Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Tipy&Triky

Jaké rostliny a keře na živý plot

16. 7. 2020 aktualizováno

Přemýšlíte o založení živého plotu? Říkáte si, z čeho jej udělat, aby nejlépe posloužil jak k okrase, tak k ochraně před hlukem, prachem nebo zvědavými pohledy? Chcete třeba jen drobný živý plot k optickému rozdělení zahrady, či sousedíte s často stříkaným polem nebo s rušnou cestou, takže uvítáte masivní živý plot s plně ochrannou funkcí?

Rostlin a keřů na živý plot je spousta, jistě si vyberete, ať bydlíte kdekoliv a plot chcete pro jakýkoliv účel. Plot můžete dokonce i pojídat nebo si z něj vařit čaj, upéct buchtu. Podívejme se díky autorům magazínu Obydlíčko, jaké rostliny a keře vybrat  na živý plot, kam se které hodí, jaké mají nároky na růst a údržbu, ale též co si zjistit předtím, než si pojedete pro vybrané sazenice do zahradnictví.

Proč chtít živý plot

Jak už jsme naznačili, živý plot dokáže splnit spoustu funkcí najednou. Sice se o něj musíte starat více než o plot plastový či drátěný, ale za vaši péči vám zelený plot přinese spoustu užitku, ať už si pod tímto pojmem představíte cokoliv.
Proč chtít živý plot - informace
Někomu stačí trocha dekorace, jiný od živého plotu očekává ochranu před hlukem a prachem z cesty, další si chce živým plotem vytvořit zátiší okolo zahradního posezení, někomu jde o více soukromí třeba u bazénu, při grilování nebo dovádění na trampolíně. A najdou se i lidé, kteří chtějí spojit živý plot i s pěstováním užitkových plodin. Důvodů, proč mít živý plot je zkrátka spousta. Dodejme třeba ještě jejich dlouhověkost, která často předčí výdrž materiálů plotů neživých.

Typy živého plotu

Živé ploty se většinou třídí podle barvy, složení, výšky, vyžadované péče nebo podle samotné funkce, kterou mají plnit. Přesná kriteria samozřejmě stanovena nejsou, ale třídění může vypadat například následovně:

Živé ploty podle funkce

  • Okrasný živý plot – prostě jen pro zkrášlení pozemku.
  • Ochranný živý plot – proti prachu a hluku, proti větru a slunci, proti průniku na pozemek, ochrana soukromí.
  • Členící živý plot – sloužící k rozdělení prostoru na jednotlivé segmenty (užitková zahrada, okrasná zahrada, odpočinková zóna, bazén apod.).

Živé ploty podle výšky

  • Nízký živý plot – do cca metru, např. pro rozčlenění prostor v zahradě, dekorace.
  • Střední živý plot – do tří metrů – ochranná funkce, i dekorativní, lze použít i jako plot okolo pozemku.
  • Vysoký živý plot – volně rostoucí rostliny v místech, kde není nutno dodržovat třímetrovou výšku plotu, zejména ochranná funkce, ale i dekorativní, často použití i jako větrolamy.

Živé ploty podle barvy

  • Stálezelený živý plot
  • Opadavý živý plot
  • Živý plot s dekorativními listy
  • Kvetoucí živý plot

Živé ploty podle složení

  • Listnatý živý plot
  • Jehličnatý živý plot
  • Bambus jako živý plot

Živé ploty podle vyžadované péče

  • Detailně tvarovaný živý plot
  • Běžně tvarovaný živý plot
  • Volně rostoucí živý plot

Jak rychle roste živý plot

Každá dřevina roste jinak rychle. Například tisy jsou v růstu velmi pomalé, cypřišky nebo jilmy sibiřské vás budou neustále předhánět a nebudete je stíhat krotit, když je zvolíte do míst, kde bystě chtěli úhledný plůtek. Proto je při výběru rostliny a keře na živý plot nutné znát mimo jiné i rychlost jejich růstu v podmínkách, které panují na vašem pozemku.

informace jak rychle roste živý plot

Co zjistit, než začnete vybírat rostliny a keře na živý plot

Už jsme nakousli, že je potřeba si zjistit, jak rychle rostou dané dřeviny právě na vašem stanovišti. Stanoviště charakterizuje mj. složení půdy, její propustnost, nadmořská výška, orientace plotu podle světových stran, množství slunečního svitu, větrnost, průměrné množství srážek, zkrátka charakteristika místa, kam byste rostliny chtěli dát. Po rozhodnutí se, jakou funkci má živý plot plnit je tohle další krok, abyste mohli vybrat nejlepší živý plot.

Velmi důležitý je i krok třetí – musíte oslovit sousedy, zda budou souhlasit s výsadbou zeleného plotu na hranici s jejich pozemkem, zda se daný typ plotu bude hodit jak k architektuře vašeho domu, tak domu jejich. Nový občanský zákoník totiž dovoluje vlastníkovi pozemku požadovat, aby se soused zdržel sázení trvalejších porostů v těsné blízkosti společné hranice pozemků. A pokud už je vysadil, nebo je nechal vzrůst, tak aby je odstranil.

Náš tip
Stylově a architektonicky neutrální jsou například hloh nebo tavolník. Měšťanský styl podpoříte cypřišem, bambusem, obecně exotickými dřevinami, venkovský pak klasickou českou lesní výsadbou. Pojídat můžete oříšky z lísky, výhonky z bambusu nebo třeba marmeládu z šípků růže.

Kdy vysadit živý plot

Termíny výsadby živého plotu se řídí jak druhem rostliny, tak způsobem pěstování sazenic – tedy zda máte sadbu kontejnerovou nebo prostokořennou. Kontejnerové sazenice lze sadit kdykoliv během vegetačního období – tedy od jara až do podzimu.

  • Prostokořenné sazenice vysazujeme podle druhu. Prostokořenné opadavé rostliny vysazujeme na podzim po opadu listí až do zámrazu, případně brzy na jaře, ale jen do začátku rašení. Ve vyšších nadmořských výškách či v mrazových kotlinách sadíme prostokořenné opadavé rostliny zásadně až na jaře.
  • Prostokořenné stálezelené dřeviny, ať jehličnaté nebo listnaté, sadíme nejlépe na jaře, nejpozději však na začátku května. Můžeme pak i od srpna, ale nejpozději do poloviny října, aby rostliny stihly do mrazů zakořenit. Pro stálezenou hmotu totiž potřebují v zimě více výživy než dřeviny opadavé.

Jak správně vysadit živý plot

Správná výsadba živého plotu je extrémně důležitá. Je třeba si uvědomit, že dáváte rostlinu na stanoviště, kde poroste spousty let, chcete, aby výsledný plot měl určitou podobu, hustotu, abyste jej mohli třeba i různě tvarovat nebo aby chránil proti větru a prachu, proti postřikům z pole co nejlépe.

návod jak správně vysadit živý plot

Pro správnou výsadbu je proto důležité splnit několik základních podmínek:

  • Zrýt a vyplet dostatek zeminy, aby měly dřeviny tolik místa, kolik budou pro začátek růstu potřebovat (později už si místo a živiny vydobudou samy).
  • Dostatečně vyhnojit půdu, ve které zelený plot poroste.
  • Vysadit rostliny ve správných vzdálenostech, tvarovatelné ploty sadíme i ve sponech – ve dvou a více řadách na přeskáčku vedle sebe (jako černé čtverce na šachovnici).

Velikost zryté a vypleté brázdy, k tomu množství organického hnojení závisí na druhu dřeviny a hustotě výsadby, jde o podobná pravidla, jako když sadíme solitérní keře a stromy.

A co se vzdáleností týká, tak:

  • Rostliny pro vysoké ploty sadíme 50 – 100 cm od sebe.
  • Rostliny pro střední ploty sadíme cca 35 cm od sebe.
  • Rostliny pro nízké ploty (bez nároků na tvarování) vysazujeme cca 25 cm od sebe.
  • Rostliny pro ploty, které budeme pečlivěji tvarovat, sadíme mnohem hustěji, nejlépe ve více řadách, nutno však počítat s tím, že se plot sice zacelí rychleji, ale časem si budou dřeviny konkurovat a mohou prosychat.

Sadit je vhodné rostlinky do prohnojené a prolité brázdy (jamky), nikdy na sucho. Po vložení sazenice a přihrnutí půdy ji zlehka udusat, pak znovu zalít, doplnit další zeminu a nejlépe hned zamulčovat. Mulč udrží vláhu v půdě déle, zastíní kořeny rostlin, půdu zahřeje a také brání plevelům v přílišném růstu.

Náš tip
Rádi se staráte o vaši zahradu? Pro zušlechtění trávníku doporučujeme zahradní sekačky, robotické sekačky, levné elektrické modely, strunovky, křovinořezy nebo vřetenové modely.

Jaké nářadí budete potřebovat na údržbu

Údržba zelených plotů bude z počátku ve znamení pravidelné zálivky a pletí nejbližšího okolí, pečlivého mulčování. Teprve později, až rostliny důkladně zakoření, začnete s řezem (pokud jej vůbec máte v plánu). Rostliny nejlépe zahustí plot, když je seříznete až o dvě třetiny původní délky. Typ výchovného řezu se liší jak podle odrůdy, tak podle stáří výsadby.

Jaké nářadí budete potřebovat na údržbu na živý plot

Jaké zahradní náčiní budete potřebovat:

  • Nůžky na živý plot (mechanické nebo elektrické nebo s benzínovým motorem)
  • Teleskopický polostřih (pro středně vysoké ploty)
  • Zahradnické nůžky
  • Žebřík (možná)
  • Hrábě
  • Třeba i drtič větví, díky kterému budete zdarma doplňovat mulč

Jaké rostliny a keře na živý plot

Doporučených rostlin na živý plot je spousta, a to jak typických českých dřevin, tak i exotických druhů. Vybíráme dlouhověké a mrazuvzdorné dřeviny, které jsou schopné dobře prospívat v podmínkách našeho stanoviště. Do textu se nám zdaleka všechny nevejdou, a tak se pojďme podívat alespoň na ty nejčastěji vysazované, se kterými máme nejvíce zkušeností. O jaké rostliny na živý plot se jedná?

Habr (Carpinus)

Strom , který lze udržovat ve výšce od dvou metrů, ale doroste i do 15 metrů. Je neopadavý na zimu, listy padají až s růstem listů nových, a tak je i v zimě neprůhledný. Umí růst velmi hustě, díky tomu i díky listům dělá dokonalou překážku pro prach, hluk, slunce i vítr. Jeho jarní svěže zelená barva dokáže dokonale nabíjet.

živý plot Habr (Carpinus)

Habr vyžaduje slunné polostinné místo, ale zvládnou i trvalejší zastínění. Zemina by měla být mírně kyselá až mírně zásaditá, problém jim nedělá ani písek nebo jíl, pokud jsou doplňovány o organické hnojivo.

Klady
  • Rostou i v horších podmínkách
  • Listí opadá až na jaře s růstem nových listů
  • Lze významně zkracovat
  • Dokonalá bariéra pohledům, prachu, větru, slunci a třeba i zvěři
Zápory
  • Nutno na jaře hrabat opadané listí
  • Nelze detailně tvarovat
  • Nutnost častějšího řezu

Javor (Acer)

Javoru máme na výběr více odrůd, dokáže vytvořit velmi hustý živý plot, který však na zimu opadá, takže jeho hustota se v zimě ztratí. Díky své odolnosti proti průvanu se hodí na větrná místa, pokud nevadí větší propustnost větru přes zimu. Roste bujně, a tak je nutné jej stříhat třikrát do roka. Lze jej krátit na středně vysoký plot, ale i nechat růst do vysokých porostů.

živý plot Javor (Acer)

Javory zvládají i plný sluneční svit, ideálem je pro ně však spíše polostín, mladým stromům je vhodné vytvořit umělé zastínění, než dokonale zakoření. Javory nezvládají těžkou jílovitou půdu, skvěle se jim ale bude dařit v zemi mírně kyselé, s písčitým charakterem. Velké pozor je nutné si dávat při řezu, používejte vždy jen vydezinfikované nástroje – hrozí totiž, že strom nakazíte nebezpečnou houbou Verticillium alboatru. K dezinfekci použijte líh, cca 60 %.

Klady
  • Rostou i v horších podmínkách, pokud se nejedná o jíl
  • Odolávají průvanům
  • Lze významně zkracovat
  • Dokonalá bariéra pohledům, prachu, větru, slunci, ale jen přes vegetační dobu
Zápory
  • Na zimu opadají
  • Nelze detailně tvarovat
  • Nutnost častějšího řezu (i 3× za rok)
  • Speciální péči je nutné věnovat čistotě nůžek
  • Po výsadbě vyžadují zastínění

Buk (Fagus)

Opadavý strom s hladkou kůrou, kterému listy sice na zimu opadají, ale díky husté struktuře porostu většinou nepadají na zem, nýbrž setrvají v plotě. Díky tomu poskytnou velkou míru soukromí a ochrany proti vnějším vlivům i během zimy. živý plot Buk (Fagus)

U nás je doma buk lesní, roste skvěle v zásaditých půdách. V půdách kyselých a podmáčených tolik neprospívá. Nároky na slunce nijak specifické nemá, ale dává přednost polostínu, poroste však i na plném slunci nebo ve stínu.

Klady
  • Rostou poměrně rychle, plot vytvoří brzy, navíc jsou opravdu dlouhověké
  • Listí opadá, ale udrží se mezi hustými větvičkami
  • Lze významně zkracovat
  • Jedna z nejlepších bariér prachu – díky chloupkům na listech, čistí vzduch
Zápory
  • Nutno hrabat opadané listí
  • Nelze detailně tvarovat
  • Nutnost častějšího řezu
  • Nehodí se do kyselejších půd
Testado radí
Pro úklid opadaného listí doporučujeme vysavače a fukary.

Tavolník (Spiraea)

Opadavý listnatý keř, který má kompaktní růst, ale může vytvořit rozlehlý křovinatý porost, nejčastěji se ale používá k rozčlenění prostoru v zahradě. Patří k čeledi růžovitých a do živých plotů se dává kvůli své dekorativnosti. Jde o významnou medonosnou dřevinu, která bohatě kvete, liší se tvary a barvami květů podle odrůdy.

živý plot Tavolník (Spiraea)

Dobře zvládá i sucho nebo méně výživnou půdu, barvu listů mění podle stanoviště (ve stínu zelenají, na slunci jsou zlatavé). Keře dorůstají různých velikostí – podle odrůdy.

Klady
  • Rostou i v horších podmínkách, nevadí jim špinavý vzduch měst
  • Bohatý výběr odrůd (velikost, barva listů, barva a tvar květů)
  • Lze využít i jako doplněk živého plotu vysazeného nekvetoucími dřevinami
  • Snesou plné slunce i polostín
Zápory
  • Nutno poskytnout správnou péči
  • Nelze detailně tvarovat
  • Neposkytne sám o sobě pevnou strukturu dřevinatého plotu

Ptačí zob (Ligustrum)

Dřevina velmi vhodná na tvarované, stříhané živé ploty. Neopadává, je stále zelená, dokáže dorůst v hustých výhonech až do 2 metrů. Na pěstování je velmi nenáročný, snese sucho, ale i různé typy půdy. Živý plot umí růst na slunci i v trvalejším stínu. Kvete a tvoří typické drobné černé plody. Nevyžaduje odbornější ošetřování a růst dokáže poměrně rychle.

živý plot Ptačí zob (Ligustrum)

Klady
  • Rostou kdekoliv
  • Dorostou až do 2 metrů
  • Lze je detailně tvarovat
  • Neopadají
  • Nabídnou i květy a dekorativní černé plody
Zápory
  • Plody mohou znečistit podklad v okolí plotu, případně lákat malé děti
  • Při rychlejším růstu je nutné častější zastřihování

Meruzalka (Ribes)

Ano, rybíz. Meruzalka je dřevinou velmi podobnou rybízu, na kterou se v sadovnictví roubují jak rybízy, tak třeba i angrešty coby na základní podnož. Ale meruzalek je na 150 druhů, některé se využívají i jako živé ploty.

živý plot Meruzalka (Ribes)

Snesou plné slunce i polostín, bohatě kvetou květenstvím hroznovitého tvaru, na půdu jsou velmi nenáročné, takže je vypěstujete jak v zásaditějším jílu, tak v kyselejších hlinito-písčitých půdách. Porostou dokonce i v písku.

Klady
  • Rostou kdekoliv a nabídnou bohaté květy
  • Vhodné pro dekorativní živé ploty
  • Dobře snáší i hluboký řez a detailnější tvarování
Zápory
  • Listy opadávají
  • Nutný pravidelný řez, jinak keře rychle stárnou a vyholují

Dřišťál (Berberis)

Dřišťály tradičně nabízejí krásné podzimní vybarvení i barevnou kůru. Nové kultivary umějí zaujmout pestře zbarvenými listy. Proto jsou velmi oblíbené právě do živých plotů, ale i coby solitéry. Rostou třeba jen do 30 cm, jiné až do 2 m výšky, vybírat můžete ze 190 druhů! Keře jsou příjemně kompaktní a často narostou stejně vysoké i široké, samy se dokáží tvarovat tak, že jsou s nimi majitelé spokojeni i bez větších zásahů. Dřišťály tvoří drobné plody, na větvičkách a někdy i na listech mají tenké trny. Odrůdy jsou opadavé, poloopadavé nebo i stálezelené.

živý plot Dřišťál (Berberis)

Co se podmínek pěstování týká, opadavý dřišťál je nezmar. Nemá nároky na živiny, vláhu ani povětří, snese jakoukoliv půdu a jakékoliv stanoviště. Horší je to s kultivary. Poloopadavé a stálezelené druhy mají raději polostín a humóznější půdu, barevné dřišťály musíte umístit do polostínu nebo stínu, protože na slunci svou barvu ztrácejí. Vždy je vhodné si zjistit konkrétní podmínky pro konkrétní kultivar dřišťálu.

Klady
  • Ohromná paleta druhů
  • Nenáročné a otužilé rostliny (základní druhy)
  • Okrasné listy i kůra
  • Vyrovnaný růst do výšky i do stran, některé odrůdy není vůbec nutné řezat
  • V nabídce odrůdy opadavé, poloopadavé nebo i stálezelené
Zápory
  • Plody mohou znečistit podklad v okolí plotu, případně lákat malé děti
  • Trny, dokonce i na listech
  • U opadavých druhů je nutno se postarat o spadené listí
  • Šlechtěné kultivary mají specifické požadavky na stanoviště

Pustoryl (Philadelphus) – nepravý jasmín

Jasmínové keře (spolu třeba s šeříky) jsou velmi oblíbené v zahradách, kde jejich majitelé stojí o voňavý zážitek. Pustoryl, čili nepravý jasmín, nabídne záplavu pozdně jarní i letní svěží vůně, květy pokryjí téměř celý povrch keře.

keře na živý plot Pustoryl (Philadelphus) – nepravý jasmín

Dorůstá do různých výšek – podle druhu, lze jej i mírně tvarovat. Listy opadají, květy intenzivně voní. Pustoryl snese jakoukoliv půdu i stanoviště, nevadí mu sucho, celkově je velmi nenáročný. Umí růst jak solitérně, tak i formou skupin nebo plotu. Vyžaduje pravidelný řez ihned po odkvětu, kdy se odstraňují staré větve, které kvetly.

Klady
  • Různě vysoké odrůdy
  • Nenáročné rostliny, snesou všechny půdy i stanoviště
  • Nádherně a intenzivně voní, květy pokryjí většinu povrchu plotu
Zápory
  • Opadají
  • Vyžadují správný řez hned po odkvětu
  • Nelze detailně tvarovat

Zimostráz (Buxus, krušpánek)

Buxusy zažívaly dlouhodobě oblibu mezi pěstiteli živých plotů, a to jak čistě dekorativní, i pro drobné rozdělení prostoru, oddělení okrasných záhonů, tak i pro vyšší ochranné živé ploty. V posledních letech se však v Evropě přemnožili jeho škůdci (zavíječi zimostrázoví) a buxusy hromadně hynou. Zabránit tomu lze pouze pravidelným postřikem insekticidy.

keř na živý plot Zimostráz (Buxus, krušpánek)

Buxus je, jak z jeho názvu vyplývá, stálezeleným keřem, pro lidi jedovatým. Patřím k nejtvrdším dřevům v Evropě. Zimostrázy porostou jak na plném slunci, tak v polostínu i v trvalejším zastínění, na slunci budou prospívat méně. Půda by měla být lehce zásaditá, humózní. Buxusy snesou sucho, ale nesmí trvat příliš dlouho.

Klady
  • Nenáročné na stanoviště
  • Hodí se do stínu
  • Lze vybrat kultivary s ozdobnými listy
  • Lze detailně tvarovat
  • V nabídce odrůdy s nízkým, ale i vyšším vzrůstem
Zápory
  • Celá rostlina je jedovatá
  • Zimostrázy jsou často napadány škůdci, nutno stříkat insekticidy
  • Příliš husté výsadby jsou náchylné na rez

Tis (Taxus)

Tis není tuje a tuje není tis. V obou případech jde sice o jehličnan, ale v obou případech o zcela odlišný. Tisy mají dlouhé jehličky, pomalu rostou, mohou to být keře i stromy, a jsou jedovaté, u nás dokonce chráněné (volně rostoucí tisy červené). Jsou pozůstatkem druhohor, z období jury a triasu (z dob dinosaurů), vyvinuly se již před 200 miliony let. Jehličky neopadávají. Tisy mohou růst sloupovitě, převisle nebo keřovitě. Kůra je šupinatá a načervenale hnědá. Větvička tisu je symbolem smutku a smrti, ale jeho dřevo nese pojmenování německý eben.

keře, ploty Tis (Taxus)

Dobře se tvaruje jak do bonsají, tak do živých plotů. K růstu vyžaduje tis vlhčí, kyprou půdu, zásaditou a humózní. Zvládá růst i na vlhkých kamenitých půdách, upřednostňuje stín, ale zvládne i plné slunce, zejména poté, co dostatečně zakoření. Tvoří červené plody s prudce jedovatými semeny. V současnosti jejich jed skvěle slouží při léčbách rakoviny, v minulosti byl tis téměř vymýcen z evropské přírody kvůli častým otravám dobytka.

Klady
  • Různé typy vzrůstu a kompaktnosti
  • Hodí se do stínu
  • Je ozdobný jak dlouhými jehličkami, tak svými plody
  • Lze ho dobře tvarovat
Zápory
  • Celá rostlina je jedovatá, semena extrémně
  • Přiotrávit se lze i jen vdechováním prachu při opracování tisového dřeva
  • Vyžaduje spíše zásaditou půdu
  • Vyžaduje více vlhka

Smrk (Picea)

Smrky jsou dřevinou také velmi vhodnou pro pěstování živého plotu. Při správném pravidelném řezu a správně husté výsadbě lze docílit kompaktního, neprůhledného živého plotu, který dobře zadrží prach i vítr, poskytne stín.

Smrk (Picea)

Smrky je nutné pěstovat jen jako nízké až středně vysoké živé ploty, aby se spodní části kmenů nevyholovaly. Jsou stálezelené, nabízejí více odrůd, vyhnout bychom se měli smrku pichlavému. Vysadit jej můžete do lehkého přístinu, ale i na plné slunce. Nejrychleji vám plot naroste ze smrku ztepilého. Smrky rády přihnojování hořkou solí, zpočátku potřebují i pravidelnější zálivku.

Klady
  • Více kultivarů s různou rychlostí růstu
  • Hodí se i do polostínu
  • Lze vypěstovat kompaktní jehličnatou zeď
  • Lze dobře tvarovat
  • Zvládne různé druhy půd
Zápory
  • Vyžaduje pravidelný řez
  • Nutno pravidelně přihnojovat a zalévat

Zerav (Thuja)

Tuje u nás zažívaly extrémní boom okolo přelomu milénia. Jako živý plot je sadil kdekdo, ale také kdekomu brzy zašly, navíc si lidé zavlekli do zahrad choroby a škůdce, kterým tuje poskytují útočiště. Kultivary tují se liší jak vzhledem, tak rychlostí růstu. Jde o stálezelenou dřevinu, která na dobrém stanovišti roste téměř bez nároků na péči. Existují dokonce i druhy tují, které není nutno stříhat.

tůje Zerav (Thuja)

Dobře se ujímají sazenice předpěstované v kontejnerech. Na nedostatek nebo přebytek živin reagují žloutnutím, hnědnutím a prosycháním. Z toho plynou i nároky na stanoviště – humóznější půdy, mohou být na plném slunci, ale i v polostínu. Ve stínu mohou trpět rzí.

Klady
  • Různé typy vzrůstu a kompaktnosti, různé barvy jehliček
  • Vhodné na plné slunce i do polostínu
  • Lze dobře tvarovat
Zápory
  • Vyžaduje pravidelné a vyvážené přihnojování
  • Náročnější na stanoviště
  • Trpí na rzi
  • Hostí škůdce ovocných i okrasných dřevin
  • Výsledný plot bývá monotónní
  • Tuje přes zimu často usychají

Cypřišek (Chamaecyparis)

Cypřišek je jedním z nevysazovanějších živých plotů, ale také jedním z nejrychleji rostoucích (některé kultivary), což vyžaduje jeho pravidelnou údržbu řezem. Jde o jehličnan, neopadavý, který je blízkým příbuzným tují. Lépe odolává mrazům než tuje. Nabídne různá zbarvení šupinovitých jehlic, typická jsou modrá. Lze jej dobře stříhat, bez zásahů zvládne až 15 metrů výšky.

Cypřišek (Chamaecyparis) živý plot

Některé kultivary mají větvičky nitkovitě protažené a podél osy mírně pokroucené, čehož se často využívá v okrasných zahradách. Cypřišky vyžadují slunné až polostinné stanoviště, půdy humózní, propustné, mírně vlhké, ale nikoliv přemokřené. Vyžadují pravidelné hnojení.

Klady
  • Různé typy vzrůstu a kompaktnosti, různé barvy jehliček
  • Vhodné na plné slunce i do polostínu
  • Lze dobře tvarovat, využít zajímavého způsobu růstu
  • Přes zimu neusychá tak často jako tuje
Zápory
  • Vyžaduje pravidelné a vyvážené přihnojování
  • Náročnější na stanoviště
  • Trpí na choroby a škůdce
  • Některé kultivary rostou velmi rychle, takže se musejí pravidelně řezat

Sadová růže (Rosa)

Speciální odrůda růží, které se skvěle hodí do živých plotů buď jen pro jejich ozdobu, nebo i jako hlavní dřevina plotu. Jde o keřové růže, které nabídnou nejen záplavu květů, vůní a jedlých šípků, ale také opravdu neprůchodnou bariéru, neboť skrze jejich trny se nikdo hrnout nebude.

keř pro živé ploty Sadová růže (Rosa)

Nároky na pěstování jsou podobné jako u jiných růží, pouze stříhání se trochu liší. Staré výhony se zkracují až u země, nové zkrátíte o cirka 40 cm. Dnešní sadové růže jsou vyšlechtěny tak, aby kvetly po celou sezonu. Upřednostňují slunné stanoviště, které podpoří jejich kvetení, ve stínu porostou, ale kvést budou méně, budou tu náchylnější na houbové choroby. U růží je nutné pravidelně kontrolovat mšici, případně stříkat.

Klady
  • Vytvoří neprůchodný plot
  • Jsou vyšlechtěny ke kvetení po celou sezonu
  • Tvoří jedlé šípky, které můžete zužitkovat
  • Nádherně voní, květy pokryjí i celý povrch plotu
Zápory
  • Vyžadují více péče než jiné dřeviny pro živý plot
  • Řez je specifický
  • Často jsou napadány houbovými chorobami nebo mšicí
  • Trny

Bambus (Bambusa)

V České republice se bambus coby rostlina pro živý plot zatím moc nevyužívá, ale podle zahradních architektů jej i u nás čeká poměrně velké uplatnění. Ploty z bambusu umějí růst velmi rychle, neopadávají, výhonky, které odbočí a jsou „navíc“, můžete využívat v kuchyni. Bambus jako živý plot

Výhodou bambusových porostů je fakt, že stará stébla dále nerostou, ta nová stačí krotit jednou za rok. Horší je to s požadavky na stanoviště, nesmí na něm totiž být průvan, vyžaduje humózní a dobře propustnou půdu. Bambusu je v nabídce více druhů, některé snesou plné slunce, jiné polostín. Bambusy rády a hodně odnožují, je nutné je krotit protikořenovou zábranou.

Klady
  • Rostou rychle
  • Neopadají
  • Stará stébla nedorůstají, nová se stříhají jednou za rok
  • Výhonky lze využít v kuchyni
Zápory
  • Náročné na stanoviště
  • Často odnožují, je nutné jim dát protikořenovou zábranu
  • Nelze je detailně tvarovat

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 2.5 (4 hlasy)

Autor článku

Testado
Testado

Testado.cz je recenzní online magazín. Naši redaktoři osobně testují vybrané produkty a dále shromažďují tipy na nejlepší zařízení dle odborných a uživatelských recenzí.

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář