Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Sport

Srovnávací test a recenze nejlepších čelovek 2024

Velký test čelovek letošního roku pro vás vybral 3 nejlepší modely na trhu různých cenových kategorií. Nejnáročnějším uživatelům doporučuji kvalitní čelovku na běhání Silva Trail Runner Free Ultra. Z levnějších vybírám Ledlenser MH5.

Nejlepší celkově

Kvalitně provedená čelovka na běhání pro náročné.

Nejlepší cena/výkon

Bytelná čelovka odolá otřesům a perfektně posvítí až na vzdálenost 180 m.

Nejlepší levná

Malá a kvalitní čelovka za skvělou cenu, co dlouho vydrží.

Nejlepší čelovky – testy a recenze

Recenze Silva Trail Runner Free Ultra – Nejlepší čelovka pro běžce

Čelovka Silva Trail Runner Free Ultra - recenze Pro náročné

Svítivost: 80 až 400 lm (dle režimu) | Dosvit: až 80 m | Doba provozu při maximu: až 25 hodin | Typ a počet baterií: 4 Ah dobíjecí baterie nebo AAA baterie  | Hmotnost: 55 g (bez baterie / s baterií 140 g) | Ochrana: IPX5 | Cena: 3 399 Kč

Klady
 • Lehká čelová svítilna
 • Vysoká kvalita
 • 3 režimy svícení
 • Nabíjecí čelovka přes USB
 • Ideální pro běžce
Zápory
 • Vysoká cena
 • Nižší dosvit

Kvalitní čelovka zejména pro aktivní běžce. Silva Trail Runner Free Ultra má velmi nízkou váhu, takže vám při sportu nebude závažím. Má tři režimy svícení (80/200/400 lm) s dosvitem až 80 m. Při nejslabší svítivosti a teplotě kolem 20 °C vydrží svítit až 70 hodin. Díky speciální technologii Intelligent Light vytváří široký světelný kužel.

Maximální svítivost a délka dosvitu je u této čelovky Silva Trail v porovnání s mnoha i podstatně levnějšími modely spíše průměrná, avšak adekvátně přizpůsobená potřebám běžců. Hodí se i na běžkování, cyklistiku nebo třeba noční vycházky do přírody. Zároveň je to nejlepší čelovka na ryby – nesvítí moc a nebude rušit okolní rybáře.

Za velkou výhodu považujeme dlouhou životnost žárovky a možnost dobíjení přes USB. Užitečný je i indikátor stavu baterie. V balení najdete také pouzdro pro bezpečné přenášení čelovky třeba v kapse nebo batohu. Náročnějším sportovcům ji rozhodně doporučujeme.

Recenze Ledlenser MH5 – LED čelovka s vysokým světelným výkonem

recenze čelovky Ledlenser MH5 – Kvalitní čelovka s vysokým světelným výkonem Zlatý střed

Svítivost: 400 lm | Dosvit: 180 m | Doba provozu při maximu: 4 hodin | Napájení: 1 × Li-Ion | Hmotnost: 92 g | Ochrana: IPX4 | Cena: 1 040 Kč

Klady
 • Odolná konstrukce
 • Výkonná čelovka + daleký dosvit
 • Možnost regulace intenzity světla
 • Ideální na běh
Zápory
 • Kratší doba provozu

Chodíte běhat po setmění? Ať už se pohybujete po lesní pěšině nebo stezce, hodit se vám bude čelovka Ledlenser MH5. Využijete ji například i při kempování ve stanu či outdoorových aktivitách. Zaujala nás její bytelná konstrukce – protože ukázkově odolává otřesům. Díky ochraně IPX4 je čelovka chráněna proti stříkající vodě. S Ledlenser MH5 si tak užijete i běh v letním deštíku.

Plusové body u nás běžecká čelovka získala za svůj světelný výkon sahající až ke 400 lm. Intenzitu světla si navíc můžete regulovat podle potřeby. Proud světla je rovněž možné zaostřit na jedno místo. Maximální dosvit přitom dosahuje 180 m, což už je pořádná dálka.

Čelovka je poháněná baterií Li-Ion o kapacitě 750 mAh. Daná kapacita vydrží maximálně na 4 hodiny svitu, poté je třeba akumulátor opět dobít. Nabití zabere cca 4 hodiny. Právě nižší výdrž baterie je jediné mínus, jaké jsme při testu objevili. Na druhou stranu je velkou výhodou možnost opětovného dobití bez nutnosti neustále dokupovat nové baterie. Za nás proto nejlepší koupě v poměru cena a výkon!

Recenze Petzl Tikkina – Levná čelovka s dlouhou výdrží

Petzl Tikkina - test čelovky Levný základ

Svítivost: 15 lm | Dosvit: 35 m | Doba provozu při maximu: 55 hodin | Typ a počet baterií: 3 × AAA | Hmotnost: 85 g | Ochrana: IPX4 | Cena: 480 Kč

Klady
 • Kvalitní čelovka za nízkou cenu
 • Drobné rozměry a hmotnost
 • Dlouhá výdrž
 • Dostatečná svítivost
 • Různé barvy
Zápory
 • Nedostatečná voděodolnost
 • Absence „blikacího“ módu

Petzl Tikkina končí velký test čelovek pro letošní rok. Hlavním kladem je její velmi nízká cena, za níž ovšem dostanete výkonný a precizně provedený model.

Potěší i drobné rozměry a malá hmotnost, takže výrobek zbytečně neztěžuje přenášení. To ocení především běžci, vyžadující co nejmenší zátěž. Čelovka vydrží svítit dlouho a to i při maximální intenzitě světla, takže se nemusíte bát, že byste uvízli ve tmě někde uprostřed pole. Svítivost zcela dostačuje pro méně náročné uživatele.

Naopak výrazným nedostatkem je slabá voděodolnost. Certifikace IPX4 totiž zajišťuje ochranu proti stříkající vodě. Pokud ovšem déšť zesílí, může dojít k poškození zařízení. Radost neudělá ani absence blikacího módů, tolik oblíbeného u cyklistů nebo běžců.

Jestliže na trhu pátráte po levném, ale dostačujícím čelovém svítidlu, pak je Petzl čelovka pro vás jako stvořená. Za méně než 500 Kč totiž dostanete výrobek, s nímž se určitě neztratíte nikde v houští.

Nejprodávanější čelovky

Jak vybrat čelovku?

Nejdůležitějšími kritérii, podle kterých se vyplatí při výběru té správné čelovky řídit, jsou účel používání, výdrž svícení, síla světelného toku a dosvit. Vzhledem k tomu, že někdy se nevyhnete ani dlouhodobějšímu nasazení výrobku, doporučujeme zohlednit i hmotnost produktu a použitý materiál.

nejlepší čelovka na běhání

Účel používání

Čelovky mají využití v celé řadě činností a sportovních aktivit. Právě účel, k němuž jsou používány, by měl výrazně ovlivnit i vaši volbu. V následující tabulce je možné zjistit nejčastější použití těchto přístrojů spolu s parametry, na něž se vyplatí soustředit pozornost:

Účel použití Důležité vlastnosti
Horolezectví Odolnost, široká možnost regulace toku světla, nízká hmotnost
Běh Nastavitelnost hlavy, stabilita, odolnost, nízká hmotnost
Cyklistika Intenzita svícení, dosvit, výdrž, neoslňující světlo
Lov a myslivost Výdrž, intenzita svícení, odolnost
Domácí použití Výdrž, intenzita svícení, dosvit

V zásadě platí, že zatímco milovníci sportovních aktivit by měli zvažovat koupi dražšího a kvalitnějšího produktu, pro domácí použití postačují i kusy z levnější cenové kategorie.

Typ světla

Nejpoužívanějším světelným zdrojem jsou LED diody. Ty nabízejí vysoký výkon při současném zachování nízké spotřeby energie. Jejich značnými výhodami jsou i dlouhá výdrž a nízká hmotnost. Jsou též mnohem odolnější proti poškození než jejich halogenové protějšky.

Klasické halogenové žárovky se již samostatně v čelových svítilnách nevyskytují. Nacházejí využití především v kombinaci s moderními LED diodami. Díky tomu snižují cenu výrobku, aniž by byla výrazněji snížená úroveň svícení.

Náš tip

Hýbete se rádi? Pokud venku prší, je skvělé se protáhnout třeba na rotopedu. Pomůžeme vám se správným výběrem.

Výdrž svícení

Významným kritériem pro výběr je i doba, po níž je zařízení schopno svítit. Při nákupu toho správného favorita buďte obezřetní, jelikož jednotlivé firmy mají tendenci celkové údaje výrazně nadhodnocovat. Do počtu hodin totiž započítávají i dobu, když zdroj světla dohasíná, jež může trvat i několik dlouhých hodin. Jestliže se tedy délka svícení výrazně vymyká ve své cenové relaci, je pozornost zcela jistě na místě.

Moderní LED diody obvykle nabízejí délku svícení minimálně po dobu jednoho dne. Výjimkou však nejsou ani zařízení, jež bez větších obtíží svítí nepřetržitě i 50 hodin. Takové délky však lze dosáhnout pouze za cenu výrazně nižší svítivosti.

Svítivost a dosvit

Parametr svítivosti v sobě ukrývá zejména hodnotu výkonu světla. Ta se udává v lumenech a její výše udává, jaká bude síla světla a jeho dosah.

Dosvit je s výkonem světla úzce provázán. Čím je světlo silnější, tím vzdálenější plochu bez problémů osvítí. Kombinace těchto dvou aspektů má potom vliv na výdrž čelovky. Výraznější síla a dosvit totiž mnohem rychleji vybíjí baterie. Více se vyplatí při nákupu hledat vyvážený kompromis nabízející dostatečnou sílu a vzdálenost svícení při zachování výdrže baterie.

Dobré je se zabývat i šířkou tzv. kuželu světla. Ten udává, do jaké šířky se bude světlo rozprostírat. Platí nepřímá úměra – čím větší dosvit přístroje, tím menší kužel světla a naopak. Větší šířku svícení uvítají především běžci nebo jedinci pracující v noci venku, kteří mají možnost obhlédnout větší prostor.

Hmotnost

Čelovky se zcela jistě neřadí mezi nejhmotnější výrobky, ale i tak se mohou při delším používání nepříjemně pronést. Hmotnost se vyplatí brát v potaz zejména vzhledem k účelu, k jakému si světlo pořizujete. Tabulka uvedená níže poskytuje shrnutí toho, jaký by měl být ideální výkon a hmotnost čelovky pro daný typ činnosti:

Typ činnosti Světelný tok v lumenech Hmotnost
Domácí použití 70 – 200 lm libovolná
Sportovní aktivity 200 – 450 lm do 120 g
Myslivost, lovectví 500 – 900 lm 150 – 200 g

Druh materiálu

Významným kritériem, jež může zásadně ovlivnit výběr toho správného modelu, je druh použitého materiálu. Tím nejlevnějším je plast, vyznačující se ovšem nejnižší odolností. Takové výrobky by měly být používány pouze pro občasné použití v nenáročných domácích podmínkách.

Na druhé straně aktivnější uživatelé a sportovci zcela jistě ocení světla z hliníkové slitiny. Ta nabízí vysokou odolnost při zachování nízké hmotnosti, jež je pro využitelnost čelovky klíčová. Samozřejmě se však musíte připravit na vyšší cenu.

V neposlední řadě je dobré si ověřit i voděodolnost jednotlivých produktů. Ta udává zda, a nakolik jsou schopny bez úhony přežít kontakt s vodou. Tento atribut je klíčový především pro jedince žijící nebo pracující v blízkosti vody. Všichni však zcela jistě ocení, když se nebudou muset bát vystavit svůj zdroj světla silnějšímu dešti.

Zdroj informací:

https://www.dtest.cz/

vlastní zkušenosti

Nejlepší čelovky

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (69 hlasů)

Autor článku

Martin Kolář
Martin Kolář

Učitel angličtiny, který si mimo jiné rád hraje i s nejrůznějšími výdobytky moderní technologie. Své zkušenosti potom sepisuji do článků, které, jak pevně věřím, mohou ostatním pomoci vybrat správně. Mými dalšími oblíbenými kratochvílemi jsou hraní PC her, fotbal, četba knih a navštěvování divadel a koncertů. Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář