoty. Proto jsem s přeměřil reálný úhel záměru.

    Zapnutou kameru jsem položil na desku a na ní označil několik krajních bodů obrazu v horizontální rovině podle pohledu přes displej kamery. Toto jsem jsem udělal na obou stranách. Body jsem spojil přímkami a získal bod protnutí přímek – ohnisko. Pak jsem jen tento vzniklý úhel přeměřil.

 4. Přesný typ kamery dle obalu a návodu k použití je TrueCam A4 1080p Car DVR. Na kameře, jako takové, je zespodu umístěna samolepka s kódem A4170300220, netuším ale zdali se jedná o označení typu nebo výrobní číslo.
  Nicméně na podobný názor jsem narazil i v uživatelských recenzích produktu na czc z roku 2016. Uživatel zde uvádí nesouhlas s deklarovanými 130° a uvádí, že kamera má úhel záběru “pouhých” 85°.

  Jste velmi ochotný, děkuji Vám za pomoc.

  • Takže tohle nám bylo odpovězeno z oficiální podpory:

   Kamera TrueCam A4 má deklarovaný úhel snímání 130°. V tomto případě zákazníkem naměřený a vypočítaný úhel neodpovídá skutečnosti.

  • Nikde jsem bohužel nic nenašel, nicméně jsem poslal žádost na oficiální podporu. Takže, prosím, vydržte a jakmile mi odpoví, dám vědět. Uvidíme 🙂

 5. Takový srovnání je užitečný.Mě docela dost zaujala levná kamera Navitel.Našla jsem recenzy.
  https://youtu.be/sRfG_UPgf_A

  Mylíte že je dobrá?Moc tomu nerozumím.

  • Dobrý den,
   s touto kamerou nemáme žádná zkušenosti, nicméně co jsem se díval, parametrově není vůbec špatná. Má třeba Full HD rozlišení a noční režim… Je ovšem důležité, k čemu ji budete využívat. Pokud k běžné jízdě – do práce a menší výlety, tak Vám bohatě stačí. Pokud ale budete natáčet delší videa, max. kapacita 64 GB by Vám například nemusela zcela stačit. Před koupí také počítejte s nutností přikoupit microSD kartu.

 6. Dobrý den.
  Chci si koupit autokameru a stále se nemohu rozhodnout jakou.To už tak někdy bývá.Proto se obracím na Vás s dotazem,zda by Jste mi nemohl s tímto problémem pomoci.Mě se líbí kamery v hodnotě kolem + – 3000 kč. Chtěl bych mít přední i zadní kameru s nočním viděním a nelesknoucím se obrazem a abych tam měl možnost najít si trasu snad i s určením adresy.Našel jsem nějaké kamery ale nejsem z toho všeho moudrý a tak se obracím na Vás,protože vidím,že ochota a snaha Vám sluší.Prosím o odpověď na můj mail,pokud to bude možné.
  Děkuji Vám! Štraybl Josef.

 7. Mezi nejlepšími kamerami do 2000 uvádíte u tipu kamera true A4, že má funkci upozornění na radary, ale když si ji rozkliknu , tak v parametrech se uvádí, že ji nemá. Tak jak to je? Můžu testům věřit?

 8. U kamery LAMAX DRIVE C5 Dual máte chybně uvedenu neexistenci automatického zapnutí.

 9. Pane Smejkale, jaký je Váš názor na tyto kamery. MIO MiVue 792 či Garmin Dash Cam 55. Děkuji.

  • Dobrý den,

   díval jsem se na parametry a obě kamerky vypadají funkčně velmi dobře. Pokud bych měl volit mezi Vámi uvedeným výběrem, vzal bych model Garmin Dash Cam 55 – a to z několika důvodů. Především nabízí 180° úhel natáčení (na kameře toho bude zachyceno více) a vyšší rozlišení 2560 × 1440 pixelů oproti modelu MIO. Je nicméně zásadní, jaké máte priority. Model MIO má totiž oproti Dash Cam větší displej… Před koupí je také dobrá zvážit, k čemu budete kamerku využívat a jak s ní budete manipulovat… Budete ji často přenášet z auta do auta, budete doma pracovat s videi, anebo je to pouze Vaše “ochrana” na cestách? To je třeba před koupí zvážit a podle toho se zařídit.

   Ještě se můžete podívat třeba na model (jde o akční kamerku) Xiaomi Yi 4K+ Action Camera, který jsme v letošním květnu recenzovali. Aspoň uvidíte, na co se při výběru zaměřit a máte s čím porovnávat.

   Ještě doplním, že asi do cca 14 dní na naší stránce přibudou další dvě automobilové kamery, které momentálně testujeme.

 10. Dobrý den, prosím mají kamery vlastní baterku, jak lepší foťák nebo mobil nebo musí být stále zapnuté na káblík do zapalování? Děkuji.

  • Dobrý den,

   každá kamerka má vlastní baterii, nicméně počítejte s tím, že příliš dlouho nevydrží. Rámcově 1 – max. 2 hodiny natáčení. Z tohoto důvodu počítejte s tím, že je pro jejich provoz nutné neustálé propojení s 12V nabíjecím adaptérem.

 11. Dobrý den. Prosím jaký názor máte na TrueCam a6 ? Děkuji za odpověď

  • Dobrý den,

   Vámi uváděná kamera není vůbec špatná. Pokud se Vám líbí, klidně si ji kupte. Možná bych se ale pozastavil nad úhlem záběru, který je v tomto případě “pouhých” 130°. Nedávno jsme recenzovali například autokameru Nicebo Q5, která má úhel 170°. Je tedy dobré se zamyslet nad tím, co od kamery očekáváte…

 12. Dobry den,
  chtela bych manzelovi koupit kameru do auta.Jezdi kazdy den do prace asi 40 km.
  Nerozumim tomu vubec.Cenu bych chtela do 2000 kc.
  Dekuji Ivana

 13. Dobrý den, chtěla bych kameru pro přítele pod stromeček.V rámci zaměstnání najezdí OA i 10.000 km měsíčně,takže by kamera byla na místě, když vidím, s čím se člověk na silnici potkává.Ideální by bylo asi přední i zadní snímání a v případě nouze i snímání za tmy. Cenová relace do cca 5.000 Kč?…Prosím o radu a předem velmi děkuji.

  • Dobrý den,
   za slušnou alternativu považuji autokameru TrueCam A6, která nestojí moc a má solidní rozlišení a slušné funkce.
   Možná by ale mohl být pozorovací úhel (130°) větší. Pro potřeby Vašeho manžela ale tento úhel stačí.

 14. Dobrý den, prosím o radu, chtěla bych manželovi koupit na Vánoce kameru do auta (najezdí denně opravdu hodně km). Rozhoduji se mezi TrueCam A5 Pro WiFi a Eltrinex LS500 GPS . Manžel jezdí ve Škoda Superb (uvádím kvůli možnému umístění kamery) a je hodně pracovně zaneprázdněný, takže by kamera měla být co nejvíce pohodlná na obsluhu. Aby ji nemusel vypínat, schovávat z auta pryč, v podstatě, aby o ní vůbec nevědět.
  Je podle Vás lepší kamera Eltrinex, která má lepší parametry nebo kamera, která má Wifi?
  Děkuji
  Lenka Němcová

  • Dobrý den,

   volil bych Eltrinex LS500 GPS. TrueCam sice také vlastní GPS, ovšem má podstatně nižší úhel záběru (130° oproti 170° v případě Eltrinex). Navíc, pokud je manžel pracovně zaneprázdněn, technologii Wi-Fi bude jen těžko na cestách využívat.

 15. Super, moc děkuji za odpověď, která mi moc pomohla. Jdu objednat 🙂
  Hezký den. Lenka

 16. zakoupil jsem kameru v zrcátku DVR 159 Dual, která by měla mít i funkci nočního nahrávání, avšak na záznamu není prakticky nic vidět. Nemte s tím zkušenost, nebo je to vadný kus

  • Dobrý den,
   zkuste: tovární nastavení a pak pokus opakujte, dále se podívejte, zdali máte kameru přepnutou do nočního režimu (v případě nočního natáčení), také bych zkusil změnu rozlišení, také nepočítejte s tím, že budete mít kvalitní obraz, vidět půjdou pouze dobře osvětlené a blízké objekty (např. automobil apod.).

 17. Dobrý den co si myslíte o kameře Navitel r1000? Vybírám mezi R1000 a TrueCam A5s. Dekuji

  • Dobrý den,
   záleží, co od kamerky očekáváte primárně. Po stránce kvality obrazu jsou na tom oba modely stejně. Největší rozdíl vidím v šířce záběru: NAVITEL R1000 zabírá úhel 165° a lze kamerkou dokonce otáčet o 360 stupňů, kdežto TrueCam A5 zabírá nějakých 110-130 stupňů. Čili pokud chcete, aby kamera zabírala co nejvíce prostoru, je NAVITEL lepším řešením.
   TrueCam má ale oproti NAVITELu větší obrazovku. Je tedy na vás, čemu dáte přednost.

 18. Děkuji za vynikající srovnání 🙂

 19. Dobrý den, popravdě nevím jakou kameru pořídit.Jezdime docela často, potřebuji kameru , která bude kvalitně snímat cestu kolem auta, pokud možno bude mít senzor pohybu a snímání i za tmy. Můžete mi nějakou poradit? Co Beng HD-4060, Full HD, LCD? Dekuji

  • Dobrý den,
   kamer jsme testovali několik, zkuste mrknout tady: https://www.testado.cz/zebricek-autokamer/

   Hodně slušná je například TrueCam A6, která natáčí jak ve směru jízdy, tak situaci vzadu, což mnoho autokamer nedokáže: https://www.testado.cz/recenze-autokamery-truecam-a6/

   Díval jsem se na tu kamerku Beng HD-4060, dle parametrů se špatně nejeví, nicméně sám jsem ji nezkoušel, tudíž nevím, co předvádí třeba v noci, jak je stabilní, zdali se zahřívá, jak se rychle nabíjí, jak je spolehlivá atp. Berte v úvahu, že vaši autokameru budete (zřejmě) využívat pravidelně a velmi často. Je tedy otázkou, zdali se ve vašem případě (ne)vyplatí ušetřit nějakou tu korunu.

 20. Mam Eltinex 500 GPS a nevim jak prenest trasu do mapy. Muze mi nekdo poradit? Prosim podrobneji. Dik

 21. Dobrý den pane Smejkale,
  byl byste tak laskav i přesto, že tento článek je z roku 2017 mi doporučil vhodnou volbu kamery?
  Nejsem řidič z povolání a za volantem strávím zhruba 50min denně.

  Mám nyní půjčenou C3 od Lamaxu a jsem celkem zklámán z kvality videa (RZ nejdou skoro přečíst, obraz je takový plný šumu atd), asi se není čemu divit od kamerky za cca 1000 nemůžu chtít zázraky.

  Rozhoduji se mezi TrueCam A4 a trošku pokukuji po C7 (opět Lamax) i když se už značky Lamax bojím.
  Poradíte, která bude kvalitnější? Případně něco jiného v podobné cenové relaci?

  • Dobrý den,
   článek sice původně vznikl v roce 2017, ale bývá pravidelně aktualizován 🙂

   Osobně jsem testoval několik autokamer, zde se můžete podívat na modely (videa atp.), které jsem měl v ruce: https://www.testado.cz/zebricek-autokamer/

   TrueCam A4, nad kterou přemýšlíte, má úhel záběru pouze 130°, čili toho na videu nebude moc zachyceno. Zkuste popřemýšlet např. po TrueCam A5s (recenze: https://www.testado.cz/recenze-autokamery-truecam-a5s/), která je dost slušná.
   Ta kamerka od Lamaxu vypadá také slušně, takže je to (za mě) rovněž slušná volba.
   U těch kamer do auta je lepší si trošku připlatit, aby byl obraz v rámci mezí kvalitní. V opačném případě ze záběru policie/soud nic nepozná.

   • Zdravím,
    ta A5 má ale taky záběr 130° :-), ten Lamax asi zavrhuji, ta C3 je skutečně strašná (model C7 na tom bude určitě líp, ale už tuto značku nechci).

    Dostal jsem tip od kamaráda na Celtec 08.
    Parametrově vypadá skvěle (kamarád vlastnil model 07 a videa z něj vypadaly pěkně).

    Co vy na to?

    • Petr Smejkal 3.1.2019 at 20:25

     Dobrý den,
     s tou A5 máte pravdu. S odstupem času se docela divím, kolik toho dokáže na takový úhel zabrat 🙂
     Ten Celtec také nevypadá špatně, takže proč ne 🙂 Jinak si dávejte pozor: když někdo nějakou věc vlastní (kameru, telefon…), má tendenci chválit :)) Dejte vědět, pro co jste se rozhodl a jak jste spokojen 🙂

  Okomentujte