Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Nejlepší hybridní měnič pro FVE 2024

Hybridní měnič pro FVE má na starost přeměnu stejnosměrné energie na střídavou. Rozlišujeme mezi symetrickým a asymetrickým typem, při výběru je ale zapotřebí se zaměřit na i další důležité parametry. Jaké to jsou, za jakou cenu lze hybridní střídač pořídit a jaké konkrétní produkty bychom vám sami doporučili? Nejlepším modelem se s výkonem 15 000 W stal hybridní střídač Goodwe GW15K-ET.

Nejlepší celkově

Hybridní 3f měnič s výstupním výkonem 15 000 W. Je vhodný pro velké i menší FVE.

Nejlepší poměr ceny a výkonu

Asymetrický střídač s Wi-Fi a smartmetrem. Jeho ovládání je plně digitální a přesné.

Nejlepší levný

Kombinovaný měnič napětí využitelný jako záložní zdroj. Jeho příkon činí 2 400 W.

Nejlepší hybridní měnič pro FVE

Recenze Goodwe GW15K-ET – Nejvyšší výkon

Recenze Goodwe GW15K-ET - hybridní měnič Pro náročné

Typ: hybridní 3f měnič, asymetrický | Výstupní výkon: 15 000 W | Wi-Fi: ano | Hmotnost: 48 kg | Přibližná cena: 83 300 Kč

Klady
  • Asymetrický měnič
  • Vysoký výkon
  • Wi-Fi
  • Účinný a inteligentní provoz
Zápory
  • Vysoká cena
  • Vyšší hmotnost
  • Pro velké fotovoltaické projekty

Hybridní měnič Goodwe GW15K-ET jsme zařadili mezi ty nejlepší modely, které na trhu jsou. Jedná se o třífázový měnič, tedy takový, který je vhodný pro větší fotovoltaické elektrárny a systémy. Disponuje dvěma MPP trackery, které slouží ke sledování nejvyššího možného napětí a proudu v daný moment. Je založený na hybridním provozu.

Hybridní střídač Goodwe disponuje integrovaným spínacím zařízením pro záložní napájení. To mu umožňuje být k dispozici v případě výpadku sítě a dodávat napájení některým spotřebičům. Kromě účinného provozu se můžete spoléhat také na inteligentní řízení zátěže zařízení. Funkce Peak Shaving umožňuje omezení spotřeby elektřiny ve veřejné síti.

Z bezpečnostních prvků můžeme jmenovat ochranu proti přepětí a stupeň krytí IP66. Hybridní měnič váží 48 kg a slibuje účinnost téměř až 98 %. Kromě bezpečnostních norem splňuje toto zařízení také nároky na moderní a kompaktní design. Disponuje rovněž připojením k Wi-Fi. Výstupní výkon tohoto měniče může v tomto případě dosáhnout až 15 000 W.

Mezi nevýhody jsme se rozhodli uvést vysokou pořizovací cenu a také vyšší hmotnost.

Recenze Sofar Solar HYD 10KTL-3PH – Asymetrický střídač

Sofar Solar HYD 10KTL-3PH - hybridní měnič fve Zlatý střed

Typ: hybridní 3f měnič, asymetrický | Výstupní výkon: 10 000 W | Wi-Fi: ano | Hmotnost: 47,7 kg | Přibližná cena: 52 000 Kč

Klady
  • Bluetooth i Wi-Fi
  • LCD displej
  • Digitální ovládání
  • Režim nepřerušitelného napájení
Zápory
  • Vysoká hmotnost

Na pozici asymetrického střídače Sofar Solar HYD 10KTL-3PH nelze vidět žádné jiné zařízení. Jedná se o třífázový hybridní střídač, se kterým uspějete i u větších systémů. Vhodný je i pro instalace mimo síť a na mřížce. Ačkoliv na tom nemusí každému záležet, je už na první pohled zřejmé, že jde o moderní zařízení. Vzhled o tom mnohé napoví.

Velkou předností je schopnost vydržet krátkodobé přetížení v hodnotě až 100 % jeho vlastní kapacity. Situaci dokáže kompenzovat nabíjením baterií. Jeho maximální účinnost stoupá k 98 %. Dojde-li k výpadku proudu, dokáže se sám přepnout do režimu nepřerušitelného napájení a to ve velice krátké době – údajně by to mělo být méně než 10 milisekund. Má MPPT se dvěma vstupy.

Ovládání je plně digitální a vyznačuje se vysokou přesností. Ovládání usnadňuje také vestavěný LCD displej. Tento asymetrický střídač je vhodný pro flexibilní systémová řešení. Nechybí mu ani Wi-Fi a smartmeter. Ten slouží ke shromažďování informací o odběru elektřiny, velikosti a směru proudu. Maximální výkon měniče činí 10 000 W.

Na klíčových parametrech tohoto zařízení jsme nezjistili žádné výrazné nedostatky, pouze vyšší hmotnost.

Recenze měniče napětí MPS3KVA-24 – Kombinovaný měnič

Recenze MPS3KVA-24 - hybridní měnič Levný základ

Typ: kombinovaný | Příkon: 2 400 W | Wi-Fi: ne | Hmotnost: 8,02 kg | Přibližná cena: 10 000 Kč

Klady
  • Funkce automatického restartu
  • Nízká hmotnost
  • Ochrana proti přetížení
  • Funkce měkkého startu
Zápory
  • Bez Wi-Fi
  • Nelze použít jako záložní zdroj

Kombinovaný měnič napětí MPS3KVA-24 jsme do našeho výběru začlenili jako zástupce jednoho z nejlevnějších dostupných modelů na trhu. Jak říká jeho popis, je kombinací měniče s čistou sinusovkou vytvářející napětí pro provoz elektrických zařízení. Zcela logicky tedy najde uplatnění jako záložní zdroj umožňující zálohování veřejnou sítí či generátorem.

Ač cenově dostupnější, i tak slibuje vychytávky a kvalitu. Disponuje například funkcí měkkého startu, která umožňuje plynulý rozběh zátěží. Po přetížení také dokáže využít funkce automatického restartu. Umožňuje paralelní řazení až do 6 ks. Prioritu zálohování lze v tomto případě nastavit na prioritu veřejné sítě a zálohu z baterií či fotovoltaických panelů.

Pojďme si ještě říci něco k parametrům. Systémové napětí činí 24 V, příkon 2 400 W. Vhodný je pro využití se solárními panely o maximálním napětí 75 V. Při nízké zátěži činí spotřeba 25 W. Disponuje ochranou proti přetížení, zkratu a také proti vybití baterie. Mezi klady jsme vyzdvihovali také nízkou hmotnost, která v tomto případě činí pouze 8 kg.

Do nevýhod uvádíme základní provedení, které se projevilo např. v absenci Wi-Fi připojení.

Nejprodávanější hybridní měniče napětí

Jak vybrat hybridní měnič

Vybrat správný hybridní měnič může být docela alchymie. V této části článku si proto vysvětlíme několik důležitých parametrů, na které budete při výběru narážet. Řekneme si také, co by měli hybridní měniče napětí mít a v jakých cenových kategoriích jsou k dostání.

Co je hybridní měnič

Nejdříve ale zcela pochopitelná otázka – co je hybridní měnič a jaké jsou jeho funkce? Hybridní střídač je považovaný za srdce každé fotovoltaické elektrárny. Toto zařízení má za úkol měnit stejnosměrný proud (DC) na střídavý proud (AC). Díky tomuto procesu je možné využívat veškerou energii, kterou fotovoltaické systémy prostřednictvím panelů vyrábějí.

Právě toto zařízení stojí za tím, že můžete doma využívat solární energii a posílat ji do spotřebičů. Hybridní měnič hraje důležitou roli v tom, kolik opravdu provozem solární elektrárny ušetříte. Kromě toho má i několik dalších funkcí, mezi které patří například:

  • optimalizace výkonu celého systému: hybridní měniče mohou monitorovat hodnoty proudu a napětí fotovoltaických panelů, čímž zasahují do jejich výkonnosti
  • záruka bezpečnosti: v případě výpadku proudu dokáží měniče odpojit systém od distribuční sítě a navíc disponují chlazením, které brání přehřátí celého systému
  • zvyšování vlastní spotřeby: kvalitní měniče dokáží zajistit, že využijete vyrobený proud co nejvíce a nejefektivněji, tuto vlastnost ovšem ovlivňuje typ střídače
  • záložní zdroj: disponuje-li hybridní střídač funkcí záložního napájení, bude schopný při výpadku proudu vyrábět energii z FVE v kombinaci s akumulátorem

Jak funguje hybridní měnič

Tuto otázku už jsme si částečně zodpověděli v předchozí části zaměřené na funkce hybridního měniče. Hybridní střídače pomáhají dosáhnout nepřetržitého napájení spotřebičů v domácnosti i jinde. Kombinují energii ze solárních panelů, baterií a distribuční sítě. A to vše podle požadavků uživatele. Energii ukládají pouze, když je to nezbytně nutné.

Náš tip

Hybridními měniči naše články o fotovoltaice nekončí. Věnovali jsme se také fotovoltaickým elektrárnám a solárním panelům. Jiný z našich článků byl zaměřený na tepelná čerpadla.

Rozdíl mezi střídačem a měničem

Pro účely našeho článku budeme tyto dva termíny synonymně zaměňovat, protože to obecná znalost povoluje. Pokud byste se ale ponořili hlouběji do problematiky, zjistíte, že je mezi nimi ve skutečnosti rozdíl. Ten si zde vysvětlíme, abychom uspokojili i náročnější čtenáře.

Střídač

Střídač je zařízení sloužící k přeměně stejnosměrné energie na střídavou. Parametry vyráběné energie na jeho výstupu jsou podobné těm v distribuční síti. Rozlišujeme on-grid a off-grid střídače. Každý z nich funguje trochu jinak a liší se dle svého uplatnění.

Off-grid střídač přebírá energii z baterií a přeměňuje ji na střídavý proud. Není závislý na distribuční síti, proto se využívá tam, kde už se síť nenachází. Vyznačuje se energetickou soběstačností, což je jeho největší výhoda, náklady na jeho pořízení ovšem bývají vyšší. Jeho baterie jsou navíc náročnější na údržbu a bohužel mají i relativně krátkou životnost.

On-grid střídač zásobuje hlavní zdroj domácnosti a je schopný provozu pouze se sítí. Fungují tak, že přebytek energie, která byla vyrobená fotovoltaickou elektrárnou, posílají do distribuční sítě. Jejich výhodou jsou nižší pořizovací náklady a právě i možnost napojení na síť. Pokud totiž panely nevyrábějí dostatek energii, mohou si ji vzít z distribuční sítě.

Hybridní měnič

Hybridní měnič je moderním řešením, které umožňuje provoz jako off-grid i on-grid střídač. Přebírá tedy to nejlepší z obou výše zmíněných systémů. Energii dokáže ukládat i vysílat do distribuční sítě. Ve většině případů jsou vybavené inteligentní elektronikou, která dohlíží na bezproblémový a efektivní provoz. Je schopen ostrovního provozu i paralelního se sítí.

Pozor

Je zapotřebí být si vědom toho, že připojení ostrovního měniče k distribuční síti není oficiálně povoleno kvůli distribučním společnostem.

Symetrický vs. asymetrický střídač

Hybridní měniče napětí se dělí na dva typy podle toho, jak nakládají s vyrobenou elektřinou. Symetrické střídače dokáží rozdělovat vyrobenou energii rovnoměrně mezi fáze. Asymetrický střídač oproti tomu dodává elektřinu do fází podle toho, jak je potřeba. Z tohoto důvodu představují asymetrické střídače efektivnější způsob, jak využívat vyrobenou energii.

Symetrický střídač se vám vyplatí v případě, že je vaše spotřeba na všech třech fázích stejná nebo alespoň podobná. Běžnější možností ovšem je, že se spotřeba liší, a z tohoto důvodu je pro většinu objektů mnohem výhodnější variantou asymetrický střídač. Symetrický střídač vás může zlákat nižší pořizovací cenou, návratnost investic je ale u druhé varianty mnohem lepší.

Hybridní měnič - obrázek první část

Hybridní střídače podle počtu fází

Podle počtu fází můžete hybridní měniče ještě rozdělit na jednofázové a třífázové.

Jednofázový měnič se hodí pro menší fotovoltaické systémy o výkonu do 3 000 W. Hybridní 3f měnič je oproti tomu možné využít i ve větších fotovoltaických systémech s vyšším výkonem, než jsou 3 000 W. A je to právě třífázový měnič, u kterého dále rozlišujeme mezi výše zmiňovanými symetrickými a asymetrickými střídači, které ovlivňují míru úspory.

Náš tip

Potřebujete elektřinu tam, kde není zavedena? Problém vyřeší elektrocentrála. Přečíst si u nás můžete také o nabíjecích stanicích pro elektromobily.

Výkon a účinnost hybridních měničů

Dostáváme se k technickým parametrům, kterými byste se při svém výběru měli rovněž řídit – jsou jimi výkon a účinnost měničů. Jako první uvádíme výkon. Aby bylo dosaženo co nejvyšší účinnosti, je zapotřebí odhadnout spotřebu energie a výkon fotovoltaiky. Klíčové je zachovat poměr mezi výkonem fotovoltaického systému a výkonem střídače.

Pokud bude výkon panelů vyšší než nejvyšší výkon hybridního měniče, o vyrobenou energii v takovou chvíli bohužel rychle přicházíte. Obecně se proto doporučuje výkon fotovoltaických panelů držet mezi 80 a 125 % výkonu hybridního měniče.

Využití hybridních měničů

Při pořizování střídačů je potřeba zvážit také jejich budoucí použití. Míněno je tím zejména to, zda bude používán v kombinaci s vysokonapěťovým či nízkonapěťovým systémem. Vysokonapěťové měniče mají vstupní napětí mnohem vyšší než výstupní napětí.

Hlučnost a materiál měniče

Hlučnost a materiál hybridního střídače spolu mohou úzce souviset. Hlučným se hybridní střídač stává v momentě, kdy se začne přehřívat a ventilátory se jej pokoušejí efektivně chladit. Výsledná hlučnost pak může být ovlivněna kvalitou použitých materiálů. Mezi nejpoužívanější materiály přitom patří kov a plast v různých kombinacích.

Hybridní měnič - obrázek druhá část

Rozměry a hmotnost měničů

Tento parametr zásadním nebude, ale bude vás zajímat třeba během instalace. V zásadě se nejedná o nijak velká zařízení. Na výšku obvykle dosahují maximálně 60 cm. Podobných hodnot dosahuje i délka. Šířka většiny měničů se pohybuje kolem 30 cm.

V případě hmotnosti se může jednat o několik desítek kilogramů. Obvykle se váha pohybuje v rozmezí od 7 do 50 kg, nejčastěji se však setkáte s modely do hmotnosti 30 kg.

Monitoring měničů

Sledování stavu hybridního střídače je užitečnou funkcí, která se vám může hodit. Drtivá většina modelů, které dnes objevíte na trhu, umožňuje monitoring prostřednictvím mobilních aplikací. Samotné hybridní měniče pak bývají vybavené Wi-Fi připojením nebo Bluetooth. Konkrétní funkce a možnosti aplikací se liší podle daného výrobce.

Nejčastějšími funkcemi monitorovacích systémů jsou sledování výkonu vašich fotovoltaických panelů a sledování následného využití vyrobené elektrické energie. Některé aplikace umožňují také do určité míry zasahovat do pracovního provozu zařízení. Ne všechny aplikace jsou dostupné v českém jazyce, možná vás při pořízení bude zajímat i tento parametr.

MPPT

S těmito čtyřmi písmenky se při svém pátrání budete setkávat. Jsou to iniciály pro anglická slova „maximum power point tracking“. V podstatě se jedná o funkci, která dokáže sledovat bod maximálního výkonu na solárních panelech. Sleduje nejvyšší napětí a nejvyšší proud v konkrétním okamžiku, abyste mohli získat co nejlepší parametry nabíjení baterie.

MPP trackery bývají součástí hybridních střídačů, přičemž každý jich má jiné množství. Měnič s MPPT zajistí, že ať už jsou sluneční paprsky jakkoliv silné, bude docházet k optimálnímu zatížení solárních panelů a dodání maximálního možného výkonu. Výkonnost fotovoltaického systému s MPP trackerem může stoupnout klidně až o 50 %.

Možnosti instalace hybridního měniče

Kromě toho, že se hybridní měnič odlišuje typem instalace a počtem fází, se dělí na dvě základní kategorie také podle toho, kam se instaluje. Rozeznáváme centrální a mikrovlnný.

Centrální invertor

Centrální invertor se zpravidla instaluje v samostatné místnosti a používá se v tradičních fotovoltaických systémech. Jedná se o vysokokapacitní střídač, který se nejlépe hodí pro použití s velkými solárními elektrárnami. Ustojí vysoký výkon a jeho úkolem je poskytnout co nejvyšší efektivitu. Do domácích solárních systémů se příliš často neinstaluje.

Mikrovlnný invertor

Mikrovlnný invertor se montuje přímo pod fotovoltaické panely a je vhodný pro využití v malých solárních systémech a instalacích. Připojuje se ke každému z panelů v systému. Namísto jednoho centrálního měniče má tedy každý panel svůj vlastní, menší. Instalace bývá dražší, v zásadě se ale jedná o spolehlivou a často používanou variantu.

Kam instalovat hybridní měnič

Až si pořídíte hybridní střídač, napadne vás otázka, kam přesně ho nainstalovat. Je potřeba počítat s tím, že se s provozem zařízení může pojit určitá míra hlučnosti. Proto zvolte takové místo, na kterém vás hybridní měnič v provozu nebude rušit. Doporučuje se také instalace do chladných a dobře větraných prostor, zvýšíte tím jejich efektivitu a výkon.

Hybridní měnič - obrázek třetí část

Stupeň krytí a bezpečnostní prvky

Protože se jedná o elektronická zařízení, je nesmírně důležité, aby byl zajištěn jejich bezpečný provoz. S tím mají pomoci některé bezpečnosti prvky a také stupně krytí.

Stupeň krytí IP65

U většiny hybridních měničů se bude jednat o stupeň krytí IP65. Tato zařízení chrání před úrazem elektrickým proudem při dotyku s pomůckou. Samo je chráněné před vniknutím prachu. Stejně tak by mělo být chráněno před tryskající vodou a to ze všech možných směrů.

Stupeň krytí IP66

Další, avšak méně častou variantou je stupeň krytí IP66. Často se s ním setkáte u některých dražších modelů. Nabízí v podstatě stejnou ochranu jako předchozí stupeň krytí. Avšak s tím rozdílem, že je takové elektronické zařízení navíc chráněno také proti vlnobití.

Bezpečnostní prvky

Bezpečnostní normy plní hybridní měniče také díky tomu, že jsou vybaveny nejrůznějšími ochrannými prvky. Nejčastěji to bývají tyto možnosti:

  • ochrana proti přepětí
  • ochrana proti zpětnému chodu baterie
  • ochrana proti zkratu
  • ochrana proti přetížení
  • ochrana proti vybití baterií

Další vlastnosti hybridních měničů

V jedné z posledních částí našeho článku bychom se chtěli věnovat tomu, jakou další vybaveností může hybridní střídat disponovat. Ta bývá u každého modelu trochu jiná a konkrétní vybavenost závisí zejména na cenové kategorii daného zařízení.

Hybridní měniče mohou být vybavené například automatickým restartem, pokud dojde k jejich přetížení. Některá zařízení disponují tzv. měkkým startem, který zajistí postupný rozběh zátěží. Užitečnou vlastností je rovněž kontrola stavu nabití baterie. Abyste mohli měniče ovládat, bývají vybaveny např. LCD displejem s různým množstvím tlačítek.

Kde koupit hybridní měniče napětí?

Nákup hybridních střídačů můžeme doporučit z e-shopů DEK a Svět svítidel. První zmíněný obchod má produkty rozdělené podle typu na jednofázový a hybridní 3f měnič. Zvlášť můžete přikoupit také příslušenství k nim. Někomu ale možná bude vyhovovat spíše druhý e-shop, ve kterém rovnou vidíte hodnocení konkrétních modelů, výběr je ovšem trochu užší.

Nejoblíbenější značky

Goodwe

Výrobky značky Goodwe jsou známé po celém světě svou kvalitou a spolehlivostí. Střídač Goodwe často naleznete v domácnostech v Nizozemí, Velké Británii, Austrálii i Číně. Skrze své špičkové technologie dávají vzniknout výrobkům, které splňují vysoké požadavky na bezpečnost použití a efektivnost. Ta je v testech dlouhodobě vynáší na první příčky.

Logo Goodwe - hybridní měnič

Sofar Solar

Značka Sofar Solar byla založena v roce 2012 jako dceřiná společnost firmy Sofar, která sídlí v Číně. Její specializací je výzkum, vývoj, výroba, prodej i následný servis kvalitních hybridních střídačů. Společnost se dlouhodobě udržuje mezi 5 předními poskytovateli těchto služeb na území Číny. Její výrobky se ovšem pochopitelně prodávají po celém světě.

Logo Sofar Solar - hybridní měnič

Growatt

Mezi světové jedničky v oblasti solární energetiky patří také společnost Growatt. Ve svém sortimentu má kromě střídačů také invertory, baterie, a další produkty potřebné pro zajištění chodu fotovoltaického systému. Založena byla v roce 2010 a od té doby si získala své místo v první desítce nejlepších světových společností dodávajících fotovoltaické střídače.

Logo Growatt - hybridní měnič

Kolik stojí hybridní měnič pro FVE?

Cena do 20 000 Kč

Pořizovací cena hybridních měničů je poměrně vysoká a i ta nejnižší začíná na několika tisících Kč. V první cenové kategorii narazíte obvykle na hybridní měnič 5 kW a méně.

Cena od 20 000 Kč do 50 000 Kč

Šanci na výkonnější hybridní měniče napětí máte ve druhé cenové kategorii. Výjimkou není ani střídač 10 kW, což jsou však v dané kategorii hraniční hodnoty pro maximální výkon.

Cena nad 50 000 Kč

Zajímavé modely pořídíte v poslední cenové kategorii, která nabídne i zařízení o výkonu 15 kW a více. Cena některých modelů se může výjimečně vyšplhat i přes hranici 100 000 Kč.

Nejoblíbenější hybridní měniče napětí

Zdroje:

https://www.nemakej.cz/jaky-je-rozdil-mezi-stridacem-a-menicem-o544
https://www.schlieger.cz/radce/symetricky-nebo-asymetricky-stridac/
https://www.sunvexx.cz/jaky-fotovoltaicky-menic-instalovat-vyhody-a-nevyhody/

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.3 (75 hlasů)

Autor článku

Adéla Švédová
Adéla Švédová

Při psaní recenzních a srovnávacích článků zjistíte, kolik toho ještě nevíte. A to mě na této práci baví, cítím totiž potřebu se neustále vzdělávat. A co víc – být součástí webu, jako je Testado, je pro copywritera velkou příležitostí se posouvat dál.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář