Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Nejlepší gamepady roku 2019 – recenze a test

Gamepady patří mezi neodmyslitelnou součást herní scény. Zatímco někteří na tyto herní pomocníky nedají dopustit, jiní považují takový způsob hraní za krkolomný.

Ať už patříte do jakékoliv skupiny, s gamepady se některé hry ovládají prostě lépe. Třeba ty závodní nebo takový pobyt v kokpitu vrtulníku či stíhačky je jednoznačně pohodlnější.

V záplavě horších i lepších ovladačů jsme vybrali 3 nejlepší gamepady pro herní konzole a stolní počítač. Úplně dole pak najdete pár tipů a rad, jak vybrat ten nejlepší a podle čeho se orientovat.

  Nejlepší gamepady

  Logitech F310Sony DualShock 4 V2Microsoft Xbox One Wireless
  Recenze Logitech F310Recenze Sony DualShock 4 V2Recenze Microsoft Xbox One Wireless
  Kvalita za rozumnou cenu
  Výborná ergonomie
  Odolné zpracování
  10 tlačítek
  Podporuje i starší hry
  Nízká hmotnost
  Elegantní vzhled
  Precizní zpracování
  Dotyková lišta a senzory
  Integrovaný reproduktor
  Vysoce přesné ovládání
  Elegantní vzhled
  Precizní zpracování
  Vysoká míra ergonomie
  Naprosto přesné ovládání
  Kompatibilita s PC
  Bez vibrací
  Křehčí přívodní kabel
  Vyšší cenaVyšší cena
  Lehký gamepad, který podporuje i starší hry.Skvělý gamepad bez větších výtek.Parádní ovladač pro Xbox i PC.
  POROVNAT CENYPOROVNAT CENYPOROVNAT CENY

  Recenze Logitech F310 – pro stolní počítač

  Recenze Logitech F310

  Platforma: PC | Počet tlačítek: 10 | Propojení: kabelové  | Vibrace: ne | Hmotnost: 300 gramů

  Klady
  • Kvalita za rozumnou cenu
  • Výborná ergonomie
  • Odolné zpracování
  • 10 tlačítek
  • Podporuje i starší hry
  • Nízká hmotnost
  Zápory
  • Bez vibrací
  • Křehčí přívodní kabel

  Skvělý gamepad pro počítačové hráče představuje Logitech F310. Ačkoliv jeho cena není úplně nízká, takový nákup se jednoznačně vyplatí. Zejména začínající hráče potěší přítomnost barevně rozličných tlačítek A, B, Y, X, která jsou známa z konzolí Xbox. Gamepad podporuje i starší protokol DirectInput (viz sekce Jak vybrat níže), tudíž si můžete zahrát i starší hry.

  Mezi ovládacími prvky najdete dva joysticky, klasický křížový ovladač a samostatná tlačítka Start, Back a Mode. Na čelní straně svými ukazováčky dohledáte schopné triggery, jejichž použití je během hraní ideální.

  Zpracování se táhne v pohledném duchu, který nikoho neurazí. Gamepad se pohodlně drží a i dlouhé hraní po jeho boku je moc příjemné. Svoji příznivou roli sehrála i nízká hmotnost a ergonomické zpracování včetně kvalitních materiálů. Žádné tlačítko nikde nevrže a ovladač je velmi spolehlivý.

  Velkým překvapením je nicméně absence vibrací, což je asi nejzásadnější nedostatek gamepadu od Logitechu. Některým také vadí chatrnější přívodní kabel, na který je nutné dávat větší pozor.

  Pakliže se vám herní nářadí od Logitechu příliš nelíbí, zkuste se podívat níže na třetí gamepad od Microsoftu, který podporuje 99 % PC her.

  Recenze Sony DualShock 4 V2 – pro PlayStation 4

  Recenze Sony DualShock 4 V2

  Platforma: PlayStation 4 | Počet tlačítek: 16 | Propojení: kabelové/bezdrátové | Vibrace: ano | Hmotnost: 370 gramů

  Klady
  • Elegantní vzhled
  • Precizní zpracování
  • Dotyková lišta a senzory
  • Integrovaný reproduktor
  • Vysoce přesné ovládání
  Zápory
  • Kvalita = vyšší cena

  Druhá generace ovladačů od Sony se skutečně povedla. Hráčským důkazem tomu je Sony DualShock 4 V2, který nabízí několik způsobů ovládání her. K mání jsou propracované a přesné páčky, vestavěný reproduktor a pohybové senzory pro ještě lepší zážitek. Hráči mají po ruce i dotykový panel, jehož služby využijí v mnoha moderních hrách současnosti.

  Půvabná je dále integrovaná světelná lišta umístěná na vrchní straně touchpadu, která mění barvy podle herního dění a bitevního bole. Avizovaný dotykový panel pak využijete přímo ve hře, kde můžete například upouštět nebo přetahovat předměty. Aplikované senzory zase zachytí každý váš pohyb. Není zkrátka nutné vždy něco mačkat, ale stačí zapojit tělo a zábava se stane mnohem zábavnější.

  Gamepad nabízí standardní počet tlačítek a ještě něco navíc v podobě Share. Po jeho stisknutí se automaticky spustí nahrávání herních videí či rovnou streamování v přímém přenosu. Nemusíte se tedy odhlašovat ze hry, ale vše vyřídíte v pohodlí krátkého okamžiku.

  Celkové zpracování Sony DualShock 4 V2 se moc povedlo a není vlastně co vytýkat. Gamepad se drží pohodlně a ovládání je přesné s minimem prodlev. Těšit se můžete i z přítomnosti vibrací a možnosti bezdrátového použití. Tomu se říká sázka na herní kvalitu.

  Recenze Microsoft Xbox One Wireless – pro Xbox One i PC

  Recenze Microsoft Xbox One Wireless

  Platforma: Xbox One | Počet tlačítek: 14 | Propojení: kabelové/bezdrátové | Vibrace: ano | Hmotnost: 210 gramů

  Klady
  • Elegantní vzhled
  • Precizní zpracování
  • Vysoká míra ergonomie
  • Naprosto přesné ovládání
  • Kompatibilita s PC
  Zápory
  • Kvalita = vyšší cena

  Nového náčiní se dočkali také příznivci konzole Xbox One od Microsoftu. Zbrusu nový gamepad se jmenuje Microsoft Xbox One Wireless Controller a obecně jako by staršímu ovladači od Xboxu 360 z oka vypadl. Má však několik nemalých vylepšení, která stojí za hráčskou pozornost. Především berme v potaz inovativní design a lepší rozmístění ovládacích prvků.

  Směrové páčky byly opatřeny přesnějšími senzory a díky zdrsněnému povrchu se stalo jejich ovládání zase o něco lepší. Součástí gamepadu je zmodernizovaná vibrační zpětná vazba, jež inteligentně převádí jednotlivé podněty z her do vašich prstů. Opomenout nesmíme ani výborný benefit v podobě plnohodnotného začlenění tužkových baterií. Stačí si koupit kvalitní baterky a ovladač se vám nikdy nevybije.

  Naprosto dokonalá je i možnost hraní na počítači. Díky volitelně přikoupitelnému adaptéru pro stolní PC a notebooky můžete gamepad používat také na těchto zařízeních. Hráčské zkušenosti hovoří o 99 % kompatibilitě s PC hrami. Samozřejmostí je krásný design, v jehož případě hraje prim naprosto dokonalá ergonomie. A konec konců 14 programovatelných tlačítek není také z zahození.

  Nejprodávanější gamepady podle Heureky

  Jak správně vybrat gamepad

  Aby vám nový gamepad dobře fungoval na nových hrách, jednoznačně doporučujeme podporu protokolu XInput. Jedině tak vám budou ve hrách vyskakovat různá okénka s nápovědami a jinými upozorněními, a co víc, váš ovladač bude kompatibilní.

  Na trhu existují i starší verze podporující přenos DirectInput, se kterým byste mohli mít problémy. Spuštěná hra by jednoduše nemusela váš nově zakoupený gamepad rozpoznat a vy byste museli ovladač vrátit.

  A jak takový gamepad s podporou XInput vlastně poznat? V prvé řadě kupujte ověřené značky a nikoliv levnoty z neznámých výroben. Obecně ale většinou platí, že v případě, kdy má gamepad hlavní čtveřici tlačítek označenou písmeny A, B, Y, X, protokol XInput podporuje.

  Ty lepší ovladače ovšem podporují oba dva protokoly. Například námi doporučený gamepad Logitech F310 tuto funkci nabízí, tudíž si s ním užijete i starší hry.

  Design a zpracování

  Před výběrem budoucího gamepadu se řádně seznamte s jeho zevní podobou a ergonomií. Přece jenom budete tohle herní zařízení držet desítky až stovky hodin, tudíž je vaše plná spokojenost hodně důležitá. Nikdo přece nechce hrát na něčem, co mu nesedí nebo zcela nevyhovuje.

  Náš tipNáš tip

  Že ještě nemáte vlastní herní konzoli? Zkuste se podívat na Nejlepší herní konzole roku 2019. Pro streamování her jsou pak ideální webky.

  Zatímco jsou majitelé herních konzolí výběrem vysoce limitováni, příznivci počítačových her mají k výběru široký sortiment hráčského nářadí.

  Bezdrátový nebo kabelový?

  To je úhel pohledu, který musí zvážit každý sám. Někomu permanentně připojený elektrický kabel nevadí, kdežto jiný jeho přítomnost nemůže prostě vystát.

  Dobře si tedy promyslete, jaký pohled máte na tuto problematiku vy a podle toho také vybírejte. Ať už ale zvolíte variantu jakoukoliv, každý gamepad bez zdroje příliš dlouho nevydrží.

  Ideální počet tlačítek

  Další vysoce specifická otázka, na kterou nejde jednoznačně objektivně odpovědět. Na jednu stranu se dá tvrdit, že čím více tlačítek gamepad nabízí, tím lépe. Tlačítka si v každé hře prostě naprogramujete a můžete se stát vysoce efektivním hráčem.

  Na druhou stranu pokud hrajete nenáročné hopsačky, kde složité ovládání není žádoucí, množství tlačítek se pro vás stane zbytečné a někdy vám mohou v klidném hraní i překážet. Obecně ale mají gamepady mezi 6-14 tlačítky.

  Funkce navíc

  Mezi oblíbené funkce patří jednoznačně vibrace, které reagují na aktuální herní dění. Pokud vás například někdo během virtuální přestřelky zasáhne, ovladač zavibruje a hráčský pocit se tak rapidně navýší.

  Některé gamepady mají také plošku pro dotykové ovládání, čímž se stane hraní rozmanitější a různorodější. Většina zevních konstrukcí herních ovladačů je také opatřena diodami, které reagují podle herní situace. Tato funkce je výborná při hraní hororových příběhů, kdy se v tom pravém okamžiku světla zabarví do patřičných odstínů a navodí nevídanou atmosféru.

  Mnohé gamepady nabízí i možnost připojení sluchátek s mikrofonem, obvykle přes starší 3,5 mm jack, nebo funkci Bluetooth. Všemožných vychytávek je ale mnohem víc, tudíž záleží na vás, čemu dáte přednost a jaké vlastně využijete.

  Nejprodávanější gamepady podle Heureky

  Sdílejte článek

  Ohodnoťte článek

  Celkové hodnocení: 5.0 (45 hlasů)

  Autor článku

  Petr Smejkal
  Petr Smejkal

  Petr má rád nové technologie, historii, internet a zajímavé knihy. Obdivuje Elona Muska, působí jako externí redaktor Prima ZOOM a postupně proniká do tajů SEO.

  Podobné články

  Diskuse u článku

  Přidat komentář

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Odeslat komentář