Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Nejlepší gamepady 2021

Datum 2.10.2020 Petr Smejkal Petr Smejkal

Gamepady patří mezi neodmyslitelnou součást herní scény.  V záplavě horších i lepších ovladačů jsme vybrali 3 nejlepší gamepady pro herní konzole a herní počítače. Úplně dole najdete pár tipů a rad, jak vybrat ten nejlepší a podle čeho se orientovat. Více v testu gamepadů 2020.

Nejlepší celkově

Kvalitní ovladač pro Xbox i PC.

Nejlepší cena/výkon

Skvělý herní gamepad bez větších výtek.

Nejlepší levný

Lehký gamepad, který podporuje i starší hry.

1Nejlepší gamepady

Recenze Microsoft Xbox One Wireless – pro Xbox One i PC

Microsoft XBox One Wireless gamepad recenze Pro náročné

Platforma: Xbox One, PC gamepad | Počet tlačítek: 14 | Propojení: kabelové/bezdrátové | Vibrace: ano | Hmotnost: 210 gramů | Cena: od 1 300 Kč

Klady
 • Elegantní joystick Xbox One
 • Precizní zpracování
 • Vysoká míra ergonomie
 • Naprosto přesné ovládání
 • Nejlepší gamepad pro PC
Zápory
 • Kvalita = vyšší cena

Příznivci konzole Xbox One od Microsoftu se dočkali nového náčiní. Zbrusu nový gamepad se jmenuje Microsoft Xbox One Wireless Controller a obecně jako by staršímu ovladači od Xboxu 360 z oka vypadl. Má však několik nemalých vylepšení, která stojí za hráčskou pozornost. Především berme v potaz inovativní design a lepší rozmístění ovládacích prvků.

Směrové páčky gamepadu Xbox One byly opatřeny přesnějšími senzory a díky zdrsněnému povrchu se stalo jejich ovládání zase o něco lepší. Součástí gamepadu je zmodernizovaná vibrační zpětná vazba, jež inteligentně převádí jednotlivé podněty z her do vašich prstů. Opomenout nesmíme ani výborný benefit v podobě plnohodnotného začlenění tužkových baterií. Stačí si koupit kvalitní baterky a ovladač se vám nikdy nevybije.

Naprosto dokonalá je i možnost hraní na počítači. Díky volitelně přikoupitelnému adaptéru pro stolní PC a notebooky můžete PC gamepad používat také na těchto zařízeních. Hráčské zkušenosti hovoří o 99 % kompatibilitě s PC hrami. Samozřejmostí je krásný design, v jehož případě hraje prim naprosto dokonalá ergonomie. A konec konců 14 programovatelných tlačítek není také z zahození. Jinými slovy, Nejlepší gamepad pro PC a konzoli Xbox.

Recenze Sony DualShock 4 V2 – pro PlayStation 4

recenze Sony DualShock 4 V2 Zlatý střed

Platforma: PlayStation 4 | Počet tlačítek: 16 | Propojení: kabelové/bezdrátové | Vibrace: ano | Hmotnost: 370 gramů | Cena: od 1 250 Kč

Klady
 • Elegantní vzhled
 • Precizní zpracování
 • Dotyková lišta a senzory
 • Integrovaný reproduktor
 • Vysoce přesné ovládání
Zápory
 • Kvalita = vyšší cena

Druhá generace ovladačů od Sony se skutečně povedla. Hráčským důkazem tomu je Sony DualShock 4 V2, který nabízí několik způsobů ovládání her. K mání jsou propracované a přesné páčky, vestavěný reproduktor a pohybové senzory pro ještě lepší zážitek. Hráči mají po ruce i dotykový panel, jehož služby využijí v mnoha moderních hrách současnosti.

Půvabná je dále integrovaná světelná lišta umístěná na vrchní straně touchpadu, která mění barvy podle herního dění a bitevního bole. Avizovaný dotykový panel pak využijete přímo ve hře, kde můžete například upouštět nebo přetahovat předměty. Aplikované senzory zase zachytí každý váš pohyb. Není zkrátka nutné vždy něco mačkat, ale stačí zapojit tělo a zábava se stane mnohem zábavnější.

Gamepad nabízí standardní počet tlačítek a ještě něco navíc v podobě Share. Po jeho stisknutí se automaticky spustí nahrávání herních videí či rovnou streamování v přímém přenosu. Nemusíte se tedy odhlašovat ze hry, ale vše vyřídíte v pohodlí krátkého okamžiku.

Celkové zpracování Sony DualShock 4 V2 se moc povedlo a není vlastně co vytýkat. Gamepad se drží pohodlně a ovládání je přesné s minimem prodlev. Těšit se můžete i z přítomnosti vibrací a možnosti bezdrátového použití. Tomu se říká sázka na herní kvalitu.

Recenze Logitech F310 – levný gamepad na PC

recenze Logitech F310 Levný základ

Platforma: gamepad PC | Počet tlačítek: 10 | Propojení: kabelové  | Vibrace: ne | Hmotnost: 300 gramů | Cena: od 550 Kč

Klady
 • Kvalitní herní ovladač na PC
 • Výborná ergonomie
 • Odolné zpracování
 • Ovladač k PC s 10 tlačítky
 • Podporuje i starší hry
 • Nízká hmotnost
Zápory
 • Bez vibrací
 • Křehčí přívodní kabel

Skvělý gamepad pro počítačové hráče představuje Logitech F310. Ačkoliv jeho cena není úplně nízká, takový nákup se jednoznačně vyplatí. Zejména začínající hráče potěší přítomnost barevně rozličných tlačítek A, B, Y, X, která jsou známa z konzolí Xbox. Gamepad na PC podporuje i starší protokol DirectInput (viz sekce Jak vybrat níže), tudíž si můžete zahrát i starší hry.

Mezi ovládacími prvky najdete dva joysticky, klasický křížový ovladač a samostatná tlačítka Start, Back a Mode. Na čelní straně svými ukazováčky dohledáte schopné triggery, jejichž použití je během hraní ideální.

Zpracování se táhne v pohledném duchu, který nikoho neurazí. Gamepad se pohodlně drží a i dlouhé hraní po jeho boku je moc příjemné. Svoji příznivou roli sehrála i nízká hmotnost a ergonomické zpracování včetně kvalitních materiálů. Žádné tlačítko nikde nevrže a ovladač je velmi spolehlivý.

Velkým překvapením je nicméně absence vibrací, což je asi nejzásadnější nedostatek ovladače k PC od Logitechu. Některým také vadí chatrnější přívodní kabel, na který je nutné dávat větší pozor. I přesto patří Logitech mezi nejlepší gamepad PC na trhu.

*Pakliže se vám herní nářadí od Logitechu příliš nelíbí, zkuste se podívat výše na první gamepad od Microsoftu, který podporuje 99 % PC her.

Náš tipNáš tip

Hledáte slušný a levný gamepad na mobil? Doporučujeme iPega 9156.

2Nejprodávanější gamepady

3Jak vybrat gamepad

Aby vám nový gamepad dobře fungoval na nových hrách, jednoznačně doporučujeme podporu protokolu XInput. Jedině tak vám budou ve hrách vyskakovat různá okénka s nápovědami a jinými upozorněními, a co víc, váš ovladač bude kompatibilní.rady Jak vybrat gamepad

Na trhu existují i starší verze podporující přenos DirectInput, se kterým byste mohli mít problémy. Spuštěná hra by jednoduše nemusela váš nově zakoupený gamepad rozpoznat a vy byste museli ovladač vrátit.

A jak takový gamepad s podporou XInput vlastně poznat? V prvé řadě kupujte ověřené značky a nikoliv levnoty z neznámých výroben. Obecně ale většinou platí, že v případě, kdy má gamepad hlavní čtveřici tlačítek označenou písmeny A, B, Y, X, protokol XInput podporuje.

Ty lepší ovladače ovšem podporují oba dva protokoly. Například námi doporučený gamepad Logitech F310 tuto funkci nabízí, tudíž si s ním užijete i starší hry.

Design a zpracování

Před výběrem budoucího gamepadu se řádně seznamte s jeho zevní podobou a ergonomií. Přece jenom budete tohle herní zařízení držet desítky až stovky hodin, tudíž je vaše plná spokojenost hodně důležitá. Nikdo přece nechce hrát na něčem, co mu nesedí nebo zcela nevyhovuje.

Bezdrátový nebo kabelový?

To je úhel pohledu, který musí zvážit každý sám. Někomu permanentně připojený elektrický kabel nevadí, kdežto jiný jeho přítomnost nemůže prostě vystát.

Dobře si tedy promyslete, jaký pohled máte na tuto problematiku vy a podle toho také vybírejte. Ať už ale zvolíte variantu jakoukoliv, každý gamepad bez zdroje příliš dlouho nevydrží.

Ideální počet tlačítek

Další vysoce specifická otázka, na kterou nejde jednoznačně objektivně odpovědět. Na jednu stranu se dá tvrdit, že čím více tlačítek gamepad nabízí, tím lépe. Tlačítka si v každé hře prostě naprogramujete a můžete se stát vysoce efektivním hráčem.

Na druhou stranu pokud hrajete nenáročné hopsačky, kde složité ovládání není žádoucí, množství tlačítek se pro vás stane zbytečné a někdy vám mohou v klidném hraní i překážet. Obecně ale mají gamepady mezi 6-14 tlačítky.

Funkce navíc

Mezi oblíbené funkce patří jednoznačně vibrace, které reagují na aktuální herní dění. Pokud vás například někdo během virtuální přestřelky zasáhne, ovladač zavibruje a hráčský pocit se tak rapidně navýší.

Některé gamepady mají také plošku pro dotykové ovládání, čímž se stane hraní rozmanitější a různorodější. Většina zevních konstrukcí herních ovladačů je také opatřena diodami, které reagují podle herní situace. Tato funkce je výborná při hraní hororových příběhů, kdy se v tom pravém okamžiku světla zabarví do patřičných odstínů a navodí nevídanou atmosféru.

Mnohé gamepady nabízí i možnost připojení sluchátek s mikrofonem, obvykle přes starší 3,5 mm jack, nebo funkci Bluetooth. Všemožných vychytávek je ale mnohem víc, tudíž záleží na vás, čemu dáte přednost a jaké vlastně využijete.

Zdroj:

https://www.pcmag.com/

https://pctuning.tyden.cz/

Nejlepší gamepady

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 5.0 (48 hlasů)

Autor článku

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád nové technologie, historii, internet a zajímavé knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM, pátým rokem se naplno věnuje Testádu a postupně proniká do tajů SEO. Obdivuje Elona Muska, rád běhá a jezdí na kole. Po večerech začal psát knihu o Osvětimi. Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář