Rádi byste měli dokonale upravený trávník, do míst podél plotů a záhonů se ale s klasickou sekačkou nedostanete? Vezměte si na pomoc strunovou sekačku. Podle našeho testu nadchne i ty nejnáročnější majitele trávníků VeGA VE241. Pro drobné dokončovací práce pak využijete levný vyžínač Extol Craft. Pokud nevíte, zda je pro vás strunovka ideální, mrkněte na nejlepší sekačky na trávu.
Nejlepší strunová sekačka se záběrem 35 cm a nízkou hmotností. Vítěz srovnání!
Elektrická strunová sekačka Extol se slušným záběrem a šikovným distančním kolečkem.
Levná strunová sekačka s teleskopickou rukojetí a nastavitelným madlem.
Test strunových sekaček
Recenze VeGA VE241 – nejlepší strunová sekačka roku
Typ: strunová sekačka | Pohon: elektrický | Výkon: 1,0 kW | Záběr strunové hlavy: 35 cm | Typ rukojeti: nastavitelné madlo s protiskluzovou úpravou | Hmotnost: 5,2 kg | Cena: 2 190 Kč
- Výkon 1 000 W
- Záběr 35 cm
- Dělená hřídel
- Hmotnost pouze 5,2 kg
- Snadná manipulace
- Vyšší cena
Elektrickou strunovku VeGA VE241 oceníte při sečení větších trávníků. Nabízí záběr 35 cm a výkon plných 1 000 W. Přitom si zachovala rozumnou hmotnost, která nepřevyšuje 5,2 kg i jednoduché ovládání. Sečenou plochu omezuje pouze délka napájecího kabelu.
Při práci oceníte propracovanou ergonomii s dlouhou hřídelí. Přední madlo je potažené neklouzavým gumovým povrchem. Přesnou polohu si navíc můžete upravit podle potřeby. Samotnou hřídel lze po práci rozdělit na dvě kratší části. Strunová sekačka VeGA VE241 pak zabere podstatně méně prostoru ve sklepě či kůlně. Sekací hlava pracuje s dvojitou strunou. Odvíjení je automatické.
Recenze Extol Craft 416125 – univerzální strunová sekačka s nastavitelnou hlavou
Typ: strunová sekačka | Pohon: elektrický | Příkon: 0,55 kW | Záběr strunové hlavy: 30 cm | Typ rukojeti: teleskopická rukojeť + nastavitelné madlo | Hmotnost: 2,2 kg | Cena: 1 300 Kč
- Teleskopická rukojeť
- Záběr 30 cm
- Nastavitelná hlava
- Distanční kolečko
- Poměr cena/výkon
- Ergonomie nemusí vyhovovat každému
Strunová sekačka Extol Craft 416125 kombinuje příznivou cenovku se solidním výkonem a univerzální využitím. Díky nastavitelné hlavě dokáže posekat obtížně přístupná místa či okraje trávníku. Distanční kolečko vám navíc pomůže udržovat správnou vzdálenost od překážek. Nemusíte se bát zničené struny při sekání podél zdí či plotu ani poškozených stromů nebo keřů na zahradě.
Celkovou délku sekačky si snadno přizpůsobíte pomocí teleskopické rukojeti. Délku můžete plynule měnit v rozsahu 70 až 92 cm. Na potíže mohou narazit jen vyšší postavy, kterým nemusí stačit ani maximální hodnota. Jednoduchá rukojeť s horním madlem umožňuje dle potřeby měnit náklon strunové sekačky a plně tak využít možnosti polohovatelné sekací hlavy. Na druhé straně je umístění madla poblíž rukojeti méně pohodlné při dlouhodobé práci.
Maximální příkon dosahuje 550 W. Šířka záběru je 30 cm se strunou o průměru 1,6 mm. Hmotnost se zastavila na příjemné hodnotě 2,2 kg. Zmínku zaslouží šikovný doplněk v podobě háčku na elektrický kabel. Stačí jej provléci otvorem v rukojeti a zapojit do prodlužovacího kabelu. Oko výrazně snižuje namáhání zásuvky a omezuje nechtěné rozpojení kabelů během sekání.
Recenze Hoteche HTG840201 – vysoký výkon za nízkou cenu
Typ: strunová sekačka | Pohon: elektrický | Příkon: 0,5 kW | Záběr strunové hlavy: 24 až 28 cm | Typ rukojeti: teleskopická rukojeť + nastavitelné madlo | Hmotnost: 2,5 kg | Cena: 1 270 Kč
- Nízká cena
- Teleskopická rukojeť s nastavitelným madlem
- Proměnlivý záběr
- Distanční kolečko
- Vyšší hmotnost
Hledáte spolehlivou elektrickou strunovou sekačku pro údržbu menšího trávníku? Model Hoteche HTG840201 potěší solidním motorem s příkonem 500 W i proměnlivou šířkou záběru. Pomocí posuvného mechanismu ji můžete zmenšit na 24 cm nebo prodloužit na 28 cm. Malý záběr je výhodnější pro přesné sečení nebo těžký terén, širší záběr zase pomůže rychle posekat velkou plochu.
Navzdory nízké cenovce věnoval výrobce dostatek pozornosti ergonomii. Příjemně překvapí dlouhá rukojeť doplněná centrálním madlem nastavitelným v širokém rozsahu poloh. Maximální pohodlí pak přináší teleskopický rám, jehož délku můžete upravit mezi 95 až 115 cm. Zvolený rozsah vyhoví menším i vyšším postavám.
Během práce oceníte distanční kolečko. Udržuje dostatečnou vzdálenost rotující struny od svislých překážek. Například zdí, stromů či keřů. Přesné zastřižení okrajů trávníku či sekání kolem plotu je s tímto doplňkem podstatně jednodušší.
Motor dosahuje až 10 000 otáček za minutu. Strunová hlava využívá poloautomatický systém posuvu. Strunu prodloužíte lehkým klepnutím hlavy o trávník. Sekačka Hoteche HTG840201 má celkovou hmotnost 2,5 kg, což je v dané výkonnostní kategorii mírně nadprůměrná hodnota. Stojí za ní poměrně robustní konstrukce s pevnými plastovými díly.
Další zajímaví alternativy
Recenze Riwall PRO RPLT 2642
Typ: strunová sekačka | Pohon: benzínový | Výkon: 0,75 kW | Záběr strunové hlavy: 42 cm | Typ rukojeti: antivibrační rukojeť s madly | Hmotnost: 5,2 kg | Cena: 2 799 Kč
- Strunová sekačka benzínová (vysoký výkon)
- Nízká spotřeba
- Antivibrační úprava
- Skvělá ergonomie
- Velký záběr
- Vyšší hmotnost ve srovnání s elektrickými
Pokud jste ochotní připlatit si pár stovek nad levný průměr, můžete mít doma výkonnou strunovou sekačku, jejíž motor odpovídá výbavě profesionálních přístrojů. Benzínový vyžínač Riwall PRO RPLT 2642 se silným 2taktním motorem s pracovním výkonem 0,75 kW a 12 tisíci otáčkami/min bude skvělým pomocníkem nejen k odstraňování nežádoucích porostů v koutech zahrady, ale hodí se i k údržbě větších travnatých ploch.
Strunová sekačka Riwall má velmi snadné ovládání, malou spotřebu a díky skvěle řešené ergonomii se s ní snadno manipuluje. Práci vám usnadní i praktický popruh na rameno. Oceňujeme antivibrační řešení pro maximální komfort při práci.
Nevýhodou pro někoho může být vyšší hmotnost ve srovnání s elektrickými modely, mezi benzínovými křovinořezy však nijak nevyčnívá. Vzhledem k ostatním parametrům, které jsou vzhledem k ceně velmi slušné, tuto sekačku hodnotíme jako nejlepší volbu pro pravidelné použití kolem domu.
