Nejlepší navigace do auta roku 2018

Pokud cestujete na nové neznámé místo, není nic lepšího než využít pomoc navigačního přístroje. Stačí zadat adresu a GPS navigace sama spočítá optimální trasu, po které vás obrazově i slovně dovede až na místo určení. Můžete se tak plně věnovat řízení, aniž byste se museli stresovat před každou křižovatkou či sjezdem z dálnice. Navigaci však můžete dobře využít i na cestách známých, například v případě náhlé dopravní události.

Přestože o výhodách koupě GPS navigace není třeba příliš diskutovat, otázkou je, jak vybrat tu pravou. Proto jsme pro vás připravili srovnání pěti, dle našeho názoru, nejlepších modelů v jednotlivých cenových kategoriích. Rovněž jsme sepsali krátký souhrn toho, na co se při výběru zaměřit.

Nejlepší navigace do auta

#ObrázekNázevSpecifikace

Hodnocení dle Heureky

Přibližná cena
1

Mio Spirit 5400 Lifetime Europe

Mio Spirit 5400 Lifetime CZ / SK

Úhlopříčka: 4,3"

Rozlišení: 480 × 272 px

Mapy: ČR + SR (Lifetime)

Výdrž baterie: 2 h

Bluetooth handsfree: ne

76 %

1 700 Kč

Porovnat ceny >>

2

Mio Spirit 7500 Full Europe Lifetime

Mio Spirit 7500 Full Europe Lifetime

Úhlopříčka: 5"

Rozlišení: 480 × 272 px

Mapy: Evropa (Lifetime)

Výdrž baterie: 1 h

Bluetooth handsfree: ne

92 %

3 000 Kč

Porovnat ceny >>

3

TomTom VIA 62 Europe Lifetime

TomTom VIA 62 Europe Lifetime

Úhlopříčka: 6"

Rozlišení: 840 × 480 px

Mapy: Evropa (Lifetime)

Výdrž baterie: 1 h

Bluetooth handsfree: ano

86 %

4 900 Kč

Porovnat ceny >>

4

TomTom GO Professional 620 Lifetime

TomTom GO Professional 620 Lifetime

Úhlopříčka: 6"

Rozlišení: 800 × 480 px

Mapy: Evropa (Lifetime)

Výdrž baterie: 1 h

Bluetooth handsfree: ano

100 %

8 250 Kč

Porovnat ceny >>

5

navigace tomtom gou

TomTom GO 6200 World Lifetime

Úhlopříčka: 6"

Rozlišení: 800 × 480 px

Mapy: Evropa (Lifetime)

Výdrž baterie: 1 h

Bluetooth handsfree: ano

91 %

11 000 Kč

Porovnat ceny >>

Mio Spirit 5400 Lifetime CZ/SK

KLADY:
 • Cena
 • Snadná obsluha
 • Doživotní aktualizace map

ZÁPORY:
 • Na výběr pouze 1 hlas
 • Mapy pouze Česka a Slovenska
 • Dílenské zpracování

Hledáte-li nejlevnější použitelnou navigaci, určitě vás nezklame Mio Spirit 5400 s doživotní aktualizací map Česka a Slovenska. S cenou pod 2 000 korun získáte 4,3palcový přístroj se slušnou výdrží baterie kolem 2 hodin, který se snadno ovládá a dobře naviguje. Zařízení je vybaveno základními funkcemi, jako je asistent jízdních pruhů, upozornění na rychlostní limity, parkovací asistent či databáze rychlostních radarů.

Na druhou stranu od této navigace ale nečekejte žádné zázraky. Hledání signálu není nejrychlejší, na výběr je pouze jeden nainstalovaný hlas a konstrukce přístroje také odpovídá ceně. Pro základní orientaci při ježdění po tuzemských cestách se nicméně jedná o naprosto dostačující volbu.

Pokud si připlatíte pár stovek, můžete mít stejný model s databází 44 evropských států – Mio Spirit 5400 Lifetime Europe.

Zjistit cenu >>


Mio Spirit 7500 Full Europe Lifetime

KLADY:
 • Snadné ovládání
 • Vždy aktuální mapy
 • Přehlednost

ZÁPORY:
 • Vyšší hmotnost
 • Chybí RDS-TMC

Také druhý námi doporučený výrobek pochází z dílny firmy Mio, tentokrát se jedná o model Spirit 7500. Ten se vyznačuje především značnou rychlostí přepočítávání alternativních tras a aktuálností map. Celkové rozhraní výrobku je zpracováno tak, aby poskytovalo co největší přehled o aktuálním dění a snadná ovladatelnost zaručuje, že svého cíle bez větších problémů dosáhnou i největší laici.

Nejzásadnějším nedostatkem tak zůstávají vcelku vysoká hmotnost a absence RDS-TMC, díky čemuž není možné získávat ihned aktuální informace o případných dopravních událostech. Za danou cenu se však jedná o jeden z nejkvalitnějších produktů, jež je možné na trhu v současné době zakoupit.

Zjistit cenu >>


TomTom VIA 62 Europe Lifetime

KLADY:
 • Přesnost informací
 • Přehledný a rozměrný displej
 • Skladné rozměry

ZÁPORY:
 • Méně názorné navádění do pruhů
 • Absence ochranného obalu

GPS navigace TomTom VIA 62 Europe Lifetime nabízí stejně jako předcházející zástupce našeho přehledu velmi podrobně zpracované mapy celé Evropy. Navíc ovšem přidává rozměrný displej s vysokým rozlišením a především možnost hlasového ovládání. Při řízení se tak není nutné rozptylovat mačkáním displeje, ale kontrolovat navigaci, aniž by bylo nutné sejmout ruce z volantu.

Problém představuje zejména absence jakéhokoliv ochranného pouzdra. V případě méně šetrného užívání tak může dojít k rychlému poškrábání displeje. Navádění do jednotlivých pruhů je na displeji zobrazeno nepříliš přehledně a někdy tak může dojít k nepříjemné chybě při odbočování.

Zjistit cenu >>


TomTom GO Professional 620 Lifetime

KLADY:
 • Aktuálnost a přesnost map
 • 3D zobrazení budov
 • Záznam důležitých bodů pro profesionální řidiče

ZÁPORY:
 • Obtížné ovládání
 • Vyšší cena
 • Výraznější rozměry

Druhý pomocník na cesty z našeho přehledu od firmy TomTom GO Professional 620 Lifetime se stane vítaným pomocníkem všech profesionálních řidičů brázdících evropské silnice. Za danou, vcelku vysokou, cenu se totiž vyznačuje výraznou přesností a přehledností zobrazení. Potěší i zaznačení míst, důležitých pro profesionály, jako jsou odpočívadla, benzínové stanice či hotely.

Největším problémem je tak zpočátku poměrně obtížné ovládání, avšak i to po určité době přejde do krve. Vzhledem k tomu, že se jedná o přístroj pro použití ve větších vozidlech, nepřekvapí ani jeho poněkud výraznější rozměry a hmotnost.

Zjistit cenu >>


TomTom GO 6200 World Lifetime

KLADY:
 • Velký a přehledný displej
 • Podpora SIM a Wi-Fi
 • Doživotní aktualizace zdarma
 • Jednoduché ovládání
 • Magnetický držák

ZÁPORY:
 • Prémiová kvalita = vyšší cena

Pro nejnáročnější jezdce jsme připravili prémiový model TomTom GO 6200 World Lifetime, který se pyšní obří 6“ obrazovkou, zabudovanou kartou SIM a možností připojení přes Wi-Fi. Objemné aktualizace tak nebudete nuceni provádět složitě a někde na cestách. Navigace toho však umí mnohem víc.

Aplikace TomTom MyDrive vám umožní naplánovat si trasu předem na mobilním telefonu, což vám značně zpříjemní a usnadní hledání. Samozřejmostí jsou doživotní aktualizace map zdarma, včetně informací o dopravě, rychlostních radarech a dokonce i upozornění na zóny průměrné rychlosti.

Veškeré zprávy si můžete nechat přečíst navigací, tudíž nemusíte ani sundávat ruky z volantu. A lidem, kteří vám napsali nebo volali, můžete zavolat prostřednictvím handsfree skrze hlasové pokyny. Aktivní magnetický držák pak zajistí snadnou instalaci a demontáž, což je ideální pro řidiče, kteří často vystupují a nastupují.

Zjistit cenu >>


zpět na obsah ↑

Nejprodávanější navigace do auta dle Heureky

zpět na obsah ↑

Jak vybrat navigaci do auta

Rozdělení GPS navigací

Základní dělení GPS navigací je na chodecké a automobilové. Mezi nimi pak naleznete různé hybridní typy, jako navigace pro motorkáře nebo pro cyklisty, které vycházejí z výše uvedených dvou systémů, jen jsou navíc například vodotěsné nebo uzpůsobeny k ovládání v rukavicích.

Automobilové lze dále rozdělit na přenosné navigace a na zabudované palubní systémy. Druhé jmenované mají výhodou v plnohodnotné integraci do designu interiéru a bývají napojeny na ostatní systémy automobilu. Na druhou stranu jsou často výrazně dražší a mohou být zastaralé. Vývoj spotřební elektroniky se totiž pohybuje výrazně rychleji než samotný vývoj automobilů. Přenosnou navigaci můžete navíc použít i při cyklistice nebo pěších cestách.

V současné době jsou také velmi populární navigační aplikace pro mobily. Ty jsou výrazně levnější než klasická navigace, a některé jsou dokonce dostupné zdarma. Je však třeba si dát pozor na to, že některé nefungují bez připojení k internetu. Rovněž nejsou ideálním řešením pokud vůz používá více řidičů, neboť navigaci můžete sdílet s kýmkoli, zatímco osobní telefon nikoli. Další nevýhodou aplikací je, že se jejich provozem telefony docela rychle vybíjí. Kromě toho se mohou přepnout do pozadí pokud vám zrovna někdo zavolá, což třeba na křižovatce není zrovna ideální.

Abychom však jen nehanili, kvalita některých mobilních navigací je dnes velmi vysoká a pro řadu řidičů může být tato volba naprosto dostatečná. Zejména pokud cestují pouze párkrát do roka. Zpět ale ke klasickým automobilovým navigacím.

Cena a značka

Většina lidí vybírá navigaci podle ceny, kterou jsou ochotni do ní investovat. Na stanovení finančního stropu není nic špatného a zúží to váš výběr. Kvalitní přístroj pořídíte již do 3000 Kč. Dokážou naplánovat několik různých tras (nejkratší, nejrychlejší, nejekonomičtější), spočítají přibližnou dobu jízdy a zbývající vzdálenost a umožní uložit oblíbené destinace. Dražší modely se pak liší zejména velikostí displeje, nabídkou funkcí a rozsahem map. Hlavní je, aby vám vyhovovalo zobrazení trasy a ovládání a abyste si s navigací navzájem rozuměli.

K největším a nejznámějším značkám patří Garmin, Mio a TomTom. Cenou se příliš neliší od ostatních navigací, přičemž mají propracovanější podporu a lepší následné aktualizace softwaru i map.

Mapové podklady

Naprosto nejdůležitějším parametrem při nákupu navigace jsou mapy. Je skvělé, že přístroje mají řadu doplňkových funkcí (např. prohlížeč fotografií nebo přehrávač hudby), ale pokud vás nedovedou na místo určení, jsou k ničemu.

Hlavním parametrem zde je míra a detailnost pokrytého území. Budete cestovat pouze po ČR, po Evropě, nebo i na dalších kontinentech? Zjistěte si proto, zda jsou v navigaci nahrané mapy všech zemí, kterými chcete projíždět, a kolik obsahují detailů a doplňkových informací. Některé části mapy mohou být totiž pokryty velmi řídce a naleznete na nich například pouze dálnice a silnice první třídy. Jiné vás naopak dopraví až ke konkrétnímu číslu popisnému.

Aktualizace

Další věcí, kterou je třeba si pohlídat je aktuálnost map. Pokud je mapa několik let stará s radostí vás povede rozbitými okreskami, zatímco vy budete z okýnka smutně koukat na nově postavenou dálnici vinoucí se o pár set metrů vedle.

Pravidelné aktualizace jsou občas výrobci nabízeny zdarma. U jiných modelů si za doživotní aktualizace (tzv. Lifetime) můžete připlatit při nákupu. U dalších si naopak nové mapy musíte neustále dokupovat zvlášť. Není však nezbytné mapy aktualizovat při každém novém vydání. Bohatě postačí jednou za rok či dva.

Protože aktualizace mohou být poměrně drahé (i v řádu tisícikorun) a ve výsledku za ně tak můžete zaplatit více než za samotný přístroj, doporučujeme hledat modely s alespoň nějakou formou bezplatné aktualizace, případně si je pořídit hned při nákupu.

Základní typy map:

 • Lokální – pouze ČR
 • Regionální – ČR a vybrané okolní státy
 • Evropa – kompletní mapy všech evropských zemí
 • Svět – dle typu mohou obsahovat všechny zmapované země světa

Body zájmu

Body zájmu neboli Points of Interest (POI) jsou místa v mapách, která označují parkoviště, benzínové stanice, hotely, restaurace, obchody, muzea apod. Hledáte-li nejbližší benzínku nebo odpočívadlo, stačí jen zadat a navigace vás k nim snadno dovede. Důležité je však, aby jejich katalog byl dostatečně veliký, jinak postrádá smysl.

Navigační a vyhledávací funkce

Dražší modely jsou vybaveny řadou funkcí, které usnadňují řízení. Mezi nejčastější patří:

 • Asistent řazení do pruhů – pomáhá se zařadit do správného pruhu na křižovatce
 • Fotorealistické náhledy křižovatek – usnadňuje orientaci na křižovatkách
 • Ukazatel povolené rychlosti se zvukovým upozorněním na její překročení
 • 3D mapy – zatraktivní obraz skrze 3D zobrazení terénu nebo budov, ale pro běžnou navigaci nejsou nezbytně potřeba
 • Fulltextové vyhledávání – pomůže, když znáte jen název, ale už ne celou adresu
 • Hlasové ovládání a vyhledávání – komfortní a bezpečný způsob ovládání

Doplňkové funkce

Doplňkové funkce (přehrávač hudby a videí, průvodce či slovník) jsou u navigace opravdu jen doplňkové, neboť v současné době je jimi vybaven téměř každý chytrý telefon, přičemž je zvládají mnohem lépe. Proto doporučuje tento parametr příliš neřešit.

Software a menu

Mapy by z grafického hlediska měly vypadat hezky a přehledně, stejně jako samotné menu. Ovládání musí být pohodlné, rychlé, snadno přístupné a vy se v navigaci musíte dokázat bez zaváhání vyznat.

Další vlastností, která někomu může přijít důležitá, je způsob namluvení hlasových pokynů. Je příjemnější a snadněji pochopitelné, když na vás přístroj mluví smysluplně a plynule.

Některé navigace nabízejí i RDS-TMC nebo živé dopravní zpravodajství, což jsou aktuální informace z dopravy, doplněné například o počasí nebo upozornění na radary.

Hardware

Pokud jde o velikost displeje, platí čím větší, tím lepší. Stejně jako u jeho rozlišení. Základní velikostí je 4,3“ a její hlavní výhodou je dobrá skladnost. O něco větší 5“ přístroje rovněž nezaberou příliš místa, ale přitom mají větší písmo a umožňují rychlejší a snadnější orientaci. Pro řidiče, kteří potřebují mít dokonalý přehled o trase, pak existují 6“ a větší navigace, které však v menším autě mohou působit nemotorně. Nejmenší přístroje s úhlopříčkou 3,5“ se kupovat příliš nevyplatí.

Výkon procesoru již tak důležitý není, nicméně dlouhý výpočet trasy u nevýkonných modelů může být dosti otravný a v některých případech při změně trasy během jízdy dokonce velmi frustrující.

Do hardware patří rovněž zpracování držáku. Ten může být buď základní nebo aktivní. První je vhodný pro občasné používání navigace a umisťuje se na čelní sklo nebo palubní desku. Druhý typ je dražší a oproti klasickému typu napájí a dobíjí baterii navigace, takže vás neotravuje žádný zbytečný kabel. Navíc má snazší upevnění a hodí se tak pro každodenní provoz. U držáku platí, že čím menší bude, tím méně bude překážet. Na druhou stranu je důležité, aby pevně držel a nepadal.

V neposlední řadě se zajímejte také o kvalitu zpracování přístroje či výdrž baterie (která je důležitá v případech, kdy doma zapomenete nabíječku nebo pokud chcete navigaci použít na pěší tůru).

Závěr

Ačkoli je GPS navigace výborný pomocník na cestách, nesmíme zapomínat, že nejde o neomylný přístroj. Nad pokyny z navigačního přístroje je proto nutné stále přemýšlet a porovnávat je se skutečností. I když budete mít zcela nejnovější mapy, stále se mohou vyskytnout určité dopravní situace, které lépe vyřešíte zdravým rozumem.

Nejprodávanější navigace do auta dle Heureky

Naposled aktualizováno 23. 7. 2018

Fanda do elektroniky a nejrůznějších spotřebičů. Vím, že vybrat správný produkt není vždycky snadné, a tak bych Vám rád pomohl alespoň v základní orientaci. Konečná volba bude vždycky na Vás, nicméně doufám, že mé rady a tipy Vaše rozhodování co nejvíce ulehčí.

1 komentář
 1. Nejhorší navigace s níž jsem se dosud setkal je navigace v VW Tiguan! S toutu navigací dokážete bloudit po celé evropě bez naděje k nalezení cíle. Jakákoli free navigace v levném čínském mobilu je lepší (a navíc 10x levnější).

  Okomentujte