Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Nejlepší tepelná čerpadla 2024. Instalace, ceny, návratnost

Topení tepelným čerpadlem vám ušetří nemalé peníze na výdejích za energie. Tepelné čerpadlo si můžete pořídit k novostavbě, do staršího domu či bytu. Vysvětlíme vám, jak funguje, podle čeho vybírat a na co si dát při pořízení pozor. V testu tepelných čerpadel jsme srovnali dodavatele kompletních instalací. Jako nejlepší volbu doporučujeme EnergoSolar.

1. místo

Tepelná čerpadla s kompletním servisem a výborným hodnocením od zákazníků. Vysoká kvalita, rychlé jednání + vyřízení dotací.

2. místo

Tepelná čerpadla od spolehlivé společnosti. Kompletní zajištění návrhu i stavby + garantovaná dotace.

3. místo

Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda do 50 dní, kromě vyřízení dotace i možnost nákupu na splátky.

Nejlepší tepelná čerpadla

Recenze EnergoSolar – nejlépe hodnocená tepelná čerpadla

energosolar recenze a testVítěz testuTestado.cz

Klady
 • Kompletní instalace i servis
 • Vyřídí za vás dotance
 • Rychlé jednání
 • Kvalitní výrobky (žádné z Číny)
 • Funguje po celé ČR
 • Výborné hodnocení zákazníků
Zápory
 • Cenu vám sdělí až individuálně po kontaktování

Mezi nejlépe hodnocená tepelná čerpadla patří EnergoSolar. Palec nahoru od nás tato firma získává především za individuální přístup a zároveň profesionální jednání. Na webu společnosti najdete kromě mnoha užitečných informací o tepelných čerpadlech a fotovoltaikách také podrobný postup realizace i ukázku posledních hotových zakázek. Dokonce můžete získat osobní kontakt na již spokojené zákazníky, kteří souhlasili s pomocí pro další zákazníky firmy.

Dodávka probíhá na klíč – EnergoSolar vám zajistí vše od A do Z včetně vyřízení dotací a záručního i pozáručního servisu. Samozřejmě vám také poradí s vhodným výkonem tepelného čerpadla a spočítá vám úsporu a návratnost investice.

EnergoSolar funguje po celém území České republiky. Instalace tepelného čerpadla je velmi rychlá a bez zbytečného čekání. Do 24 hodin po odeslání poptávky se vám společnost telefonicky ozve. Do pěti dnů lze zajistit návštěvu kvůli odbornému posudku. Všechny podklady pak EnergoSolar zpracuje a do 2 pracovních dnů můžete očekávat individuální nabídku připravenou na míru vašim potřebám.

Samotná montáž trvá zpravidla několik dní. Po instalaci (a samozřejmě i začištění a úklidu) vám odborník tepelné čerpadlo zprovozní a vysvětlí vám jeho jednoduchou obsluhu. Ovládání i sledování spotřeby je možné provádět přes aplikaci v mobilním telefonu.

Bohužel se předem nedozvíte, kolik tepelné čerpadlo od EnergoSolar stojí. Ovšem vzhledem k značným rozdílům v typu, výkonu i náročnosti instalace je to pochopitelné. Velkou předností EnergoSolar je používání značkových a kvalitních komponentů. Všechny pocházejí od českých nebo evropských výrobců a jsou léty ověřené. Žádné výrobky z Číny zde nenajdete.

Kompletní záruka na celé tepelné čerpadlo je 2 roky až 5 let. V případě zájmu ji lze prodloužit. Na frekvenční měnič a na kompresor, jakožto nejdražší a nejnamáhavější díly, je pro nekomerční stavby záruka dokonce 10 let. Jelikož EnergoSolar nabízí také solární panely, můžete si objednat rovnou tepelné čerpadlo s fotovoltaikou pro co největší snížení spotřeby.

Recenze Acetex – řešení na klíč s ověřenou a spolehlivou značkou

tepelná čerpadla od Acetex srovnání

Klady
 • Garantovaná dotace
 • Kompletní zajištění návrhu i stavby
 • Řešení na klíč
 • Ověřené a spolehlivé komponenty
 • Rychlá komunikace
Zápory
 • Delší čekací doba

Acetex patří k velkým českým společnostem zaměřeným na zelené technologie a energetickou optimalizaci. Pokud uvažujete o instalaci tepelného čerpadla, Acetex vám nabídne komplexní služby od poradenství a plánování až po zajištění finální realizace. Součástí služeb je vyřízení žádosti o dotaci, včetně garance jejího získání.

Firma dlouhodobě spoléhá na tepelná čerpadla značek Viessmann a Stiebel Eltron. Obě značky patří k předním německým výrobcům s vynikající kvalitou, zajištěným servisem i ověřenou životností.

Veškeré podrobnosti projednáte na osobní schůzce s odborným zástupcem společnosti. Doporučí vám nejvýhodnější systém, vysvětlí nejasnosti a spočítá výslednou cenu za realizaci. Vzhledem k individuálnímu posouzení každé stavby nejsou ceny uváděné předem. Konzultaci si jednoduše domluvíte telefonicky nebo odesláním elektronického formuláře. Komunikace je rychlá a velmi vstřícná.

Instalaci tepelného čerpadla můžete spojit s výstavbou solární elektrárny. Dále sníží vaše náklady na bydlení. Acetex úspěšně nabízí své služby v oboru fotovoltaiky již několik let. Působnost na celém území České republiky a rostoucí zájem se ovšem projevují v dodacích lhůtách. Společnost vás naštěstí na tuto nepříjemnost předem upozorní.

Recenze Woltair – tepelná čerpadla za přijatelnou cenu i na splátky

tepelná čerpadla Woltair

Klady
 • Dobré ceny
 • Možnost nákupu na splátky
 • Kompletní servis včetně vyřízení dotací
 • Rychlé vyřízení
Zápory
 • Menší nabídka typů čerpadel

Tepelná čerpadla Woltair se nabízí primárně v provedení vzduch–voda. Jedná se tudíž o snadno dostupné řešení pro každého. Kromě toho, že za vás Woltair ověří nárok na dotaci a vyřídí její žádost, vám s financováním také může pomoci nákup na splátky. Pokud máte omezený rozpočet a hledáte kvalitní avšak co nejlevnější tepelné čerpadlo, Woltair bude správnou volbou.

Na webových stránkách najdete kalkulačku, po jejímž vyplnění obdržíte během chvíle zdarma cenovou nabídku. Konkrétnější řešení pak vyřešíte přímo na místě se specialistou. Instalace tepelného čerpadla je rychlá a na výběr máte z mnoha modelů s různou výkonností. Woltair používá jen kvalitní výrobky. V nabídce najdete například tepelné čerpadlo Vaillant, tepelné čerpadlo Samsung, Viessmann, Alpha, Nibe, Buderus a jiné prvotřídní značky.

Tepelná čerpadla Woltair  lze zakoupit dohromady s fotovoltaikou pro maximální úsporu energie. Společnost se může pochlubit působením nejen v ČR, ale v dalších 3 zemích Evropy, dobrými recenzemi od spokojených zákazníků a profesionálním přístupem při instalaci i při řešení případných problémů. Za pochvalu rovněž stojí dlouhá záruka až 10 let a dobře fungující zákaznický servis.

Recenze IVT Tepelná čerpadla – největší výrobce tepelných čerpadel

Recenze IVT – největší výrobce tepelných čerpadel

Klady
 • Prodejce i výrobce
 • Na trhu od roku 1991
 • Profesionální montážní servis
 • Široký výběr
 • Kvalitní čerpadla s vysokou účinností
Zápory
 • Nezařídí dotace, avšak poradí

Společnost IVT Tepelná čerpadla se pyšní více než 30 000 instalovanými tepelnými čerpadly. S tradicí již od roku 1991 patří mezi největší hráče na českém trhu. Úspěšnost firmy dokazují mnohé reference realizací domů, rekreačních i komerčních objektů, bytových komplexů, i škol, radnic i velkých developerských projektů či netypických staveb.

IVT je jak prodejcem, tak také přímo výrobcem tepelných čerpadel. Jejich modely mnohdy používají i ostatní společnosti. Zde je ale můžete koupit přímo od zdroje. IVT přímo upozorňuje, že pro zachování profesionality a vysoké kvality neprodává svá tepelná čerpadla nezkušeným topenářům ani přes velkoobchody.

V nabídce rovnou vidíte konkrétní nabízené modely. Vybírat můžete mezi tepelnými čerpadly s různým výkonem i mezi více typy – vzduch–vzduch, vzduch–voda i země–voda. Přímo přes internet si rovněž lze zadat údaje o své stavbě a zjistit, jaké řešení pro vás firma navrhuje. Následně stačí jen zanechat kontaktní údaje. Samozřejmostí je osobní přístup a následné individuální projednání realizace. Na webu tohoto výrobce také najdete mnoho zajímavostí o vytápění tepelným čerpadlem, jeho návratnosti či třeba dotacích.

Tepelná čerpadla od této značky vám nainstaluje jedna z montážních firem patřících do skupiny IVT Centrum. Máte tak jistotu, že instalaci provedou odborníci, kteří přímo spolupracují s výrobcem. Většina z nich poskytuje kompletní realizace na klíč včetně záručního i pozáručního servisu. Ovšem v porovnání s některou konkurencí IVT automaticky nevyřídí dotace či měření tepelných ztrát budovy za klienta. Ale poradí vám se vším, abyste si zvládli tyto potřebné věci bez problémů zajistit. Počítat můžete s kompletní zárukou na 2 roky, materiálovou záruku na náhradní díly 5 let a 10 let na kompresor a frekvenční měnič.

Očekávat můžete nejvyšší energetickou třídu, vysoký topný faktor (např. u typu země–voda až 5,55 SCOP), snadné ovládání a příjemně tichý chod.

Mezi zákazníky mají IVT Tepelná čerpadla velmi pozitivní ohlasy. Chválená je rychlost realizace i životnost a kvalita tepelných čerpadel. Za zmínku také stojí úspěchy v nezávislých testech energetických agentur a spotřebitelských magazínů. IVT Tepelné čerpadla získala spousty druhů ocenění.

Recenze Tenaur – tepelná čerpadla ČEZ

Tenaur – tepelná čerpadla ČEZ, recenze

Klady
 • Velká spolehlivá energetická společnost
 • Kvalitní provedení a dlouhá životnost
 • Kompletní servis – zaměření, dotace i servis
 • Férové podmínky a jednání
Zápory
 • Místy mírně nepřehledný web

Tepelná čerpadla Tenaur spadají pod společnost ČEZ. Se stabilním a známým poskytovatelem energií můžete očekávat spolehlivost a profesionalitu. Tenaur má historii od roku 1997 a s ČEZem se spojil v roce 2021. Kromě tepelných čerpadel zde můžete pořídit také solární panel či kombinaci těchto technologií. Fotovoltaika a tepelné čerpadlo vám společně dokáží ušetřit až 80 % nákladů na topení, ohřev vody i chlazení.

Pro návrh řešení tepleného čerpadla stačí zadat jen několik údajů a ihned uvidíte ideální řešení pro vás včetně předběžné cenové nabídky. Samozřejmě vše se ještě vyladí na míru vašim potřebám při návštěvě specialisty přímo na místě instalace. Odborník vám se vším poradí a provede nezbytné zaměření. Po instalaci vám také firma celé zařízení zprovozní a provede další úpravy, jako je například změna nejvhodnější distribuční ceny energií pro tepelné čerpadlo. Obsluha systému je velmi jednoduchá a můžete ji provádět i přes mobilní aplikaci.

Přímo na webu Tenaur se ihned nabízí typ vzduch–voda. Pořídit však můžete také ČEZ tepelné čerpadlo dalších typů, např. země–voda. Ze značek je zde oblíbené zejména tepelné čerpadlo Mitsubishi. Co se týká financování, Tenaur vám se získáním dotací na tepelné čerpadlo maximálně pomůže a připraví za vás všechny potřebné podklady. Vy sami se nemusíte o nic starat. Dokonce v případě, že by vám byla žádost o dotaci zamítnutá, umožní vám odstoupit od smlouvy. Také získáte servisní služby včetně revizí. Kompletní záruka je zde na 5 let a životnost může díky kvalitnímu provedení dosáhnout i více než 25 let.

Náš test tepelných čerpadel na společnosti Tenaur oceňuje profesionalitu a dobrý zákaznický servis. Klienti jsou s firmou většinou spokojeni. V případě jakýchkoliv komplikací Tenaur ochotně reaguje a nevyhýbá se odpovědnosti za své produkty. Reference od spokojených zákazníků najdete přímo na webu, společnost Tenaur je chválena často také v nezávislých diskuzích. Firma funguje po celé ČR.

Recenze Tepelná čerpadla Morava – široká nabídka tepelný čerpadel a dalších systémů

recenze Tepelná čerpadla Morava

Klady
 • Lze instalovat s dalšími úspornými systémy
 • Velký výběr typů i značek
 • Kvalitní výrobky a dlouhá záruka
 • Kompletní servis včetně návrhů a vyřízení dotací
Zápory
 • Menší pokrytí mimo Moravu

Tepelná čerpadla Morava patří mezi další větší firmy, která vám zajistí kompletní proces instalace tepelného čerpadla. Ačkoliv má tato společnost v názvu „Morava“ a v zakázkách převažuje spíše východní oblast republiky, funguje po celé ČR – dokonce i v zahraničí. Zaměřuje se nejen na rodinné domy, ale i na větší komerční objekty. Příjemným plusem je, že vám dokáže zajistit i další úsporné technologie, které budou s tepelným čerpadlem skvěle spolupracovat – například fotovoltaiku, podlahové topení či rekuperační jednotky.

V nabídce najdete různé typy tepelných čerpadel; vzduch–voda, země–voda i voda–voda. Mezi značkami pak objevíte známé a kvalitní výrobky, jakou jsou tepelná čerpadla Alpha-Innotec, tepelná čerpadla Viessmann či IVT. U výrobce IVT jsou Tepelná čerpadla Morava vyškoleným speciálním centrem. O spolehlivosti produktů vypovídá dlouhá záruka až na 10 let. Návratnost společnost uvádí okolo 6 let.

Pro cenovou kalkulaci stačí kontaktovat firmu přes jednoduchý formulář či telefonem. Tepelná čerpadla Morava vám zajistí nejen instalaci, ale také vyřízení dotací. Dále samozřejmě poskytuje servisní služby a odborné rady na všechny technologie, kterými se zabývá. Přímo na webu najdete reference hotových realizací. Od svých zákazníků tato společnost získává zpravidla kladná hodnocení.

Jak vybrat tepelné čerpadlo

Tepelné čerpadlo je alternativou ke klasickým způsobům vytápění, jako jsou tuhá paliva a elektrické nebo plynové kotle. Jedná se o nemalou investici, tudíž je důležité vybrat vyhovující model, aby vše fungovalo, jak má. Zásadní je především typ tepelného čerpadla, jeho výkon a účinnost.

V našem článku o tepelných čerpadlech doporučujeme výjimečně namísto samotných produktů přímo konkrétní společnosti, které nabízejí instalaci tepelných čerpadel. Montáž, záruka, servis a celková pomoc od specialistů jsou totiž při pořízení zcela zásadní. S výběrem konkrétního modelu vám odborníci rádi poradí. Přesto je dobré, abyste sami věděli, jak tepelné čerpadlo funguje a co od něho můžete očekávat.

test tepelných čerpadel, Jak vybrat tepelné čerpadlo

Jak funguje tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo je zařízení, které odebírá teplo ze svého okolí – ze vzduchu, ze země nebo z vody. Princip fungování je přirovnávaný k ledničce, která také bere teplo potravinám a odvádí ho zadní částí pryč ze spotřebiče. V případě tepelného čerpadla však celý proces neprovádíme kvůli tomu, abychom něco ochladili, ale abychom získali z volného prostředí teplo a mohli ho využít pro vytápění.

Zajímavostí je, že tepelné čerpadlo funguje i v zimě při nízkých teplotách výrazně pod bodem mrazu. Tuto schopnost mu dává kompresor a expanzní ventil, jež dokáží zvýšit nebo naopak snížit tlak v tepelném čerpadle. Se změnou tlaku se mění i teplota v zařízení. Teplonosné médium (látka, která cirkuluje uvnitř tepelného čerpadla a dokáže předávat a vést tepelnou energii) se prvním snížením tlaku ochladí, aby bylo studenější než okolí, a tudíž z něho akumulovalo teplo. Nastřádanou tepelnou energii potom odvede. Následně při zvýšení tlaku dojde ke stlačení média, které se tím zahřeje, aby nám předalo tepelnou energii, kterou předtím nasbíralo.

Ačkoliv tepelné čerpadlo bude fungovat i v zimě, jeho efektivita je v mrazech o něco nižší, kvůli nižším teplotním rozdílům zchlazeného teplonosného média a okolí. Na výhodnost zejména v chladných podmínkách má kromě teploty okolí zásadní vliv také konkrétní prostředí, ze kterého je teplo čerpáno, a v neposlední řadě spotřeba energií pro chod kompresoru a expanzního ventilu.

Informace, jak funguje tepelné čerpadlo

Typy tepelných čerpadel

Tepelná čerpadla dělíme podle toho, odkud čerpají teplo a kam ho předávají. Odčerpávání tepelné energie může probíhat ze vzduchu, z vody nebo ze země. Předávat ho zase mohou do vzduchu nebo do vody; ta pak slouží jako zdroj teplé vody i k vytápění domácnosti přes radiátory. Rozlišujeme čtyři možné kombinace:

 • Tepelné čerpadlo země–voda;
 • tepelné čerpadlo voda–voda;
 • tepelné čerpadlo vzduch–voda;
 • tepelné čerpadlo vzduch–vzduch.
Pozor

Neexistují žádná tepelná čerpadla země–vzduch a podobné typy. Pokud zařízení ohřívá vzduch, je teplo odebírané taktéž ze vzduchu, nikoliv ze země ani z vody.

tepelné čerpadlo země-vodaTepelná čerpadla země–voda

Tepelné čerpadlo typu země–voda odebírá teplo z půdy. Má vysokou účinnost a spolehlivě funguje i při nízkých teplotách. Země si totiž ve větší hloubce poměrně stabilně uchovává svou teplou a nepromrzne tak rychle jako vzduch nebo voda. Další obrovskou předností tepelného čerpadla země–voda je tichý chod a zpravidla dlouhá životnost. Naopak mezi hlavní nevýhody se řadí vyšší pořizovací cena a složitější instalace, při které je nutné provádět výkopové práce.

Na trhu najdeme dva hlavní druhy tepelných čerpadel země–voda:

 • V nízké hloubce, na větší ploše: Vyniká přijatelnější cenou a jednodušší instalací. Je však nutné mít dostatek prostoru. Také počítejte s tím, že na obsazeném prostoru nebude možné provádět jiné stavební a výkopové práce.
 • Ve větší hloubce, na menší ploše: Má vyšší cenu a složitější instalaci. Nevyhnete se zpravidla papírování kvůli povolení hloubkového vrtání. Pro realizaci je také mít vhodné podloží. Nezabere však mnoho místa a patří mezi neúčinnější typy na trhu s nejmenšími výchylkami při změně venkovní teploty.

tepelné čerpadlo voda vodaTepelná čerpadla voda–voda

Tato tepelná čerpadla patří mezi tichá a spolehlivá. Využívaným zdrojem tepla je zde voda. Ta je na změnu teplot náchylná o něco více než země, avšak méně než vzduch. Účinností i v zimních měsících se tudíž tyto typy tepelných čerpadel řadí mezi střed. Zásadní roli hraje to, z jaké hloubky vodu používáte.

 • Podzemní voda: Logicky není tento typ možné použít v jakékoliv lokalitě. Pokud už však máte vhodný pozemek, můžete očekávat dobrou účinnost a stabilní účinnost i za nižší teploty. Podzemní voda není tolik náchylná na výkyvy počasí. Počítat je však nutné s vyšší cenou, nutností zasahovat hlouběji pod zem a s náročnější údržbou. To se odrazí na ceně servisu. Ovšem stále je hloubka i cena nižší než u typů čerpadel země-voda.
 • Povrchová voda: Je nutné mít přístup k větší vodní ploše a samozřejmě možnost ji využívat – to někdy vyžaduje povolení povodí. Pokud máte možnost si toto tepelné čerpadlo zařídit, potěší vás nenáročná údržba a nízká cena v ideálním poměru s dobrou účinností. Ta je ale o trošku nižší než u podzemních vod, protože povrchové vodní plochy jsou více náchylné na změny teplot v zimních měsících.

tepelné čerpadlo vzduch voda / vzduch vzduchTepelná čerpadla vzduch–voda

Přemýšlíte-li, jaké tepelné čerpadlo by bylo méně náročné a levnější, podívejte se po typech vzduch–voda. Tato tepelná čerpadla nevyžadují vrtání do země a ani pro ně nemusíte mít kolem domu velké prostory. Jejich instalace i servisování jsou tak méně nákladné a méně složité. Zároveň se stále jedná o plnohodnotné modely, které zrovna tak jako předchozí dva typy ohřívají vodu a od ní i celý interiér.

Při odebírání tepla ze vzduchu vzniká o něco větší hluk. Taktéž jejich životnost nemusí být tak dlouhá jako u výše zmíněných typů. Účinnost se v porovnání s vrtovými tepelnými čerpadly menší a zařízení je o něco náchylnější na teplotní výkyvy. Vzduch totiž mění svou teplotu velmi rychle a může dosahovat nižších teplot než prostředí pod zemí. Tím pádem se tato provedení příliš nehodí do horských oblastí. Obvykle se používají spíše v menších prostorách. Také jako tepelné čerpadlo k bazénu je právě typ vzduch-voda nejčastěji používaným řešením.

Tepelná čerpadla vzduch–vzduch

Tepelná čerpadla vzduch–vzduch nepředávají teplo vodě, ale přímo ventilátoru, který ohřívá prostory v místnosti. Logická nevýhoda je nemožnost ohřevu vody. Stejně jako předchozí vzduchový typ má i toto provedení menší účinnost, kratší životnost, větší náchylnost na změny teploty a vyšší hlučnost než modely čerpající teplo ze země nebo z vody. Na druhou stranu vás potěší nízkou cenou a snadnou instalací i údržbou.

Svým principem fungování se tepelné čerpadlo vzduch–vzduch podobá značně klimatizaci. Dokonce mnohdy stejně jako ona dokáže jak topit, tak ochlazovat. Navíc u něj můžete rovněž najít vychytávky pro úpravu vzduchu, jako je například ionizace. Nejčastěji se tepelné čerpadlo vzduch-vzduch používá v menších interiérech a jako doplňkový zdroj tepla například k elektrice.

Tepelná čerpadla na odpadní teplo

Tento speciální typ tepelných čerpadel využívá odpadní teplo, například z větracích systémů nebo z kanalizací. Lze ho kombinovat s dalšími typy čerpadel. Používá se především v nízko-energetických domech a v komerčních objektech.

Ceny tepelných čerpadel

Cena se odvíjí od výkonu a především od typu tepelného čerpadla. Vždy je nejlepší zjistit cenovou kalkulaci přímo pro vaši realizaci. Všeobecně ale můžete počítat s přibližnými cenami:

 • Tepelná čerpadla země–voda: 200 000 až 450 000 Kč
 • Tepelná čerpadla voda–voda: 90 000 až 450 000 Kč
 • Tepelná čerpadla vzduch–voda: 100 000 až 400 000 Kč
 • Tepelná čerpadla vzduch–vzduch: 20 000 až 50 000 Kč

Účinnost tepelného čerpadla; COP a SCOP

Tepelné čerpadlo pro provoz kondenzátoru potřebuje odebírat energii. Klasické typy fungují na elektřinu, ale na trhu najdete i model, které pro svůj provoz využívají plyn – potom se jedná o takzvaná plynové tepelné čerpadlo. Ať už ale kondenzátor pracuje na jakýkoliv pohon, spotřeba tepelného čerpadla je menší, než kdybyste stejné množství tepla chtěli z investované energie přímo vyrobit.

Účinnost tepelného čerpadla; COP a SCOP

Každý z výrobků má jinou spotřebu a výkonnost. V průměru tepelné čerpadlo ze spotřebovaného 1 kW dokáže přivést tepelný výkon 2 až 5 kW. Jeho účinnost je tudíž v průměru okolo 350 % (neboli přivede 3,5krát více energie, než spotřebuje).

Pro určení účinnosti tepelného čerpadla se používá tzv. topný faktor (značený COP; Coefficient of Performance). Jedná s o poměr topného výkonu k příkonu tepelného čerpadla. Pokud například tepelné čerpadlo s příkonem 3 kWh zajistí výkon 12 kWh, je topný faktor 4 (podle výpočtu 12/3 = 4). Jak již bylo výše zmíněno, při různých teplotách se mění schopnost zařízení odčerpávat teplo z okolí. Proto COP výrobci uvádějí jako hodnoty pro různé teploty, nikoliv jako jedno číslo. Pro snadnější porovnání existuje takzvaný sezónní topný faktor (značný SCOP) – jedná se o průměrný topný faktor za celou sezónu.

tepelné čerpadlo ceny a úsporyNávratnost tepelného čerpadla

Roční náklady na vytápění tepelným čerpadlem se pohybují od 2 000 do 4 000 kWh. Pokud budeme počítat s cenou 5 Kč / kWh (pro větší přesnost si můžete dohledat a dosadit vaši cenu elektřiny), vyjde vás tepelné čerpadlo na 10 000 až 20 000 Kč za rok. To je výrazně menší částka, než jaké dosahuje topení plynem nebo elektřinou. Pro představu v rodinném domě při vytápění plynem tepelné čerpadlo může ušetřit zhruba 20 000 Kč ročně, a při vytápění elektřinou, jakožto dražším zdrojem, dokonce okolo 40 000 Kč ročně.

Životnost tepelného čerpadla od kvalitního výrobce bez problémů může dosáhnout 20 let nebo i více. Dokonce i po uplynutí této doby a po provedení generální opravy a výměně některých součástek vám může tepelné čerpadlo dále sloužit několik dalších let. Za tu dobu se vám bez problémů stihne na úsporách za topení vrátit částka, kterou jste do pořízení investovali.

Přesná návratnost tepelného čerpadla se vypočítá z investované částky za pořízení, děleno vaší každoroční úsporou. Zpravidla se pohybuje se kolem 5 až 10 let.

Do výpočtu návratnosti tepelného čerpadla nezapomeňte k nákladům na pořízení přičíst i cenu za instalaci nebo servis, pokud nejsou zahrnuté v celkové sumě. Naopak nákup vám mohou výrazně zlevnit dotace na tepelná čerpadla. Konkrétně se jedná o program Nová zelená úsporám, jenž dokáže snížit náklady i o více než polovinu. Výše dotace se pohybuje od 60 000 do 140 000 Kč s ohledem na typ tepelného čerpadla.

Náš tip

Cena provozu tepelného čerpadla je závislá na ceně vašich energií. Volbou vhodného dodavatele elektřiny by měla jít ruku v ruce se všemi úspornými opatřeními.

Výkon tepelného čerpadla

Na trhu existují modely o různém výkonu. Pokud chcete zjistit, zda vám bude stačit malé tepelné čerpadlo či zda budete potřebovat opravdu silný typ, bude nutné zvážit velikost vytápěných prostor, spotřebu vody v domácnosti i druh topné soustavy (radiátory či podlahové vytápění). Rovněž byste měli znát tepelnou ztrátu budovy neboli množství tepelné energie, které v daném okamžiku z budovy uniká. Únik způsobují okna, dveře, střecha a celková míra izolace. Započítává se také nutné větrání. Pro její změření budete potřebovat odborníka, který disponuje speciálními technologiemi.

Investice do spočítání správného výkonu vám pomůže v budoucnu ušetřit peníze i případné problémy. Tepelné čerpadlo s nízkým výkonem logicky nebude vašim potřebám stačit. Problémem je ale také příliš silné zařízení. Rozhodně zde neplatí, že více znamená lépe. Výkon totiž ovlivňuje, jak často spíná tepelné čerpadlo. Větší výkon a častější spínání zatěžují kondenzátor a tím se snižuje jeho životnost.

Výkon tepelného čerpadla se obvykle dimenzuje na 70 až 80 % k nejvyšší tepelné ztrátě objektu. Zbytek se dodává jinými přídavnými zdroji tepla. Je to z důvodu, že tepelná ztráta se mění v závislosti na okolní teplotě. Čím větší zima, tím více tepla odchází. Například pokud při venkovní teplotě -15 °C bude tepelná ztráta 10 kW, při -5 °C bude dosahovat už jen 7 kW. Na plnou kapacitu při velmi nízkých teplotách by tudíž tepelné čerpadlo fungovalo jen několik dní v roce. Po zbytek roku by se tím pak kvůli častému spínání zbytečně zkracovala jeho životnost a zvyšovala se pořizovací cena (čím vyšší výkon, tím dražší zařízení).

jak vybrat tepelné čerpadlo návod

Zapojení tepelného čerpadla

S volbou vhodného modelu tepelného čerpadla a také s výběrem jeho výkonu vám kvalitní firma vždy pomůže a poradí. Spolehlivý dodavatel za vás také mnohdy vyřídí dotace, zajistí vám budoucí revize a naučí vás obsluhovat celé zařízení.

Obvykle na vás bude čekat minimálně jedna návštěva přímo na místě instalace s technickým odborníkem. Do času realizace také musíte započítat vytvoření individuální nabídky, cenovou kalkulaci a podpis smlouvy. Samotná montáž tepelného čerpadla zabere dle vybraného typu několik dní. Zejména u modelů země–voda počítejte s delší dobou realizace. Naopak modely čerpající energii ze vzduchu nejsou na instalaci tak náročné a lze je zprovoznit i během jediného dne.

Využití tepelných čerpadel

Instalace je možná do novostavby, ale stejně dobře lze zapojit tepelné čerpadlo do starého domu. Vzhledem k faktu, že se jedná o alternativní zdroj vytápění, bude skvěle spolupracovat s vaším současným kotlem nebo jiným topným systémem bez toho, aby do něj bylo nutné zasahovat. Pokročilejší typy mohou být dokonce primárním zdrojem tepla. Všechny modely dokáží skvěle spolupracovat se solárními panely a velká část se hodí také v kombinaci s podlahovým topením.

Vedle nejčastějších instalací k rodinným domům lze také nainstalovat tepelné čerpadlo do bytu (pro jednotlivé byty i hromadně pro celý bytový dům) či ke komerčním objektům.

Kromě vytápění interiérů lze tepelnou energii z okolí využít i k jinému ohřevu. Často využívanou možností je například zapojení tepelného čerpadla k bazénu, k vířivce nebo ke skleníku. Bazénové tepelné čerpadlo a podobné typy se nejčastěji používají pro prodloužení teplé sezóny.

využití tepelného čerpadla

Odhlučnění tepelného čerpadla

Běžná hlučnost tepelného čerpadla se pohybuje kolem 42 dB. To pro představu je přibližně stejný hluk, jaký vydává myčka nádobí. Nové modely jsou velmi tiché a nemusejí být hlučnější než tikot budíku. Naopak starší tepelná čerpadla však v zimních měsících mohou dosahovat i 68 dB, což je hlučnost srovnatelná s pračkou. Všeobecně platí, že podzemní a podvodní typy jsou tišší než vzduchová provedení.

Při instalaci a výběru umístění tepelného čerpadla byste měli dbát nejen na vlastní komfort, ale i na své okolí, aby provoz nerušil sousedy. Norma udává, že zvuk tepelného čerpadla nesmí přesáhnout 40 dB; měří se ve vzdálenosti 2 m od okna obytné místnosti sousedního domu. Užitečná protihluková opatření tepelných čerpadel jsou:

 • Vzdálenější umístění tepelného čerpadla od hranice pozemku souseda / oken vaší ložnice či pracovny
 • Umístění venkovní část horizontálně (hluk bude směřovat vzhůru)
 • Odizolování štěrkovým podložním
 • Postavení zídek, vysázení okrasných křovin a jiné zábrany proti šíření hluku
 • Pozor na úzké uličky další prostory, kde se zvuk dobře odráží a rozléhá
 • Lze také pořídit speciální akustické kryty tepelných čerpadel

jak správně vybrat tepelné čerpadloNa co si dát pozor při nákupu tepelného čerpadla

Jak jsme již zmiňovali, volba spolehlivého dodavatele je zcela zásadní. Proto jsme pro vás připravili na závěr ještě několik tipů, na co byste se měli při výběru dobře zaměřit.

 • Dobře vyberte vhodný typ podle toho, jaké jsou vaše finanční i instalační možnosti a zda chcete ohřev vody tepelným čerpadlem či jen vzduchu v interiéru.
 • Cena tepelného čerpadla, které má dlouhou životnost a je tiché, zkrátka nebude nízká. Dávejte si pozor na podezřele levné výrobky.
 • Hlídejte si záruku. Na trhu najdete nejčastěji záruční dobu 2, 5 nebo 10 let. U namáhaných a dražších částí bývá záruka mnohdy delší než na kompletní výrobek. Čím delší záruka, tím lépe. Pozor však na podezřelé nabídky, které slibují například záruku na 30 let, což je někdy i delší doba, než je životnost čerpadla. Takové firmy své přehnané záruky nemusí plnit.
 • Spolehliví výrobci poskytují servis na své výrobky.
 • S objednáním realizace na klíč se nemusíte o nic starat a máte jistotu, že instalace od odborníka proběhla v pořádku. Mnohdy za vás realizační firmy vyřídí i dotace.
 • U velkých investic, mezi které tepelné čerpadlo rozhodně patří, je důležité se zaměřit na recenze a zkušenosti ostatních zákazníků a detailně si zjistit, zda se jedná o seriózní společnost. Naše recenze tepelných čerpadel obsahují jen prověřené firmy.

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.9 (51 hlasů)

Autor článku

Katka Muchová
Katka Muchová

Profesně napůl redaktorka, napůl výcvikářka psů. Ve volném čase milovnice fotografování, umění, nových technologií a brouzdání po internetu, kde hledám informace o společenském dění a zajímavé produkty. Baví mě testování různých vychytávek a ráda s jejich výběrem pomáhám ostatním. Facebook redaktorky.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář