Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Nejlepší gamepady 2024. Vybíráme pro konzole a PC

14. 1. 2024 aktualizováno

Gamepady patří mezi neodmyslitelnou součást herní scény.  V záplavě horších i lepších ovladačů jsme vybrali 3 nejlepší gamepady pro herní konzole a herní počítače. Úplně dole najdete pár tipů a rad, jak vybrat ten nejlepší a podle čeho se orientovat. Více v testu gamepadů 2024.

Nejlepší pro PS5

Nový herní gamepad od Sony se dočkal mnoha vylepšení funkcí i designu.

Nejlepší pro Xbox Series X|S

Kvalitní ovladač pro nový Xbox i PC. Přesný a pohodlný. Opakovaný vítěz našich testů.

Levný TIP

Lehký gamepad, který podporuje i starší hry.

Nejlepší gamepady

Recenze Sony PlayStation 5 DualSense – pro PlayStation 5 + PC

Sony PlayStation 5 DualSense Wireless Controller recenze

Platforma: PlayStation 5, PC gamepad | Počet tlačítek: 16 | Propojení: kabelové/bezdrátové | Vibrace: ano | Hmotnost: 370 gramů | Cena: 1 300 Kč

Klady
 • Hmatová odezva
 • Působivý design
 • Skvělá ergonomie
 • Je možné připojit i k PC
 • Integrovaná dobíjecí baterie
Zápory
 • Dostupný pouze v bílé barvě
 • Při hraní na PC ne vždy fungují hmatové odezvy
 • Vyšší cena

Toužíte zakusit maximálně realistické zážitky při hraní? Nový a výrazně vylepšený bezdrátový gamepad od Sony k aktuálnímu hitu PS5 vás uchvátí nejen supermoderním designem s působivým podsvícením, ale zejména naprosto strhující hmatovou odezvou. Díky ní se budete cítit jako skutečný účastník dobrodružství na obrazovce po boku hlavních hrdinů.

Testovaný gamepad DualSense je vybaven adaptivními spouštěmi, vestavěným akcelerometrem a gyroskopem. Zabudovaný mikrofon i reproduktor vám usnadní komunikaci se spoluhráči. Jediným stiskem tlačítka můžete okamžitě nahrávat zásadní momenty hry nebo je přímo streamovat třeba na YouTube.

Za jeho top featurku však považujeme vylepšené a velmi živé hmatové odezvy nahrazující jednoduché vibrace. Například při hraní závodních her velmi autenticky pocítíte odpor při předjíždění překážek nebo sešlápnutí brzd a ve střílečkách od sebe rozeznáte výstřely z odlišných typů zbraní. Dění ve hře tak budete vnímat takřka všemi smysly.

Ovladač nově připojíte i k PC pomocí USB kabelu nebo Bluetooth. Windows 10 jej zvládne automaticky rozpoznat. Je plně podporován službou Steam. Při hraní na PC bohužel ne vždy dobře fungují hmatové odezvy.

K ovladači výrobce nabízí i široký doplňkový sortiment. Dokoupit si můžete bezdrátovou dobíjecí stanici až pro dva ovladače najednou, HD kameru nebo špičková herní sluchátka s prostorovým zvukem a aktivním potlačováním okolního hluku. Vše v dokonale vyladěném bílo černém designu. Pro fandy PlayStation absolutní must-have!

Recenze Xbox Wireless Controller  – pro Xbox Series X + PC

xbox wireless controller carbon black recenze

Platforma: Xbox Series X a S, PC gamepad | Počet tlačítek: 10 | Propojení: kabelové/bezdrátové | Vibrace: ano | Hmotnost: 200 gramů | Cena: od 1 590 Kč

Klady
 • Skvělá ergonomie
 • Naprosto přesné ovládání
 • Téměř nulová latence
 • Podpora většiny PC her
 • Možnost dokoupení dobíjecího setu
Zápory
 • Vyšší cena

Společně s nejnovější generací Xbox Series X a S přichází na scénu i nový bezdrátový ovladač, který využijete nejen ke hře na této žádané herní konzoli a jejím předchůdci Xbox One, ale zlepší vám i komfort hraní na klasickém PC. Ačkoliv se pořizovací náklady mohou zdát vysoké, získáte skutečně špičkový gamepad s těmi nejlepšími vlastnostmi, který už nebudete chtít pustit z rukou.

Nový gamepad od Microsoftu získal pouze několik málo vylepšení oproti své předchozí verzi. Opakovaně je favoritem našeho testu především díky naprosto přesnému ovládání a téměř nulové latenci. Zejména v akčních hrách je to nesmírnou výhodou. Zážitek z hraní umocní vylepšená vibrační zpětná vazba, jež inteligentně převádí jednotlivé podněty z her do vašich prstů. Samozřejmostí je krásný design dostupný v šesti barevných provedeních, příjemně zdrsněný povrch, který v dlani neklouže, a naprosto dokonalá ergonomie.

Velmi oceňujeme možnost připojení i k počítači, notebooku, mobilu nebo tabletu. Díky dokoupitelnému adaptéru můžete gamepad používat také na těchto zařízeních. Je kompatibilní se systémy Windows 10 a Android a má podporu většiny PC her. K volitelné extra výbavě patří dobíjecí baterie s USB kabelem Xbox Play & Charge Kit, která vás osvobodí od nutnosti vyměňovat tužkové baterie. Ovladač takto můžete dobíjet i během hraní.  Za nás opět nejlepší gamepad pro PC a konzoli Xbox.

Recenze Logitech F310 – levný gamepad pro PC

recenze Logitech F310

Platforma: gamepad PC | Počet tlačítek: 10 | Propojení: kabelové  | Vibrace: ne | Hmotnost: 300 gramů | Cena: 690 Kč

Klady
 • Kvalitní herní ovladač na PC
 • Výborná ergonomie
 • Odolné zpracování
 • Ovladač k PC s 10 tlačítky
 • Podporuje i starší hry
 • Nízká hmotnost
Zápory
 • Bez vibrací
 • Křehčí přívodní kabel

Skvělý gamepad pro počítačové hráče představuje Logitech F310. Ačkoliv jeho cena není úplně nízká, takový nákup se jednoznačně vyplatí. Zejména začínající hráče potěší přítomnost barevně rozličných tlačítek A, B, Y, X, která jsou známa z konzolí Xbox. Gamepad na PC podporuje i starší protokol DirectInput (viz sekce Jak vybrat níže), tudíž si můžete zahrát i starší hry.

Mezi ovládacími prvky najdete dva joysticky, klasický křížový ovladač a samostatná tlačítka Start, Back a Mode. Na čelní straně svými ukazováčky dohledáte schopné triggery, jejichž použití je během hraní ideální.

Zpracování se táhne v pohledném duchu, který nikoho neurazí. Gamepad se pohodlně drží a i dlouhé hraní po jeho boku je moc příjemné. Svoji příznivou roli sehrála i nízká hmotnost a ergonomické zpracování včetně kvalitních materiálů. Žádné tlačítko nikde nevrže a ovladač je velmi spolehlivý.

Velkým překvapením je nicméně absence vibrací, což je asi nejzásadnější nedostatek ovladače k PC od Logitechu. Některým také vadí chatrnější přívodní kabel, na který je nutné dávat větší pozor. I přesto patří Logitech mezi nejlepší gamepad PC na trhu.

Náš tip

Hledáte slušný a levný gamepad na mobil? Doporučujeme iPega 9156.

Nejprodávanější gamepady

Jak vybrat gamepad

Aby vám nový gamepad dobře fungoval na nových hrách, jednoznačně doporučujeme podporu protokolu XInput. Jedině tak vám budou ve hrách vyskakovat různá okénka s nápovědami a jinými upozorněními, a co víc, váš ovladač bude kompatibilní.Ovladače k PS5 recenze gamepady testado

Na trhu existují i starší verze podporující přenos DirectInput, se kterým byste mohli mít problémy. Spuštěná hra by jednoduše nemusela váš nově zakoupený gamepad rozpoznat a vy byste museli ovladač vrátit.

A jak takový gamepad s podporou XInput vlastně poznat? V prvé řadě kupujte ověřené značky a nikoliv levnoty z neznámých výroben. Obecně ale většinou platí, že v případě, kdy má gamepad hlavní čtveřici tlačítek označenou písmeny A, B, Y, X, protokol XInput podporuje.

Ty lepší ovladače ovšem podporují oba dva protokoly. Například námi doporučený gamepad Logitech F310 tuto funkci nabízí, tudíž si s ním užijete i starší hry.

Design a zpracování

Před výběrem budoucího gamepadu se řádně seznamte s jeho zevní podobou a ergonomií. Přece jenom budete tohle herní zařízení držet desítky až stovky hodin, tudíž je vaše plná spokojenost hodně důležitá. Nikdo přece nechce hrát na něčem, co mu nesedí nebo zcela nevyhovuje.

Bezdrátový nebo kabelový?

To je úhel pohledu, který musí zvážit každý sám. Někomu permanentně připojený elektrický kabel nevadí, kdežto jiný jeho přítomnost nemůže prostě vystát.

Dobře si tedy promyslete, jaký pohled máte na tuto problematiku vy a podle toho také vybírejte. Ať už ale zvolíte variantu jakoukoliv, každý gamepad bez zdroje příliš dlouho nevydrží.

Ideální počet tlačítek

Další vysoce specifická otázka, na kterou nejde jednoznačně objektivně odpovědět. Na jednu stranu se dá tvrdit, že čím více tlačítek gamepad nabízí, tím lépe. Tlačítka si v každé hře prostě naprogramujete a můžete se stát vysoce efektivním hráčem.

Na druhou stranu pokud hrajete nenáročné hopsačky, kde složité ovládání není žádoucí, množství tlačítek se pro vás stane zbytečné a někdy vám mohou v klidném hraní i překážet. Obecně ale mají gamepady mezi 6-14 tlačítky.

Funkce navíc

Mezi oblíbené funkce patří jednoznačně vibrace, které reagují na aktuální herní dění. Pokud vás například někdo během virtuální přestřelky zasáhne, ovladač zavibruje a hráčský pocit se tak rapidně navýší.

Některé gamepady mají také plošku pro dotykové ovládání, čímž se stane hraní rozmanitější a různorodější. Většina zevních konstrukcí herních ovladačů je také opatřena diodami, které reagují podle herní situace. Tato funkce je výborná při hraní hororových příběhů, kdy se v tom pravém okamžiku světla zabarví do patřičných odstínů a navodí nevídanou atmosféru.

Mnohé gamepady nabízí i možnost připojení sluchátek s mikrofonem, obvykle přes starší 3,5 mm jack, nebo funkci Bluetooth. Všemožných vychytávek je ale mnohem víc, tudíž záleží na vás, čemu dáte přednost a jaké vlastně využijete.

Zdroj:

https://www.pcmag.com/

https://pctuning.tyden.cz/

TOP nejoblíbenější gamepady

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.9 (49 hlasů)

Autor článku

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář