Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Testy celoročních pneumatik R15, R16, R17 – sezona 2024

7. 1. 2024 aktualizováno

Celoroční pneumatiky není nutné přezouvat, a přesto si dokáží poradit s nástrahami různých klimatických podmínek. V našem testu se podíváme, jak si celoroční pneumatika stojí v porovnání se zimní a letní + vám představíme si ty nejzajímavější modely v hlavních velikostních kategoriích R15, R16 a R17. Přesně jak jsme očekávali, ani cena nemusí hrát vždy hlavní roli!

Nejlepší R15

Nejlepší celoroční pneu R15. Výborné jízdní vlastnosti, mimořádná úspora paliva a dlouhá životnost.

Nejlepší R16

Nejlepší celoroční pneu R16. Jsou spolehlivé, bezpečné a velmi tiché. Prokazatelná úspora paliva.

Nejlepší R17

Nejlepší celoroční pneu R17 značky Continental. Vynikající vlastnosti za mokra, sucha i na ledu.

Test celoročních pneumatik R15

Název Hodnocení
TOP 5 celoročních
pneumatik R15
1. recenze Pirelli Cinturato All Season SF2Vítěz testuTestado.cz Pirelli Cinturato All Season SF2
Nejlepší celoroční pneu R15
94 % Porovnat ceny
Recenze
2. test Nokian Seasonproof Nokian Seasonproof 93 % Zjistit cenu
Recenze
3. recenze Nexen N'Blue 4Season Nexen N*Blue 4Season 86 % Zjistit cenu
Recenze
4. recenze Bridgestone Weather Control A005 Evo Bridgestone Weather Control 84 % Porovnat ceny
Recenze
5. recenze Barum Quartaris 5 Barum Quartaris 5 82 % Porovnat ceny
Recenze

Test celoročních pneumatik R16

Název Hodnocení
TOP 5 celoročních
pneumatik R16
1. recenze Michelin CrossClimateVítěz testuTestado.cz Michelin CrossClimate+
Nejlepší celoroční pneu R16
93 % Porovnat ceny
Recenze
2. recenze Nokian Weatherproof Nokian Weatherproof

90 %

Porovnat ceny
Recenze
3. recenze Dunlop Sport All Season Dunlop Sport All Season

89 %

Zjistit cenu
Recenze
4. recenze Matador MPS400 All Weather 2 Matador MPS400 All Weather 2

85 %

Zjistit cenu
Recenze
5. recenze Kormoran All Season Kormoran All Season 81 % Zjistit cenu
Recenze

Test celoročních pneumatik R17

Název Hodnocení
TOP 5 celoročních
pneumatik R17
1. recenze Continental AllSeason ContactVítěz testuTestado.cz Continental AllSeasonContact
Nejlepší celoroční pneu R17
94 % Porovnat ceny
Recenze
2. recenze Michelin CrossClimate 2 Michelin CrossClimate 2

92 %

Zjistit cenu
Recenze
3. test Hankook H750 Kinergy 4S 2 Hankook Kinergy 4S

89 %

Porovnat ceny
Recenze
4. recenze Bridgestone Dueler AT Bridgestone Dueler

86 %

Zjistit cenu
Recenze
5. recenze Sava All Weather Sava All Weather

84 %

Zjistit cenu
Recenze

Nejprodávanější celoroční pneumatiky

Jak vybrat celoroční pneumatiky

Celoroční pneumatiky jsou alternativou k známějším letním pneumatikám nebo zimním pneumatikám.

V porovnání s nimi mají určité výhody i nevýhody. Některým řidičům nemusí vyhovovat, pro jiné zase budou představovat mnohem lepší volbu než oddělená provedení. V každém případě jejich obliba mezi motoristy stále roste a jednotlivé modely celoročních pneu dosahují stále lepších výsledků v různých odborných testech.

Jak vybrat celoroční pneumatiky

Co je celoroční pneu?

Z názvu „celoroční pneumatiky“ poměrně jasně vyplývá, že se jedná o modely, se kterými můžete jezdit v létě i v zimě. Tyto gumy se snaží používat takový tvar dezénu a materiál pro svou výrobu, aby vyhovovaly stejně dobře pohybu na sněhu jako po letním rozpáleném asfaltu.

jak poznat celoroční pneumatiky označení, Jak poznat celoroční pneu?Jak poznat celoroční pneu?

Všechny celoroční pneumatiky musí být ze zákona certifikované pro povoz v zimě. O tom vás informuje značení M+S (mud + snow neboli bláto + sníh). Tato dvě písmenka jsou základ. Pro pohyb v zimních měsících doporučujeme kvůli své vlastní bezpečnosti dívat se také po alpském symbolu 3PMSF (Three-Peak Mountain Snowflake neboli hory se třemi vrcholky a se sněhovou vločkou).

A jak je na tom označení celoročních pneumatik? Modely, které splňují zimní certifikaci a zároveň mají dobré jízdní vlastnosti v letních podmínkách, označují výrobci často názvy odkazujícími k celoročnímu zaměření ve všech čtyřech ročních obdobích a za každého počasí (například Quartaris, 4Season, Seasonproof, AllSeason, All Weather, CrossClimate).

Zákonná povinnost přezouvat pneumatiky

Ze zákona jsou vymezené situace, kdy je povinné mít zimní pneumatiky. Konkrétně se jedná o období mezi 1. listopadem a 31. březnem nebo „když se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza“, nebo když lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se budou na silnici vyskytovat. V některých vyznačených úsecích také platí povinnost zimního obutí celoročně.

Mimo zákonem vymezené situace není povinné přezouvat na letní. Ovšem nechávat si zimní gumy na autě není právě výhodné a většina řidičů to z dobrého důvodu nedělá. Zimní gumy totiž mají v létě obvykle vyšší spotřebu paliva a horší přilnavost k vozovce při teplotách nad 7 °C, s čím souvisí delší brzdná dráha a horší bezpečnost.

Celoroční pneumatiky splňují zákonné podmínky pro provoz v zimě. Zároveň si ale v porovnání s letními gumami vedou dobře i při vyšších teplotách.

celoroční pneumatiky bez návštěvy servisu, Zákonná povinnost přezouvat pneumatiky

Hlavní výhody a nevýhody celoročních pneu

Klady
  • Není nutné přezouvat
  • Nepřekvapí vás výkyvy počasí
  • Nemusíte řešit skladování
Zápory
  • Stále se jedná o určitý kompromis
  • Není možné mít jiné rozměry na léto i zimu

Výhody celoročních pneu

Hlavní výhoda celoročních pneumatik napadne asi každého – tyto univerzální pneumatiky nemusíte dvakrát do roka přezouvat. Tím si ušetříte starosti s výměnou nebo s návštěvou servisu na poslední chvíli + vám odpadá starost s uskladňováním. To je plus nejen z důvodu volného místa; nesprávné uložení pneumatik přes sezónu navíc může snížit životnost pneumatik.

Dalším argumentem pro používání celoročních pneumatik je nevyzpytatelné počasí v některých částech roku. Pokud například přezujete a začne neočekávatelně sněžit, zajistí vám celoroční gumy mnohem bezpečnější jízdu než letní. Také s nimi máte neomezený přístup do míst, kde je vjezd celoročně povelný jen se zimními pneumatikami.

Výdrž celoročních pneumatik

Nevýhody celoročních pneu

Univerzálnost celoročních pneumatik s sebou vždy nese určitý kompromis. Oproti specializovaným plášťům na zimu nebo na léto nedosahují zpravidla tak dobrých vlastností v konkrétní sezóně. Všeobecně tudíž platí, že letní typ bude v létě lepší než celoroční, přičemž na ledu nebo na sněhu si zase lépe povede zimní obutí.

Na druhou stranu je nutné upozornit, že ačkoliv z porovnání stejné cenové kategorie obvykle vyjdou lépe specializovaná provedení, jízdní vlastnosti se samozřejmě mezi jednotlivými modely výrazně liší. Špičkové celoroční pneumatiky mohou dosahovat dokonce lepších výsledků než nižší a střední třída zimních a letních gum.

Testado radí

Pokud nechcete každý půlrok přezouvat, rozhodně na nákupu univerzálních gum nešetřete.

Neměnění pneumatik každého půl roku je pro většinu řidičů výhodou; zejména pro ty, kteří chtějí prostě jen jezdit a nic neřešit. Zkušení motoristé ale často z výměny dokáží vytěžit nějaké benefity a volí pro své zimní a letní obutí jiné rozměry, aby podpořili požadované jízdní vlastnosti. To u jedněch celoročních pneumatik pro obě sezóny samozřejmě není možné.

Výdrž celoročních pneumatik

Modely na léto mají všeobecně o trošku delší životnost v porovnání s celoročními pneumatikami.

Naopak zimní vydrží kratší dobu než celoroční. Samozřejmě stejně jako u jízdních vlastností se konečný výsledek liší výrobek od výrobku a spíše než letní / zimní vs. celoroční model rozhoduje kvalita zpracování. Dražší obutí vydrží obvykle déle.

Navíc také záleží na vašem stylu jízdy. Například celoroční offroad pneu budou mít díky zvýšené zátěži vždy kratší životnost než šetrně používané pro cestu do práce a domů po upravené vozovce.

kdy měnit celoroční pneumatiky, Výdrž celoročních pneumatik

Jak dlouho vydrží celoroční pneumatiky?

Zajímavá vás, jak dlouho vydrží celoroční pneumatiky? Zatímco zimní a letní modely používáte jen polovinu roku, celoroční pneumatiky máte obuté bez přerušení. Jejich kilometrový nájezd je přibližně stejný, avšak k opotřebení dojde rychleji.

Rozdíl ve výdrži v porovnání se zimními a letními modely je především v tom, jak často budete nové obutí kupovat. Univerzální gumy si pořídíte jen jedny a budete muset za kratší dobu shánět nové. Naproti tomu u specializovaných typů vás čeká v jednom pololetí dvojitá investice, ale potom budete mít na delší dobu klid.

Jak často měnit celoroční pneumatiky?

Pneumatiky by se měly měnit, když dojde k jejich opotřebení. Obzvláště u celoročních modelů, které pravidelně nepřezouváte, nezapomínejte na občasnou kontrolu jejich stavu.

Spolehlivým ukazatelem opotřebení je hloubka dezénu. Pro zimní provoz by měla být nejméně 4 mm a pro letní alespoň 1,6 mm. Mnohé značky také používají symboly, které se spolu se vzorkem ztrácejí a informují vás o nutnosti výměny. Obvyklá životnost celoročních pneumatik bývá od 64 000 do 160 000 km.

Kdy použít celoroční pneu?

Celoroční pneumatiky se hodí především pro řidiče, kteří toho za rok najezdí méně. Překonáte-li více než 15 000 km za jeden rok, budou pro vás nejspíše vhodnější oddělená sezónní provedení. Zvláště v případě, že častěji jezdíte v létě (například na dovolené). Letní gumy totiž mají vyšší životnost a obvykle i menší spotřebu paliva než celoroční a při častějším používání je už úspora znatelná.

Pro celoroční pneumatiky jsou nejlepší upravené cesty a mírné klimatické podmínky. Pokud potřebujete a naplno využijete potenciál letního nebo zimního obutí, neměli byste o univerzálních typech přemýšlet.

To se týká horských oblastí, kde je dlouhou dobu v roce sníh a led, ale také sportovních vozů, které čerpají výhod z provedení letního obutí. Celoroční pneumatiky nejsou všeobecně stavěné na rychlou a ostrou jízdu, a abyste na nich testovali limity svého auta. Slouží především pro bezpečnou dopravu z místa na místo.

Značení

Při výběru správné celoroční pneumatiky i těch specializovaných je nutné znát velikostní značení, které u každé gumy najdete ve formátu například „205/55 R16 91 H“. To jsme vám spolu s rychlostními a nosnostními indexy a dalšími používanými symboly vysvětlili v návodu, jak vybrat zimní pneumatiky nebo jak vybrat letní pneumatiky.

velikost pneu

Informace k obrázku: Šířka 205 mm / výška 55 % / průměr 16″ / nosnostní index 91 + rychlostní index W

Nejoblíbenější značky celoročních pneumatik

Celoroční pneumatiky Barum

Barum je jedním z nejoblíbenějších výrobců celoročních pneu na našem trhu. Vznikl roku 1924 v Československu, byl založený Tomášem Baťou a od roku 1992 je součástí německého koncernu Continental. Zajímavostí je, že v roce 2016 se stal největším závodem pro výrobu pneumatik. Nabídne vám celoroční modely se zajímavým poměrem nízké ceny a dobré kvality zpracování.

celoroční pneumatiky Barum

Celoroční pneumatiky Michelin

Francouzská značka Michelin patří k známým a zavedeným výrobcům. Mezi celoročními pneumatikami najdete špičkové modely, které si snadno poradí i s náročnějšími zimními podmínkami. Zároveň mají perfektní vlastnosti i v létě. Kvalitou ale také cenou patří mezi vyšší třídu.

celoroční pneumatiky michelin

Celoroční pneumatiky Nokian

Finské pneumatiky Nokian jsou všeobecně spolehlivé a bezpečné. Tato firma je celosvětově nejseverněji umístěným výrobcem a její pneumatiky včetně celoročních modelů výborně zvládají zimní nástrahy. Zajímavostí na Nokian je, že si obvykle můžete u zimních, letních i univerzálních gum vybrat mezi vyšší třídou a levnějším provedením.

celoroční pneumatiky nokian

Celoroční pneumatiky Bridgestone

Bridgestone je největší společnost vyrábějící pneumatiky s původem v Japonsku a s pobočkami po celém světě. Může se pochlubit výborným jízdními vlastnostmi a skvělým hodnocením v mnoha odborných testech u zimních, letních i celoročních modelů. Vyrábí pneumatiky pro běžné osobní i speciální vozy.

celoroční pneumatiky bridgestone

Oblíbené celoroční pneumatiky dle žebříčku Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (52 hlasů)

Autor článku

Katka Muchová
Katka Muchová

Profesně napůl redaktorka, napůl výcvikářka psů. Ve volném čase milovnice fotografování, umění, nových technologií a brouzdání po internetu, kde hledám informace o společenském dění a zajímavé produkty. Baví mě testování různých vychytávek a ráda s jejich výběrem pomáhám ostatním. Facebook redaktorky.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář