Zeravy neboli túje, jak známe tyto jehličnany v našich končinách, se těší stále větší a větší oblibě. Při pohledu na české zahrady je tento trend více než zřejmý. Pokud jste si tyto stromy také oblíbili a chcete jim dopřát jen tu nejlepší péči, čtěte dál náš návod.
Dozvíte se, kdy stříhat túje, jak stříhat túje, jaké máme druhy a spoustu dalších informací.
Proč pěstovat túje
Velkou výhodou tújí je, že jsou zelené celoročně a velmi rychle rostou. Nejčastěji se používají do živého plotu, který se snadno upravuje a vypadá opravdu báječně a je skvělým způsobem, jak ušetřit na oplocení vašeho pozemku. Túje jsou také téměř bezúdržbové. Jestli ale chcete, aby rostly opravdu dobře a bohatě, je nutné jim trochu péče věnovat. Důležité je zejména jejich pravidelné zastřihávání.
Jaká túje vám na zahradě roste?
U nás můžete narazit hned na tři druhy tújí. Jedná se o zerav východní, zerav západní a zerav obrovský, někdy také označován jako řasnatý. Každý z těchto druhů má odlišný tvar koruny a barvu, liší se i rychlostí růstu a výškou, do které jsou schopné vyrůst. Abyste věděli, jak stříhat túje pro dosažení vysněného výsledku, je nutné vědět, který z těchto druhů máte. Dá se však říci, že existují také obecná pravidla o tom, jak a kdy túje stříhat, a ta platí pro všechny druhy stejná.
Kdy stříhat túje
Kdy je nejlepší doba na stříhání tújí? Nejlepším obdobím pro stříhání tújí je léto, kdy je tok mízy nejslabší. Jelikož by se túje měly stříhat dvakrát ročně, je ideální provést první střih v červnu. Díky tomu mají všechny nové přírůstky dostatek času do zimy, aby dorostly. Druhý střih (finální a tvarovací) provádějte na konci léta či hned zkraje podzimu. Při nízkých teplotách se ranky vzniklé po stříhání nestihnou dostatečně zacelit. Pozor si dejte na zastřihování na jaře – túje jsou totiž velmi oblíbeným hnízdištěm ptáků!
Kde stříhat túje
Mnoho majitelů své jehličnany zastřihává teprve tedy, až dorostou do průměrné výšky. Stříhat jehličnatou korunu tohoto stromku můžete ale mnohem dříve. Rok od zasazení je dobré zastřihnout alespoň špičky, další dva roky túje stříhejte už pravidelně, alespoň dvakrát do roka.
Túje jsou oblíbené také proto, že se tvarují velmi snadno a lze z nich vytvářet i všelijaké divoké tvary. U mladých tújí to však nijak nepřehánějte. Zastřihněte pouze strany pro sešikmený vzhled a věnujte péči především špičce, případně se zbavte výrazných nerovností.
Jak stříhat túje
Jak by se měly túje nejlépe stříhat? U tújí je důležité, aby byla spodní část co nejširší a větve se pak směrem k vrcholu zužovaly. Proto stříhejte túje lehce na šikmo. Je samozřejmě jen na vás, o jaký výsledný tvar vám jde. Podle toho pak zastřihněte především vrchol, který můžete nechat trochu oblý, nebo jej zastřihnout úplně naplocho. Stříhání tújí je tedy obecně jednoduché a nenáročné.
Na celkovém tvaru túje nezáleží jen z estetických důvodů. Tvar stromu má vliv i na jeho zdraví a stav. Čím lépe je túje zastřižená, tím lépe odolá větru a nebude se tolik lámat. Šikmě střižené větve umožňují sněhu, aby z nich snadno sklouzl a zbytečně je nepřetěžoval.
Pozor na živé ploty z tújí
Túje do živých plotů jsou velmi oblíbené. Pokud je budete chtít také tvarovat, vybírejte si ty druhy, které jsou schopné vyrůst alespoň do jednoho metru. V prvních pár letech po vysazení stačí zastřihávat pouze boky, a to opět zešikma.
Důležité je zejména zmnožení hustých větví u nejnižší části túje. Zarovnání a tvarování vrcholků tújí je lepší provádět u již vyrostlých stromků. I u živého plotu z tújí platí, že by měla být nejširší u země. Díky pravidelnému zastřihávání a tvarování máte jistotu, že vám vaše túje bude dělat radost opravdu hustým porostem.
Diskuze a zkušenosti