Nejlepší čtečky elektronických knih – srovnání 2018

Čtečky elektronických knih jsou skvělý způsob, jak mít u sebe celou knihovnu, a přitom s sebou nenosit ani gram navíc. Čtečky totiž budou vážit stále stejně, bez ohledu na to, kolik titulů v nich máte. Kromě čtení vám navíc mnohé modely nabídnou funkce, které byste při této činnosti mohli potřebovat.

Do elektronické knihy můžete například, na rozdíl od té papírové, kterou byste tímto úkonem zničili, psát své poznámky, při čtení cizojazyčných knih se zase může hodit slovník. S některými čtečkami pak můžete knihy nejen číst, ale i poslouchat jejich audio verze nebo si prostě pustit svoji oblíbenou muziku. Ve většině případů si s těmito zařízeními zahrajete i jednoduché hry nebo budete mít přístup na internet.

Výhody čteček elektronických knih jsou zkrátka neoddiskutovatelné. Níže proto srovnáváme 5 nejoblíbenějších modelů. Sepsali jsme také krátký přehled, podle jakých vlastností vybrat to pravé zařízení pro vás.

Nejlepší čtečky knih v poměru cena/výkon

C-TECH Lexis EBR-61

Amazon Kindle 8 Touch

PocketBook 626 Touch Lux 3

Amazon Kindle Paperwhite 3

PocketBook 631 Touch HD

C-TECH Lexis EBR-61

Amazon Kindle 8 Touch

PocketBook 626 Touch Lux 3

Amazon Kindle Paperwhite 3

PocketBook 631 Touch HD

Hodnocení dle Heureky

79 %

93 %

82 %

91 %

87 %

Přibližná cena

2 899 Kč

1 890 Kč

2 990 Kč

3 160 Kč

3 700 Kč

Úhlopříčka displeje6"6"6"6"6"
Typ displejeE-ink Carta HDE-ink PearlE-ink Carta HDE-ink Carta HDE-ink Carta HD
Dotykový displej
Rozlišení displeje1024 × 758 px800 × 600 px1024 × 758 px1440 × 1050 px1448 × 1072 px
Podsvícení displeje

×

Kapacita baterie1700 mAh?1500 mAh?1500 mAh
Výdrž30 dní28 dní30 dní56 dní30 dní
Uživatelská paměť8 GB4 GB4 GB4 GB8 GB
Karta SD

×

×

Procesor1 GHz1 GHz1 GHz1 GHz1 GHz
RAM512 MB512 MB256 MB512 MB512 MB
Wi-Fi
Audio výstup

×

×

×

Česká lokalizace

×

×

Rozměry (mm)117×171×9119×169×10,2174×115×8,3169×117×9,1113,5×175×9
Hmotnost195 g161 g208 g205 g180 g

Porovnat ceny

Porovnat ceny

Porovnat ceny

Porovnat ceny

Porovnat ceny

C-TECH Lexis EBR-61

KLADY:
 • Slušný výkon
 • Poctivé rozlišení
 • Dostatečné interní uložiště
 • Podsvícený displej
 • Systém Android

ZÁPORY:
 • Slabší výdrž
 • Pouze černá barva
 • Ztížené vybírání knih podle autorů

Elektronická čtečka knih C-TECH Lexis patří mezi výkonné čtecí stroje, které jsou spolehlivé a všestranné. Tento přístroj vlastní nadstandardní technické parametry. Především dvoujádrový procesor a systém Android verze 4.2. Během užívání budete hledět na obrazovku velikou 6 palců (16 odstínů šedi). Ta se nese plně v duchu kvalitní obrazovky HD Carta display v rozlišení 758 × 1024 pixelů, který disponuje oblíbenou technologií inkoustu.

Obrazovka je plně dotyková, a tak si můžete ledasco přiblížit nebo zase oddálit. Ovládání je velmi jednoduché, neboť byla konstrukce ověnčena dvojicí tlačítek. A ani přicházející tmy se nemusíte obávat, protože je displej podsvícený. Všechna technika se nese v příjemně nenáročném duchu, protože přítomná 1700 mAh baterie vydrží na jedno nabití až jeden měsíc. Váhově se čtečka vešla do 195 gramů a kompaktních rozměrů 117 × 171 × 9 mm.

C-TECH Lexis uspokojí i horlivé čtenáře, neboť podporuje veškeré možné elektronické formáty. Jmenovitě jde o PDF, EPUB , DOC, MOBI a mnoho dalších. Po stažení souborů přístroj přečte obrázky ve formátech PNG, JPG, TIFF a BMP. Hudbu zase spustíte s koncovkou MP3 a WAV.

Díky známému operačnímu systému Android ale nemusíte čtečku využívat pouze na vzdělávání. Není problém si stáhnout nějakou aplikaci, zahrát hru, poslechnout si hudbu nebo prostě jenom lenošně surfovat po internetu. Interní úložiště nabízí 8 GB datového prostoru. Pomocí paměťové karty si lze místo navýšit o dalších 32 GB. Čtečka podporuje Wi-Fi a na své kostře nabízí klasickou 3,5 mm jackovou zdířku pro sluchátka.

Zjistit cenu >>


Amazon Kindle 8 Touch

KLADY:
 • Nízká cena
 • Nízká hmotnost
 • Kvalitní provedení

ZÁPORY:
 • Nemá podsvícení displeje
 • Absence češtiny
 • Nepodporuje paměťové karty

O téměř 1000 Kč levnější alternativou je Amazon Kindle 8 Touch. Ten nabízí nízkou hmotnost, krásný design a automatické zálohování celé knihovny v cloudu. Na druhou stranu nepodporuje češtinu a vejde se do něho menší objem knih. Jednak kvůli menší vnitřní paměti, a jednak kvůli nepodpoře paměťových karet. Pokud však nejste extra vášniví čtenáři, příliš omezovat vás to ale nebude. Čtečka i tak pojme stovky, ne-li tisíce knih.

Dalším rozdílem vůči konkurenci je možnost ovládat přístroj pouze dotykově, což však někteří uživatelé naopak ocení. Rovněž je třeba zmínit menší škálu podporovaných formátů. Tak či tak, Kindle je mezi čtenáři pojem a záruka kvality. Chybu s ním tedy  rozhodně neuděláte.

Porovnat ceny >>


PocketBook 626 Touch Lux 3

KLADY:
 • Čeština
 • Podsvícení displeje
 • E-ink Carta HD

ZÁPORY:
 • Nepatrně vyšší hmotnost
 • Citlivá na mechanické poškození

Další ze skvělých čteček v cenové relaci kolem 3 000 tisíc korun je v současnosti PocketBook 626 Touch Lux 3. Přestože se stále jedná spíše o levnější model, nabízí toho opravdu hodně. Základem ke spokojenosti uživatele je použití nejnovějšího typu displeje E-ink Carta s rozlišením HD, jehož kvalitu si užijete díky podsvícení i při čtení v šeru a ve tmě.

S procesorem o taktu 1 GHz a 256 MB RAM čtečka po stránce výkonu rozhodně nezklame, díky podpoře paměťových karet nebudete mít problém ani s nedostatkem interní paměti. Kromě dotykového displeje lze čtečku ovládat i za pomoci mechanických tlačítek pod displejem, navíc s ohledem na podporu českého jazyka se v menu neztratíte.

Baterie o kapacitě 1500 mAh zajišťuje za daných podmínek vcelku standardní výdrž 30 dní, oproti jiným má však čtečka nepatrně vyšší hmotnost. Jestliže tato zařízení obecně patří mezi zařízení náchylná na mechanická poškození, o tomto modelu to bohužel platí dvojnásob, kvalitní pouzdro by tedy mělo být základem. Uživatele naopak může potěšit přítomnost Wi-Fi a prohlížeče obrázků, který si poradí například i s běžným formátem JPEG.

Zjistit cenu >>


Amazon Kindle Paperwhite 3

KLADY:
 • Skvělá výdrž
 • Kvalitní zpracování
 • Vyladěné prostředí

ZÁPORY:
 • Absence češtiny
 • Absence paměťových karet
 • Nepatrně vyšší hmotnost

Druhým zástupcem v našem výběru, který pochází z dílny Amazonu, je čtečka Amazon Kindle Paperwhite 3. Ta sází na jednoduché zpracování, které svou kvalitou potvrzuje skvělou pověst tohoto výrobce. Zařízení vévodí prvotřídní dotykový displej nejnovější technologie E-ink Carta s HD rozlišením a podsvícením, který je zároveň jediným ovládacím prvkem celé čtečky. Kromě power tlačítka se zde totiž již žádná jiná nenachází.

K nejvýkonnějším zařízením svého druhu se Kindle řadí i svým procesorem pracujícím na frekvenci 1 GHz a RAM o kapacitě 512 MB, špičkou je i ve výdrži, výrobce uvádí až 8 týdnů, v porovnání s ostatnímu šestipalcovými čtečkami má však Kindle o pár gramů na víc, které vám ale ruku neutrhnou.

Čtečka bohužel nenabízí slot pro paměťové karty, o to více poté mrzí jen 4 GB interní úložiště, jelikož však zařízení neumí přehrávat hudbu, bude vám to na knihy zcela jistě stačit. Pro mnohé uživatele by kamenem úrazu mohla být absence češtiny, kvůli které může být, byť především v oblasti přizpůsobení textu skvěle vyladěné ovládání, složitější.

Model je k dispozici stejně jako další čtečky Kindle ve sponzorované a dražší nesponzorované verzi, což v praxi znamená, že za verzi bez reklam si musíte připlatit, nebo z druhého úhlu pohledu naopak na verzi s reklamou můžete ušetřit.

Zjistit cenu >>


PocketBook 631 Touch HD

KLADY:
 • Čeština
 • Audio výstup
 • 8 GB paměť

ZÁPORY:
 • Tvrdší stisk mechanických tlačítek
 • Až příliš zapuštěný displej

Skvělý poměr cena/výkon nabízí rovněž čtečka PocketBook 631 Touch HD. Dotykový displej E-ink Carta HD s podsvícením, 1 GHz procesor, 512 MB operační paměti a 8 GB vnitřní úložiště rozšiřitelné pomocí paměťové karty o kapacitě až 32 GB z ní dělá skutečného krále mezi čtečkami. To přitom není zdaleka vše, co toto zařízení nabízí. Ve výbavě totiž nechybí ani audio výstup v podobě 3,5 mm jacku pro sluchátka, díky kterému lze čtečku využít i jako přehrávač hudby nebo audioknih ve formátu MP3.

Dále čtečka podporuje i některé typy obrazových souborů a drtivou většinu těch textových. Jak je tomu u této značky zvykem, nechybí v nabídce ani možnost volby českého jazyka, díky kterému bude jakékoliv nastavování hračkou. Radost udělá i připojení k Wi-Fi a webový prohlížeč nebo komfortní přetáčení stránek během čtení pomocí mechanických tlačítek pod displejem. Samozřejmě, že se vždy najde nějaké to „ale“ a menšími nedostatky je tak například poněkud tvrdší stisk již zmíněných tlačítek nebo přílišné zapuštění displeje stěžující jeho ovládání.

Zjistit cenu >>


zpět na obsah ↑

Nejprodávanější čtečky knih dle Heureky

zpět na obsah ↑

Jak vybrat čtečku elektronických knih

Velikost

Patrně prvním krokem při výběru čtečky by měla být volba velikosti zařízení, která se odvíjí od úhlopříčky displeje. Možnosti jsou v podstatě dvě. Tou první jsou menší avšak početněji zastoupená zařízení s úhlopříčkou šest palců, tou druhou pak modely s osmipalcovou úhlopříčkou. Obě varianty přitom nabízí výhody i nevýhody.

V případě té menší je to většinou nižší hmotnost zařízení, lepší mobilita a možnost výběru z více zařízení, v případě té druhé zase méně časté přetáčení stránek a ve většině případů přeci jen větší podobnost s formátem klasických tištěných knih. Pokud se nemůžete rozhodnout, je nejlepší tak učinit právě podle typu literatury, kterou čtete a formátu knih pro ni typickou.

Typ a rozlišení displeje

Co se typu displeje týče, je zde třeba zmínit, že čtečky v pravém slova smyslu využívají z hlediska technologie jen jeden typ displejů na bázi tzv. elektronického papíru. Nenechte se tedy nachytat reklamními tahy mnohých prodejců, lákajícími na čtečku elektronických knih s barevným LCD displejem, takové zařízení je potom tablet nikoli čtečka. Ty totiž mají v naprosté většině displej černobílý, což v první řadě ke čtení zcela stačí, v druhé řadě jsou tyto displeje na rozdíl od LCD šetrné k očím, jelikož nevyzařují světlo, ale naopak ho pohlcují.

Mezi displeji založenými na elektronickém papíru je nejrozšířenějším výrobcem společnost E-Ink se svou technologií elektronického inkoustu, jejíž displeje dnes využívá naprostá většina čteček. V současnosti se přitom jedná již o několikátou generaci těchto displejů a můžete tak vybírat mezi starším typem E-Ink Pearl a novějším (a tudíž i lepším) E-Ink Carta.

Kromě toho se čtečky liší i v rozlišení displeje, u kterého platí čím větší, tím lepší. Dolní hranicí je rozlišení 800 x 600 pixelů, nejlepší displeje pak představují E-Ink Carta s rozlišením HD (1024 x 758).

Podsvícení

Podsvícení je v tomto případě poněkud zavádějící pojem. U čteček se totiž ve skutečnosti jedná o nasvícení displeje, kdy je světlo osvětlující displej vyzařováno směrem do displeje, nikoliv do očí, což opět zajišťuje jeho šetrnost ke zraku. Jedná se o funkci zásadní, displeje čteček totiž k zobrazování nutně potřebují dostatek světla. Pokud byste tedy chtěli číst na zařízení bez podsvícení i v šeru a ve tmě, museli byste použít například lampičku apod. U čtečky s podsvícením tento problém řešit nebudete, navíc si ve většině případů můžete úroveň podsvícení přizpůsobit. Pozor si však dejte, pokud vybíráte čtečku s podsvícením z kategorie levnějších, kde často bývá podsvícení displeje nerovnoměrné.

Ovládání

Čtečky elektronických knih v dnešní době disponují dotykovým, či mechanickým ovládáním. Přestože by se mohlo zdát, že dotykové ovládání bude bezpodmínečně lepší, najdou se i výhody čteček s klasickými tlačítky. Nedotykovou čtečku například můžete uchopit zcela libovolně, a to i za samotný displej, aniž byste tím provedli řadu nevyžádaných akcí, jinak řečeno, dotykovou čtečku budete v praxi muset držet za její okraje. Dotykové ovládání je však v mnoha ohledech jednodušší a umožňuje používat různá gesta pro přiblížení textu apod. Nejlepší volbou jsou tedy ty čtečky, které kombinují dotykový displej s mechanickými tlačítky.

Hardware

Jelikož čtečky patří stejně jako chytré telefony, tablety a počítače mezi technologické výdobytky posledních několika let, najdeme i u nich výkonné procesory, gigabyty operační paměti a další, v tomto ohledu jsou na tom ale vesměs všechny čtečky podobně.

Zdaleka nejdůležitější je tak především velikost vnitřního úložiště, udávaná v gigabytech (GB), od které se odvíjí množství (audio)knih, popřípadě muziky či obrázků, jaké do čtečky uložíte. Protože elektronické knihy jsou z hlediska paměti malými soubory, i do základních modelů, které disponují většinou kapacitou interního úložiště 4 GB, jich dostanete stovky ba i tisíce.

Pokud se však rozhodnete pro zařízení s širšími možnostmi jako přehrávání hudby, měli by být vaše nároky na jeho paměť vyšší, abyste tyto funkce skutečně plně využili. V tomto případě je pak dobré volit model například s 8 GB paměti, nebo ještě lépe se slotem pro paměťovou kartu, kterými lze paměť dále rozšiřovat. Obecně platí, že zařízení se 4 GB a možností paměťových karet je z tohoto hlediska lepší než zařízení s 8 GB bez zmíněného slotu.

Podpora formátů

Při výběru čtečky jistě narazíte na informaci ohledně podporovaných formátů elektronických knih. Těch je totiž v dnešní době celá řada, mezi nejčastější patří například EPUB, MOBI, PDB, HTML, DJVU aj. Nutno dodat, že dnes už se do situace, kdy byste si danou knihu na vaší čtečce nemohli vůbec přečíst, nedostanete. Knihy lze totiž z jednoho formátu do druhého jednoduše překonvertovat, na internetu je k tomu určených nástrojů celá řada.

Přesto je pohodlnější, když k tomuto kroku přistupovat nemusíte. Mezi čtečky s největší podporou formátů patří tradičně značka PocketBook, u které budete muset knihy konvertovat snad jen ve zcela výjimečných případech. Naopak čtečky Amazon Kindle podporují pouze svůj vlastní formát, na který libovolnou knihu překonvertujete zasláním na email Kindlu. Zvláštní formát pro čtečky představují soubory typu PDF, se kterými si poradí jen některé modely a přestože se jeho podpora může hodit, jeho používání, které u mnohých čteček platí za krajně nepohodlné, se raději vyhněte.

Výdrž baterie

Typickou vlastností, pro kterou jsou čtečky elektronických knih tolik oblíbené, je jejich dlouhá výdrž baterie, pohybující se většinou kolem jednoho měsíce. Elektronický papír totiž spotřebovává energii pouze při překreslování displeje, tedy v době kdy přecházíte na další stránku. Ať už tedy budete číst jednu stránku dvě minuty anebo hodinu, v obou případech se spotřebovaná energie bude rovnat nule.

Jinak je tomu u čteček s podsvícením, které, je-li zapnuté, spotřebovává energii po celou dobu čtení. Údaje o výdrži čtečky je tedy třeba brát v případě modelů s podsvícením s rezervou. U čteček bez podsvícení naopak v podstatě platí, že co je psáno, to je dáno.

Náš tip: Baterii své čtečky můžete dobíjet také pomocí powerbanky. Mrkněte na výběr těch nejlepších. 

Další funkce

Kromě základních funkcí spojených se čtením některé modely nabízí i funkce další. Mezi ně patří například předčítání a přehrávání audioknih či hudby, které mají modely s audiovýstupem. Reproduktor však nečekejte, pod pojmem audio výstup se skrývá 3,5 mm jack na sluchátka. Některé modely pak možnost přehrávání hudby umožňují po spárování s bluetooth sluchátky, v obou případech přitom čtečky podporují nejčastěji formát MP3. Některá zařízení podporují rovněž formáty obrázkových souborů a na čtečce si tak můžete prohlížet například fotografie, vzhledem k typu displeje samozřejmě v černobílém provedení.

Poněkud omezující je displej kvůli delší odezvě i pro další funkci, kterou již nabízí většina čteček, internet. O rychlé a plynulém surfování na internetu si čtečky zatím opravdu mohou nechat jen zdát, v případě nutnosti se však připojení k Wi-Fi může hodit, minimálně pak usnadňuje alespoň přístup k elektronickým knihám, které můžete stahovat přímo na zařízení, lepší modely s internetem vám nabídnou například také přístup k emailu.

Většinu čteček pak lze využít také ke krátké zábavě pomocí jednoduchých vestavěných her typu šachy apod. Vzácně se lze setkat i s modely, které se pyšní voděodolností, přesto je dobré vždy souběžně s nákupem čtečky pořídit i ochranné pouzdro, které v případě pádu zařízení zamezí jinak téměř jistému poškození displeje a tím i celé čtečky.

Nejprodávanější čtečky knih dle Heureky

Technologie mě vždy fascinovaly, a tak už to zřejmě i navždy zůstane. Ať už se jedná o svět počítačů nebo mobilních telefonů, vždy rád každému poradím nebo se naopak sám něco přiučím. S otevřenou náručí vítám každé nové zařízení, které je lepší než to předchozí. Rád poznávám cizí země, miluji hudbu a divadlo.

Podělte se s námi o váš názor:

   Okomentujte