Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Služby

Nejlepší dodavatelé elektřiny 2024

Hledáte nového dodavatele elektřiny? Tak určitě chcete, aby byl levný, spolehlivý a nabízel kvalitní zákaznickou podporu. Energetické společnosti jsme podrobili velkému testu a nyní známe ty nejlepší a nejlevnější dodavatele elektřiny. Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit a jak postupovat, když se rozhodnete pro změnu dodavatele elektřiny.

Nejlepší srovnávač

Srovnávač více než 50 dodavatelů elektřiny s téměř 200 nabídkami. Nabízí pomoc při změně smlouvy.

Nejlepší dodavatel

Příznivé ceny a fungující zákaznický servis z MND činí nejlepšího dodavatele elektřiny.

Elektřina z obnovitelných zdrojů

Ideální dodavatel elektřiny pro domácnosti vyžadující individuální servis a elektřinu z obnovitelných zdrojů.

Nejlepší dodavatelé elektřiny 2024

Ušetřeno.cz – 1. místo: nejlepší srovnávač cen elektřiny

Ušetřeno.cz - dodavatelé elektřiny

Klady
 • Téměř 60 dodavatelů
 • Porovnání nabídek z pohodlí domova
 • Pomoc s administrativou
 • Specialisté na telefonu
 • Nabídky na míru
Zápory
 • Pobočka pouze v Praze

Online srovnávač dodavatelů elektřiny Ušetřeno.cz vám ušetří čas s dlouhým porovnáváním desítek dodavatelů a jejich nabídek. Kromě nejznámějších a největších firem (Centropol, ČEZ a další) zahrnuje do porovnání také menší společnosti. Poskytuje tak ucelený přehled o nabídkách, z nichž pro vás na základě zadaných parametrů vybere tu nejvhodnější.

Údaje zadáváte do online kalkulačky. Ptát se bude třeba na druh bydlení, využití elektřiny v něm, kraj či současného dodavatele. Poté nabídne srovnání produktů a posledním krokem bude výběr nového dodavatele. Těmto krokům se ale můžete vyhnout a jednoduše nahrát poslední fakturu za elektřinu. Specialisté podle ní sami připraví nabídku na míru.

Ve srovnání je zapojeno více než 50 dodavatelských společností s více než 190 nabídkami. Vše můžete vyřešit z pohodlí domova. Budete-li mít nějaké další otázky, můžete se obrátit na telefonní linku, kde na vás čekají specialisté ochotní pomoci. Ti vám také pomohou s vyřízením veškerých formalit spojených s přechodem k jinému dodavateli.

Do nevýhod jsme uvedli absenci více poboček po celé republice, nachází se pouze v Praze. Vše lze ale vyřešit z pohodlí domova online či po telefonu, osobní schůzka tedy nebývá nutná.

MND – 2. místo: nejrychleji rostoucí dodavatel elektřiny

MND dodavatelé elektřiny recenze

Klady
 • Vysoká obliba mezi uživateli
 • Smlouva na dobu neurčitou
 • Lze sjednat online
 • Výborný klientský servis
 • Přehledný portál Moje MND
Zápory
 • Zatím chybí mobilní aplikace

Společnost Moravské naftové doly známá spíše pod zkratkou MND se stala jasným vítězem našeho testu. V posledních letech významně rozšířila svou zákaznickou základnu, několikrát se stala nejpreferovanějším dodavatelem energie co se přírůstku nových zákazníků týče. To ukazuje na spokojenost klientů, kteří dodavatele elektřiny doporučují svým známým.

Stávající zákazníci u MND oceňují zejména dlouhodobě příznivé ceny i férový přístup. Společnost s vámi uzavře smlouvu na dobu neurčitou s klasickou tříměsíční výpovědní lhůtou. Kdykoliv ji tak můžete vypovědět bez obav z pokut. Při uzavření smlouvy online navíc jako bonus získáte příjemnou slevu.

Dodavatel elektřiny MND jde s dobou a svým klientům umožňuje dokumenty podepsat na dálku přes mobilní telefon. Plusem je rovněž intuitivní zákaznický portál Moje MND a možnost po 7 dní v týdnu kontaktovat infolinku. Telefonický servis funguje perfektně, na spojení s operátorem obvykle nemusíte čekat. Firma Moravské naftové doly se tedy v našem žebříčku dostala na samotný vrchol, kdy ostatní předstihla zejména svým transparentním přístupem k zákazníkům.

Energie ČS – 3. místo: menší dodavatel energie s osobním přístupem

Energie ČS dodavatelé elektřiny recenze

Klady
 • Spadá k České spořitelně
 • Elektřina z obnovitelných zdrojů
 • Smlouva na dobu neurčitou
 • Lze sjednat online
 • Výborný klientský servis
Zápory
 • Zatím chybí mobilní aplikace

Dodavatel elektřiny Energie ČS se řadí spíše mezi ty menší společnosti, na rozdíl od konkurentů za ní ale stojí Česká spořitelna a Erste Group. To vám garantuje dostatečnou stabilitu společnosti. Smlouvu s vámi uzavřou na dobu neurčitou s klasickou 3 měsíční výpovědní lhůtou.

Od Energie ČS nedostanete jednorázovou výhodnou nabídku, ale trvale výhodné ceny. Produkt On-line Elektřina dlouhodobě patří mezi nejvýhodnější nabídky na trhu. Pokud myslíte na přírodu, bude se vám líbit, že společnost vykupuje elektřinu z obnovitelných zdrojů. Tato elektřina tvoří hned 99 % jejich dodávek.

Zákaznická podpora Energie ČS je na vysoké úrovni. Není nutné chodit na pobočku, komunikovat s nimi můžete online prostřednictvím e-mailu či video hovoru. Na dálku je možné uzavřít také smlouvu, potřeba je pouze zaplatit 1 Kč jako aktivační poplatek.

Sečteno podtrženo, u dodavatele elektřiny Energie ČS se nám líbí zejména osobnější přístup. Pokud si nechcete připadat jako jeden z tisíce, ale dostat servis na míru, Energie ČS vám bude vyhovovat.

ČEZ – 4. místo: největší dodavatel elektřiny

ČEZ dodavatelé elektřiny recenze

Klady
 • Velká společnost
 • Široká nabídka služeb
 • Smlouva na dobu neurčitou
 • Přehledná online aplikace
Zápory
 • Delší čekací doby
 • Méně osobní přístup

Na 3. místo to dotáhl jeden z největších hráčů na trhu. Firma ČEZ byla založena již v roce 1992, dnes patří mezi deset největších energetik v Evropě a má více než 8 milionů zákazníků. Pokud je tedy pro vás důležitá tradice a silná historie, u ČEZu vám nic z toho rozhodně chybět nebude.

Předností tohoto dodavatele elektřiny jsou také komplexní energetické služby. Potřebujete poradit ohledně fotovoltaik či pomoci se servisem kotle? Obraťte se na ČEZ. Plusem také je, že společnost se stále výrazněji začíná zajímat o využívání obnovitelných zdrojů.

Pokud se obáváte rostoucích cen elektřiny, u firmy ČEZ si cenu můžete zafixovat na 3 roky. Nonstop máte přístup do přehledné online aplikace, zákaznická podpora má ale bohužel své mouchy. Na přepojení na operátora se můžete načekat a ani poté se nemusíte dozvědět přesně to, co potřebujete. S delšími čekacími lhůtami raději počítejte i na pobočkách.

ČEZ kladné body získává zejména za svou stabilní pozici na trhu a komplexnost služeb. Je třeba říct, že oproti dvěma předchozím společnostem se u tohoto dodavatele elektřiny častěji objevovaly negativní recenze, na druhou stranu je to pochopitelné vzhledem k velmi vysokému počtu zákazníků. Společnosti ČEZ jsme proto v našem srovnání museli vyhradit čestné 3. místo.

Porovnání dodavatelů elektřiny 2024

MND Energie ČS ČEZ Centropol E.ON Yello
dodavatel elektřiny MND dodavatel elektřiny Energie ČS dodavatel elektřiny čez dodavatel elektřiny Centropol dodavatel elektřiny E.ON dodavatel elektřiny yello
Uzavření smlouvy online
Částečně Částečně
Smlouva na dobu neurčitou
Možnost fixace ceny
× × Až na 3 roky Až na 3 roky Až na 3 roky Až na 1 rok
Etický kodex obchodníka s plynem či elektřinou Podepsán Podepsán Nepodepsán Nepodepsán Nepodepsán Nepodepsán
Kamenné pobočky Praha Bořislavka, Hodonín Vybrané pobočky České spořitelny po celé ČR Po celé ČR Ve větších městech Po celé ČR Nemají
Podpora přes telefon Ano, i o víkendech Ano, v pracovních dnech Ano, i o víkendech Ano, v pracovních dnech Ano, v pracovních dnech Ano, v pracovních dnech
Podpora přes e-mail
Srovnat
ceny
Srovnat
ceny
Srovnat
ceny
Srovnat
ceny
Srovnat
ceny
Srovnat
ceny

Jak správně vybrat dodavatele elektřiny

Když začnete sledovat výdaje své domácnosti, zjistíte, že jednu z nejvýraznějších položek tvoří zálohy za elektřinu. Pokud vám nevyhovuje jejich výše, začněte uvažovat nad změnou dodavatele elektřiny.

Jakmile se do světa dodavatelů energie ponoříte hlouběji, zjistíte, že vybrat z nepřeberného množství nabídek tu pravou pro vás může být poměrně složité. Zvážit musíte nejen cenu, ale také konkrétní podmínky dodávek elektřiny, poskytovaný servis a pověst dodavatele. Nejlevnější dodavatel elektřiny proto vždy nemusí být tou nejlepší volbou.

nejlevnější elektřina

Dobrým krokem je využití online kalkulačky energií. Můžete si projít recenze zákazníků, případně se poptat po svých známých. Ověřte si, zda jde o společnost přihlášenou k Etickému kodexu obchodníka. Na webu dodavatele byste měli najít obchodní podmínky, projděte si je společně s aktuálním ceníkem.

Až vám nový dodavatel elektřiny předloží smlouvu, celou si ji důkladně prostudujte. Seznamte se nejen s výhodami, ale pozornost věnujte také případným dodatečným poplatkům a pokutám.

Dodavatel a distributor elektřiny

Než se pustíte do výběru, je dobré si ujasnit pár pojmů. Setkat se totiž můžete nejen s označením dodavatel elektřiny, ale také distributor elektřiny. Jaký je rozdíl?

 • Distributor elektřiny je vlastníkem elektrického vedení a potrubí, jehož prostřednictvím k vám proudí elektrická energie z elektrárny. Na našem území působí 3 hlavní distributoři – E.ON (pro Vysočinu, Jihočeský, Jihomoravský a Zlínský kraj), PREdistribuce (pro Prahu) a ČEZ (pro zbytek republiky).
Náš tip

Je možné úplně vynechat dodavatele a elektřinu odebírat rovnou od distributora. Vyhnete se tak některým poplatkům a můžete ušetřit. Na druhou stranu dodavatelé mnohdy nabízejí kvalitnější zákaznický servis.

 • Dodavatel elektřiny elektřinu prodává koncovým zákazníkům. Na našem trhu aktuálně působí velké množství dodavatelů, někteří celorepublikově, jiní lokálně.
Pozor

Jednotliví dodavatelé se samozřejmě předhání v nabídkách. Mnozí se vás snaží nalákat na bonusy v podobě nadstandardní asistence, slevy v obchodech či volných vstupů. Dané výhody se ale obvykle promítnou do vyšší ceny dodávek elektřiny. Vždy si proto rozmyslete, zda pro vás bonusy mají skutečně smysl.

Cena

Všichni chceme co nejlevnější elektřinu a co nejlevnějšího dodavatele elektřiny. Hned na začátek je třeba upřesnit, že cena elektřiny se dělí na:

 • Státem regulovanou část
 • Státem neregulovanou část

Poplatky regulované Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) jsou pro všechny stejné, na nich tedy nic neušetříte. Uspořit ale můžete na části ceny za energii, kterou stanovuje dodavatel. Tato obchodní složka nejčastěji tvoří 35 až 45 % ceny. To ve výsledku může představovat pěknou částku.

Testado radí

Výše úspory z velké míry závisí na tom, kolik elektřiny vaše domácnost spotřebuje. Pokud ji využíváte pro ohřev vody, vytápění i svícení, vaše úspora bude výraznější než u domácností, které mají spotřebu nízkou.

Smlouva

Společnost vám může nabídnout smlouvu na dobu určitou či neurčitou. Pro vás jako zákazníka je rozhodně lepší zvolit druhou jmenovanou variantu. V případě podpisu smlouvy s délkou trvání 3 roky od této smlouvy po danou dobu nemůžete odstoupit. Pokud tak budete chtít učinit, s největší pravděpodobností se vás bude týkat sankční poplatek. Smlouvu na dobu neurčitou oproti tomu můžete vypovědět kdykoliv, obvykle je pouze nutné počítat s výpovědní lhůtou (většinou 3 měsíce).podpis smlouvy

Pozor

Před změnou dodavatele nezapomeňte nahlédnout do své stávající smlouvy a zjistit si, jakou výpovědní lhůtu je nutné dodržet. V případě smlouvy na dobu určitou se podívejte, do kdy je smlouva platná a jaká je případná pokuta za předčasnou výpověď.

Ve smlouvě se také mohou ukrývat nejrůznější poplatky –⁠ za vyřízení a aktivaci, fakturu či klientský servis. Všechny tyto poplatky mohou konečnou cenu elektřiny nepříjemně zvýšit. Právě z toho důvodu to chce celou smlouvu poctivě přečíst.

Náš tip

Přemýšlíte nad změnou dodavatele plynu? Podívejte se na naše porovnání a výběr nejlepších dodavatelů.

Sazba a tarif

Pomocí elektřiny hodláte pouze svítit nebo také vytápět dům? Od spotřeby energie se odvíjí distribuční sazba elektřiny. Nejběžnějším typem pro běžné domácnosti je sazba D02d. Informace o té své naleznete ve smlouvě a na faktuře.

Od sazby se pak odvíjí tarif. Tzv. jednotarifní sazba je určena především pro domácnosti s menší spotřebou. Při tomto tarifu za elektřinu platíte po celý den stejně. U dvoutarifní sazby budete využívat nízký (lidově známý jako noční proud) a vysoký tarif. V nízkém tarifu je cena elektřiny nízká, to je však kompenzováno vyšší cenou v tarifu vysokém.

Testado radí

Pokud budete mít nastavenou dvoutarifní sazbu, ohlídejte si tzv. časy spínání HDO. Časy levného nízkého tarifu jsou různé, společnosti je navíc mohou pravidelně měnit. Když víte, kdy u vás jde nízký tarif, na tu dobu si můžete naplánovat praní či pečení. Ušetříte.

zákaznický servis změna dodavatele elektřinyKlientský servis

Dokud nemusíte nic řešit, kvalita zákaznického servisu vás nejspíš příliš trápit nebude. Jakmile se ale objeví nesrovnalost ve vyúčtování nebo jakýkoliv jiný problém, budete vděční za dostupný a dobře fungující servise.

Základní servis by měl být ideálně zahrnut v ceně, kterou za elektřinu platíte. Podpora by měla být dostupná na telefonu i e-mailu. K dispozici by ideálně měl být také online kontaktní formulář.

Testado radí

Ceny energií si můžete také srovnat na Kalkulator.cz

Změna dodavatele elektřiny

Nenechte se vystrašit historkami známých o složitosti a časové náročnosti změny smlouvy. Dříve změna dodavatele energie skutečně byla složitá, dnes za vás většinu papírování na základě plné moci vyřídí nový dodavatel.

Jak při změně dodavatele elektřiny postupovat krok za krokem?

 1. Ověřte si délku trvání stávající smlouvy. Zjistěte si výpovědní lhůtu a vypočítejte si to tak, abyste se vyhnuli pokutě za předčasné ukončení.
 2. Vyberte vhodného dodavatele a kontaktujte ho například přes kontaktní formulář.
 3. Po prostudování podepište smlouvu, případně také plnou moc, kterou si celý proces zjednodušíte.
 4. Při podepsání plné moci už jen počkáte na uplynutí výpovědní lhůty.
 5. Přesměrujte platby na konto nového dodavatele.

Časté otázky

Mohu od smlouvy odstoupit bez nutnosti dodržet výpovědní lhůtu? 

Pokud chcete odstoupit z důvodu zvýšení cen nebo změny podmínek, pak tak skutečně můžete učinit bez obvyklé tříměsíční lhůty. Pokud vás na změnu dodavatel řádně upozorní, odstoupit musíte nejpozději 10. den přede dnem účinnosti změny. Pokud vás dodavatel náležitě neupozorní, na odstoupení máte 3 měsíce od data zvýšení ceny nebo změny smluvních podmínek.otázky při výběru dodavatele energií

Drobný dodavatel elektřiny mi učinil zajímavou nabídku. Co by se ale dělo, kdyby zkrachoval? Mám se drobným společnostem raději vyhnout? 

Byla by škoda přijít o zajímavou nabídku. Pokud by daná společnost zkrachovala, musí vás přepojit zpět na dodavatele poslední instance. U něj můžete zůstat až 6 měsíců, než najdete nového dodavatele. Bez elektřiny tedy určitě nezůstanete. Problém může být s vrácením přeplatků. Z toho důvodu doporučujeme raději nastavit nižší zálohy.

Při změně dodavatele energie mě čeká i změna elektroměru? 

Ne. Elektroměr patří distributorovi a ten zůstává stejný.

Doma jsem podepsal smlouvu pod nátlakem obchodního zástupce. Chci ji ale zrušit. Co dělat? 

Nebojte se, přechod k novému dodavateli lze ještě zrušit. Podle občanského zákoníku máte možnost odstoupit do 14 dnů, podle Energetického zákona je tato lhůta ještě delší. Základem je začít jednat co nejdříve. Sepište odstoupení od smlouvy, které pošlete novému i původnímu dodavateli. Tomu přiložte ještě prohlášení o zrušení plné moci, kterou jste udělili pro ukončení smlouvy s ním.

Uzavřel jsem smlouvu na dálku přes internet či telefon, ale rozmyslel jsem si to. Co dělat? 

Podle občanského zákoníku máte 14 dní na odstoupení od smlouvy uzavřené na dálku. Pokud jste navíc nedostal všechny zákonem dané informace jako ceník služeb či způsob platby, na odstoupení máte ještě o rok navíc. V každém případě novému dodavateli doručte oznámení o odstoupení, původnímu dodavateli pak zrušení plné moci, kterou jste udělili novému dodavateli.

Použité zdroje:

Eru
Novinky
Dtest

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.7 (56 hlasů)

Autor článku

Pavla Šindelářová
Pavla Šindelářová

Často ji zastihnete na cestách či u notebooku. A vůbec nejčastěji na cestách s notebook v ruce. Před každým nákupem je zvyklá provést důkladnou rešerši, ráda vám to proto zjednoduší a informace o výběru všemožné elektroniky nabídne na jednom místě. Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Ladislav (25. 11. 2021 15:11)

Letos se ty energie vyloženě otřásají v základech, a teď je opravdu doba, kdy se pozná, který dodavatel je kvalitní a ustojí tohle dá se říct i zkouškové období. Zatím doma elektřinu stále odebíráme přes bezdodavatele, který má za obchod nízkou cenu a 3měsíční výpovědku, kdyby bylo nutno. Budu fakt rád, až se celé tohle období uklidní a energie se zas podaří nějak zkorigovat.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář