Nejlepší GPS navigace do auta roku 2018

Pokud cestujete na neznámé místo, není nic lepšího než využít pomoc navigačního přístroje. Stačí zadat adresu a GPS navigace, téže známá jako satelitní navigace do auta , sama spočítá optimální trasu, po které vás obrazově i slovně dovede až na místo určení. Můžete se tak plně věnovat řízení, aniž byste se museli stresovat před každou křižovatkou či sjezdem z dálnice. Navigaci však můžete dobře využít i na cestách známých, například v případě náhlé dopravní události.

Přestože o výhodách koupě GPS navigace není třeba příliš diskutovat, otázkou je, jak vybrat tu pravou. Proto jsme pro vás připravili srovnání pěti nejlepších modelů v jednotlivých cenových kategoriích. Rovněž jsme sepsali důležitý souhrn informací, na co se při výběru zaměřit.

Nejlepší navigace do auta

#ObrázekNázevSpecifikace

Hodnocení dle Heureky

Přibližná cena
1

Navitel E700 Lifetime

Navitel E700

Úhlopříčka: 7"

Rozlišení: 800 × 480 px

Mapy: EU (Lifetime)

Výdrž baterie: 1 h

Bluetooth handsfree: ne

84 %

1 997 Kč

Porovnat ceny >>

2

TomTom Start 52 Evropa Lifetime

TomTom Start 52

Úhlopříčka: 5"

Rozlišení: 480 × 272 px

Mapy: Evropa (Lifetime)

Výdrž baterie: 1 h

Bluetooth handsfree: ne

87 %

3 100 Kč

Porovnat ceny >>

3

TomTom VIA 62 Europe Lifetime

TomTom VIA 62

Úhlopříčka: 6"

Rozlišení: 840 × 480 px

Mapy: Evropa (Lifetime)

Výdrž baterie: 1 h

Bluetooth handsfree: ano

83 %

4 270 Kč

Porovnat ceny >>

4

TomTom GO Professional 620 Lifetime

TomTom GO Professional 620

Úhlopříčka: 6"

Rozlišení: 800 × 480 px

Mapy: Evropa (Lifetime)

Výdrž baterie: 1 h

Bluetooth handsfree: ano

100 %

7 999 Kč

Porovnat ceny >>

5

navigace tomtom gou

TomTom GO 6200

Úhlopříčka: 6"

Rozlišení: 800 × 480 px

Mapy: Evropa (Lifetime)

Výdrž baterie: 1 h

Bluetooth handsfree: ano

92 %

10 450 Kč

Porovnat ceny >>

1) Navitel E700

KLADY:
 • Vynikající poměr cena/výkon
 • Aktualizované mapy celé Evropy
 • Velký a přehledný displej
 • Jednoduchá ovladatelnost
 • Ochranné pouzdro v balení

ZÁPORY:
 • Bez RDS-TMC
 • Chatrnější držák
 • Chybí nabíjecí adaptér do sítě 230V

Pro občasné motoristy doporučujeme navigaci Navitel E700 Lifetime, kterou pořídíte za pěkné peníze a na oplátku získáte solidní přístroj se slušným servisem. Během používání Navitelu budete používat 7palcový dotykový TFT displej s rozlišením 800 × 480 pixelů. Obrazovka je tedy dosti velká a přehledná natolik, abyste se na jejím podkladě dobře a komfortně orientovali.

Kromě dotykového zadávání oceníte hlasové pokyny, které tahle mašinka ochotně registruje. Tento stroj dokáže navolené trasy rychle vypočítat, zná vizuální instrukce a řidiči vypomáhá skrze asistenta jízdních pruhů. Automobilová navigace dokáže kromě toho upozornit na radary a přítomnost zpomalovacích prahů. Uvnitř klepe 256 MB RAM, jež se starají o plynulý chod a rychlý výpočet trasy bez zdlouhavého čekání. Konstrukčnímu zpracování nechybí ani miniUSB port a 3,5 mm audio jack pro běžná sluchátka nebo slot pro 32 GB paměťovou kartu.

Očekávat můžete mapy států Evropské unie včetně Ruska a Kazachstánu s doživotní aktualizací. Navigace se dodává s držákem do auta, datovým kabelem, napájecím adaptérem do vozidla a ochranným pouzdrem. Navitel E700 Lifetime představuje ideální volbu v poměru ceny a výkonu, kdy se za příznivou cenu dočkáte spolehlivého přístroje na cesty.

Zjistit cenu >>


2) TomTom Start 52

KLADY:
 • Velmi rychlá a spolehlivá
 • Aktualizované mapy celé Evropy
 • Podpora RDS-TMC
 • Kompaktní GPS
 • Ochranné pouzdro v balení

ZÁPORY:
 • Menší displej

Mezi spolehlivé parťáky na cesty patří TomTom Start 52 Evropa Lifetime, u níž oceníte výtečnou svižnost a slušné motoristické zázemí. Obrazovka je sice veliká „pouhých“ 5 palců a rozlišení 480 × 272 pixelů nepatří mezi ty největší, na druhou stranu mohli vývojáři investoval své síly a prostředky do hardwarového a softwarového vybavení. V základu můžete počítat s mapami 45 států Evropy a doživotní aktualizací.

Dalším plusem je navádění do jízdních pruhů, které vám pomůže dopředu se připravit na blížící se výjezd nebo složitou křižovatku. Nikdy si tak zbytečně nezajedete mimo plánovaný směr či trasu, neboť vám navigace ukáže správný jízdní pruh. K zahození není ani převod textu na hlas, přičemž přítomná databáze radarů se také hodí (zkušební verze na 3 měsíce). Nechybí ani RDS-TMC pro přijímání dopravních informací o zácpách, nehodách a jiných situacích.

Samotná navigace nabízí 8 GB interního uložiště, které lze případně rozšířit pomocí paměťové karty. Díky relativně malému displeji oceníte kompaktní zpracování 14,45 × 9,05 × 2,22 milimetrů a příznivou hmotnost 235 gramů. Součástí balení je kromě navigace jednoduchý oboustranný držák, 12V autonabíječka, dobíjecí USB kabel a návod. Automobilová navigace TomTom Start 52 si mezi řidiči vybudovala slušné jméno, neboť nejeden motorista oceňuje její rychlosti a vysokou spolehlivost.

Zjistit cenu >>


3) TomTom VIA 62

KLADY:
 • Přesnost informací
 • Přehledný a rozměrný displej
 • Mluvené názvy ulic
 • Kompatibilita se smartphony
 • Skladné rozměry

ZÁPORY:
 • Méně názorné navádění do pruhů

Náročnějším řidičům doporučujeme navigaci TomTom VIA 62 Europe Lifetime, která vám pomůže vyhnout se dopravním zácpám a jiným silničním problémům v reálném čase. Tenhle model si dobře rozumí s technologií Bluetooth, jež spolupracuje s chytrými telefony. Takový benefit pro vás znamená pohodlné využívání handsfree a aplikace MyDrive.

V rámci této vychytávky dokážete efektivně spravovat obsah a služby navigačního zařízení TomTom. V praxi to znamená nejnovější mapy, aktualizace softwaru a možnost kupovat placené služby navíc. Vývojáři dané značky každý týden vydávají nové záplaty, což svědčí o vysoké podpoře stávajících zákazníků. Nemějte ale obavy z nějakých složitostí – navigaci stačí připojit k PC nebo MacBooku a veškerý servis se zařídí bez vás.

Těšit se můžete na mapy celé Evropy s doživotní aktualizací, službu Rychlostní radary na 3 měsíce zdarma a další řadu vychytávek. Zmínit musíme hlasové ovládání s více než tisícovkou hlasových příkazů (český jazyk), mluvené názvy ulic, rychlé hledání a spoustu dalšího. Interní paměť představuje 16 GB, přičemž není problém připojit microSD kartu. Budoucí majitele bude dále zajímat rozměrný 6“ dotykový displej s rozlišením 800 × 480 pixelů. Pozadu nezůstala ani vysoká míra kompaktnosti, kde hraje prim nízká hmotnost 280 gramů.

Součástí balení je krom TomTomu nabíječka do auta, datový kabel, držák a pouzdro. Někteří uživatelé si ale stěžují na nepříliš přehledné navádění do jednotlivých pruhů.

Zjistit cenu >>


4) TomTom GO Professional 620

KLADY:
 • Aktuálnost a přesnost map
 • 3D zobrazení budov
 • Záznam důležitých bodů pro profesionální řidiče
 • Hlasové ovládání, Wi-Fi, Bluetooth

ZÁPORY:
 • Vyšší cena

Pravidelné motoristy s mnoha ujetými kilometry odkážeme na profesionální navigační zařízení TomTom GO Professional 620 Lifetime. Tahle strojovna dokáže pro každého efektivně přizpůsobit naplánovanou trasu, přičemž řidiči kamionů ocení možnost volby hmotnosti, nákladu a maximální rychlosti jejich vozidla. S touto navigací tak mohou v pohodě a bez stresu cestovat i řidiči autobusů nebo dodávek. Navíc díky přizpůsobenému plánování trasy lze dobře odhadnout skutečný čas příjezdu do stanového cíle.

Přítomné body zájmu pro nákladní vozy a autobusy zobrazí přes 50 tisícovek čerpacích stanic, parkovacích míst, restaurací a servisních center. Součástí balíčku jsou mapy evropských cest s doživotní zárukou, které můžete velmi snadno aktualizovat přes Wi-Fi. Díky přítomnému mikrofonu můžete aktivovat funkci Google Now nebo Siri, čímž získáte plný přístup k vašemu osobnímu asistentovi, aniž byste museli přerušovat klidnou jízdu.

Vynikající je dále služba TomTom Traffic, která předvídá dopraví špičku a podle toho vybírá ideální trasu. Tahle navigace vás bude také informovat o umístění stálých i mobilních radarů napříč celou Evropou takovým způsobem, abyste mohli v dostatečném předstihu zpomalit. Neméně potěší přítomnost handsfree a Bluetooth.

Majitelé TomTom Traffic TomTom GO Professional 620 si rovněž pochvalují velký 6“ displej, 16GB interní uložiště a podporu microSD karet. Vhod přijde i 3D vykreslení budov a kompaktní rozměry včetně aktivního magnetického držáku.

Zjistit cenu >>


5) TomTom GO 6200

KLADY:
 • Velký a přehledný displej
 • Zabudovaná SIM, Wi-Fi, Bluetooth
 • Evropské a světové mapy
 • Spousta skvělých funkcí
 • Magnetický držák

ZÁPORY:
 • Prémiová kvalita = vyšší cena

Jezdíte téměř každý den? Je vaše vozidla hlavním prostředkem k vydělávání peněz? Pokud přikyvujete, rozhodně byste měli zvážit nákup skutečně profesionálního náčiní, které vám bude na cestách dobře sloužit. Jedním takovým je automobilová navigace TomTom GO 6200 World Lifetime. Tahle navigace má kromě Wi-Fi a Bluetooth zabudovanou SIM kartu, což představuje další krok kupředu. Poplatků za roaming se nemusíte obávat ani v zahraničí.

Těšit se můžete na doživotní aktualizace světových map celé Evropy, Severní Ameriky, Afriky a Austrálie. Vývojáři neopomněli ani na rychlostní radary, což nejeden řidič profesionál ocení. Volat můžete pohodlně skrze handsfree, což přispívá k většímu pohodlní a hlavně bezpečnosti. Budoucí trasy lze dokonce naplánovat předem na telefonu, takže jakmile usednete za volant, navigace bude již připravena vyrazit rovnou na cesty.

Příchozí zprávy si můžete poslechnout s rukama na volantu, neboť je vám zařízení TomTom samo přečte. A pokud potřebujete odpovědět, můžete skrze hlasové služby zavolat kamarádovi, aniž byste vydělávali telefon z vaší kapsy. Tahle navigace svému uživateli nabízí také vysoký výkon, který se příznivě projevuje na rychlém spouštění, vyhledávání cílů a výpočtu tras.

Za pozornost stojí magnetický držák, s jehož pomocí navigaci během sekundy odejmete a zabráníte tak případnému odcizení. Jestliže pravidelně a často vystupujete z vozidla (kurýr, pošťák…), tahle volba je pro vás přímo ideální. TomTom GO 6200 kromě výborných funkcí nabízí 6“ displej s rozlišením 800 × 480 pixelů, 16 GB interní uložiště a podporu microSD karet do 32 GB. Tohle je prostě super volba pro ty nejnáročnější…

Zjistit cenu >>


zpět na obsah ↑

Nejprodávanější navigace do auta dle Heureky

zpět na obsah ↑

Jak vybrat navigaci do auta

Rozdělení GPS navigací

Základní dělení GPS navigací je na chodecké a automobilové. Mezi nimi pak naleznete různé hybridní typy, jako navigace pro motorkáře nebo pro cyklisty, které vycházejí z výše uvedených dvou systémů, jen jsou navíc například vodotěsné nebo uzpůsobeny k ovládání v rukavicích.

Automobilové lze dále rozdělit na přenosné navigace a na zabudované palubní systémy. Druhé jmenované mají výhodou v plnohodnotné integraci do designu interiéru a bývají napojeny na ostatní systémy automobilu. Na druhou stranu jsou často výrazně dražší a mohou být zastaralé. Vývoj spotřební elektroniky se totiž pohybuje výrazně rychleji než samotný vývoj automobilů. Přenosnou navigaci můžete navíc použít i při cyklistice nebo pěších cestách.

V současné době jsou také velmi populární navigační aplikace pro mobily. Ty jsou výrazně levnější než klasická navigace, a některé jsou dokonce dostupné zdarma. Je však třeba si dát pozor na to, že některé nefungují bez připojení k internetu. Rovněž nejsou ideálním řešením pokud vůz používá více řidičů, neboť navigaci můžete sdílet s kýmkoli, zatímco osobní telefon nikoli. Další nevýhodou aplikací je, že se jejich provozem telefony docela rychle vybíjí. Kromě toho se mohou přepnout do pozadí pokud vám zrovna někdo zavolá, což třeba na křižovatce není zrovna ideální.

Abychom však jen nehanili, kvalita některých mobilních navigací je dnes velmi vysoká a pro řadu řidičů může být tato volba naprosto dostatečná. Zejména pokud cestují pouze párkrát do roka. Zpět ale ke klasickým automobilovým navigacím.

Navigace do auta s kamerou

Na trhu existuje početné zastoupení GPS navigací, které mimo navádění zvládnou během jízdy pořizovat videozáznam včetně zvukové stopy z kabinového prostoru. Taková funkce je výhodná především z hlediska dokazování: přímo na místě můžete policistům prokázat, jak dopravní nehoda vlastně vznikla. S trochou nadsázky se dá konstatovat, že díky funkci natáčení se můžete vyhnout soudním tahanicím a smyšleným obviněním. Pokusů o pojistný podvod se na silnicích objevuje stále dost.

Vestavěná navigace do auta

Pokud máte štěstí nebo slušně vybavený automobil, palubu vašeho mazlíčka může zdobit vestavěná navigace. Zjednodušeně řečeno se jedná o zabudovanou obrazovku ve vašem vozidle, kterou můžete ovládat buď dotykem, chytrým telefonem nebo pomocí tlačítek kolem. Mezi nesporné výhody této formy navigace patří pohodlné ovládání, častokrát výrazně větší displej a napojení na ostatní systémy. Nemusíte ani řešit otázku nabíjení a tím předejít manipulaci s přívodním kabelem. V neposlední řadě zůstane vaše čelní sklo a zorné pole nedotčeno.

Vestavěné navigace mají tedy řadu výhod, ovšem nevýhod existuje také poměrně dost. Tyto navigace stojí zpravidla podstatně více než jejich externí konkurenti. Cena vestavěné GPS se může vyšplhat klidně i na několik desítek tisíc korun. Dalším negativem je bezesporu nemožnost rychlé odinstalace zařízení. Zlodějíčkové chodí všude, a tak se vaše navigace může velice rychle stát jejich kořistí. Pak na vás čeká klasický kolotoč – policie, pojišťovna, další výdaje za nákup.

vestavěná gps

Poslední průzkumy naznačují, že oblíbenost vestavěných navigací spíše klesá. Pokud si už řidiči nekoupí klasickou navigaci do auta, raději sáhnou po svém chytrém telefonu. Všechno je ale samozřejmě otázkou peněz. Jinak se bude používat vestavěná GPS uvnitř staršího Fordu za 200 tisíc a úplně jinak tomu bude uvnitř Mercedesu za cenu rodinného domu.

Užitečné navigační a vyhledávací funkce

Funkce
Asistent řazení do pruhů:Pomáhá se zařadit do správného pruhu před křižovatkou. V dostatečném předstihu víte, kdy a kam se máte napojit nebo odbočit.
Náhledy křižovatek:Tato funkce usnadňuje orientaci na křižovatkách. Budete lépe zvládat komplikované dopravní situace – bez zmatku a stresu.
Ukazatel rychlosti:Během jízdy uvidíte značku s maximální povolenou rychlostí. V případě překročení budete upozorněni jak graficky, tak zvukově.
3D mapy:Zatraktivní obraz skrze 3D zobrazení terénu nebo budov, ale pro běžnou navigaci nejsou nezbytně potřeba.
Fulltextové vyhledávání:Tato funkce řidiči pomůže v případě, kdy zná pouze název, ale už ne celou adresu. Jde o tzv. “našeptávač”.
Hlasové ovládání: Komfortní a bezpečný způsob ovládání GPS navigace. Není potřeba nic mačkat.
Plánování trasy:Komfortní způsob navolení trasy podle vlastních kritérií. Vyberte si nejrychlejší nebo nejkratší cestu, po dálnici nebo vedlejších komunikacích. Lze vybrat i body, kudy nechcete jet.
Body zájmu:Funkce, která vás včas informuje o čerpací stanici, restauraci, hotelu, obchodním domě a tak dále. Praktická věc pro místně neznalé.
Dopravní informace:Získejte informace o blížící se koloně, aktuální dopravní situaci či dopravní nehodě.
Upozornění na kamery:Skrze pravidelné aktualizace vaše GPS zná místa, kde jsou umístěny statické radary. Na jejich přítomnost budete včas upozorněni.

Cena a značka

Většina lidí vybírá navigaci podle ceny, kterou jsou ochotni do ní investovat. Na stanovení finančního stropu není nic špatného, neboť rychle zúží samotný výběr. Kvalitní přístroje pořídíte již do 3 000 Kč. Dokáží naplánovat několik různých tras (nejkratší, nejrychlejší, nejekonomičtější), spočítají přibližnou dobu jízdy a zbývající vzdálenost a umožní uložit oblíbené destinace. Dražší modely se pak liší zejména velikostí displeje, nabídkou funkcí a rozsahem map. Hlavní je, aby vám vyhovovalo zobrazení trasy, ovládání a abyste si s navigací navzájem rozuměli.

Na trhu navigací do auta existuje spousta známých i neznámých značek, proto jsme vybrali několik nejznámějších, o kterých si něco krátce povíme. Mějte na paměti, že výběr solidní značky představuje důležité rozhodnutí. V budoucnu by se vám nákup neznámého produktu nemusel vyplatit. O navigační software je totiž nutné se pravidelně starat a mapy jednou za čas aktualizovat. Na českých i světových silnicích dochází k budování nových cest, které vám mohou ušetřit čas a peníze za pohonné hmoty.

Garmin

Společnost Garmin založil v roce 1989 Gary Burrell a Min Kao, kteří se společně pustili do vývoje leteckých, námořních, outdoorových a automobilových navigačních přístrojů využívajících GPS. V současné době se věnují téměř všem typům navigačních přijímačů, mezi nimiž nechybí ani speciální zařízení pro hráče golfu. Největší výrobní závod se nachází ve městě Sijhih na Tchaj-wanu. V České republice Garmin prodává přes dvě stovky navigací.

TomTom

Světově uznávaná nizozemská společnost TomTom se od roku 1991 soustředí na výrobu automobilových navigací, sporttesterů a navigačního software pro PDA a mobilní telefony. V roce 2017 sice oznámila opuštění segmentu fitness hodinek a trackerů, o to víc pak stoupla kvalita jejich produktů. Pokud dnes někdo vysloví TomTom, každý si hned vybaví GPS navigaci. V České republice společnost TomTom prodává hodně přes stovku GPS navigací do automobilu.

Mio Technology

Mladá společnost Mio Technology byla založena teprve v roce 2002, a již od té doby má pobočky po celém světě. Mio uvidíte ve Velké Británii, Polsku, ale také v Číně, americké Kalifornii a další padesátce zemí. Mio patří na poli GPS autonavigací mezi světovou špičku a je zároveň třetí největším výrobce satelitních navigací. Český trh nabízí necelou stovku produktů této uznávané značky.

Navitel

Společnost Navitel patří mezi osvědčené vývojáře navigačních systémů pro automobilový průmysl, který si postupně buduje slušné uživatelské zázemí. Do portfolia produktů spadají GPS navigace, záznamové kamery do auta, navigační tablety nebo kombinovaná zařízení obou platforem. Řidičům po celém světě pak pomáhá jejich multiplatformní a vícejazyčný navigační software Navitel Navigator, jehož služby se neustále zdokonalují a rozšiřují. Od této značky jsme testovali například Navitel RE900 nebo Navitel T700 3G.

Modecom

Mladá společnost Modecom se kromě automobilových navigací soustředí na vývoj smartphonů, notebooků, paměťových karet, reproduktorů a příslušenství pro počítačové hráče. Byla založena v roce 1999 v Polsku a vyniká svojí kvalitou a neotřelým designem. Ačkoliv nepatří mezi ty nejznámější, výrobků Modecom se není třeba obávat. Nabízí kvalitu za rozumné ceny.

Mapové podklady

Naprosto nejdůležitějším parametrem při nákupu navigace jsou mapy. Je skvělé, že přístroje mají řadu doplňkových funkcí (např. prohlížeč fotografií nebo přehrávač hudby), ale pokud vás nedovedou na místo určení, jsou k ničemu.

Hlavním parametrem zde je míra a detailnost pokrytého území. Budete cestovat pouze po ČR, po Evropě, nebo i na dalších kontinentech? Zjistěte si proto, zda jsou v navigaci nahrané mapy všech zemí, kterými chcete projíždět, a kolik obsahují detailů a doplňkových informací. Některé části mapy mohou být totiž pokryty velmi řídce a naleznete na nich například pouze dálnice a silnice první třídy. Jiné vás naopak dopraví až ke konkrétnímu číslu popisnému.

Aktualizace

Další věcí, kterou je třeba si pohlídat je aktuálnost map. Pokud je mapa několik let stará s radostí vás povede rozbitými okreskami, zatímco vy budete z okýnka smutně koukat na nově postavenou dálnici vinoucí se o pár set metrů vedle.

Pravidelné aktualizace jsou občas výrobci nabízeny zdarma. U jiných modelů si za doživotní aktualizace (tzv. Lifetime) můžete připlatit při nákupu. U dalších si naopak nové mapy musíte neustále dokupovat zvlášť. Není však nezbytné mapy aktualizovat při každém novém vydání. Bohatě postačí jednou za rok či dva.

Protože aktualizace mohou být poměrně drahé (i v řádu tisícikorun) a ve výsledku za ně tak můžete zaplatit více než za samotný přístroj, doporučujeme hledat modely s alespoň nějakou formou bezplatné aktualizace, případně si je pořídit hned při nákupu.

ZÁKLADNÍ TYPY MAP
Lokální:Pouze Česká republika.
Regionální:Česká republika a vybrané okolní státy.
Evropa:Kompletní mapy všech evropských zemí.
Svět:Dle typu mohou obsahovat všechny zmapované země světa.

Doplňkové funkce

Doplňkové funkce (přehrávač hudby a videí, průvodce či slovník) jsou u navigace opravdu jen doplňkové, neboť v současné době je jimi vybaven téměř každý chytrý telefon, přičemž je zvládají mnohem lépe. Proto doporučuje tento parametr příliš neřešit.

Software a menu

Mapy by z grafického hlediska měly vypadat hezky a přehledně, stejně jako samotné menu. Ovládání musí být pohodlné, rychlé, snadno přístupné a vy se v navigaci musíte dokázat bez zaváhání vyznat. Další vlastností, která někomu může přijít důležitá, je způsob namluvení hlasových pokynů. Je příjemnější a snadněji pochopitelné, když na vás přístroj mluví smysluplně a plynule.

Některé navigace nabízejí i RDS-TMC nebo živé dopravní zpravodajství, což jsou aktuální informace z dopravy, doplněné například o počasí nebo upozornění na radary.

Hardware

Pokud jde o velikost displeje, platí čím větší, tím lepší. Stejně jako u jeho rozlišení. Základní velikostí je 4,3“ a její hlavní výhodou je dobrá skladnost. O něco větší 5“ přístroje rovněž nezaberou příliš místa, ale přitom mají větší písmo a umožňují rychlejší a snadnější orientaci. Pro řidiče, kteří potřebují mít dokonalý přehled o trase, pak existují 6“ a větší navigace, které však v menším autě mohou působit nemotorně. Nejmenší přístroje s úhlopříčkou 3,5“ se kupovat příliš nevyplatí.

navigace - hardware

Výkon procesoru již tak důležitý není, nicméně dlouhý výpočet trasy u nevýkonných modelů může být dosti otravný a v některých případech při změně trasy během jízdy dokonce velmi frustrující.

Do hardware patří rovněž zpracování držáku. Ten může být buď základní nebo aktivní. První je vhodný pro občasné používání navigace a umisťuje se na čelní sklo nebo palubní desku. Druhý typ je dražší a oproti klasickému typu napájí a dobíjí baterii navigace, takže vás neotravuje žádný zbytečný kabel. Navíc má snazší upevnění a hodí se tak pro každodenní provoz. U držáku platí, že čím menší bude, tím méně bude překážet. Na druhou stranu je důležité, aby pevně držel a nepadal.

V neposlední řadě se zajímejte také o kvalitu zpracování přístroje či výdrž baterie (která je důležitá v případech, kdy doma zapomenete nabíječku nebo pokud chcete navigaci použít na pěší tůru).

Držáky navigací

Pokud hledáte nějaký vhodný držák navigace do auta, na trhu existuje velké množství druhů, které se liší svojí kvalitou a samozřejmě i cenou. Většina navigací má však již v základu přibalen držák nebo nějaký úchyt. Po tomto příslušenství se tedy dívejte spíše poté, co dojde k nenávratnému poškození originálního kusu. Dbejte hlavně na to, aby byl nový držák kompatibilní s vaší GPS (aby pasoval).

Kam navigaci umístit

Silniční zákon praví, že řidiči motorového vozidla nesmí nic bránit ve výhledu. Pokud se tak stane, policie může řidiči udělit pokutu ve výši až 2 000 Kč. Navigaci je tedy vhodné umístit na takové místo, aby vám nebránila ve výhledu. Správným umístěním ušetříte peníze a zvýšíte vlastní bezpečnost včetně bezpečnosti ostatních účastníků silničního provozu včetně chodců.

Navigace pro kamiony

Ačkoliv jsou se všemi úskalími řidiči kamionů srozuměni, stále mnoho z nich využívá běžné navigace určené osobním automobilům. Nedělají ale dobře, protože je taková navigace může navést i na místa, kam obří a těžké trucky ze zákona nesmí. Řeč je zejména o silničních omezeních, která se týkají nákladních vozidel nad 7,5 tun. Řidičům velkých kolosů jednoznačně doporučujeme koupit GPS navigace pro kamióny.

Speciální navigace vám totiž nabízí vyplnění rozměrů a hmotnosti vozidla, tudíž vás šipka nikdy nezavede tam, kudy neprojedete. Zapomeňte na nízké mosty, objížďky nebo zákazy vjezdu pro kamióny. Právě tohle je stěžejní vlastnost takové navigace, která ovšem patří mezi zcela zásadní. Doporučit můžeme model Mio MiVue Drive 65 Full Europe LM.

Navigace pro motorku

Navigační trh nezapomíná ani na milovníky rychlých kol. Navigace pro motorku se vyznačují především svými kompaktními rozměry, jednoduchým ovládáním a vyšší odolností. Taková kvalitní GPS navigace váží jen malý zlomek, její displej nabízí panel lehce nad 4“, přijímá pokyny i přes nasazené rukavice a konstrukce odolá slunci, dešti a mrazu. Za pozornost stojí výborný a cenově dostupný model Navitel G550.

GPS na motorce

Navigace pro cyklisty

Od GPS pro motorky se zpravidla nijak výrazně neliší. Vášniví cyklisté mohou očekávat bytelné zpracování, které si poradí s prachem a vlhkostí, menší dotykovou obrazovku a mnohem podrobnější mapy. Navigace pro cyklisty dokáží zobrazit kdejakou pěšinku, cestičku nebo nezpevněný výšlap.

Nejen z tohoto důvodu jsou ideální také pro další sportovní vyžití, jako třeba horskou procházku či populární geocaching. Zakoupení takového přístroje tedy představuje zajímavou investici, ze které mohou mít radosti i další rodinní příslušníci. Jako výborný typ považujeme Teasi One 3.

Kde dobře nakoupit

Pokud si kladete otázku, kde sehnat levně navigaci do auta, ideální řešení nabízí česká Heureka. Na jednom místě najdete spoustu zajímavých navigací, které jsou prověřeny spokojenými a nespokojenými uživateli. Podle hodnocení zákazníků si vyberte ten nejlepší e-shop, ve kterém utratíte nejméně peněz a svého zboží se dočkáte během krátké doby.

Koupě navigace z bazaru

Mimo prověřených e-shopů lze kvalitní navigaci nakoupit také z druhé ruky, tedy z bazaru. I tato varianta není vůbec špatná a v některých případech můžete narazit na zachovalou nebo úplně novou GPS navigaci. Zatímco otázka peněz svědčí ve váš prospěch, mnohem hůře je na tom spolehlivost prodané navigace a případná reklamace. Dobře tak zvažte, zdali se vám takové riziko vyplatí podstoupit. Doporučit můžete návštěvu serveru sbazar.cz nebo bazos.cz.

Montáž navigace do auta

Po zakoupení navigace na vás čeká její montáž. Nemusíte mít obavu, že byste instalaci nezvládli – zvládne ji skutečně každý. Ono vlastně ani nejde o instalaci jako takovou. Prostě vybalíte displej, připevníte konstrukci k dílům a přísavce na čelní sklo, zastrčíte napájecí kabel a můžete vyrazit na cestu.

Před prvním vyjetím novým majitelům doporučujeme si GPS navigaci vybalit ještě doma poblíž Wi-Fi připojení. Systém bude nepochybně potřebovat aktualizovat novými mapami a informacemi, takže proč bezplatný servis nevyužít. Ze zkušenosti také radíme nenechávat nabíječku doma, protože naprostá většina navigací bez externího zdroje moc dlouho nevydrží (velký displej, hledání satelitů…).

Montáž vestavěných navigací může být trošku náročnější. Takovou instalaci doporučujeme spíše zručnějším a znalejším uživatelům, neboť je nutné připojit elektrické kabely k systému vozidla. Právě tam může dojít k nesprávnému připojení, poškození nebo dokonce zkratu.

Náš tip: Skvělým zařízením do auta je také kvalitní autokamera. Pomůžeme vám s výběrem a radami, jak správně vybrat.

Závěr

Ačkoli je GPS navigace výborný pomocník na cestách, nesmíme zapomínat, že nejde o neomylný přístroj. Nad pokyny z navigačního přístroje je proto nutné stále přemýšlet a porovnávat je se skutečností. I když budete mít zcela nejnovější mapy, stále se mohou vyskytnout určité dopravní situace, které lépe vyřešíte zdravým rozumem.

Nejprodávanější navigace do auta dle Heureky

Milovník nových technologií, populární vědy, techniky a historie. Velký optimista s pesimistickými názory, který je fascinován životem vizionáře Elona Muska, který svojí neskutečnou pílí dokázal prakticky z ničeho vybudovat obrovskou příležitost pro lidstvo.

1 komentář
 1. Nejhorší navigace s níž jsem se dosud setkal je navigace v VW Tiguan! S toutu navigací dokážete bloudit po celé evropě bez naděje k nalezení cíle. Jakákoli free navigace v levném čínském mobilu je lepší (a navíc 10x levnější).

  Okomentujte