Pořídit herní konzoli od Sony (PlayStation), Microsoftu (Xbox) nebo Nintenda? Toť otázka. Ačkoliv má každá ze značek své skalní fanoušky, kteří na ni nedají dopustit a vychválí ji do nebe, my se v našem srovnání podíváme na výhody i nevýhody tří modelů od těchto nejznámějších výrobců, abyste se mohli rozhodnout, který bude správnou volbou právě pro vás.
Konstrukce a ovladač
Jako první se budeme zabývat srovnáním celkového provedení a ovladačů. Tento prvek je velmi důležitý, protože tvoří bránu mezi vámi a hrou. Sledujte proto jeho funkce i ergonomii.
Konstrukce a ovladač PlayStation 5
PlayStation 5 má výrazný futuristický design. Konstrukcí se jedná o nejrozměrnější herní konzoli v našem srovnání. Pokud už ale pro tuto 4,5 kg vážící mašinku najdete místo, rozhodně si na její rozměry nebudete stěžovat – Sony PS5 totiž převedl svou obrovskou velikost do skvělého výkonu.
Ovladač si rozhodně zaslouží pochvalu. Ve srovnání s předchozími generacemi PlayStation herních konzolí je o něco větší. Zato se velmi dobře drží v ruce; potěší vás perfektní ergonomií. Také má ve své výbavě adaptivní triggery a vibrační haptické odezvy, které vám ještě více umocní zážitek ze hry – simulují například odpor spouště při střílecích hrách. Nechybí ani senzory pohybu, které zajišťuje akcelerometr a gyroskop. Pokročilé možnosti ovladače samozřejmě ale fungují jen u novějších her.
Konstrukce a ovladač Xbox Series X
Xbox Series X, popřípadě i jeho levnější verze Series S, mají v porovnání s nejnovějším PlayStationem o něco menší rozměry. Také nepůsobí tak extravagantně. Jednoduchá a minimalistická konstrukce v podobě kvádru zbytečně nepoutá pozornost a zapadne snadno do každého interiéru.
V porovnání s PS5 má ovladač Xbox rychlejší reakce. Téměř nulová latence vás potěší především u akčních her, kde potřebujete rychle reagovat. Na druhou stranu u Xboxu všeobecně není haptická odezva tak efektivní jako u PlayStationu a ani série X v tomto ohledu není výjimkou. Dobře se však drží, má ergonomické tvarování s texturovanou rukojetí i pro dlouhé hodiny pohodlného hraní.
Konstrukce a ovladač Nintendo Switch
Nintendo Switch se od dvou výše zmíněných herních konzolí zásadně ve své konstrukci odlišuje. Nečekejte zde žádnou velkou krabici. Jedná se o velmi malé zařízení. Prakticky se skládá převážně z oddělitelného ovladače. Jeho části se při multiplayeru dají použít i samostatně a jsou vybavené gyroskopem a akcelerometrem. S klasickým středem se dá ovladač připojit k televizi, ale můžete ho používat také jako samostatnou jednotku s vlastním displejem. V této podobě má sedmi palcový OLED displej. Ten mimochodem dokonce můžete během chodu od ovladačů zcela oddělit a položit si ho třeba na stůl.
Výkon a úložiště
Kvalitní zobrazení, rychlý a bezproblémový chod i velikost úložiště – to všechno ovlivňují použité komponenty, které se starají o výkonnost. V potaz je ale třeba brát výkon i v porovnání s velikostí zařízení a náročností her.
Výkon a úložiště PlayStation 5
Výkonný SSD disk vám umožní hrát i náročné hry v rozlišení 4K při 120 snímcích za sekundu. Díky použité grafické technologii Ray Tracing má Playstation 5 detailní a realistické vykreslování. Tempest Audio pak zajistí efekt prostorového zvuku.
PS5 je celkově schopen podat obrovský výkon, aniž by se příliš zahříval, což oceňujeme. Zároveň také zůstává příjemně tichý. Ve spolehlivosti chodu a optimálním využití svého výkonu poráží svého hlavního konkurenta od Microsoftu. PlayStation 5 je vybavený osmijádrovým procesorem AMD Zen 2 s 3,5GHz a 16 GB GDDR6. To je mimochodem kromě o maličko nižší frekvence procesoru stejná výbava, jakou má i Xbox Series X. Také se svou pamětí zhruba 660 GB volného prostoru (z celkových 825 GB) za Xboxem zaostává.
Výkon a úložiště Xbox Series X
Xbox Series X nabídne svižný SSD disk, 4K rozlišení a 120 snímků za sekundu. Stejně jako předchozí konzole, i Xbox disponuje technologií Ray Tracing pro realistické a dynamické vykreslování. Nejenže přehraje bez problémů i starší hry, ale ještě dokáže vylepšit jejich vzhled zvyšováním framerate a vyhlazováním textur.
Konzole Xbox Series X od Microsoftu je výkonově hlavním konkurentem PS5 a dokonce ho v některých ohledech předčí. Úložiště se může pochlubit kapacitou 1 024 GB, z čehož je většina volná pro vaše využití (cca 1 000 GB). Pokud bychom to porovnali s nejnovějším PlayStationem, je tato hodnota téměř dvojnásobná. O výkon se zde stará osmijádrový procesor AMD Zen 2, s 6,8 GHz a 16 GB GDDR6 RAM. Frekvence jinak stejného procesoru je vyšší než u PS5. Také má při nejvyšším zatížení o pár decibelů tišší chod.
Výkon a úložiště Nintendo Switch
Když porovnáte tyto tři konzole, ihned na první pohled podle parametrů uvidíte, že Nintendo Switch je mnohem méně výkonné než PS5 nebo Xbox Series X. S maximálním rozlišením Full HD (a HD handheld) zaostává nad 4K, které nabízí další herní konzole v našem testu. Ovšem i tak je jeho obraz po připojení k televizi stále dobrý.
Nintendo Switch využívá ke svému chodu čtyř-jádrový procesor Nvidia Tegra X1 s 1GHz a 4 GB LPDDR4 RAM. Má 32 GB interní uložiště. To je samozřejmě možné pomocí microSD karty rozšířit. Většina her pro Nintendo Switch běží s 30 fps, avšak některé podporují i frekvenci 60 snímků za sekundu. To je ve srovnání s nejnovějším PlayStationem a Xboxem stále polovina.
Jak již bylo zmíněno v našem hodnocení konstrukce, Nintendo má však také velkou výhodu v tom, že je přenosné, což o ani jednom z ostatních modelů nejde říct. Výkon byl tudíž upřednostněný před mobilitou.
Pro co nejlepší herní zážitek je jednoznačnou volbou stolní jednotka, do které Nintendo Switch zasunete a přes kabely připojíte k televizi. Pokud si ho ale chcete vzít s sebou na cesty, nepotřebujete pro hraní žádnou externí obrazovku.
Hry
Ačkoliv parametry herní konzole jsou samozřejmě důležité, hry jsou ve skutečnosti tím, proč si toto zařízení pořizujeme. Proto bychom měli sledovat jejich množství, exkluzivitu i možnost hraní zdarma nebo alespoň za sníženou cenu.
Hry na PlayStation 5
Výkonost PlayStation 5 ocení každý, kdo si u her potrpí na vysokou kvalitu a maximální vtáhnutí do děje. Zážitek z her umocňuje především zpětná haptická vazba na ovladač a perfektní vizuální zpracování; v tomto ohledu vynikají například Demon’s Souls a Returnal.
Pokud otevřete pole pro multiplatformní hry, můžete si užít spousty zajímavých titulů od Elden Ring až po Dying Light 2. Mezi TOP hry pro PS5 také patří God of War Ragnarok, Uncharted: Legacy of Thieves Collection, Call of Duty: Modern Warfare 2 či závodní simulátor Gran Turismo 7. V nabídce exkluzivit si PS5 vede lépe než Xbox, avšak Nintendo ho předčí.
V obchodě PlayStation Store jsou ke stažení zdarma desítky her. Mezi ně patří například Call of Duty: Warzone, Overwatch 2, Genshin Impact, Rocket League, Apex Legends nebo The Sims 4. Pokud chcete na PlayStationu zahrát i další hry z kategorie „zdarma“, doopravdy to úplně zadarmo nebude. Musíte si předplatit členství PlayStation Plus, kde se každý měsíc uvolňují zajímavé herní tituly. Zadarmo se nabízí také online multiplayery.
Cena předplatného Playstation Plus: Essential 1 560,- ročně, Extra: 2 600,- ročně, Premium: 3 120,- ročně. Co jednotlivá předplatné nabízí najdete zde.
Hry na Xbox Series X
Co se týká exkluzivních her pro tuto konzoli, řadíme Xbox na pomyslné třetí místo v našem srovnání. Poráží ho Nintendo i PlayStation. Vydávání je o něco pomalejší než u jeho konkurentů. To ovšem neznamená, že by o výběr titulů byla nouze.
U Xboxu se můžete těšit na hry jako Forza Horizon 5, Dying Light 2: Stay Human, Elden Ring, GTA 5 Online, Minecraft, Resident Evil Village, Zaklínač 3: Divoký hon či sportovní simulátory FIFA a NHL a mnoho dalších.
Xbox nabízí podobně jako PlayStation bezplatné hry prostřednictvím služby Xbox Live Gold a Xbox Game Pass, které zahrnují zajímavé tituly zdarma každý měsíc. Díky těmto členstvím také získáte možnost hraní ve více hráčích a přístup ke zcela nově vydaným hrám. Pokud chcete za co nejnižší cenu vyzkoušet velké množství her včetně těch méně známých, bude pro vás předplatné Xboxu dobrou volbou. V cenové dostupnosti velkého počtu titulů patří Xbox k TOP herní konzoli. Také existuje mnoho zcela free-to-play her. Zadarmo se můžete těšit například na Rocket League, Waframe, Roblox, Fortnite, Apex Legends či The Sims.
Xbox Game Pass pořídíte za 269,- měsíčně, Ultimate verzi pak za 389 ,- měsíčně. (6 měsíců zábavy vás přijde, ve zvýhodněném balíčku, přibližně na 1 499,-)
Hry na Nintendo Switch
Ačkoliv Nintendo za ostatními dvěma srovnávanými herními konzolemi pokulhává ve výkonu, má naprosto záviděníhodný seznam her, které nelze hrát nikde jinde než na Switchi. To z něj dělá úžasnou volbu pro vášnivé hráče i pro každého, kdo hledá především rodinnou konzoli, na které si každý najde to své.
Hry jako The Legend of Zelda: Breath of the Wild nebo Super Mario Odyssey jsou klasikou a patří mezi nejoblíbenější tituly, které kdy byly vydány. Navíc jsou do nich neustále přidávány doplňky, které jejich možnosti dále rozšiřují. Těšit se můžete na série Fire Emblem, několik titulů Pokémon, Metroid Dread, Minecraft, Mario Kart 8 Deluxe či Super Smash Bros. Ultimate – a takto bychom mohli v seznam pokračovat. Zkrátka tolik her nemůžete zahrát nikde jinde, včetně PC.
Nadstandardní počet her je rozhodně zásadní plus, avšak ne každý do nich plánuje investovat velké množství peněz. Nintendo má všeobecně méně her zdarma ve srovnání s ostatními platformami. Avšak i zde existují některé free-to-play hry, jako například Fortnite, Paladins, Pokémon Quest nebo Warframe.
Stejně jako u Xboxu a PS, i zde najdete předplatné Nintendo Switch Online. Jak již napovídá název, to slouží především pro hraní s ostatními hráči on-line. Mezi hrami zdarma zde najdete jen klasické NES. Tyto retro legendy jistě potěší, ale nové jinak placené tituly u Nintenda zadarmo nezískáte.
Předplatné Nintendo Switch Online pro jednoho vyjde na 562,- ročně, family verze až pro 8 účtů přijde na 983,- ročně.
Cena
PS5 koupíte běžně za 13 000 Kč, ve slevě nebo jako digital verzi bez mechaniky i za méně než 11 000 Kč. Xbox hranici 11 000 Kč přesahuje jen o pár stovek. Lze tudíž říct, že tyto dvě herní konzole stojí zhruba stejně. Nintendo Switch vás pak vyjde na přibližně 8 000 Kč. Pokud byste chtěli ušetřit, lze koupit ještě „light“ verze v podobě Xbox Series S s menším výkonem, rozlišením i úložištěm za 7 000 Kč a Nintendo Switch s menší obrazovkou bez OLED technologie za 6 000 Kč. Jak již bylo zmíněno, PS5 dělá cenovou úlevu jen v přítomnosti mechaniky, nikoliv celkové výbavy.
Pořizovací cena je jasná. Nutné je však započítat také hry a předplatné. Nejlepší výhodnost může je tudíž těžko vyčíslitelná. Závisí na tom, kolik her hodláte hrát a zda rádi hrajete hry první dny po vydání, nebo si spíše počkáte na slevu.
Při vydání jsou nejdražší zpravidla hry od Sony. Zato obvykle dosáhnou také nejvýraznější slevy po období 6 až 12 měsíců od vydání. Hry pro Nintendo jsou o dost levnější, ale jen málokdy mají výraznou slevu i po letech. Xbox patří ke zlaté střední cestě mezi slevami a úvodními cenami. Se svým předplaceným Game Pass je pravděpodobně tou nejlepší cestou mezi exkluzivitou a cenovkou a ve většině případů vychází nejlevněji při nákupu (či získání zdarma) většího množství her.
Závěrečné srovnání
PlayStation 5 | Xbox Series X | Nintendo Switch | |
---|---|---|---|
Výrobce | Sony | Microsoft | Nintendo |
Datum vydání | 19. listopadu 2020 | 10. listopadu 2020 | 3. března 2017 |
Prodej (léto 2023) | 40 milionů | 21 milionů | 129,53 milionů |
Cena | 13 000 Kč | 11 000 Kč | 8 000 Kč |
„Light“ verze | PlayStation 5 Digital Edition (bez mechaniky) | Xbox Series S (menší výkon i úložiště) | Nintendo Switch základní displej namísto OLED |
Cena „light verze“ | 11 000 Kč | 7 000 Kč | 6 000 Kč |
Vlastní obrazovka | Ne | Ne | OLED 7 palců |
Rozlišení | 4K | 4K | Full HD |
Snímků za vteřinu | 120 fps | 120 fps | 60 fps (ale většina her 30 fps) |
Kapacita úložiště | 825 GB | 1 024 GB | 32 GB |
Volné úložiště | 660 GB | 1 000 GB | – |
Procesor | AMD Zen 2 | AMD Zen 2 | Nvidia Tegra X1 |
Počet jader procesoru | 8 | 8 | 4 |
Frekvence procesoru | 3,5GHz | 6,8 GHz | 1 GHz |
RAM | 16 GB GDDR6 | 16 GB GDDR6 | 4 GB LPDDR4 |
Diskuze a zkušenosti