Recenze Bosch ART 30 – strunovka s režimem začišťování okrajů
Typ: strunová sekačka | Pohon: elektrický | Výkon: 0,48 kW | Záběr strunové hlavy: 30 cm | Typ rukojeti: teleskopická rukojeť + nastavitelné madlo | Hmotnost: 2,8 kg | Cena: 1 800 Kč
- Slušný sekací výkon
- Solidní záběr
- Jednoduché používání
- Teleskopická rukojeť
- Režim začišťování okrajů
- Nejlepší poměr cena a výkon
- Nic zásadního
Strunová sekačka Bosch ART 30 v našem testu obstála a dosáhla na umístění nejlepší poměr cena a výkon. Za pěknou cenu kolem 2 tisíc korun do rukou dostanete kvalitní zahradní náčiní. Líbí se nám hlavně slušný výkon 0,48 kW a velký záběr strunové hlavy 30 cm.
Testovaná elektrická strunová sekačka vlastní výkonný a kvalitní motor Bosch s maximálním počtem otáček 9 500 za minutu. Očekávat můžete solidní zpracování a plně nastavitelnou rukojeť. Její povrch je měkčený a obsluha jednoduchá. Strunovka váží kolem 2,8 kg, takže se ani po delší práci nepronese.
Dále nás zaujal režim začišťování okrajů, při kterém se natočí hlava až o 90°. Stačí jedno kliknutí a namísto vyžínání můžete začít začišťovat. Strunová sekačka Bosch ART 30 nás oslovila do takové míry, že nemáme ani co vytknout.
Recenze Hecht 630 – levná a lehká strunová sekačka Hecht
Typ: strunová sekačka | Pohon: elektrický | Výkon: 0,6 kW | Záběr strunové hlavy: 30 cm | Typ rukojeti: teleskopická rukojeť + nastavitelné madlo | Hmotnost: 2,8 kg | Cena: 1 500 Kč
- Nízká cena
- Oblíbený výrobce
- Solidní záběr
- Pohodlná manipulace
- Snadná údržba
- Nevhodná pro větší plochy
Pokud se vám jedná pouze o drobné dokončovací práce, může být zbytečné pořizovat hned tu nejvýkonnější strunovou sekačku dostupnou na trhu. I mezi levnými modely se dají najít zázraky. Testovaná elektrická strunová sekačka Hecht 630 je krásným příkladem za všechny. Je lehká a dobře se s ní manipuluje.
Stroj pohání motor o příkonu 600 W. Pracovní záběr je solidních 30 cm. Zárukou pohodlné práce je teleskopická rukojeť, nastavitelné madlo i nastavitelný úhel sekací hlavy. Zmínit musíme ještě poloautomatické odvíjení struny. Stejně jako ovládání, tak i následná údržba je velmi jednoduchá.
Sečteno podtrženo, elektrický vyžínač Hecht 630 nadchne zejména nenáročné majitele menších zahrad. Na velké plochy bychom zvolili větší výkon. Mezi levnými strunovými sekačkami je ale tento model jasným králem.
Nejprodávanější strunové sekačky a křovinořezy
Jak vybrat strunovou sekačku
Než si povíme pár tipů a rad jak vybrat strunovou sekačku, musíme si udělat jasno mezi typy sekaček tak, abyste věděli, co je strunová sekačka. Máme na mysli ruční sekačku na trávu, nikoliv klasické zahradní elektrické, benzínové nebo robotické.
Ruční sekačky rozdělujeme do 2 kategorií:
- Křovinořez – Jedná se o dědice strunové sekačky. Místo struny je spodní buben možné osadit kvalitním ocelovým nástrojem nebo různými kotouči. Výkon motoru se přenáší pomocí hřídele, což dává křovinořezům obrovský výkon, který se hodí na delší používání v jednom tahu a sečení větších ploch.
- Strunová sekačka (vyžínač) – Tyhle typy sekaček pracují s bowdenem – zahnutým ramenem ve spodní části sekačky, jež dovoluje struně rotovat v požadované rovině. Vyžínače jsou oproti křovinořezům méně výkonné a hodí se spíše na úpravu drobných nedodělků. Na druhou stranu jsou mnohem lehčí a mobilnější. Také údržba je maximálně jednoduchá.
Strunová sekačka vs. křovinořez
Liší se nejen svou podobou, ale hlavně způsobem použití. Strunové sekačky (vyžínače) jsou ideální na jemnější dokončovací práce, například kolem domu nebo menší zahrádky. Strunovka je lehká a mobilní, tudíž se s ní pohodlně manipuluje a snadno se přenáší. V porovnání s křovinořezy ale zpravidla nenabízí takový výkon, takže se strunovou sekačkou většinou neposečete vyšší nebo hustší trávu prorostlou dřevinami.
Křovinořezy si ale s těmito úskalími dobře poradí. Jsou konstrukčně robustnější, propracovanější a hodí se na náročnou a dlouhodobou práci/zatížení. Zároveň si však žádají vyšší péči, jako je čištění filtrů, doplňování kapalin, kontrola svíček a spousta jiných úkonů. Nenechte se ale mýlit, také křovinořezy se prodávají v elektrické nebo akumulátorové podobě.
Pohon strunových sekaček
Na trhu se prodávají celkem 3 typy strunovek. Záleží na vás, jakému pohonu dáte přednost. Každý z nich má svá úskalí a klady. Je vhodné si dopředu promyslet, k čemu a jakým způsobem budete vaši strunovou sekačku používat. Je totiž rozdíl, zdali sekáte pouze kolem domu nebo chalupy, případně daleko od domova, kde není ani přípojka k elektrické síti.
- Elektrické strunové sekačky
- Akumulátorové strunové sekačky (aku strunové sekačky)
- Benzínové strunové sekačky
Elektrická strunová sekačka
Zatímco v případě křovinořezů jsou elektrické verze méně vyhledávané, u strunových sekaček je tomu přesně naopak. Elektrické strunové sekačky patří mezi nejžádanější druhy. Takové stroje jsou totiž bezúdržbové, lehké a naprosto jednoduše se ovládají. Stačí je připojit do zásuvky a můžete vesele sekat zahradu.
Nevýhodou je samozřejmě nutnost permanentního připojení k elektrické síti, bez čehož se motor nerozběhne. Také se vám může během sekání zamotávat kabel, což je někdy dost otravné.
Akumulátorová strunová sekačka
Druhým žádaným artiklem jsou aku strunové sekačky, jejichž největší výhodou je naprostá mobilita. Stačí mít plně nabitou baterii a můžete vyrazit síct prakticky kamkoliv. Oproti elektrickým strunovým sekačkám jsou ale většinou o něco těžší, za což může hmotnost akumulátorů. Ne vždy to ale platí.
Nevýhodou je samozřejmě kapacita baterie – pokud se vybije, sekání je u konce. Během testování strunových sekaček jsme nicméně zjistili, že nabití klasického akumulátoru trvá kolem 1 hodiny. Nikdo vám ani nebrání si pořídit více baterií, čímž se takový vyžínač na baterie promění ve vysoce efektivní stroj.
Benzínová strunová sekačka
Bývá nejdražší a také nejnáročnější na údržbu. Záleží, jaký výkon a typ motoru daný výrobce zvolí. Zatímco dvoutaktní motory jsou prakticky bezúdržbové a dokáží vypotit hodně vysoké otáčky, čtyřtaktní obdoba je sice tišší a plynulejší, na druhou stranu si žádá složitější údržbu a náročnější servis. Oproti dvoutaktu ale naopak nepotřebuje míchání přesného poměru benzínu a oleje.
Ať už si vyberete motor jakýkoliv, benzínová strunové sekačky vám zajistí ten nejvyšší možný výkon. Jsou vhodné pro dlouhodobější pracovní zátěž, přičemž jejich konstrukční zpracování bývá podstatně robustnější než je tomu u elektrické nebo aku varianty.
Snadná údržba
Lidé si strunové sekačky zamilovali hlavně pro jejich jednoduchou údržbu. Je sice vhodné strunovou sekačku po každém sečení vyčistit a překontrolovat, málokdo to ale dělá. Zatímco u akumulátorových a benzínových verzí je nutné alespoň dobíjet baterie, čistit filtry a měnit olej, u elektrických modelů nic takového nutné není. Po práci prostě můžete strunovou sekačku strčit do kouta a vrátit se k ní v době, kdy je potřeba trávu zase posekat.
„Elektrické strunové sekačky jsou prakticky bezúdržbové“
Právě proto běžným uživatelům doporučujeme elektrické strunové sekačky, které jsou po této stránce prostě skvělé. Nižší výkon sice může někomu vadit, pro klasické dosečení drobných nedodělků ale bohatě vystačí. Berte tuto radu před konečnou koupí v úvahu, protože ne každému se chce starat o motor nebo baterie.
Pohodlnost a popruhy
Drtivá většina klasických strunových sekaček má madlo. Není to sice kdovíjak pohodlné, dražší modely vám ale dovolí si madlo různě upravit, natočit a jinak doladit. Také tyčové tělo lze ve většině případů teleskopicky roztáhnout nebo zatáhnout. Takovou vlastnost oceníte mimo jiné při transportu nebo uskladnění. Sestavená strunová sekačka se vám do vozidla nemusí vlézt, kdežto rozdělaná určitě ano a ani nezabere příliš místa.
K výkonnějším a těžším modelům výrobci přibalují ramenní popruhy. Strunovou sekačku si na popruh zavěsíte, čímž docílíte pohodlnějšího držení stroje a menší zátěže na vaše ruce a záda. I na tuhle možnost pamatujte, protože vám při delším sečení přijde jistě vhod.
Záběr strunové hlavy
Tohle je moc důležitý parametr, který byte přehlížet rozhodně neměli. Záběr strunové hlavy udává plochu, jakou se strunovou sekačkou dokážete posekat na jeden rozmach. Nejrozšířenější jsou strunové sekačky se záběrem kolem 30 centimetrů. Není si ale problém pořídit model se záběrem větším než 44 centimetrů.
Pokud ovšem míníte pouze dosekávat zanedbaná místa nebo prostory podél zdí, stromů, keřů a pod lavičkou, strunový záběr pro vás není ani tolik důležitý. Na větších plochách by ale jeho menší velikost mohla být již pořádně znát. Zkrátka byste se víc nadřeli.
Struny do strunové sekačky
Struny je nutné samozřejmě měnit nebo doplňovat. Čas od času se tomuto úkonu prostě nevyhneme, a tak se hodí vysvětlit, jak se vlastně struna mění. Ještě předtím byste ale měli vědět, jakou strunu si do své strunové sekačky pořídit. Na trhu se totiž nachází různé materiály a průměry.
Stačí si pamatovat, že strunu je dobré volit podle výkonu motoru. Jestliže zvolíte silnější strunu, než jaká je pro váš motor vhodná, ložiska se budou více opotřebovávat a životnost motoru a ostatních součástek zkracovat. Podobně tomu je i v případě, když byste koupili tenkou/lehkou strunu do výkonného motoru. V takovém případě se bude struna rychle trhat a sečení nebude moc příjemné.
Výměna struny u strunové sekačky
Úplně nejlepší je se podívat do návodu, kde mají výměnu struny některé modely popsanou. Pokud to váš případ není, věnujte pozornost následujícím řádkům. Univerzální postup ale neexistuje, protože se některé strunové sekačky od sebe konstrukčně dosti liší.
Výměna struny u strunové sekačky začíná uvolněním krytu strunového adaptéru. Do zásobníku je doporučováno vkládat maximálně 3 až 4 metry struny. Pokud byste délku o dost přehnali, systém automatického doplňování by nemusel fungovat správně. Struna by se mohla dokonce zasekávat.
Po naměření délky struny si ji přichyťte někde v půlce, kterou posléze zahákněte na trn v cívce prázdného strunového zásobníku. Podívejte se, jestli adaptér nemá někde vyobrazenou šipku. Pokud ano, strunu navíjejte podle směru šipky. Těsně před dovinutím by měla na obou koncích struny vzniknout několikacentimetrová oka. Adaptér poté zasuňte a následně za oba konce struny zatáhněte.
Existují i typy strunových sekaček, které sečou pouze s jedním koncem struny. V takovém případě vsuňte konec struny do příslušného otvoru v cívce a zapalovačem zahřejte jeho konec tak, aby z dírky svévolně nevypadl. Pak strunu naviňte na cívku, vraťte ji zpátky a zajistěte víčkem.
Oblíbené značky
Strunová sekačka Hecht
Značka Hecht patří mezi přední výrobce zahradní techniky. Ostatně sami zakladatelé firmy razí heslo „specialista na zahradu“. Společnost byla založena v roce 1994 českými majiteli, kteří si zakládali na špičkové kvalitě svých produktů. Začali výrobou plotostřihů a pil, brzy nato se vypracovali k výrobě i dalšího zahradního náčiní, jako jsou strunové sekačky Hecht. Strunovek od tohoto výrobce se prodává něco kolem dvacítky modelů. Výběrem tedy nejste limitováni.
Strunová sekačka Bosch
Podobně jako Hecht, i značka Bosch na trhu prodává kolem 20 strunovek. Zakoupíte jak levnější, tak dražší modely. O kvalitě strunových sekaček Bosch není pochyb, což ostatně dokladuje náš velký test roku 2019. První zmínky o společnosti se datují do roku 1886, kdy se ve Stuttgartu zrodila dílna na výrobu jemné mechaniky a elektrotechniky. Postupem času se společnost vypracovala mezi nejkvalitnější výrobce nářadí na světě.
Strunová sekačka Stihl
Historie firmy se datuje již do roku 1926, kdy pan Stihl založil konstrukční pracovnu a začal bádat na motorové řetězové pile. V roce 1929 přišla společnost Stihl se svojí první benzinovou motorovou pilou s výkonem 6 koňských sil a hmotností 45 kilogramů. Vývoj šel neustále kupředu a nyní patří Stihl k předním výrobcům nářadí. Strunové sekačky Stihl určitě doporučujeme. Jsou zárukou vysoké kvality a spolehlivosti.
Strunová sekačka Black & Decker
Pestrý sortiment strunovek nabízí firma Black & Decker, která patří mezi osvědčené a oblíbené výrobce nářadí. Její počátky sahají do roku 1910. Velký úspěch tato proslulá firma zaznamenala svým ikonickým pracovním stolem Black & Decker Workmate a první ruční elektrickou vrtačkou s pistolovou rukojetí. U nás se strunových sekaček Black & Decker prodává celá řada. Obecně se jejich cena drží pomyslného středu.
Strunová sekačka Makita
Největší zastoupení na poli strunových sekaček má značka Makita. Tahle proslulá společnost je známá svojí vysokou kvalitou a propracovaným designem. Značka Makita vznikla v roce 1915 v Japonsku. Již řadu let se specializuje na výrobu elektrického nářadí s působností ve více než stovce zemí světa. Mezi nejoblíbenější typy patří aku strunové sekačky Makita.
Strunová sekačka AL-KO
Značka AL‑KO KOBER GROUP byla založena v roce 1931 jako malé zámečnictví v Günzburgu. Postupně se vypracovala a nyní se řadí ke světovým hráčům mezi německými podniky střední velikosti. Kromě prodeje profi zahradní i lesní techniky AL‑KO vystupuje jako výrobce vzduchotechnických a klimatizačních přístrojů. Mimo jiné vyrábí také strunové sekačky, které se zaměřují na méně náročnější zákazníky. Strunová sekačka AL-KO se dá pořídit již od zhruba 1 700 Kč.
Kde koupit strunovou sekačku?
Na domácí Heurece se prodává pestrá paleta strunových sekaček. Případným zájemcům doporučujeme i bazar, kde se to použitými benzinovými, elektrickými a akumulátorovými strunovkami jenom hemží. Pokud opomineme nízkou cenu, pamatujte na záruku. Solidní strunové sekačky prodává i Mountfield.
Zdroje informací:
https://www.karcher.cz/cz/karcher-radi/jak-vybrat/jak-vybrat-aku-strunovou-sekacku.html
https://www.hornbach.cz/navody/jak-vybrat-strunove-sekacky-krovinorezy-a-motorove-kosy/
https://www.diy.com/ideas-advice/grass-trimmer-brushcutter-buying-guide/PROD_npcart_100372.art
Diskuze a zkušenosti