Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Elektronika

Recenze Sony PlayStation 4 Pro

13. 3. 2017 aktualizováno

V prvé řadě bych rád zdůraznil, že jsem nikdy nepatřil a asi zřejmě ještě ani nepatřím mezi zaryté fanoušky konzolí. Již od útlého dětství byl součástí naší domácnosti stolní počítač, se kterým jsem vyrůstal, učil se a hlavně prožíval nikdy nekončící herní seance u prvních dílů válečné akce Call of Duty, GTA, strategií Commandos a u nezapomenutelného kolotočového dýchánku Roller Coaster Tycoon.

I dnes, tedy po zhruba 18 letech, si při psaní těchto řádků jenom postesknu a s notnou dávkou nostalgie si stále vzpomínám na dobu letních prázdnin, kdy zmíněné hry na herním poli svojí pevnou rukou vládly. A ačkoli se během let na pultech obchodů objevila celá řádka všemožných herních zařízení, všechny mne obrovskou oklikou minuly. Jako milovník počítačů jsem zkrátka nedal na tyto stroje dopustit, a o konzolích jsem nechtěl nikdy ani slyšet. Časy se ale mění a v současné době jsem byl nucen svůj přístup – stejně jako mnozí další – přehodnotit. Důvodů je mnoho, u některých se ale zkrátka pozastavit přece jen musíme.

Výhody herních konzolí vůči PC

Jednou z hlavních lákadel konzolí je jejich pohodlnost a jednoduchá obslužnost. Konzoli vybalíte z krabice, zapojíte kabel do zdroje energie, internet (nebo nastavíte Wi-Fi), propojíte pomocí kabeláže s televizí nebo monitorem a ve hraní vám již nic nebrání. Stačí vsunout DVD s požadovanou hrou a přístroj si vše zařídí sám, což v praxi znamená instalace hry a automatická aktualizace. Vše bez jakéhokoliv zásahu nebo problémů – čistě a rychle. V případě počítačů něco takového není ani myslitelné. Hráč si musí neustále hlídat kodeky, nejnovější grafické updaty a nemalou měrou se celkově starat o plynulý chod počítače, kdy mám na mysli pravidelnou antivirovou kontrolu, čističe a manuální mazání nepotřebných souborů. Ani to však nezabrání občasnému zhroucení systému, který si žádá kompletní formátování disku. Ztráta dat je pak o to víc bolestnější, o fotografiích dětí a rodiny ani nemluvě.

Mimo softwarové stability konzole zajišťují i stabilitu hardwarovou. Pro hráče to v praxi znamená, že nemusí řešit aktuálnost svého HW, tedy procesoru, grafické karty, RAM a dalšího. V případě počítačů totiž platí (stejně jako u mobilních telefonů), že jedna součástka zbytek systému nezachrání. Abyste z postaršího počítače přetvořili herní soustavu, nelze vyměnit pouze procesor nebo grafiku – výměna je nutná u každé součástky. Konzole ale tento problém absolutně neřeší – nemá totiž důvod. Vychází pravidelně s odstupem několika roků (Xbox 360, Xbox One, PS1, PS2, PS3, PS4, PS4 Slim, SPS4 Pro), kdy jsou po svém vydání dostatečně naboostované, aby zvládaly i ty nejnovější hry. Nemusíte se tak o nic starat, jenom hrajete a ostatní možnosti konzole využíváte na maximum bez nějakých překážek a zdržení.

Konzole jsou na vzestupu i co se herních titulů týče. Na tuto platformu vychází stále víc a víc exkluzivních her, které si na počítačích prostě nezahrajete. Posledním přírůstkem do čistě konzolové rodiny je Horizon Zero Dawn, kde se po boku charismatické Aloy vydáte vstříc mechanickým monstrům. Skvělou výhodou konzolí je i herní pohodlí. Zatímco jste u počítače přikováni k židli, v případě konzolí tohle neplatí. Není problém si při hraní poležet na gauči, posedět uprostřed obývacího pokoje, nebo probíhající in-game filmeček sledovat z kuchyně během přípravy ranní kávy. Ačkoli jsem se snažil vyjmenovat pro mne nejzajímavější a nejzásadnější výhody konzolí, jsem pevně přesvědčen, že si mezi výhodami a přednostmi najdete mnohé další. Z pohledu bývalého počítačového hráče jsou pro mne ale výše jmenované nejvíce do očí bijící.

Příchod PlayStation 4 Pro způsobil mezi herními nadšenci doslova bouři. Někteří byli rádi, ovšem mnohým se postup společnosti Sony příliš nelíbil, protože přestala platit jedna z výhod, o níž jsme si výše říkali – jedna konzole na několik roků, žádné upgrady… Zase až taková pravda to ale není, protože vylepšenou konzoli není nutné kupovat a hrát můžete pohodlně i se starší verzí, tedy PlayStation 4. Novější Pro verze ovšem nabízí několik vylepšení a řekněme výsad, které ocení zejména velcí herní fandové a milovníci kvalitních zážitků. Pro pořádek dodejme, že ani společnost Microsoft nechce zůstat zahanbená v koutě a připravuje konzoli pod označením Project Scorpio. Ačkoli jsou některá specifika tak nějak známa, nebudeme zde spekulovat a raději počkáme na výstavu E3 2017, která se koná již 11. června letošního roku, kde dojde k oficiálnímu odhalení.

Obsah balení PS 4 Pro

Nežli se pustíme do popisování všech tajů vylepšené konzole, nejprve si řekněme, co skrývá základní balení PlayStation 4 Pro. Uvnitř krabice se mimo samotné konzole nachází herní ovladač DualShock 4, peckové sluchátko s mikrofonem, propojovací USB kabel k nabíjení ovladače, zdrojový kabel vedoucí ze zařízení do elektrické sítě, HDMI kabel k propojení konzole s televizí nebo monitorem a několik příruček pro začínající uživatele. Cena této verze se pohybuje v průměru kolem 10 800 Kč (03/2017), nicméně se na trhu nachází řada dražších verzí, které obsahují například dva herní ovladače, herní novinku nebo PlayStation VR Starter Kit. Je samozřejmě jenom na vás, po jaké možnosti sáhnete. Pokud ještě před nákupem víte, jakou hru si pořídíte, můžete zakoupením konzole s přibalenou hrou nějaké peníze klidně ušetřit.

PlayStation 4 Pro – hezký a elegantní

Nová verze PlayStation 4 Pro je vlastně high-end verze PS4, která je schopna servírovat vylepšenou grafiku ve 4K, zajistit podporu HDR, hladší a stabilnější snímkování a v neposlední řadě i možnost 4K video streamování. Je nicméně nutné si uvědomit, že vylepšená verze rodinu PS hráčů nerozděluje – mohou hrát spolu a všechny hry jsou kompatibilní na obě verze. Nebudou tak ani existovat žádné exkluzivní tituly na verzi Pro.

Velikost nového PSka je oproti svému předchůdci znatelně větší. V domácnosti tak počítejte se zařízením o rozměrech 265 x 39 x 288 mm, které váží přibližně 2,1 kilogramů. Jedná se o krásný kus elektroniky, který ne třeba nikam skrývat. Základnu přístroje zastává trojice obdélníkových pater, které jsou od sebe rozděleny ani ne centimetrovými linkami. Na čelní straně zařízení je umístěna zkratka Sony a PS4, přičemž kousek dole je umístěno tlačítko pro zapínání a vypínání konzole včetně obslužného tlačítka pro mechaniku. Pro nabíjení herních ovladačů pak dobře poslouží dvojice USB výstupů. Levá část přístroje je určena pro BD/DVD mechaniku. V okolí mechaniky se při chodu přístroje pravidelně objevuje nadčasově vypadající světelná linka. Horní stranu konzole zdobí logo výrobce, nicméně na bočních stranách k vidění nic není. Zadní strana přístroje je ale naopak techniky plná. Kromě zdířky pro napájecí el. kabel a větracích průduchů se zde nachází USB a HDMI zdířky včetně otvoru pro internetový kabel.

Výkonný hardware

Uvnitř PS4 Pro pochoduje jednočipový speciální procesor x86-64 AMD Jaguar, který se může pyšnit osmi jádry běžících na 2,1 GHz (starší verze jede na 1,6 GHz). O ladný obraz se stará grafická karta 4,2 TFLOPS (oproti 1,84 TFLOPS), jejíž grafická architektura staví na bází AMD Radeon. O rychlý chod se stará 8 GB operační paměti typu GDDR5 s vyšší propustností než původní verze, přičemž soubory lze ukládat na 1 TB diskové uložiště. Dané parametry zaručují mimo vysoké kompatibility plynulý chod veškerých her, u nichž je nyní náhlý pokles snímkování naprostá rarita. A pokud se snad nějaký problém naskytne, prakticky každá hra nabízí možnost výběru hrát na 60 nebo 30 FPS.

Nová verze konzole podporuje také 4K Ultra HD rozlišení a technologii HDR, díky nimž se dočkáte realističtějších expozic a celkového vykreslení barev a stínů. Zásadní nicméně je, abyste televizi s podporou 4K vlastnili. Pokud ano, můžete se těšit z 4K rozlišení až 3840 x 2160 pixelů, tedy 2160 PPI. Na HDTV hry poběží na 1080 PPI. Nutno říci, že výsledek je na první pohled skutečně patrný. Hry jsou zkrátka mnohem hezčí než v případě standardní verze PlayStationu. Je nicméně škoda, že 4K rozlišení nelze uplatnit v případě přehrávání Blu-ray discích, ovšem v případě sledování videí na internetu a her vše šlape jako po másle.

Co se týče spotřeby, PS4 Pro si bere maximálně 165 Wattů, přičemž provozní teplota dosáhne nanejvýš 35° Celsia. Provoz je v porovnání se stolními počítači o dost tišší, největší hluk konzole tropí při načítání vloženého disku. V případě her se ale jedná o pouze občasné zavrčení, neboť si konzole během hraní tahá data přímo z disku. Jak již bylo řešeno výše, každá nová hra se nejprve instaluje a až poté ji lze hrát.

Herní ovladač DualShock

PlayStation 4 Pro hráči dopřává mimo uvedeného také vylepšený herní ovladač, který je od standardního PS4 ovladače o něco štíhlejší. Nové funkce ale neočekávejte, spíše vychytávky. Konstrukce nového DualShocku umožňuje vyzařovat světelný proužek na dotykové plošce, který svítí stejnou barvou jako standardní čelní osvětlení ovladače. Tato kosmetický úprava se hodí u některých her, kde hraje roli třeba život hlavního hrdiny, který máte díky světelnému proužku doslova jako na dlani. Také povrch ovladače byl drobně upraven pro lepší držení a manipulaci v případě upocených rukou. Sluší se také dodat, že nové ovladače jsou plně kompatibilní s PS4 a podporují Bluetooth. Nechybí ani standardní zdířka pro zasunutí sluchátek s mikrofonem, s jejichž pomocí můžete komunikovat s přáteli a herními parťáky. Znovu poznamenejme, že jsou základní sluchátka s mikrofonem součástí balení.

PlayStation – nic pro piráty

Konzole obecně nejsou chlebem pro piráty. Pokud chcete hrát, je nutné vlastnit originální disk s danou hrou nebo si hru koupit online přes Playstation Network. Ačkoli se pořízení nové hry přibližuje částce dvou tisíc, nemusí to nutně znamenat, že o všechny investované peníze přijdete. Hru totiž není problém po dohrání vyslat dál do světa; můžete hru vyměnit za jinou, zbavit se jí protiúčtem, popřípadě ji za trošku nižší částku prodat na nějakém bazaru či aukci. Podobně kšeftovat můžete i se staršími hrami, třeba ze druhé nebo klidně i třetí ruky. Disk vložíte do konzole a hra se tváří jako vaše. Těmito řádky se snažím říci hlavně to, že byť jsou hry na konzole výrazně dražší než na PC, není vždy zapotřebí utrácet každý měsíc tisíce navíc. Směnný obchod funguje.

Má nákup PlayStation 4 Pro smysl?

Za první, pokud již vlastníte standardní verzi PS4, nová verze Pro není vyloženě nutná. Její nákup ale doporučujeme v případě, že vlastníte 4K televizi a irituje vás občasné trhání her a nestabilní snímkování. Za druhé, pokud žádnou konzoli nevlastníte a nad nákupem uvažujete, kupte si verzi Pro. Je sice dražší, ale několik tisícovek navíc se zkrátka vyplatí. A když ne dnes, tak časem určitě.

Nejprodávanější herní konzole dle heureka.cz

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.5 (132 hlasů)

Autor článku

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář
Uživatel
Jiří Valenta (komentář starší než rok)

Je možno na konzoli hrát modované JAVA hry - Minecraft ? Děkuji !

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (komentář starší než rok)

Dobrý den, díval jsem se a možné by to být mělo.

Odpovědět
Uživatel
info (komentář starší než rok)

Dobrý večer, obracím se s dotazem jako laik, vždy jsem hrával hry na PC, nyní bych raději konzoli a to PS4 mám pár dotazů. Hraji především automobilové hry tzn. F1 rally apod, chtěl bych se zeptat jaký by jste doporučili slušný volant aby měl zpětnou odezvu apod a další dotaz bude PS4 fungovat i bez připojení k internetu? Někde sem četl že při instalaci volantu je třeba stáhnout nějaký updaty, konzoli s televizí bych měl v garáži kde internet nemám. Moc děkuji za info

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (komentář starší než rok)

Dobrý den, záleží, kolik chcete investovat. Já bych se nebál třeba Logitech G29 Driving Force. Co se týče připojení k internetu, není vyloženě nutné permanentně, ale jak píšete, někdy je potřeba update atd., proto bych vám doporučil, než si PS zanesete do garáže, tak konzoli připojit k internetu a vše nechat aktualizovat. Řešením může také být natažení kabelu.

Odpovědět
Uživatel
Martin (komentář starší než rok)

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak to je se starými hrami (PS1, PS2), můžu si je zahrát i na PS4? Díky za odpověď, Martin

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (komentář starší než rok)

Dobrý den, valnou většinu starých her si na PS4 nelze zahrát. Sony zpětnou kompatibilitu de facto neřeší. Existuje však řešení v podobě PlayStation Now, které vám umožní streamovat starší PlayStation hry do vašeho PS4 přes domácí připojení k internetu. Jedná se ale o placenou variantu, takže také není příliš ideální.

Odpovědět
Uživatel
Martin (komentář starší než rok)

Měl jsem kdysi PS1 a zajímalo by mě, jestli hry, které z té doby mám, budou ještě k použití a do jaké platformy. Jestli by to zvládla PS3 nebo už také ne.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (komentář starší než rok)

Dobrý den, s největší pravděpodobností tyto hry na PS3 již nespustíte.

Odpovědět
Uživatel
Romacas (komentář starší než rok)

Prosim vas jaka je nejlepsi televize 4k pro playstation 4 pro.Dekuji za odpoved

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (komentář starší než rok)

Dobrý den, standard je 60Hz, čili z tohoto parametru je třeba vycházet. Pro filmy pak stačí 24Hz a pro hraní již zmíněných alespoň 60 Hz. Zkuste se podívat na náš článek s nejlepšími televizory, kde takové modely jsou: https://www.testado.cz/nejlepsi-tv/

Odpovědět
Uživatel
Karel (komentář starší než rok)

Zmínil bych určitě také lepší kvalitu virtuální reality v PS4 Pro, kterou mimo jiné uvádí i sám výrobce. Takže jako další plus pro PS4PRO.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (komentář starší než rok)

Dobrý den, děkujeme za přínosný komentář.

Odpovědět
Uživatel
Petr (komentář starší než rok)

Trochu mě irituje, že nelze přehrávat Bluray ve 4K, byl to také jeden z hlavních důvodů, proč pořídit PS4 Pro...:-/

Odpovědět
Uživatel
Dmytro kravčuk (komentář starší než rok)

Koupil sem si ps4 pro a televizi 4k a sem naprosto spokojenej bezvadna grafika proste to je bomba

Odpovědět
Uživatel
Petr Liška (komentář starší než rok)

Dobrý den, přemýšlím nad koupí PS 4 Pro, jaký televizor by jste mi doporučil a který jste si Vy sám pořídil? Děkuji za reakci jak pana Smejkala tak pana Kravčuka.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (komentář starší než rok)

Dobrý den, kolik chcete do TV investovat peněz?

Odpovědět
Uživatel
Petr Liška (komentář starší než rok)

Dobrý den, předně děkuji za reakci. Poohlížím se po "zlaté" střední cestě (výkon/cena) Díval jsem se na Vámi doporučený článek o kvalitních televizorech v širším cenovém spektru, kde si říkám zdali u 4K televize (střední cenové kategorie) opravdu dokážeme ohodnotit 4K v rámci Playstation 4 Pro (kterou bych si i na základě Vaší recenze chtěl pořídit). Neplánuji žádné streamování, jde mi o kvalitní zážitek pro domácí použití. Děkuji Vám předem za odpověď a Váš názor.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (komentář starší než rok)

Dobrý den, pokud chcete střední třídu, volte Samsung UE65NU7172, kterou doporučuji. U her záleží na frekvenci, ale pokud jste rekreační hráč, tahle TV vám bohatě vystačí. Vím to, protože jsem dříve hrál na starší TV s Full HD rozlišením a neměl jsem problém.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář