Nejlepší čelovky – tipy pro rok 2018

Každý z nás někdy potřebuje posvítit v hůře dostupném místě nebo prozářit černou noc jasným světlem při své oblíbené sportovní aktivitě. Ne vždy však můžeme použít baterku, protože zkrátka potřebujeme mít obě ruce volné. A právě k tomuto účelu slouží praktické čelovky.

Vzhledem k tomu, že trh je plný rozmanitých modelů od nejrůznějších firem, připravili jsme pro vás následující text. V něm vám poradíme, jak správně čelové svítidlo vybrat a rovněž vás seznámíme s trojicí těch nejlepších výrobků, které si můžete v současné době zakoupit.

Nejlepší čelovky

#ObrázekNázevSpecifikace

Hodnocení dle Heureky

Přibližná cena
1

Petzl Tikkina

Petzl Tikkina

Svítivost: 15 lm

Dosvit: 35 m

Doba svícení: 55 h

Ochrana IPX4

Hmotnost: 85 g

94 %

480 Kč

Porovnat ceny >>

2

LEDLENSER SEO 5

LEDLENSER SEO 5

Svítivost: 180 lm

Dosvit: 120 m

Doba svícení: 25 h

Ochrana IPX6

Hmotnost: 105 g

93 %

1 200 Kč

Porovnat ceny >>

3

Fenix HL60R

Fenix HL60R

Svítivost: 950 lm

Dosvit: 116 m

Doba svícení: 100 h

Ochrana IPX8

Hmotnost: 167 g

95 %

2 100 Kč

Porovnat ceny >>

Recenze: Petzl Tikkina

Svítivost: 15 lm | Dosvit: 35 m | Doba provozu při maximu: 55 hodin | Typ a počet baterií: 3 × AAA | Hmotnost: 85 g | Ochrana: IPX4 | Přibližná cena: 480 Kč

KLADY:
 • Nízká cena
 • Drobné rozměry a hmotnost
 • Dlouhá výdrž
 • Dostatečná svítivost

ZÁPORY:
 • Nedostatečná voděodolnost
 • Absence „blikacího“ módu

Petzl Tikkina představuje první čelovku našeho přehledu. Hlavním kladem je její velmi nízká cena, za níž ovšem dostanete výkonný a precizně provedený model.

Potěší i drobné rozměry a malá hmotnost, takže výrobek zbytečně neztěžuje přenášení. To ocení především běžci, vyžadující co nejmenší zátěž. Čelovka vydrží svítit dlouho a to i při maximální intenzitě světla, takže se nemusíte bát, že byste uvízli ve tmě někde uprostřed pole. Svítivost zcela dostačuje pro méně náročné uživatele.

Naopak výrazným nedostatkem je slabá voděodolnost. Certifikace IPX4 totiž zajišťuje ochranu proti stříkající vodě. Pokud ovšem déšť zesílí, může dojít k poškození zařízení. Radost neudělá ani absence blikacího módů, tolik oblíbeného u cyklistů nebo běžců.

Jestliže na trhu pátráte po levném, ale dostačujícím čelovém svítidlu, pak je Petzl Tikkina pro vás jako stvořená. Za méně než 500 Kč totiž dostanete výrobek, s nímž se určitě neztratíte nikde v houští.

Zjistit cenu >>


Recenze: LEDLENSER SEO 5

Svítivost: 180 lm | Dosvit: 120 m | Doba provozu při maximu: 25 hodin | Typ a počet baterií: 3 × AAA | Hmotnost: 105 g | Ochrana: IPX6 | Přibližná cena: 1 200 Kč

KLADY:
 • Perfektní výkon
 • Povedený design
 • Snadné ovládání
 • Množství dodatečných funkcí

ZÁPORY:
 • Spotřeba baterií
 • Horší vyvážení
 • Klouzání z čela

Řadíte-li se mezi náročnější zákazníky, kteří neobracejí každou korunu, a hledáte zlatý střed, zcela jistě uvítáte model LEDLENSER SEO 5. Ten se pyšní vynikajícím poměrem cena/výkon.

Významným pozitivem výrobku je jeho vysoký výkon. Intenzivní světlo zajišťuje perfektní viditelnost na více než 100 metrů. Designové provedení je luxusní a zcela jistě vzbudí zájem u známých a přátel. Ovládání a přepínání mezi jednotlivými mody je snadné, ačkoliv se v některých případech neobejdete bez mezikroku – vypnutí. Právě velké množství nejrůznějších funkcí zajišťuje skutečně široké využití produktu.

Mezi zásadní nedostatky modelu potom patří spotřeba baterií. Musíte se připravit na to, že již po 25 hodinách provozu je nutná jejich výměna. Kvůli horšímu vyvážení je čelovka pocitově nepříjemně těžká a zároveň má tendenci při rychlejším pohybu klouzat z čela.

LEDLENSER SEO 5 představuje výborně provedený přístroj, který vám zajistí dostatek světla za všech okolností. Není dokonalý, avšak splňuje přesně to, co se od něj očekává.

Zjistit cenu >>


Recenze: Fenix HL60R

Svítivost: 950 lm | Dosvit: 116 m | Doba provozu při maximu: 100 hodin | Typ a počet baterií: li-ion akumulátor/ 2 × CR123A | Hmotnost: 167 g | Ochrana: IPX8 | Přibližná cena: 2 100 Kč

KLADY:
 • Vysoký výkon
 • Možnost dobíjení
 • Daleký dosvit
 • Jednoduché ovládání
 • Kvalitní materiál

ZÁPORY:
 • Vysoká cena
 • Výraznější hmotnost
 • Slabé červené diody

Mezi to nejlepší a nejvýkonnější, co lze v současnosti na trhu zakoupit, se řadí čelovka Fenix HL60R. Ta se pyšní zejména obrovským výkonem a příjemnou teplotou světla, které působí takřka jako sluneční svit.

Výrazným kladem je i možnost dobíjení prostřednictvím přiloženého USB akumulátoru. Není tak třeba neustále dokupovat jednorázové baterie. Kvalitní a dobře vyvážený materiál zaručí, že výrobek skvěle sedí na hlavě.  Snadné ovládání rychle přejde do krve i laikům, takže budou moci bez problémů využívat širokou paletu dostupných funkcí.

Velkou nevýhodou zůstává vysoká cena, kterou musíte za pořízení světla zaplatit. Celková hmotnost je vyšší, takže se přístroj i přes perfektní vyvážení při delším užívání nepříjemně pronese. Svit červených LED diod by mohl být o něco silnější, ve tmě totiž poněkud zanikají.

Jestliže potřebujete to nejlepší a finanční obnos pro vás nehraje žádnou roli, je Fenix HL60R pro vás jako stvořený. Za peníze totiž dostanete kvalitu té nejvyšší úrovně.

Zjistit cenu >>

zpět na obsah ↑

Nejprodávanější čelovky dle Heureky

zpět na obsah ↑

Jak správně vybrat čelovku?

Nejdůležitějšími kritérii, podle kterých se vyplatí při výběru té správné čelovky řídit, jsou účel používání, výdrž svícení, síla světelného toku a dosvit. Vzhledem k tomu, že někdy se nevyhnete ani dlouhodobějšímu nasazení výrobku, doporučujeme zohlednit i hmotnost produktu a použitý materiál.

Účel používání

Čelovky mají využití v celé řadě činností a sportovních aktivit. Právě účel, k němuž jsou používány, by měl výrazně ovlivnit i vaši volbu. V následující tabulce je možné zjistit nejčastější použití těchto přístrojů spolu s parametry, na něž se vyplatí soustředit pozornost:

Účel použitíDůležité vlastnosti
HorolezectvíOdolnost, široká možnost regulace toku světla, nízká hmotnost
BěhNastavitelnost hlavy, stabilita, odolnost, nízká hmotnost
CyklistikaIntenzita svícení, dosvit, výdrž, neoslňující světlo
Lov a myslivostVýdrž, intenzita svícení, odolnost
Domácí použitíVýdrž, intenzita svícení, dosvit

V zásadě platí, že zatímco milovníci sportovních aktivit by měli zvažovat koupi dražšího a kvalitnějšího produktu, pro domácí použití postačují i kusy z levnější cenové kategorie.

Typ světla

Nejpoužívanějším světelným zdrojem jsou LED diody. Ty nabízejí vysoký výkon při současném zachování nízké spotřeby energie. Jejich značnými výhodami jsou i dlouhá výdrž a nízká hmotnost. Jsou též mnohem odolnější proti poškození než jejich halogenové protějšky.

Klasické halogenové žárovky se již samostatně v čelových svítilnách nevyskytují. Nacházejí využití především v kombinaci s moderními LED diodami. Díky tomu snižují cenu výrobku, aniž by byla výrazněji snížená úroveň svícení.

Výdrž svícení

Významným kritériem pro výběr je i doba, po níž je zařízení schopno svítit. Při nákupu toho správného favorita buďte obezřetní, jelikož jednotlivé firmy mají tendenci celkové údaje výrazně nadhodnocovat. Do počtu hodin totiž započítávají i dobu, když zdroj světla dohasíná, jež může trvat i několik dlouhých hodin. Jestliže se tedy délka svícení výrazně vymyká ve své cenové relaci, je pozornost zcela jistě na místě.

Moderní LED diody obvykle nabízejí délku svícení minimálně po dobu jednoho dne. Výjimkou však nejsou ani zařízení, jež bez větších obtíží svítí nepřetržitě i 50 hodin. Takové délky však lze dosáhnout pouze za cenu výrazně nižší svítivosti.

Svítivost a dosvit

Parametr svítivosti v sobě ukrývá zejména hodnotu výkonu světla. Ta se udává v lumenech a její výše udává, jaká bude síla světla a jeho dosah.

Dosvit je s výkonem světla úzce provázán. Čím je světlo silnější, tím vzdálenější plochu bez problémů osvítí. Kombinace těchto dvou aspektů má potom vliv na výdrž čelovky. Výraznější síla a dosvit totiž mnohem rychleji vybíjí baterie. Více se vyplatí při nákupu hledat vyvážený kompromis nabízející dostatečnou sílu a vzdálenost svícení při zachování výdrže baterie.

Dobré je se zabývat i šířkou tzv. kuželu světla. Ten udává, do jaké šířky se bude světlo rozprostírat. Platí nepřímá úměra – čím větší dosvit přístroje, tím menší kužel světla a naopak. Větší šířku svícení uvítají především běžci nebo jedinci pracující v noci venku, kteří mají možnost obhlédnout větší prostor.

Hmotnost

Čelovky se zcela jistě neřadí mezi nejhmotnější výrobky, ale i tak se mohou při delším používání nepříjemně pronést. Hmotnost se vyplatí brát v potaz zejména vzhledem k účelu, k jakému si světlo pořizujete. Tabulka uvedená níže poskytuje shrnutí toho, jaký by měl být ideální výkon a hmotnost čelovky pro daný typ činnosti:

Typ činnostiSvětelný tok v lumenechHmotnost
Domácí použití70 – 200 lmlibovolná
Sportovní aktivity200 – 450 lmdo 120 g
Myslivost, lovectví500 – 900 lm150 – 200 g

Druh materiálu

Významným kritériem, jež může zásadně ovlivnit výběr toho správného modelu, je druh použitého materiálu. Tím nejlevnějším je plast, vyznačující se ovšem nejnižší odolností. Takové výrobky by měly být používány pouze pro občasné použití v nenáročných domácích podmínkách.

Na druhé straně aktivnější uživatelé a sportovci zcela jistě ocení světla z hliníkové slitiny. Ta nabízí vysokou odolnost při zachování nízké hmotnosti, jež je pro využitelnost čelovky klíčová. Samozřejmě se však musíte připravit na vyšší cenu.

V neposlední řadě je dobré si ověřit i voděodolnost jednotlivých produktů. Ta udává zda, a nakolik jsou schopny bez úhony přežít kontakt s vodou. Tento atribut je klíčový především pro jedince žijící nebo pracující v blízkosti vody. Všichni však zcela jistě ocení, když se nebudou muset bát vystavit svůj zdroj světla silnějšímu dešti.

Nejprodávanější čelovky dle Heureky

Učitel angličtiny, který si mimo jiné rád hraje i s nejrůznějšími výdobytky moderní technologie. Své zkušenosti potom sepisuji do článků, které, jak pevně věřím, mohou ostatním pomoci vybrat správně. Mými dalšími oblíbenými kratochvílemi jsou hraní PC her, fotbal, četba knih a navštěvování divadel a koncertů.

Podělte se s námi o váš názor:

   Okomentujte