Nejlepší herní konzole – srovnání 2017

S vývojem lidské inteligence se začaly objevovat i jednoduché hry. Jedna z nejstarších dosud objevených her je starobylá hliněná tabulka s políčky 3×6, nalezena v Horním Egyptě a datovaná do let 4000-3500 před n. l. Od té doby však technika poněkud pokročila a z hliněných tabulek jsme přes pár mezikroků přešli na herní konzole. O těch bude i náš dnešní článek.

Rozdělení herních konzolí

Konzole se primárně dělí na dvě skupiny – stolní a kapesní.

Stolní konzole jsou běžná zařízení. Očima laika jde o bednu, která se připojí k televizi či monitoru, připojují se k ní speciální herní ovladače – gamepady a má CD/DVD mechaniku či určitý druh paměti. Většina současných stolních konzolí už umožňuje i připojení k internetu, hraní online či sdílení zážitků pomocí sociálních sítí.

Kapesní konzole, jak název napovídá, jsou malá a lehká zařízení, vybavená baterií pro hraní mimo domov či na cestách. Kapesní konzole sama o sobě obsahuje obrazovku, ovládací prvky i paměťová média-nejčastěji tzv. cartridge. U PSP je to pak UMD disk + SD karta. Některé kapesní konzole můžou mít v sobě hry uloženy napevno. Takové se nazývají jednoúčelové.

zpět na obsah ↑

Přehled herních konzolí

Protože se konzole stejně jako lidé stále vyvíjí, hovoříme u nich taktéž o jednotlivých generacích. Kvůli lepšímu přehledu zde uvedeme jen ty, se kterými se dnes ještě můžete běžně setkat. Z předcházejících generací se pomalu ale jistě stávají sběratelské či muzejní exponáty.

7. generace – odstupující systémy (2005–2013)

Stolní konzole:Kapesní:
 • PlayStation Portable (PSP)
 • Nintendo DS
 • Nintendo DS Lite
 • Nintendo DSi

8. generace – současné systémy, tzv. next-gen (2012–dosud)

Stolní konzole:Kapesní:

Nejprodávanější herní konzole

zpět na obsah ↑

Herní konzole vs. hraní her na PC

V porovnání konzole s počítačem nelze stanovit vítěze. Počítač je multimediální zařízení, na kterém, mimo jiné, můžete hrát hry. Má otevřenou platformu, umožňující sestavení z velkého množství komponent různých výrobců, což však také může způsobovat nekompatibility či jiné podobné problémy. K dostání je nejenom široká škála všech možných typů her, od simulátorů po adventury, ale i obrovského množství doplňků a příslušenství. Například myší, které, v porovnání s konzolí, zajišťují v některých žánrech, kupříkladu u strategií, mnohem větší komfort při ovládání.

Na ruku jdou uživatelům počítačů v mnoha případech i vývojáři. Hry určené pro PC často vychází dřív, jsou levnější a mnohdy dokonce i graficky více propracované. Největší nevýhodou „pařmenů“ na počítači je však cena. Pořádnou herní mašinu, schopnou utáhnout nové hry na maximální detaily totiž za pár korun neseženete. Pořizovací cena takové moderní herní sestavy může klidně přesáhnout 30-40 tisíc a její životnost při náročném hraní ani zdaleka nedosáhne průměrné životnosti konzolí – 7 let. Její sestavení také není úplně jednoduché. Výkon všech komponent musí být v rovnováze. Pro představu, nemá smysl koupit si nejlepší procesor, ale do grafiky investovat jen pár šupů. Takovým způsobem složený počítač by pak rozhodně naše výkonnostní očekávání nesplnil. Naštěstí si u mnoha specializovaných obchodníků můžete rovnou nechat herní PC odborně složit a otestovat, získáte tím nejen spolehlivou mašinu, ale i záruku na všechny komponenty.

Konzole na druhou stranu je primárně určená pro hraní. Odpadají problémy s možnou nekompatibilitou u her či dokupovaného příslušenství, jelikož jde o uzavřenou platformu. Není tedy možné například složit si vlastní konzoli z dílů od různých výrobců, jako je tomu u PC. Z nevýhody se však stává výhoda v momentě, kdy se rozhodneme jít „pařit“. Stačí jen zasunout CD/DVD určené pro příslušnou konzoli a takřka ihned můžete hrát. Bez složitých instalací a chybových hlášek či „lagů“ kvůli nedostatečnému výkonu zařízení.

zpět na obsah ↑

Playstation 4 vs. Xbox One – srovnání

Mezi konzolisty to už léta vře. Od začátku roku 2014, kdy byly vydány obě v nadpisu zmíněné konzole, se totiž hráči dohadují, která z nich je ta lepší, ať už jde o design, kvalitu textur, velikost, dostupné doplňky či tvar ovladače. Předem upozorňuji, že v našem článku žádné rozuzlení nebude, dočkáte se jen faktů, na základě kterých si každý může utvořit svůj vlastní názor.

Hardware

Jeden z mála na první pohled patrných rozdílů je očividně větší výkon PS4. O 50% více GPU poskytuje dobrou výpočetní sílu pro programy na pozadí či některé herní atributy, jako například real-time fyzika.

PS4 má také jednodušší paměťový systém, s 8GB GDDR5 pamětí, v porovnání s pomalejším systémem od Windows, obsahujícím starší DDR3 paměti doplněné o vysokorychlostní 32-MB cache. Pokud jde o architekturu konzolí, vždy zde platí heslo „v jednoduchosti je síla“. Už teď někteří tvůrci kritizují Microsoft, kvůli nutnosti upravovat některé multi-platformní hry na nižší požadavky než má Sony.

Multimédia

Obě konzole plně podporují formát 3D Blu-ray, takže přehrávání nejnovějších filmů jim nedělá žádné potíže. Pokud preferujete před filmy na nosičích ty v digitální podobě, dočkáte se u obou konzolí taktéž podpory všech velkých světových streamových médií – Netflix, Amazon Prime Instant Video, Sky Now TV a dokonce i široké nabídky televizních služeb.

Pokud jde o výkon, oba konkurenti jsou více než schopní dosáhnout 4K (UltraHD) kvality videa, naneštěstí ani jeden nemá k přehrávání této kvality potřebný port – HDMI 2.0 s HDCCP 2.2 ochranou proti přepsání, která je v podstatě nutná k přehrávání 4K obsahu ze zdrojů typu Netflix.

Sony se také nečekaně rozhodlo nepodporovat přehrávání hudby z CD či funkčnost PS4 jako DLNA přijímacího média – nepřehrává hudbu vysílanou z jiných zařízení připojených ve stejné síti. Zato si už můžete například pustit skladby mimo jiné i ve formátu MP3 z externího úložiště.

Xbox One je na tom sice poněkud lépe, ale stále nemá kompletní funkčnost DLNA. Mimo to, také dokáže přehrát hudební CD a množství souborů z úložiště.

Díky velké podpoře multi-taskingu se Xbox dokáže velmi rychle vypořádat s přepínáním aplikací. Ze hry na příchozí Skype hovor a poté na Netflix přepnete takřka za stejný čas, jaký zabralo přečtení této věty. Xbox byl také vybaven vstupem pro HDMI, umožňujícím také rychlé přepínání mezi živým vysíláním a konzolí.

Specifikace

zpět na obsah ↑

Virtuální realita

V poslední době se světově rozšířil trend virtuální reality. Tato technologie má do budoucna obrovské spektrum možných využití, nicméně dnes se s ní můžeme setkat nejčastěji právě u herních konzolí a her, proto nesporně patří i do tohoto článku.

Jen ve zkratce, co to virtuální realita vlastně je – zařízení vytvářející iluzi ať už skutečného, či virtuálního světa. Uživatel si nasadí speciální brýle snímající pohyb, pomocí nichž nabude dojem, že se nachází v jiném světě. Virtuální realita navíc umožňuje díky dalším senzorům například také hýbat s virtuálními objekty, což v kombinaci se skutečnými předměty umožnilo vznik různých specializovaných zábavních center, poskytujících návštěvníkům velmi realistické zážitky z fantastických sci-fi prostředí.

Nač však nosit dříví do lesa, virtuální realitou jsme se už do detailu zabývali v tomto článku.

zpět na obsah ↑

Příslušenství ke konzolím

Pokud jde o doplňky, výrobci konzolí jsou velmi kreativní. K dostání je téměř všechno, co hráče může napadnout – od nálepek, až po takřka plnohodnotné kokpity závodních vozů. Množství je ohromné, proto si zde uvedeme jen pár příkladů.

„EYE kamera“

Cítíš se, jako by se o tebe nikdo nezajímal? Pořiď si „EYE kameru“ a nejenom, že bude sledovat Tvé pohyby při hraní, ale dokonce zvládne poslouchat i hlasové pokyny. Díky snímání barev je také schopna rozlišit různé ovladače, takže ani fanoušci hraní s přáteli nepřijdou zkrátka. Obdobně jako Kinect, je tato věcička uzpůsobena k multimediální komunikaci. Dokáže natáčet v HD rozlišení a obraz poté připojit k vysílanému či natáčenému průběhu hry.

Pohybový ovladač

Nudí vás běžné ovladače a joysticky? Pak je ta pravá chvíle sáhnout po tzv. „pohybovém ovladači“. Tato relativně levná hračka v kombinaci s „EYE kamerou“ dokáže snímat váš pohyb a promítat ho v reálném čase do hry. Zároveň tvoří odpovídající odezvu vibracemi ovladače a také změnou barvy. Můžete si tak skvěle vychutnat například tenis, který hráče doslova vtáhne do hry.

Microsoft Xbox One Kinect

Pro ty, kteří už nechtějí dál hledat ovladače, je Kinect ta pravá volba. Díky revoluční technologii senzoru Kinect se ovladačem stanete vy sami. Mimo to, z jeho dalších funkcí stojí za zmínku především možnost ovládání hlasem či uskutečňování hovorů prostřednictvím Skype, dokonce i v HD.

Playseat Grand Prix

Již v úvodu jsme si řekli, že jako příslušenství se dá koupit takřka celá výbava závodního vozu. Konkrétně bych rád zmínil například set Playseat Grand Prix, která fanouškům F1 přináší velmi realistický pocit z řízení. Netradiční poloha této sedačky totiž přesně odpovídá poloze pilotů v závodních monopostech. Navíc je celá sestava nastavitelná, takže si závodění může užít jak dospělý, tak dítě. Stinnou stránkou je však poměrně vysoká cena, která se k 01/2017 pohybuje kolem 24 tisíc. Skalní fanoušky to však nemůže odradit.

zpět na obsah ↑

Závěr

Relax. Slovo, které po náročném dnu v práci či ve škole slyší velmi rád každý z nás. Někdo si pod tímto slovem představí procházku v přírodě, jiný knihu, nebo cokoliv, co mu udělá radost. Pro velké procento z nás však relax znamená vzít si jídlo, pití a na hodinu či víc se usadit na gauč před televizi a „vypnout“ při hraní na konzoli. Ať už preferujete Playstation, či Xbox, podstata zůstává stejná – odpočinout si od starostí a povinností. I zde však platí pravidlo: „všeho s mírou“.

Student 4. ročníku Střední průmyslové školy ve Zlíně, na kterou mě zavedla má záliba v elektrotechnice. Kromě radostí studentského života vyplňuji svůj volný čas psaním článků, mimo jiné i pro tento web.

4 komentáře
 1. PC je lepši než xbox one a ps4 pro
  + intel procesor
  + nvidia grafika
  + lepši grafika u her a frame rate
  + emulatory epsxe , pcsx 2 , psp a gamecube
  +modifikace do her
  + češtiny do her anebo dabing
  + možnost hrat starši hry mafia 2 na ps4 ?!
  + lepši chlazeni a nizke teploty
  + možnost pc zapojit přes TV a konzole je na světe !
  + bez PC by nebyli konzole ukažte mi jak chcete na ps4 udělat hru atd xD
  PC je vítěz !!!!!!! PC MASTER RACE

  • Takhle jednoznačné to pro všechny uživatele nebude 🙂 Ale váš názor není ojedinělý, na druhou stranu znám plno zarytých podporovatelů konzolí.

   • ja znam zase co podporujou PC ale třeba takovej quake champions si na konzole nezahrajete a tekken 7 a crash bandicoot už nebudou exkluzivni pro konzole vyjdou taky pro PC za mě konzole jsou nesmysl když na PC jsou kvalitni bezdratove ovladače ja mam c tech lyacon a super !

 2. xbox project scorpio bude vykonnějši než ps4 pro xbox bude mit 6 teraflopů a vyjde tento rok na vánoce 2017 jinak pc je pořad lepši ale pc je mrtvej vtom že nevychazeji dobre hry napřiklad crysis 4 , novy medal of honor s druhou světovou atd 🙁

  Okomentujte