Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Služby

Nejlepší dodavatelé plynu 2024

Nejste spokojeni se svým dodavatelem plynu? Změňte ho! Naším testem prošly desítky dodavatelů plynu a my vám nyní můžeme představit 3 nejlepší dodavatele plynu 2024. K tomu přidáme rady, jak na bezproblémovou změnu dodavatele plynu.

Nejlepší srovnávač

Srovnávač dodavatelů plynu, který porovnává nabídky od 71 společností. S výběrem radí specialisté.

Nejlepší dodavatel

Nejlepší dodavatel plynu s rychle rostoucí zákaznickou základnou, který plyn sám těží.

Nejlevnější dodavatel

Společnost patří mezi nejlevnější dodavatele plynu a vyniká snadno srozumitelnými podmínkami.

Nejlepší dodavatelé plynu 2024

Ušetřeno.cz – 1. místo: nejlepší srovnávač cen plynu

Ušetřeno.cz - dodavatelé plynu

Klady
 • Nabídky od 71 dodavatelů
 • Nabídky na míru
 • Zákaznická podpora
 • Online kalkulačka zdarma
 • Pomoc s vyřízením formalit
Zápory
 • Jediná pobočka v Praze

Pokud nemáte čas nebo chuť sami procházet nabídky všech dodavatelů plynu a hledat toho nejlepšího, zároveň ale chcete mít nějaké detailnější porovnání, můžete svoji důvěru svěřit do rukou srovnávače Ušetřeno.cz. Ten pomůže v mnoha oblastech a energie a plyn jsou jednou z nich. Vždy zjistíte aktuální ceny platné pro daný rok a tedy aktuálně nejvýhodnější nabídky.

Ušetřeno.cz srovnává více než 200 nabídek od 71 dodavatelů. Abyste se ke srovnání nabídek dostali, je zapotřebí vyplnit online kalkulačku. V ní se zeptají na několik informací, např. zda bydlíte v bytě nebo v domě, k čemu plyn využíváte, v jakém kraji žijete, případně kdo je vaším současným dodavatelem. Poté přejdete ke srovnání a výpočtu úspory.

Tento proces ale můžete zcela přeskočit, nahrát na web svoji poslední fakturu za plyn a Ušetřeno.cz udělá všechnu práci za vás. Po telefonu vám poté představí nabídku, která by pro vás mohla být nejvýhodnější. Srovnává přitom ceny nabízené např. společnostmi MND, E-on, ČEZ a další. Podpora na telefonu ochotně poradí s každou otázkou, která vás napadne.

Velkou výhodou je, že vám bude nabídnuta pomoc s veškerou administrativou při přecházení k jinému dodavateli. Mezi nevýhodami jsme uvedli, že mají pouze jedinou pobočku v Praze.

MND – 2. místo: oblíbený dodavatel s vlastní těžbou plynu

MND recenze plyn

Klady
 • Vlastní plyn
 • Vysoká obliba mezi uživateli
 • Smlouva na dobu neurčitou
 • Lze sjednat online
 • Výborný klientský servis
 • Nejlevnější dodavatel plynu
Zápory
 • Zatím chybí mobilní aplikace

U MND budete mít plyn doslova z první ruky! Moravská naftová společnost totiž není pouhým dodavatelem, ale také těžařem plynu. Díky tomu se řadí mezi ty nejlevnější dodavatele plynu na našem trhu. Dodávky plynu vám zajistí bez zbytečných poplatků a dlouhodobě u nich budete mít jistotu výhodné ceny. Za věrnost od nich dokonce získáte 6% slevu.

Již třikrát po sobě se firma MND stala nejpreferovanějším dodavatelem plynu. To znamená, že při změně dodavatele největší část odběratelů zvolí právě tuto společnost. Není se čemu divit, průměrný zákazník totiž u MND za 2 roky ušetří více než 8 000 Kč. Smlouvu na dobu neurčitou navíc můžete kdykoliv vypovědět, poběží pouze klasická tříměsíční výpovědní lhůta.

Smlouvu je možné uzavřít online, vše včetně podpisu vyřídíte přes svůj mobilní telefon. Telefonní linka je snadno dostupná, na spojení s operátorem běžně není nutné dlouho čekat. Suma sumárum, dodavatel plynu MND zcela vyniká nízkou cenu, srozumitelností smlouvy i kvalitou klientského servisu. Za nás jasný vítěz testů a nejlepší dodavatel plynu!

Yello – 3. místo: dodavatel plynu získávající silnou pozici na trhu

Yello recenze plyn

Klady
 • Příznivá cena plynu
 • Rostoucí obliba mezi uživateli
 • Jednoduchá smlouva a podmínky
 • Lze sjednat online
 • Výborný klientský servis
Zápory
 • Žádné kamenné pobočky

V našem testu si velice dobře vedla také společnost Yello. Zabodovala u nás svými nízkými cenami, řadí se mezi nejlevnější dodavatele plynu v Česku. Jedná se o obdobu německého konceptu Yello Strom, který charakterizuje jednoduchost a přímočarost. Na německém trhu patří mezi nejlepší dodavatele plynu, velkou oblibu získává i u nás.

Pokud se bojíte různých kliček ve smlouvách, u dodavatele plynu Yello nic takového nečekejte. Jejich obchodní podmínky se vešly na jednu A4 a jsou psané srozumitelným jazykem. Smlouva je snadno pochopitelná i pro laika, lze ji sjednat z pohodlí domova. Vyřízení je obecně časově nenáročné, společnost jedná rychle a bez zbytečných průtahů.

Co se zákaznického servisu týče, dodavatele plynu Yello lze kontaktovat přes e-mail či telefonicky. Nemá žádnou kamennou pobočku, vzhledem k bezproblémové dostupnosti podpory ale pro osobní návštěvu obvykle není žádný důvod. Pobočky by však mohly chybět například starším zákazníkům. Pokud se bez návštěvy poboček obejdete, dodavatel plynu Yello bude jistě dobrou volbou.

E.ON – 4. místo: tradiční dodavatel plynu s širokou nabídkou služeb

e-on recenze dodavatelé plynu

Klady
 • Příznivá cena plynu
 • Široká zákaznická základna
 • Lze sjednat online
 • Pobočky po celé ČR
Zápory
 • Pouze smlouva na dobu určitou
 • Různící se kvalita servisu

E.ON patří mezi největší soukromé energetické společnosti na světě. Díky tomu může nabídnout dlouhodobě výhodné podmínky a patří mezi nejlevnější dodavatele plynu na trhu. Společnost v poslední době mění strategii a od konvenčních energetických zdrojů přechází k obnovitelným zdrojům energie. I to je důvod, proč si zasloužila 3. místo v našem výběru nejlepších dodavatelů plynu.

Pokud je pro vás důležitá tradice, E.ON vás v tomto ohledu nezklame. Cenu plynu je možné nechat zafixovat až na 3 roky, v každém případě však musíte zvolit smlouvu na dobu určitou. Společnost potěší komplexností nabízených služeb, v ceně plynu tak můžete mít například i kontrolu kotle.

Když budete cokoliv potřebovat, zajít můžete na jednu z mnoha poboček po celé ČR. K dispozici je také zákaznická linka či podpora přes Messenger a WhatsApp, operátor obvykle odpoví i když jej kontaktujete ve večerních hodinách.

Kvalita servisu se bohužel různí, někteří zaměstnanci s vámi problém vyřeší i na dálku, jiní vás odkáží na pobočku nebo začnou nabízet sjednání služeb. E.ON má tedy své mouchy, v celkovém součtu se ale jedná o velmi solidního dodavatele plynu s tradicí a stabilním postavením. Během srovnání plynu obsadila společnost krásné 3. místo.

Dodavatelé plynu srovnání 2024

MND Yello E.ON Centropol Innogy ČEZ
mnd dodavatelé plynu srovnání yello dodavatelé plynu srovnání E.ON dodavatelé plynu srovnání centropol dodavatelé plynu srovnání innogy dodavatelé plynu srovnání ČEZ dodavatelé plynu srovnání
Uzavření smlouvy online
Částečně Ne Částečně
Smlouva na dobu neurčitou
×
Možnost fixace ceny
× × Ano, až na 3 roky Ano, až na 3 roky Ano, až na 3 roky Ano, až na 3 roky
Etický kodex obchodníka s plynem či elektřinou Podepsán Nepodepsán Nepodepsán Nepodepsán Nepodepsán Nepodepsán
Kamenné pobočky Praha Bořislavka, Hodonín Nemají Po celé ČR Ve větších městech Po celé ČR Po celé ČR
Podpora přes telefon Ano, i o víkendech Ano, v pracovních dnech Ano, v pracovních dnech Ano, v pracovních dnech Ano, i o víkendech Ano, i o víkendech
Podpora přes e-mail✔✔
Pokuty od ERÚ za rok 2019 2 430 000 Kč 265 000 Kč
Srovnat
nabídky
Srovnat
nabídky
Srovnat
nabídky
Srovnat
nabídkyy
Srovnat
nabídky
Srovnat
nabídkyy

Jak správně vybrat dodavatele plynu

Zdají se vám platby za plyn příliš vysoké? Nebo vám váš dodavatel plynu v jakémkoliv ohledu nevyhovuje? Nebojte se ho změnit. Ušetřit můžete až tisíce korun ročně. Změna dodavatele plynu přitom nemusí být vůbec náročná.

nejlepší dodavatelé plynu výběr

Hned na úvod je důležité poznamenat, že i když vás ke změně dodavatele plynu možná motivuje finanční úspora, volba toho nejlevnějšího dodavatele plynu nemusí být vždy nejšťastnějším krokem. Někdy se vyplatí pár korun připlatit a mít jistý kvalitní zákaznický servis nebo stabilní pozici na trhu.

Když se pustíte do výběru, možná vám ztěžkne hlava jakmile zjistíte, že na českém trhu s plynem aktuálně figuruje několik desítek dodavatelů. Jak tedy začít?

 1. Využijte online kalkulačku energií. Po zadání potřebných údajů se ihned přehledně dozvíte, jací dodavatelů plynu pro vás budou mít tu nejvhodnější nabídku.
 2. Zamiřte na webové stránky vybraných společností. Svou pozornost zaměřte především na obchodní podmínky a ceník. Plusovým bodem je, pokud dodavatel patří mezi signatáře Etického kodexu obchodníka s plynem.
 3. Pročtěte si dostupné recenze zákazníků, případně se na zkušenosti zeptejte svých známých.

Dodavatel vs. distributor plynu

Než se dostaneme k tomu, co vše je při přechodu k novému dodavateli plynu vhodné sledovat, je dobré si ujasnit rozdíl mezi dvěma pojmy:

 • Distributor plynu je vlastníkem plynárenské soustavy, přes kterou do vaší domácnosti proudí plyn. Jinak řečeno má na starost přepravu zemního plynu. Jen pro zajímavost, přes Českou republiku vede zhruba 400 km plynového potrubí. Na našem území působí 3 hlavní distributoři – Pražská plynárenská distribuce (pro Prahu), E.ON (pro jižní Čechy) a RWE GasNet (pro zbytek republiky). Distributora plynu si tedy nevybíráte, ale je vám přidělen na základě místa pobytu.
 • Dodavatel plynu je tím, kdo plyn od distributora odkoupí a následně dodá až k vám. Dodavatele plynu si můžete zcela libovolně vybrat sami. Můžete ho také změnit, a to až dvakrát či třikrát ročně podle typu smlouvy.
Pozor

Vzhledem k množství dodavatelů plynu mezi nimi panuje tvrdá konkurence. Nové zákazníky se tak mohou snažit nalákat na nejrůznější bonusy či poukázky. Dejte si ale pozor, výhody se mohou promítnout do vyšších cen dodávek. V konečném důsledku pro vás daná nabídka může být nevýhodná.

Cena plynu

Cena plynu se skládá ze dvou částí:

 • Regulované
 • Neregulované

Regulovaná cena – Na výši regulovaných poplatků mají vliv zákony a Energetický regulační úřad (ERÚ), dodavatel tuto část nemá možnost ovlivnit. Pracovat může jen s cenou neregulované části, která však tvoří většinu ceny plynu. To znamená, že správným výběrem dodavatele skutečně můžete ušetřit. Úspora se může pohybovat v jednotkách až desítkách procent.

Neregulovaná cena – Konečná cena se bude odvíjet od velikosti vašeho domu i od intenzity využívání plynu. Dodavatel tak budete chtít vědět například to, zda s plynem budete vařit, ohřívat vodu nebo topit. Dotázat se může i na počet osob v domácnosti. Na základě všech informací odhadne roční spotřebu a stanoví vám měsíční zálohy.

Náš tip

Pokud využíváte elektřinu i plyn a vyberete si stejného dodavatele, můžete ušetřit. Hodit by se vám proto mohl výběr nejlepších dodavatelů elektřiny.

Smlouva

Při výběru nejlepšího dodavatele plynu se setkáte se smlouvou na dobu určitou či na dobu neurčitou.

 • V případě podpisu smlouvy na dobu určitou nemůžete od společnosti odejít po celou dobu trvání smlouvy. Pokud byste od smlouvy přesto chtěli odstoupit, pravděpodobně se vás bude týkat pokuta za předčasné ukončení. Dobré je si také hlídat, kdy vám smlouva končí. Pokud totiž s dostatečným předstihem neoznámíte, že si smlouvu dál nepřejete prodlužovat, dojde k automatickému prodloužení.
 • Z toho vyplývá, že je většinou výhodnější zvolit smlouvu na dobu neurčitou. Tu můžete vypovědět kdykoliv, poběží vám pouze klasická výpovědní lhůta (obvykle 3 měsíce).
Testado radí

Před kontaktováním nového dodavatele plynu projděte svou stávající smlouvu a zjistěte, zda se jedná o smlouvu na dobu určitou či neurčitou a jaká je výpovědní lhůta, případně smluvní pokuty.

Ve smlouvě se nemusí skrývat pouze pokuta za předčasné ukončení, ale také další poplatky. Před podpisem si proto smlouvu společně s ceníkem a obchodními podmínkami důkladně prostudujte. Pokud vám něco není jasné, před podpisem se na vše zeptejte.

jak změnit dodavatele plynu

Klientský servis

Při výběru dodavatele byste neměli podcenit ani dostupnost a kvalitu zákaznické podpory. Po většinu času pravděpodobně nic řešit nebudete, jakmile se ale vyskytne porucha či jakýkoliv problém, za dobře fungující klientský servis budete ochotni skoro zlatem platit.

Základní podpora dostupná na e-mailu či telefonní lince bývá zahrnuta v ceně plynu. S některými společnostmi se můžete spojit také přes video hovor nebo prostřednictvím online chatu. Ideální je, pokud se na společnost můžete obrátit nejen v týdnu, ale také o víkendu.

Změna dodavatele plynu

Myslíte si, že změna dodavatele je složitý proces, a právě to vás od toho odrazuje? Všechny obavy můžete pustit z hlavy, naprostou většinu papírování za vás totiž vyřídí nový dodavatel. Od vás mu k tomu stačí plná moc.

Jak tedy při změně dodavatele plynu postupovat krok za krokem?

 1. Najděte stávající smlouvu a ověřte si, na jak dlouho ji máte uzavřenou. U smlouvy na dobu neurčitou to máte snadné, u smlouvy na dobu určitou si její výpověď ideálně propočítejte tak, abyste se vyhnuli pokutě.
 2. Zvolte nového dodavatele plynu a kontaktujte ho, případně rovnou uzavřete smlouvu online.
 3. Postupujte pomalu a vše důkladně pročtěte. Společnost vám vždy musí sdělit délku trvání smlouvy, ohlídejte si to.
 4. Podepište smlouvu a plnou moc. Poté už jen počkejte na uplynutí výpovědní lhůty u původního dodavatele a měsíční zálohy přesměrujte na konto nového dodavatele.
Testado radí

Stávající dodavatel plynu si vás může chtít udržet za každou cenu a může na vás vyrukovat s neoprávněnými pokutami či zamlčovat důležité informace. V takovém případě se nezdráhejte kontaktovat Energetický regulační úřad, případně Českou obchodní inspekci.

Časté otázky

Je změna dodavatele plynu to stejné jako přepis? 

Ne. V případě přepisu se mění majitel odběrného místa, v případě změny pak dodavatel plynu (tzn. majitel zůstává stejný). K přepisu přistoupíte například při prodeji bytu, ke změně pokud vám stávající dodavatel nevyhovuje.

Co se stane, když můj nový dodavatel zkrachuje? Má domácnost zůstane bez plynu? 

Bez dodávek plynu rozhodně nebudete. Převezme je tzv. dodavatel poslední instance, jinými slovy dodavatel, s jakým jste měli smlouvu před změnou. Vy poté máte 6 měsíců na to, abyste si našli nového dodavatele. Každá společnost má navíc složené tzv. jistiny, které by byly použity právě v případě krize.

Je nutné vyměnit plynoměr nebo potrubí?

Nic takového u změny dodavatele nemusíte řešit. Potrubí totiž patří distributorovi plynu a ten zůstává stejný.

Uzavřel jsem smlouvu přes internet či telefon, ale rozmyslel jsem si to. Je možné od smlouvy odstoupit? 

Ano, podle občanského zákoníku máte na odstoupení od smlouvy uzavřené na dálku 14 dní. Pokud jste navíc nedostali ceník či si nevyjasnili způsob plateb, lhůta pro odstoupení je ještě delší.

Smlouvu jsem podepsal pod nátlakem podomního prodejce. Chci ji ale zrušit. Je to možné? 

Ano, základem je začít jednat co nejdříve. Novému dodavateli plynu zašlete odstoupení od smlouvy, jeden výtisk je vhodné doručit také původnímu dodavateli.

Použité zdroje:

http://www.eru.cz/informacni-centrum/
https://www.finance.cz/494171-energie-nevyhodna-smlouva/
https://www.finance.cz/491109-zmena-dodavatele-plynu/

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.0 (5 hlasů)

Autor článku

Pavla Šindelářová
Pavla Šindelářová

Často ji zastihnete na cestách či u notebooku. A vůbec nejčastěji na cestách s notebook v ruce. Před každým nákupem je zvyklá provést důkladnou rešerši, ráda vám to proto zjednoduší a informace o výběru všemožné elektroniky nabídne na jednom místě. Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Oldřich (6. 5. 2021 12:05)

Se změnou dodavatele nemám vyloženě špatné zkušenosti proto se tomu ani nebráním. Plyn řeším celkem dost, máme pro celý barák k topení a faktura za něj je tak pro nás mnohem podstatnější. Po zkušenosti s předchozích let dodavatele řeším co sezónu i kvůli vývoji cen na trhu, proto jsem po několika letech cenu teďka nechal u BE zafixovat, abych neplatil víc než je vyloženě nutno.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář